IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Свеќи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свеќи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 13141516>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 15:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jasno e deka svekji i kandila se
koristele ushte vo starozavetno vreme. Imame pishani podatoci za toa koi
specifichno velat deka svekjite i kandilata treba da se palat spored Bozhjata
volja vo hramovite i toa ne kako osvetluvashko sredstvo.


 

Посочи ми каде во стариот завет верниците принесувале свеќи за
живи, за мртви, за здравје, за бериќет?

Посочи ми каде во стариот завет немало молитвен чин без
употреба на свеќа?

 

Кои се тие храмови? Можеш да Наброиш 2 од нив? среќа Се разбира
дека не можеш, затоа што постоел само еден Храм во стариот завет кој бил
започнат од Давид, завршен од Соломон, а потоа обновуван при неговите
уривања.

[/QUOTE]




Tochno e deka imalo samo eden hram, no mislev i na Tabernakulot (stho go zemav samo uslovno kako takvo privremeno mesto).

Znaeme deka kandilo se palelo sekojdnevno i denonokjno, a svekji pri prizanici. Vprochem manorata se koristi i denes za takva namena, pa duri se upotrebuva chesto pati kako evrejski verski simbol.

Poentata mi e deka svekjata ne e izmislica na hristijanite i ne e nepoznata rabota na evreite.

Znachi svekjata bila koristena (ne samo kako osvetluvachko sredstvo ) , sekako ne kako nekoja beskrvna zhrtva, nitu kako nekakov redoven sostaven del od molitvata.

Do deneshen den jas nemam sretnato nitu eden venik koj palenjeto svekja go gleda kako davanje nekakva beskrvna zhrtva. Mozhebi samo kako simbol na bozhja svetlina, kako pomen ili respekt, no sekako ne kako nekakva zhrtva.

Zatoa prashav kako takvoto palenje svekja bi go negiralo Hristijanstvoto?


Изменето од Messenger - 31.Октомври.2009 во 15:40
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 17:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

..Do deneshen den jas nemam sretnato nitu eden venik koj palenjeto svekja go gleda kako davanje nekakva beskrvna zhrtva. Mozhebi samo kako simbol na bozhja svetlina, kako pomen ili respekt, no sekako ne kako nekakva zhrtva.

Zatoa prashav kako takvoto palenje svekja bi go negiralo Hristijanstvoto?

I jas se chudam , i nikako da se iznachudam na dushe - grizhnicive za Hristijanstvoto.
Na nekolku starnici ponazad, na citatite koi Asya gi navede, mislam na Blagoj mu replicirashe koga posochi: Ajde namesto svekji i kandila, zamenete so elektrichni silajici i vidite na shto kje lichat citatite.
Ostaj se, izgleda ovie denominaciive so noname, epten se dinamizirani so nivnite dinamichki chitanja i objasnuvanja na Biblijata.
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Мислам дека темава може да се затвори после овој коментар. Честитки ЕвАнгелос!

A ne mislish li deka podobro kje beshe voopshto da ne otvarashe vakva sub - sub tercijalna tema. I kako ne se zaprashash da otvorish tema vo koja kje si go prezentirate vasheto veruvanje, vashata crkva, vash*te OBREDI...i dokolku se odluchish na takov chekor, eve edna bonus ateistichka pomosh od mene, kje ti posocham edna voobichaena praktika od svetovniot zhivot, pa belkim kje ima nekoja polza :

Ako sakash da si go promovirash svojot proizvod ( edna od komponentite na marketing mix-ot), zboruvaj iskljuchivo za tvojot proizvod, potenciraj gi prednostite na tvojot proizvod bez minimiziranje na konk*rentskiot ( konzumentot toa kje go vidi, ne se sekiraj), i ne zavleguvaj da go kritikuvash, zashto ovoj ima taka da te napenali shto cel zhivot kje plakjash obeshtetuvanje.
Mislam deka me razbra, a Majkl mozhe da vi bide ubav primer kako se pravi toa.

E sega, koga sakash da diskutirash objektivno ( se nadevam deka ne samo ti tuku i tvoite istomislenici, znaete shto e objektivnost) za obredite vo pravoslvieto, navedi gi prvin obredite vo vashata crkva, navid gi vash*te ceremnonii, svetsenstvo, objekti ( ustvari mi kazha kade e vashiot obejekt, i izvini, odma da ti kaham slaba rabota) pa vo toj kontekst se chudam na pravoslavnive shto voopshto vi repliciraat so intenzitetot od koj ne gledam deka ima potreba. Se obiduvaat da vi objasnat - dokazhat neshto ( ne samo za svekjive, tuku i za ikonite, za monashtvoto, za apostolskoto preimstvo, za svetite otci, za crkovnata muzika, i t.n.) i kako mozhe da se ochekuva da gi razberete site tie neshta, koga takvi neshta ne ste imale, nitu pak kje imate.


Da ja pojasnam boldiranava misla so edna sluchka (metaforichno- parabolichno) veruvam taka polesno vi e da ja razberete:

Navremeto, Kardelj odejkji na lov ( najverojatno so Tito), sluchajno ili namerno e dozvoleno da se sretnat so shumarot, so obichniot selanec na nashata drzjhava. I posle dve tri minuti voobichene konevrzacija ( voobichaena soc - realistichna prezentacija na uspeshnosta na nasheto opshtestvo, demek sega Proleterite se na vlast, tie ja vodat drzhavata ), shumarot parashal: Izvinete , ne mi e jasno shto e toa Proleter?
Kardej ( kako tvorec na YU ek-soc doktrina) mudro so siguren ton mu odgovoril: Proleter e choevk koj osven svojot trud nishto drugo nema.
Shumarot vozvratil: Aaaaaa, jasno mi e, kaj nas vo selo niv gi vikame KOPUCI, ni kukja, nitu familja imaat, sega mi se razjasni kompletno koi se proleterite.

Se nadevam deka ja dokuchuvash analogijata, samo sporedi gi rechenicite so boldiranite zborovi.

Изменето од Marko sk - 31.Октомври.2009 во 19:23
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 18:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Poentata mi e deka svekjata ne e izmislica na hristijanite i ne e nepoznata rabota na evreite.
 
Скраја да е дека свеќите се измислица на христијаните или пак на евреите.
Паганите му се поклонувале на Сонцето и на Месечината како извори на светлината и палеле свеќи и кандила во храмовите пред идолите, принесувајќи ги во чест на нивните богови.
Египќаните биле први кои ги употребувале. Дури имале и еден празник, наречен палење свеќи. Старите Македонци, Грци и Римјани, исто така, ги употребувале. На еден празник, во чест на богинката Церера, палеле многу свеќи. Обичајот бил да и принесуваат големи свеќи и факели. Евреите никогаш не ги употребувале. Евреите никогаш не купувале свеќи за да ги принесуваат во свеќник за живи, за мртви, за здравје, за бериќет. Не ги употребувале ни првите Христијани.
При крајот на четвртиот век, почнале да палат свеќи при читањето на Евенгелието, а потоа на сеќавањето на Тајната вечера. Од тие настани постепено, овој пагански обичај, се вовел во Црквата и добил сосем спротивно и престапно употребување.
 
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Do deneshen den jas nemam sretnato nitu eden venik koj palenjeto go gleda kako davanje nekakva beskrvna zhrtva.
 
Кај живееш ти? Јас речиси сите православни верници што ги сретнувам ми велат дека свеќата е бескрвна жртва што православниот верник му ја принесува на Бога.
Еве ти и доказ:
 
Таму, меѓу другото, прота-ставрофор Илија Донев го пишува и следново:
 
"Купувањето свеќа е мала жртва принесена кон Бога, жртва која е доброволна и не е тешка и голема."
"Не се срами од луѓето да запалиш свеќа и кога службата е завршена. – и тогаш жртвата ќе ти биде прифатена"
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 18:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Таму, меѓу другото, прота-ставрофор Илија Донев го пишува и следново:
 
"Купувањето свеќа е мала жртва принесена кон Бога, жртва која е доброволна и не е тешка и голема."
"Не се срами од луѓето да запалиш свеќа и кога службата е завршена. – и тогаш жртвата ќе ти биде прифатена"
 
 



Евангелос - СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ГО ПРОЧИТА МОЈОТ КОМЕНТАР!!! ТОА Е ПРАВОСЛАВНОТО УЧЕЊЕ ЗА СВЕЌАТА!!!

а тој прота-ставрофор Илија Донев да оди да научи што е ПРАВОСЛАВНА ТРАДИЦИЈА - и после да пишува глупости - ОВАА ЕРЕС ЈА ИМА САМО КАЈ ЦРКВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ - и поповите арамии кои пишуваат СЕКАКВИ ГЛУПОСТИ - ЗА ПАРИ!!! ТОА НЕ Е ПРАВОСЛАВНО УЧЕЊЕ, ТОА НЕ Е ПРАВОСЛАВНА ТРАДИЦИЈА!!!

СВЕЌАТА НЕ Е НИКАКВА ЖРТВА!!! ВО ПРАВОСЛАВНАТА ЦРКВА НЕМА ЖРТВИ!!!

КОНЕЧНО ОВА ТРЕБА ДА ГО РАЗБЕРАТ КОМУНИСТИЧКИТЕ ПОПОВИ-АРАМИИ!!!

п.с.
Ев - не биди како магаре на мост - ти кажав дека за ова и двајцата сме согласни - ВО ПРАВОСЛАВНАТА ЦРКВАТА НЕМА ЖРТВИ!!!

остави ги арамиите тие ке одговараат за тоа што го заблудуваат народот за да КРАДАТ ПАРИ!!!


за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 19:59
Ovoj sektantski cirkus okulu svekjite, ja preminuva sekoja granica na normalno odnesuvanje i rasuduvanje! Inaku, jazichnicite koristele ne samo svekji, tuku sekojdnevno jadele leb. Znachi li toa deka site lugje se denes pagani ili treba da prestanat da jadat?

Svekjite se element na crkovnata tradicija (pravete razlika pomegju crkovna i narodna tradicija), kakva shto Gospod povelal ushte vo Stariot Zavet i simboliziraat svetlina. Svakjanjeto deka starozavetnite pravila se ponishteni ili "vrskata e raskinata", e sosem pogreshno, bidejki Stariot i Noviot Zavet imaat eden (ist) Bog, no kako shto e napishano vo Sv. Pismo, vo nekoi zakoni nastanuva "promena". Koga starozavetnite zakoni bi bile ponishteni, kako shto mislat sektantite, togash desette Bozhji zapovedi bi bile beznachajni, bidejki se dadeni vo Zavet Stariot, koj ne bi bil sostaven del na Svetata Biblija. "Ako koza lazhe, rog ne lazhe!"

Za zhal, nekoi pravoslavni hristijani imaat pogreshno svakjanje za svekjite, pa od nekoe sueverie gi kupuvaat samo vo nepar i se odnesuvaat nepochitatelno kon Boga, svetcite, angelite, sveshtenicite i prisutnite mirjani, koga vo tekot na Bozhjata sluzhba palat svekji i celivaat ikoni. Zatoa, treba da se pristigne porano vo hramot, pred da zapochne sluzhbata, zahto vo nejziniot tek, seto vnimanie se posvetuva na Boga. Palenjeto na svekji e beznachajno, ako chovekot ne zema aktivno uchestvo vo Bozhjata sluzhba.

Povekje informacii za upotrebata na svekjite i nivnoto znachenje vo Pravoslavnata Crkva:
http://orthodoxyinamerica.org/article.php?id=62

"Christian service" - se odnesuva na Bozhjata sluzhba vo hramot, ne na sekoja privatna molitva.

Изменето од Asya - 31.Октомври.2009 во 20:26
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 20:55
Svakjanjeto na EvAngelos ne e biblisko, nitu ima vrska so hristijanstvo. Vsushnost, toj veli deka Bozhjite povelbi, koishto se dadeni vo Sv. Biblija, se paganski obichaj. Gi molam chitatelite i site sobesednici da obratat vnimanie vo Stariot Zavet:

"А Елеазар, синот на свештеникот Арон, нека се грижи за маслото за светилниците, за мирисливиот темјан, за постојаниот лебен принос и за маслото за помазание; нека се грижи за сиот Шатор, за сè што е во него - за Светилиштето и за неговиот намештај” (Broevi, 4:16).

"Потоа нека земат сино платно и нека го покријат светилникот за осветление и неговите светилки, неговите штипки, неговите пепелници и сите садови за масло, со кои се служат околу него" (Broevi, 4:9).

"Зборувај му на Арона и речи му: ‘Кога ќе ги палиш светилките, седум светилки нека светат на предната страна на светилникот’”(Broevi, 8:2).

"Арон нека кади врз него со благомирислив темјан секое утро кога ги подготвува светилките: Арон нека кади пак во примрак, кога ги запалува светилките, за да биде тоа секогашно кадилно принесување пред Господа во сите ваши поколенија."(Izlez, 30:7,8).

Gospod mu dava instrukcii na Mojseja, kako i koga Aron (brat na Mojej i prv prvosveshtenik) da kadi i da gi zapaluva svekjite, za da bide toa sekogashno kadilno prinesuvanje pred Gospoda VO SITE POKOLENIJA! Kako shto gledate, ne pishuva "do Noviot Zavet", t.e. taa Bozhja povelba vazhi i denes, za site sveshtenici.

"И ги запали светилките пред Господа, како што Господ му нареди на Мојсеја" (Izlez, 40:25).

"Арон нека ги одржува непрекратно светилките на чист светилник пред Господа” (Levit 24:4).

"Кажи му на Елеазар, синот на свештеникот Арон да ги отстрани кадилниците од пожариштето, зашто се осветени, а неосветениот оган од нив нека го распрсне подалеку"(Broevi, 16:37).

"Потоа Мојсеј го зеде маслото за помазание и ги помаза Шаторот на средбата и сè што е во него, за да ги освети. Седумпати го попрска со него жртвеникот па ги помаза жртвеникот и сиот негов прибор, мијалникот со неговото подножје, за да ги освети. Излеа миро врз Ароновата глава и го помаза, за да го посвети" [Levit, 8: 10-12).

Tie se Bozhji povelbi, izrecheni od ustata Bozhja, a idolopoklonstvo e odnesuvanjeto na EvAngelos, koj na sopstvenoto mislenje mu pridava pogolemo znachenje, otkolku na Boga. EvAngelos ne gi pochituva Bozhjite zakoni i prodolzhuva da se protivi nasproti ochevidnite dokazi.

Definicija na idolopoklonstvo:
http://www.aolsvc.merriam-webster.aol.com/dictionary/idolatry

Definicija 2 se odnesuva na EvAngelos i site, koi im pridavaat vrhovno znachenje (na mestoto na Boga ili povisoko od Nego) na sopstvenite mislenja. Vo definicija 1, pishuva deka idolopolnostvo e koga nekoj predmet se obozhava kako bog. Pravoslavnata Crkva upotrebuva svekji, kandila i ikoni, no ne im se poklonuva kako na Bog, nitu im pridava pogolemo znachenje od toa shto navistina se. Spored toa, tvrdenjeto na EvAngelos, navodno deka svekjite i ikonite vo Pravoslavnata Crkva se idolopklonstvo, e pobieno i dokazhano kako netochno.

"Zhrtvata" pri kupuvanjeto na svekji, nema poinakvo znachenje od sekoja druga hristijanska zhrtva. Odnosno, koga hristijanite davaat milostinja, pomagaat, se trudat vo hramot, chinat neshto dobro i polezno za Crkvata ili nekogo, tie zhrtvuvaat, t.e. go davaat od svoeto srce (so ljubov) vo imeto na Hrista. Taka i parite za svekja treba da bidat pozhrtvuvani, pred se, od srce, a ne beznachajno da se kupuvaat, po obichaj i sl. Zhrtva = ljubov. Nema ljubov bez zhrtva!



Изменето од Asya - 31.Октомври.2009 во 22:13
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 21:18
Asya, како што знаеш во Старио Завет има и други одредби кои се заповедани како вечни. На пример, заповедите за саботата, седмата година, јубилејната година (секој педесетта), разноразни одредби кои вие не ги исполнувате... ме мрзи да цитирам а и немам време. Прашањато ми е: дали парцијално го исполнувате Стариот Завет? Дали самите си одредувате што ќе исполнувате а што не? Она за свеќи сте си го задржале, а саботата сте ја заборавиле. Свештенството, кадењето, свеќите сте ги задржале, љубовта сте ја заборавиле. Кој одлучува што ќе задржите а што не?
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 21:38
AlDra, so seta pochit kon ona sto go govorish, kako i kon vechnite Bozhji zapovedi, temata e Svekji, a ne "Spored koi kriterijumi pravoslavnata crkva odreduva dali nekoi starozavetni zapovedi kje se ispolnuvaat ili ne?"

Da se drzhime za otvorenata tema.

Do sega utvrdivme deka palenjeto svekji e neshto sto evreite go praktikuvale spored Bozhjata preporaka. Utvrdivme deka nitu Bog, nitu Isus ne zapovedale nishto podrugo so koristenjeto na svekjite, a ushte pomalu nivno ukinuvanje vo verskoto praktikuvanje. Sleduva prashanjeto po koja osnova se kritikuva pravoslavnata crkva za koristenjeto svekji?"

Iskreno, za mene ne e nikakov argument, a ushte pomalu nekakov fakt, deka so vostanuvanjeto na Noviot Zavet svekjite avtomatski treba da ischeznat od praktichna upotreba.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 22:11
Koj veli deka svekjite treba avtomatski da ischeznat vo Noviot Zavet? Takvo neshto ne pishuva vo Biblijata!

Vo Noviot Zavet:
"I vo prviot den na sedmicata, kade se bea sobrale uchenicite za da prekrshat leb, Pavle, bidejki na drugiot den sakashe da trgne, besedeshe so niv i go prodolzhi slovoto do polnokj. Vo gornata odaja, kade shto se bevme sobrale, imashe dosta svekji" (Dela Apostolski 20:7,8).

Prviot den na sedmicata e Nedela, a vo odajata kade shto se izvrshuvala Liturgija/Evharistija (se bea sobrale uchenicite da prekrshat lab), imalo dosta svekji. Sv. Apostol Pavle bil vo poseta, a bidejki na drugiot den sakal da trgne (da zamine), go iskoristil ostanatoto vreme za beseda. Samata Liturgija ne bila izvrshena na polnokj, nitu neposredno pred polnokj, tuku mnogu porano (ne ni e dadeno tochno vreme). Pavle ja prodolzhil besedata do polnokj, zaradi svoeto skoro zaminuvanje. Obratete vnimanie: "Kade shto se bevme sobrale", oznachuva dejstvo vo minato vreme, izvrsheno mnogu porano. Vo dadeniot sluchaj, bi mozhelo da znachi "rano nautro" vo odnos na "docna navecher". Koga sluzhbata bi se izvrshila neposredno pred samata beseda, bi pishuvalo -"kade shto se sobravme". Samiot fakt, koj potencira deka imalo mnogu svekji, potvrduva deka se raboti za verski obred. Vo sprotivno, koga svekjite bi se koristele samo kako sredstvo za osvetluvanje, ne bi bile spomenati, bidejki vo knigite na Biblijata ne se zapishuvaat sekojdnevni pojavi i nastani, tuku samo onie, koishto imaat nekakvo znachenje za/vo verata i Crkvata. Vo Noviot Zavet nema potreba opshirno da se govori za upotrebata na svekjite i nivnoto znachenje, bidejki site instrukcii se dadeni vo Stariot Zavet.



Изменето од Asya - 01.Ноември.2009 во 01:57
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 22:22
Originally posted by Asya Asya напиша:

Vo Noviot Zavet nema potreba opshirno da se govori za upotrebata na svekjite i nivnoto znachenje, bidejki site instrukcii se dadeni vo Stariot Zavet.



Еве ги инструкциите од Стариот Завет


Судии 15-4 И отиде Самсон и улови триста лисици и, откако зеде свеќи, врза опашка за опашка и врза една свеќа меѓу две опашки;
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 22:32
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by Asya Asya напиша:

Vo Noviot Zavet nema potreba opshirno da se govori za upotrebata na svekjite i nivnoto znachenje, bidejki site instrukcii se dadeni vo Stariot Zavet.

Еве ги инструкциите од Стариот ЗаветСудии 15-4 И отиде Самсон и улови триста лисици и, откако зеде свеќи, врза опашка за опашка и врза една свеќа меѓу две опашки;


Znaesh li ti, shto znachi zborot "instrukcija"?

