IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВИЗАНТИЈА - ПРАВОСЛАВНА ТЕОКРАТИЈА, КОНСТ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВИЗАНТИЈА - ПРАВОСЛАВНА ТЕОКРАТИЈА, КОНСТ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 02:14
Originally posted by deshad deshad напиша:

Мене едно ме чуди, ако Византија била православна теократија, тогаш според кои критериуми бил уреден световниот живот на луѓето?

Ако ми кажете дека е според Библијата, тогаш ќе ве молам да ми кажете и откаде од Библијата царот Константин го црпел казненото право?
 
deshad, Византија немала теократско уредување, туку човечко. Прочитај во моите предходни постови, тоа го објаснив на долго и широко.
А и докажав дека царот Константин не ја земал Библијата како Божја објава. Впрочем, да ја земал како таква, немало да чека до самата смрт за да искаже послушност на Христовата заповед за крштевањето.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 02:28
Мислам дека предходното писмо на Страница 3 добро говори кој Бил Константин...
 
Православните Теократијата не ја толкуваат (разбираат) Буклавно - како буквалистите туку тоа е една метафора слика на небесната и земната хиерархија... има една многу добра мисла која гласи: Кој не во Црквата, тој не може да ја разбере Црквата како онтолошка појава... бидејки таа не е од овој свет ...
 
 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 02:37
Христијаните не се замараат што и како мислат православните, туку само објаснуваат што е Теократија и согласно на тоа, докажуваат дека Византија не била Теократија, за да не бидат заведени неупатените и да мислат дека Византија имала теократско (Божјо) управување, кога таа всушност имала човечко управување.
Има една мисла која гласи: "Не мешајте православие со Христова Црква. Христијаните не се во православието, туку во Христовата Црква"
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 02:46
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Христијаните не се замараат што и како мислат православните, туку само објаснуваат што е Теократија и согласно на тоа, докажуваат дека Византија не била Теократија, за да не бидат заведени неупатените и да мислат дека Византија имала теократско (Божјо) управување, кога таа всушност имала човечко управување.
Има една мисла која гласи: "Не мешајте православие со Христова Црква. Христијаните не се во православието, туку во Христовата Црква"


Конечно да си признаеш дека не Го славите Бог на прав начин! Браво за искреноста.
Ние, православните христијани, ем Го славиме Бога на прав начин (православни), ем го славиме висинскиот Бог и сме следбеници на Христос (христијани).

Уште еднаш, браво на доблеста за прв пат да си признаеш дека не сте изворни, како што велиш.

Изменето од Maran Ata - 21.Октомври.2008 во 02:46
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 02:53
Не треси зелени. Никаде јас не сум рекол дека не го славам Бог на прав начин. И прибери се малку, луѓе те читаат.
И престани да ги упропастуваш темите. Ако толку ти се дискутира за мене, отвори си тема EvAngelos (не мора на овој подфорум) и таму пишувај за мене.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 03:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Никаде јас не сум рекол дека не го славам Бог на прав начин.

глупчо
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.