IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Формула 1 и Мото грандпри
  Активни теми Активни теми RSS - GP Japan
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

GP Japan

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: GP Japan
    Испратена: 10.Октомври.2008 во 19:23


Kruga      67 (305.721 Km)

Trening 1: Petok 10.10.2008, 03:00sat.
Trening 2: Petok10.10.2008, 07:00sat.

Trening 3: Sabota 11.10.2008, 04:00sat.
Kvalifikacii: Sabota 11.10.2008, 07:00sat.

Trka: Nedela 12.10.2008. 06:30sat.

Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 12:01
Kvalifikacii

1       Lewis Hamilton       McLaren-Mercedes       1:18.404
2      Kimi Räikkönen      Scuderia Ferrari      0:00.457
3      Heikki Kovalainen      McLaren-Mercedes      0:00.173
4      Fernando Alonso      Renault F1 Team      0:00.665
5      Felipe Massa      Scuderia Ferrari      0:00.687
6      Robert Kubica      BMW Sauber F1 Team      0:01.792
7      Jarno Trulli      Toyota Racing      0:00.839
8      Timo Glock      Toyota Racing      0:00.931
9      Sebastian Vettel      Scuderia Toro Rosso      0:01.451
10      Sebastien Bourdais      Scuderia Toro Rosso      0:01.980
11      David Coulthard      Red Bull Racing      0:00.000
12      Nelson Piquet Jr.      Renault F1 Team      0:00.087
13      Mark Webber      Red Bull Racing      0:00.167
14      Kazuki Nakajima      WilliamsF1 Team      0:00.407
15      Nico Rosberg      WilliamsF1 Team      0:00.485
16      Nick Heidfeld      BMW Sauber F1 Team      0:00.648
17      Rubens Barrichello      Honda Racing F1 Team      0:00.695
18      Jenson Button      Honda Racing F1 Team      0:00.913
19      Adrian Sutil      Force India-Ferrari      0:00.976
20      Giancarlo Fisichella      Force India-Ferrari      0:01.723


Moze pred vreme da mu cestitame na Hamilton za ovaa sezona...koga e glup Massa

Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 14:04
1       Fernando Alonso       Renault F1 Team       1:30:21.892
2      Robert Kubica      BMW Sauber F1 Team      5.283
3      Kimi Räikkönen      Scuderia Ferrari      6.400
4      Nelson Piquet Jr.      Renault F1 Team      20.570
5      Jarno Trulli      Toyota Racing      23.767
6      Sebastian Vettel      Scuderia Toro Rosso      39.207
7      Felipe Massa      Scuderia Ferrari      46.158
8      Mark Webber      Red Bull Racing      50.811
9      Nick Heidfeld      BMW Sauber F1 Team      54.120
10      Sebastien Bourdais      Scuderia Toro Rosso      1:00.085
11      Nico Rosberg      WilliamsF1 Team      1:02.096
12      Lewis Hamilton      McLaren-Mercedes      1:18.900
13      Rubens Barrichello      Honda Racing F1 Team      1 Runde zuruck
14      Jenson Button      Honda Racing F1 Team      1 Runde zuruck
15      Kazuki Nakajima      WilliamsF1 Team      1 Runde zuruck
16      Giancarlo Fisichella      Force India-Ferrari      Ausfall
17      Heikki Kovalainen      McLaren-Mercedes      Ausfall
18      Adrian Sutil      Force India-Ferrari      Ausfall
19      Timo Glock      Toyota Racing      Ausfall
20      David Coulthard      Red Bull Racing      Ausfall

Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 17:06
Originally posted by Vardar1947 Vardar1947 напиша:

Kvalifikacii


Moze pred vreme da mu cestitame na Hamilton za ovaa sezona...koga e glup Massa
 
ne e nisto gotovo...teoretski!
navivaj narednata trka vo kina masa da zavrsi prv, a hamilton pod 4 mesto za da vo brazil bide resavackata trka na koja se nadevame deka ke svali masa i sekako timot na ferari....намигнувањенамигнувањесреќасреќасреќа
 
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
abracadabra Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abracadabra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 18:51
Не е глуп Маса туку Хамилтон!Не ја научи лекцијата од лани дека шампионатот трае до последниот круг на последната трка.Да не мислеше дека Маса ќе му дозволи да го помине туку-така.Има уште многу фурни леб да изеде додека стане шампион,ако воопшто се случи тоа...
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 20:02
Eve nekolku sliki od Trkata....Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 18:17
Хамилтон и Маса се караа, Алонсо профитира

Имав многу грешки и платив за тоа. Едноставно имав лош ден и сега ми преостанува да се концентрирам за наредната трка, следната недела во Кина, вели Луис Хамилтон

Водечкиот во генералниот пласман во најбрзиот циркус на денешницата, Британецот Луис Хамилтон и покрај тоа што ја имаше пол позицијата на ГП на Јапонија, ја загуби уште на стартот, во првиот свиок, откако закочи предоцна, а на него налета актуелниот шампион во Формула 1, Финецот Кими Раиконен. По оваа незгодна ситуација и мало излетување од патеката двајцата ги загубија добрите позиции, така што се најдоа на шестото и седмото место. Британецот подоцна направи уште една непромислена грешка кога во борба за петтото место не успеа да го мине неговиот најголем конк*рент за титулата Маса (заврши како седми), по што ја загуби позицијата за бодови и застана на 12. место.

Сето ова одлично го искористи двојниот светски шампион, Шпанецот Фернандо Алонсо со Рено, кој триумфираше, забележувајќи ја втората победа во низа, откако неочекувано победи и на претходната трка во Сингапур. Сепак, поранешниот светски шампион се разбуди доцна, на крајот од сезоната и на две трки до крајот е на седмото место во генералниот пласман со 48 бодови.
-Имав многу грешки и платив за тоа. Едноставно имав лош ден и сега ми преостанува да се концентрирам за наредната трка, следната недела во Кина. Посакав да го минам Фелипе и направив голема грешка. Тогаш, Маса сврте лево и ме удри многу силно по што загубив еден поен на трката, изјави Хамилтон.

Бодови на патеката Фуџи освоија уште Нелсон Пике (Рено), Јарно Трули (Тојота), Себастијан Бурде и Себастијан Фетел (Торо Росо), а се посрами и второпласираниот во генералниот пласман Бразилецот, Фелипе Маса (Ферари) кој освои само еден бод и ја намали предноста на Хамилтон на пет. По оваа трка Британецот остана водечки со 84, додека Фелипе има 79 бодови. Третото место го држи Полјакот Роберт Кубица со 72 бода.

Во конк*ренција на конструктори водството од Мекларен го презеде тимот на Ферари, кој сега има 141 бод, а британската екипа шест помалку. На трето место е БМВ Заубер - 128 бода.
Наредната недела пилотите се селат во Кина, а на втори ноември е последната трка во Бразил каде ќе биде промовиран новиот шампион во Формула 1.Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 02:03
Стартниот поредок измешан поради казниНаместо тежината на горивото, главен печат на анализата на стратегијата за утрешната трка во Јапонија и дадоа казните што ги поделија стјуардите на пет од водечките возачи.

Адријан Зутил од четвртото место, Баричело од петтото, Батон од седмото, Буеми од десеттото и Алонсо од дванаесеттото место, ќе добијат казна со симнување од пет места на стартот. Со исклучок на Буеми кој оствари пласман во првата десетка, но имаше инцидент на патот кон боксот и се врати во гаражата со возење, па е казнет поради тоа, останатите добија пенал поради непочитување на жолтите знамиња. Со ваквиот расплет, стартот зад првите тројца изгледа поинаку, со Хајдфелд на четврто место, а финското дуо од Раиконен и Ковалаинен ќе биде во третиот ред. Розберг и Кубица ќе појдат од седмата и осмата позиција, наместо од 11 и 13 место.

Додека Фетел е чист фаворит пред Трули и Хамилтон кои имаат помалку гориво во резервоарот, оние кои беа на опашката и предвидоа потежок резервоар за првата етапа од трката сега имаат уште подобри шанси да напредуваат. Така на пример, додека Фетел има тежина од 658,5 килограми (три повеќе од Трули и Луис), Ковалаинен има 675 килограми, а Розберг и Кубица уште десет повеќе од него.

Пропишаната тежина на болидите е 605 килограми, што значи дека остатокот го открива количеството на гориво во резервоарот, а со тоа и стратегијата во утрешното гран при. Тоа би значело дека според предвидената потрошувачка од 2,9 килограми гориво по круг, прв во боксот ќе влезе Јарно Трули во 15 круг, заедно со Хамилтон, а Фетел би одел еден круг подоцна од нив. Ковалаинен кој има 20 килограми повеќе најверојатно само ќе направи прилично задоцнет прв стоп, додека Розберг и Кубица со +30 килограми би можеле да тактизираат и да ја прилагодат стратегијата да им биде со едно застанување, што при „правовремено“ излегување на возилото за безбедност може да значи голема помош. Сепак, во дадените околности, кога поредокот е измешан и побрзите возачи се назад, тешко може да се предвиди расплетот во трката, особено откако на квалификациите имаше три тешки излетувања кои донесоа прекини, жолти и црвени знамиња, а згора на се Баричело изјави дека и самата патека е недоволно безбедна.

Предвидени се 53 круга, секој со должина 5,807 километри. Стартот е во 7 часот наутро по средноевропско време.

Нов редослед од квалификациите

01. Себастијан Фетел (Ред Бул) – 658,5 кг

02. Јарно Трули (Тојота) – 655,5 кг

03. Луис Хамилтон (Мекларен) – 656 кг

04. Ник Хајдфелд (БМВ Заубер) – 660 кг

05. Кими Раиконен (Ферари) – 661 кг

06. Хеики Ковалаинен (Мекларен) – 675 кг

07. Нико Розберг (Вилијамс) – 684,5 кг

08. Роберт Кубица (БМВ Заубер) – 686 кг

09. Адријан Зутил (Форс Индија) – 650 кг

10. Рубенс Баричело (Браун) – 660,5 кг

11. Хаиме Алгуерсуари (Торо Росо) – 682,5 кг

12. Џенсон Батон (Браун) – 658,5 кг

13. Џанкарло Физикела (Ферари) – 661,5 кг

14. Себастијан Буеми (Торо Росо) - 665,4 кг

15. Казуки Накаџима (Вилијамс) – 695,7 кг

16. Роман Грожан (Рено) – 691,8 кг

17. Фернандо Алонсо (Рено) – 689,5 кг

18. Витантонио Лиуци (Форс Индија) – 682,5 кг

19. Тимо Глок (Тојота)**

20. Марк Вебер (Ред Бул)**** ќе стартуваат од бокс

f1almanah.com
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 20:39
Фетел убедлив во ЈапонијаСебастијан Фетел со Ред Бул ги задржа шансите за освојување на титулата по успехот на трката за Големата Награда на Јапонија која се возеше на пистата во Сузука.

Батон денеска заврши едвај на осмата позиција по што борбата за трофејот остануива отворена. Втор на целта дојде Јарно Трули пред Луис Хамилтон, ферарито на Кими Раиконен стигна до четрвртата позиција а Нико Розберг до петата, понатаму следуваа Хајфилд, Барикело, Батон, Кубица, Алонсо ...

Во генералниот пласман Батон води со 85 поени пред Барикело кој има 71 и Фетел со 69 но до крајот има уште само две трки.

Уште од самииот старт Фетел кој воедно ја освои и полпозицијата тргна напред и не им дозволи на своите конк*ренти да го следат и да ја загрозат неговата прва позиција во текот на целата трка.

Денешната трка во Јапонија воглавно беше мирна без многу претекнувања на стазата туку војната главно се водеше во боксовите исто така изненадувачки, во однос на вчерашните квалификации денеска немаше некои поголеми излетувања освен она на Хајме Алгуерсуари од Торо Росо на 10 круга пред крајот, излтувањето не донесе некоја посериозна повреда кај пилотот единствено на патеката мораше да испадне сигурносното возило.

sportdenes.comИзменето од Iron Man - 04.Октомври.2009 во 20:41
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.