IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
elenasweet Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elenasweet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 20:57
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Слатко Еленче со твоите 13 години тек влегуваш во пубертетот и нормално е да бидеш понервозна, понапната, пооптоварена од порано. Сепак.........

Велиш тато се дере, а?.........А зошто се дере? Зошто те кара? Прво причината побарај ја во себе.....помисли да не правиш нешто што го лути тато?

Ако мислиш дека не си ти виновникот разговарај со татко ти. Ова мора да се случи. Знам дека е тешко ама собери сила. Еден ден отиди му и речи му: Тато сакам нешто сериозно да разговарам со тебе. Имаш ли време сега? Само сакам да бидеш смирен и да ме ислушаш...
Кажи му дека имаш тежок период, дека постојано се нервираш, дека ти е мака, а сето тоа заради неговото дерење. Прашај го во што грешиш што толку го лутиш и ако ти даде одговор, вети му дека повеќе тоа нема да го правиш.
И прашај го зошто тој е толку нервозен? Можеби ќе се изненадиш од одговорот. Можеби има проблеми на работа, некои притисоци. Можеби има проблем со некој пријател, финансиски проблеми и што ли уште не. Може после разговорот ќе ти биде и жал за татко ти. Понуди се да му помогнеш и прашај дали ти на некој начин можеш да му се најдеш........


најважно: НЕ СЕ ПОВЛЕКУВАЈ ВО СЕБЕ (кажи си ги своите потреби).....НЕ СЕ БУНТУВАЈ ПРЕМНОГУ (не може се да е и по твое па почитувај ги туѓите потреби)........

едноставно РАЗГОВАРАЈ........


abe vidi....jas so tatkomi onaka da recam cel zivot se karam za nesh totalno se slucuva sudir na karakteri....ewe na pr zs casava e owde a zs ne e onda i sega jas sum kriva i vidi on mene premn me navreduva.....kako da ne sum negovo dete.....msm zborovite koski krshat....ako me svakas.....a inace on na mene nema krenato raka........ali ewe ima nekolku dena kako sto voopshto ne mi se dere........nz sto e....a i ima mn stresna rabota....ali pa ne mora besot na mene da istura.......
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 23:10
Епа тоа де.........не треба на тебе бесот да ти го истура....НИКАКО........

Па кажи му го тоа........РАЗГОВАРАЈТЕ........

Ама кажи му го тоа смирено, а не на дерење и ти........
Кон врв
zaneta2009 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaneta2009 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 20:12
Vo poslednive sedum meseci ziveev pod golem stres i strav pa normalno deka toa se odrazuva na moeto zdravje morav da si pronajdam sama kako da se relaksiram i opustam od takvi situacii pa bidejki nemam bas vo blizina nekoe fitnes studio a nemam bas zelba da pesacam daleku sama po dozdlivo vreme za da vezbam resiv da si najdam i vo domasni uslovi relaksacija.Pa fino lepo si pustam muzika cafe del mar taa muzika navistina me smiruva i opusta pa si legnuvam i si zjapam niz prozorec pustajki gi mislite i custvata da lutaat kaj si sakaat,bez da razmisluvam na nesto.Ponekogas gi zatvaram ocite i go smiruvam disenjeto bidejki imam procitano deka i disenjeto igra golema uloga vo relaksacijata a i za zdravjeto uopsto pa taka da samo posle20 do 30 minuti podocna jas se custvuvam navistina mnogu podobro,a so toa mi se podobri i raspolozenieto i zdravjeto voedno.E sega bi sakala i da vezbam malku bidejki i toa e dobro za organizmot pa ke se potrudam da si najdam nekoe studio vo blizina
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 21:21

NAPRAVETE PROMENI VO VASIOT

ZIVOT!

PRIFATETE GO PREDIZVIKOT I

NAPRAVETE STO E MOZNO

PODOBROИзменето од Biba_G - 05.Март.2009 во 23:01
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 21:22

Ne e tolku bitno kolku ke

ziveeme tuku kako ziveemeИзменето од Biba_G - 05.Март.2009 во 23:15
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 21:23

Fantazirajte

Pisuvajte

Igrajte so deca ili

zivotni

Odete vo park

Slusajte muzika

Praktikuvajte joga

Sportovi vo voda I na

sneg

Vozete tocak

Trcajte, pesacete

Jadete zdravo

Aerobik, teretana

Masaza

Tancuvanje

Kampuvanje

Imajte hobi

Meditirajte

Ednostavno disete!!!Изменето од Biba_G - 05.Март.2009 во 23:06
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 21:26

Smeenjeto…

Ni ja podobruva

rabotata na srceto I

belite drobovi

Ni pomaga da se

relaxirame

Ni go podobruva

imuniot sistem

Ja namaluva bolkata

Ni go podobruva

raspolozenieto

Ne pravi pokreativni

Ja ubiva depresijata

Go namaluva gnevot

Ni pomaga so

hronicnite disni

problemiИзменето од Biba_G - 05.Март.2009 во 23:12
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 18:22

Следната храна, со низок квалитет и високостресна, предизвикува стрес во ва-шиот организам затоа што го тера хормонот инсулин да работи многу повеќе од потребното. А кога инсулинот ќе го премине нивото во вашиот крвоток, вашиот апетит енормно ќе се зголеми и ни една сила на светот нема да ве спречи прекумерно да јадете и да добиете прекумерна тежина.

- крофни, полномрсно млеко,засладен јогурт (богат со шеќер), бел леб, црвено месо (богато со маснотии), сувомесни производи, хреновки, сланина, бели тестенини, бел ориз, кроасани, џигер, живинско месо со кожа, темно месо од живина (нога, крило, батак), торти и слатки, повеќе од 4 јајца неделно (многу хо-
лестерол), пржена храна. 

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
sunshine_baby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 256
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sunshine_baby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 00:58
Јогата ме спасува!Јас сум динамична и енергична личност,лесно избувлива и постојано со желба да бидам сеприсутна и некое нерационално чувство на вина,па така што се сметам дека треба да го ставам на свој грб до најмала ситница.Да не зборувам пак за секојдневните работи кои непланирано влетуваат и го нарушуваат балансот кој се трудам да го постигнам правејќи планови и компромиси секаде да стигнам и се да направам...

Како и да е...молтивата е најдобар начин за смирување...она што ќе го кажам во себе во стресен момент,чувствителен и тежок најдобро ме смирува.Вербата во нешто е најдобар елиминатор на стресот,ако не целосен,барем делумен.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 21:43

Постојат многу програми и техники за ослободување на умот и телото од секојдневниот стрес, но сите тие методи одземаат многу време.што да се направи ако немате доволно време,а итно ви се потребни пар минути само за себе?
Одговорот можеби ќе го најдете во следниве совети од стручните лица:

-Кратка прошетка, дури и ако сте на работа можете да одвоите пар минути за одење низ просторијата што поволно ќе влијае врз циркулацијата и ќе ја намали напнатоста во мускулите и во главата.

-Прочитајте нешто смешно или погледајте некоја хумористична
серија.Исто, добро може да послужи и SF литература или телевизиска серија од истата тематика...забавната содржина докажано го одвлекува вниманието од стресните мисли( барем на кратко).

-Напијте се чај. За пауза не посегајте по кафе кое само ќе ги влоши и појача симптомите на нервоза. Спротивно на тоа, чајот делува смирувачки посебно ако го пиете на некое помирно место.

-"Истресете се" на јастук
или на нешто слично , затоа што неколкуте удари можат да ве ослободат од насобраниот стрес. Исто, стресот може да го "решите"  со трчање, вежбање или некоја слична физичка активност.

-Сконцентрирајте се на дишењето
... Под стрес дишењето е забзано и кратко. Стручњаците препорачуваат да се обидете да дишете "од стомак" вовлекувајќи воздух што посилно во плуќата,а потоа полека испуштајте го се’ додека не осетите олеснување

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 23:23
Слушањето класична музика (но и друга релаксирачка музика, филмска музика) во пријатен амбиент може многу да го намали стресот, да опушти, да ги среди мислите.

http://music.aol.com/radioguide/classical-radio


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 23:31
стресот некогаш е добар
например за лечење на јачменово зрно во окото
делува лудо и моментално
голема%20насмевка


Изменето од anakin - 24.Јуни.2009 во 23:32
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
alexa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 261
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alexa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 22:31
Стресот го лечам со апчиња за смирување, а како постојано сум под стрес, дефинитивно сум зависник.
Najveci covek uvek ostaje dete
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 20:09
Originally posted by alexa alexa напиша:

Стресот го лечам со апчиња за смирување, а како постојано сум под стрес, дефинитивно сум зависник.
?da?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.