Испечати | Затвори го прозорот

Да се помолиме за душата на Тоше

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16170
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 16:37
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Да се помолиме за душата на Тоше
Постирано од: Maran Ata
Наслов: Да се помолиме за душата на Тоше
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 05:14


Денеска се навршува една година откако загина нашиот брат во Христа, Тодор Проески.
Човек, православен христијанин, кој е голем не поради тоа што имаше пари, не поради тоа што направи многубројни хуманитарни концерти, не по тоа што знаеше да рече дека не сака сите.....туку човек, кој е голем поради најбитното нешто - тоа што ти прави едната рака да не знае другата. Знаеше да поттикне на хуманост со својот пример, но од друга страна, знаеше да ја исполнува Божјата заповед правејќи го тоа во тајност. Човек кој никогаш никого не навреди, човек кој најмногу од се си Го љубеше Бога, своето манастирче во Крушево и КРСТОТ Христов, кој е лудост за оние што гинат, а радост за нас, кои веруваме во Божјата жртва за целиот свет.
Тој е човек кој, како што и самиот се искажа пред својата трагична смрт, целосно променет после неговото враќање од Светата Земја, каде беше на поклонение на сите свети места, на гробот Господов, по манастири со мошти, со чудотворни икони, со делови од животворниот Крст Господов... Човек, православен хрситијанин, кој не правеше разлика помеѓу луѓето и сите искрено ги љубеше, без разлика на верска и национална припадност. Човек кој повеќе од се се држеше до својата Православна вера, но никогаш никого не нападна или не се обиде да убеди дека тоа што другиот верува е неисправно.

Наша должност е да го почитуваме како православен христијанин кој е добар пример за како и ние треба да постапуваме.

Затоа, да се помолиме за неговата душа, Бог да му даде опростување на секој грев, кој го направил со збор или со дело, во знаење или незнаење, свесно или несвесно... да се смилува на неговата душа, по усрдните молитви на Црквата, и да му дарува Царство Небесно, каде нема тага, ни воздишка, ни плач, ни несреќа... да му даде барем мало делче од небесното царство, за да се радува заедно со сите светии и маченици и исповедници на верата, на славата Господова.
Амин.

Нека му е вечен помен!

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +



Коментари:
Постирано од: vili2121
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 09:06
Бог да му даде опростување на секој грев, кој го направил со збор или со дело, во знаење или незнаење, свесно или несвесно... да се смилува на неговата душа, по усрдните молитви на Црквата, и да му дарува Царство Небесно, каде нема тага, ни воздишка, ни плач, ни несреќа... да му даде барем мало делче од небесното царство, за да се радува заедно со сите светии и маченици и исповедници на верата, на славата Господова.
Амин.

Нека му е вечен помен!


-------------
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 10:22
Da mu gi prosti site znaeni i neznaeni grevovi.

AMIN

Ako GOSPOD ima polovina LJUBOV od onaa koja sto ja imam jas - a TOJ sigurno ima bezkrajno povece - togas Tose ce bide zasigurno vo rajot.

Amin


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Karamazov
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 12:45
Bog da go prosti dobriot Tose i Vecnaja pamjat...

-------------
tre, tri, tra


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 12:49
Нека му е вечен помен.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 13:02
Originally posted by Karamazov Karamazov напиша:

Bog da go prosti dobriot Tose
 
"Никој не е добар освен единиот Бог."
(Исус Христос во евангелието по Матеј 19:17)
 
И доколку верувате дека Тоше беше христијанин, тогаш нема потреба да се молите за Него, затоа што Христос вети дека сите што веруваат во Него не се појавуваат на суд и имаат вечен живот.
 
Туку подобро помолете се за оние кои сеуште не се покајале за своите гревови и сеуште не се помириле со Бог, а такви препоставувам имате и дома, и меѓу роднините, и меѓу најблиските комшии, и секаде.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 13:08
a do go ostavivte da pociva vo mir?

