Испечати | Затвори го прозорот

Интегрален леб

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Исхрана и кулинарство
Опис на форумот: Еднаш се живее... здраво или нездраво?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16145
Датум на принтање: 14.Мај.2024 во 11:34
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Интегрален леб
Постирано од: polzavce
Наслов: Интегрален леб
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 12:01
JAS VI TVRDAM DEKA lebot koj vo prodavnica go kupuvame kako integralen...........vsusnost e bel leb so dodadena crna prehranbena boja. Aditivi, zasladuvaci........uste sto li ne mu stavaat.


Kakov e vasiot stav po ova prasanje. Kaj moze da se kupi vistinski integralen leb.......onoj od celo zrno?



Коментари:
Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 12:07
Imase eden od "vistinskite" integralni se vikase ZETVARSI LEB i jas go kupuvav vo Maxy D marketite. Prestanaa da go nosat odamna i od togas ne znam kaj da najdam?????????


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 12:21
Ja zgresiv kategorijata na temava trebase u ishrana ne u medicina ama.............nova sum PROSTETE MI


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 13:40
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

JAS VI TVRDAM DEKA lebot koj vo prodavnica go kupuvame kako integralen...........vsusnost e bel leb so dodadena crna prehranbena boja. Aditivi, zasladuvaci........uste sto li ne mu stavaat.


Kakov e vasiot stav po ova prasanje. Kaj moze da se kupi vistinski integralen leb.......onoj od celo zrno?


За жал во право си, јас многу го сакав тој црниот со семчиња, ама кога разбрав дека всушност бојата не е поради нелупените зрна туку поради кафеавиот шеќер додаван заради боја престанав да го купувам.

Јасно, јас не би била јас ако сама не се уверам во пишаното, па така направив мал експеримент, чуреше на изгорен шеќер.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Valeta
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 20:57
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Imase eden od "vistinskite" integralni se vikase ZETVARSI LEB i jas go kupuvav vo Maxy D marketite. Prestanaa da go nosat odamna i od togas ne znam kaj da najdam?????????


Жетварски леб го консумирам често, го произведува Биокомерц -Струмица,исто така имаат повеке видови на интегрални колачиња, погачи со зеленчук и ладно цедено масло.
А дали ги има низ маркетите во државава незнам.

-------------
Вистината е нашата најценета сопственост. Затоа ја употребуваме толку штедливо.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 21:10
Затоа дома ке си правиш интегрален голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 22:13
Me zanima kakvo e toa lebce ' KIBUC '. Ako znae nekoj neka kaze.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 22:43
A za toj zetvarskiot sto vikas sto go pravele vo Strumica........go jades neli? A kaj go kupuvas?


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 17:35
Valeta daj ne bidi sebicna......... ........kazi kaj go kupuvas zetvarskiot leb?????????


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 17:55
navistina e taka kako sto velite,deka dodavaat samo boja za vsusnost da mislime deka lebot e integralen i zdrav.ova i doktorka mi go potvrdi.zalam sto ne mozam da vi pomognam,navistina ne znam kade kaj nas se prodava vistinski zdrav leb.pozdravголемо%20гушкање


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 19:29
Jas rabotev vo edna od poznatite picerii vo Skopje. Tamu ako otidete i pobarate sendvic prasanje koe vednas ke vi bide postaveno e : Dali go sakate sendvicot vo belo ili vo crno lepce?

Lepcinjata se pravat tamu i se prevkusni za jadenje no.......crnoto ne e integralno iako ima crna boja a odozgora e posipano so ovesni snegulki sto moze da zavede........

Pekarot sto gi pravi lepcinjata vo eden nas razgovor mi kaza deka porano rabotel i vo Zito Luks a i tamu bila istata pesna so boja vo lebot.


Sovet: Ne nasednuvajte na trikovi. Integralniot leb e kamen tvrd i se roni, ne moze da bide dusa mek kako ovie sto ni se nudat.


Постирано од: Valeta
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 16:03
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Jas rabotev vo edna od poznatite picerii vo Skopje. Tamu ako otidete i pobarate sendvic prasanje koe vednas ke vi bide postaveno e : Dali go sakate sendvicot vo belo ili vo crno lepce?

Lepcinjata se pravat tamu i se prevkusni za jadenje no.......crnoto ne e integralno iako ima crna boja a odozgora e posipano so ovesni snegulki sto moze da zavede........

Pekarot sto gi pravi lepcinjata vo eden nas razgovor mi kaza deka porano rabotel i vo Zito Luks a i tamu bila istata pesna so boja vo lebot.


Sovet: Ne nasednuvajte na trikovi. Integralniot leb e kamen tvrd i se roni, ne moze da bide dusa mek kako ovie sto ni se nudat.

Жетварскиот леб од биокомерц го има низ маркетите во Струмица, јас живеам во Ср. и го купувам од најблиската продавница. Како што спомна лебот е цврст и се рони но е вкусен за јадење, исто ги земам биоколачињата со малтекс, кокос и суво грозје исто се цврсти и ронливи но многу вкусни.
Ако сакаш можам да ги прашам дистрибутерите на Биокомерц дали доставуваат леб и низ другите градови, па ќе ти напишам.

-------------
Вистината е нашата најценета сопственост. Затоа ја употребуваме толку штедливо.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 18:03
Valeta nemas poim kolku sum ti blagodarna za naporot sto go vlozuvas!

Aj prasaj.........so netrpenie cekam.


MNOGU, MNOGU FALA!!!!!!


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 01:54
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

JAS VI TVRDAM DEKA lebot koj vo prodavnica go kupuvame kako integralen...........vsusnost e bel leb so dodadena crna prehranbena boja. Aditivi, zasladuvaci........uste sto li ne mu stavaat.




ne znaev za ova

jas na primer osekjam razlika koga jadam crn i bel leb...od beliot nekogas ako izedam povekje moze da mi e tesko na zeludnikot, a od crniot ne mi e...nekako polesen mi e za jadenje...sigurno ima nekoja pozitivna razlika, ne moze da e ist so beliot leb, da se razlikuvaat samo po bojata zoshto togash chuvstvuvam razlika? da ne e na psiholoshka baza a?

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 12:43
IQ   не е можно од белиот да ти е потешко. Белиот леб побрзо се вари во желудникот, од црниот. Затоа и на луѓето со расипан желудник им се препорачува бел леб иако црниот е поздрав.
Кај тебе мислам дека е на психолошка база.........па си се знаеш ти најубаво самиот/самата!!!!!!!

Инаку лебот можат и црвен да го направат тоа не е проблем. Бојата не ни кажува за неговиот квалитет. Има црни лебови..по боја......но ние овде зборуваме за црни во смисла интегрални лебови.....направени од цело зрно!

Затоа постојат овие форуми.......да се дружиме .....да менуваме информации.....и да дознаваме тоа што не сма знаеле.


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 12:55
ne zborev za integralen, samo za crn, od crno brashno treba da e praven, taka zam deka treba crno brashno da se koristi vo ishranata, crn sheker...nishto belo...taka i zabite bile pozdravi, ne fakjale tolku karies od kolku koga se hranish so bel leb, sheker...rafinirana hrana

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 12:41
Vo bel leb nema nisto osven PRAZNI KALORII a KVASEC VO BEL LEB ili BILO KOJ koj nije mesen so PRIRODEN KVAS e steten i vodi kon bolesti. Kvasecot ja razreduva krvta !


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 13:42


VALETA!!!!!

FALA MNOGU ZA LP.

Za zal jas ne sum od tie gradovi, vo Skopje ziveam i mnogu mi e krivo sto prestanaa tuka da go nosat toj zetvarskiot leb.
Pretpostavuvam tuka lugjeto ne go kupuvale, pa ne mu bilo isplatlivo na proizveduvacot duri do tuka da go distribuira.

Kako i da e ke se obidam da go napravam sama.......pa sto ke bide neka bide.......

FALA USTE EDNAS......ustvari DVAPATI....


Постирано од: Valeta
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 14:00
Нема на што.
Ако те донесе патот во Струмица можеш да си купиш. Жал ми е што неможеш да најдеш во Скопје

-------------
Вистината е нашата најценета сопственост. Затоа ја употребуваме толку штедливо.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 15.Јануари.2010 во 01:13
Лебов пак е достапен во Скопје.....го има во Тинекс......јееееееееее!!!!!!!

-------------
МИР со сите


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 17.Јануари.2010 во 12:59
Јас сум лебар јадам секаков леб, црн, бел, жолт, црвенголема%20насмевка
инаку интегралниот леб е секако многу здрав, ја подобрува работата на дигестивниот систем и содржи многу хранливи материи а за тие што сакаат да бидат сигурни дека имаат 100% добар производ добра идеа е да си купуваат интегрално брашно од специјализираните продавници и сами да го замесуваат лебот.
Инаку поефтин е белиот леб секако зашто содржи поефтини состојки, симпл аз дет.среќа


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 08.Април.2015 во 17:50
И јас сум лебар, се обидувам колку можам да го одбегнам, ама кога јадам манџа или салата морам да имам до мене макар парче леб да макнам голема насмевка
На нецели 10 метри од мене се отвори нов хипермаркет и во секцијата за леб и бело печиво има еден куп избор на печива. Е сега и цените варираат така да за еден ваков леб ќе платите 100тина денари, а ептен е вкусен голема насмевка.






Постирано од: fiks
Датум на внесување: 01.Мај.2015 во 18:34
Originally posted by Storm2 Storm2 напиша:

Vo bel leb nema nisto osven PRAZNI KALORII a KVASEC VO BEL LEB ili BILO KOJ koj nije mesen so PRIRODEN KVAS e steten i vodi kon bolesti. Kvasecot ja razreduva krvta !
 


Е ова е еден од популарните врховни бисери на макробиотика, вегетацијанци, лакто вегетаријанци и разни други јанци.

Што да напишувам, освем дека од зборот празни калории,па се до крај имам ваков коментар ?!„“’%‘&&*“’%‘„“’“’!„’’%‘&%‘%‘&*//,.??? 


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: fiks
Датум на внесување: 01.Мај.2015 во 21:46
Се навраќам на темава пак, од причина што гледам дека кој стигне си пишува а нема појма што напишал.
Дечки, со читање на некоку статии на интернет за храна нема да станете технолози и нутриционисти, многу треба за тоа.

На темава никој, ама баш никој, не одговорил што е Интегрално Брашно, а гледам глупости се изнапишувале.

Ова е дефиницијата за интегрално брашно.
-Интегрално брашно е она брашно кое е добиено од житарици со мелење на целото зрно вклучително и лушпата.
Разликата меѓу интегралното и белото брашно е што во првото, е застапена и лушпата и нукулецот на зрното, и толку.

Филмовите дека интегралното брашно е не знам како квалитетно во однос на белото, и дека имало некои големи нутритивни придобивки се само изнадуени глупости, нормално, има поголем процент на минерален состав во себе поради присуството на лушпата, и некои витамини од B-complex, како и A, C  и E, но тоа е минимално и тоа премногу доколку се спореди со само едно изедено јаболко, лимон или праска.

Така да, дали јадеш интегрален или не, исто ти се фаќа, поголеми нутритивни вреднсти ќе имаш доколку изедеш едно јаболко, отколку да се дуеш со леб и слично.

А тоа што ние Македонците си сме во голем процент лебари, нема никаква врска, и белиот леб и црниот, и интегралниот се едно те исто.

И уште една работа.
Кај нас - не знам како е во светот, интегралните лебови се поскапи за 25% а за да се добие интегрално брашно се потребни неколку процеси помалку од колку кај белото брашно.
Со самото ова треба да е во најмала рака поефтино за 25 %, а кај нас е обратно.
Зошто е ова вака, искрено не знам.

Што се однесува до мене, јас мразам интегрален леб, а тоа дека ставале бои и слично, нека им е на чест на производителите.



-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk