Испечати | Затвори го прозорот

СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16192
Датум на принтање: 25.Мај.2020 во 17:45
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес
Постирано од: maria_magdalena
Наслов: СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 23:17
Почитувани,
повод за оваа тема која ми тлееше подолго време е токму оваа слика.
Некаде можеби напишав, мачкава секој ден, отприлика кај 10:30 доаѓа и се качува токму на ова дрво, огреана од сончевите зраци, отспива околу еден час а потоа си заминува...Ја набљудувам така секој ден (токму тоа време си пијам нешто на балконот) и си мислам, колку би било убаво да можеме сите така секој ден да одвоиме време за себе и да се опуштиме од секојдневните грижи.

Некако, зборот “стрес“ како да стана секојдневен дел од нашиот говор. Дури нa мигови тој збор се чини префорсиран.

Стресот е физиолошка и психолошка реакција на човекот на надворешните случувања која ја ремети неговата рамнотежа. Стресните ситуации се нарекуваат стресори, и тие како дел од секојдневието го прават човекот напнат, нервозен, предизвикуваат бројни психички и физички промени кај лицето изложено на стрес.
Стресните ситуации може да се категоризираатспоред штетата која ја прават (листата ќе ја ставам подоцна), но најстресни ситуации се смрт на дете, смрт на блиско лице, губење работно место (љубов, пари?), болест во семејството, развод, криминална осуда и затварање.

Стресната ситуација делува агресивно врз организмот, при што организмот лачи хормони на стрес (адреналин и норадреналин)кои пак ги зголемуваат шеќерот и маснотиите во крвта, ја забрзуваат срцевата работа, го поттикнуваат тонусот на мускулите....
Последиците може да се манифестираат како зголемен крвен притисок, сушење на устата, главоболка, па чир, зголемување на вредностите на холестеролот...слаба ментална концентрација, отуженост, незадоволство, ментални блокови...оддавање на лекови, алкохол, дроги.....

Би сакала на оваа тема да разговараме за оваа појава, можеме да користимеповеќе извори, лични искуства, методи и техники за борба против стресот, алтернативни методи- се е добредојдено.

Ова е тек за почеток-се надевам дека ќе ви се допадне темата, дека ќе ја сфатиме малку посериозно и дека активно ќе се вклучите.-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.Коментари:
Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 00:25
Maria sto prais...
Stresot voopsto nije nekoja nova pojava i covek ne bi trebalo da bide pod stres. Kazav veke ednas koi se osnovni metodi protiv stresot ili negovo ptklonuvanje od nervniot sistem.
- Makrobioticka vegan hrana
- Transcendentalnata Meditacija na Maharishi Mahesh Yogi
- Aikidoto, Taichichuan i slicni stilovi vo Borecki Vestini
- Sex - Taoisticki, Tantrickiot i slicno
- ZemjodelieПостирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 12:10
Originally posted by Storm2 Storm2 напиша:

Maria sto prais...
Stresot voopsto nije nekoja nova pojava i covek ne bi trebalo da bide pod stres. Kazav veke ednas koi se osnovni metodi protiv stresot ili negovo ptklonuvanje od nervniot sistem.
- Makrobioticka vegan hrana
- Transcendentalnata Meditacija na Maharishi Mahesh Yogi
- Aikidoto, Taichichuan i slicni stilovi vo Borecki Vestini
- Sex - Taoisticki, Tantrickiot i slicno
- ZemjodelieStorm, а каде јас тоа реков дека стресот е нова појава? Можеби повеќе од било кога до сега човештвото е изложено на стрес, под разни притисоци....но не реков дека е нова појава. лутинаТе молам читај што сум напишала и не ја расипувај темата, но ти никогаш не ги читаш туѓите коментари и постови, туку само постираш како да си водиш некој монолог без да ги слушаш другите.

Токму дека како што велиш “covek ne bi trebalo da bide pod stres“ а очигледно сите сме под некаков стрес ја отворив темава....-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 13:05


Стресно е секој ден. Затоа би било убаво кога би можеле секој викенд да отидеме надвор од градот во кој живееме: Маврово, Галичник, Јован Бигорски, Јоаким Осоговски......планини, природа кислород.......

Жал ми е ама муабетов има едно НО......Кога ке сфатиш дека немаш пари за ваквите прошетки ( зашто треба да платиш партиципација на факултет, син ти требало да купи фармерки, сметката за струја е поголема од претходната, се расипал бојлерот, лековите на баба ти.....)тоа ке биде пак стресогена ситуација. Па ке почнеш.....па зашто немам доволно пари за да идам.....пак нервирање...

Ке отидеш на Водно како најевтино решение, а тука.......нема мир ( тинејџери како полудени возат мотори, се тркаат коли, чад, бучава....)......И КАЈ Е КРАЈОТ????

И ќе бараш друго решение за пронаоѓање мир........


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 13:55
Токму тоа е и целта на темава: КАДЕ, КАКО, СО ШТО, Со КОГО.....Да си поделиме проверени методи, да научиме по нешто едни од други, да ставиме по некоја статија, своја или позајмена, реков се е добредојдено. Стресот е неизоставен дел од животот, но токму ова време, можеби и ова општество е под стрес како никој друг. Нашата земја минува низ многу тежок период веќе со години и никако да излеземе од транзицијата. Илјадници луѓе остануваат ебз работа, знаете ли колку од нив недолго по отказот умираат рак-трак, два, три или само шест месеци по отказот? семејствата во државаав ни се на работ на егзистенцијата. Стресот коуј ние го доживуваме секојдневно не е ист што и стресот на некој просечен западноевропјанин. За ден швајцарец стрес може да биде на пример тоа што, што знам, загубил облог на коњички трки, но НИЕ, секој ден мора да мислиме како да ги облечеме, нахраниме, исшколуваме децата...Има ли поголем стрес кога основните потреби се загрозени? Болести во фамилија, стресот има разни имиња. Продолжете...има што да се пишува големо%20гушкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 14:01
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Maslows_hierarchy_of_needs.svg">

Абрахам Маслов ја поставил оваа пирамида на хиерархија на човековите потреби.
Првите, најдолу, се основните потреби, за дишење, храна, вода, секс, хомеостаза, излачувања, значи физиолошки потреби.
Потоа е потребата за безбедност, сигурност-на телото, ресурсите!, имот, здравје...
Следио потреба за љубов и припадност.
Тек после самодоверба, ерспект од другите,
А јаготка на шлагот е самоактуелиизацијата, постигнувањето....(под услов да претходбните нивоа се исполени)

Што добиваме кога некоја од овие хиерархии не е задоволена на било кој начин? СТРЕС. Така ли е?

Продолжува...ми идат гостиголема%20насмевка

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Maslows_hierarchy_of_needs.svg -


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 16:28
Maria ne trebase da te spomnam vo postot zasto ne ti repliciram tuku si kazuvam svoe opsto mislenje vo vrska na tema. Nikade nikoj ne kaza deka stres e nova pojava...

Temava e odlicna !

Pozdrav !


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 16:59
Порака
Transcendentalna meditacija

Jedinstveno polje | Razvoj mentalnih mogućnosti | Zdravlje: STRES i NAPETOAT
Društveni odnosi | Svjetski mirTehnika transcendentalne meditacije ili TM tehnika, jedinstvena je u svijetu. Po načelima, a i po samoj vježbi razlikuje se od bilo kojeg drugog oblika duhovnog ili tjelesnog razvoja. Jednostavna je, prirodna i nenaporna, mentalna tehnika dubokog počinka duha i tijela. Svatko je može lako naučiti i vježbati. Vježba se udobno sjedeći dva puta dnevno po 20 minuta, ujutro i popodne (navečer). Da bismo meditirali ne tre*amo mijenjati način života, ishranu, ponašanje ili navike.Meditiraju radnici, studenti, domaćice, poslovni ljudi, znanstvenici, liječnici, bolesni i zdravi, svećenici, učitelji, umjetnici, športaši - meditirati može svatko, bez obzira na obrazovanje, zanimanje, spol, rasu, godine života i slično. Meditirati mogu i djeca već od 4 - 5 godina, a gornja dobna granica praktički ne postoji. Nekada se smatralo da je meditacija nešto čime se bave samo pustinjaci ili "otkačenjaci". Za normalne aktivne ljude, meditacija je bila poput bijega od svakidašnjih životnih problema, od realnosti. Možda to i vrijedi za druge vrste meditacije, međutim TM nije takva. To je praktična tehnika za dinamičnu, djelotvornu i uspješnu aktivnost, za razvoj svih mogućnosti duha i tijela.

Tehniku transcendentalne meditacije počeo je širiti po svijetu indijski fizičar i mudrac Maharishi Mahesh Yogi, krajem pedesetih godina. U svijetu je više od četiri milijuna ljudi završilo tečajeve TM, preko 100.000 tečajeve TM-sidhi, ima više od 1.200 centara TM, 30.000 učitelja TM, a izvršeno je preko 550 znanstvenih istraživanja iz psihologije, medicine, sociologije i drugih grana znanosti.

U svijetu gdje tempo života postaje sve brži, a napredak zahtijeva sve više energije i djelotvornosti, odmor je prijeko potreban. Sve više stresa i napetosti, koje donosi svakidašnjica, predstavlja opasnost i prijetnju razvoju pojedinca i društva. Tehnika TM ispunjava potrebu današnjeg čovjeka za dubljim odmorom, više energije i stvaralaštva. Pozitivnim subjektivnim iskustvima, za vrijeme i nakon meditacije, pridružuju se brojna znanstvena istraživanja o dobrobitima vježbanja transcendentalne meditacije. Tijekom prošlih godina, na 210 sveučilišta i istraživačkih institucija u tridesetak zemalja, provedeno je više od 550 znanstvenih studija koje su proučavale djelovanje tehnike TM. Te studije, objavljene u vodećim znanstvenim časopisima, pokazale su da program transcendentalne meditacije:

poboljšava pamćenje
poboljšava sposobnost i brzinu učenja
povećava kvocijent inteligencije
povećava sreću i samopoštovanje
povećava unutrašnji mir
smanjuje stres
povećava energiju
oslobađa od nesanice
uklanja psihosomatske bolesti
poboljšava zdravlje
omogućuje revitalizaciju i pomlađivanje
smanjuje biološku starost
poboljšava međuljudske odnose
doprinosi poboljšanju kolektivne svijesti
doprinosti rastu svjetskog mira itd.

Život svakog čovjeka je prirodno usmjeren prema više uspjeha, više sreće, više materijalnih dobara, prema razvoju svijesti i spoznaje. Da bi se održao taj napredak, potreban je stalan priljev energije i inteligencije. U daljnjem izlaganju prikazat ćemo kako vježba TM razvija pune mentalne mogućnosti, kako poboljšava zdravlje, međuljudske odnose i osigurava mir i napredak za čitavo čovječanstvo.

"Da bi u društvu nastao mir, mora postojati mir u pojedincu koji živi u njemu. TM je tehnika za stvaranje mira. Ako ste postigli vlastiti mir trebali biste se angažirati u stvaranju svjetskog mira pomažući svojim prijateljiima i svojoj obitelji da započnu s ovom vježbom. Sve dok ne stvorite mir u svojoj obitelji i svojim prijateljima, vaš vlastiti mir će biti nestabilan i za vas svjetski mir neće imati smisla. Stvaranjem mira u svakom domu, u obitelji naroda, Nebo će sići na Zemlju."

Maharishi Mahesh Yogi


"Maharishijeva transcendentalna meditacija"
Mr.sc. Rade Sibila, učitelj TM
Centar prosvjetljenja "Cmrok"
Jurjevska 45 * 10 000 Zagreb


Savez TM
Krijesnice 18 * Zagreb
http://www.tm-savez.hrLiteratura:

1.Wallace RK, Benson H. The Physiology of Mediatation. Scientific American 1972; 226, 2: 84-90
2. Wallace RK, Benson H, Wilson A. A Wakefull Hypometabolic Physiological State. American Journal of Physiology 1971; 3: 795-799
3. Jevning R, Wilson AF, Davidson JM. Adrenocortical Activity During Meditation. Hormones and Behaviour. 1978; 1: 54-60.


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 17:02
Порака
STRES

Stres, zdravlje i bolest
Psihodinamska teorija stresa
Utjecaj stresa na imunoreaktivnost
Stres i funkcija kore nadbubrežne žlijezde
Prekinite začarani krug stalne napetosti


Uobičajeno je shvaćanje pojma stres kao nečeg što nas živcira ili zabrinjava - bolest, svađa, nasilje, problemi na poslu, polaganje ispita.... Međutim naše tijelo shvaća pojam stresa mnogo šire. Stres je sve što od nas zahtijeva prilagodbu, svaka promjena u našim životnim okolnostima, povoljne ili nepovoljne naravi. Već i samo zamišljanje (misao) ili predosjećanje promjene (emocija) stvaraju stres. Stres je i tjelesni napor poput dugog hodanja, nošenja teških predmeta, nagle promjene temperature ili obilnog obroka.


Stres (od engl. stress) doslovce znači udarac. Okolnosti koje izazivaju stres nazivaju se i stresori ("udarači"). Pojam stresa u užem smislu označava reakciju organizmu na djelovanje vanjskog stresora. Kad se "nagomila stres", čovjek se razbolijeva: može se osjećati kronično umorno ili iscrpljeno; može patiti od nesanice ili prevelike potrebe za snom; može izgubiti tek, spolnu želju i sposobnost uživanja u životu; može ga dohvatiti depresija, anksioznost, napadi plača i panike, opsjednutost, fobija..


Stres započinje već s mislima ili emocijama. Sama pomisao na neugodu dovodi do kaskadnog slijeda biokemijskih reakcija koje započinju u dijelovima mozga označnim kao hipotalamus i hipofiza, a čiji je krajnji rezultat stimulacija nadbubrežne žlijezde i pojačano lučenje adrenalina. Samo nekoliko sekundi kasnije srčani, kao i ritam disanja se snažno ubrzavaju, naprežu se mišići, šire zjenice, te se oslobađa glukoza deponirana u jetri i mišićima. Istodobno dolazi do aktivacije gušterače, kao i produkcije inzulina i glukagona, kako bi se stanice tijela dovoljno opskrbile glukozom.

Prekomjerna aktivnost osovine hipotalamus-hipofiza-kora nadbubrežne žlijezde ostavlja snažne posljedice na funkciju štitnjače, te jajnika. Usporedo s CRF (corticotropin realising factor) - hormonom koji će natjerati hipofizu da stimulira koru nadbubrežne žlijezde, hipotamus luči i prolaktin popularno nazvan hormon stresa. Prolaktin ima snažno inhibirajuće djelovanje na produkciju TSH (tireotropin) - hormona koji omogućuje pravilnu funkciju štitnjače, te remeti izlučivanje GnRH (gonadotropin realising hormon) - hormona koji regulira kontrolu izlučivanja FSH (folikulostimulirajući hormon) i LH (luteinizirajući hormon), hormona koji su odgovorni za pravilnu funkciju jajnika.

Osim djelovanja na produkciju GnRH, prolaktin remeti pulzacijsko izlučivanje FSH i LH, neophodno za pravilnu ovulaciju, te onemogućuje pravilnu funkciju žutog tijela jajnika. Rezultat ovakovog djelovanja prolaktina nije samo izostanak ovulacije, nego i nepravilna funkcija jajnika neravnoteža između estrogena i progesterona, te niz nepravilnosti menstruacijskog ciklusa, kao što su pred- i postmenstrualni spotting - oskudno smeđkasto krvarenje prije i nakon menstruacije, mastopatija, PMS.

Ukoliko je naš organizam izložen prevelikom ili predugom stres, centri u mozgu postaju zagušeni neugodnim porukama koje prenosi hormoni stresa, te nastaje manjak neurotransmitera serotonina, noraderenalina i dopamina, koji su odgovorni za naše dobro opće osjećanje. Serotonin (5-HT) je odgovoran za osjećaj spokoja i zaštićenosti, životnog optimizma, te omogućuje zdravo spavanje. Zajedno s melatoninom regulira "biološki sat", koji održava normalan ritam budnosti i sna. Defektan serotoninski sustav povezan je s nesanicom, pospanošću i umorom u krivo doba dana, te uznemirenošću i strahom. Najznačajnija uloga noradrenalina je davanje energije, volje, elana i motivacije, a bez dovoljnih količina noradrenalina osjećamo umor, tromost, pasivnost i nezainteresiranost. Učinak dopamina blisko je povezan s endorfinima, tvarima važnim za smanjenje osjećaja boli. Kod niske razine dopamina, gubi se osjećaj ugode, te je niži prag osjetljivosti za bol

Sedam od deset ljudi smatra svoj život stresnim, a ulaskom u novi milenij izgleda da se životni tempo još više ubrzava. Sve veći broj ljudi lošije spava, budi se uznemiren, dolazi na posao umoran, uzrujava se na poslu, vraća se kući iznerviran prometom. Za razliku od naših predaka, čiji je stres bio prije svega tjelesne prirode, stres 21. stoljeća je uglavnom mentalni i emocionalni.


Stres na poslu stvara pretpostavke za moždani i srčani udar, uništava mentalno zdravlje i skraćuje život. Još prije deset godina Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je proglasila stres na radnom mjestu svjetskom epidemijom, a otada se stres na poslu još više povećao zbog produbljene globalne krize i nezaposlenosti. Burn out sindrom označava stanje potpune emocionalne iscrpljenosti zbog pretjeranog, a uzaludnog zalaganja na poslu. Izgaranje na poslu slično je sindromu kroničnog umora, ali pritom se mijenja i stav prema poslu, što za umor nije karakteristično.

Jedan od najčešćih uzroka stresa na radnom mjestu, ipak predstavljaju međuljudski odnosi. Stres zbog loših međuljudskih odnosa opisuje i pojam mobbing, koji označava psihoteror na radnom mjestu koji zaposlenici provode prema svojim kolegama. U osnovi je najčešće sukob iz nekog razloga, a nakon njega počinju spletke, podmetanja, ponižavanje i izoliranje. U strahu za radno mjesto "krivac" može razviti burn out sindrom i kronične zdravstvene poteškoće, a izlaz može tražiti u napuštanju posla, pa čak i samoubojstvu. Pa ipak, svaka okolina može uzrokovati stres, i neke razine stresa dio su svakodnevnog života, a ne samo posljedica odnosa i prilika na radnom mjestu.

Mnogi pokušavaju posljedice stresa ublažiti na neprikladan ili čak štetan način. Nikotin, alkohol, kofein, šećer, sredstva za umirenja te opijati najčešća su sredstva kojima pokušavamo smanjiti stres koji osjećamo. Sredstva koja nas potiču na akciju ili stimulansi, djeluju tako da podstiču lučenje neurotransmitera serotonina, noradrenalina i dopamina, ali time uzrokuju stalne velike uspone i padove energije i raspoloženja. Organizam se s vremenom na njih privikava, tako da treba povećavati dozu stimulansa za postizanje istog učinka. Mnogi svakodnevno uzimaju velike količine kave, cigareta, alkohola, čokolade ili svega zajedno. Ove stvar ne samo da ne smanjuju stres, već stvaraju ovisnost razbijajući prirodne antistresne mehanizme.

Umjesto uzimanja stimulansa i sredstava za smirenje, suvremeni čovjek bi trebao naučiti metode za izbjegavanje stresa i smanjivanje njegovih štetnih učinaka. Neke od njih možemo provoditi sami, kao što je smanjenje obima dnevnih obaveza (radnih, obiteljskih, školskih, društvenih), uvođenje pravilne prehrane s mnogo vitamina i minerala, izbjegavanje stimulansa i sedativa, uredan ritam spavanja i budnosti, redovna tjelovježba uz tehnike opuštanja i meditacije.Dr.Vesna Harni   
Literatura:

1.Sapolsky R. Stress, the aging brain, and the mechanisms of neuron death. Cambridge, Mass., MIT Press, 1992.
2. Chrousos G, Gold P. The concepts of stress and stress system disorders: overwiev of physical and behavioral homeostasis. JAMA 1992; 267 (9): 1244-1252.
3. Alexander C, Robinson P, Orme-Johnson D, Schneider R, Walton K:The effects of Transcendental Meditation compared to other methods of relaxation and meditation in reducing risk factors, morbidity, and mortality. Homeostasis 1993, 35 (4-5): 243-264
Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 18:35
Maria ?
Procita ova ?
Michio Kushi e ziv uste a Kenzo Tange i Maharishi Mahesh Yogi ne se megu zivite.

Pozdrav !


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 21:57
Читам, читам, и баба ми е жива има 90 и кусур, (дедото умре пред некоја година на 92голема%20насмевкаработеше до последен ден), и уште носи бисер на врат и светкави блузи, меси пити....а кутијата Бјути меџик крем и е на прозор...а Шри Чин Мој креваше јагниња, црташе и медитираше па умре...

Од другата страна на моето стебло пак работите се поинакви-сите одат брзо-рак-трактага

Видиш, мил Сторм, колку е пресудна ГЕНЕТИКАТА а не макробиотикатаголемо%20гушкање


Но да се потрудиме бар да го подобриме квалитетот на времето што ни е дадено од колепка па до гроб....Пишувај и понатаму...

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 23:12
Nije bitno kolku zivees tuku KAKO !
Sri chinmoy nije moj ucitel nit pak majtap Chaitanaya nit Gabrielle od Wizburg...samo si kazuvam...nit pa Sri Srimad nit pa maharishi mahesh yogi nit pa michio kushi...me zanimaat metodi i sistemi kako sredstva.

Genetika ? Pa sme nasledile genetski sve i svasta pa duri i namalen imunitet a koga se hranime Makrobioticki toa si doaga vo RED. Kojznae kolku generacii na moi predci sto bolesti imale ili pravele pa mozebi sum prviot sto go prekinal toa vlijanie ili neutraliziral; nikad vo moe semejstvo nemalo i nema makrobioticari vegani. Michio Kushi ne negira genetsko nasledstvo vo vid na pogolema podloznost na isti bolesti no NAJPRESUDNA za da se spreci tnr., ' nasledni bolesti ' e NACINIOT NA ISHRANA. Ako nasiot mojot dedo umrel od rak i ako negov sin ili vnuk se hrani so ista ili polosa ili slicna kancerogena hrana - ke dobijat i dvajcata rak i kojznae sto.

" TM " ne se uci od knigi...Preku " TM " se dobiva ODMOR PODLABOK OD SPIENJETO ama NIJE ZAMENA ZA SPIENJE...koga se dostiga dlaboka relaxacija DVETE NOZDRI VDISUVAT I IZDISUVAT PRAVILNO kako kaj bebinja ili luge so kosmicka svest - edna nozdra kaj vozrasni e sekofas pomalku zatnata sto ja blokira snabdenosta so kislorod i taka mozocni funkcii se ograniceni. Vo dlaboka meditacija , makar i vo period od 1 sekund ili 5 sekundi - samata tehnika " TM " - SE ISKLUCUVA !
" Sekoja sekunda e vazna vo zivotot ", Maharishi Mahesh Yogi

Da spustam post ' radosta na vezbanjeto ' ide vo prilog na ova...na edna tema da bide...setanjeto isto pomaga pri razlozuvanje na stresot.

Pozdrav !


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 23:28
Да, така е, битен е квалитетот а не квантитетот, тоа го истакнав, и се согласувам дека секоја минута е важна. Да си го направиме квалитетен престојот на земјава.

Е сега за ТМ...
Јас тренирам јога добри шест години, но во однос на ТМ-не сакав да одам на погорните нивоа. Сосем сум задоволна со техниките на опуштање и дишење, пранајами.

ТМ некако ме плаши, не сакам да си играм со свеста, не сакам да го доведам мозокот во ситуација да биде “празен“ и да забегам. Релаксирана-да, но да се исклучам-никако, сметам дека тоа може да биде опасно.

Така да јас сум за пранајами, можеби некоја визуелизација, прогресивен мускулен релакс+асаните, за кои сметам дека се ненадмината мудрост на древните јогини...Стари над 5000 години-а поактуелни од кога и да е, и што е најважно-признати од Светската Здравствена Организација...

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 23:41
Ako mislis na klasicnava yoga, kaj nas najpoznata na Pavlos Hasanagas ? Taka se vikase ucitelot...odma da ti kazam deka jas ne gi sakam tie luge i nemam voopsto dobro mislenje za niv. Vo spisanie Yoga reklamiraa supi od zivotni i cokoladi. Pranayami i vizualizacii i yoga vezbav pred 15 godini i koga znam za podobri nesta...Mi kazuvaa da nekoe drustvo na joga od prilep sprecuvale da se odrzi predavanje ili k*rs po " TM " i nema da kazam so koj sum zborel za " TM " od yoga drustvo pa bile protiv taa tehnika. Yoga i TM se Ok - mi se cini da lugevo koi gi praktikuvat se hranat cesto loso ili mentalitet im e na nisko nivo. Vo TM rizik od nesakani dejstva se NEVOZMOZNI - bile takvi propagandi na zapad duri i na sud se zavrsuvalo pa bil slucaj da advokat moral da nauci TM pa da vidi sto e toa i izjavil deka premalku ja falele. sekako toa se svatilo kako propaganda. Povtorno, megu TM - ovci ili yogisti ne naogam najcesto mnogu 'zatvoreni' luge.Mora da e od ishrana, nema drugo - se hranat pogresno poveketo od niv !

Pozdrav !


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 23:49

RADOSTA NA VEZBANJETO
FIZICKA AKTIVNOST GO REDUCIRA STRESOT

Naseto PRIRODNO SOOBRAKAJNO SREDSTVO - SETANJETO - ODLICEN e VID na VEZBANJE. Moze da se koristat i drugi FIZICKI VEZBI za da dadat specificni rezultati. bidejki SEKOJ POEDINEC ima posebni potrebi za vezbanje.Programot na fizicki vezbi vo makrobiotikata, ZAEDNO so MAKROBIOTICKIOT NACIN na ISHRANA i so AKTIVEN HUMAN RABOTEN ZIVOT, ke ja PODOBRI sostojbata na KARDIOVASKULARNIOT SISTEM i ke go NORMALIZIRA ENERGETSKIOT TOK vo ORGANIZMOT. Vezbite nudat pozitivni rezultati, se normalizira tezinata, se zgolemuva fleksibilnosta, izdrzlivosta i jaknat muskulite, krvta e pozdrava, organite rabotat podobro. NAJDOBRI se tie VEZBI koi VLIJAAT na SITE VAZNI TELESNI SISTEMI, a ne samo na nekolku odvoeni. Vsusnost, VISTINSKOTO TEZISTE na TIE VEZBI e RABOTATA na VNATRESNITE ORGANI i OPSTIOT METABOLIZAM. Tie vezbi gi ISTEGNUVAAT MERIDIJANITE ( koi se 14 na broj i predstavuvat LINIJA na ENERGETSKIOT TOK ) MERIDIJANITE se KACUVAAT i SPUSTAAT vo TELOTO, protegajki se i do VNATRESNITE ORGANI i do NADVORESNITE DELOVI na TELOTO, a tuka spagaat prstite na nozete, dlankite, liceto i glavata. Spored orientalnata medicina, LICNOSTA e ZDRAVA ako e PROTOKOT na ELEKTROMAGNETNATA ENERGIJA vo negovoto TELO - HARMONICEN i SLOBODEN.ISTEGNUVANJETO na MERIDIJANITE pomaga POVTORNO da se VOSPOSTAVI i ODRZI URAMNOTEZEN TOK na ENERGIJATA niz CELOTO TELO. Vezbite za istegnuvanje na meridijanite se prilagodeni od, so vekovi starite DO - IN vezbi, eden vid na vezbi i SAMOMASAZA, koja go pottiknuva PODMLADUVANJETO i DOLGOVECNOSTA.SHIATZU masazata e istotaka dobra.Vo AIKIDO vestinata zafatite koi se koristat so racete gi istegnuvaat maridijanite a TACHICHUANOT e MEDITACIJA vo DVIZENJE i istotaka SUPTILNO ja ODBLOKIRA ENERGIJATA da TECE niz SEKOJ MERIDIJAN.( poglednete gi vezbite za isteganje na meridijanite vo kniga " Makrobioticki put", Michio Kushi i ako sakate vezbajte gi )

Mnogu PROGRAMI na TELESNO VEZBANJE se KONCENTRIRAAT na NADVORESNITE MUSKULI a kakvi i da se prednostite ZA VNATRESNITE ORGANI tie se OGRANICENI i NECELOSNI. ( Bodi Bildingot gi pravi organite mnogu kompaktni i se vnesuva mnogu zivotinski proteini; vozenje velosiped e stetno za kolenata ; TRCANJETO gi shokira bubrezite i site sportovi kade ima trcanje ili skokanje gi shokiraat bubrezite )Sekako so vezbanjeto za isteganje na meridijanite, ( i so Aikido vezbite i zafatite ili plivanjeto i Taichichuanot ) ke ja PODOBRITE SVOJATA LINIJA, a NAJVAZNO - ke go IZBALANSIRATE i NORMALIZIRATE TOKOT na ENERGIJATA vo VNATRESNOSTA na VASETO TELO, vo ORGANITE i ENERGETSKITE SISTEMI. Osven toa, POVTORNO ke go NAPOLNITE svojot NERVEN SISTEM i ENERGETSKATA SREDISNA TOCKA vo VASETO TELO, koja se naoga vednas pod papokot a toa e mesto kade se sozdava ZDRAVATA KRV koja e OSNOVA za LECENJE na SITE BOLESTI. Koga toj CENTAR na ENERGIJA ke se NAPOLNI -- se PODIGA NIVOTO na FIZICKATA i MENTALNATA ENERGIJA. ( zatoa site dvizenja vo AIKIDOTO zapocnuvaat od OVAA TOCKA )

Preku vezbite za istegnuvanje na meridijanite i slicni na niv vezbi, posle samo nekolku nedeli sekojdnevno vezbanje ke DISETE POSLOBODNO, vasite MUSKULI ke ZAJAKNAT, ke imate POVEKE ENERGIJA, a vasiot APETIT za INTEGRALNI MAKROBIOTICKI PRODUKTI ke se ZGOLEMI. ( ako jadete stetna hrana meso, mleko , seker, hemikalizirana i rafinirana rezultatite ke izostanat ) DVIZENJATA na ISTEGANJE vo VEZBITE za ISTEGANJE na MERIDIJANITE ili ZAFATITE vo AIKIDO i slicni dvizenje, ke ja ZGOLEMAT FLEKSIBILNOSTA i SILATA i istovremeno ke vi POMOGNE da ja RAZVIETE SPOSOBNOSTA za DLABOKO OPUSTANJE na MUSKULITE ( ova e od isklucitelna vaznost za opasni situacii i za vezbanje AIKIDO zasto BEZ OPUSTENOST nema AIKIDO. " Centralna rabota vo borbata e opustenosta ", Bruce Lee. Kolku i da vezbate Aikido ako ne ste opusteni vo realna situacija nema da bidete sposobni da se odbranite sebe ili drug nekoj ili samiot napagac od nego. Prvo stani miren, opusten preku veganska ishrana pa potoa vezbaj Aikido. Steven Seagal i Morihei Ueshiba, osnovacot na Aikidoto, se vegetarijanci ).

So tekot na vezbanjeto, ke go PODOBRITE i svoeto DRZENJE, ke se namali STRESOT a so toa ke se NAMALI i POTREBATA za SPIENJE, a vasata FIZICKA IZDRZLIVOST i MOK na KONCETRACIJA ke se ZGOLEMI. So drugi zborovi, KE POCNETE da CUSTVUVATE sto e VISTINSKO ZDRAVJE., odnossno RADOSTA sto ste ZIVI i sto ste so DOBRO ZDRAVJE. PODOBRUVAJKI gi DISENJETO i CIRKULACIJATA, vezbanjeto POMAGA vo PROCISTUVANJETO na KRVTA. Dopolnitelniot KISLOROD vo KRVTA gi SOGORUVA NECISTOTIITE, a LIMFNIOT SISTEM, koj go PRENESUVA otpadniot MATERIJAL od KELIITE - I SAMIOT se PROCISTUVA. DOPOLNITELNOTO zemanje na KISLOROD preku VEZBANJETO ja ZGOLEMUVA stapkata na BAZALNIOT METABOLIZAM, stapka po koja ORGANIZMOT ja TROSI ENERGIJATA za ODRZUVANJE na svoite OSNOVNI FUNKCII koga MIRUVA.

ZGOLEMUVANJETO na BAZALNATA METABOLICNA STAPKA, paralelno so ZGOLEMENATA AKTIVNOST, vazen e faktor vo KONTROLIRANJETO na TELESNATA TEZINA, zatoa sto toa znaci deka ORGANIZMOT POBRZO ja SOGORUVA ENERGETSKATA VREDNOST na PRODUKTITE -- KALORIITE. Tolku luge i nutricionisti se bavat i brojat kaloriite sto e toa smesno i znak na opsta neukost i fanaticnost vo ishrana. Bez ogled na toa DALI POCNUVATE so VEZBITE za ISTEGNUVANJE na MERIDIJANITE koga ste ZDRAVI ili koga NE SE CUSTVUVATE DIBRO, verojatno ke pocnete da zabelezuvate podobruvanje posle prvite nekolku vezbanja. VAZNO e VO POCETOKOT da NE PRETERUVATE, oosobeno ako nekoe vreme ne ste vezbale. Za da go smalite rizikot od preteruvanje vo izveduvanjeto na vezbite za istegnuvanje na meridijanite, najdobro e da odmorate 1 minuta pomegu sekoja vezba. Ako ne ste sigurni kolku vezbanje e dovolno ili dali bi mozda preterale, mozete da go skratite vremeto na izvedbata na dvizenjeto a da ja prodolzite pauzite, odnosno, odmorite pomegu vezbite. NE istegnuvajte go svoeto telo VON NEGOVITE GRANICI na moznosti drzejki se za nozete ili stopalata, AKO toa PREDIZVIKUVA BOLKA. Dvizenjata ne se test na fleksibilnost tuku poveke NACIN da se PODOBRI FLEKSIBILNOSTA no POSTEPENO. ( videte vezbi za isteganje na meridijanite vo kniga "Makrobioticki put - istegnuvanje na meridijanite ", Michio Kushi. Tie vezbi se slicni so zafati vo Aikido, pravenje vezbi vo gimnastikata ili baletot itn ) Ako imate SRCEVI ili DRUGI TELESNI TEGOBI, posavetuvajte se so svojot lekar PRED da POCNETE so BILO KAKOV PROGRAM na VEZBANJE. Ako pocustvuvate BILO KAKVI iznenadni ili podolgi bolki i grcevi, usporite ili prestanete so vezbanjeto dodeka tegobite ne isceznat.
SETAJTE - PROSETAJTE po GRAD koga vrnr dozd,sneg ili SETAJTE vo PRIRODA. UMERENO PLANINARENJE e ODLICNA REKREACIJA. Ako nekoj e vrzan za invalidska kolicka ili krevet, duri i NEZNITE ili SUPTILNITE DVIZENJA moze da POMOGNAT vo OBIDITE na VASETO TELO ga se IZLECI. Sekogas mozete da bidete AKTIVNI dodeka MOZOKOT vi FUNKCIONIRA.

SETANJE prosetka vs.TRCANJE

Mnogu luge vo 20 vek pocnaa da dzogiraat ili TRCAAT. Mozebi TRCANJETO stanalo taka POPULARNO poradi toa sto trcanjeto ja BALANSIRA ishranata BOGATA so MASTI. Trcanjeto POMAGA da se RAZVIJAT NOVI PATISTA na CIRKULACIJA, niz koj PROTEKUVA KRVTA, dodeka ISHRANATA BOGATA so MASTI i HOLESTEROL tezi da gi ZAKRCI i tie NORMALNITE ( so masti i holesterol vo sebe. osobeno mazite, e opasno da se vodi ljubov ili da se seta po planini ili da se bavi so teski fizicki vezbi i toa moze da dovede do mozocni udari ili srcevi infarkti ) Taka trcanjeto ja ZGOLEMUVA SPOSOBNOSTA za CIRKULACIJA na KRVTA i MOZE da gi NAMALI RIZICITE koi gi nosi SOVREMENIOT NEZDRAV NACIN na ISHRANA so ZIVOTINSKI MASTI i HOILESTEROL, SEKER, RAFINIRANA i HEMIKALIZIRANA druga STETNA HRANA. Ako ne se truete so masti i holesterol, ke NEMATE POTREBA od TRCANJE, AEROBIK ili SKAPI TRETMANI za SLABEENJE ili SAUNI i slicno ZA da SE OSLOBODITE od tie NEPOTREBNI OTROVI za VASIOT ORGANIZAM. ( Makrobiotickata ishrana kombinirana so zdrava umerena aktivnost ili zdravo vodenje na ljubov e odlicno za podiganje na energijata i osloboduvanje na emociite ili nivno kanaliziranje vo nasoka na pogolemo zblizuvanje so partnerot koe vodi kon podobro zdravje. )

ZA ZAL - TRCANJETO IMA i NEDOSTATOCI !

