IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Свеќи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свеќи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 16>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 00:17
A ti pak, zgora na toa si i moderator...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 08:12
што ако сум модератор колега коа вајда и ја имам свое мислење трепкањеголемо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 09:13
А бе месси, пааааа.... си правиме муабет, нели?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 19:41
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 11:00
Свеќата била употребувана во дамнешно време кога Црквите биле во пештери и слично и немало светлина па се користеле фаќели и свеки...
И ете денес луѓето мислат дека со восок ќе си ја донесат Божјата Благодат и смилување!
И што ќе му угоди толку на Господ една свеќа ако запалеме?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 03:24
Koga evreite izlegoa od Egipet naravija Tabernaculum (mishkan) vo koj postojano gorela gaziena lamba (ner tamid) spored Bozhjata naredba.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 08:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Koga evreite izlegoa od Egipet naravija Tabernaculum (mishkan) vo koj postojano gorela gaziena lamba (ner tamid) spored Bozhjata naredba.


Тоа има врска со Ханука празникот, на кој исто така гори свеќа?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 14:40
Ako mislish na manorata (svekjnikot), taa se pali sekogash na verski praznici.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Sola scriptura Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sola scriptura Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 13:47
Palenjeto sveci e idolopoklonski cin i nema nikakva vrska so hristijanstvoto.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 14:00
Originally posted by Sola scriptura Sola scriptura напиша:

Palenjeto sveci e idolopoklonski cin i nema nikakva vrska so hristijanstvoto.


Е нема врска, ама ние треба да го охристијанизираме нели? Исто треба и со паганските елементи да постапиме.

Батали тоа што Бог не ни ги бара, ние треба да ги користиме. Ќе си палиме свеќи за здравје, за бериќет, за живи и за умрени... ццц...



Изменето од Rita.MD - 21.Октомври.2009 во 14:06
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 23:03

:pop: Послушајте чеда мои што ќе ви кажам и научете се на црковно послушание:

Треба да палите исклучиво свеќи осветени од МПЦ, во спротивно Бог нема да ви пише поени за дадениот принос и умрениот, за кого ја палите свеќата, нема да види никакво фајде од неа.
Затоа не купувајте од илегалните продавачи, туку исклучиво од тезгите на МПЦ, затоа што само тие се осветени свеќи полни со благодат и духопомазание.
 
Не е важно ни дали свеќата ќе догори во свеќникот и ако ѓаконот ви ја угасне пред нос, туку важно е вие да ја вратите свеќата од таму од каде што сте ја купиле, за да може истата да биде што е можно полесно обновена и продадена на друг. На тој начин и за вашата молитва да биде услишана, затоа што сте принеле света и богоугодна жртва во црковните фондови.
Ааааа миииии ннн.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 23:04
Овој па, овој...загуби го-кај свеќиве ќе го најдеш.газење%20од%20смеењеНебаре татко му ги прави.

Инаку-текстот кој ни го приложи го има во секое календарче на МПЦ.
Кога ќе запалите свеќа-уште непочната да гори, женичката во мантил ја гаси и собира.
Едно семејство во Паланка мислам беше анатемисано затоа што произведувало свеќи без благослов на МПЦ.

Јас еднаш поставив прашање, ама како и она за манастирот во Скачковце никој (освен Мајкл) не се потруди да најде одговор и да праша што е работа. А можеби знаат па молчат?

Е сега на темава да прашам, што знаете за свеќоливницата на МПЦ? А? не ви е нешто тука матно, заматено, закашкано?
 







Изменето од maria_magdalena - 21.Октомври.2009 во 23:05
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 11:38
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Свеќата била употребувана во дамнешно време кога Црквите биле во пештери и слично и немало светлина па се користеле фаќели и свеки...
И ете денес луѓето мислат дека со восок ќе си ја донесат Божјата Благодат и смилување!
И што ќе му угоди толку на Господ една свеќа ако запалеме?
 
Точно така, дорбо и зрело размислување DDarko големо%20гушкање
Јас би додал и не само во храмовите, туку огнените светилници (кои не биле баш како свеќиве денес) се користеле за осветлување насекаде, буквално насекаде затоа што тоа бил единствениот начин на осветлување се до појавата на електричното осветлување во 19-от век.
Тогашното палење на огнени светилници било чисто од осветлувачки карактер. Кога денес би не виделе овие постари христијани би не запрашале: зошто принесувате сијалици за живи, мртви, за здравје, бериќет? збунетост
 
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Едно семејство во Паланка мислам беше анатемисано затоа што произведувало свеќи без благослов на МПЦ.
 
Ништо чудно, штом се осмелило да го нарушува монополот на МПЦ во производството на "осветени" свеќи.
 
Сличното МПЦ им го направи и на погребалните претпијатија, кога им фрлаше анатеми (поточно епитимија) затоа што овие продаваа килограм свеќи за 300ден. додека МПЦ ги продава истите за 900ден. 
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 12:45
Мислам дека е жалосно што ниеден Православен нема  храброст да говори за овие работи, како да се плашат луѓево дека со тоа што ќе застанат против ваквите работи, ете ќе се сметаат за Богохулни, ќе навлечат грев и слично. Затоа молчите. Но не заборавете дека Бог ни го даде Духот на Храброста, и ни кажа “Да не се плаши срцето ваше и да не се бои“.

Па ако Исус е со мене-кој ќе биде против мене?
Управата на свеќоливницата ли ќе ме исплаши, или некои попови таму кои гостуваат на ТВ проповедаат а жените им гатаат на икони за пари?

Што ќе ме исплаши?

Сетете се само на Исус кога ги растури тезгите со гулаби и тракатанци.
Денес по црковните тезги (а бога ми и внатре) се продаваат и комбинезони, пешкири, што ти не и вие молчите зашто така треба?

Од што се плашите?

Ајде, нека ме анатемисаат мене прва, ама не можам да молчам за овакви работи.

И се додека молчите и се покорувате-влегувате несвесно во уште поголем грев одобрувајќи го она што Бог го забранил.



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.