IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY-Украси за домот и дворот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY-Украси за домот и дворот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 14>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2014 во 20:16
Слика
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2014 во 20:18

Слика

Слика

Слика

Слика
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2014 во 20:30
  7 идеи за есенски украси во домот

Доколку сте љубител на интересни детали според годишните времиња, време е да ги испробате седумте наједноставни идеи кои ќе го направат вашиот дом пријатен и уникатен.

1. Киригамите се еден вид на оригами, јапонска уметност на виткање хартија за изработка на различни украси. Хартијата во темно кафени и портокалови нијанси може да ја искористите на следниот начин.
Слика
Слика
Слика
Слика

2. Висечките декорации во форма на тикви се исто така интересен детал кој можете да го направите заедно со вашето семејство. Потребни ви се само неколку тенко исечени ленти од хартија во боја, со различни големини. Со помош на лепак треба да добиете форма како на сликата, а потоа да ги закачите на било кое место низ домот.
Слика
Слика


3. Венчето за на врата со првата буква од вашето презиме може да биде есенскиот детал кој нема да остане незабележан. Првично, буквата изработете ја од најобична жица, а потоа со помош на лепак додадете ги лисјата. За само неколку минути ќе добиете уникатен есенски додаток за вашиот дом.
Слика

4. Венец за на врата од бобинки е уште еден вид на есенска декорација што можете лесно и брзо да ја направите. Потребни ви се само неколку вештачки гранчиња за декорација. Со помош на леплива лента залепете ги на кружна конструкција која што ќе ја направите од тенка жица. За кратко време, со малку напор ќе додадете есенски дух на вашиот дом, уште од влезната врата.
Слика
Слика
Слика

5. Есенски декорации на секојдневните навлаки за перници се уште еден новитет кој можете лесно да го изведете. Од различни материјали во кафени,жолти и портокалови нијанси исечете листови кои потоа ќе ги зашиете за навлаката. Погледнете како тоа да го направите во само неколку чекори.
Слика
Слика
Слика
Слика

6. Претпоследното уметничко дело кое може да го направите во друштво на вашите деца е едно од најинтересните за оваа есен. На рамна подлога залепете мала гранка, која по малку наликува на разгрането стебло и листовите заменете ги со многу копчиња.
Слика

7. Декорацијата која ќе ја разигра секоја просторија во вашиот дом се шарените листови нанижани на коноп. Најобично исечените листови од различни материјали можете да ги наредите еден до друг на коноп и од нив да оформите мини завеса или пак најобична декорација на било која полица.
Слика


Изменето од Valerija - 12.Февруари.2014 во 20:31
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2014 во 20:35
Се од тегли 
Слика*Слика


Изменето од Valerija - 12.Февруари.2014 во 20:36
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2014 во 20:42
Слика
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2014 во 20:46
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2014 во 22:05


Слика

Слика

Слика
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 22:28

10 креативни декорации во домот кои можете да ги направите и самите

10 креативни декорации во домот кои можете да ги направите и самите

Доколку овој викенд планирате да го поминете одморајќи се дома, тогаш искористете го слободното време за да направите нешто корисно. Во продолжение ви прикажуваме десет кул декорации во вашиот дом, кои со малку труд можете да ги направите и самите.

Лимените капачиња наполнете ги со восок. Ете ви нови свеќи.

Лимените капачиња наполнете ги со восок. Ете ви нови свеќи.

Со помош на рамка за слика, направете си кул закачалка за накит.

Со помош на рамка за слика, направете си кул закачалка за накит.

Од старите лименки направете практичен држач за кујнски прибор.

Од старите лименки направете практичен држач за кујнски прибор.

Старите лажици претворете ги во парче накит за вас, или за некоја драга личност.

Старите лажици претворете ги во парче накит за вас, или за некоја драга личност.

Доколку по некоја случајност сте од оние луѓе кои собираат тапи, доволно долго ги чувавте. Искористете ги!

Доколку по некоја случајност сте од оние луѓе кои собираат тапи, доволно долго ги чувавте. Искористете ги!

Со помош на тегла, направете си нов лустер.

Со помош на тегла, направете си нов лустер.

Пребојте ги вазните кои веќе не ви се допаѓаат.

Пребојте ги вазните кои веќе не ви се допаѓаат.

Не го фрлајте стариот расипан касетофон. Напротив, претворете го во оригинална декорација.

Не го фрлајте стариот расипан касетофон. Напротив, претворете го во оригинална декорација.

Со помош на три рамки, и многу креативност, освежете ги ѕидовите.

Со помош на три рамки, и многу креативност, освежете ги ѕидовите.

Освежете ги старите рамки за слики со нова, невообичаена боја.

Освежете ги старите рамки за слики со нова, невообичаена боја.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 22:54

Пет супер идеи за пролетна градина

Пет супер идеи за пролетна градина

Ако ви требаат различни и генијални идеи кои се  пријателски настроени кон природата, тогаш сте на вистинското место. Погледнете ги  следните пет слики:

Креативноста нема граници…

5(336) 3(394) 2(408) 1(405)

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 23:09

Направeте сами: Џепче за прибор

Направeте сами: Џепче за прибор

Дури да имате модерна кујна, практичните џепчиња во рустикален стил можат да бидат интересен акцент на ентериерот, на кој секој гостин ќе се обрне внимание. Покрај тоа се практични и би ви помогнале при  организацијата и уредувањето во кујната. Можете да ги  комбинирате боите на платното  со оние на собата или да создадете традиционален модел кој ќе се издвојува од останатото, а ќе изгледа интересно.

Погледнете како се изработува

1

 

2

 

3

 

4

 

5

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2014 во 14:59

Направете сами: Декорации со копчиња

Направете сами: Декорации со копчиња

Шарените копчиња се навистина симпатичен и интересен предмет, кој освен за вашите облеки, можат да бидат корисни и за многу други работи. Декорирањето е една од нив. Еве неколку забавни проекти кои со сигурност можете и вие самите да ги направите доколку ви се наоѓаат вишок копчиња низ дома.

button-jar11button-jar1Monogram9 belt-buttons button-clothespins button-coasterbuttonnametag diy-button-frame-artwork-main floor-flowers flowers framed-buttons

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2014 во 15:03

Што да направите со старите тегли?

Што да направите со старите тегли?

Освен за зимница старите тегли може да се искористат на многу позабавен и оригинален начин.

Испразнетите тегли од мајонез, корнишони, печурки не се само за полнење со ајвар и џемови. Погледнете ги нашите идеи со што може да ги наполните и како практично да ги искористите во домот

Лимонада во тегла

lemonade-mason-jar2 lemonade-mason-jar3 lemonade-mason-jar6 lemonade-mason-jar8

Одлични се за на работното биро

back-to-school-painted-ball-jars colorful-mason-jars-pencil jars-school label-mason-jar office-decor-mason-jars-pencil-holders Southern-weddings-gumball-wedding-ideas

И за на ѕид

bathroom-jars DSC_5092_thumb garden-wall-mounted-jar hanging-jars

 

hanging-jewelry jar-sconce kitchen-utensil-jar magnetic-jar mason-jar-shelf-1 office-storage planter-mason-jar-wall- reclaimed-wood-jars shabby-decor-mason-jar shelf-jars

Направете си уникатни свеќници

candle-jars cascading-jars fence-lighting Lanterns-Featured2 mason-jar-candles mason-jar-lighting oil-mason-jar tree-jars-lighting-hanging

Може да ги употребите и во купатилото

bathroom-soap-dispenser-jar colorful-bathroom-set set-of-two-soap-dispensers soap-bathroom-dispenseer yellow-soap-mason-jar

Направете си убави вазни

1 2 3 4mason-jar-planterspainted-jarsplanters-window1vertical-planterswinterboostsnowdrop

Десерти во тегла

Cheesecake-Jars-1-of-1Final deser-jar1 pie-jar pie-jar1 smore-desert

 

Организирајте ги копчињата и иглите

kit-jar sewing-kit sewing-kitjar woodenspoolsjar yarn-dispenser-jars-ss

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2014 во 15:07

7 чуда што може да ги направите со старите столици

7 чуда што може да ги направите со старите столици

Зошто да ги фрлите старите столици кога од нив може да направите многу интересни работи. Не ви текнува ништо? На пример лулашка, маса… Ништо?

Јас ќе ви помогнам. Погледнете што може да направите од старите столови:

Почнувам со најнеобичната идеја. Интересно нели?

chairshelvesturquoise

Зошто да не си направите убава сталажа?

или лулашка?

star stol i stari remeni rezultat

Ова се добива кога ќе споите стари ремени и стар стол

stariot stol vo nov stol

Од стариот направете нов стол

stol fotelja

или бидете поамбициозни, па направете фотелја

stol masa
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2014 во 15:09

Од отпад до супер-креативен мебел

Од отпад до супер-креативен мебел

Речиси секој од нас има по некој од блиските членови во семејството што е многу пребирлив околу фрлање на старите неупотребувани предмети и окупира прилично голем простор од подрумот или дворот, што вие сметате дека може подобро да се искористи. Можеби и сте во право, но следните фотографии веројатно ќе ве натераат во иднина да подразмислите пред засекогаш да се ослободите од старата покуќнина. Што ако вашиот дедо цело време ги имал овие идеи?

creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_1 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_2 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_3 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_4 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_5 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_6 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_7 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_8 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_9 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_10 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_11 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_12 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_13 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_14 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_15 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_16 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_17 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_18 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_19 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_20 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_21 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_22 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_23 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_24 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_25 creative-furniture-designs-made-from-old-garbage_26

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.