"По некое време, во жетвата на пченицата, Самсон дојде да ја посети својата жена, донесувајќи и јаре, и рече: „Сакам да влезам кај својата жена во одајата.” Но неговиот тест не му дозволи. ”Мислев - му рече тој - дека си ја замразил, па му ја дадов на твојот другар. Но зар нејзината помлада сестра не е поубава од неа? Земи ја место неа!” Самсон му одговори: „Овој пат нема да им бидам виновен на Филистinците, кога ќе им направам зло.” И Самсон отиде, фати триста лисици, зеде гламни и, свртувајќи ја опашката кон опашката, стави по една гламна меѓу две опашки" (Sudii 15:1-4). MK - Biblija 1999

- "И пошел Самсон, и поймал триста лисиц, и взял факелы , и связал хвост с хвостом, и привязал по факелу между двумя хвостами." Ru - Biblija

- "И отишавши Самсон ухвати триста лисица, и узе луча, и свеза по две у репове, и метну по један луч међу два репа." SR-Dan Karadzhich

- "И тъй, Самсон отиде та хвана триста лисици, и, като взе главни, обърна опашка към опашка, и тури по една главня в средата между двете опашки." BG - Biblija 1940

- "And Samson went and caught three hundred foxes, and took firebrands, and turned tail to tail, and put a firebrand in the midst between two tails." EN- King James Bible

Vo gorniot bibliski tekst, Bog ne dava instrukcii, tuku e opishan nastan, i stanuva zbor ne za svekji, tuku za fakeli (glamni).



Изменето од Asya - 01.Ноември.2009 во 01:49
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 23:17
BG - "Цариградска" - Съд. 15:4

И отиде Самсон та хвана триста лисици, и взе свещи, и обърна опашка към опашка, и тури по една свещ в средата между двете опашки.
 
BG - "Синодален" - Съд. 15:4

И отиде Самсон и налови триста лисици и, като взе свещи, свърза опашка с опашка и привърза по свещ между две опашки;
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 23:23
Vo mnogu prevodi na makedonski i drugi jazici se pravat greshki, osobeno vo izdanijata na sektite, chii lideri i preveduvachi nemaat Bozhji blagoslov i vodstvo na Sv. Duh, nitu imaat teoloshko i duhovno obrazovanie.

Pa, kako bi bilo mozhno da se privrzat svekji megju dve opashki? I zoshto bi bilo toa potrebno? Sekoj pismen chovek, sposoben na rasuditelnost, bi sogledal deka ne se raboti za svekji vo bukvalna smisla na zborot. Duri da pretpostavime (po zhelba na "izvoren") deka svekjite bile neobichno golemi, neizvedlivo bi bilo da se privrzat megju dve lisichji opashki ili vo obidot bi napravile pozhar, zashto lisicite nemaat svinski opavchinja! Ili, "izvornite" nikogash ne videle kako izgleda lisica?

Na Samson mu bile potrebni lisicite i glamnite zaradi odmazda, da gi unishti nivite i zhetvata na Filistincite: "Тогаш ги запали гламните, ги пушти лисиците во филистејските ниви и им ги запали сноповите и неожниеното жито, и лозјата, и маслинките. Филистејците запрашаа: „Кој го направи тоа?” Им одговорија: „Самсон, Тамнатевиот зет, затоа што тестот му ја одзеде жената и му ја даде на неговиот другар.” Тогаш Филистејците отидоа и ги изгореа со оган неа и татковиот и дом" (Sudii 15: 5,6).

Ete, samite t.n. "izvorni hristijani" za sebe dokazhuvaat deka ne go razbiraat Sv. Pismo, nitu imaat rasuditelnost da ocenat obichni neshta, no si dozvoluvaat da se pletkaat vo duhovnite raboti i sozdavaat duhoven cirkus.

Изменето од Asya - 01.Ноември.2009 во 01:59
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 01:30
И Асја пак избргна да одговориш на прашањето по кој критериум оценувате кои заповеди од Стариот Завет ќе ги почитувате а кои не.
Вера, надеж, љубов
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 13141516>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.