Испечати | Затвори го прозорот

Која Linux дистрибуција да ја инсталирам?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Хардвер и софтвер
Опис на форумот: Матични плочи, монитори, оперативни системи, антивируси, интересни програмчиња ....
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16278
Датум на принтање: 10.Мај.2024 во 18:07
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Која Linux дистрибуција да ја инсталирам?
Постирано од: Mindy
Наслов: Која Linux дистрибуција да ја инсталирам?
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 20:30
сакам да инсталирам Линукс, но не можам да се одлучам која дистрибуција е најдобра


има ли некој кој користи Линукс да ми кажи дали е задоволен и која  дистрибуција ја користи и зошто баш таа??

Позитивни ,негативни особини ....



Поздрав


-------------



Коментари:
Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 22:08
moj predol ti e nikoja definitivno site se srahje Linux si e linux srahje u boja...

-------------


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 09:46
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

moj predol ti e nikoja definitivno site se srahje Linux si e linux srahje u boja...


Kaj li go procita ova...????!!! збунетост


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 10:24
  @M ona Liza

Ubuntu e dobar za site lugje sho nemat golemo iskustvo so Linux. Mozhesh duri i "From Inside of Windows" da go instalirash i da nemash problemi.

Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

moj predol ti e nikoja definitivno site se srahje Linux si e linux srahje u boja...


samo da te pitam uz pat, na Pay Role li si od Microsoft?

Ako ne e taka, ne mozham da ti razberam frustracijata!





Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 11:44
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

kaj se rodi ti tolku pameten be ,da ti go turam u toa glavata glupa ti najde da kazuvas koj e podobar, nepismeni luge na forumov


abe ****, nem nolgu da se praesh deka ne znam sho si. Topiko e za linux, a ne za Windows.

I od koga toa ne smee da se kazhe svoje mislenje koj OS e podobar ili ne? Da beshe kadr ke staeshe Diktatura samo za Windows.

ja pcua li te? Ne.

Pita te shosi tolku frustriran.

Ama mozham da ti ja razberam Frustracijata u vrska so Linux, sigurno sho tolku ne si mozhel da se snajdesh so Linuxo, sega si frustriran i samo protiv nego teras.

Uzhivaj, ako si toku Windows zaljuben, bidi si, zhivej si u Iluzijata deka Windows e najdobriot OS na svetot.

aj gitla i veke da ne si mi se obratil lichno niti pa da kvotirash moj postovi.


wonnabe hacker смеење



Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 12:49
abe so se maltretiras so mene neznam koj te maltretiral tebe ti mene me maltretiras ti najde da kazuvas za OS, ja koga stavav na lugeto doma linux ti uste kompjuter nemas i ti mene ke mi kazuvas za linux windows i mac cel zivot rabotam so kom i gi znam site raboti vo vrska so OS i ne me ubeduvaj deka linux e po kvaliteten od Windowsot, nemoj da mi reces deka so linux mozes da rabotis nogu raboti so Windowsot ,Windowsot ti e cel na programirahje profesionalno dodeka kaj linuxot ti na baza na rabotehje vo firmi so ne sakaat da kupat licenca i ne me ubeduj deka linux e napraven za programirahje go znam ja dobro linuxot go imam i instalirano na nogu luge so go barele vo dukani poradi inspekcii i slicni gluposti za licenca od microsoft

ja samo si go kazav moeto mislehje a ti pocna odma da seres i za toa se trupaat postovi bezveza

ajde eve vaka ke ti recam ako bil i linuxot so pari neka bide eve 150 evra koj bi go odbral windows ili linux . aj sea ne me maltretiraj i me mrzi po 1000 pati da objasnuvam edno isto aj sea away


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 13:03

нема потреба од навреди дечки .........



