IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Кандида
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кандида

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 16:22
Како да спречите почеток на инфекција со Candida      

Во 1 литар вода растворете 3-4 супени лажици јаболков оцет. Со растворот се прави тоалета на гениталните орагани во период од неколку дена. Постапката ќе ви помогне за превенција од candida инфекција и спречување веќе постоечката мала инфекција да премине во посериозна.
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 17:03
Интересна информација!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 08:56
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Originally posted by Valeta Valeta напиша:

Канестен вагиналети во комбинација со крем канестен.

и после пак јово на ново........
единствено ја излечив со кантарион,вагитории,и кантарион масло на тампон........биди упорна па види како ќе биде


Повторуваните и чести инфекции после адекватен третман или пак слабиот одговор на терапијата,обично укажуваат на намален имунитет или пак евентуално постоење на други заболувања(шеќерна болест, ХПВ-инфекција)затоа неопходно е да се направат соодветни натамошни испитувања како би се открила причината за често повторуваните  габични инфекции.

Уште една напомена...после завршувањето на терапијата  со антимикотици ,за да се воспостави нормална вагинална флора,не е на одмет да се ставаат тампони и средства со кои би се обновила популацијата на нормално присутните бактерии,Lactobacillus како би се спречила повторна инфекција со кандида.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 08:59
Kandid... vo zemjata na cudata...
Incredible Blue
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 09:30
Бога ми чудо од габичка е,упорна,досадна ....и чудо е  ако кај некој не се насели,само тоа да не биде на неопределено     време.голема%20насмевка
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
kikiste Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kikiste Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2012 во 19:14
ve molam za pomos!pred nekoe vreme mi se pojavi blago krvarenje vo vaginata i vaginalnot iscedok mi imase los miris,bev na ginekolog i gi napraviv site potrebni ispituvanja no nisto ne mi najdoa od sto moze dami e toa ve molam ako znae nekoj neka mi kaze poso mi kazaa deka nemalo vrska so kandida poso drugi mi se simptomite kako so kazav rozenikav vaginalen iscedok so los miris i bolki vo dolniot del na stomakot a da i imam isto bolki pri seksualen odnos pomooooos molam
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 15:22
Кажуваш дека ти се направени сите можни испитувања,а дијагноза нема и симптомите не исчезнуваат.
Се надевам дека се земени брисеви за ПАП тест и за микробиологија,ехо и колпоскопски преглед.
Ако нешто од ова не е направено,задолжително да се направи!
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Anita1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 898
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anita1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 16:52
lactogyn vaginaleti probaj
jas sum jas....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 22:23
Од искуството со жена ми еднен најважните елементи во борбата против кандидата беше иcхраната.

Не знам од каде доби информација, но таа се покажа 100% точна - потполно откажување од кафе и чај (кофеин) и шеќер (храна за кандидата). Секогаш кога жена ми ќе заборавеше на овие работи кандидата веднаш се враќаше!

Фати подоста време додека се отараси од неа...  тага
 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2012 во 20:10
Ako sakate da doznaete najtocni informacii za kandidata dojdete utre vo 17:00 kaj ezerceto vo gradskiot park sproti juznata tribina na gradskiot stadion kade predavanje ke drzi najhumanata doktorka na svetot sl*gjana Velkov.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 11:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Од искуството со жена ми еднен најважните елементи во борбата против кандидата беше иcхраната.

Не знам од каде доби информација, но таа се покажа 100% точна - потполно откажување од кафе и чај (кофеин) и шеќер (храна за кандидата). Секогаш кога жена ми ќе заборавеше на овие работи кандидата веднаш се враќаше!

Фати подоста време додека се отараси од неа...  тага
 


Еве да дополниме за нутритивни препораки при кандидијаза:

1. Дневно да се зема по 250 мл јогурт со Lactobacillus Acidophillus и корекција на евентуален дефицит на магнезиум.
2. Се препорачува диета без квасец,исклучување или редукција на лебот,суво овошје,сирење и сушено месо.
3.Фруктолипосахаридите се шеќери кои го стимулираат растот и новото на здравите бактерии во цревата,па препорачливо е да се земаат по 1 лажичка дневно.
4.Жените со хронични инфекции исхраната треба да ја обогатат со нутриетим кој ќе оневозможи развој на воспалението.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.