IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
Автор
Порака
ana sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2278
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 20:18
Originally posted by alexa alexa напиша:

Стресот го лечам со апчиња за смирување, а како постојано сум под стрес, дефинитивно сум зависник.

mnogu dobro kaza stanuvas zavisnik
zosto malku ne razmislis
koja e pricinata za mojot stres?
inaku procitaj malku pogore Goldi mnogu dobro napisal kako najdobro se leci stresot
apcinjaнека%20ти%20е%20срамgledaj sto pomalku da gi koristis
...moze ne sum sovrsena ama sekogas sum jas...
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 19:27
Samo 100 grama chokolado mu e majkata.
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2010 во 19:24
Стресот може да предизвика рак?!

Научниците од Yale открија дека стресот праќа сигнали дека клетките можат да се претворат во канцероген тумор.

До сега, повеќето научници веруваа дека повеќе од една мутација е потребно да се случат во една клетка за да во неа почне да расте тумор.

Сепак, истражувачите од Yale покажаа дека мутациите можат да соработуваат и да развијат тумор, иако тие се наоѓаат во различни клетки во ткивото.

Според истражувачите ова е одлично ново сознание кое ќе помогне во борбата против смртоносната болест.

- Лоша вест е дека многу полесно ткивото може да ги акумулира мутациите во различните клетки , отколку ако тие се во една клетка, изјави авторот на студијата Тијан Ксу.

Исто така, како резултат на стресот може да се формираат мутации во клетките кои потоа формираат рак.

Научниците пронајдоа дека стресот патува од клетка во клетка, но тоа патување може да биде блокирано.

- Новите сознанија не охрабруваат дека можеме да најдеме лек против ракот. Ова истражување ќе продолжи бидејќи сакаме да ги дознаеме сите допирни точки на стресот со туморот, изјави Ксу.

Истражувањето беше објавено во магазинот Nature.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 03:32
Некои...совети...
Постојат многу совети како да си обезбедите мирен, спокоен живот, односно вашето урбано живеење да биде хармонично, па и долговечно. Оние чија цел е токму „нормалниот дијалог" помеѓу себе си и средината и околината во интимните, работните и секакви други односи, што ги воспоставуваме и/или ги негуваме секојдневно, не чекаат совети од други, туку воспоставиле самоодбранбен „систем" кој постојано го доградуваат и надградуваат.

Па сепак, постојат „општи" и „специјални" (стручни) начини, методи, постапки кои е добро да се научат доколку не се знаат, да се запомнат и да се практикуваат.


Еве мал избор на најважните:

1. Еден од најголемите извори на стрес е недостигот од време. Сепак, 10 минути секогаш можете да пронајдете. Обидете се толку да резервирате за- медитација! Имено, таа на најбрз начин може да ве доведе до повисоко ниво на разбирање и тогаш стресот нема големо значење поради мирот што сте го постигнале.

Техниките на медитација го претвораат стресот во сила.

Друг важен начин на ослободување од стрес се животните. Малку што може така да ни го подигне расположението по исцрпувачкиот ден како воодушевениот поздрав на домашното милениче. Животните позитивно дејствуваат врз менталното здравје, ги лечат осаменоста и стресот, а со своето однесување не учат како да ја посматраме и слушаме околината. Иако иритантното лаење на кучето или деструктивното гребење на мачката може да создаде напнатост во домот, со дресура исчезнуваат маните, а остануваат позитивните психолошки ефекти;

2. Не е лесно да се остане мирен во зовриениот сообраќаен шпиц, без оглед на тоа дали сте возач или совозач. Обидете се времето во колоната да го искористите за вежбање на трпението и разбирањето за други. Дишете полека и длабоко и следете го својод здив. Ако успеете да останете опуштени во таков метеж, има малку стресни ситуации кои нема да можете да ги надминете;

3. Ослободете се од стресот така што негативните емоции ќе ги исфрлите од телото пишувајќи. Земете молив в раце (компјутер или лаптоп доколку сте надвор односно во движење) и запишете ги мислите и дилемите што ве мачат;

4. Променете го начинот на кој ги доживувате лошите вести што доаѓаат до вас. Немојте да се криете од фактите. Апатијата и незаинтересираноста можат да предизвикаат еднакви штети колку и стресот и депресијата. Наместо да кренете раце од се, искористете ја веста за да пронајдете дел од решението на одреден проблем. Пронајдете вистински начин да се вклучите и да им помогнете на оние што патат;

5. Кога сме под стрес одиме цврсто, удирајќи при секој чекор. Замислете дека одите по лотосов цвет, нежно и меко. На тој начин ќе се исклучите од светот и за миг ќе се најдете на некое помирно и попријатно место;

6. Наместо да извршувате неколку задачи истовремено, во одредено време посветете се на една работа или на едно лице. Кога ќе го совладате лелеењето на духот и ќе го насочите вниманието, полесно ќе го контролирате стресот;

7. Со оргазмот се постигнува ослободување на ексцесивна биоенергија, со додатно емоционално „ослободување", како и неизбежните негативни последици од блокирање на сексуалната енергија. Нежностите кои партнерите ги разменуваат пред, за време и по односот, како и блискиот контакт, допирот на кожата, потпомагаат за одржување на повишеното ниво на окситоцин и релаксирачкиот ефект на физичката љубов. Опуштањето е последица на сексуалниот однос со кој сосема се елиминира нивото на секојдневниот стрес. Но, благотворно дејствува само во единство со позитивни емотивни состојби. Да се сака е антистресно. Уживање и релаксација во исто време. Особено ако дишете заедно;

8. Голем број на жени успешно се носат со хормоналните промени предизвикани од менструалниот циклус, додека не се случи некоја вознемирувачка стресна ситуација која ќе ја поремети нивната чувствителна рамнотежа. Многу жени бараат медицинска и психолошка помош поради тегоби предизвикани од PMS. Кога на некое време стресот во нивниот живот ќе се намали, помошта престанува да им биде потребна. Стресот може да ги влоши валунгите во менопаузата и да го отежне додатното хормонално лачење. Промената на животните навики, како што е воведувањето на телесна активност или посветувањето повеќе време исклучиво на себе си, може да го намали стресот и сите негови последици;

9. Стресот е биолошка реакција на ситуација во која притисокот станува толку силен што нашето тело со него повеќе не може да се носи. Важно е да ги препознаете знаците за да дејствувате пред стресот да ви се оттргне од контрола. Многумина луѓе под стрес, кој е најмногу резултат на превработеност, добиваат екцеми и лишаи. Решението е во исхраната. Јадете редовно зашто стресот влијае врз нивото на шеќерот во крвта. Три оброци на ден, од кои секој ќе се состои од најмалку 40% протеини, како и незасладени меѓуоброци, ќе го одржат нивото на шеќерот стабилно, а вас ќе ве наполнат со енергија;

10. Музиката ги намалува стресот и депресијата, а ги поттикнува релаксацијата и сонот. Брзите ритми го будат умот, го прават повнимателен и побрз. Бавната музика смирува и го опушта мозокот. Исто така, таа го поттикнува нервниот систем да ги забави дишењето и бројот на отчукувањата на срцето. Класичната музика има многу предности поради хармоничниот спој на повеќе инструменти и поради тоа што не ги иритира ушните мембрани. Помага при варењето зашто го намалува нивото на хормонот на стрес, а неопходните состојки од храната подобро се апсорбираат. Не заборавајте мозокот да го стимулирате со кој било вид на музика;

11. Поставете ги љубовта и пријателството на прво место. Договарајте средби и состаноци како што договарате термин кај лекар: со одговорност и почитување. Блискоста со драгите лица може да ја подобри работата на срцето, да го поттикне излачувањето на хормонот окситоцин, клучниот за зближување и чувство на доверба. Неговото дејство го намалува стравот и помага во спречување на здравствени тегоби предизвикани од осаменост;

12. Еден од најбрзите и најефикасни начини на отстранување на напнатоста е правилното дишење. Техниките како пранајама е препорачливо да се изведуваат два пати на ден. Мошне се делотворни зашто брзо и позитивно влијаат врз нервниот систем, го намалуваат срцевиот притисок и ја подобруваат циркулацијата. Одредени техники на дишење можат да помогнат во намалувањето на стресот.

Дишењето е една од основните телесни функции која може свесно да се контролира. Свесното длабоко дишење со ширење на абдоменот, на пример, може да го забави пулсот. Телото добива повеќе кислород, што умот го доведува во побистра состојба. По стресна ситуација се препорачува длабоко да вдишете и да го продолжите бавното и изедначено дишење. Со секое вдишување чувствувате дека стомакот се движи и како се опуштаат стомачните мускули.

Испробајте пранајама! Затворете ја десната ноздра со десниот палец, па длабоко и бавно дишете на левата, со пауза од неколку секунди помеѓу вдишувањето и издишувањето. Повторете десетина пати, па преминете на другата ноздра.

Издвојте некое време за молчење. Обрнете внимание на внатрешниот живот и развијте верба во интуицијата.

13. Запомнете од три до пет изреки или мантри кои ќе ве вратат во живот кога работите ќе тргнат во лоша насока. На пример: „Јас тоа го можам" или „Тоа што нема да ме уништи, ќе ме направи посилен/посилна". Или замислете некоја убава слика која ќе ви послужи како прибежиште во моментите на стрест: поглед од најубавото место на плажа, патека во шума по која радо шетате или нешто друго, вам посебно драго;

14. Тешко е да бидете благодарни ако сте под стрес. Издвојте пет минути дневно за да им се заблагодарите на сите животни дарови. Почнете со вдишување и издишување, изворот на се што е живот;

15. Направете попис на настаните кои во текот на денот ве развеселиле и на оние кои ви одзеле енергија. Така полесно ќе согледате по кој пат треба да продолжите;

16. Не оптоварувајте се со големи промени, почнете со мали нешта. Променете го, на пример, она што го јадете за појадок. И тоа може да биде почетен чекор на патот кој ќе ве води до животот за кој копнеете.

Една кинеска пословица вели:

Ако имате некој проблем што никако не можете да го решите, тогаш тоа можеби и не е повеќе ваш проблем.

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2011 во 22:05
nemam, barem vo ovie migov?!тага
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
ANITKA111 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 608
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITKA111 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2011 во 10:26
a lek protiv fobija
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2011 во 00:31
silno hrabro srce i silna samokontrola
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
ANITKA111 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 608
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITKA111 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2011 во 12:50
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

silno hrabro srce i silna samokontrola
a ako go nemam hrabroto sce
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2013 во 11:20
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:
<div style="width: 402px;">[IMG">http://i265.photobucket.com/albums/ii222/The_Snow_Prince/800px-Maslows_hierarchy_of_needssvg.png">Абрахам Маслов ја поставил оваа пирамида на хиерархија на човековите потреби.
Првите, најдолу, се основните потреби, за дишење, храна, вода, секс, хомеостаза, излачувања, значи физиолошки потреби.
Потоа е потребата за безбедност, сигурност-на телото, ресурсите!, имот, здравје...
Следио потреба за љубов и припадност.
Тек после самодоверба, ерспект од другите,
А јаготка на шлагот е самоактуелиизацијата, постигнувањето....(под услов да претходбните нивоа се исполени)

Што добиваме кога некоја од овие хиерархии не е задоволена на било кој начин? СТРЕС. Така ли е?

Продолжува...ми идат гости[IMG>smileys_novi/4.gif" align="absmiddle" alt="голема%20насмевка">
vrednostite na site spomnati faktori   se relativna velicina i   moze da se dvizat od minimum do maksimum i vo sekoja vrednost da predizvikuvaat stres vo zavisnost od toa teloto   kolku e podlozeno na infekcii toa tolku e po senzitivno i dozivuva stres.vo pravoslavnata vera se cuvaat inficirani mrtvi   tela so bakterii i virusi so cel da se vladee   vrz lujdzeto   negativnata strana e sto lujdzeto sekojdnevno   ziveat so stresot a   pozitivno e toa sto toa e eden od nacinite covek da se napravi produktiven povejke da raboti.
Кон врв
sojka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Декември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sojka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2013 во 12:55
ke mi pukne glavata od nervoza.*&^54$#@!
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2013 во 14:26
Bioaktivnite dodatoci za mozokot kako I za cirkulacija se polovina od

Tehnikite za odbrana od stres .ima edno sueverie koe se vika
prevrtuvajne na rabotite.pokajanieto zemajci vo predvid deka vie ste krivi za se.fizicki raboti ili vezbi.sueverie deka praviloto zaradi koe imate stres e prifatena izmislica I deka moze da se napravi poinaku ili da ne se pravi.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2014 во 21:54

Како да го надминете стресот?

Прашањето кое сите си го поставуваме.

Времето во кое живееме, работните обврски, семејството, околината која не опкружува, сето тоа заедно со сите обврски и проблеми предизвикуваат безброј стресни ситуации.

Прашањето кое сите си го поставуваме. Па добро дали овие проблеми имаат крај? Па и не е баш така едноставно. Доколку не би биле тие проблеми и доколку се она што го носи животот со себе би било лесно и едноставно, тогаш која би била поентата на така наречената животна борба – E прашањето на многумина истражувачи кои се занимаваат со конкретнава тема.

Сменете го начинот и аголот од кој ги гледате работите и нештата кои ви создаваат проблеми. Ајде пробајте секој новонастанат проблем да го погледнете од некој друг агол. Пробајте макар на еден ден, животот и обврските кои тој ги носи со себе да ги гледате како еден вид на игра. Секој нов проблем нека биде нова мисија во која вие треба да бидете победникот.

А, дали ќе победите или пак ќе изгубите останува на вас. Негативноста, песимизмот, се нештa кои само може да ви ги отежнат работите и да ве направат неуспешен. Гледајте позитивно на работите и секој нов проблем нека биде предизвик за што побрзо да го решите, а на крај вие ќе бидете победникот-пробајте.
Изменето од Valerija - 01.Април.2014 во 21:54
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.