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 13:09
Дозволете ми да го изразам своето поинакво мислење:
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

исполнува Божјата заповед правејќи го тоа во тајност.
Како тогаш се знае дека ја исполнувал божјата заповед? Мислам, ако го правел тоа во тајност...
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Човек кој никогаш никого не навреди, човек кој најмногу од се си Го љубеше Бога, Човек, православен хрситијанин, кој не правеше разлика помеѓу луѓето и сите искрено ги љубеше, без разлика на верска и национална припадност.
Често читам вакви коментари за овој естраден уметник. Се чудам од што ги вадат овие информации? Толку ли лично го познавале што и мислите му ги читале? Или пак можеби избрзано ја прифаќаме сликата за личноста што ја сервираат медиумите? Само Бог, Вечниот, може да знае детално за неговите чувства, осети, мисли, зборови и постапки.
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Наша должност е да го почитуваме како православен христијанин кој е добар пример за како и ние треба да постапуваме.
Тој несомнено беше голем музички талент. Но не гледам во него пример по кој би требало да се раководам како да постапувам. Единствен пример кого според мене треба да следиме е Исус од Назарет трудејќи се да го остваруваме неговото учење соджано во Беседата на Гората.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 13:13
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

"Никој не е добар освен единиот Бог."(Исус Христос во евангелието по Матеј 19:17) И доколку верувате дека Тоше беше христијанин, тогаш нема потреба да се молите за Него, затоа што Христос вети дека сите што веруваат во Него не се појавуваат на суд и имаат вечен живот
Генијална забелешка Евангелос!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 13:15

Браво Majkl аплауз

Мараната, те молам не поттикнувај КУЛТИЗАМ за Тоше, немој греота е, мислам дека со ништо тој не го заслужи тоа да се прави култ од името негово.

 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 13:32
eden interesen k*riozitet, sto mislam ne e poznat na ovoj forum, e deka tose cital od dinamicninot prevod na Biblijata. mozete da zabelezite i na slikata napravena po negovata smrt vo negoviot dom vo krusevo deka edinstvenata biblija sto ja imal e od toj prevod.

ne mislam deka e tolku bitno, ama interesno e bidejki ovde vodevme bas polemika neli, dali dinamicniot prevod e dobar ili ne.



Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 13:57
Како не ви е прво срам, а потоа жал, и оваа тема да ја расипувате?

Темата е да се помолиме за душата на Тоше, а најмалку те прашав тебе, ЕвАнгелосе, за мислење. Воопшто не стварам култизам, туку одавам почит, а ако вие мислите дека душата после смртта спие, или дека молитвите не можат да и помогнат, за греови сте, затоа што ептен го маргинализирате и Го правите Бог немилосрден.
Читајќи те за молењето, мислам дека имаш право, можеби треба да почнам да се молам прво за тебе, а?

Мајкл, ако за тебе сите примери и случки за помошта на Тоше кон одредени луѓе во тајност, кои јавно излегоа после неговата смрт, не е тајно, тогаш имаш проблем, брат.

И верувајте ми, порадо би го следела примерот на Тоше, како тој се однесуваше и какви дела правеше, отколку вашиот пример на кавги и препирања. По тоа се гледа од каков дух сте!

Добро дрво дава добар плод и секој нека си ја гледа својата работа!





Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 14:00
И КОЈ САКА НЕКА ПИШЕ НА ТЕМАТА, ДРУГО НЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА!!!

П.С. за греови сте што наместо да се молите, се препирате!



-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 14:18
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Мајкл, ако за тебе сите примери и случки за помошта на Тоше кон одредени луѓе во тајност, кои јавно излегоа после неговата смрт, не е тајно, тогаш имаш проблем, брат.

Јас немам проблем, туку прашања на кои ако искрено се одговори кажуваат многу. Сакам да речам дека непотребно премногу прашина се крева околу годишнината од смртта на пејачот.

А дали добрите дела се навистина добри, тоа е дискусија за себе. Зависи што се зема како критериум за добрина. Човечки аршини или божествени.

Досега претежно се покажало дека секогаш кога се правеле големи спектакли околу тнр. „хумани„ луѓе и се градел ангелски ореол од страна на медиумите подоцна се испоставувало дека и не било баш се толку продуховено и хумано како што се зборувало низ радио, тв, весници.

Но, времето и тука ќе покаже...

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Добро дрво дава добар плод и секој нека си ја гледа својата работа!
Ова е добар цитат(по смисла) од Исусовата Беседа на Гората и се надоврзува на она што го кажав претходно - допрва ќе ги видиме плодовите на особата за која се пишува.


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 15:43
Вечна му слава на Тошета. И дај бе Евангелос и Мајки не ја расипувајте темава. И ова не е култизан туку почит. Почивај во мир Тошка.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 15:57
Јас незнам што има лошо во тоа да се рече за некого “Слава му “, “Вечен помен“ и при тоа истото да се посака од срце. збунетост

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 16:01
nema nisto loso, jas mislam deka koga site lugje bi bile bar kako tose, svetot bi bil podobro mesto.

za zal, nekoi i od toa pravat gnasen profit (vklucuvajki i duhoven profit), sto veruvajte e odvratno i odbivno. no za samite niv, ne za tose.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 16:12
Е тоа за профитот се согласувам лошо е, но секако ќе си одговараат некаде тие алчници за своите постапки, бидејќи и самиот Тоше пееше “а нив само еден ќе им суди“-па кој сме тогаш ние да судиме?




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 16:18
se slozuvam so tebe, ne zatoa sto tose taka peel (ne mi menja i pavaroti da peel taka) tuku zatoa sto toa e misla od svetoto pismo.

naucete se da go sakate Bozjiot Zbor, i da ne im go pripisuvate na lugjeto. togas nema da praznuvate obicni lugje, sliki, lesevi itn., tuku Ziviot Bog.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 16:19
      Go cenam Tose kako umetnik so golemi vokalni sposobnosti.Mnogu bese omilen megu golem del od lugeto ednostavno go sakaa site, i sigurno deka ke se pametaat negovite pesni vo idnina.
          megutoa so vasite molitvi i "usrdnata" molitva na crkvata ke urgirate i ke izdejstvuvate prostuvanje na grevovite e mnogu smesno od site koi taka razmisluvaat.Jasno e kazano kako se prostuvaat grevovite.
          Zatoa voopsto ne diskutirajte na tema "da se pomolime za necija dusa".Biletot za rajot se obezbeduva dodeka si na zemjata.
    
    P.S. ne sakam da donesuvam zaklucok za Tose dali e vo rajot ili pekolot.i


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 16:20
Ма кој го припиша тоа на Тоше? Па токму дека Тоше беше следбеник на Божјиот збор тоа најде одраз во неговите песни, тууууу како се закачувате за збор....

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 17:46
Семилостивиот Бог нека му ги прости сите гревови и нека ја однесе неговата душа онаму каде што се душите на светците, мачениците и праведниците.


Амин!!!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 17:52
Љубовта, песните и автомобилите беа неговата пасија.
БОЖЕ СВЕТОЛ, секоја грешна и неверна душа, те молам спасија.

АМИН

Ти благодарам за Тоше и сите чеда на Твојата Љубов!       



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 17:55
Неверојатно колку злоба има на овој свет...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 18:00
Originally posted by Evangelos Evangelos напиша:

"Никој не е добар освен единиот Бог."

И доколку верувате дека Тоше беше христијанин, тогаш нема потреба да се молите за Него, затоа што Христос вети дека сите што веруваат во Него не се појавуваат на суд и имаат вечен живот. Туку подобро помолете се за оние кои сеуште не се покајале за своите гревови и сеуште не се помириле со Бог, а такви препоставувам имате и дома, и меѓу роднините, и меѓу најблиските комшии, и секаде   



Евангелосе, Евангелосе, доктрински си потполно во право! Но нешто многу големо ти недостасува на твојот пост.



ГОСПОД нека му го открие секому најважното

АМИН    



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 18:12
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

       Go cenam Tose kako umetnik so golemi vokalni sposobnosti.Mnogu bese omilen megu golem del od lugeto ednostavno go sakaa site, i sigurno deka ke se pametaat negovite pesni vo idnina.
          megutoa so vasite molitvi i "usrdnata" molitva na crkvata ke urgirate i ke izdejstvuvate prostuvanje na grevovite e mnogu smesno od site koi taka razmisluvaat.Jasno e kazano kako se prostuvaat grevovite.
          Zatoa voopsto ne diskutirajte na tema "da se pomolime za necija dusa".Biletot za rajot se obezbeduva dodeka si na zemjata.
    
    P.S. ne sakam da donesuvam zaklucok za Tose dali e vo rajot ili pekolot.i


   Ти фрлаш со камен на некој што се моли за МИЛОСТ !

Дали си свестен за тоа?     



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 18:41
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Семилостивиот Бог нека му ги прости сите гревови и нека ја однесе неговата душа онаму каде што се душите на светците, мачениците и праведниците.


Амин!!!


А и нашите души да се израдуваат со Тоше при повторното гледање во ЦАРСТВОТО БОЖЈЕ.

АМИН!!!      



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 18:42
samo sto gledav vesti, da vi kazam mi se povraka.

kakvi gadootii, boze... se cuvstvuvam kako mojsej koga se vratil megju izraelcite a tie napravile zlatno tele, iako jas sekako ne mozam da se sporedam so mojsej, no gnasotiite na nasiot narod se i polosi od zlatnoto tele.

lugje, osvestete se, idolopoklonici i bludnici, ako vo vas ima malku duhovnost i razum pocituvajte go deloto i zivotot na Tose, ona sto e dobro vo nego, i poucete se od site negovi greski i grevovi. no odvratete se od zlatnite telinja, odvratete se od gnasotiite sto gi pravite na negoviot grob, na negovite sliki i so negoviot lik. na sto lici be decinja vo uciliste da mu peat pesni za slava na tose???? ke se vrakjame li vo pionerskite uniformi samo so drugi 'partizani'? na sto lici da vi se pojavuva tose na jajca, na gluposti, lugje imate li malku barem pamet? kakvo primitivno pagansko srednovekovie promovirate svesni li ste?

boze, prosti im ne znaat sto pravat. i ako toshe e pri tebe, pomogni mu i toj da im prosti.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 18:50
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

samo sto gledav vesti, da vi kazam mi se povraka. ...



Стево, ајде земи уште оружје и забрани им да го љубат онака како што знаат и умеат!
Тоа е првата можност. Втората е да им покажеш ти со твојот пример како се прави тоа. А ние другите ќе видиме и ако е повеќе со срце, тогаш ќе те восфалиме или што е уште поважно, ГОСПОД ќе те восфали!      
Стрикоми е атеист и се спрема да оди пеш од скопје па до крушево да му оддаде чест.


Некој верник верува помалку, од штосамиот се прае
А некој неверник пак повеќе, од што самиот знае!

Простими што вака дрско ...





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 19:36
Кај ви се чуствата бре луѓе, се помрачивте во својата гордост и ѓи испосудивте сите место со добра мисла, мир, и љубов да се помолиме за душата на тоа младо момче кое и покрај сета суетна слава се зачува од суетат на светот и гревот и ни покажа пример како можеме и покрај сето тоа да живееме Христијански.

засрамете се и покајте се. И ве за Христа и неговата љубов ќе зборете... Господ да ве чува само.

Господ да ја прости душата на чедото Божјо Тодор и да ја прими во крилото Авраамово, во населбата на праведниците пред преслаткото лице на најблагиот Господ наш Исус Христос .Амин
Бог да го прости.

-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 19:38
Стево јади бурек колку сакаш за жал само Тоше ги сакаше сите.....и за жал веке тоа го немаме...Ке се помолам за него и за некоја минута одам да запалам свеќа и јас. Зашто ми фали неговата љубов и ми фали самиот негов лик кој со самото појавување правеше многу.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 19:39
Gospodi Milostiv spomni si za tvoite sozdanija!

-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 22:26
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Кај ви се чуствата бре луѓе, се помрачивте во својата гордост и ѓи испосудивте сите место со добра мисла, мир, и љубов да се помолиме за душата на тоа младо момче кое и покрај сета суетна слава се зачува од суетат на светот и гревот и ни покажа пример како можеме и покрај сето тоа да живееме Христијански.

засрамете се и покајте се. И ве за Христа и неговата љубов ќе зборете... Господ да ве чува само.

Господ да ја прости душата на чедото Божјо Тодор и да ја прими во крилото Авраамово, во населбата на праведниците пред преслаткото лице на најблагиот Господ наш Исус Христос .Амин
Бог да го прости.


nema sto da se molime za negovata dusa. ako bil Bozji, kako sto zboruvase, ne mu trebaat nasite gresni protekcii. toa e vase nepoznavanje na Boga.

od druga strana, se gnasam i ke prodolzam da se gnasam od vakvite (kako tvojot) paganski idolopoltronski odnos kon tose. da toj covek bese poln so ljubov i bese human covek, nesomneno bozestveni osobini. no isto taka bese bludnik i srebroljubec. ne go osuduvam za ova, vo negoviot svet bese mnogu posilno iskusenieto otkolku vo nasite, no sepak, toa samo zboruva deka bese covek kako i site nie. zatoa ne gnasete go negoviot primer so vasite zlatni telinja. odvratni ste.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 23:16
Стево - молењето за ближните не е протекција, а е нешто што е препорачано во Библијата.

Имаш опомена за начинот на обраќање во претходниот пост! (втора веќе)

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 23:39
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

...od druga strana, se gnasam i ke prodolzam da se gnasam od vakvite (kako tvojot) paganski idolopoltronski odnos kon tose.


Стево, ако некој се гнасел, тогаш јас! Роден и пораснат сум во близината на гробишта. “Секој ден“ сум гледал погреби и давачки. Во забавиште (со 4 години) првата слободна тема со пластелин, направив гробишта. Учителката се “изветроса“.
Кога велиш дека ти се гади, во душа сум ти! Јас се гадев од тие обичаи се додека на првите комшии и најблиски пријатели им умре 12 годишното девојче пред очите на нејзините родители, женами и мене. Таа беше Ангел од дете и името и е Анѓела. На мојата ќерка најдобра другарка. Тоа девојче кога ќе сретнеше човек сиромав или гладен одеше и му купуваше за јадење. И тој Ангел, пред очите ми одлета.
Родителите нејзини – посебно мајката – престанаа да јадат! Со денови и дури недели неможеја да ги натераат да јадат, се додека некој им понуди за душа од Анѓела. Тогаш мајката пројаде! Тогаш го разбрав длабинското значење на давачките за душа.
Денес веќе не се гадам како тебе, бидејќи го знам- го доживеав -психотерапевтското значење на истите. По гробови јас неодам да јадам но несудам како некогаш.


За твојот однос на темава не е страмно јавно да се извиниш.

Јас сум првиот што одсрце ќе ти простам а сигуренсум дека и сите прави верници ќе го сторат истото!

    




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 00:16
GOSPODE BOZE POMILUJ JA DUSHATA NA TVOETO CEDO TODOR, PROST MU GI GREVOVITE ZNAENI I NEZNAENI ZATOA STO SI SAMO TI BOZE BEZGRESHEN I PRIMI GO VO CARSTVOTO TVOE...AMIN

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 04:27
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Кај ви се чуствата бре луѓе, се помрачивте во својата гордост и ѓи испосудивте сите место со добра мисла, мир, и љубов да се помолиме за душата на тоа младо момче кое и покрај сета суетна слава се зачува од суетат на светот и гревот и ни покажа пример како можеме и покрај сето тоа да живееме Христијански.

засрамете се и покајте се. И ве за Христа и неговата љубов ќе зборете... Господ да ве чува само.

Господ да ја прости душата на чедото Божјо Тодор и да ја прими во крилото Авраамово, во населбата на праведниците пред преслаткото лице на најблагиот Господ наш Исус Христос .Амин
Бог да го прости.


nema sto da se molime za negovata dusa. ako bil Bozji, kako sto zboruvase, ne mu trebaat nasite gresni protekcii. toa e vase nepoznavanje na Boga.

od druga strana, se gnasam i ke prodolzam da se gnasam od vakvite (kako tvojot) paganski idolopoltronski odnos kon tose. da toj covek bese poln so ljubov i bese human covek, nesomneno bozestveni osobini. no isto taka bese bludnik i srebroljubec. ne go osuduvam za ova, vo negoviot svet bese mnogu posilno iskusenieto otkolku vo nasite, no sepak, toa samo zboruva deka bese covek kako i site nie. zatoa ne gnasete go negoviot primer so vasite zlatni telinja. odvratni ste.



Не е местото за препирка,инаку имам одговор, а само ке кажам .

Ние сме Православни Христијани и Тоше беше Православен Христијанин и според нашата Православна вера ние се молиме за упокоените души да Господ ги смести во местото на Рајот и да ги помилува затоа што секој кој живеел на земјата е грешен, освен Единородниот Син Божји Исус Христос и оставете не на мира да си ги искажуваме нашите верски чуства.

Се молиме Господ Бог да ја помилува неговата душа и да ја спаси.

Господи помилуј го.
Амин


-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 15:58
opiten,

jas samo kratko komentirav za vasata zabluda deka treba da se molite za dusata na tose. toa mi e jasno, i iako pogresno, go pocituvam.

toa za koe sto jas zboruvam, e gnasnoto postavuvanje na tose kako nekoe novo zlatno tele vo nasata zemja. ako sum samo jas sto go gleda ova, togas uste e postrasno do kade otisla (ne)sovesta na nasiot narod. tokmu vo ovoj primer mislam deka najjasno se gleda do kade vodat malite (no crni) kompromisi za verata so koja go ucite narodot.


Постирано од: KikoMC
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 19:04
Почивај во мир Тоше..Твојата насмевка, песна и воопшто твојата појава го зближа Балканот повеќе од сите политичари заедно.Нека ти е вечна слава ангелу...

-------------


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 19:21
Vecna slava na Makedonskiot Angel .....













-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 23:04
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

GOSPODE BOZE POMILUJ JA DUSHATA NA TVOETO CEDO TODOR, PROST MU GI GREVOVITE ZNAENI I NEZNAENI ZATOA STO SI SAMO TI BOZE BEZGRESHEN I PRIMI GO VO CARSTVOTO TVOE...AMIN
!

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 02:10
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

opiten,

jas samo kratko komentirav za vasata zabluda deka treba da se molite za dusata na tose. toa mi e jasno, i iako pogresno, go pocituvam.

.


Нашата заблуда коментира ја на друга тема ...

Бог да го прости Тоше, и сите православни христијани упокоени со надеж и вера во воскресение и вечен живот...

Вечна им памјат ...

п.с.

Мислам дека Тоше не е ниту прв нити последен, нити е нешто “специјално“ (што не се другите) за да се крева олкава галама ... едноставно, оставете го човекот да почива во мир...

молитвата е индивидуална работа, а не за на форум да ги “кара“ луѓето. Кој сака да се моли нека се моли, кој не - не мора!
Никој не го тера со сила никого!

“почива во мир“ значи во “мир“ - а не да се дига галама без потребна...

Вечна им памјат ...



Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 02:16
Se soglasuvam so evangelist....barem na ovaa tema da pokazeme edinstvo ....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 02:35
Pocivaj vo mir, legendo nasa...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 20:08
Мојата жена и син беа пред некој ден на детскиот фестивал Јаболчиња во Тетово.
Таа ми раскажуваше дека девојчето на еден мој добар школски другар, пеела многу убаво за Тоше.

Еве си земам за право овде да ја ставам оваа песна испеана од детско срце, за љубовта и душата на Тоше.       http://www.youtube.com/watch?v=sLndYn7ynaU - За Тоше - Марија Петрушеска

Обрнете внимание на должината на видео записот!



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 01:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Karamazov Karamazov напиша:

Bog da go prosti dobriot Tose
 
"Никој не е добар освен единиот Бог."
(Исус Христос во евангелието по Матеј 19:17)
 
И доколку верувате дека Тоше беше христијанин, тогаш нема потреба да се молите за Него, затоа што Христос вети дека сите што веруваат во Него не се појавуваат на суд и имаат вечен живот.
 
Туку подобро помолете се за оние кои сеуште не се покајале за своите гревови и сеуште не се помириле со Бог, а такви препоставувам имате и дома, и меѓу роднините, и меѓу најблиските комшии, и секаде.
 

Амин, тоа го рекол Исус додека бил на земјата, а го рекол кога Него го нарекле добар... Замислете колку понизен бил Христос.!


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 01:55
А што мислите дали треба да се молиме за мртвите.?



-------------


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 01.Септември.2009 во 14:28
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

А што мислите дали треба да се молиме за мртвите.?


Не треба. Ако не сме се молеле за нив додека биле живи-откако ќе починат веќе е too late.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 01.Септември.2009 во 14:30
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

А што мислите дали треба да се молиме за мртвите.?


Не треба. Ако не сме се молеле за нив додека биле живи-откако ќе починат веќе е too late.


Може некој да отвори ваква тема доколку сака (во случај да ја нема), мислам дека ќе има различни размислувања

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 01.Септември.2009 во 14:44
ми се свиѓа идејава.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 01.Септември.2009 во 18:46
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

А што мислите дали треба да се молиме за мртвите.?




    Никако!






-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: папата
Датум на внесување: 01.Септември.2009 во 23:14
Џабе молење за мртвите. Исто и нивните молитви за нас се џабе.

-------------
Баци!!!


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 12:54
Originally posted by папата папата напиша:

Џабе молење за мртвите. Исто и нивните молитви за нас се џабе.


Па зар Марија (Богородица) не е мртва? Зашто и се молат на неа? Зашто и бараат таа да се моли за нас?

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 13:02
Според православното учење блажената Марија е Господарка (Владичица) и Царица на Небото, застапничка на луѓето, лекарка на болните, водителка на христијаните, спасителка на светот и како таква, согласно православното учење, таа има ингеренции да слуша молитви и истити да ги посредува пред Бог.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: папата
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 13:03
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by папата папата напиша:

Џабе молење за мртвите. Исто и нивните молитви за нас се џабе.


Па зар Марија (Богородица) не е мртва? Зашто и се молат на неа? Зашто и бараат таа да се моли за нас?


Не само Марија.

Пази! Во една своја поука, Исус раскажа за човекот (богаташот) кој од идниот свет се молел за своите ближни кои биле живи. Авраам и Господ му ја отфрлаат таа молитва и му велат:

„,Тие [живите] ги имаат Мојсеј и Пророците; нив нека ги слушаат!‘" Лука 16:29

Со други зборови, молитвите на починатите за нас се ништовни и непотребни, бидејќи ја имаме Библијата. Тука е се.

-------------
Баци!!!


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 13:20
А што ако некој се врати од мртвите за да им каже како е на другата страна?
Ќе веруваат?

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: папата
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 13:35
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

А што ако некој се врати од мртвите за да им каже како е на другата страна?
Ќе веруваат?


Па Исус се врати и тие поверуваа? Не!

А и самиот Авраам вели, ако не ја слушаат Библијата, нема да послушаат ниту ако некој се врати од мртвите. Имате за ова во Лука 16 глава, при крај.

-------------
Баци!!!


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 02.Септември.2009 во 19:32
Papata Katolik si?

-------------


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 12:29
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Papata Katolik si?


Прашањево ми изгледа како да кажам... парадоксално... оксиморонско...

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 14:38
samo go prasuvam od kaj da znam mozebi nekoj na sala stavil da se pravi papa голема%20насмевка

-------------


Постирано од: Orthophill
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 22:27
Абе Даре, зарем не забележуваш по неговите коментари дека е далеку и од католик и од римокатолик :)

Инаку и ние православните си имаме Епископ со титула Папа, тоа е Патријархот Александриски и на цела Африка :)

-------------
Нема поголемо богатство од девственоста! - св Григориј Ниски


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 22:31
Abe ajde da ne go spomnuvame papata oti mozebi ovoj e stvarno papata, sedi na idividi i pisuva postovi da vide kako ke reagirame...тагаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------


Постирано од: Orthophill
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 22:36
Александрискио папа?    

-------------
Нема поголемо богатство од девственоста! - св Григориј Ниски


Постирано од: папата
Датум на внесување: 03.Септември.2009 во 23:48
Ве молам без зафрканции.

-------------
Баци!!!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 14:16
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Abe ajde da ne go spomnuvame papata oti mozebi ovoj e stvarno papata, sedi na idividi i pisuva postovi da vide kako ke reagirame...тагаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Сегашниот папа зборува 5-6 јазици, можеби е и македонскиот меѓу нив. Ја прави листата кандидати за рајот .

Шега на страна, мислам дека прашањето на DDarko e коректно и и искрено поставени и заслужува јасен и коректен одговор од членот Папата.


Постирано од: папата
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 14:30
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

samo go prasuvam od kaj da znam mozebi nekoj na sala stavil da se pravi papa голема%20насмевка


Не, стварно сум папата.

-------------
Баци!!!


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 14:53
Ма нели ви реков дека е циник-мајтапчија

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: папата
Датум на внесување: 04.Септември.2009 во 19:43
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Ма нели ви реков дека е циник-мајтапчија


Дечко, сметај се за екскомунициран.

-------------
Баци!!!


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 21:41
Originally posted by папата папата напиша:


Дечко, сметај се за екскомунициран.


      добро ти беше ова!

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 07.Септември.2009 во 13:42
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by папата папата напиша:


Дечко, сметај се за екскомунициран.


      добро ти беше ова!


Историјата се повторува...

Исто како што кардиналот Хумберт го екскомуницирал Михаил Керулариј пред расцепот на црквата. Хехехе... да не настане и некој раскол и на форумов... Се чудам само како би се поделиле...



Се шалам...

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk