IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Интегрален леб
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Интегрален леб

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 12:43
IQ   не е можно од белиот да ти е потешко. Белиот леб побрзо се вари во желудникот, од црниот. Затоа и на луѓето со расипан желудник им се препорачува бел леб иако црниот е поздрав.
Кај тебе мислам дека е на психолошка база.........па си се знаеш ти најубаво самиот/самата!!!!!!!

Инаку лебот можат и црвен да го направат тоа не е проблем. Бојата не ни кажува за неговиот квалитет. Има црни лебови..по боја......но ние овде зборуваме за црни во смисла интегрални лебови.....направени од цело зрно!

Затоа постојат овие форуми.......да се дружиме .....да менуваме информации.....и да дознаваме тоа што не сма знаеле.
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 12:55
ne zborev za integralen, samo za crn, od crno brashno treba da e praven, taka zam deka treba crno brashno da se koristi vo ishranata, crn sheker...nishto belo...taka i zabite bile pozdravi, ne fakjale tolku karies od kolku koga se hranish so bel leb, sheker...rafinirana hrana

Изменето од IQ - 18.Октомври.2008 во 12:57

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 12:41
Vo bel leb nema nisto osven PRAZNI KALORII a KVASEC VO BEL LEB ili BILO KOJ koj nije mesen so PRIRODEN KVAS e steten i vodi kon bolesti. Kvasecot ja razreduva krvta !
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 13:42


VALETA!!!!!

FALA MNOGU ZA LP.

Za zal jas ne sum od tie gradovi, vo Skopje ziveam i mnogu mi e krivo sto prestanaa tuka da go nosat toj zetvarskiot leb.
Pretpostavuvam tuka lugjeto ne go kupuvale, pa ne mu bilo isplatlivo na proizveduvacot duri do tuka da go distribuira.

Kako i da e ke se obidam da go napravam sama.......pa sto ke bide neka bide.......

FALA USTE EDNAS......ustvari DVAPATI....
Кон врв
Valeta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 24220
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valeta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 14:00
Нема на што.
Ако те донесе патот во Струмица можеш да си купиш. Жал ми е што неможеш да најдеш во Скопје
Вистината е нашата најценета сопственост. Затоа ја употребуваме толку штедливо.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 01:13
Лебов пак е достапен во Скопје.....го има во Тинекс......јееееееееее!!!!!!!
МИР со сите
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 12:59
Јас сум лебар јадам секаков леб, црн, бел, жолт, црвенголема%20насмевка
инаку интегралниот леб е секако многу здрав, ја подобрува работата на дигестивниот систем и содржи многу хранливи материи а за тие што сакаат да бидат сигурни дека имаат 100% добар производ добра идеа е да си купуваат интегрално брашно од специјализираните продавници и сами да го замесуваат лебот.
Инаку поефтин е белиот леб секако зашто содржи поефтини состојки, симпл аз дет.среќа
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2015 во 17:50
И јас сум лебар, се обидувам колку можам да го одбегнам, ама кога јадам манџа или салата морам да имам до мене макар парче леб да макнам голема насмевка
На нецели 10 метри од мене се отвори нов хипермаркет и во секцијата за леб и бело печиво има еден куп избор на печива. Е сега и цените варираат така да за еден ваков леб ќе платите 100тина денари, а ептен е вкусен голема насмевка.






Изменето од Omar - 08.Април.2015 во 17:51
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2015 во 18:34
Originally posted by Storm2 Storm2 напиша:

Vo bel leb nema nisto osven PRAZNI KALORII a KVASEC VO BEL LEB ili BILO KOJ koj nije mesen so PRIRODEN KVAS e steten i vodi kon bolesti. Kvasecot ja razreduva krvta !
 


Е ова е еден од популарните врховни бисери на макробиотика, вегетацијанци, лакто вегетаријанци и разни други јанци.

Што да напишувам, освем дека од зборот празни калории,па се до крај имам ваков коментар ?!„“’%‘&&*“’%‘„“’“’!„’’%‘&%‘%‘&*//,.??? 
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2015 во 21:46
Се навраќам на темава пак, од причина што гледам дека кој стигне си пишува а нема појма што напишал.
Дечки, со читање на некоку статии на интернет за храна нема да станете технолози и нутриционисти, многу треба за тоа.

На темава никој, ама баш никој, не одговорил што е Интегрално Брашно, а гледам глупости се изнапишувале.

Ова е дефиницијата за интегрално брашно.
-Интегрално брашно е она брашно кое е добиено од житарици со мелење на целото зрно вклучително и лушпата.
Разликата меѓу интегралното и белото брашно е што во првото, е застапена и лушпата и нукулецот на зрното, и толку.

Филмовите дека интегралното брашно е не знам како квалитетно во однос на белото, и дека имало некои големи нутритивни придобивки се само изнадуени глупости, нормално, има поголем процент на минерален состав во себе поради присуството на лушпата, и некои витамини од B-complex, како и A, C  и E, но тоа е минимално и тоа премногу доколку се спореди со само едно изедено јаболко, лимон или праска.

Така да, дали јадеш интегрален или не, исто ти се фаќа, поголеми нутритивни вреднсти ќе имаш доколку изедеш едно јаболко, отколку да се дуеш со леб и слично.

А тоа што ние Македонците си сме во голем процент лебари, нема никаква врска, и белиот леб и црниот, и интегралниот се едно те исто.

И уште една работа.
Кај нас - не знам како е во светот, интегралните лебови се поскапи за 25% а за да се добие интегрално брашно се потребни неколку процеси помалку од колку кај белото брашно.
Со самото ова треба да е во најмала рака поефтино за 25 %, а кај нас е обратно.
Зошто е ова вака, искрено не знам.

Што се однесува до мене, јас мразам интегрален леб, а тоа дека ставале бои и слично, нека им е на чест на производителите.

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.