IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2008 во 17:03
BRZATA HRANA I STRESOT

Napisot e prevzemen od 'nova makedonija', od 14.11.2008

Македонија
Брзата храна и стресот ги множат дијабетичарите

Автор: Н.Б.

Брзата храна, прекумерната телесна тежина, стресот, предолгото време поминато пред телевизор или компјутер се само дел од причините поради кои постојано се зголемува бројот на дијабетичарите. Се претпоставува дека во Македонија има околу 80.000 регистрирани случаи на заболени од шеќерна болест. На денешниот Светски ден во борба против дијабетесот лекарите велат дека посебно ги загрижува се поголемиот број болни.

- Последните години имаме по 24.000 болни во Центарот за дијабетес. Годишно забележуваме по 1.000 до 2.000 нови случаи. Дијабетесот е светски, а не само наш проблем. Може да скрати по 15 години од животот, а не се лекува. Луѓето мора да си ги променат навиките на живот, а пред се на исхрана. Брзата храна е страшно штетна за здравјето. Прекумерната тежина е една меѓу главните причини за шеќерна болест – вели проф. д-р Чедо Димитровски, директор на Клиниката за ендокринологија.

Тој објаснува дека конечно годинава преку посебно информатичко решение почнало броењето болни со шеќерна болест.

- Во Скопје имаме 7.000 болни. Наскоро очекуваме да добиеме податоци и за целата држава – вели д-р Димитровски.

Според резултатите на Националната студија за шеќерна болест направени во Институтот за јавно здравство, се смета дека околу 150.000 луѓе во возрасната група од 20-74 години се под ризик да добијат шеќерна болест, а околу 20.000 веќе ја имаат, но за тоа ниту знаат ниту се лекуваат. Бројот на нерегистрираните случаи на дијабетес е многу поголем што претставува голем здравствен проблем - укажува Републичкиот завод за здравствена заштита.

Според дефиницијата на Светската здравствена организација, шеќерната болест претставува синдром на хронична хипергликемија што настанува како резултат на недоволно ниво на инсулин во крвта од една страна или пак неможност клетките во човековиот организам да го користат инсулинот за искористување на гликозата како храна.

Во сите развиени општества дијабетесот е рангиран меѓу водечките причини за слепило, бубрежна слабост и ампутација на долните екстремитети. Околу 70-80 проценти од луѓето со дијабетес умираат од кардиоваскуларни болести.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 23:48
Прееска ќерка ми ме замоли да и помогнам со ликовно, како би имала време да ги учи другите предмети.
Требаше да и насликам нешто на една стаклена тегла.
Воопшто не ми беше до цртање, но ги земав темперните боички и седнав така на столче во кујната. Се одлучив да и насликам аквариум....

Абе кога се задлабочив, прво една основа нацртав, океан, а потоа кога се засуши тропски рипки....тек тук по некое бранче....Сосема се заборавив, од другата соба допираа акорди на гитарата на син ми...

Милина.

Дури кога завршив, си реков “Бре, па ајс сум знаела да сликам“.

Потоа ми текна, па зашто да не си купам едни чаши ефтини (за почеток) и некои бои за стакло, па да не си направам самата време за одмор? Добро не сум Рушка од форумовголемо%20гушкање, ама колку за опуштање.

Сакам да ви кажам, не е лошо да се проба.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
monitor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај monitor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 18:23
НЕ ЗЕМАЈТЕ СВЕ ЗДРАВО ЗА ГОТОВО.ДЛАБОКО ВДИШЕТЕ И ИЗДИШЕТЕ И РЕЧЕТЕ СИ ВО СЕБЕ -АЈ СВЕ УПМ!

НАЈДОБАР РЕЦЕПТ Е ОВОЈ,ПРОБАЈТЕ
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 18:58
Originally posted by monitor monitor напиша:

НЕ ЗЕМАЈТЕ СВЕ ЗДРАВО ЗА ГОТОВО.ДЛАБОКО ВДИШЕТЕ И ИЗДИШЕТЕ И РЕЧЕТЕ СИ ВО СЕБЕ -АЈ СВЕ УПМ!

НАЈДОБАР РЕЦЕПТ Е ОВОЈ,ПРОБАЈТЕ

Си го викам ова,ама само за момент е малку подобро.
Зошто кога ми е навистина тешко од некој што ме повредил,размислувам и размислувамкако да се справам со тоа или да си најдам некоја занимација,или да излезам на прошетка......
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 19:57


MOJ RECEPT E:

POZITIVEN STAV PO SEKOJA CENA !!!

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 13:57
Бидејќи голем дел од членовите дадоа исцрпни информации за стресот,а дел од прашањето е и како индивидуално се бориме против стресот? јас според листата со бодови за најстресни ситуации собирам многу особено во последниве 3/4 год, искрено вербата во подобро утре ми помогна да ги пребродам кризите кои се појавија после стресните ситуации, молитва секогаш ми помага. И многу често и се молам на својата светица да ме избави од невољите кои ме снаоѓаат. Длабоко верувам кога се молам и верувам дека бог има спремено многу убави работи за мене, само ќе треба да се помачам.
И кога сум депресивна(ова ми се јавува како последица на стрес) ,се повлекувам,несакам луѓето да ми солат памет во овие моменти,се осамувам и размислувам и по некој месец заздравувам и носам одлуки за промени или нови почетоци. А ситните секојдневни стресови ми е доволно да ја напуштам просторијата каде ми се случувале и просто заборавам.
Досега ми успевало.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 17:56
Стресот е неизбежен дел од животот. Го преживуваме често,во најразлични облици и со различен интензитет, додека сме на работа,дома,со пријателите...Причините можат да бидат најразлични:
-важни животни случувања(болест,смрт на близок...)
-важни животни пресвртници(развод, преселба,завршеток на школување,запишување на факултет, промена на работно место...)
- не ретко, фактори кои придонесуваат за појава на стрес се и неподнослива бука и галама, гужви(посебно оние во сообраќајот), јака светлина...
-контакти со безобразни,агресивни,прекритични и строги луѓе за некого исто знае да биде причина за стресна состојба, а неретко и самите можеме да си предизвикаме стрес благодарение на менталните замки како што се негативно размислување,нереални очекувања, премногу самокритичност...
-стрес на работното место...

Бидејќи стресот е еден од причинителите на разни болести важно е да се научи како да се редуцира и како да се справи со него. Најпрво треба да се најдат причинителите,а потоа и да се најде начин да се справиме со него без некои посериозни последици по здравјето.

Најчести совети за справување со стресот кои се препорачуваат се:
-Земајте доволно B витамини кои се важни за мозокот и делуваат кај депресиите како и C- витамин кој е клучен во борбата против стресот.
-Физичка активност
-Урамнотежете си го  животот- расподелите ги обврските на работа и дома.Избегавајте ги конфликтните колеги,познаници па дури и таквите членови на пошироката фамилија
-Организирајте си го времето-одредете си ги приоритетите,мислете на себе,мислете однапред како сакате да го поминете слободното време
-Спијте доволно
-Научете да поставите граници,како за себе така и за другите и научете кога е потребно да кажете НЕ
-Променете го начинот на размислување,не очекувајте совршенство ни од себе ни од другите,бидете реални
-Бидете флексибилни-не се нервирајте за работи и ситуации на кои не можете да делувате и да ги смените
-Опуштете се,забавувајте се, и најважното-СМЕЈТЕ СЕ што е можно повеќе -смеењето го намалува стресот

Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 22:07
Dosta sum nervozna i cesto sum pod stres..i iskreno dolgo vreme ne znaev kako da se spravam so seto toa..ali koa pocnav da bidam poaktivna fizicki mislam deka na toj nacin pocnav malce da se osloboduvam od nego..ima use milion drugi nacini a isto dobar poteg e sto poveke smeenje,godi toa mnogu
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
elenasweet Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elenasweet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 01:53
imam 1 prasanje..........imam 13 god spijam okolu 8h ne sum sigurna.........zdravo s ehranam.....no postojano sum pod pritisok stres i voopshto nemam koncenracija........sto da pravam?
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 09:33
Originally posted by elenasweet elenasweet напиша:

imam 1 prasanje..........imam 13 god spijam okolu 8h ne sum sigurna.........zdravo s ehranam.....no postojano sum pod pritisok stres i voopshto nemam koncenracija........sto da pravam?


Да ја најдеш причината зошто си под стрес и да се ослободиш од неа.........
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 10:43

Што е стрес?

Постојат многу дефиниции за тоа што е стрес, во зависност од тоа дали поимот го дефинираат психолози, медицински лица, менаџмент консултанти итн. Пристапите се различни и пристрасни. Она што ја комплицира целата ситуација е тоа што секој од нас интуитивно го разбира стресот, како да е тоа нешто што сите ние сме го искусиле. Поради тоа, логично е да помислиме дека би требало да биде лесно да го дефинираме овој поим, меѓутоа тоа не е баш така...


Стресот е тешко да се дефинира затоа што  е составен од многу елементи. Станува збор за серија поврзани искуства и реакции предизвикани од многу различни настани или околности. Различни луѓе доживуваат различни аспекти на стресот и се идентификуваат со различни дефиниции.


Во моментот општо прифатена дефиниција е следнава - стресот е состојба или доживување кај личноста при што таа мисли дека очекувањата од средината кон неа ги надминуваат личните и социјалните капацитети кои оваа личност може да ги ангажира.

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
elenasweet Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elenasweet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 14:32
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by elenasweet elenasweet напиша:

imam 1 prasanje..........imam 13 god spijam okolu 8h ne sum sigurna.........zdravo s ehranam.....no postojano sum pod pritisok stres i voopshto nemam koncenracija........sto da pravam?


Да ја најдеш причината зошто си под стрес и да се ослободиш од неа.........

pa.....da bidam iskrena mn se rasprav so mojte odnosno so tatkomi.....samo mi pravi nervozi..........ne mozam da se oslobodam od nego!msm samo se dere nesh.....
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 15:46

Слатко Еленче со твоите 13 години тек влегуваш во пубертетот и нормално е да бидеш понервозна, понапната, пооптоварена од порано. Сепак.........

Велиш тато се дере, а?.........А зошто се дере? Зошто те кара? Прво причината побарај ја во себе.....помисли да не правиш нешто што го лути тато?

Ако мислиш дека не си ти виновникот разговарај со татко ти. Ова мора да се случи. Знам дека е тешко ама собери сила. Еден ден отиди му и речи му: Тато сакам нешто сериозно да разговарам со тебе. Имаш ли време сега? Само сакам да бидеш смирен и да ме ислушаш...
Кажи му дека имаш тежок период, дека постојано се нервираш, дека ти е мака, а сето тоа заради неговото дерење. Прашај го во што грешиш што толку го лутиш и ако ти даде одговор, вети му дека повеќе тоа нема да го правиш.
И прашај го зошто тој е толку нервозен? Можеби ќе се изненадиш од одговорот. Можеби има проблеми на работа, некои притисоци. Можеби има проблем со некој пријател, финансиски проблеми и што ли уште не. Може после разговорот ќе ти биде и жал за татко ти. Понуди се да му помогнеш и прашај дали ти на некој начин можеш да му се најдеш........


најважно: НЕ СЕ ПОВЛЕКУВАЈ ВО СЕБЕ (кажи си ги своите потреби).....НЕ СЕ БУНТУВАЈ ПРЕМНОГУ (не може се да е и по твое па почитувај ги туѓите потреби)........

едноставно РАЗГОВАРАЈ........
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 19:59
so samoto doagjanje na svet sme pod nekakov stre....samo zavisi kolkav stres...bidete trpelivi i pozitivni pa ne se taka crno...balansirajte i brojte do 5
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.