IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - landscape photography
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

landscape photography

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: landscape photography
    Испратена: 08.Октомври.2008 во 19:22
http://www.youtube.com/watch?v=U0ta32g9M6c
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 19:25
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 20:00
Znaete sto... mozhete da me narechete kako sto sakate - star, bez razbiranje, demode, indoktriniran... bujrum, narechete me kako sto sakate i nema da se lutam, no ova sto go vidov na vtoriov link mi kazhuva deka chovekov nema za cel da napravi dobra fotografija, bidejki vekje uvidel oti verojatno ne go biva za toa. I toa e vo red.

Rabotata e sto sepak reshil po sekoja cena da bide NEKOJ fotograf. Zatoa otishol vo sosem druga nasoka... neshto sto vo osnova nema nishto zaednichko so umetnichkata fotografija, a ima se so rubrikata na Ripley "Veruvale ili ne". Toj napravil edna ogromna pinhole kamera, kako sto nema na svetov ( a nema zatoa ste nema potreba za neshto takvo) i slika na plochi (kako da nema najmalu duzina kameri koi koristat plochi) i pravi sliki koi na nashiov amaterski forum redovno bi dobivale edinici i dvojki.

I demek toa bilo umetnost... kontempliranje okolu fotografiite, stoenje pred niv so chasovi, obiduvajki se samiot da razbere kako slikata izlegla takva kakva sto e , napravena so kamerata onakva kakva sto ja napravil...

Narechete me kako sto sakate, ama za ova nemam stomak.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 20:13
Sekoja cest Zoran. Sliki koi na nashiov amaterski forum redovno bi dobivale edinici i dvojki. Kako go kaza ova, ke go podvlecam. Pretpostavuvam deka covekot e Amerikanec, a vo Amerika kako sto e opsto poznato se se vrti okolu kontroverzijata. Vazno e da te zborat, ne e vazno za sto. Eve prost primer za gorenavedenoto.



Изменето од mdeni - 08.Октомври.2008 во 20:16
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 20:23
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


I demek toa bilo umetnost... kontempliranje okolu fotografiite, stoenje pred niv so chasovi, obiduvajki se samiot da razbere kako slikata izlegla takva kakva sto e , napravena so kamerata onakva kakva sto ja napravil...


I jas sum na istoto mislenje збунетост. Pokraj tolku vidovi na kameri, filmovi, digitalni grbovi, duri i skner grbovi za large format, ovoj reci da prai GLUPOSTI. Ostaj toa, barem fotkite da bea navistina vredni za trudot. SO najobicna Holga ili Diana kje dobie pokontroliran efekt. A, umetnosta e vo kontrolata nad neli намигнување.

Sepak treba da se ima na um deka toa e JU ES AND EJ намигнување. A tamo i od gluposti se prai ime, ako si dovolno luciden.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
jblagoja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 79
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jblagoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 20:27
Ova mi izgleda kako covekov poveke da uziva vo procesot na pravenje na fotografijata na lice mesto so seto toa mestenje i vo procesot na razvivanje i eventualno printanje (dali mu treba?) na fotografijata.
Ama ic ne go interesira dali ke bide toa umetnicko delo ili nekakva kompozicija. Bitno mu e da si tepa vreme, si uziva covekot.
Ova e moe glediste.

Mene ova mi e ne mnogu nego premnogu.
Koga gledam vakvi ogromni raboti, se poveke se raduvam na mojata MF kamera Mamiya6, poubavo zdravje.
Pozdrav do Zoki :)
Computers are useless. They can only give you answers. (Pablo Picasso)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 21:20
Blagoja, chovekov mozhe da ti se fati za monopodot dodeka ti fotografirash pejsazhi.
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 23:23
Ich ne me chudi. Koga denes vo teatar lugjeto onaniraat i se machkaat so izmet, ovoj e uste i umeren. Umetnosta otide u tri... vekje ne ni "lepe"... pm
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 00:14
Originally posted by Janus Janus напиша:

Ich ne me chudi. Koga denes vo teatar lugjeto onaniraat i se machkaat so izmet, ovoj e uste i umeren. Umetnosta otide u tri... vekje ne ni "lepe"... pm

К О Н Т Р О В Е Р З И Ј А. (АмерикА)
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 01:41
ne ve razbiram... covekov vlozuva ogromen trud za nesto sto rizikuva da ne bide prifateno... i uziva vo toa... nikade vo prilogov ne dobiv vpechatok deka chovekov pretendira na nekoja si visoka umetnost...i ne e fer da se pravat paushalni pretpostavki deka ne go biduvalo vo fotografija, pa zatoa pocnal so ova...

stvarno ne razbiram od kade tolku negativna energija kon tipov i negoviot nachin na fotografiranje...збунетост ako nisto drugo, barem se obiduva da razmisluva "out of the box", sto ne bi mozel da go kazam za mnogumina na forumov. vo posledno vreme osven za novi kameri, rezolucii, matematiki, emulzii qrsetrese, za nisto drugo ne se pravi muabet. sushtinski prashanja se zasto imalo live view vo novite kameri i kolku sony ke go onadi canon i nikon, posho pentax se pederi i ne praat dobri potpiraci za gzot ko sho praat onie od mamiya i olympus...

umetnost??? sto bese toa?


Изменето од branko_k - 09.Октомври.2008 во 01:42
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 01:52

Biography - John Chiara


Born

1971 San Francisco, CA. Lives and works in San Francisco

Education

2004 Masters of Fine Arts, Photography, California College of the Arts, San Francisco, CA
1995 Bachelors of Fine Arts, Photography, University of Utah, Salt Lake City, UT

http://www.crownpoint.com/artists/96/biography
намигнување


Изменето од branko_k - 09.Октомври.2008 во 01:52
Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 02:00
Mi se dopagja toa shto po4nuva da se razviva diskusija za bazi4nite razbiranja vo odnos na osnovnoto prashanje
Shto e umetnosta?!

Kako digresija kje dodadam i interesni linkovi koi veruvam bi funkcionirale vo pravec na ponatamoshno razgleduvanje na sushtinata na umetnosta na prvobitniot link so fotografot...

Jackson_Pollock



$140 million

List_of_most_expensive_paintings +Who IS No1

FUN


ili mozebi preferirate

Mark_Rothko

Barnett_Newman

Изменето од m_p - 09.Октомври.2008 во 02:21
Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 02:16
aj da ve vidam
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 02:33
Branko,

chovekov mozhe da ima deset masters of superfine arts, ama mene ne mi ostava nikakov vpechatok na artist sto navistina znae sto pravi so foto umetnosta. Site diplomi sto gi ima ne gi pravat negovite sliki nishto osobeno "umetnichki". Daaaaleku od toa. Vsushnost, mnogu daleku. Potochno, daleku do... pochetnishtvo vo fotografijata. Mozhebi e dobar za istorija na umetnost, mozhebi duri i za chetka ili za vajanje, pa duri i za stolarstvo, ama ne za fotografija.

Toj se pretstavuva kako fotografski umentik, neli? Pa, zatoa jas go cenam po negovite fotografski dela, a ne po diplomite ili stolarskite kvaliteti.

Mene mi lichi na tipichen amerikanski "umetnichki" egzibicionist ili se ushte nerazbran artist, koj saka da ostavi vpechatok deka se zanimava so otkrivanje nekakvi neutabani pateki na ekstremna filozofsko kreatorsko tehnichka metafizichka foto umetnost.

Ete, takov vpechatok dobiv od nego i ne se plasham toa otvoreno da go kazham, pa vie narechete me kako sto sakate. Ne se lutam za toa.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,164 секунди.