IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес
    Испратена: 17.Октомври.2008 во 23:17
Почитувани,
повод за оваа тема која ми тлееше подолго време е токму оваа слика.
Некаде можеби напишав, мачкава секој ден, отприлика кај 10:30 доаѓа и се качува токму на ова дрво, огреана од сончевите зраци, отспива околу еден час а потоа си заминува...



Ја набљудувам така секој ден (токму тоа време си пијам нешто на балконот) и си мислам, колку би било убаво да можеме сите така секој ден да одвоиме време за себе и да се опуштиме од секојдневните грижи.

Некако, зборот “стрес“ како да стана секојдневен дел од нашиот говор. Дури нa мигови тој збор се чини префорсиран.

Стресот е физиолошка и психолошка реакција на човекот на надворешните случувања која ја ремети неговата рамнотежа. Стресните ситуации се нарекуваат стресори, и тие како дел од секојдневието го прават човекот напнат, нервозен, предизвикуваат бројни психички и физички промени кај лицето изложено на стрес.
Стресните ситуации може да се категоризираатспоред штетата која ја прават (листата ќе ја ставам подоцна), но најстресни ситуации се смрт на дете, смрт на блиско лице, губење работно место (љубов, пари?), болест во семејството, развод, криминална осуда и затварање.

Стресната ситуација делува агресивно врз организмот, при што организмот лачи хормони на стрес (адреналин и норадреналин)кои пак ги зголемуваат шеќерот и маснотиите во крвта, ја забрзуваат срцевата работа, го поттикнуваат тонусот на мускулите....
Последиците може да се манифестираат како зголемен крвен притисок, сушење на устата, главоболка, па чир, зголемување на вредностите на холестеролот...слаба ментална концентрација, отуженост, незадоволство, ментални блокови...оддавање на лекови, алкохол, дроги.....

Би сакала на оваа тема да разговараме за оваа појава, можеме да користимеповеќе извори, лични искуства, методи и техники за борба против стресот, алтернативни методи- се е добредојдено.

Ова е тек за почеток-се надевам дека ќе ви се допадне темата, дека ќе ја сфатиме малку посериозно и дека активно ќе се вклучите.



Изменето од maria_magdalena - 17.Октомври.2008 во 23:28
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 00:25
Maria sto prais...
Stresot voopsto nije nekoja nova pojava i covek ne bi trebalo da bide pod stres. Kazav veke ednas koi se osnovni metodi protiv stresot ili negovo ptklonuvanje od nervniot sistem.
- Makrobioticka vegan hrana
- Transcendentalnata Meditacija na Maharishi Mahesh Yogi
- Aikidoto, Taichichuan i slicni stilovi vo Borecki Vestini
- Sex - Taoisticki, Tantrickiot i slicno
- Zemjodelie

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 12:10
Originally posted by Storm2 Storm2 напиша:

Maria sto prais...
Stresot voopsto nije nekoja nova pojava i covek ne bi trebalo da bide pod stres. Kazav veke ednas koi se osnovni metodi protiv stresot ili negovo ptklonuvanje od nervniot sistem.
- Makrobioticka vegan hrana
- Transcendentalnata Meditacija na Maharishi Mahesh Yogi
- Aikidoto, Taichichuan i slicni stilovi vo Borecki Vestini
- Sex - Taoisticki, Tantrickiot i slicno
- Zemjodelie



Storm, а каде јас тоа реков дека стресот е нова појава? Можеби повеќе од било кога до сега човештвото е изложено на стрес, под разни притисоци....но не реков дека е нова појава. лутинаТе молам читај што сум напишала и не ја расипувај темата, но ти никогаш не ги читаш туѓите коментари и постови, туку само постираш како да си водиш некој монолог без да ги слушаш другите.

Токму дека како што велиш “covek ne bi trebalo da bide pod stres“ а очигледно сите сме под некаков стрес ја отворив темава....







Изменето од maria_magdalena - 18.Октомври.2008 во 12:10
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 13:05


Стресно е секој ден. Затоа би било убаво кога би можеле секој викенд да отидеме надвор од градот во кој живееме: Маврово, Галичник, Јован Бигорски, Јоаким Осоговски......планини, природа кислород.......

Жал ми е ама муабетов има едно НО......Кога ке сфатиш дека немаш пари за ваквите прошетки ( зашто треба да платиш партиципација на факултет, син ти требало да купи фармерки, сметката за струја е поголема од претходната, се расипал бојлерот, лековите на баба ти.....)тоа ке биде пак стресогена ситуација. Па ке почнеш.....па зашто немам доволно пари за да идам.....пак нервирање...

Ке отидеш на Водно како најевтино решение, а тука.......нема мир ( тинејџери како полудени возат мотори, се тркаат коли, чад, бучава....)......И КАЈ Е КРАЈОТ????

И ќе бараш друго решение за пронаоѓање мир........
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 13:55
Токму тоа е и целта на темава: КАДЕ, КАКО, СО ШТО, Со КОГО.....Да си поделиме проверени методи, да научиме по нешто едни од други, да ставиме по некоја статија, своја или позајмена, реков се е добредојдено. Стресот е неизоставен дел од животот, но токму ова време, можеби и ова општество е под стрес како никој друг. Нашата земја минува низ многу тежок период веќе со години и никако да излеземе од транзицијата. Илјадници луѓе остануваат ебз работа, знаете ли колку од нив недолго по отказот умираат рак-трак, два, три или само шест месеци по отказот? семејствата во државаав ни се на работ на егзистенцијата. Стресот коуј ние го доживуваме секојдневно не е ист што и стресот на некој просечен западноевропјанин. За ден швајцарец стрес може да биде на пример тоа што, што знам, загубил облог на коњички трки, но НИЕ, секој ден мора да мислиме како да ги облечеме, нахраниме, исшколуваме децата...Има ли поголем стрес кога основните потреби се загрозени? Болести во фамилија, стресот има разни имиња. Продолжете...има што да се пишува големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 14:01


Абрахам Маслов ја поставил оваа пирамида на хиерархија на човековите потреби.
Првите, најдолу, се основните потреби, за дишење, храна, вода, секс, хомеостаза, излачувања, значи физиолошки потреби.
Потоа е потребата за безбедност, сигурност-на телото, ресурсите!, имот, здравје...
Следио потреба за љубов и припадност.
Тек после самодоверба, ерспект од другите,
А јаготка на шлагот е самоактуелиизацијата, постигнувањето....(под услов да претходбните нивоа се исполени)

Што добиваме кога некоја од овие хиерархии не е задоволена на било кој начин? СТРЕС. Така ли е?

Продолжува...ми идат гостиголема%20насмевка



Изменето од maria_magdalena - 18.Октомври.2008 во 14:06
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 16:28
Maria ne trebase da te spomnam vo postot zasto ne ti repliciram tuku si kazuvam svoe opsto mislenje vo vrska na tema. Nikade nikoj ne kaza deka stres e nova pojava...

Temava e odlicna !

Pozdrav !
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 16:59
Порака
Transcendentalna meditacija

Jedinstveno polje | Razvoj mentalnih mogućnosti | Zdravlje: STRES i NAPETOAT
Društveni odnosi | Svjetski mir



Tehnika transcendentalne meditacije ili TM tehnika, jedinstvena je u svijetu. Po načelima, a i po samoj vježbi razlikuje se od bilo kojeg drugog oblika duhovnog ili tjelesnog razvoja. Jednostavna je, prirodna i nenaporna, mentalna tehnika dubokog počinka duha i tijela. Svatko je može lako naučiti i vježbati. Vježba se udobno sjedeći dva puta dnevno po 20 minuta, ujutro i popodne (navečer). Da bismo meditirali ne tre*amo mijenjati način života, ishranu, ponašanje ili navike.



Meditiraju radnici, studenti, domaćice, poslovni ljudi, znanstvenici, liječnici, bolesni i zdravi, svećenici, učitelji, umjetnici, športaši - meditirati može svatko, bez obzira na obrazovanje, zanimanje, spol, rasu, godine života i slično. Meditirati mogu i djeca već od 4 - 5 godina, a gornja dobna granica praktički ne postoji. Nekada se smatralo da je meditacija nešto čime se bave samo pustinjaci ili "otkačenjaci". Za normalne aktivne ljude, meditacija je bila poput bijega od svakidašnjih životnih problema, od realnosti. Možda to i vrijedi za druge vrste meditacije, međutim TM nije takva. To je praktična tehnika za dinamičnu, djelotvornu i uspješnu aktivnost, za razvoj svih mogućnosti duha i tijela.

Tehniku transcendentalne meditacije počeo je širiti po svijetu indijski fizičar i mudrac Maharishi Mahesh Yogi, krajem pedesetih godina. U svijetu je više od četiri milijuna ljudi završilo tečajeve TM, preko 100.000 tečajeve TM-sidhi, ima više od 1.200 centara TM, 30.000 učitelja TM, a izvršeno je preko 550 znanstvenih istraživanja iz psihologije, medicine, sociologije i drugih grana znanosti.

U svijetu gdje tempo života postaje sve brži, a napredak zahtijeva sve više energije i djelotvornosti, odmor je prijeko potreban. Sve više stresa i napetosti, koje donosi svakidašnjica, predstavlja opasnost i prijetnju razvoju pojedinca i društva. Tehnika TM ispunjava potrebu današnjeg čovjeka za dubljim odmorom, više energije i stvaralaštva. Pozitivnim subjektivnim iskustvima, za vrijeme i nakon meditacije, pridružuju se brojna znanstvena istraživanja o dobrobitima vježbanja transcendentalne meditacije. Tijekom prošlih godina, na 210 sveučilišta i istraživačkih institucija u tridesetak zemalja, provedeno je više od 550 znanstvenih studija koje su proučavale djelovanje tehnike TM. Te studije, objavljene u vodećim znanstvenim časopisima, pokazale su da program transcendentalne meditacije:

poboljšava pamćenje
poboljšava sposobnost i brzinu učenja
povećava kvocijent inteligencije
povećava sreću i samopoštovanje
povećava unutrašnji mir
smanjuje stres
povećava energiju
oslobađa od nesanice
uklanja psihosomatske bolesti
poboljšava zdravlje
omogućuje revitalizaciju i pomlađivanje
smanjuje biološku starost
poboljšava međuljudske odnose
doprinosi poboljšanju kolektivne svijesti
doprinosti rastu svjetskog mira itd.

Život svakog čovjeka je prirodno usmjeren prema više uspjeha, više sreće, više materijalnih dobara, prema razvoju svijesti i spoznaje. Da bi se održao taj napredak, potreban je stalan priljev energije i inteligencije. U daljnjem izlaganju prikazat ćemo kako vježba TM razvija pune mentalne mogućnosti, kako poboljšava zdravlje, međuljudske odnose i osigurava mir i napredak za čitavo čovječanstvo.

"Da bi u društvu nastao mir, mora postojati mir u pojedincu koji živi u njemu. TM je tehnika za stvaranje mira. Ako ste postigli vlastiti mir trebali biste se angažirati u stvaranju svjetskog mira pomažući svojim prijateljiima i svojoj obitelji da započnu s ovom vježbom. Sve dok ne stvorite mir u svojoj obitelji i svojim prijateljima, vaš vlastiti mir će biti nestabilan i za vas svjetski mir neće imati smisla. Stvaranjem mira u svakom domu, u obitelji naroda, Nebo će sići na Zemlju."

Maharishi Mahesh Yogi


"Maharishijeva transcendentalna meditacija"
Mr.sc. Rade Sibila, učitelj TM
Centar prosvjetljenja "Cmrok"
Jurjevska 45 * 10 000 Zagreb


Savez TM
Krijesnice 18 * Zagreb
http://www.tm-savez.hr



Literatura:

1.Wallace RK, Benson H. The Physiology of Mediatation. Scientific American 1972; 226, 2: 84-90
2. Wallace RK, Benson H, Wilson A. A Wakefull Hypometabolic Physiological State. American Journal of Physiology 1971; 3: 795-799
3. Jevning R, Wilson AF, Davidson JM. Adrenocortical Activity During Meditation. Hormones and Behaviour. 1978; 1: 54-60.




Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 17:02
Порака
STRES

Stres, zdravlje i bolest
Psihodinamska teorija stresa
Utjecaj stresa na imunoreaktivnost
Stres i funkcija kore nadbubrežne žlijezde
Prekinite začarani krug stalne napetosti


Uobičajeno je shvaćanje pojma stres kao nečeg što nas živcira ili zabrinjava - bolest, svađa, nasilje, problemi na poslu, polaganje ispita.... Međutim naše tijelo shvaća pojam stresa mnogo šire. Stres je sve što od nas zahtijeva prilagodbu, svaka promjena u našim životnim okolnostima, povoljne ili nepovoljne naravi. Već i samo zamišljanje (misao) ili predosjećanje promjene (emocija) stvaraju stres. Stres je i tjelesni napor poput dugog hodanja, nošenja teških predmeta, nagle promjene temperature ili obilnog obroka.


Stres (od engl. stress) doslovce znači udarac. Okolnosti koje izazivaju stres nazivaju se i stresori ("udarači"). Pojam stresa u užem smislu označava reakciju organizmu na djelovanje vanjskog stresora. Kad se "nagomila stres", čovjek se razbolijeva: može se osjećati kronično umorno ili iscrpljeno; može patiti od nesanice ili prevelike potrebe za snom; može izgubiti tek, spolnu želju i sposobnost uživanja u životu; može ga dohvatiti depresija, anksioznost, napadi plača i panike, opsjednutost, fobija..


Stres započinje već s mislima ili emocijama. Sama pomisao na neugodu dovodi do kaskadnog slijeda biokemijskih reakcija koje započinju u dijelovima mozga označnim kao hipotalamus i hipofiza, a čiji je krajnji rezultat stimulacija nadbubrežne žlijezde i pojačano lučenje adrenalina. Samo nekoliko sekundi kasnije srčani, kao i ritam disanja se snažno ubrzavaju, naprežu se mišići, šire zjenice, te se oslobađa glukoza deponirana u jetri i mišićima. Istodobno dolazi do aktivacije gušterače, kao i produkcije inzulina i glukagona, kako bi se stanice tijela dovoljno opskrbile glukozom.

Prekomjerna aktivnost osovine hipotalamus-hipofiza-kora nadbubrežne žlijezde ostavlja snažne posljedice na funkciju štitnjače, te jajnika. Usporedo s CRF (corticotropin realising factor) - hormonom koji će natjerati hipofizu da stimulira koru nadbubrežne žlijezde, hipotamus luči i prolaktin popularno nazvan hormon stresa. Prolaktin ima snažno inhibirajuće djelovanje na produkciju TSH (tireotropin) - hormona koji omogućuje pravilnu funkciju štitnjače, te remeti izlučivanje GnRH (gonadotropin realising hormon) - hormona koji regulira kontrolu izlučivanja FSH (folikulostimulirajući hormon) i LH (luteinizirajući hormon), hormona koji su odgovorni za pravilnu funkciju jajnika.

Osim djelovanja na produkciju GnRH, prolaktin remeti pulzacijsko izlučivanje FSH i LH, neophodno za pravilnu ovulaciju, te onemogućuje pravilnu funkciju žutog tijela jajnika. Rezultat ovakovog djelovanja prolaktina nije samo izostanak ovulacije, nego i nepravilna funkcija jajnika neravnoteža između estrogena i progesterona, te niz nepravilnosti menstruacijskog ciklusa, kao što su pred- i postmenstrualni spotting - oskudno smeđkasto krvarenje prije i nakon menstruacije, mastopatija, PMS.

Ukoliko je naš organizam izložen prevelikom ili predugom stres, centri u mozgu postaju zagušeni neugodnim porukama koje prenosi hormoni stresa, te nastaje manjak neurotransmitera serotonina, noraderenalina i dopamina, koji su odgovorni za naše dobro opće osjećanje. Serotonin (5-HT) je odgovoran za osjećaj spokoja i zaštićenosti, životnog optimizma, te omogućuje zdravo spavanje. Zajedno s melatoninom regulira "biološki sat", koji održava normalan ritam budnosti i sna. Defektan serotoninski sustav povezan je s nesanicom, pospanošću i umorom u krivo doba dana, te uznemirenošću i strahom. Najznačajnija uloga noradrenalina je davanje energije, volje, elana i motivacije, a bez dovoljnih količina noradrenalina osjećamo umor, tromost, pasivnost i nezainteresiranost. Učinak dopamina blisko je povezan s endorfinima, tvarima važnim za smanjenje osjećaja boli. Kod niske razine dopamina, gubi se osjećaj ugode, te je niži prag osjetljivosti za bol

Sedam od deset ljudi smatra svoj život stresnim, a ulaskom u novi milenij izgleda da se životni tempo još više ubrzava. Sve veći broj ljudi lošije spava, budi se uznemiren, dolazi na posao umoran, uzrujava se na poslu, vraća se kući iznerviran prometom. Za razliku od naših predaka, čiji je stres bio prije svega tjelesne prirode, stres 21. stoljeća je uglavnom mentalni i emocionalni.


Stres na poslu stvara pretpostavke za moždani i srčani udar, uništava mentalno zdravlje i skraćuje život. Još prije deset godina Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je proglasila stres na radnom mjestu svjetskom epidemijom, a otada se stres na poslu još više povećao zbog produbljene globalne krize i nezaposlenosti. Burn out sindrom označava stanje potpune emocionalne iscrpljenosti zbog pretjeranog, a uzaludnog zalaganja na poslu. Izgaranje na poslu slično je sindromu kroničnog umora, ali pritom se mijenja i stav prema poslu, što za umor nije karakteristično.

Jedan od najčešćih uzroka stresa na radnom mjestu, ipak predstavljaju međuljudski odnosi. Stres zbog loših međuljudskih odnosa opisuje i pojam mobbing, koji označava psihoteror na radnom mjestu koji zaposlenici provode prema svojim kolegama. U osnovi je najčešće sukob iz nekog razloga, a nakon njega počinju spletke, podmetanja, ponižavanje i izoliranje. U strahu za radno mjesto "krivac" može razviti burn out sindrom i kronične zdravstvene poteškoće, a izlaz može tražiti u napuštanju posla, pa čak i samoubojstvu. Pa ipak, svaka okolina može uzrokovati stres, i neke razine stresa dio su svakodnevnog života, a ne samo posljedica odnosa i prilika na radnom mjestu.

Mnogi pokušavaju posljedice stresa ublažiti na neprikladan ili čak štetan način. Nikotin, alkohol, kofein, šećer, sredstva za umirenja te opijati najčešća su sredstva kojima pokušavamo smanjiti stres koji osjećamo. Sredstva koja nas potiču na akciju ili stimulansi, djeluju tako da podstiču lučenje neurotransmitera serotonina, noradrenalina i dopamina, ali time uzrokuju stalne velike uspone i padove energije i raspoloženja. Organizam se s vremenom na njih privikava, tako da treba povećavati dozu stimulansa za postizanje istog učinka. Mnogi svakodnevno uzimaju velike količine kave, cigareta, alkohola, čokolade ili svega zajedno. Ove stvar ne samo da ne smanjuju stres, već stvaraju ovisnost razbijajući prirodne antistresne mehanizme.

Umjesto uzimanja stimulansa i sredstava za smirenje, suvremeni čovjek bi trebao naučiti metode za izbjegavanje stresa i smanjivanje njegovih štetnih učinaka. Neke od njih možemo provoditi sami, kao što je smanjenje obima dnevnih obaveza (radnih, obiteljskih, školskih, društvenih), uvođenje pravilne prehrane s mnogo vitamina i minerala, izbjegavanje stimulansa i sedativa, uredan ritam spavanja i budnosti, redovna tjelovježba uz tehnike opuštanja i meditacije.



Dr.Vesna Harni   
Literatura:

1.Sapolsky R. Stress, the aging brain, and the mechanisms of neuron death. Cambridge, Mass., MIT Press, 1992.
2. Chrousos G, Gold P. The concepts of stress and stress system disorders: overwiev of physical and behavioral homeostasis. JAMA 1992; 267 (9): 1244-1252.
3. Alexander C, Robinson P, Orme-Johnson D, Schneider R, Walton K:The effects of Transcendental Meditation compared to other methods of relaxation and meditation in reducing risk factors, morbidity, and mortality. Homeostasis 1993, 35 (4-5): 243-264


Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 18:35
Maria ?
Procita ova ?
Michio Kushi e ziv uste a Kenzo Tange i Maharishi Mahesh Yogi ne se megu zivite.

Pozdrav !
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 21:57
Читам, читам, и баба ми е жива има 90 и кусур, (дедото умре пред некоја година на 92голема%20насмевкаработеше до последен ден), и уште носи бисер на врат и светкави блузи, меси пити....а кутијата Бјути меџик крем и е на прозор...а Шри Чин Мој креваше јагниња, црташе и медитираше па умре...

Од другата страна на моето стебло пак работите се поинакви-сите одат брзо-рак-трактага

Видиш, мил Сторм, колку е пресудна ГЕНЕТИКАТА а не макробиотикатаголемо%20гушкање


Но да се потрудиме бар да го подобриме квалитетот на времето што ни е дадено од колепка па до гроб....Пишувај и понатаму...





Изменето од maria_magdalena - 18.Октомври.2008 во 21:58
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 23:12
Nije bitno kolku zivees tuku KAKO !
Sri chinmoy nije moj ucitel nit pak majtap Chaitanaya nit Gabrielle od Wizburg...samo si kazuvam...nit pa Sri Srimad nit pa maharishi mahesh yogi nit pa michio kushi...me zanimaat metodi i sistemi kako sredstva.

Genetika ? Pa sme nasledile genetski sve i svasta pa duri i namalen imunitet a koga se hranime Makrobioticki toa si doaga vo RED. Kojznae kolku generacii na moi predci sto bolesti imale ili pravele pa mozebi sum prviot sto go prekinal toa vlijanie ili neutraliziral; nikad vo moe semejstvo nemalo i nema makrobioticari vegani. Michio Kushi ne negira genetsko nasledstvo vo vid na pogolema podloznost na isti bolesti no NAJPRESUDNA za da se spreci tnr., ' nasledni bolesti ' e NACINIOT NA ISHRANA. Ako nasiot mojot dedo umrel od rak i ako negov sin ili vnuk se hrani so ista ili polosa ili slicna kancerogena hrana - ke dobijat i dvajcata rak i kojznae sto.

" TM " ne se uci od knigi...Preku " TM " se dobiva ODMOR PODLABOK OD SPIENJETO ama NIJE ZAMENA ZA SPIENJE...koga se dostiga dlaboka relaxacija DVETE NOZDRI VDISUVAT I IZDISUVAT PRAVILNO kako kaj bebinja ili luge so kosmicka svest - edna nozdra kaj vozrasni e sekofas pomalku zatnata sto ja blokira snabdenosta so kislorod i taka mozocni funkcii se ograniceni. Vo dlaboka meditacija , makar i vo period od 1 sekund ili 5 sekundi - samata tehnika " TM " - SE ISKLUCUVA !
" Sekoja sekunda e vazna vo zivotot ", Maharishi Mahesh Yogi

Da spustam post ' radosta na vezbanjeto ' ide vo prilog na ova...na edna tema da bide...setanjeto isto pomaga pri razlozuvanje na stresot.

Pozdrav !
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 23:28
Да, така е, битен е квалитетот а не квантитетот, тоа го истакнав, и се согласувам дека секоја минута е важна. Да си го направиме квалитетен престојот на земјава.

Е сега за ТМ...
Јас тренирам јога добри шест години, но во однос на ТМ-не сакав да одам на погорните нивоа. Сосем сум задоволна со техниките на опуштање и дишење, пранајами.

ТМ некако ме плаши, не сакам да си играм со свеста, не сакам да го доведам мозокот во ситуација да биде “празен“ и да забегам. Релаксирана-да, но да се исклучам-никако, сметам дека тоа може да биде опасно.

Така да јас сум за пранајами, можеби некоја визуелизација, прогресивен мускулен релакс+асаните, за кои сметам дека се ненадмината мудрост на древните јогини...Стари над 5000 години-а поактуелни од кога и да е, и што е најважно-признати од Светската Здравствена Организација...



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 23:41
Ako mislis na klasicnava yoga, kaj nas najpoznata na Pavlos Hasanagas ? Taka se vikase ucitelot...odma da ti kazam deka jas ne gi sakam tie luge i nemam voopsto dobro mislenje za niv. Vo spisanie Yoga reklamiraa supi od zivotni i cokoladi. Pranayami i vizualizacii i yoga vezbav pred 15 godini i koga znam za podobri nesta...Mi kazuvaa da nekoe drustvo na joga od prilep sprecuvale da se odrzi predavanje ili k*rs po " TM " i nema da kazam so koj sum zborel za " TM " od yoga drustvo pa bile protiv taa tehnika. Yoga i TM se Ok - mi se cini da lugevo koi gi praktikuvat se hranat cesto loso ili mentalitet im e na nisko nivo. Vo TM rizik od nesakani dejstva se NEVOZMOZNI - bile takvi propagandi na zapad duri i na sud se zavrsuvalo pa bil slucaj da advokat moral da nauci TM pa da vidi sto e toa i izjavil deka premalku ja falele. sekako toa se svatilo kako propaganda. Povtorno, megu TM - ovci ili yogisti ne naogam najcesto mnogu 'zatvoreni' luge.Mora da e od ishrana, nema drugo - se hranat pogresno poveketo od niv !

Pozdrav !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.