Постирано од: Flix
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 14:33
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

abe so se maltretiras so mene neznam koj te maltretiral tebe ti mene me maltretiras ti najde da kazuvas za OS, ja koga stavav na lugeto doma linux ti uste kompjuter nemas i ti mene ke mi kazuvas za linux windows i mac cel zivot rabotam so kom i gi znam site raboti vo vrska so OS i ne me ubeduvaj deka linux e po kvaliteten od Windowsot, nemoj da mi reces deka so linux mozes da rabotis nogu raboti so Windowsot ,Windowsot ti e cel na programirahje profesionalno dodeka kaj linuxot ti na baza na rabotehje vo firmi so ne sakaat da kupat licenca i ne me ubeduj deka linux e napraven za programirahje go znam ja dobro linuxot go imam i instalirano na nogu luge so go barele vo dukani poradi inspekcii i slicni gluposti za licenca od microsoft

ja samo si go kazav moeto mislehje a ti pocna odma da seres i za toa se trupaat postovi bezveza

ajde eve vaka ke ti recam ako bil i linuxot so pari neka bide eve 150 evra koj bi go odbral windows ili linux . aj sea ne me maltretiraj i me mrzi po 1000 pati da objasnuvam edno isto aj sea away


Дарк Хакер друже ако продолжиш со навреди и слично ќе бидиш баниран.

Инаку мое мислење ако снимаш Линукс снимиси Ubuntu најдобар за почетници и за тие што прв пат почнуваат со линукс.
Инаку финтата во тоа кој е подобар неможам јас да кажам се зависи до корисникот дали сака отворен или затворен оперативен систем, дали сака оперативен систем со триста сликички за кој не треба да се користи мозокот ни еден процент , или сака оперативен систем кој сам ќе си го уредува како што сака и ќе може да манипулира со него.

Секој што се разбира повеќе во програмирање и слично се разбира си користи линукс, сите оние нубови со компјутери користат виндовс намигнување


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 16:21
Kazav me mrzi da objasnuvam 1000 pati koj se negativnite raboti kaj linuxot i koj se negativnite raboti kaj Windowsot vise mi se smaci da povtoruvam a so se odnesuva do banirahjeto ne e problem toa pak se ke se obaniram

-------------


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 19:49
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Kazav me mrzi da objasnuvam 1000 pati koj se negativnite raboti kaj linuxot i koj se negativnite raboti kaj Windowsot vise mi se smaci da povtoruvam a so se odnesuva do banirahjeto ne e problem toa pak se ke se obaniram


Добро де се разбира нема совршен оперативен систем и кажав дека се зависи од корисникот што сака.


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 15:53
http://www.pendrivelinux.com/2008/10/15/ubuntu-810-persistent-flash-drive-install-from-live-cd/ - Ubuntu 8.10 on USB


Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 02:05
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

abe so se maltretiras so mene neznam koj te maltretiral tebe ti mene me maltretiras ti najde da kazuvas za OS, ja koga stavav na lugeto doma linux ti uste kompjuter nemas i ti mene ke mi kazuvas za linux windows i mac cel zivot rabotam so kom i gi znam site raboti vo vrska so OS i ne me ubeduvaj deka linux e po kvaliteten od Windowsot, nemoj da mi reces deka so linux mozes da rabotis nogu raboti so Windowsot ,Windowsot ti e cel na programirahje profesionalno dodeka kaj linuxot ti na baza na rabotehje vo firmi so ne sakaat da kupat licenca i ne me ubeduj deka linux e napraven za programirahje go znam ja dobro linuxot go imam i instalirano na nogu luge so go barele vo dukani poradi inspekcii i slicni gluposti za licenca od microsoft ja samo si go kazav moeto mislehje a ti pocna odma da seres i za toa se trupaat postovi bezveza ajde eve vaka ke ti recam ako bil i linuxot so pari neka bide eve 150 evra koj bi go odbral windows ili linux . aj sea ne me maltretiraj i me mrzi po 1000 pati da objasnuvam edno isto aj sea away


Abe ti glej nauci tocki i zapirki da stavas a za OS ucenje ima vreme. Inace jas koristam Linux vo momentov i veke na Windows ne se vrakam. Ti slobodno cuvaj si ja tvojata 150 evra vredna licenca, mislam deka ti garantira siguren i stabilen OS....not


Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 02:06
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

сакам да инсталирам Линукс, но не можам да се одлучам која дистрибуција е најдобраима ли некој кој користи Линукс да ми кажи дали е задоволен и која  дистрибуција ја користи и зошто баш таа??Позитивни ,негативни особини ....Поздрав


Ubuntu za pocetok ti e odlicen. Imas dobar graficki interfejs, odlicna podrska i milion besplatni programi.


Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 18:25
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

abe so se maltretiras so mene neznam koj te maltretiral tebe ti mene me maltretiras ti najde da kazuvas za OS, ja koga stavav na lugeto doma linux ti uste kompjuter nemas i ti mene ke mi kazuvas za linux windows i mac cel zivot rabotam so kom i gi znam site raboti vo vrska so OS i ne me ubeduvaj deka linux e po kvaliteten od Windowsot, nemoj da mi reces deka so linux mozes da rabotis nogu raboti so Windowsot ,Windowsot ti e cel na programirahje profesionalno dodeka kaj linuxot ti na baza na rabotehje vo firmi so ne sakaat da kupat licenca i ne me ubeduj deka linux e napraven za programirahje go znam ja dobro linuxot go imam i instalirano na nogu luge so go barele vo dukani poradi inspekcii i slicni gluposti za licenca od microsoft ja samo si go kazav moeto mislehje a ti pocna odma da seres i za toa se trupaat postovi bezveza ajde eve vaka ke ti recam ako bil i linuxot so pari neka bide eve 150 evra koj bi go odbral windows ili linux . aj sea ne me maltretiraj i me mrzi po 1000 pati da objasnuvam edno isto aj sea away


Abe ti glej nauci tocki i zapirki da stavas a za OS ucenje ima vreme. Inace jas koristam Linux vo momentov i veke na Windows ne se vrakam. Ti slobodno cuvaj si ja tvojata 150 evra vredna licenca, mislam deka ti garantira siguren i stabilen OS....not
Abe ne jadi gomna nogu dali da stavam tocki i zapirki gleaj si ja tamu tvojata rabota inace mutav koj ti kaza deka sum platil 150 evra glupak ima crackovi be a toa dali e stabilen ili ne za mene e petka aj ne me zamaraj vise i ne pisuj post po post sredi tamu


I'm sorry ,ooo mighty hacker....kakov covek si ti ej....BTW daj kazi kaj gi naodjas "crackovite",aj i ja da simnam nekoi "crackovi". Lele, solzi mi tecat od smeenje...


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 18:47

i mene mi tecat ama ne od smeehje od placehje se cudam kolku glupi luge ima na forumov so ke simihjas ti imas linux ne ti se potrebni internetov vrie so crackovi be abe glupak koj ti kupi kompjuter ??? warez forumi imas slusanato torenti imas slusnato ete ti crackovi nema da odam na forum kaj so ima 100000 clena ke odam na forum kaj so ima 3 clene toa e isto so voa nema da koristam Vista 64 bit ke koristam linux konfiguracijata ne mi dozvoluva linux da koristam ajde odi igraj si so pingvinite ostaj me namira

-------------


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 18:51
Ај ќе ве молам смирете тензија малку, кој што сака нека си користи, ако имате нешто конекретно да кажите , зошто чини а зошто нечини линук кажете си без навреди и такви работинамигнување

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 04.Ноември.2008 во 01:30
Linux cini zasto:

Besplaten

Open Source (mozes da si go modificiras)

Besplatni programi eden kup ( 90% )

Stabilen

Brz

Moken

Za Networking izmislen, nema sto da se diskutira tuka

Security...nema potreba da se komentira

Za razlika od Vista, nema da dobiete
http://farm1.static.flickr.com/124/323516941_54cb0c9c91.jpg?v=0 - vakov error:

ili http://www.boredstop.com/imgp/vistaerror.jpg - vakov

ili nesto http://www.guy-sports.com/humor/computers/computer_vista_error_codes.htm - vakvo

-Konkretno ubuntu-

Odlicen GUI
Odlicen tech support
Instalacija na programi nenormalno lesno (ne mora ni da gi barate na internet)
Odlicen start za Linux pocetnici. Inaku 8.10 verzijata vikaat deka e fenomenalna.

Kako i da e, seriozen konk*rent na monopolot na Microsoft.


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 04.Ноември.2008 во 06:56
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Linux cini zasto:

Besplaten

Open Source (mozes da si go modificiras)

Besplatni programi eden kup ( 90% )

Stabilen

Brz

Moken

Za Networking izmislen, nema sto da se diskutira tuka

Security...nema potreba da se komentira

Za razlika od Vista, nema da dobiete
http://farm1.static.flickr.com/124/323516941_54cb0c9c91.jpg?v=0 - vakov error:

ili http://www.boredstop.com/imgp/vistaerror.jpg - vakov

ili nesto http://www.guy-sports.com/humor/computers/computer_vista_error_codes.htm - vakvo

-Konkretno ubuntu-

Odlicen GUI
Odlicen tech support
Instalacija na programi nenormalno lesno (ne mora ni da gi barate na internet)
Odlicen start za Linux pocetnici. Inaku 8.10 verzijata vikaat deka e fenomenalna.

Kako i da e, seriozen konk*rent na monopolot na Microsoft.


Se toa ubavo ali ja ne priznavam operativen sistem bes pari toa za mene e srahje pa kolku saka neka bide stabilen cel zivot rabotam so pogramirahje i sum nemal nikakvi problemi a toa error toa lesno se poprava

Nema da gi koristam naj poznatite programi ke gi koristam na linux What The f**k

Imam 4 GB ram nema da koristam Windows ke koristam linux
What The f**k

A toa brz vakov nakov ,dojdi da vidis vista kako leta partali pravi

Security pa so tolku ??? imas anti virus ! ! ! ne si sopstvenik na banka pa tolku secrity da baes

Voa odlicen start za pocetnici odi kazi im go na luge so cera kupile kompjuter i skoro site znaat Windows da rabotat inace znam linux za tvoja informacija

Voa instalacija na programi dobro be pa ne e voa atomska fizika da neznaes edna programa da instaliras bilo na koj OS

Besplatni programi 90% dobro Windows XP ili Vista besplatini programi do 100 % so crack

Besplaten linux ubavo e toa ama i Windowsot e besplaten (crack) so go pravi ne primetlivo orginal Update imas bes problem

Kako i da e ne ni naj malce konk*rent na microsoft toa e fakt

Lunux ti e za firmi da ne platat licenca za windows koristat linux ama za domasna upotreba da koristam linux treba da sum eban u mozokot 100 %

-------------


Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 04.Ноември.2008 во 14:52
Znaci sakas da kazes linux e izmislen za firmi da ne plakaat licenca?


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 04.Ноември.2008 во 19:02
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Linux cini zasto:

Besplaten

Open Source (mozes da si go modificiras)

Besplatni programi eden kup ( 90% )

Stabilen

Brz

Moken

Za Networking izmislen, nema sto da se diskutira tuka

Security...nema potreba da se komentira

Za razlika od Vista, nema da dobiete
http://farm1.static.flickr.com/124/323516941_54cb0c9c91.jpg?v=0 - vakov error:

ili http://www.boredstop.com/imgp/vistaerror.jpg - vakov

ili nesto http://www.guy-sports.com/humor/computers/computer_vista_error_codes.htm - vakvo

-Konkretno ubuntu-

Odlicen GUI
Odlicen tech support
Instalacija na programi nenormalno lesno (ne mora ni da gi barate na internet)
Odlicen start za Linux pocetnici. Inaku 8.10 verzijata vikaat deka e fenomenalna.

Kako i da e, seriozen konk*rent na monopolot na Microsoft.


Se toa ubavo ali ja ne priznavam operativen sistem bes pari toa za mene e srahje pa kolku saka neka bide stabilen cel zivot rabotam so pogramirahje i sum nemal nikakvi problemi a toa error toa lesno se poprava

Nema da gi koristam naj poznatite programi ke gi koristam na linux What The f**k

Imam 4 GB ram nema da koristam Windows ke koristam linux
What The f**k


A toa brz vakov nakov ,dojdi da vidis vista kako leta partali pravi

Security pa so tolku ??? imas anti virus ! ! ! ne si sopstvenik na banka pa tolku secrity da baes

Voa odlicen start za pocetnici odi kazi im go na luge so cera kupile kompjuter i skoro site znaat Windows da rabotat inace znam linux za tvoja informacija

Voa instalacija na programi dobro be pa ne e voa atomska fizika da neznaes edna programa da instaliras bilo na koj OS

Besplatni programi 90% dobro Windows XP ili Vista besplatini programi do 100 % so crack

Besplaten linux ubavo e toa ama i Windowsot e besplaten (crack) so go pravi ne primetlivo orginal Update imas bes problem

Kako i da e ne ni naj malce konk*rent na microsoft toa e fakt

Lunux ti e za firmi da ne platat licenca za windows koristat linux ama za domasna upotreba da koristam linux treba da sum eban u mozokot 100 %


Секој си има свои предности, и ако си навистина добар и знаеш како да си го средиш линуксот сигурно нема да користиш виндовс, оти зошто би ти бил оперативен систем кој неможиш да си го редизајнираш да си го сетираш целиот по твое.

Линукс исто се користи доколку сакаш да си бидеш чист да користиш легален софтвер, ама денес знаеш како велат никој не ти прави добра програма за беспари :)
Така да и линукс да имаш за да ги користиш најдобрите програми пак ќе треба да платиш така да исто ти е.

За виндовсот друго пример вистата му е огромен промаш, го тестиравме со цимерот на компјутер со Core 2 duo процесор на 2.0 Ghz мислам беше 4 ГБ рам, графичка Ati Radeon HD трилјади и нешто така беше мислам и пак е побавен од xp така да промаш им е тоа со вистата.

Така да според мене виндовсот сеуште е во предност пред линуксот на кој треба многу повеќе да се работи, и тоа од една едноставна причина најдобрите програмери секогаш работат за пари :)



-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 04.Ноември.2008 во 19:54
Pa kazete gi maanite na Linuxot. Eve Ubuntu zemete za primer i kazete sto necini :)


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 10:11
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Linux cini zasto:

Besplaten

Open Source (mozes da si go modificiras)

Besplatni programi eden kup ( 90% )

Stabilen

Brz

Moken

Za Networking izmislen, nema sto da se diskutira tuka

Security...nema potreba da se komentira

Za razlika od Vista, nema da dobiete
http://farm1.static.flickr.com/124/323516941_54cb0c9c91.jpg?v=0 - vakov error:

ili http://www.boredstop.com/imgp/vistaerror.jpg - vakov

ili nesto http://www.guy-sports.com/humor/computers/computer_vista_error_codes.htm - vakvo

-Konkretno ubuntu-

Odlicen GUI
Odlicen tech support
Instalacija na programi nenormalno lesno (ne mora ni da gi barate na internet)
Odlicen start za Linux pocetnici. Inaku 8.10 verzijata vikaat deka e fenomenalna.

Kako i da e, seriozen konk*rent na monopolot na Microsoft.


Se toa ubavo ali ja ne priznavam operativen sistem bes pari toa za mene e srahje pa kolku saka neka bide stabilen cel zivot rabotam so pogramirahje i sum nemal nikakvi problemi a toa error toa lesno se poprava

Nema da gi koristam naj poznatite programi ke gi koristam na linux What The f**k

Imam 4 GB ram nema da koristam Windows ke koristam linux
What The f**k

A toa brz vakov nakov ,dojdi da vidis vista kako leta partali pravi

Security pa so tolku ??? imas anti virus ! ! ! ne si sopstvenik na banka pa tolku secrity da baes

Voa odlicen start za pocetnici odi kazi im go na luge so cera kupile kompjuter i skoro site znaat Windows da rabotat inace znam linux za tvoja informacija

Voa instalacija na programi dobro be pa ne e voa atomska fizika da neznaes edna programa da instaliras bilo na koj OS

Besplatni programi 90% dobro Windows XP ili Vista besplatini programi do 100 % so crack

Besplaten linux ubavo e toa ama i Windowsot e besplaten (crack) so go pravi ne primetlivo orginal Update imas bes problem

Kako i da e ne ni naj malce konk*rent na microsoft toa e fakt

Lunux ti e za firmi da ne platat licenca za windows koristat linux ama za domasna upotreba da koristam linux treba da sum eban u mozokot 100 %


bravo , ne bre ovie se tantra kopmjuterdzii sto barat nesto razlicno, a be lugje nema da vi treba linux i ne se zanimavajte so nego

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 10:13
zamisli Starcraft 2 ili Diablo 3 vo Linux verzii, abe lugje ne znaete sto propustate.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: XStrongAngelX
Датум на внесување: 17.Август.2010 во 15:39
koristam Ubuntu среќа

-------------
Дедо мраз злато
мое љубов неверна
неможам без тебе за нова година
Дедо мраз злато мое
жива превара
сал не моташ пак не заеба




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk