IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY-Украси за домот и дворот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY-Украси за домот и дворот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100773
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2016 во 18:39

Направи сам: Наместо завеси прозорци со тантела


За сите оние кои сакаат малку поинаков изглед на нивните прозорци еве една интересна и практична идеја со која ќе избегате од секојдневното клише и ќе испробате нешто ново.

Станува збор за украсување на стаклото со тантела, кое дава префинет и шик изглед на вашите прозорци. 

За овој мал направи сам проект ќе ви биде потребна тантела со омилената шара, ножици, вода, штирак, метро за мерење и четка.

Најпрвин измерете го прозорецот за да видите колку ткаенина ќе ви биде потребна, а потоа исечете го материјалот. 

Во четвртина шолја со вода разматете 2 лажици штирак, па смесата додадете ја во сад во кој претходно сте ставиле 2 шолји жешка вода. Ако ви изгледа дека смесата е премногу ретка додадете уште малку штирак. Потоа поставете ја тантелата на стаклото и со помош на четка натопена во смесата започнете да ја лепите по прозорецот. Откако ќе ја залепите целата ткаенина ви преостанува само да ја оставите да се исуши. 

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100773
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2016 во 09:49

Направете сами: Интересна фото лампа

Ако сакате уникатен начин да ги покажете вашите фотографии, тогаш пробајте ја нашата идеја за фотолампа.

За овој проект ќе ви требаат обична светилка со абажур, испринтан колаж од фотографии, создаден според димензиите на абажурот.

Ви препорачуваме да користите црно-бели фотографии, за дизајнот да биде поавтентичен.

2

Оставете си и по неколку сантиметри од двете страни на хартијата, ако не сте успеале да ги пресметате точно димензиите.

3

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100773
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2016 во 13:17

Направи сам“ шарена декоративна прекривка

Naslovna

Разубавувањето на ентериерот не секогаш подразбира големи вложувања и промена на мебелот. Некогаш само еден декоративен елемент може да биде сосема доволен. Овој „Направи сам“ проект е креативен начин да го исполните вашето слободно време и воедно да создадете мека и топла повеќенаменска прекривка.

Прекривката може да ја користите како тепих, облога за стол или табуретка, украс за ѕид или како алтернатива за традиционално задглавје на креветот. Изборот на големината и на бојата останува на вас, во зависност од останатиот декор во домот. Одберете повеќе нијански од истата боја за да добиете „омбре“ ефект или повеќе бои за повпечатлив ефект.

il_fullxfull.345750826

Потребен материјал:

– 10 клопчиња волница (за прекривка со димензии 1х1 метар)

– подлога за тепих

– ножици

Начин на изработка

Овој „Направи сам“ проект започнува со изработка на повеќе мали забавни пом-пом топчиња. Изберете волница во различни бои и почнете со изработка на топчињата. Држејќи го во рака едниот крај од волницата, започнете цврсто да го намотувате клопчето околу прстите, сè додека не можете повеќе да ги поместувате.

12Симнете ја волницата од рака, а потоа неколку пати завиткајте ја по средината со волнениот конец што е поврзан со клопчето. Оставете нишка од петнаесетина сантиметри да виси (за да можете да го прицврстите пом-пом топчето за подлогата), исечете ја волницата и врзете ја. Протнете ги ножиците и пресечете ја намотаната волница од двете страни како што е прикажано на сликата и сте добиле еден елемент од прекривката.

3

Исечете ја подлогата за тепих на саканите димензии. Провлечете ја волницата што ја оставивте да виси три пати низ дупчињата и заврзете ја во јазол. Врзувајте ги топчињата едно до друго сè додека не ја прекриете целата површина на подлогата.

sareni4

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100773
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 21:10

Направи сам: Креативни идеи за употреба на тегли

Дома сигурно имате тегли во различни големи, а доколку ви стојат така и сè уште не сте им нашле употреба, во продолжение погледнете неколку креативни идеи што можеби ќе ве инспирираат.

1. За осветлување во градината и дворот

2. Наместо вазна за цвеќе

Можете да ги бојадисате во впечатливи бои и ќе добиете уште подобар резултат.

3. За чување пенкала, моливи, фломастери…

Можете да употребите и помала тегличка.

4. Или можете да ги искористите за чување на различни работи во тоалетот (како на пример памучкиња)

5. За чување на приборот за шиење

6. Наместо рамки за слики

7. За служење пијалак или едноставно како декорација

8. Декорација за свечени прилики

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100773
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2016 во 18:18

НАПРАВЕТЕ САМИ ЧЕРГИЧЕ ОД КАМЧИЊА ЗА ВАШАТА КУЌА
Изменето од Valerija - 02.Април.2016 во 18:19
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100773
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2016 во 14:02

Разубавете го домот: Направете фонтана од глинени саксии


Фонтаните се секогаш интересен детаљ кој може значително да придонесе за атмосферата вашиот дом.

Razubavete-go-domot-napravete-fontana-od-glineni-saksii-01

Жуборењето на водата има смирувачко дејство врз мозокот, па ваквите фонтани се одличен украс кој не само што ќе го разубави просторот туку исто така и ќе ви помогне да се релаксирате и да го одморите мозокот после секојдневните обврски.

Потребни ви се неколку саксии со различна големина, еден поголем сад за основа и секако пумпа за вода и алат за правење дупки.

На крајот украсете ја со камчиња, растенија или дополнителна саксија и уживајте.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100773
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2016 во 08:06

„Направи сам“ идеи со кои ќе ја отворите пролетната сезона во дворот


Време е да го разбудите дворот од зимскиот сон! Извадете ги цвеќињата надвор, направете нови полици на кои ќе ги изложите, додадете неколку светилки за поромантична атмосфера и прошарајте го стариот мебел.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-001.jpg

Сето тоа подобро е да ви одземе неколку часа, отколку многу пари, па затоа ви предлагаме неколку „направи сам“ проекти на кои досега не ви текнало.

Отворете ја пролетната сезона:

1. Направете табуретки за седење од стари гуми и дебело јаже.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-01.jpg

2. Белите новогодишни светилки закачете ги на дрвјата, наместо да ги чувате спакувани во кутија до следните празници.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-02.jpg

3. Направете полица од обичните дрвени палети.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-03.jpg

4. Сами направете патеки од старите даски - доволно е само да ги наредите во земјата.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-04.jpg

5. Искористете ги бетонските блокови како ногарки за клупа.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-05.jpg

6. Старите гуми лесно може да станат саксии - само наполнете ги со земја и закачете ги со синџирче.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-06.jpg

7. Искористете ги пресечените трупци како масички.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-07.jpg

8. Вертикалните џепчиња за на врата искористете ги како саксии.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-08.jpg

9. Шанк од палети и бетонски плочки е секогаш добра идеја.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-09.jpg

10. Или од старо дрвено буре.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-10.jpg

11. Кога нема да ви се трошат пари на саксии, повторно искористете неколку цигли и бетонски блокови.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-11.jpg

12. Кој вели дека не може да имате малку вода во дворот без големи трошоци?

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-12.jpg

13. Обојте по некоја плочка за да го развеселите катчето каде што седите.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-13.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100773
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2016 во 20:47

Направете сами: Перници во форма на писма


Перничињата често се користат како предмет за истакнување и како декоративен елемент во домовите. Затоа ги има во сите форми и големини, како и со различни и интригантни мотиви. 

Jastucici-u-obliku-pisma

Овие перничиња на пример може да додадат малку француски шарм во просторот поради својот оригинален изглед. Овој сет од три перничиња е рачно изработен од памук и декориран е со многу оригинален мотив.

Jastu&amp;#269;i&amp;#263;i u obliku pisma slika2

Покрај својот прекрасен изглед, перничињата кријат и мала тајна: имаат посебно полнење од цвет од лаванда со што дополнително го освежуваат просторот и му даваат убав мирис. Тие се мали и може да се употребуваат секаде каде што сакаме да внесеме нешто свежо, во спалната соба, во детската, па дури и во автомобилот.

Jastu&amp;#269;i&amp;#263;i u obliku pisma slika3

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100773
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2016 во 13:19

Нaправете сами: декоративна корпа од јаже

Начинот на изработка е многу едноставен, а резултатот е фантастичен.

1-nparavi-sam-dekorativna-i-korisna-korpa-od-jazhe-keif.mk

Потребно е:

  • 1 јаже
  • лепак
  • 1 кофа
  • боја
  • хартија
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100773
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2016 во 08:41

30 „направи сам“ проекти за кои ви треба само картон


Имате барем неколку неупотребени, одамна заборавени кутии во домот? Вообичаено ги користиме за чување на работи во гаражата или едноставно ги фрламе, но од нив можеме да направиме нешто забавно и креативно.

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-01.jpg

Пред да се решите да ги фрлите сите кутии кои ги имате дома, размислете дали сте расположени да се активирате, да ги употребите вашите раце како алатки и да се фатите на работа.

Неколку „направи сам“ идеи како стари картонски кутии да ги претворите во практични работи кои секојдневно ќе ги употребувате:

1. Кутија за пикник

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-1.jpg

2. Кутија за чување на шминка

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-2.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-3.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-4.jpg

3. Фотопроектор

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-5.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-6.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-7.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-8.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-9.jpg

4. Да го организирате накитот

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-10.jpg

5. Место за полнење на сите уреди

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-11.jpg

6. „Театар“ од кукли за децата

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-12.jpg

7. „Флипер“ за децата

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-13.jpg

8. Чанти за младите дами

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-14.jpg

9. Куќа за кукли

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-15.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-16.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-17.jpg

10. „Машина за шиење“

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-18.jpg

11. „Автомобил“

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-19.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-20.jpg

12. Мали куќарки

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-21.jpg

13. Костим за маскирање

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-22.jpg

14. Мали глобуси

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-23.jpg

15. Место за организирање на списанијата

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-24.jpg


6. Кутија за чување на пешкирите

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-25.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-26.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-27.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-28.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-29.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-30.jpg

17. Декоративен куфер

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-31.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-32.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-33.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-34.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-35.jpg

18. Куќарка за птици

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-36.jpg

19. Колаж за фотографии

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-37.jpg

20. Декоративни полици

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-38.jpg

21. Место за организирање на боички и пенкала

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-39.jpg

21. Џебен нотес

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-40.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-41.jpg

22. Место за чување на врвки, конци...

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-42.jpg

23. Канта

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-43.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-44.jpg

24. Саксија за цвеќе

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-45.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-46.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-47.jpg

25. Куќарка за миленикот

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-48.jpg

26. Декоративен камин

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-49.jpg

27. Полици за чување на чевлите

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-50.jpg

28. Кутии за чување на облека

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-51.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-52.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-53.jpg

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-54.jpg

29. Кутија за шминка

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-55.jpg

30. Полица за книги 

30-napravi-sam-proekti-za-koi-vi-treba-samo-karton-56.jpg

< ="https://www.youtube.com//vmAT2acnoHU" width="630" height="473" border="0" allowfullscreen="allowfullscreen" style="margin: 0px auto; padding: 0px; border-width: 0px; border-style: initial; display: block;">

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100773
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2016 во 08:53

Направете сами: Ламби од хартија


Доколку во вашиот дом се наоѓаат вишок парчиња од украсна хартија, време е да ги претворите во креативна задача.Малите ситници кои зафаќаат залудно простор во вашиот дом, често кријат потенцијал за некаква практична примена. Во продолжение, ви прикажуваме 20 прекрасни идеи со кои хартијата ќе ја претворите во украснa ламбa.

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

13

13

14

15

16

17

18

19

20

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100773
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2018 во 15:35

Вториот живот на пластичните цевки

Еве неколку оригинални идеи како да направите столчиња за Вашите деца, како да се направите вазна за цвеќе, држач за фен, организатор за бања..

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100773
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2019 во 22:05

10 креативни идеи како на практичен начин да ги искористите шишињата од средствата

Не брзајте да веднаш да ги исфрлите празните шишиња од средствата за хигиена, бидејќи следните 10 креативни идеи ви носат вистинска инспирација како на практичен начин, вашиот дом да го претворите во модерен и прекрасен простор!

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,113 секунди.