IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Да се помолиме за душата на Тоше
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Да се помолиме за душата на Тоше

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 18:50
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

samo sto gledav vesti, da vi kazam mi se povraka. ...



Стево, ајде земи уште оружје и забрани им да го љубат онака како што знаат и умеат!
Тоа е првата можност. Втората е да им покажеш ти со твојот пример како се прави тоа. А ние другите ќе видиме и ако е повеќе со срце, тогаш ќе те восфалиме или што е уште поважно, ГОСПОД ќе те восфали!      
Стрикоми е атеист и се спрема да оди пеш од скопје па до крушево да му оддаде чест.


Некој верник верува помалку, од штосамиот се прае
А некој неверник пак повеќе, од што самиот знае!

Простими што вака дрско ...



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 19:36
Кај ви се чуствата бре луѓе, се помрачивте во својата гордост и ѓи испосудивте сите место со добра мисла, мир, и љубов да се помолиме за душата на тоа младо момче кое и покрај сета суетна слава се зачува од суетат на светот и гревот и ни покажа пример како можеме и покрај сето тоа да живееме Христијански.

засрамете се и покајте се. И ве за Христа и неговата љубов ќе зборете... Господ да ве чува само.

Господ да ја прости душата на чедото Божјо Тодор и да ја прими во крилото Авраамово, во населбата на праведниците пред преслаткото лице на најблагиот Господ наш Исус Христос .Амин
Бог да го прости.
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 19:38
Стево јади бурек колку сакаш за жал само Тоше ги сакаше сите.....и за жал веке тоа го немаме...Ке се помолам за него и за некоја минута одам да запалам свеќа и јас. Зашто ми фали неговата љубов и ми фали самиот негов лик кој со самото појавување правеше многу.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 19:39
Gospodi Milostiv spomni si za tvoite sozdanija!
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 22:26
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Кај ви се чуствата бре луѓе, се помрачивте во својата гордост и ѓи испосудивте сите место со добра мисла, мир, и љубов да се помолиме за душата на тоа младо момче кое и покрај сета суетна слава се зачува од суетат на светот и гревот и ни покажа пример како можеме и покрај сето тоа да живееме Христијански.

засрамете се и покајте се. И ве за Христа и неговата љубов ќе зборете... Господ да ве чува само.

Господ да ја прости душата на чедото Божјо Тодор и да ја прими во крилото Авраамово, во населбата на праведниците пред преслаткото лице на најблагиот Господ наш Исус Христос .Амин
Бог да го прости.


nema sto da se molime za negovata dusa. ako bil Bozji, kako sto zboruvase, ne mu trebaat nasite gresni protekcii. toa e vase nepoznavanje na Boga.

od druga strana, se gnasam i ke prodolzam da se gnasam od vakvite (kako tvojot) paganski idolopoltronski odnos kon tose. da toj covek bese poln so ljubov i bese human covek, nesomneno bozestveni osobini. no isto taka bese bludnik i srebroljubec. ne go osuduvam za ova, vo negoviot svet bese mnogu posilno iskusenieto otkolku vo nasite, no sepak, toa samo zboruva deka bese covek kako i site nie. zatoa ne gnasete go negoviot primer so vasite zlatni telinja. odvratni ste.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 23:16
Стево - молењето за ближните не е протекција, а е нешто што е препорачано во Библијата.

Имаш опомена за начинот на обраќање во претходниот пост! (втора веќе)
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 23:39
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

...od druga strana, se gnasam i ke prodolzam da se gnasam od vakvite (kako tvojot) paganski idolopoltronski odnos kon tose.


Стево, ако некој се гнасел, тогаш јас! Роден и пораснат сум во близината на гробишта. “Секој ден“ сум гледал погреби и давачки. Во забавиште (со 4 години) првата слободна тема со пластелин, направив гробишта. Учителката се “изветроса“.
Кога велиш дека ти се гади, во душа сум ти! Јас се гадев од тие обичаи се додека на првите комшии и најблиски пријатели им умре 12 годишното девојче пред очите на нејзините родители, женами и мене. Таа беше Ангел од дете и името и е Анѓела. На мојата ќерка најдобра другарка. Тоа девојче кога ќе сретнеше човек сиромав или гладен одеше и му купуваше за јадење. И тој Ангел, пред очите ми одлета.
Родителите нејзини – посебно мајката – престанаа да јадат! Со денови и дури недели неможеја да ги натераат да јадат, се додека некој им понуди за душа од Анѓела. Тогаш мајката пројаде! Тогаш го разбрав длабинското значење на давачките за душа.
Денес веќе не се гадам како тебе, бидејќи го знам- го доживеав -психотерапевтското значење на истите. По гробови јас неодам да јадам но несудам како некогаш.


За твојот однос на темава не е страмно јавно да се извиниш.

Јас сум првиот што одсрце ќе ти простам а сигуренсум дека и сите прави верници ќе го сторат истото!

    


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 00:16
GOSPODE BOZE POMILUJ JA DUSHATA NA TVOETO CEDO TODOR, PROST MU GI GREVOVITE ZNAENI I NEZNAENI ZATOA STO SI SAMO TI BOZE BEZGRESHEN I PRIMI GO VO CARSTVOTO TVOE...AMIN
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 04:27
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Кај ви се чуствата бре луѓе, се помрачивте во својата гордост и ѓи испосудивте сите место со добра мисла, мир, и љубов да се помолиме за душата на тоа младо момче кое и покрај сета суетна слава се зачува од суетат на светот и гревот и ни покажа пример како можеме и покрај сето тоа да живееме Христијански.

засрамете се и покајте се. И ве за Христа и неговата љубов ќе зборете... Господ да ве чува само.

Господ да ја прости душата на чедото Божјо Тодор и да ја прими во крилото Авраамово, во населбата на праведниците пред преслаткото лице на најблагиот Господ наш Исус Христос .Амин
Бог да го прости.


nema sto da se molime za negovata dusa. ako bil Bozji, kako sto zboruvase, ne mu trebaat nasite gresni protekcii. toa e vase nepoznavanje na Boga.

od druga strana, se gnasam i ke prodolzam da se gnasam od vakvite (kako tvojot) paganski idolopoltronski odnos kon tose. da toj covek bese poln so ljubov i bese human covek, nesomneno bozestveni osobini. no isto taka bese bludnik i srebroljubec. ne go osuduvam za ova, vo negoviot svet bese mnogu posilno iskusenieto otkolku vo nasite, no sepak, toa samo zboruva deka bese covek kako i site nie. zatoa ne gnasete go negoviot primer so vasite zlatni telinja. odvratni ste.



Не е местото за препирка,инаку имам одговор, а само ке кажам .

Ние сме Православни Христијани и Тоше беше Православен Христијанин и според нашата Православна вера ние се молиме за упокоените души да Господ ги смести во местото на Рајот и да ги помилува затоа што секој кој живеел на земјата е грешен, освен Единородниот Син Божји Исус Христос и оставете не на мира да си ги искажуваме нашите верски чуства.

Се молиме Господ Бог да ја помилува неговата душа и да ја спаси.

Господи помилуј го.
Амин


Изменето од Опитен - 17.Октомври.2008 во 04:28
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 15:58
opiten,

jas samo kratko komentirav za vasata zabluda deka treba da se molite za dusata na tose. toa mi e jasno, i iako pogresno, go pocituvam.

toa za koe sto jas zboruvam, e gnasnoto postavuvanje na tose kako nekoe novo zlatno tele vo nasata zemja. ako sum samo jas sto go gleda ova, togas uste e postrasno do kade otisla (ne)sovesta na nasiot narod. tokmu vo ovoj primer mislam deka najjasno se gleda do kade vodat malite (no crni) kompromisi za verata so koja go ucite narodot.
Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 19:04
Почивај во мир Тоше..Твојата насмевка, песна и воопшто твојата појава го зближа Балканот повеќе од сите политичари заедно.Нека ти е вечна слава ангелу...

Изменето од KikoMC - 17.Октомври.2008 во 19:04
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 19:21
Vecna slava na Makedonskiot Angel .....











Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 23:04
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

GOSPODE BOZE POMILUJ JA DUSHATA NA TVOETO CEDO TODOR, PROST MU GI GREVOVITE ZNAENI I NEZNAENI ZATOA STO SI SAMO TI BOZE BEZGRESHEN I PRIMI GO VO CARSTVOTO TVOE...AMIN
!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 02:10
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

opiten,

jas samo kratko komentirav za vasata zabluda deka treba da se molite za dusata na tose. toa mi e jasno, i iako pogresno, go pocituvam.

.


Нашата заблуда коментира ја на друга тема ...

Бог да го прости Тоше, и сите православни христијани упокоени со надеж и вера во воскресение и вечен живот...

Вечна им памјат ...

п.с.

Мислам дека Тоше не е ниту прв нити последен, нити е нешто “специјално“ (што не се другите) за да се крева олкава галама ... едноставно, оставете го човекот да почива во мир...

молитвата е индивидуална работа, а не за на форум да ги “кара“ луѓето. Кој сака да се моли нека се моли, кој не - не мора!
Никој не го тера со сила никого!

“почива во мир“ значи во “мир“ - а не да се дига галама без потребна...

Вечна им памјат ...

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.