IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY-Украси за домот и дворот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY-Украси за домот и дворот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: DIY-Украси за домот и дворот
    Испратена: 15.Октомври.2008 во 16:11
Покрај темата Прекрасни работи за вашиот дом ми текна да отворам тема каде ке можете да си кажете работи (предмети и сл)  за домот кои можете сами да ги направите. голема%20насмевка
Искрено колку и да е евтино нешто мене поубаво ми е да си го направам дома ...некако повеке ми значи.

Еве еден мој многу омилен пример. Дома, завеси знаеме како е. Може да ги имаш две и да ги менуваш но не можеш брдо завеси (освен нели ако не си добро ситуиран)....
Затоа еве еден лесен начин да направите сами и да можете да смените кога ке посакате. голема%20насмевка


Потребно ви е бела проѕирна завеса (може скроз бела или пак со банана сјај по ваш избор), едно јаже (дебело колку прст), и нитни.

Пример еден....
Ако сте по морските работи и сакате да ве потсетува домот на плажа....

-На завесата ги ставаме нитните. На нитните правиме алки од јажето (сечеме по 5-6 цм и врзуваме во јазол и краевите ги разресуваме) и низ завесата (со шиење или со лепење како сакате) прикачувате разни видови школки...Околу 25 за стандард завеса...не многу густо. На ѕидот поставуваме јаже на кое ја прикачуваме завесата т.е. алките од завесата...нормално...ова прекрасно изгледа во соба каде што доминира дрвениот мебел или пак белата боја...
-Ако ви се смачат школките....не сакате монотони работи...слободно извадете ги. Земете пластични сончоглетки или пак друг вид цветови и заменете ги школките со нив....
-Првиот пример со школките ми се допаѓа за лето а вториов за пролет...
голема%20насмевка


П.С. Ке заборавев да кажам.....одлично стои и како завеса околу креветот голема%20насмевка


Изменето од blueprayer - 15.Октомври.2008 во 16:16
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2008 во 16:28
Ова е лен завеса....но од прилика вака нешто изгледа,...јасно јас тоа што го кажував е со понежен материјал и со поголемки школки...

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2008 во 16:44
голема%20насмевка
e za ova zboramm
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 02:17
да супер се..
само ти треба време за сето ова
дома што сама сум си направила нешто во моментов што ми текна е,една кутија беше обична(незнам од што)од три прегради,на средната и додадов малку во висина и ја обложив со сребрена боја,со ситни циркони на налепив на предната страна за се ми служи,пенкала, моливи, привезоци, штипчиња,за се ми се наоѓа
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 16:51
a изгледа и дека никој не знае ништо да напраи сам тага
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 17:02
газење%20од%20смеење големо%20гушкање
Ќе го пуштам маж ми после да ти напише шо се изнаправи по дома сам...намигнување
Детска соба цела изналепена со пеперутки, цвеќиња, мечиња, месечинки... изрежани од специјална хартија во боја... се утепавме два дена лепејќи ги...
Самопрајски оригинални полици во сите бои, материјали и димензии...
Префарбани парчиња од мебел, многу интересно и живописно, во пастелни бои...
Кутии за играчки од еден материјал (појма немам како се викацрвенеење)... толку се интересни, повеќе си играат со кутиите отколку со играчките...
Шарено, весело, оригинално...намигнување
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 17:03
за пеперутки и јас знам голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 17:06
Треба само креативност и фантазија...
И малку материјал, или да го искористиш она што веќе го имаш...
Ако те бива...намигнување
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 17:08
големо%20гушкањеобожавам такви ствари
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2009 во 07:14
Ја сам си ги изнаставав бројните книги на полиците и толку
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 21:37
Kakvi stolni lampi pravam...mnogu ubavi....samo da gi slikam...se nadevam deka ke vi se dopadnatсреќа
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 21:41
трепкање edvaj cekam da gi vidam големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 15:12
Наближува летото ,а со него и годишниот одмор и шетањето по плажитесреќа
 
Сите ние ,а најчесто децата уживаат во собирање на школките ,кои откако ке дојдеме дома се чудиме со со нив.Еве неколку мали идеи како да ги искористиме собраните школки кои ке не потсетуваат на прекрасното лето голема%20насмевка
или рамка за слика среќа
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 16:42
Абажур од коноп
Овие ретро-абажури од коноп може едноставно да ги направите и вие самите, и тоa во различни димензии и бои. На нив може да нанижете и/или залепите перлички, туфни ... Препуштете се на фантазијата и уживајте во изработката!

Материјал и прибор:

• Клопче коноп
• Балон на дување
• Лепило за дрво
• Ножици
• Фломастер, игла


Постапка:

Надувајте балон и заврзете го. Од неговата големина ќе зависи и големината на абажурот. Со фломастер обележете го местото за отвор кое се одбегнува при намотување на конопот, бидејќи низ него ќе треба да се провлечат електричните инсталации и сијалицата.

Намачкајте го балонот со лепило со помош на прстите. Замотајте го конопот во сите насоки околу балонот и одвреме-навреме со прстите нанесувајте лепило и на балонот и на конопот.

Кога ќе бидете задоволни од густината на балонот, оставете го да се исуши преку ноќта. На крајот треба да изгледа отприлика вака ...

Со иглата дупнете го балонот и извадете го од абажурот. Сега е потребно уште да ја провлечете електричната инсталација низ новиот абажур и да уживате во прекрасната светлина.


Мали совети:

• Доколку се определите за изработка со потенок коноп, може на одредени места да нанижете со игла стаклени перлички, па да продолжите со лепењето како на основниот пример.

• Кога абажурот ќе биде готов може со акрилна боја во спреј да го обоите.

• На абажурот како декорација може да се аплицираат свилени пеперутки или школки.

• Доколку се работи за светилка над маса во трпезарија, може да направите и сет од прстени низ кои ќе протнете салвети.Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.