Za nekoj PODOLG PERIOD trcanjeto prestavuvaIZBALANSIRAN VID VEZBANJE za SRCETO i CIRKULACIJATA na KRVTA;KRATKOROCNO - TRCANJETO ima za tendencija kon toa NEIZEDNACENO da go OPTERETI SRCETO i drugite DELOVI ili SISTEMI na ORGANIZMOT. Nekoi luge mozda uzivaat vo dzogingot ili trcanjeto ( mora da se toa nekoi TVRDOGLAVI luge mesojadci bidejki namera im da gi trosat vnesenite zivotinski masti i holesterol i praznite kalorii od rafiniraniot seker ili beliot leb ili sladoledot, cokoladite itn ) TRKACITE cesto ZASTANUVAAT poardi TEGOBITE so RBETOT, POREMETUVANJATA vo KOSKITE i ZGLOBOVITE, OSTETUVANJA na BUBREZITE pri SHOKOT poradi POSKOKNUVANJETO i TRESENJETO GORE - DOLE vo TEKOT na TRCANJETO. ( slicno e i so sportovite kaj koi e prisutno trcanje, podskoknuvanje kako kosarkata, fudbalot, nekoi atletski disciplini a boksot moze da bide vestina na izbegnuvanje udari slicno kako i Aikidoto; vo Aikidoto i boksot najveke se koristi rabotata na nozete a bokserska maxima glasi " Rabotata na nozete moze da go izbegne sekoj udar ". Aikido tehnikite i dobriot boxer ja stava vo praksa ova maxima. Bruce Lee tvrdel deka e nepobediv covek i cesto kazuval deka fizicki, ima posilni luge od nego i verojatno bi bil nokautiran koga bi go udrile; rabotata e sto ne bi mozele tie silni muskulesti momci da mu se doblizat za da plasirat udar a filozofija vo Aikido ili Kung fu vestinite e da se bide fleksibilen i prilagodliv kako vodata zasto vodata zazema sekakva forma i udari nisto ne i mozat slicno kako vo zavesa da frlite kamen pa toj lesno ke bide spusten na tlo. Sportovi kade ima fizicki kontakt i nasilstvo ne se vestini ili takmicarite se dovolno glupavi da se pretepuvaat a merenje sila so tepanje e kako ' proveruvanje dali e prozorot zatvoren so frlanje kamen vo nego'. podobro e vodenje ljubov so zena otkolku da se tepate so maski. )

PROSETKA ili SETANJE

" Prednostite na obicnata prosetka ili setanjeto " NENADMINAT OKREPNUVAC na TELOTO e TELESNOTO VEZBANJE ili DVIZENJETO, a OD site VIDOVI na VEZBANJE - NAJDOBRA e PROSETKATA "       
Thomas Jefferson

"DVIZENJETO E ZIVOT ! "       
Eugen Sandow

PREDNOSTITE na OBICNATA PROSETKA se ISTI kako i od BILO KOJA druga TELESNA VEZBA bez nekakov poseben rizik od povredi ili iscrpenost. ( i sexot e 'vezba' ama za toa e potrebno dobro zdravje; na zdraviot sex mu prethodi zdrava ishrana i zdrava humana aktivnost ili rabota, za da ne bide samo ' avtomatizirana ljubov, mehanicki sex bez emocii '. So zdrava vegan ishrana, prijatelstvo i emocii - sam po sebe ste ' tantra' majstor i vodenjeto ljubov stanuva poveke vosviseno i emotivno do granici na extaza a za zenata se toa povekekratni totalni orgazmi i toa vsusnost ja pravi zena. Lepotici se zenive ; setaj i gledaj lepotici ama ne pipaj. Da nema zeni ke crkneme. Zatoa treba da vnimavame na niv i zatoa se hranime veganski; za da stvorime miren svet kade zenite nema da bidat maltretirani, siluvani i ubivani. Siluvacite se patoloski bolesnici i sovinisti i obicno ne koristat kondomi i nemat kontrola nit na svojata gorna glava nit na taa dole; moze da ima ' sida ' i da ja zarazi zenata ili da ja zabremeni pa taa da abortira. Zenite neka setaat no neka naucat Aikido samoodbrana za extremni situacii od napagaci so noz ili pistol ili od siluvaci a tie trikovi koi mozat da spasat zivot se ucat i moze da bidat smrtonosni za napagac. Setanje so nekolku prijateli e odlicno i bez da se vodi razgovor a brzo odenje ili menuvanje na tempoto e najdobro; brzo pa sporo itn ) Sovremenite luge koi se hranat nezdravo ili se vo trka za pari za egzistencija ili bogatenje i prestiz nekoj, koi znaat se za nekoi drugi nesta a NE go poznavaat svojot organizam, verojatno KE IZMISLAT barem pet PRICINI poradi koi ne bi mozele TOKMU OVOJ MOMENT da PRESTANE so CITANJE na ovoj text i DA TRGNE vo PROSETKA ; premnogu e mracno nadvor, nema covek kade da se seta, nemam vreme za prosetka, paga dozd, studeno e itn. ( prosetki od kafic do kafic preku den na otvoreno i vo proleten ili leten ili esenski ambient e odlicno za relaksacija a ne mora da piete se sto ke naracate bidejki vo kafici se sluzi kafe ili aromaticni caevi i ovosni sokovi, alkohol, itn ) LESNO e da se najde opravdanie za da ne se prosetate sami preku den ili so prijateli navecer i taka ne mozete da izvlecete korist od programot na telesnoto vezbanje samo citajki za nego ( duri i od zdraviot nacin na ishrana bez vezbanje ili aktivnost od human karakter ili poducuvanje na drugite, ne bi bil efekt celosen na zdravje ).

Toa sto CITATE a e PROVERENO DOBRO za VASETO ZDRAVJE - MORATE da go REALIZIRATE.Sekako deka treba sekogas da se vodi smetka za BEZBEDNOSTA, no preku den, parkovite, skolskite dvorista ili mirni mesta vo gradot, obicno se dobri mesta za OKREPUVACKI PROSETKI. ( toa e podobro od kozmeticki saloni i centri za slabeenje ili spa centri ili saloni za masaza...dokolku ne se odi tamu za nesto sosema drugo )ako paga dozd, oblecete dozdoven mantil i cizmi i zemete cador. Ako e ladno, oblecete kaput ili zimska jakna ( nikako od zivotinsko krzno ili imitacija so vestatcko krzno ) i stavete kapa na glava. SEKOJDNEVNATA POLUCASOVNA PROSETKA pomaga i kaj tie sto se hranat ZDRAVO da bidat uste POZDRAVI i kaj tie sto se hranat NEZDRAVO da SPRECAT nekoi sostojbi.

PROSETKATA pomaga;

- da ja KONTROLIRATE svojata TELESNA TEZINA zgolemuvajki ja BAZALNATA METABOLICKA STAPKA;
- da go PODOBRUVATE KVALITETOT i CIRKULACIJATA na KRVTA, so ZAGREVANJE na DLANKITE i STOPALATA ( slicen efekt imaat ortopedski vloski koi bi trebalo da se koristat pri vakvi relaksiracki i okrepnuvacki prosetki );
- da gi SPRECITE SRCEVITE POREMETUVANJA i DRUGITE BOLESTI ( da normalizirate krven pritisok ili da sprecite mozocen infarkt ili srcev infarkt );
- da go PODOBRITE VARENJETO i ELIMINACIJATA na VISOKOT OTPADNI MATERII ( koi sozdavaat bolesti i mozat da dovedat do cisti, tumori i razni vidovi rak; ova vazi posebno za tie sto se hranat nezdravo );
- BLAGO da go POTISNETE APETITOT;
- da gi ODRZITE KOSKITE ZDRAVI i CVRSTI;
- da ja UBLAZITE NAPNATOSTA i GRIZITE ( ako se spremate za neizbezen neprijaten razgovor, prosetajte ili razgovarajte niz prosetka a prethodno mora da jadete so sogovornik makrobioticki vegan obrok ili rucek );
- da gi SPRECITE RASOIRATORNITE TEGOBI;
- da gi SOGORITE MASTITE;
- da gi ZAJAKNETE MUSKULITE na CELOTO TELO, osobeno butinite, listovite na nozete i kukovite ( vo Bodi Bildingot vezbite se extremni i naporni i opasni za pocetnici i moze lesno da preteraat. Dobra sekojdnevna vezba za tie so dobro zdravje se vezbite za listovite na nozete koi moze da se vezbaat sekojdnevno zasto se daleku od srceto a se dobri za podobro dvizenje i pokretlivost. )
- prosetkata pomaga da go PODOBRITE VASIOT FIZICKI IZGLED. ( obicna prosetka e dobra zasto taka se srekavate so novi luge i mozni se novi prijatelstva pa i ljubovi. Mora da setate udobno obleceni so ipraven grb i dignata glava. Posle prosetka mozete da odite na rabota ili da poducuvate Aikido. Prosetkata go PODIGA LIBIDOTO, osobeno kaj pomladite a toa e poradi sogoruvanje na mastite. Kaj mazite e toa i poradi gledanje zgodni, sexy, umereno provokativni lepotici so prijatni za oci telesni oblini; a za zeni e prijatno i im godi da bidat videni i da se dopagaat na mazite i da se custvuvaat prijatno i sexy. Nekoi tancarki izjavuvat deka od maski pogledi dozivuvaat orgazam.Koga ste vegan i zdrav, dovolno vi e razgovor so prijatna licnost za da se custvuvate emotivno zadovolni ili otvoreni za nesto poveke od toa. Ljubovta ili prijatelstvoto ne se glumat i tie se sostojbi na svest i rezultat na zdrava ishrana i zdrav nacin na zivot i so toa zdrav nerven sistem od koj zavisi nivoto na svest. Sexot mozebi se uci a so licnost koja ja obozavate ne vi treba posebni tehniki za da se dozivee dlaboko iskustvo. Samo jadete zdrava hrana i teloto samo ke najde nacin da se spoi telesno i duhovno so drugo telo vo edno.prosetka e za slobodno razmisluvanje i vo psihologija e poznato da do resenija za problemi i najdobri idei se doaga preku prosetka a taa go pravi mislenjeto pojasno i duhot pootvoren. pri edna takva prosetka eden naucnik dobil inspiracija za edna od osnovite na fotografijata a Nikola Tesla vo prestoj vo priroda svatil osnova za naizmenicna struja. Zeni sto se dvizat obleceni provokativno mozebi dozivuvat nesto slicno na orgazam a toa e dobro za zdravjeto zasto ja podiga energijata i go zakrepnuva duhot i teloto. Vo idnina velat da lugeto tolku ke bidat napredni duhovno, da poveke ke preovladuva nekoj vid telepatski sex otkolku ovoj sega animalniov od koj ne se zadovolni ni zeni ni mazi poradi losiot nacin na ishrana i losite vibracii po svetot i nasilstvoto vrz zivotnite i lugeto i ekoloskata zagadenost. Ako se hranat loso, i zenite i mazite ke zabegaat vo extremna sexualna patologija i vo patoloska potreba za sex a zenite ke privlekuvat manijaci i siluvaci. I povtorno nezadovolstvo, sex bez emocii i orgazmi i mozni nesakani bremenosti so pogresni luge i mozni abortusi. " Fast food, fast F???, fast pregnant...with alcohol and drugs in blood and poison in mind; without protection from 'aids' " - procitano na internet. " Deca pravat deca; deca ragaaat deca ! " ova se odnesuva na tinejgeri . )

PROSETKATA - " VTORO SRCE "

Nekoi sportski fiziolozi go smetaat SETANJETO ili PROSETKATA za " VTORO SRCE ", zatoa sto VO TEKOT na PROSETKATA - MUSKULITE na STOPALATA, LISTOVITE na NOZETE, BUTINITE, SEDALNIOT DEL i STOMAKOT - RITMICKI se SOBIRAAT i SPUSTAAT. Taka pravi i DIJAFRAGMATA - silen muskul koj e DEL od nasiot APARAT za DISENJE ( zdravite luge disat necujno ' kako da plovat ' a ovie nezdravite skripat i kaslaat i doktori ' nemaat nisto potiv da si kaslaat pacienti' . probajte da disete necujno dodeka dremete i toa ke ve smiri ) Koga MUSKULITE pri OBICNA PROSETKA ili DRUGA AKTIVNOST, se KONTRAHIRAAT i OPUSTAAT - tie gi STISKAAT VENITE - POTISNUVAJKI ja KRVTA GORE kon SRCETO. ( slicno kako vo masaza ) KOGA se SETATE - VASATA KRV obicno se SOBIRA vo STOMAKOT, KOLKOVITE, GRADITE i STOPALATA. CIRKULACIJATA na KRVTA se USPORUVA, a SRCETO mora PONAPORNO da RABOTI za da se OSIGURA da DOVOLNO KISLOROD STIGNE do KELIITE, a OTPADOT so TOKSINI da se TRGNE. Koga PODOLGO vreme STOITE MIRNO ili SEDITE, i VASIOT MOZOK TRPI od NEDOSTATOK na KISLOROD. ( pa taka otrovi se sobiraat i mislite se nejasni ili haoiticni a mozokot moze da ptretrpi pomali ili pogolemi ostetuvanja. intelektualnata aktivnost ili naucnata rabota gi isfrla od mozokot ovie otrovi i poznato e deka naucnicite ziveele najdolgo. intelektualci ili fakultetski obrazovani luge moze da bidat nesto sosesma sprotivno od humani naucnici, duri moze da bidat patoloski nasilnici i manijaci. Obrazovanie bez etika, bez nauka za zdrava ishrana kako makrobiotickata vegan ishrana i zastita ana zivotnite i prirodata e obrazovanie koe ne mu nosi zdrav razum na studentot a uste pomalku na toj sto gi uci studentite ) Za da se setate potrebno vi e samo udobna obleka i cevli.

Za da izvlecete MAKSIMALNA KORIST - CEKORETE so KRUPNI, 'ZIVNATI' CEKORI ( a ne ao mrzlivi i prebavni cekori iako i toa e faza na smiruvanje posle brzo 'zivo' pesacenje ). Pustete RACETE slobodno da vi se nisaat od strana, a GLAVATA postojano drzete ja PRAVO. Najvazen e ritamot. Ako se setate BOSONOGI po treva ili plaza , toa NAJVEKE OKREPNUVA. SETANJETO i ENDORFINITE SETANJETO gi BUDI i STIMULIRA FIZICKITE i MENTALNITE PROCESI koi inaku bi bile POLUZASPANI.

ENDORFINI I SETANJETO

Naucnicite go objasnuvaat toj FENOMEN so ENDORFINITE - hemiski soedinenija koi FIZICKITE AKTIVNOSTI, kako sto e dobrata prosetka, GI OSLOBODUVAAT vo NAS.Naucnicite dosega da nasle BILO KAKVI HEMISKI SOEDINENIJA koi bi mozle da se narecat " SREKNI " - bi bile toa ENDORFINITE.Svea utrinska prosetka e podibra od solja kafe ' za da ja stavite svojata masina vo akcija".( Ako jadete hrana od zivotinsko poteklo, rafinirani sekeri i prerabotena i hemikalizirana hrana ili GMO hrana ili koristite cigari, alkohol, farmacevtski lekovi - ke gi BLOKIRATE ENDORFINITE i nema da bidete srekni )

vidi originalen text vo kniga " The Mcrobiotic Way ", By Michio Kushi   
vo zagradi se komentari da prireduvacot na oovj text.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 18:24
Originally posted by Storm2 Storm2 напиша:

Ako mislis na klasicnava yoga, kaj nas najpoznata na Pavlos Hasanagas ? Taka se vikase ucitelot...odma da ti kazam deka jas ne gi sakam tie luge i nemam voopsto dobro mislenje za niv. Vo spisanie Yoga reklamiraa supi od zivotni i cokoladi. Pranayami i vizualizacii i yoga vezbav pred 15 godini i koga znam za podobri nesta...Mi kazuvaa da nekoe drustvo na joga od prilep sprecuvale da se odrzi predavanje ili k*rs po " TM " i nema da kazam so koj sum zborel za " TM " od yoga drustvo pa bile protiv taa tehnika. Yoga i TM se Ok - mi se cini da lugevo koi gi praktikuvat se hranat cesto loso ili mentalitet im e na nisko nivo. Vo TM rizik od nesakani dejstva se NEVOZMOZNI - bile takvi propagandi na zapad duri i na sud se zavrsuvalo pa bil slucaj da advokat moral da nauci TM pa da vidi sto e toa i izjavil deka premalku ja falele. sekako toa se svatilo kako propaganda. Povtorno, megu TM - ovci ili yogisti ne naogam najcesto mnogu 'zatvoreni' luge.Mora da e od ishrana, nema drugo - se hranat pogresno poveketo od niv !

Pozdrav !


Pavlos Hasanagas всушност ја “донесе“ јата јогата кај нас, тој и Лидија се првенците. Таа програма е иста во цеол свет, зошто не ти се допаѓа? Тоа се само вежби за муслкулна релаксација и растегнување, а со тоа и опуштање. Ништо повеќе, со асаните само се растегнуваат мускулите и се масираат внатрешните органи, со што се подобрува нивната работа. Добра е за рбетниот столб, држењето, рамнотежата, а и куп други придобивки има. Призсната е од СВЗ.

Дали знаеш дека 20 мин. јога заменува еден час аеробик?

Јас дури и незснам за посебен правец на ТМ, знам за ТМ во склоп на вишите нивоа на јога, а јас тоа не го работам.

За исхраната во јогата, не гледам дека има некој посебен режим, освен ако лицето си следи некој режим, но знам само дека НИКАКО не смее да се јаде пред вежбање (како и за сите останати вежби впрочем), но ниту веднаш по вежбањето, за да ефектот биде поголем.

Па?трепкање-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 19.Октомври.2008 во 22:00
Ne me svati pogresno ama sex je bolji i od Yoga i od Aerobik ili Fitness! Gleam mladi lepotici devojki i zeni se prepotuvat a zgodni se i sexy. Yoga e odlicna no praktikanti ne se - opsto zboram. Pa duri i megu TM praktikanti se vistinski cudaci i ne gi sakam bas sto znaci da ne gi mrazam samo se malce 'zabegani' vo toa.

TM e najefikasnata tehnika na meditacija i dokazana e nejzina superiornost nad drugi. Postoi OSNOVNA TEHNIKA koja e za sekogo i ne mora nikoj da se plasi deka ke se ' prosvetli' a moze da se dozivee glabok odmor i da se pocustvuva transcendentalna svest barem za sekund a toa vlijae na celokupen orgabizam i covek posle sekoja YM vezba se custvuva kako da bil cel vikend nekade vo priroda, prepoln so energija, radost i kreativnost. Mnogu zavisnici od cigari, alkohol, razni narkotici, tabletomani, zavisnici od kafe i mnogu hrana - cesto pati gi sovladale ovie poroci pa duri stanale uciteli po TM. Asani i pranayama i veganska ili makrobioticka hrana ese zema zaradi pogolem efekt od medutacijata. Transcendentalna svest imaat malite deca, novorodencinjata...so takva scest se raga sekoj no pod vlijanie na ishrana i luge toa e pokrieno no e prisutno slicno kako oblaci koga pokrivaat sonce.

Napredni TM 0siddhi tehniki e nesto poseriozno a gokazaniot ' Maharidhi efekt ' e najvazen za covestvoto i svetskiot mir.

Makrobiotika I aikido ne se japonski a tehnika na TM nije indijska kako ni tantrata i slicno - toa se sredstva za umetnost na ziveenje za sekoj covek bez razlika na veroispoved ili nacionalnost.

Samo od obuceni TM uciteli se uci ovaa tehnika i nikako od kniga. moze duri i nepismen covek da ja nauci.

Nesto najvredno sto moze da vezba covek.

Ima kniga za TM koja ja napisale vrvni psihijatri...od Harold Bloomfield mi se cini bese kniga...'Levitacija ' na maltee Hozell e odlicna. Dheepak Chopra ja obrabotuva vo knigi.

ne postoi nikakva mistika oklu TM osven toa sto ne ja kazuvaat 'mantrata' - zasto nema potreba od toa i ne bi mu koristela nikomu a uciteli odreduvat 'mantra' spored covekot...nebitno; bitno e da dava rezultati poveke od drugi meditacii a odmor i iskustva se sosema spontani i nema skoro nikakvi mentalni instrukcii, sugestii ili so pomos na misli da se spusti duh vo transcendentalnoto pole...siroka tema za proucuvanje navistina.

Vo odnos na drugi tehniki na meditacija i TM - Maharishi odgovoril da ako treba da stigne nekoj do odredeno mesto dali ke go napravi toa so obicna kola ili helikopter, dokolku situacija bara itnost. Stres unistuva covek, semejstvo i covestvo - rezultat se bolesti, konflikti i svetski vojni !

Pozdrav !


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 09:04
Види сторм, не е битно која техника од каде доаѓа, според мене најважно е да бидеме мудри и да го земеме најдоброто од се.

Никола Тесла е Србин, па со струјата се служи цел свет, и ред други примери.

Но што сакаш да кажеш со ова “Ne me svati pogresno ama sex je bolji i od Yoga i od Aerobik ili Fitness! Gleam mladi lepotici devojki i zeni se prepotuvat a zgodni se i sexy. Yoga e odlicna no praktikanti ne se - opsto zboram. Pa duri i megu TM praktikanti se vistinski cudaci i ne gi sakam bas sto znaci da ne gi mrazam samo se malce 'zabegani' vo toa.“?

Дека треба да се практикува секс наместо јога, аеробик, фитнес....?голема%20насмевка-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 12:12
" Дека треба да се практикува секс наместо јога, аеробик, фитнес...? "

DAAAAAA !!!Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 12:57
газење%20од%20смеење


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 12:58
Добро...не велам дека тоа е лошо, секако води до ослободување од стресот, ако се прави со саканаат личност и е придружено со нежности.

Секако, може да се смета за ефективна метода за ослободување од стресот.среќа


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 13:08
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Почитувани,
повод за оваа тема која ми тлееше подолго време е токму оваа слика.
Некаде можеби напишав, мачкава секој ден, отприлика кај 10:30 доаѓа и се качува токму на ова дрво, огреана од сончевите зраци, отспива околу еден час а потоа си заминува...Ја набљудувам така секој ден (токму тоа време си пијам нешто на балконот) и си мислам, колку би било убаво да можеме сите така секој ден да одвоиме време за себе и да се опуштиме од секојдневните грижи.

Некако, зборот “стрес“ како да стана секојдневен дел од нашиот говор. Дури нa мигови тој збор се чини префорсиран.

Стресот е физиолошка и психолошка реакција на човекот на надворешните случувања која ја ремети неговата рамнотежа. Стресните ситуации се нарекуваат стресори, и тие како дел од секојдневието го прават човекот напнат, нервозен, предизвикуваат бројни психички и физички промени кај лицето изложено на стрес.
Стресните ситуации може да се категоризираатспоред штетата која ја прават (листата ќе ја ставам подоцна), но најстресни ситуации се смрт на дете, смрт на блиско лице, губење работно место (љубов, пари?), болест во семејството, развод, криминална осуда и затварање.

Стресната ситуација делува агресивно врз организмот, при што организмот лачи хормони на стрес (адреналин и норадреналин)кои пак ги зголемуваат шеќерот и маснотиите во крвта, ја забрзуваат срцевата работа, го поттикнуваат тонусот на мускулите....
Последиците може да се манифестираат како зголемен крвен притисок, сушење на устата, главоболка, па чир, зголемување на вредностите на холестеролот...слаба ментална концентрација, отуженост, незадоволство, ментални блокови...оддавање на лекови, алкохол, дроги.....

Би сакала на оваа тема да разговараме за оваа појава, можеме да користимеповеќе извори, лични искуства, методи и техники за борба против стресот, алтернативни методи- се е добредојдено.

Ова е тек за почеток-се надевам дека ќе ви се допадне темата, дека ќе ја сфатиме малку посериозно и дека активно ќе се вклучите.

 
Темава е одлична ,баш ми е драго што си ја отворила . Стресот како составен дел од животот  и како значаен фактор при појавата на огромен број заболувања треба да си заземе место во една дискусија . Има толку многу да се пишува и разговара ,дотолку повеке што  оние кои воопшто успеале да ја освестат потребата од ,, Антистрес програма ,, тоа го прават секој на свој начин . Па различните пристапи ,доколку заживее темава би отвориле и нови размислувања кај многумина .


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 13:16
Навистина, привилегија за мене е што темава ти се допаѓа.среќа

Има многу што да се пишува за ова, замислата ми е на проблемот на стресот да му пријдеме од повеќе агли, да разработиме темелно што повеќе методи и пристапи, служејќи се со сите достапни извори и научни придобивки.-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 13:23
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Maslows_hierarchy_of_needs.svg">
Во прилог на темава, не попусто ја ставив оваа пирамида. Целта ми беше најпрвин, пред да преминеме на самите техники,  да размислиме за хиерархијата на нашите потреби. Гледате ли како тие се надоградуваат?

Може ли човек кој е гладен, да размислува за покачување унапредување на работното место? Или некој кој не ја задоволил потребата за припадност да се самоактуелизира? Не.
Значи, за отклонување на стресот, ние најпрвин мора истиот да го препознаеме.

Што е тоа што не прави незадоволни, несреќни, фрустрирани, кој е изворот на нашите проблеми?

Што можеме да сториме сами околу отклонување на стресорот? Не секогаш решението зависи од нас, не е се под наша контрола, не сме семоќни...Во таков случај, бараме компромисни решенија или сосем го менуваме погледот кон проблемот кој е извор на стрес, токму тука на сцена доаѓаат техниките.-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 14:35
Еве една многу едноставна и стара техника, најпроста би рекла од сите техники, но многу ефективна.
Нејзин творес е Едмунд јакобсон, ја создал уште во 1920-тата година на минатиот век.

Се вика ПРОГРЕСИВНА МУСКУЛНА РЕЛАКСАЦИЈА

Се што ви е потребно е да седнете на удобен стол или уште поубаво да легнете, на кревет или на под со простирка. Рацете покрај телото, дланките свртени кон горе (ова има име во јиогата но тоа е веќе друго, можеби подоцна)

Потоа вдишете длабоко броејќи до 7 на пример, задржете го воздухов броејќи до три идишете пак броејќи до 5 (или 7), но да биде ритмичко. Повторете го ова три пати а потоа дишете рамномерно...онака рамномерно.

Е сега
Затегнувајте ја секоја група муслули од телото а потоа опуштете.
Започнете од горе кон долу или обратно.

Еве на пример почнете од глава/рамена.
Ги замижувам очите, силно, бројам, опуштам.
Вилица-стегам, задржувам-опуштам. Ја отварате устата во широка “насмевка“, задржувам до 5, опуштам. Ја вртам главата на едната страна, бројам, опуштам. Вртам на другата страна, затегнувам врат, бројам опуштам.
Одам на раменици. Затегнувам наназад, бројам (на пример како што рековме до 5) опуштам.
Раце. затегнуваме дланки на едната рака во тупаница, броиме, опуштаме. истото го правиме со бицепсите и трицепсите. Затегам-бројам-опуштам.
Исто и со другата рака.
Одам надоле.
Граден кош, земам силно воздух, задр.жувам броејќи, опуштам...
Абдомен...постапката е иста, се затегаат мускулите, се брои, се опушта.
Исто е и со муслулите на задникот, бутовите, листовите...прво ан едната па на другата нога и се така до стапалата.

После тоа останете малку во таа позиција, легнатин или седнати, следете го малку ритмот на дишењето, и толку.

Не кошта ништо, а редовната примена има долгорочни ефекти, зашто кога сме под стрес иако не сме свесни, мускулите се напнати, згрчени (кај некои се кочат и вилиците!!!една другарка кога е нервозна неможе да прозбори, вилиците и се кочат па зборува со пола уста, но тоа се случува и со други делови од телото).

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 00:45
Temava e odlicna i stresot ne bi trebalo da e sostaven del od zivotot. Nekoi tvrdat da ako nemalo stres umetnicite ne bi bile tolku krerativni. Greska. Toj sto ima talent ako tvori osloboden od stres ke bide pokreativen.

Da ne ispadnam dosaden so TM...Znaete li zosto ne gi sakam poveketo Metodi na relaxacija ili Avtogeni treninzi ili meditacii KOI GI AKTIVIRAAT MISLITE - tokmu poradi AKTIVIRANJE NA MISLITE ! Celoto telo opusteno a umot 'zategnat'. Vo TM nema tolku mnogu instrukcii - sto podlabok odmor , pomalku misli, pogolema svesnos ( nikako avtohipnoza ili spienje ) a energija ogromna, stres reduciran.

tehniki koi sodrzat vo sebe sugestii i koi go vpregnuvaat umot da raboti se pogresni, spored mene i nekorisni, pa duri i stetni. Covek ne moze da znae koja 'mantra' mu e potrbna za Meditiranje i potreben e dobar ucitel. Najprirodni oblici na meditacija se pasivno gledanje vo priroda, okean, reka, planina, oblaci bidejki prirodata e prepolna so KOSMICKA ENERGIJA koja, za zal, poveketo luge se nesposobni da ja vpivaat vo sebe, najcesto poradi los nacin na ishrana i mislite vo samiot covek. " Umot e dobar sluga a los Gospodar "
" Zivot se ne zivi sa nivoa intelekta vec sa nivoa svesti a svest zavisi od stanja nervnog sistema ",M.M Yogi
" Patnja ne pomaze razvoju ! ", M.M. Yogi
" Chaitanya cital mnogu knigi i poludel peejki po ulici... ". Osho Rajneesh

Gurdjieff bil ucitel na Stalin i sovetnik na Hitler.
Kolku se efikasni metodi na Gurdjieff ?
Skoentologija pomaga vo otklonuvanje na stresot i KAKO ?

Pozdrav !Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 01:05
Порака
TELO I DUH

Meditacija
osnovne meditacije u mkarobiotici


Svakoga dana suočavamo se sa različitim izazovima, poteškoćama, razočarenjima... U takvim trenucima od velike koristi nam je meditacija i ona može obnoviti smer i harmoniju naših života.


Postoje dva osnovna tipa meditacije:
1. jang meditacija koja stabilizuje um i telo prema centru Zemlje i
2. jin meditacija koja nas "podiže" prema svetu finih vibracija i spiritualnom svetu.

Prvi tip meditacije puni nas energijom tako da postajemo nepokretni kao planina ili stena. Samosvest nam se povećava i duh postaje sve jači. Za jang meditaciju disanje se kreće prema donjem delu stomaka (vidi sliku), zatim za trenutak zadrži a zatim polako izdahne. Praktikuje se desetak minuta, a senzacije koje se mogu osetiti već posle par minuta su zagrevanje čitavog tela i prijatno opuštanje. Ova meditacija je pogodna za sve koji imaju problema sa tugom, depresijom, strahom a pomaže i za povećanje volje i odlučnosti. Za početak (prvih mesec - dva dana) dovoljno je praktikovati dva puta dnevno po 10 - 15 minuta.

Drugi tip meditacije otvara telo i um i pogodan je za iskusnije praktikante bez psihičkih/fizičkih problema. Jin meditaca se izvodi fokusiranjem na energetski centar između obrva a ruke su opuštene pored tela sa otvorenim i okrenutim dlanovima prema gore. Udah je naglašeniji od izdaha. Telo počinje lagano da se hladi, ruke postaju suvlje, a metabolizam usporava. Praktikovanje ove meditacije preporučuje se uz iskusnog učitelja.
Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 12:16

Се е во главата велат кај нас , и во право се се разбира . Многу тоа се собрало таму и честопати ние не можеме или немаме време , да најдеме начин да му овозможиме да замине . Со поедноставни зборови , на секого од нас му е потребен вентил низ кој ке може да ,,се издува,, , да направи растеретување на умот, да си ја врати хармонијата која во основа ја има природно  .

Во основа на ова погоре пишаното лежи потребата ,, Да си посветиме  себеси малку време  ,, . Зошто секој од нас конечно, тоа и го заслужува .


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 15:38

Скала за утврдување на ниво на стрес
Tомас Холмс и Ричард Рах ја составиле скалава со која може да се утврди нивото на стрес кај поединецот.Соберете ги поените, ако имате повеќе од 200 бода, стресот би можел да му наштети на вашиот организам и да го отвори патот ко тешки заболувања.

Смрт на брачен другар____________________________100
Развод__________________________________________73
Раскин на врска__________________________________65
Одлежување казна затвор__________________________63
Смрт на блиска роднина___________________________63
Лична болест/повреда_____________________________53
Венчавка_______________________________________ 50
Отказ од работа___________________________________47
Помирување со партнер_____________________________45
Пензионирање_____________________________________45
Грижа за здравјето на семејството___________________ _44
Бременост_________________________________________40
Сексуални неприлики________________________________39
Нов член во семејството____________________________ _39
Напредување во кариерата___________________________39
Работа во нови (добри или лоши ) услови_______________38
Смрт на интимен пријател____________________________37
Промена на раб. време______________________________ 36
Караници/почести или поретки со сопружникот__________35
Долгови/хипотеки___________________________________31
Бришење долг или хипотека___________________________30
Промена на одговорностите на работа___________________30
Заминување дете од дома_____________________________29
Проблеми со нови ро9днини (сватови)___________________29
Значаен личен успех__________________________________28
Почеток на школување________________________________26
Променети услови за живот____________________________25
Променети лични навики______________________________24
Промени на услови и време на работа___________________20
Промена на стан_____________________________________20
Промена на школо___________________________________20
Промена на спорт/хоби_______________________________19
Промена на општествени активности____________________18
Помал долг_________________________________________17
Изменети навики за спиење___________________________16
Промени во начин на семејни собири___________________15
Промена на начин на исхрана_________________________15
Годишен одмор_____________________________________12
Божиќ/други празници_______________________________12
Помали кршења на закон_____________________________11


Скалава не е лоша, ама забележувам еден недостаток,други автори на прво место на стрес ставаат смрт на дете, но ќе најдам и друга.
Битно, валидна е и го покажува степенот на стрес.

Инаку може да се забележи дека тука спажаат и некои настани како на пример свадба, празник и слично, кои сами по себе се убави. И големите убави работи се стрес сами по себе.
Постојат два вида на стрес, негативен, и позитивен-кој е сепак стрес (свадби, принови, нови училишта, нов стан итн.)-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 20:03
Mnogu ubava tema....sega ovoj period mi e prepoln so promeni..se nadevam deka ke primenam nekoi soveti koi mi se i te kako potrebni...btw sobrav nad 200 poeni...kolku se poveke ne ni sakav da znamголема%20насмевка

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 20:31
200 поени? Алармот е вклучен. Акција неопходна.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 21:30
199... ќе споулавам... од кај ги собрав... изненадување

-------------


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 14:24
STRESOT I VOJNITE

Vojnite i konfliktite se POSLEDICI na STRESOT a vojnite ja predizvikuvaat sepak najbogatite luge vo svetot koi gi ima mozebi 2 ili 5 ili 10. Seoak, poradi losiot nacin na ishrana, obidcniot covek e izmanipuliran a vo vojni dobrovolno odat poveketo od lugeto koi se so teski bolesti 'barem da umrat kako heroji'.

Ne primetiv kolku vlijae stresot od graganska ili svetska vojna ili konflikti vrz zenite, bremenite zeni, decata, starite luge itn. Vozrasnite gi vodat tie vojni.

" NE POSTOI TAKVO NESTO KAKO STO E NEIZBEZNA VOJNA.
AKO DOJDE DO TOA - TOA E ZATOA STO ZATAILA -           COVEKOVATA MUDROST "

Endru Bonar Lo , 1858 - 1923, Britanski premier, predstavnik na konzervativcite


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 14:31
А може да се каже и вака “војните предизвикуваат стрес“, нели (Пост-трауматик стрес дисордер, но и глад, беда, смрт-што е стрес само по себе)намигнување


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 15:07
...ima mnogu  naçini za da go evakuirame stresot.......najefina i najpraktiçna  za mene e prosetka vo priroda ,eden ças ,bez razlika dali sum sama ili so aspirinçeto.....среќа

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 16:00
ДОБАР РАЗГОВОР + КВАЛИТЕТНА ЛИЧНОСТ = РЕЛАКСАЦИЈА ОД СТРЕС

Да си се искажам на некоја личност од доверба, да ме сослуша, да ме гушне........и ......не мора ништо друго да прави.......веќе доволно направила.........ВАКА МИ ПОМИНУВА НЕРВОЗАТА.

Но прашање кое е поврзано со стресот, а ми се чини е од исклучително значење во денешните општества е....КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА СТРЕС?????
Знам дека сега веднаш ќе наброите: беспарица, невработеност, отуѓување на луѓето....НО!!!!!!!!!!!

Ок е ако немаме пари за основните потреби и тоа го доживуваме како стресогена ситуација......но сметам дека во денешно време потребите не знаеме да ги контролираме. Тука мислам на вештачки создадени потреби ( без чие задоволување би можеле да преживееме). Ок е да одиме на летување, но.........целото друштво ќе одело и на зимување а јас немам пари.......и ајде одма ќе се нервирам, тоа ќе биде стрес за мене и целото мое семејство, па ќе се кројат планови како оваа потреба да се задоволи....Тотален апсурд........

Затоа, да нурнеме длабоко во себе, да си ги пронајдеме суштинските потреби, да сфатиме што е тоа што средината ни го наметнува како потреба и .........ќе ни биде полесно ако постои пречка за секундарните нужди и неостварувањето на истите нема толку да не фрустрира.Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 16:19
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

ДОБАР РАЗГОВОР + КВАЛИТЕТНА ЛИЧНОСТ = РЕЛАКСАЦИЈА ОД СТРЕС

Да си се искажам на некоја личност од доверба, да ме сослуша, да ме гушне........и ......не мора ништо друго да прави.......веќе доволно направила.........ВАКА МИ ПОМИНУВА НЕРВОЗАТА.

Но прашање кое е поврзано со стресот, а ми се чини е од исклучително значење во денешните општества е....КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА СТРЕС?????
Знам дека сега веднаш ќе наброите: беспарица, невработеност, отуѓување на луѓето....НО!!!!!!!!!!!

Ок е ако немаме пари за основните потреби и тоа го доживуваме како стресогена ситуација......но сметам дека во денешно време потребите не знаеме да ги контролираме. Тука мислам на вештачки создадени потреби ( без чие задоволување би можеле да преживееме). Ок е да одиме на летување, но.........целото друштво ќе одело и на зимување а јас немам пари.......и ајде одма ќе се нервирам, тоа ќе биде стрес за мене и целото мое семејство, па ќе се кројат планови како оваа потреба да се задоволи....Тотален апсурд........

Затоа, да нурнеме длабоко во себе, да си ги пронајдеме суштинските потреби, да сфатиме што е тоа што средината ни го наметнува како потреба и .........ќе ни биде полесно ако постои пречка за секундарните нужди и неостварувањето на истите нема толку да не фрустрира.


аплаузголемо%20гушкање
големо%20гушкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 00:08
Koga mi e tesko..ja kazuvam molitvata vo sebe i taa go smiruva mojot um,srceto se ispolnuva so ljubov...togas sum relaksirana i se ona sto e pricina za stres ima drugo znacenie....

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 11:26

Ако ви доаѓа некој да истепате........истепајте перница.....

После тоа ќе бидете посмирени, ќе ви пројде колку толку нервозата и нема да избрзате во постапките туку ќе размислите двапати..........ова мене ми дава простор да не ги поттиснувам емоциите ( на пример бес, лутина, неправда), да не ги задржувам во себе па после да настане ерупција кога ќе се насоберат, туку и ги истурам на перницата па она нека ги трпи.......


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 14:39

Антистрес техники ,методи итн .... се се тоа конкретни рецептури и техники  кои УСЛОВНО би можеле да помогнат  . Зошто условно , па затоа што сите ние сме различни и никако не можеме да влеземе во еден ист калап .

Потребно е да научиме да си се слушаме себеси,што, навистина длабоко ни годи и ни преставува задоволство да го правиме .За жал многу ретко обрнуваме внимание на ова а уште поретко му посветуваме време . Многу често се случува да не зафати текот на некој Тренд и упорно да го тераме за по некое време да сватиме дека ни станал обврска но никако и антистрес  релаксација.
 
Се согласувам дека ,еден искрен кафе муебет е доволен за да се ,,излуфтираш,,  , една прошетка во природа истотака , едно борење и гушкање со кучката на тепихот исто така, 10 минути посветеност на Бонсаито истотака, пола саат играње со четките на платното..... ( се примери на мои пријатели од Форумов )........
 
Тоа е она ....тоа сме ние и работите кои ги сакаме .... тоа се моменти на ,,отворање,, и заборавање на грижите и обврските ...моменти кога се полнат батериите ....
 
Лично сум исто така поборник на КОНТИНУИРАНА  занимација со нешто што ни преставува задоволство..... тогаш имаме континуирана антистрес релаксација  .  


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 22:12
Jogata mnogu pomaga...definitivno...od licno iskustvo govoram...jas posmireni luge od monasi i treneri na joga ne sum videla...mislam deka so ova kazav seсреќа

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 22:37
"...jas posmireni luge od monasi i treneri na joga ne sum videla..."

Svetov celiot vo paranoja poludel a ovie smireni - kao da je sve Ok ! Tocno je da so toa kazavte se...

Pozdrav !


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 22:45
Originally posted by Storm2 Storm2 напиша:

"...jas posmireni luge od monasi i treneri na joga ne sum videla..."

Svetov celiot vo paranoja poludel a ovie smireni - kao da je sve Ok ! Tocno je da so toa kazavte se...

Pozdrav !


A sto treba da pravat...i tie da poludat..kako velis ti...ili nie treba da ucime od niv kako da go kontrolirame stresot...


-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 09:08
Sekojdnevnite grizi i stresot teloto gi dozivuva kako "kinesko izmacuvanje".  Uporno no bavno kapenje na kpaki voda po glavata: kap...kap...kap...kap....I taka sekoj den se dodeka ne dojde do potpolen slom na organizmot. Kontinuiraniot stres vodi do niza psihicki zaboluvanja, kako sto e generalizirana anksiozna bolest (za ova sakam posebno da napisam nesto podocna), hronicen zamor, depresija, a koga rabotite sosem ce izlezat od kontrola-i do fizicka bolest (angina pektoris, srcevi zaboluvanja, visok krven pritisok....), samoubistvo.
Stresot go oslabnuva imunitetot i ovie lica se popodlozni na zaboluvanja od sekakov vid.
 
No da bideme prakticni i konkretni so metodite i tehnikite.
 
 
 
Eve edna interesna vizuelizacija (Dr. Richard Carlson).
 
VO CENTAROT NA TORNADOTO
 
Koga ste napnati, pod stres, vo guzva, za mig zatvorete gi ocite, vdisete i izdisete dlaboko nekolku pati, a potoa ramnomerno disete i zamislete se sebesi vo centarot na edno-TORNADO.
Da, tokmu taka, tornado. Vo toj vrtlog na "trubata" na tornadoto, zamislete, vo centarot na tornadoto e-MIRNO.
Zamislete se deka se naodzate tokmu vo vnatresnosta na tornadoto.
Se naokolu e haoticno, a vie ste vo potpoln mir.
Ostanete uste malku vo "centarot na tornadoto" dodeka navistina ne se pocuvstvuvate taka. MIRNO.
 Potoa dlaboko vdisete i izdisete, otvorete gi ocite i soocete se so obvrskata/situacijata. Ke vidite deka ke ima razlika.
 
 
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 09:10
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

Originally posted by Storm2 Storm2 напиша:

"...jas posmireni luge od monasi i treneri na joga ne sum videla..."

Svetov celiot vo paranoja poludel a ovie smireni - kao da je sve Ok ! Tocno je da so toa kazavte se...

Pozdrav !


A sto treba da pravat...i tie da poludat..kako velis ti...ili nie treba da ucime od niv kako da go kontrolirame stresot...
 
Sekako, ima sto da naucime od niv, osobeno od monasite. Tie luge sosem gi stavile pod kontrola svoite telesni strasti i go predale svojot dun na Vozvisenoto. Kontrolata na nasite impulsi, strasti, nagoni e sepak kluc za smirenosta.
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 11:04
Metodi koi za vizualizacija i slicno koi bi se koristele protiv stresot ne deluvaat celosno, i pak vikam da metodi kade se aktiviraat mislite se neefikasni. Naplasteniot stres nemoze taka da se otklonuva. Zamislete edna masicka na koja se stava sekojdnevno tezina koja se zgolemuva...eden den masickata ke se skrsi. Taka e i so stresot; ako ne se otklonuva od nervniot sistem " I taka sekoj den se dodeka ne dojde do potpolen slom na organizmot. Kontinuiraniot stres vodi do niza psihicki zaboluvanja, kako sto e generalizirana anksiozna bolest, hronicen zamor, depresija, a koga rabotite sosem ce izlezat od kontrola-i do fizicka bolest (angina pektoris, srcevi zaboluvanja, visok krven pritisok....), samoubistvo.
Stresot go oslabnuva imunitetot i ovie lica se popodlozni na zaboluvanja od sekakov vid."

Mora da se primeni najefikasen metod za otklonuvanje na stresot. Sto pomalku metodi kade se optovaruva umot...

Vo Aikido se koristi tnr., 'cistenje na energetskoto pole' okolu covekot. 3pati ke plesnete so dlanki pred sebe i barem 10 minuti vezbajte dvizenja i tehniki na Aikidoto bidejki toa vlijae na umot i teloto da se soedinat ili harmoniziraat. Dvizenja vo Aikidoto se dvizenja na UNivezUMot i prirodata. Celta na duhovnite sistemi i disciplini e da se postigne harmonija so univerzumot i da se zivee spored veke postoeckiot red i zakon vo prirodata.

Monasi obicno gi potisnuvaat svoite sexualni zelbi, sto znaci deka im se prisutni i deka ne uspeale da kanaliziraat svoja sexualna energija. sexualnata energija e odlicen antistresor ako se kanalizira na vistinski nacin - preku 'tantrata'. Sexulnata energija ako se kanalizira pravilno preku energetskite centri ne pravi otporni na stres i ne pravi da se custvuvame prirodno produhoveno. Visoka svest kaj nekoi luge e kanalizirana sexualna energija. Gandhi koristel nekoj vid na 'tantra' a lugevo pogresno go svatile. Giordano bruno istotaka se bavel so 'tantra'. 'Katari' bile nekoj vid vegansexualci.

Mnogu tnr., 'duhovni asketi' namesto da kanaliziraat svoi sexualna energija, tie vsusnost ja potisnuvaat, sto predizvikuva stres.

Samo sexualno nezadovolni se podlozni na stres, bolesti i ucesnici vo konflikti ili vojni - samo mazi !

" Vodete ljubov a ne vojna so sebe !"
"...ucite yogu, kamasutru, Zen...dozivjeti stotu !"Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 14:03
"
Samo sexualno nezadovolni se podlozni na stres, bolesti i ucesnici vo konflikti ili vojni - samo mazi !

" Vodete ljubov a ne vojna so sebe !"
"...ucite yogu, kamasutru, Zen...dozivjeti stotu !"

И пак Сторм доаѓа до истиот заклучок-СЕКСОТ е основата на се.
А од каде пак тоа дека само мажите се под стрес? Тоа е апсурд. А жените?изненадување
Знаеш ли под колкав стрес се жените? Денес-повеќе од кога и да е во историјата на човештвото. Од жената денес се бара да биде и успешна во работата, да заработува и придонесува, а покрај тоа да биде и добра мајка, домаќинка, сопруга....што не. Минаа времињата (иако во некои заедници и вери тоа е нормалноголема%20насмевка) кога жената имала улога само да се грижи за домашните работи и децата, и да го пречекува мажот. Денес од жената се бара буквално -СЕ!
Просто мора да биде “Башчелик“ . А каде се тука хормонски варијации, не прашува ли некој дали имаме ПМС или главоболка а се е на нас?

Ах Сторм...не биди шовинист.
Ние жените сме далеку под поголем стрес.
-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: snegulka
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 16:16

Вознемирени сте,напнати и раздразливи.Се нервирате заради ситници и се осеќате преоптеретени со работите кои треба да ги извршите.

Се осеќате уморно и исцрпено

Не можете да се опуштите,непрекинато мислите на работите кои треба да ги завршите,некогаш не спитете најдобро.

Не постојат многу нешта во животот кои можат да ве израдуваат.

Ова се некои од знаците кои укажуваат на доста вообичаен проблем кој се нарекува стрес.Некогаш симптомите на стрес се јавуваат во вид на физички тегоби-главоболка,болки и вознемиреност во стомакот,лупање на срцето.Стресот може да се јави поради некоја озбилна животна криза, но и при ситни секојдневни проблеми како што се:работа и пари,брачни односи...

Иако стресот до одредена мера е нормална ствар, кога е преголем може да доведе до здравствени проблеми како срцеви заболувања, некои врсти душевни болести,неумерено уживање во алкохол и дрога. Поради тоа секојмора да биде свесен за стресот и да пронајде најдобар пат како да го спречи.

Различни луѓе користат различни методи,еве некои примери како да пронајдете метода која вам ви одговара:

1.Немојте да ги преувеличувате малите проблеми.Кога нешто ќе тргне на лошо запрашајте се:,,Дали ова ќе биде важно и по десет години?,,

2.Најдете време за одмор и релаксација секој ден.Ако мислите дека немате време потсетете се дека подобро ќе ја заврпите работата ако сте одморени и не сте под стрес.Некои од бројните начини за одмор и релаксација се следните: поминете некое време сами во тишина,читајте книга,слушајте смирувачка музика или уживајте во топла бања.Немојте да носите грижа на совест ако одвоите малку време за себе.

3.Идете на прошетка,правете некоја друга вежба во која уживате.Вежбањето е особено добра работа за намалување на стресот.

4.Јадете здрава храна.Кога сме под стресги прескокнуваме редовните оброци и го полниме желудникот со мрсна храна и слатки

5.Разговарајте со некого.Зборувајќи за проблемите може да дојдете до нивно решение или ако ништо друго нема да гледате толку црно на нив.Некогаш други луѓе може да ни укажат на нови ставови и различни погледи на проблемите и постапките.-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 01:39
mozebi samo momentalno isklucuvanje,tehnika? vo ova haoticno vreme?hmmmmmmmmm

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 28.Октомври.2008 во 10:28
" mozebi samo momentalno isklucuvanje,tehnika? vo ova haoticno vreme?hmmmmmmmmm "

*moon* ?

Tokmu toa zboram celo vreme!

Pozdrav !


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 22:40
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

Koga mi e tesko..ja kazuvam molitvata vo sebe i taa go smiruva mojot um,srceto se ispolnuva so ljubov...togas sum relaksirana i se ona sto e pricina za stres ima drugo znacenie....


Молитвата, замислете е и научно докажан метод за борба против стресот.
Вршени се испитувања во болници помеѓу две групи на пациенти:едни кои веруваат во Бог/Виша Сила (значи, не конкретизирано на некоја религија) и друга група пациенти, кои не верувале во постоење на виша Сила, и не се молеле.
Меѓу пациентите од првата група секогаш има повисока стапка на заздравување, или подобрување на состојбата.

Молитвата има огромна моќ во исцелувањето, а во случајов бидејќи зборуваме за стрес, ќе кажеме секако дека делува смирувачки и позитивно.-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: DarlinG
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 23:15
jas do pred nekoe vreme cuvstvuvav stres pred testovi i ispituvanja i sl, ama neznam, veke mi e smaceno da se nerviram i da se potresuvam na minlivi raboti. vsusnost od druga strana sega koga cuvstvuvam pomalku stres postignuvam pogolem uspeh. a kako go lecam. sega na mestoto na stress si dzvakam sakaz i vo glava mi se vrti nekoja pesnichka.

-------------


Постирано од: defma
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 11:54
Супер тема и мислам дека е многу значајно да ги споделиме нашите начини на кои се справуваме со стресот.

Бидејќи секојдневно сме изложени на стресни ситуации, нормално дека секој од нас си создава одбрамбен организам,нешто со што ќе се брани од стресни ситуации.Она што мене ме ослободува од стрес е:
- вежбање(барем 10 мин во денот)
- пешачење
- страшно ме опушта шетање по продавници(гледање излози, не морам ништо да купам, но самото разгледување, мислење дали ова ми одговара со она ме релаксира неверојатно)
- на кафе или чашка вино со некоја пријателка со која можам за се да разговарам.

Она што се обидувам, а тоа е предвреме да го предвидам стресот,значи размислување за можните стресни ситуации и на тој начин се подготвувам за одредена стресна ситуација и кога самата ќе дојде не ја доживувам толку стресно. На пример можноста некој од твоите најблиски да заболи , секојдневниот страв и размислување на тоа те подготвува и кога ќе се случи нешто такво (како кај мене мој близок доживеа мозочен удар) во тој момент морав да бидам цврста и да им пружам поддршка на другите.


Постирано од: defma
Датум на внесување: 08.Ноември.2008 во 14:04
Ви предлагам да го погледнете овој спот кој зборува за секојдневите стресни ситуации кои ги манифестираме, а не сме свесни за тоа.Поврзано е и со стресните манифестации на лицата со посебни потреби, интересно е да се види.

http://www.youtube.com/watch?v=f15JexiQt4U&NR=1


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 09.Ноември.2008 во 12:06
GLAVNI IZVORI NA STRES

Aleks Dzek pisuva vo knigi za makrobiotika; “PSIHIJATRIJATA mozebi najlesno ke go "sobere svojot sator",zatoa sto postoi golemo somnenie dali taa nekogas i voopsto postoela. No, bez ogled na nejzinoto somnitelno poteklo, postojat mnogumina naucnici koi baraat da se obelodeni i nejzinoto nepostoenje - toa e zaklucok do koj pomalku obrazovanite gragjani dosle veke odamna na osnova na zdraviot razum. Postojat 4ri podracja na NEDOKAZANATA USPESNOST NA LECENJATA NA PSIHIJATRIJATA:

- Psihohirurgujata
- Elektrosokot
- Sedativite i terapijata so razgovor

[ 'Frojd i Jung bile nevroticari' veli osho rajneesh...jung go izucuval Ji dzing, kniga postara od Biblijata. “ Da se ima pozitivno mislenje e mnogu negativen stav “, Osho. Karl Marx go ‘izmislil’ komunizmot a Frojd psihoanalizata I taka dobivme nasilni ateisticki luge koi jadat zivotni. Marx umrel od rak. Psihijatrijata ne moze nikogo da izleci nit izlecila nekogo. Psihologijata se koristi vo Tv reklamite za da stvori iluzija kaj masite a se koristi I kaj vojnici za da umiraat ubivajki drugi luge vo ime na drzava ili nacija. Tv vi kazuva sto da jadete – a toa e najcesto stetna I kancerogena hrana.)

Medicinskite sestri, socijalnite rabotnici i paramedicinskiot personal – se SLUGI na MODERNATA MEDICINA ili W.H.O. E SLICNA NA NEKAKOV LAZEN RELIGIOZEN SISTEM KOJ OBOZAVA LAZEN BOG “MOLOH “, KOJ NE MOZE DA LECI, KOJ E BEZ MOK I MUDROST ZA PRIRODNO LECENJE I KOJ , VSUSNOST - LAZE. W.H.O. ILI SVETSKATA ZDRASTVENA ORGANIZACIJA E EDEN VID IDOLOPOKLONSTVO ZARADI KOJ UMIRAAT OD BOLESTI I RAK MILIONI I LUGE I ZENI I DECA.
LAZNIOT BOG na SOVREMENATA MEDICINA odi tolku daleku taka sto BARA, kako negoviot prethodnik - na NEZNABOZECKATA religija iljadnici godini nanazad - ZRTVUVANJE NA DECA !!!. Drevniot MOLOH [ bozestvo vo stariot zavet ] - baral od roditelite -za da se osigura uspesna zetva - ritualno da gi zrtvuvaat svoite deca - PREKU OGAN. Sovremeniot Moloh, slicno na toa, bara roditelite niz svoite deca da sprovedat HEMIJSKI OGAN “ [ vestacka hrana steirilizirana na visoka temperatura, mleko ili ‘fast food’ I hemija vo niv ili hemiski lekovi I injekcii itn ].

*Celta e slicna – stetnata hrana za bebinjata ovozmozuva nivnite majki i tatkovci da mozat da odat na rabota za da obezbedat opstanok i uspeh. isitoto vazi I za povozrasnite deca - sekoja hrana koja sodrzi hemikalii I hormoni sozdava bolesti kaj decata i vozrasnite; hemiski dodatoci ima vo industriskoto proizvodstvo na hrana od zivotni itn. Lekovi i inekcii se hemija istotaka.

*Ako nekoj vid na rak nastanuva ili ako mentalni bolesti nastanuvaat od nekvalitetnata krv – preku losiot nacin na ishrana – togas bi trebalo ‘Hranata da bide lek a lekot hrana’ . NE MOZE toa da bide nekakva vakcina protiv rak, tableti za smiruvanje ili psiholoski tretman. “ Psihologija se koristi za da prikrie nesto….Ako pocnete da ziveete poinakov zivot, ovie ke se obidat da ve vrata vo ‘normala’…”, Osho Rajneesh. Mnogu pati povtorena laga stanuva vistina – ne postoi lek za rak !? Ako nekoj se razboli mentalno ili custvuva depresija I nelagodnost poradi stresot, koj e POSLEDICA na los nacin na ishrana I zivot – ‘ludite’ psiholozi ke vi izvadat document deka ste paranoicni…2008; psiholozi od cel svet tvrdat da covestvoto e paranoicno a paranoja se dobiva od jadenje zivotni. NIJE LI STRESNO SEKOJ DEN DA SLUSATE PO MEDIUMI DA OD RAK NA GRLO NA MATKA UMIRALE 50 na zeni vo edna drzava a od taa bolest treba da se zastitite sebesi I vasata kerka a ‘ vakcinata protiv rak na grlkoto na matkata ne leci rak na grlo na matka’….i nije hrana.

Kvalifikaciite na istocnjackiot medicinar :

- Mora da bide covek filozof koj go poznava zivotot; toa znaci deka se se menuva.
- Mora da ja izleci sopstvenata bolest.Bidejki e SLOBODEN,moze da se razboli,no koga toa ke se sluci,MORA DA SE IZLECI SAMIOT SEBE.
- Bi trebalo da bide MUDAR COVEK koj znae da go PROMENI MENTALITETOT.
- Mora da bide VISTINSKI COVEK, ili ne moze da gi menuva drugite luge.

Negoviot domen,znaci,ne e ogranicen samo na tretiranje na bolesta.MOZE DA JA PRIMENI SVOJATA MUDROST NA SE, SOZDAVAJKI HARMONIJA VO SEMEJSTVOTO I MIR VO CELIOT SVET ! Vsusnost,netocno e da se narekuva " doktor ". Ne moze da da se etiketira,tipizira ili da mu se DADE STEPEN NA STRUCNOST ! Nemu ne mu odgovara NIEDNA KLASIFIKACIJA.

Prirodno,za takva licnost NEMA POTREBA da KORISTI INSTRUMENTI, RENDGENSKI ZRACI i INJEKCII. Toj e MNOGU OBICNA LICNOST, BEZ POTREBA za GOLEMA ORDINACIJA ili STAKLENI KUTII ZA INSTRUMENTI. Toj NE PRAVI NI MISTERII NI CUDA, zasto SAKA da POKAZE MNOGU EDNOSTAVNI PATISTA koi SEKOJ MOZE DA GI SLEDI. Duri i koga bi mozel da vrsi CUDESNI IZLEKUVANJA, NE BI GI KORISTEL SVOITE SPOSOBNOSTI. Zatoa ne saka da go narekuvaat " gospodar "," ucitel " ili " doktor ".

SO ZDRAVA ISHRANA PROTIV BOLESTI I STRES

Za da stanat DEL od COVEKOT ili covecni - ZITARKITE i ZELENCUKOT se podgotvuvaat kako - HRANA. So jadenjeto na istite, naseto rasuduvanje se razviva nagore.

Preku dobro skuvanata visokokvalitetna rastitelna hrana, JADEME ELEMENTI vo oblik na voda i soli, PREDATOMSKI DELOVI kako ognot koj go koristime za podgotovka na nasata hrana, i VNESUVAME VIBRACII kako - zvuk, svetlina i dvete primarni sili vo kosmosot i prirodata koi mora da se dobro balansirani vo nasata sekojdnevna ishrana. Taka postepeno ke mozeme da ja pocustvuvame beskonecnosta. ( nasa e vrodena sposobnost da ja custvuvame vecnosta ili beskonescnosta vo nasite sekojdnevni zivoti a toa e duhovna komponenta i taa e nerazviena kaj lugeto koi se hranat loso. Koga sme zdravo zaljubeni vo nekogo, custvuvame del od toa i toa e realno. )

Se hranime KVALITETNO do toa nivo da go zagrlime celiot Kosmos, da bideme vo najdobri odnosi so drugite luge i da go stitime rastitelniot i zivotinskiot svet. Ne postoi granica pomegu materijalnata realnost i duhovnosta; tie se kontinuirano povrzani. Sto poveke pozdravo se hranime, toa poveke go srekavame duhovnoto. Mozeme, znaci, da go odredime naseto postoenje i percepiranje, kontrolirajki go toa sto go jademe. na primer, koga postime, so samoto toa SVAKAME POVEKE za VISTINATA i PRAVDATA.

OVIE KATEGORII NA LUGE VLADEAT SO SVETOT I COVESTVOTO;

1."GLADEN GAVOL"-ne misli voopsto na drugite,samo zema i zema,jade i jade.Tesko da moze voopsto da se narece covek.

2."PRIPITOMEN ZVER"-poveketo sluzbenici pripagaat na ovaa grupa,kako i mnogu clenovi na obrazovnite institucii.Se zalat,no prodolzuvaat da sledat.Bez samodisciplina,dozvoluvaat drugite da upravuvaat so nivnite zivoti.Ovde pauza za kafe,tamu odmor-ziveat vo sostojba na ropstvo od moment vo moment.

3."ROBOVI"-ne se nuzno robovi na drugite.Isto taka se robovi na sopstvenite koncepti i tezneenja,zelbi,ambicii,itn.

*Vo ovie grupi spagaat milijardite luge vo covestvoto – od najobicni cistaci na ulici do losi lideri do obrazovni rabotnici I medicinski rabotnici.

Makrobiotikata objasnuva kako RAZBIRANJETO na PRICINATA, MEHANIZMOT na RAZVOJOT na BOLESTA i LECENJETO na zaboluvanjata ili nivnoto ublazuvanje na sovremeniot covek,moze da DOPRINESE kon RAZBIRANJETO na SAMIOT ZIVOT kako i NEGOVATA POVRZANOST so PRIRODATA,ZIVOTNITE,DRUGITE LUGE i SAMIOT UNIVERZUM.


ZDRAVA ISHRANA – NAJOSNOVNA I NAJFUNDAMENTALNA METODA

NAJOSNOVNA I NAJFUNDAMENTALNA METODA -ZA DOBRO ZDRAVJE I MIR VO SVETOT,ZA LICNO I PLANETARNO ZDRAVJE-E PRAVILNIOT NACIN NA ISHRANA BIDEJKI TOJ GO MENUVA KVALITETOT NA MILIJARDITE KELII KOI GO ODREDUVAAT NASETO RAZMISLUVANJE,ODNESUVANJE,PERCEPCIJA,NIVO NA INTELIGENCIJA I NIVO NA SVEST.


Hipokrat bese PRVIOT NAUCNIK sto go OTFRLI dolgoodrzuvanoto SUEVERIE i NATPRIRODNITE OBJASNUVANJA za PSIHOLOSKITE FENOMENI.

" BOLESTA e PREDIZVIKANA od KLIMATA, HRANATA i, vo POSEBNI PRIGODI - OD VLIJANIETO na VLASTA. ", Hipokrat,460 - 370, pred n.e.

AKO STRESOT E BOLEST ILI DOVEDUVA DO BOLESTI TOGAS;

HIPOKRAT

" HRANATA DA BIDE LEK - LEKOT HRANA "
Hipokrat, 460 - 370 pred n.e.

AIKIDOTO I ZASTITA NA SITE SUSTESTVA

Prasanje: Sto e Duhot na Aikidoto ?

Ueshiba Morihei: Aikidoto e Ljubov. Ovaa golema Ljubov na Univerzumot ja ostvaruvate vo sopstvenoto srce, potoa morate da ja ostvarite svojata misija vo ZASTITA NA SITE ZIVI SUSTESTVA. Izvornoto budo mora da bide ostvaruvanje na ovaa misija. Izvornoto budo znaci: DA SE POBEDITE SAMITE SEBE, i da go eliminirate borbenoto srce na neprijatelot...Ne, Aikidoto e pat na apsolutno samousovrsuvanje na koj e sekoj neprijatel eliminiran. Tehnikite na Aikidoto ( Soedinuvackata energija ) e asketski trening i nacin na koj doagate do SOSTOJBA na SOEDINUVANJE na DUHOT i TELOTO niz realizacija na principite na Neboto.

Prasanje: Znaci Aikidoto e pat do svetskiot mir ?

Ueshiba Morihei: KONECNATA CEL na AIKIDOTO e SOZDAVANJE - Nebo na Zemjata. Vo sekoj slucaj, cel svet, mora da bide vo HARMONIJA. Togas ke nemame potreba za atomska bomba, tuku svetot ke bide zgodno i prijatno mesto za zivot. ( za zivot na nasite deca )

" Aikidoto e mozebi najdlabokata od boreckite vestini a Ueshiba imal razvieno golema intuicija preku dolgite godini na ishrana so zitarki i zelencuk. ", Michio Kushi.

" NAJGOLEMA POBEDA e taa pobeda koja e ostvarena nad samiot sebe. "

" Aikidoto ne e vestina na nasilstvo i pobeduvanje na neprijatelot. CELTA na AIKIDOTO e da doprinese MIR i HARMONIJA vo SVETOT i da go SOEDINI COVESTVOTO vo EDNO SEMEJSTVO. "

Morihei Ueshiba


od knigite za Makrobiotika i drugi izvori, licno mislenje I aktueelni nastani


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 09.Ноември.2008 во 12:19
STRESOT E POSLEDICA NA POGRESEN NACIN NA ISHRANA NA POEDINEC I COVESTVO

STRES

Stres, zdravlje i bolest
Psihodinamska teorija stresa
Utjecaj stresa na imunoreaktivnost
Stres i funkcija kore nadbubrežne žlijezde
Prekinite začarani krug stalne napetosti


Uobičajeno je shvaćanje pojma stres kao nečeg što nas živcira ili zabrinjava - bolest, svađa, nasilje, problemi na poslu, polaganje ispita.... Međutim naše tijelo shvaća pojam stresa mnogo šire. Stres je sve što od nas zahtijeva prilagodbu, svaka promjena u našim životnim okolnostima, povoljne ili nepovoljne naravi. Već i samo zamišljanje (misao) ili predosjećanje promjene (emocija) stvaraju stres. Stres je i tjelesni napor poput dugog hodanja, nošenja teških predmeta, nagle promjene temperature ili obilnog obroka.


Stres (od engl. stress) doslovce znači udarac. Okolnosti koje izazivaju stres nazivaju se i stresori ("udarači"). Pojam stresa u užem smislu označava reakciju organizmu na djelovanje vanjskog stresora. Kad se "nagomila stres", čovjek se razbolijeva: može se osjećati kronično umorno ili iscrpljeno; može patiti od nesanice ili prevelike potrebe za snom; može izgubiti tek, spolnu želju i sposobnost uživanja u životu; može ga dohvatiti depresija, anksioznost, napadi plača i panike, opsjednutost, fobija..


Stres započinje već s mislima ili emocijama. Sama pomisao na neugodu dovodi do kaskadnog slijeda biokemijskih reakcija koje započinju u dijelovima mozga označnim kao hipotalamus i hipofiza, a čiji je krajnji rezultat stimulacija nadbubrežne žlijezde i pojačano lučenje adrenalina. Samo nekoliko sekundi kasnije srčani, kao i ritam disanja se snažno ubrzavaju, naprežu se mišići, šire zjenice, te se oslobađa glukoza deponirana u jetri i mišićima. Istodobno dolazi do aktivacije gušterače, kao i produkcije inzulina i glukagona, kako bi se stanice tijela dovoljno opskrbile glukozom.

Prekomjerna aktivnost osovine hipotalamus-hipofiza-kora nadbubrežne žlijezde ostavlja snažne posljedice na funkciju štitnjače, te jajnika. Usporedo s CRF (corticotropin realising factor) - hormonom koji će natjerati hipofizu da stimulira koru nadbubrežne žlijezde, hipotamus luči i prolaktin popularno nazvan hormon stresa. Prolaktin ima snažno inhibirajuće djelovanje na produkciju TSH (tireotropin) - hormona koji omogućuje pravilnu funkciju štitnjače, te remeti izlučivanje GnRH (gonadotropin realising hormon) - hormona koji regulira kontrolu izlučivanja FSH (folikulostimulirajući hormon) i LH (luteinizirajući hormon), hormona koji su odgovorni za pravilnu funkciju jajnika.

Osim djelovanja na produkciju GnRH, prolaktin remeti pulzacijsko izlučivanje FSH i LH, neophodno za pravilnu ovulaciju, te onemogućuje pravilnu funkciju žutog tijela jajnika. Rezultat ovakovog djelovanja prolaktina nije samo izostanak ovulacije, nego i nepravilna funkcija jajnika neravnoteža između estrogena i progesterona, te niz nepravilnosti menstruacijskog ciklusa, kao što su pred- i postmenstrualni spotting - oskudno smeđkasto krvarenje prije i nakon menstruacije, mastopatija, PMS.

Ukoliko je naš organizam izložen prevelikom ili predugom stres, centri u mozgu postaju zagušeni neugodnim porukama koje prenosi hormoni stresa, te nastaje manjak neurotransmitera serotonina, noraderenalina i dopamina, koji su odgovorni za naše dobro opće osjećanje. Serotonin (5-HT) je odgovoran za osjećaj spokoja i zaštićenosti, životnog optimizma, te omogućuje zdravo spavanje. Zajedno s melatoninom regulira "biološki sat", koji održava normalan ritam budnosti i sna. Defektan serotoninski sustav povezan je s nesanicom, pospanošću i umorom u krivo doba dana, te uznemirenošću i strahom. Najznačajnija uloga noradrenalina je davanje energije, volje, elana i motivacije, a bez dovoljnih količina noradrenalina osjećamo umor, tromost, pasivnost i nezainteresiranost. Učinak dopamina blisko je povezan s endorfinima, tvarima važnim za smanjenje osjećaja boli. Kod niske razine dopamina, gubi se osjećaj ugode, te je niži prag osjetljivosti za bol

Sedam od deset ljudi smatra svoj život stresnim, a ulaskom u novi milenij izgleda da se životni tempo još više ubrzava. Sve veći broj ljudi lošije spava, budi se uznemiren, dolazi na posao umoran, uzrujava se na poslu, vraća se kući iznerviran prometom. Za razliku od naših predaka, čiji je stres bio prije svega tjelesne prirode, stres 21. stoljeća je uglavnom mentalni i emocionalni.


Stres na poslu stvara pretpostavke za moždani i srčani udar, uništava mentalno zdravlje i skraćuje život. Još prije deset godina Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je proglasila stres na radnom mjestu svjetskom epidemijom, a otada se stres na poslu još više povećao zbog produbljene globalne krize i nezaposlenosti. Burn out sindrom označava stanje potpune emocionalne iscrpljenosti zbog pretjeranog, a uzaludnog zalaganja na poslu. Izgaranje na poslu slično je sindromu kroničnog umora, ali pritom se mijenja i stav prema poslu, što za umor nije karakteristično.

Jedan od najčešćih uzroka stresa na radnom mjestu, ipak predstavljaju međuljudski odnosi. Stres zbog loših međuljudskih odnosa opisuje i pojam mobbing, koji označava psihoteror na radnom mjestu koji zaposlenici provode prema svojim kolegama. U osnovi je najčešće sukob iz nekog razloga, a nakon njega počinju spletke, podmetanja, ponižavanje i izoliranje. U strahu za radno mjesto "krivac" može razviti burn out sindrom i kronične zdravstvene poteškoće, a izlaz može tražiti u napuštanju posla, pa čak i samoubojstvu. Pa ipak, svaka okolina može uzrokovati stres, i neke razine stresa dio su svakodnevnog života, a ne samo posljedica odnosa i prilika na radnom mjestu.

Mnogi pokušavaju posljedice stresa ublažiti na neprikladan ili čak štetan način. Nikotin, alkohol, kofein, šećer, sredstva za umirenja te opijati najčešća su sredstva kojima pokušavamo smanjiti stres koji osjećamo. Sredstva koja nas potiču na akciju ili stimulansi, djeluju tako da podstiču lučenje neurotransmitera serotonina, noradrenalina i dopamina, ali time uzrokuju stalne velike uspone i padove energije i raspoloženja. Organizam se s vremenom na njih privikava, tako da treba povećavati dozu stimulansa za postizanje istog učinka. Mnogi svakodnevno uzimaju velike količine kave, cigareta, alkohola, čokolade ili svega zajedno. Ove stvar ne samo da ne smanjuju stres, već stvaraju ovisnost razbijajući prirodne antistresne mehanizme.

Umjesto uzimanja stimulansa i sredstava za smirenje, suvremeni čovjek bi trebao naučiti metode za izbjegavanje stresa i smanjivanje njegovih štetnih učinaka. Neke od njih možemo provoditi sami, kao što je smanjenje obima dnevnih obaveza (radnih, obiteljskih, školskih, društvenih), uvođenje pravilne prehrane s mnogo vitamina i minerala, izbjegavanje stimulansa i sedativa, uredan ritam spavanja i budnosti, redovna tjelovježba uz tehnike opuštanja i meditacije.Dr.Vesna Harni    
Literatura:

1.Sapolsky R. Stress, the aging brain, and the mechanisms of neuron death. Cambridge, Mass., MIT Press, 1992.
2. Chrousos G, Gold P. The concepts of stress and stress system disorders: overwiev of physical and behavioral homeostasis. JAMA 1992; 267 (9): 1244-1252.
3. Alexander C, Robinson P, Orme-Johnson D, Schneider R, Walton K:The effects of Transcendental Meditation compared to other methods of relaxation and meditation in reducing risk factors, morbidity, and mortality. Homeostasis 1993, 35 (4-5): 243-264Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 14.Ноември.2008 во 17:03
BRZATA HRANA I STRESOT

Napisot e prevzemen od 'nova makedonija', od 14.11.2008

Македонија
Брзата храна и стресот ги множат дијабетичарите

Автор: Н.Б.

Брзата храна, прекумерната телесна тежина, стресот, предолгото време поминато пред телевизор или компјутер се само дел од причините поради кои постојано се зголемува бројот на дијабетичарите. Се претпоставува дека во Македонија има околу 80.000 регистрирани случаи на заболени од шеќерна болест. На денешниот Светски ден во борба против дијабетесот лекарите велат дека посебно ги загрижува се поголемиот број болни.

- Последните години имаме по 24.000 болни во Центарот за дијабетес. Годишно забележуваме по 1.000 до 2.000 нови случаи. Дијабетесот е светски, а не само наш проблем. Може да скрати по 15 години од животот, а не се лекува. Луѓето мора да си ги променат навиките на живот, а пред се на исхрана. Брзата храна е страшно штетна за здравјето. Прекумерната тежина е една меѓу главните причини за шеќерна болест – вели проф. д-р Чедо Димитровски, директор на Клиниката за ендокринологија.

Тој објаснува дека конечно годинава преку посебно информатичко решение почнало броењето болни со шеќерна болест.

- Во Скопје имаме 7.000 болни. Наскоро очекуваме да добиеме податоци и за целата држава – вели д-р Димитровски.

Според резултатите на Националната студија за шеќерна болест направени во Институтот за јавно здравство, се смета дека околу 150.000 луѓе во возрасната група од 20-74 години се под ризик да добијат шеќерна болест, а околу 20.000 веќе ја имаат, но за тоа ниту знаат ниту се лекуваат. Бројот на нерегистрираните случаи на дијабетес е многу поголем што претставува голем здравствен проблем - укажува Републичкиот завод за здравствена заштита.

Според дефиницијата на Светската здравствена организација, шеќерната болест претставува синдром на хронична хипергликемија што настанува како резултат на недоволно ниво на инсулин во крвта од една страна или пак неможност клетките во човековиот организам да го користат инсулинот за искористување на гликозата како храна.

Во сите развиени општества дијабетесот е рангиран меѓу водечките причини за слепило, бубрежна слабост и ампутација на долните екстремитети. Околу 70-80 проценти од луѓето со дијабетес умираат од кардиоваскуларни болести.Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Декември.2008 во 23:48
Прееска ќерка ми ме замоли да и помогнам со ликовно, како би имала време да ги учи другите предмети.
Требаше да и насликам нешто на една стаклена тегла.
Воопшто не ми беше до цртање, но ги земав темперните боички и седнав така на столче во кујната. Се одлучив да и насликам аквариум....

Абе кога се задлабочив, прво една основа нацртав, океан, а потоа кога се засуши тропски рипки....тек тук по некое бранче....Сосема се заборавив, од другата соба допираа акорди на гитарата на син ми...

Милина.

Дури кога завршив, си реков “Бре, па ајс сум знаела да сликам“.

Потоа ми текна, па зашто да не си купам едни чаши ефтини (за почеток) и некои бои за стакло, па да не си направам самата време за одмор? Добро не сум Рушка од форумовголемо%20гушкање, ама колку за опуштање.

Сакам да ви кажам, не е лошо да се проба.-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: monitor
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 18:23
НЕ ЗЕМАЈТЕ СВЕ ЗДРАВО ЗА ГОТОВО.ДЛАБОКО ВДИШЕТЕ И ИЗДИШЕТЕ И РЕЧЕТЕ СИ ВО СЕБЕ -АЈ СВЕ УПМ!

НАЈДОБАР РЕЦЕПТ Е ОВОЈ,ПРОБАЈТЕ


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 18:58
Originally posted by monitor monitor напиша:

НЕ ЗЕМАЈТЕ СВЕ ЗДРАВО ЗА ГОТОВО.ДЛАБОКО ВДИШЕТЕ И ИЗДИШЕТЕ И РЕЧЕТЕ СИ ВО СЕБЕ -АЈ СВЕ УПМ!

НАЈДОБАР РЕЦЕПТ Е ОВОЈ,ПРОБАЈТЕ

Си го викам ова,ама само за момент е малку подобро.
Зошто кога ми е навистина тешко од некој што ме повредил,размислувам и размислувамкако да се справам со тоа или да си најдам некоја занимација,или да излезам на прошетка......


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 19:57


MOJ RECEPT E:

POZITIVEN STAV PO SEKOJA CENA !!!-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 05.Јануари.2009 во 13:57
Бидејќи голем дел од членовите дадоа исцрпни информации за стресот,а дел од прашањето е и како индивидуално се бориме против стресот? јас според листата со бодови за најстресни ситуации собирам многу особено во последниве 3/4 год, искрено вербата во подобро утре ми помогна да ги пребродам кризите кои се појавија после стресните ситуации, молитва секогаш ми помага. И многу често и се молам на својата светица да ме избави од невољите кои ме снаоѓаат. Длабоко верувам кога се молам и верувам дека бог има спремено многу убави работи за мене, само ќе треба да се помачам.
И кога сум депресивна(ова ми се јавува како последица на стрес) ,се повлекувам,несакам луѓето да ми солат памет во овие моменти,се осамувам и размислувам и по некој месец заздравувам и носам одлуки за промени или нови почетоци. А ситните секојдневни стресови ми е доволно да ја напуштам просторијата каде ми се случувале и просто заборавам.
Досега ми успевало.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 19.Јануари.2009 во 17:56
Стресот е неизбежен дел од животот. Го преживуваме често,во најразлични облици и со различен интензитет, додека сме на работа,дома,со пријателите...Причините можат да бидат најразлични:
-важни животни случувања(болест,смрт на близок...)
-важни животни пресвртници(развод, преселба,завршеток на школување,запишување на факултет, промена на работно место...)
- не ретко, фактори кои придонесуваат за појава на стрес се и неподнослива бука и галама, гужви(посебно оние во сообраќајот), јака светлина...
-контакти со безобразни,агресивни,прекритични и строги луѓе за некого исто знае да биде причина за стресна состојба, а неретко и самите можеме да си предизвикаме стрес благодарение на менталните замки како што се негативно размислување,нереални очекувања, премногу самокритичност...
-стрес на работното место...

Бидејќи стресот е еден од причинителите на разни болести важно е да се научи како да се редуцира и како да се справи со него. Најпрво треба да се најдат причинителите,а потоа и да се најде начин да се справиме со него без некои посериозни последици по здравјето.

Најчести совети за справување со стресот кои се препорачуваат се:
-Земајте доволно B витамини кои се важни за мозокот и делуваат кај депресиите како и C- витамин кој е клучен во борбата против стресот.
-Физичка активност
-Урамнотежете си го  животот- расподелите ги обврските на работа и дома.Избегавајте ги конфликтните колеги,познаници па дури и таквите членови на пошироката фамилија
-Организирајте си го времето-одредете си ги приоритетите,мислете на себе,мислете однапред како сакате да го поминете слободното време
-Спијте доволно
-Научете да поставите граници,како за себе така и за другите и научете кога е потребно да кажете НЕ
-Променете го начинот на размислување,не очекувајте совршенство ни од себе ни од другите,бидете реални
-Бидете флексибилни-не се нервирајте за работи и ситуации на кои не можете да делувате и да ги смените
-Опуштете се,забавувајте се, и најважното-СМЕЈТЕ СЕ што е можно повеќе -смеењето го намалува стресот-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 20.Јануари.2009 во 22:07
Dosta sum nervozna i cesto sum pod stres..i iskreno dolgo vreme ne znaev kako da se spravam so seto toa..ali koa pocnav da bidam poaktivna fizicki mislam deka na toj nacin pocnav malce da se osloboduvam od nego..ima use milion drugi nacini a isto dobar poteg e sto poveke smeenje,godi toa mnogu

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: elenasweet
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 01:53
imam 1 prasanje..........imam 13 god spijam okolu 8h ne sum sigurna.........zdravo s ehranam.....no postojano sum pod pritisok stres i voopshto nemam koncenracija........sto da pravam?

-------------
http://www.radikal.ru">


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 09:33
Originally posted by elenasweet elenasweet напиша:

imam 1 prasanje..........imam 13 god spijam okolu 8h ne sum sigurna.........zdravo s ehranam.....no postojano sum pod pritisok stres i voopshto nemam koncenracija........sto da pravam?


Да ја најдеш причината зошто си под стрес и да се ослободиш од неа.........


Постирано од: Goldi
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 10:43

Што е стрес?

Постојат многу дефиниции за тоа што е стрес, во зависност од тоа дали поимот го дефинираат психолози, медицински лица, менаџмент консултанти итн. Пристапите се различни и пристрасни. Она што ја комплицира целата ситуација е тоа што секој од нас интуитивно го разбира стресот, како да е тоа нешто што сите ние сме го искусиле. Поради тоа, логично е да помислиме дека би требало да биде лесно да го дефинираме овој поим, меѓутоа тоа не е баш така...


Стресот е тешко да се дефинира затоа што  е составен од многу елементи. Станува збор за серија поврзани искуства и реакции предизвикани од многу различни настани или околности. Различни луѓе доживуваат различни аспекти на стресот и се идентификуваат со различни дефиниции.


Во моментот општо прифатена дефиниција е следнава - стресот е состојба или доживување кај личноста при што таа мисли дека очекувањата од средината кон неа ги надминуваат личните и социјалните капацитети кои оваа личност може да ги ангажира.-------------
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.


Постирано од: elenasweet
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 14:32
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by elenasweet elenasweet напиша:

imam 1 prasanje..........imam 13 god spijam okolu 8h ne sum sigurna.........zdravo s ehranam.....no postojano sum pod pritisok stres i voopshto nemam koncenracija........sto da pravam?


Да ја најдеш причината зошто си под стрес и да се ослободиш од неа.........

pa.....da bidam iskrena mn se rasprav so mojte odnosno so tatkomi.....samo mi pravi nervozi..........ne mozam da se oslobodam od nego!msm samo se dere nesh.....

-------------
http://www.radikal.ru">


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 15:46

Слатко Еленче со твоите 13 години тек влегуваш во пубертетот и нормално е да бидеш понервозна, понапната, пооптоварена од порано. Сепак.........

Велиш тато се дере, а?.........А зошто се дере? Зошто те кара? Прво причината побарај ја во себе.....помисли да не правиш нешто што го лути тато?

Ако мислиш дека не си ти виновникот разговарај со татко ти. Ова мора да се случи. Знам дека е тешко ама собери сила. Еден ден отиди му и речи му: Тато сакам нешто сериозно да разговарам со тебе. Имаш ли време сега? Само сакам да бидеш смирен и да ме ислушаш...
Кажи му дека имаш тежок период, дека постојано се нервираш, дека ти е мака, а сето тоа заради неговото дерење. Прашај го во што грешиш што толку го лутиш и ако ти даде одговор, вети му дека повеќе тоа нема да го правиш.
И прашај го зошто тој е толку нервозен? Можеби ќе се изненадиш од одговорот. Можеби има проблеми на работа, некои притисоци. Можеби има проблем со некој пријател, финансиски проблеми и што ли уште не. Може после разговорот ќе ти биде и жал за татко ти. Понуди се да му помогнеш и прашај дали ти на некој начин можеш да му се најдеш........


најважно: НЕ СЕ ПОВЛЕКУВАЈ ВО СЕБЕ (кажи си ги своите потреби).....НЕ СЕ БУНТУВАЈ ПРЕМНОГУ (не може се да е и по твое па почитувај ги туѓите потреби)........

едноставно РАЗГОВАРАЈ........


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 19:59
so samoto doagjanje na svet sme pod nekakov stre....samo zavisi kolkav stres...bidete trpelivi i pozitivni pa ne se taka crno...balansirajte i brojte do 5


Постирано од: elenasweet
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 20:57
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Слатко Еленче со твоите 13 години тек влегуваш во пубертетот и нормално е да бидеш понервозна, понапната, пооптоварена од порано. Сепак.........

Велиш тато се дере, а?.........А зошто се дере? Зошто те кара? Прво причината побарај ја во себе.....помисли да не правиш нешто што го лути тато?

Ако мислиш дека не си ти виновникот разговарај со татко ти. Ова мора да се случи. Знам дека е тешко ама собери сила. Еден ден отиди му и речи му: Тато сакам нешто сериозно да разговарам со тебе. Имаш ли време сега? Само сакам да бидеш смирен и да ме ислушаш...
Кажи му дека имаш тежок период, дека постојано се нервираш, дека ти е мака, а сето тоа заради неговото дерење. Прашај го во што грешиш што толку го лутиш и ако ти даде одговор, вети му дека повеќе тоа нема да го правиш.
И прашај го зошто тој е толку нервозен? Можеби ќе се изненадиш од одговорот. Можеби има проблеми на работа, некои притисоци. Можеби има проблем со некој пријател, финансиски проблеми и што ли уште не. Може после разговорот ќе ти биде и жал за татко ти. Понуди се да му помогнеш и прашај дали ти на некој начин можеш да му се најдеш........


најважно: НЕ СЕ ПОВЛЕКУВАЈ ВО СЕБЕ (кажи си ги своите потреби).....НЕ СЕ БУНТУВАЈ ПРЕМНОГУ (не може се да е и по твое па почитувај ги туѓите потреби)........

едноставно РАЗГОВАРАЈ........


abe vidi....jas so tatkomi onaka da recam cel zivot se karam za nesh totalno se slucuva sudir na karakteri....ewe na pr zs casava e owde a zs ne e onda i sega jas sum kriva i vidi on mene premn me navreduva.....kako da ne sum negovo dete.....msm zborovite koski krshat....ako me svakas.....a inace on na mene nema krenato raka........ali ewe ima nekolku dena kako sto voopshto ne mi se dere........nz sto e....a i ima mn stresna rabota....ali pa ne mora besot na mene da istura.......

-------------
http://www.radikal.ru">


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 23:10
Епа тоа де.........не треба на тебе бесот да ти го истура....НИКАКО........

Па кажи му го тоа........РАЗГОВАРАЈТЕ........

Ама кажи му го тоа смирено, а не на дерење и ти........


Постирано од: zaneta2009
Датум на внесување: 16.Февруари.2009 во 20:12
Vo poslednive sedum meseci ziveev pod golem stres i strav pa normalno deka toa se odrazuva na moeto zdravje morav da si pronajdam sama kako da se relaksiram i opustam od takvi situacii pa bidejki nemam bas vo blizina nekoe fitnes studio a nemam bas zelba da pesacam daleku sama po dozdlivo vreme za da vezbam resiv da si najdam i vo domasni uslovi relaksacija.Pa fino lepo si pustam muzika cafe del mar taa muzika navistina me smiruva i opusta pa si legnuvam i si zjapam niz prozorec pustajki gi mislite i custvata da lutaat kaj si sakaat,bez da razmisluvam na nesto.Ponekogas gi zatvaram ocite i go smiruvam disenjeto bidejki imam procitano deka i disenjeto igra golema uloga vo relaksacijata a i za zdravjeto uopsto pa taka da samo posle20 do 30 minuti podocna jas se custvuvam navistina mnogu podobro,a so toa mi se podobri i raspolozenieto i zdravjeto voedno.E sega bi sakala i da vezbam malku bidejki i toa e dobro za organizmot pa ke se potrudam da si najdam nekoe studio vo blizina


Постирано од: Goldi
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 21:21

NAPRAVETE PROMENI VO VASIOT

ZIVOT!

PRIFATETE GO PREDIZVIKOT I

NAPRAVETE STO E MOZNO

PODOBRO-------------
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.


Постирано од: Goldi
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 21:22

Ne e tolku bitno kolku ke

ziveeme tuku kako ziveeme-------------
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.


Постирано од: Goldi
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 21:23

Fantazirajte

Pisuvajte

Igrajte so deca ili

zivotni

Odete vo park

Slusajte muzika

Praktikuvajte joga

Sportovi vo voda I na

sneg

Vozete tocak

Trcajte, pesacete

Jadete zdravo

Aerobik, teretana

Masaza

Tancuvanje

Kampuvanje

Imajte hobi

Meditirajte

Ednostavno disete!!!-------------
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.


Постирано од: Goldi
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 21:26

Smeenjeto…

Ni ja podobruva

rabotata na srceto I

belite drobovi

Ni pomaga da se

relaxirame

Ni go podobruva

imuniot sistem

Ja namaluva bolkata

Ni go podobruva

raspolozenieto

Ne pravi pokreativni

Ja ubiva depresijata

Go namaluva gnevot

Ni pomaga so

hronicnite disni

problemi-------------
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.


Постирано од: Goldi
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 18:22

Следната храна, со низок квалитет и високостресна, предизвикува стрес во ва-шиот организам затоа што го тера хормонот инсулин да работи многу повеќе од потребното. А кога инсулинот ќе го премине нивото во вашиот крвоток, вашиот апетит енормно ќе се зголеми и ни една сила на светот нема да ве спречи прекумерно да јадете и да добиете прекумерна тежина.

- крофни, полномрсно млеко,засладен јогурт (богат со шеќер), бел леб, црвено месо (богато со маснотии), сувомесни производи, хреновки, сланина, бели тестенини, бел ориз, кроасани, џигер, живинско месо со кожа, темно месо од живина (нога, крило, батак), торти и слатки, повеќе од 4 јајца неделно (многу хо-
лестерол), пржена храна. -------------
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.


Постирано од: sunshine_baby
Датум на внесување: 07.Април.2009 во 00:58
Јогата ме спасува!Јас сум динамична и енергична личност,лесно избувлива и постојано со желба да бидам сеприсутна и некое нерационално чувство на вина,па така што се сметам дека треба да го ставам на свој грб до најмала ситница.Да не зборувам пак за секојдневните работи кои непланирано влетуваат и го нарушуваат балансот кој се трудам да го постигнам правејќи планови и компромиси секаде да стигнам и се да направам...

Како и да е...молтивата е најдобар начин за смирување...она што ќе го кажам во себе во стресен момент,чувствителен и тежок најдобро ме смирува.Вербата во нешто е најдобар елиминатор на стресот,ако не целосен,барем делумен.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 21:43

Постојат многу програми и техники за ослободување на умот и телото од секојдневниот стрес, но сите тие методи одземаат многу време.што да се направи ако немате доволно време,а итно ви се потребни пар минути само за себе?
Одговорот можеби ќе го најдете во следниве совети од стручните лица:

-Кратка прошетка, дури и ако сте на работа можете да одвоите пар минути за одење низ просторијата што поволно ќе влијае врз циркулацијата и ќе ја намали напнатоста во мускулите и во главата.

-Прочитајте нешто смешно или погледајте некоја хумористична
серија.Исто, добро може да послужи и SF литература или телевизиска серија од истата тематика...забавната содржина докажано го одвлекува вниманието од стресните мисли( барем на кратко).

-Напијте се чај. За пауза не посегајте по кафе кое само ќе ги влоши и појача симптомите на нервоза. Спротивно на тоа, чајот делува смирувачки посебно ако го пиете на некое помирно место.

-"Истресете се" на јастук
или на нешто слично , затоа што неколкуте удари можат да ве ослободат од насобраниот стрес. Исто, стресот може да го "решите"  со трчање, вежбање или некоја слична физичка активност.

-Сконцентрирајте се на дишењето
... Под стрес дишењето е забзано и кратко. Стручњаците препорачуваат да се обидете да дишете "од стомак" вовлекувајќи воздух што посилно во плуќата,а потоа полека испуштајте го се’ додека не осетите олеснување-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Јуни.2009 во 23:23
Слушањето класична музика (но и друга релаксирачка музика, филмска музика) во пријатен амбиент може многу да го намали стресот, да опушти, да ги среди мислите.

http://music.aol.com/radioguide/classical-radio
-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Јуни.2009 во 23:31
стресот некогаш е добар
например за лечење на јачменово зрно во окото
делува лудо и моментално
голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: alexa
Датум на внесување: 30.Јуни.2009 во 22:31
Стресот го лечам со апчиња за смирување, а како постојано сум под стрес, дефинитивно сум зависник.

-------------
Najveci covek uvek ostaje dete


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 30.Август.2009 во 20:09
Originally posted by alexa alexa напиша:

Стресот го лечам со апчиња за смирување, а како постојано сум под стрес, дефинитивно сум зависник.
?da?


Постирано од: ana sk
Датум на внесување: 30.Август.2009 во 20:18
Originally posted by alexa alexa напиша:

Стресот го лечам со апчиња за смирување, а како постојано сум под стрес, дефинитивно сум зависник.

mnogu dobro kaza stanuvas zavisnik
zosto malku ne razmislis
koja e pricinata za mojot stres?
inaku procitaj malku pogore Goldi mnogu dobro napisal kako najdobro se leci stresot
apcinjaнека%20ти%20е%20срамgledaj sto pomalku da gi koristis


-------------
...moze ne sum sovrsena ama sekogas sum jas...


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 19:27
Samo 100 grama chokolado mu e majkata.

-------------


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 14.Јануари.2010 во 19:24
Стресот може да предизвика рак?!

Научниците од Yale открија дека стресот праќа сигнали дека клетките можат да се претворат во канцероген тумор.

До сега, повеќето научници веруваа дека повеќе од една мутација е потребно да се случат во една клетка за да во неа почне да расте тумор.

Сепак, истражувачите од Yale покажаа дека мутациите можат да соработуваат и да развијат тумор, иако тие се наоѓаат во различни клетки во ткивото.

Според истражувачите ова е одлично ново сознание кое ќе помогне во борбата против смртоносната болест.

- Лоша вест е дека многу полесно ткивото може да ги акумулира мутациите во различните клетки , отколку ако тие се во една клетка, изјави авторот на студијата Тијан Ксу.

Исто така, како резултат на стресот може да се формираат мутации во клетките кои потоа формираат рак.

Научниците пронајдоа дека стресот патува од клетка во клетка, но тоа патување може да биде блокирано.

- Новите сознанија не охрабруваат дека можеме да најдеме лек против ракот. Ова истражување ќе продолжи бидејќи сакаме да ги дознаеме сите допирни точки на стресот со туморот, изјави Ксу.

Истражувањето беше објавено во магазинот Nature.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 08.Јули.2010 во 03:32
Некои...совети...
Постојат многу совети како да си обезбедите мирен, спокоен живот, односно вашето урбано живеење да биде хармонично, па и долговечно. Оние чија цел е токму „нормалниот дијалог" помеѓу себе си и средината и околината во интимните, работните и секакви други односи, што ги воспоставуваме и/или ги негуваме секојдневно, не чекаат совети од други, туку воспоставиле самоодбранбен „систем" кој постојано го доградуваат и надградуваат.

Па сепак, постојат „општи" и „специјални" (стручни) начини, методи, постапки кои е добро да се научат доколку не се знаат, да се запомнат и да се практикуваат.


Еве мал избор на најважните:

1. Еден од најголемите извори на стрес е недостигот од време. Сепак, 10 минути секогаш можете да пронајдете. Обидете се толку да резервирате за- медитација! Имено, таа на најбрз начин може да ве доведе до повисоко ниво на разбирање и тогаш стресот нема големо значење поради мирот што сте го постигнале.

Техниките на медитација го претвораат стресот во сила.

Друг важен начин на ослободување од стрес се животните. Малку што може така да ни го подигне расположението по исцрпувачкиот ден како воодушевениот поздрав на домашното милениче. Животните позитивно дејствуваат врз менталното здравје, ги лечат осаменоста и стресот, а со своето однесување не учат како да ја посматраме и слушаме околината. Иако иритантното лаење на кучето или деструктивното гребење на мачката може да создаде напнатост во домот, со дресура исчезнуваат маните, а остануваат позитивните психолошки ефекти;

2. Не е лесно да се остане мирен во зовриениот сообраќаен шпиц, без оглед на тоа дали сте возач или совозач. Обидете се времето во колоната да го искористите за вежбање на трпението и разбирањето за други. Дишете полека и длабоко и следете го својод здив. Ако успеете да останете опуштени во таков метеж, има малку стресни ситуации кои нема да можете да ги надминете;

3. Ослободете се од стресот така што негативните емоции ќе ги исфрлите од телото пишувајќи. Земете молив в раце (компјутер или лаптоп доколку сте надвор односно во движење) и запишете ги мислите и дилемите што ве мачат;

4. Променете го начинот на кој ги доживувате лошите вести што доаѓаат до вас. Немојте да се криете од фактите. Апатијата и незаинтересираноста можат да предизвикаат еднакви штети колку и стресот и депресијата. Наместо да кренете раце од се, искористете ја веста за да пронајдете дел од решението на одреден проблем. Пронајдете вистински начин да се вклучите и да им помогнете на оние што патат;

5. Кога сме под стрес одиме цврсто, удирајќи при секој чекор. Замислете дека одите по лотосов цвет, нежно и меко. На тој начин ќе се исклучите од светот и за миг ќе се најдете на некое помирно и попријатно место;

6. Наместо да извршувате неколку задачи истовремено, во одредено време посветете се на една работа или на едно лице. Кога ќе го совладате лелеењето на духот и ќе го насочите вниманието, полесно ќе го контролирате стресот;

7. Со оргазмот се постигнува ослободување на ексцесивна биоенергија, со додатно емоционално „ослободување", како и неизбежните негативни последици од блокирање на сексуалната енергија. Нежностите кои партнерите ги разменуваат пред, за време и по односот, како и блискиот контакт, допирот на кожата, потпомагаат за одржување на повишеното ниво на окситоцин и релаксирачкиот ефект на физичката љубов. Опуштањето е последица на сексуалниот однос со кој сосема се елиминира нивото на секојдневниот стрес. Но, благотворно дејствува само во единство со позитивни емотивни состојби. Да се сака е антистресно. Уживање и релаксација во исто време. Особено ако дишете заедно;

8. Голем број на жени успешно се носат со хормоналните промени предизвикани од менструалниот циклус, додека не се случи некоја вознемирувачка стресна ситуација која ќе ја поремети нивната чувствителна рамнотежа. Многу жени бараат медицинска и психолошка помош поради тегоби предизвикани од PMS. Кога на некое време стресот во нивниот живот ќе се намали, помошта престанува да им биде потребна. Стресот може да ги влоши валунгите во менопаузата и да го отежне додатното хормонално лачење. Промената на животните навики, како што е воведувањето на телесна активност или посветувањето повеќе време исклучиво на себе си, може да го намали стресот и сите негови последици;

9. Стресот е биолошка реакција на ситуација во која притисокот станува толку силен што нашето тело со него повеќе не може да се носи. Важно е да ги препознаете знаците за да дејствувате пред стресот да ви се оттргне од контрола. Многумина луѓе под стрес, кој е најмногу резултат на превработеност, добиваат екцеми и лишаи. Решението е во исхраната. Јадете редовно зашто стресот влијае врз нивото на шеќерот во крвта. Три оброци на ден, од кои секој ќе се состои од најмалку 40% протеини, како и незасладени меѓуоброци, ќе го одржат нивото на шеќерот стабилно, а вас ќе ве наполнат со енергија;

10. Музиката ги намалува стресот и депресијата, а ги поттикнува релаксацијата и сонот. Брзите ритми го будат умот, го прават повнимателен и побрз. Бавната музика смирува и го опушта мозокот. Исто така, таа го поттикнува нервниот систем да ги забави дишењето и бројот на отчукувањата на срцето. Класичната музика има многу предности поради хармоничниот спој на повеќе инструменти и поради тоа што не ги иритира ушните мембрани. Помага при варењето зашто го намалува нивото на хормонот на стрес, а неопходните состојки од храната подобро се апсорбираат. Не заборавајте мозокот да го стимулирате со кој било вид на музика;

11. Поставете ги љубовта и пријателството на прво место. Договарајте средби и состаноци како што договарате термин кај лекар: со одговорност и почитување. Блискоста со драгите лица може да ја подобри работата на срцето, да го поттикне излачувањето на хормонот окситоцин, клучниот за зближување и чувство на доверба. Неговото дејство го намалува стравот и помага во спречување на здравствени тегоби предизвикани од осаменост;

12. Еден од најбрзите и најефикасни начини на отстранување на напнатоста е правилното дишење. Техниките како пранајама е препорачливо да се изведуваат два пати на ден. Мошне се делотворни зашто брзо и позитивно влијаат врз нервниот систем, го намалуваат срцевиот притисок и ја подобруваат циркулацијата. Одредени техники на дишење можат да помогнат во намалувањето на стресот.

Дишењето е една од основните телесни функции која може свесно да се контролира. Свесното длабоко дишење со ширење на абдоменот, на пример, може да го забави пулсот. Телото добива повеќе кислород, што умот го доведува во побистра состојба. По стресна ситуација се препорачува длабоко да вдишете и да го продолжите бавното и изедначено дишење. Со секое вдишување чувствувате дека стомакот се движи и како се опуштаат стомачните мускули.

Испробајте пранајама! Затворете ја десната ноздра со десниот палец, па длабоко и бавно дишете на левата, со пауза од неколку секунди помеѓу вдишувањето и издишувањето. Повторете десетина пати, па преминете на другата ноздра.

Издвојте некое време за молчење. Обрнете внимание на внатрешниот живот и развијте верба во интуицијата.

13. Запомнете од три до пет изреки или мантри кои ќе ве вратат во живот кога работите ќе тргнат во лоша насока. На пример: „Јас тоа го можам" или „Тоа што нема да ме уништи, ќе ме направи посилен/посилна". Или замислете некоја убава слика која ќе ви послужи како прибежиште во моментите на стрест: поглед од најубавото место на плажа, патека во шума по која радо шетате или нешто друго, вам посебно драго;

14. Тешко е да бидете благодарни ако сте под стрес. Издвојте пет минути дневно за да им се заблагодарите на сите животни дарови. Почнете со вдишување и издишување, изворот на се што е живот;

15. Направете попис на настаните кои во текот на денот ве развеселиле и на оние кои ви одзеле енергија. Така полесно ќе согледате по кој пат треба да продолжите;

16. Не оптоварувајте се со големи промени, почнете со мали нешта. Променете го, на пример, она што го јадете за појадок. И тоа може да биде почетен чекор на патот кој ќе ве води до животот за кој копнеете.

Една кинеска пословица вели:

Ако имате некој проблем што никако не можете да го решите, тогаш тоа можеби и не е повеќе ваш проблем.-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 13.Септември.2011 во 22:05
nemam, barem vo ovie migov?!тага

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: ANITKA111
Датум на внесување: 16.Септември.2011 во 10:26
a lek protiv fobija

-------------
druzba si e druzba ,sluzba si e sluzba...


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 17.Септември.2011 во 00:31
silno hrabro srce i silna samokontrola

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: ANITKA111
Датум на внесување: 17.Септември.2011 во 12:50
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

silno hrabro srce i silna samokontrola
a ako go nemam hrabroto sce

-------------
druzba si e druzba ,sluzba si e sluzba...


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 17.Февруари.2013 во 11:20
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:
<div style="width: 402px;"> http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Maslows_hierarchy_of_needs.svg" rel="nofollow - [IMG - http://i265.photobucket.com/albums/ii222/The_Snow_Prince/800px-Maslows_hierarchy_of_needssvg.png -Абрахам Маслов ја поставил оваа пирамида на хиерархија на човековите потреби.
Првите, најдолу, се основните потреби, за дишење, храна, вода, секс, хомеостаза, излачувања, значи физиолошки потреби.
Потоа е потребата за безбедност, сигурност-на телото, ресурсите!, имот, здравје...
Следио потреба за љубов и припадност.
Тек после самодоверба, ерспект од другите,
А јаготка на шлагот е самоактуелиизацијата, постигнувањето....(под услов да претходбните нивоа се исполени)

Што добиваме кога некоја од овие хиерархии не е задоволена на било кој начин? СТРЕС. Така ли е?

Продолжува...ми идат гости[IMG>smileys_novi/4.gif" align="absmiddle" alt="голема%20насмевка">

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Maslows_hierarchy_of_needs.svg" rel="nofollow -vrednostite na site spomnati faktori   se relativna velicina i   moze da se dvizat od minimum do maksimum i vo sekoja vrednost da predizvikuvaat stres vo zavisnost od toa teloto   kolku e podlozeno na infekcii toa tolku e po senzitivno i dozivuva stres.vo pravoslavnata vera se cuvaat inficirani mrtvi   tela so bakterii i virusi so cel da se vladee   vrz lujdzeto   negativnata strana e sto lujdzeto sekojdnevno   ziveat so stresot a   pozitivno e toa sto toa e eden od nacinite covek da se napravi produktiven povejke da raboti.


Постирано од: sojka
Датум на внесување: 27.Април.2013 во 12:55
ke mi pukne glavata od nervoza.*&^54$#@!


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 27.Април.2013 во 14:26
Bioaktivnite dodatoci za mozokot kako I za cirkulacija se polovina od

Tehnikite za odbrana od stres .ima edno sueverie koe se vika
prevrtuvajne na rabotite.pokajanieto zemajci vo predvid deka vie ste krivi za se.fizicki raboti ili vezbi.sueverie deka praviloto zaradi koe imate stres e prifatena izmislica I deka moze da se napravi poinaku ili da ne se pravi.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Април.2014 во 21:54

http://falanga.com.au/kako-da-go-nadminete-stresot" rel="nofollow - Прашањето кое сите си го поставуваме.

Времето во кое живееме, работните обврски, семејството, околината која не опкружува, сето тоа заедно со сите обврски и проблеми предизвикуваат безброј стресни ситуации.

Прашањето кое сите си го поставуваме. Па добро дали овие проблеми имаат крај? Па и не е баш така едноставно. Доколку не би биле тие проблеми и доколку се она што го носи животот со себе би било лесно и едноставно, тогаш која би била поентата на така наречената животна борба – E прашањето на многумина истражувачи кои се занимаваат со конкретнава тема.

Сменете го начинот и аголот од кој ги гледате работите и нештата кои ви создаваат проблеми. Ајде пробајте секој новонастанат проблем да го погледнете од некој друг агол. Пробајте макар на еден ден, животот и обврските кои тој ги носи со себе да ги гледате како еден вид на игра. Секој нов проблем нека биде нова мисија во која вие треба да бидете победникот.

А, дали ќе победите или пак ќе изгубите останува на вас. Негативноста, песимизмот, се нештa кои само може да ви ги отежнат работите и да ве направат неуспешен. Гледајте позитивно на работите и секој нов проблем нека биде предизвик за што побрзо да го решите, а на крај вие ќе бидете победникот-пробајте.
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk