Испечати | Затвори го прозорот

ВИЗАНТИЈА - ПРАВОСЛАВНА ТЕОКРАТИЈА, КОНСТ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15904
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 22:03
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ВИЗАНТИЈА - ПРАВОСЛАВНА ТЕОКРАТИЈА, КОНСТ
Постирано од: Tetratka
Наслов: ВИЗАНТИЈА - ПРАВОСЛАВНА ТЕОКРАТИЈА, КОНСТ
Датум на внесување: 03.Октомври.2008 во 19:42

ДАЛИ ТРЕБА ХРАМОТ ВО КОНСТАНТИНОПОЛ ПОВТОРНО ДА СТАНЕ ЦЕНТАР НА ХРИСТИЈАНИТЕ ВО ТОЈ ПРЕПОЗНАТЛИВ ТЕОКРАТСКИ ДУХ ...?



-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!




Коментари:
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Октомври.2008 во 19:47
Popravi go naslovot. Literaturno e "Vizantija", a ne "Visantija".

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 03.Октомври.2008 во 20:15
е па ти си модератор - ти поправи го ... пошо ја не знам како ....
 
печатна грешка е ... тоа шо да праам ...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 03.Октомври.2008 во 20:33
Не, не треба. Центарот на Христијанството е во Христа - а Тој не се наоѓа во Константинопол.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Октомври.2008 во 20:34
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

е па ти си модератор - ти поправи го ... пошо ја не знам како ....
 

печатна грешка е ... тоа шо да праам ...


Neka popravi zidarski, jas pishuvam samo latinichno pismo, pa dokolku se nafatam za korekcija ke izleze isto taka nekorektno kako i onoa sto si go napishal ti.

P.S. Nemash opcija "edit" vo dolniot del na komentarot? Ako imash, stisni tamu i ke ti se otvori komentarot zaedno so naslovot na temata. Odi na naslovot i smeni ja bukvata.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Октомври.2008 во 21:20
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не, не треба. Центарот на Христијанството е во Христа - а Тој не се наоѓа во Константинопол.

Шалом Зидарски

Христос е насекаде! Се сложувам потполно со тебе дека нетреба да се прават конфликти поради камења кои не се толку важни колку што се важни живите!
Во секој човек има еден жив камен, еден камен на Животот (ХРИСТОС)! И никој нема право да им забрани на жителите на Истанбул (или билокој друг град или место) да бидат взидани во Живиот ХРАМ!

Шалом!



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 03.Октомври.2008 во 23:26
сега е во ред
 
еве еден интересен линк - за заинтересираните ...
 
http://vizantia.info/ - http://vizantia.info/


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 03.Октомври.2008 во 23:29
 
ОВА Е МАЛКУ ЗАКАСНАТО .... АМА МИСЛАМ ДЕКА Е ИНТЕРЕСНА СТАТИЈАТА  - ЗА ДА СЕ “ЗАПОЗНАЕМЕ“ НАКРАТКО СО ВИЗАНТИЈА
 
 
 
Падот на Константинопол и на Византиската империја (11.06.2008)

Денес со носталгија во срцето одбележуваме еден тажен настан: 555 год. од падот на Константинопол, како престолнина на една од најголемите цивилизации во историјата на човештвото - Византиската империја. Затоа денес не можеме, а да не си спомнеме за овој некогашен мегалополис на милиони граѓани, возвишена заедница на просветени и учени луѓе; на угледни достоинствени империјални универзитети; на архитектонски ремек дела од славните византиски мајстори, кои и ден денес ги восхитуваат стручњаците со своето технолошко совршенство; а пред сѐ, град кој изобилувал со бесценети свети реликвии и уметнички дела кои и ден денес ги красат музеите низ Европа.

Но, она што особено тесно нѐ поврзува со оваа моќна империја е нејзиното непроценливо духовно богатство, чии духовни наследници станавме и ние, како продолжувачи на нејзината православна традиција и мисија во светот. Зашто душата на Византија и нејзината смисла за постоење била токму Православието, чистото исповедање на христијанската вера која така се одржала непроменета повеќе од 1000 год. Најголемото богатство на Византија беше Бог. Во пространата империја, во која живееле разни националности, имало само една вера - православното христијанство и сите што сакале да станат полноправни членови на општеството требало само да ја прифатат и признаат православната вера. Затоа во Византија постоела вистинска личносна зедница со Бога и општо тежнеење кон Царството небесно.

Во историски поглед, Византија била уникатна држава која во многу аспекти се разликувала и од Истокот и од Западот. Она по што е најуникатна е фактот што Византија била мултинационална империја во која живееле Ерменци, Грци, Арапи, Словени, Германци, Сиријци и други народи, но жителите на сметка на својата националност, ја сметале државната припадност за свое најголемо богатство, што било потполно несфатливо за тогашниот западен свет. Имено, жителите на Византија се сметале за историски законски наследници на антички Рим и затоа се нарекувале Ромејци, со единствен јазик - ромејскиот, што ја чувало земјата од деструктивните бури на етнички конфликти. Кога Ромејците почнале да ја чувствуваат својата националност, прашањето за националноста станало една неизлечива болест која во многу придонела за падот на Византија.

 Сепак, последниот и најпогибелен удар за Византија била нејзината црковна унија со Рим. Зашто двата основни принципи на кои што се темелела империјата, познати на секој Ромеец уште од неговото детство, биле: верата во Бога и во Неговите Закони кои се зачувани во Православната Црква и потпирање на сопствената традиција и сила. Сѐ додека византиските императори се придржувале на овие два принципи, империјата опстојувала. Оној момент кога Византија, од чисто практични причини го предала најсветото нешто што го имала, она што било најважно во нејзиниот живот - вистинитоста на верата, се изгубила смислата за нејзиното постоење и започнал нејзиниот пад.

 Жртвувањето на возвишените идеали од практични причини довело до вистински духовен пад на Ромејците. Душата се срушила. Духот на луѓето бил скршен. Од големата величествена нација, која што на светот му давала извонредни примери на возвишеност на духот, не останало ништо. Народот бил обземен од порокот на алкохолизам, интересот за астрологија и неопаганизам, кои свесно и цинично ја уништиле верата кај луѓето. Напуштајќи ја верата во Бога и лишена од Божјиот благослов, Византија станала лесен плен на исламските освојувачи кои освојувале дел по дел од нејзината територија и најпосле на 29.05.1453 год., по неколкумесечна опсада, го освоиле и Константинопол со што официјално завршува постоењето на Византиската Империја.

А големиот град Константинопол, чии што жители некогаш ги заборавиле заветите и традициите на своите предци, заради таа заборавеност го загуби и своето име и остана како нем сведок за славата на некогашната Византиска империја и за нејзиниот страшен пад.

Овој трагичен настан е голема загуба за Православието, а истовремено и опомена за нас православните како духовни наследници на Византија, дека одговорноста што ја носиме е голема и дека ако не ја запазиме верата, која до сега нѐ одржала, ќе престанеме да постоиме како народ. Во спомен на ова, во манастирот на свети Георгиј Победоносец во Рајчица беше отслужена трисагија за душите на сите оние што пострадале во одбраната на светата православна вера при падот на Константинопол.

 
преземено од http://www.mpc.org.mk/vest.asp?id=3024 - http://www.mpc.org.mk/vest.asp?id=3024


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: aladin
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 21:45
za nas pravoslavnite ........bi bilo dobro .....on sto bio hram na hrista i sobiraliste crkvno....pak da bide......da se slavi imeto hristovo izmegju tie ,,zidista i kamenja,, zosto so takva cel i bile postaveni .......a ne kako ovaa denes koja so sila se nametnal.....i seuste se nametnuva...za zal......


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 21:49
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не, не треба. Центарот на Христијанството е во Христа - а Тој не се наоѓа во Константинопол.

 

Точно така, центарот на христијаните и Христијанството секогаш бил и останува во Христа.



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 22:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Точно така, центарот на христијаните и Христијанството секогаш бил и останува во Христа


А ХРИСТОС во највисокото Небо и во секое верно срце! Од такви срца на ЉУБОВТА, НАДЕЖТА и ВЕРАТА е направен ХРАМОТ ХРИСТОВ !
Секој кој не е свестен за тоа и ги гази тие срца, го гази ХРИСТА!

Нека се отворат срца, очи и уши за ЖИВИОТ ХРАМ!       



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 22:43
ne e vo red vaka da se zboruva za celi narodi, so vakvi pogrdni izrazi. ova e izraz na krajna neciviliziranost, da ne recam prostatluk.

go povikuvam nekoj od moderatorite malkucka da gi brise aladin i deshad.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 23:42
aladin i deshad imaat opomena pred baniranje.
 
spiros, opomena i za tebe.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 18:31
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

ne e vo red vaka da se zboruva za celi narodi, so vakvi pogrdni izrazi. ova e izraz na krajna neciviliziranost, da ne recam prostatluk.

go povikuvam nekoj od moderatorite malkucka da gi brise aladin i deshad.
ova za mene li se odnesuva? deka izrazuvam prostatluk? go molam civiliziraniot da kaze sto e kokretno napisano prostacki.............
 
a za opomenite slobodno---........samo napred-STAVETE I BAN!  toa samo kazuva kolku edna pravoslAvna ,,verzija,, na razbiranje na odredeni istOriski momenti so osobena vaznost..........ne smeat da se izrazat na ;;;ovoj ,,,,,,sloboden,,,,,forum za razmena na stavovi;;;
 
KADE BEVTE  CIVILIZIRANI ----KRITICARI  KOGA KONSTANTIN ..KOJ GO IZGRADIL KONSTANTINOPOL .....EDNO REMEK DELO OD GRAD.....I KOJ PRV JA UKINAL SMRTNATA PRESUDA ZA HRISTIJANITE VO RIMSKATA IMPERIJA,I DOZVOLIL SLOBODA NA VEROISPOVED NA SEKOJ COVEK---BESE NARECEN PAGANIN?????
 
A AKO ZA TEBE IZRAZOT ,,AGARJANI,, KOJ SE KORISTEL VO LITERATURNITE TOGASNI KRUGOVI I KNIGI NA CRKOVNOSLOVENSKI JAZIK--OD NESTO PODOCNA OD SREDNOT VEK..-----------------SE DO DENES SE NECIVILIZIRANI IZRAZI.........MOZAM DA ZAMISLAM STO BI KOMENTIRAL  KONKRETNO NA OVAA TEMA....KOGA BI SI JA PREDSTAVIL SLAVATA I SJAJOT NA SV.SOFIJA I KONSTANTINOPOL VO 14 VEK...I ONA STO GO NAPRAVILE VO NEGO ....RAZNITE ,,CIVILIZIRANI,,    ,,NARODI,,   OD EVROPA ........I OD AZIJA.......VO 11-12-13-14-15- VEK...........
 
 
 
 
 
TOLKU ZA CIVILIZIRANOSTA...FORUMOT .......I DEMOKRATIJATA....VO OVAA TEMA.....


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 18:35
       
Аладин, што е сега со црквата Св. Софија?
Пред кратко дознав дека тоа значи Света Мудрост!
Што е со темелите на оваа Црква?



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: aladin
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 18:56

crkvata e ostavena da propadne ,,od zabot na vremeto,,  skoj koj bil tamu moze i da se uveri vo toa...........

skeleto za popravka na odreden del od crkvata stoi tamu 20 god......
 
site unisteni freski i delovi nema .....ni traga ni glas od niv..........
 
dodatnite natpisi ,,na arapski,,se uste stojat kako provokacija...iako bi mozele da se izvadat za 5 min,,....
 
nema ni zbor za toa da i se vrati na crkvata...i da stane sediste na pravoslavniot ptrijarh...od kade sto e proteran.......
 
ni zbor da se odrzi bilo kakva molitvena sluzba--so izgovor deka toa e ,,muzej,,....
 
no sekoj koj ke ja poseti neka e zagleda vo starata vlezna vrata.....da vidi koi simboli stoele...pa i denes se naziraat.......za svedostvo.....
 
i red drugi raboti.....


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 19:02
Значи ли тоа дека џамијата е направена врз темелите на ХРИСТОВАТА Света МУДРОСТ ( Хагија Софија) ?       



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: belichka
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 19:26
Originally posted by aladin aladin напиша:

.http://www.geocities.com/Athens/Aegean/8848/St_Sophia.jpg





-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 19:32
Originally posted by belichka belichka напиша:




eve gi ikonite od Sveta Sofija-Premudrost Bozja, da ne gi redam mnogu se,


http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5634&KW=Sveta+Sofija&PID=594117#594117 - Sveta Sofija

-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 01:26
Не знам зошто Византија се нарекува "Православна Теократија". Зборот "Теократија" значи Божја управа, а со Византија не управувал Бог, туку човекот.
Теократско управување на Земјава ќе има дури по Христовото доаѓање и по воспостсавувањето на Милениумот (илјадагодишното царство на Христос), а и потоа цела вечност.

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 07:06
Спирос пишувај на тема, те молам.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 11:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не знам зошто Византија се нарекува "Православна Теократија". Зборот "Теократија" значи Божја управа, а со Византија не управувал Бог, туку човекот.
Теократско управување на Земјава ќе има дури по Христовото доаѓање и по воспостсавувањето на Милениумот (илјадагодишното царство на Христос), а и потоа цела вечност.


Pa neli site sme Bogovi ...

I so ima loso vo toa dvete vlasti (duhovnata i svetskata) da se kako edna. Toa e bozjata slina i predstava tuka na zemjata!


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 11:46
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не, не треба. Центарот на Христијанството е во Христа - а Тој не се наоѓа во Константинопол.

 

Точно така, центарот на христијаните и Христијанството секогаш бил и останува во Христа.





    Точно така ... и јас сум согласен дека е така, Ама не заборавајте дека ХРИСТОС ДОШОЛ И НА ЗЕМЈАТА и Тој не е егоцентричен за центарот да е во Него, ако правилно се разбираме - Тој основал и земна институција - ЖИВА ЦРКВА на која што Тој самиот е Главата!

значи во “добрите„ времиња се било “добро„ се славел Бог на земјата и на секаде и од се... денес тоа се губи, остануваат спомени и горе долу се трудиме нешто да наликува на оние “достојни времиња“


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 11:54
http://vizantia.info/docs/page299_0.htm


Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 15:39
ne znam kako hristijani mozat da se gordeat so vizantija.
ne znam koj pri zdrava svest i um, moze da se gordee so sramotite na sredniot vek, za koi 'crkvata' e vo golema merka vinovna.


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 16:03
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

ne znam kako hristijani mozat da se gordeat so vizantija.
ne znam koj pri zdrava svest i um, moze da se gordee so sramotite na sredniot vek, za koi 'crkvata' e vo golema merka vinovna.


Така како што вашиот ник и вашата свест не сака да ги зарбере работите...
Дури и не се обидува да погледне барем малку во минатото ...

Американската форма - шема е многу добра
таму е правата вистина и МОДЕЛОТ за ЕВАНГЕЛИЗАЦИЈА НА СИТЕ НАРОДИ...

Господи! Што дочекавме, Американскиот модел да ни биде образ и патеводител во вистината ...


ХОЛИВУД е местото за сите актери, па таму нека снимаат филм за христијани и нека ја прикажат ВИЗАНТИЈА како нешто најлошо ...

Таму во НОВИОТ ВАВИЛОН таму е вистината... Идете и учете од таму ...

Не мора од ВИЗАНТИЈА ...


ЗАТОА КЕ ВЕ МОЛАМ НЕ “ЧЕПКАЈТЕ ЈА“ ВИЗАНТИЈА!!!

узивајте во вашите американски филмови...


Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 16:06
najdobriot lek, e sekogas da se napadne onie koi uste poveke zabegale i mislite nesto ste postignale? koj spomna amerika, ti ne znaes izgleda od kade e Hristos, a pisuvas na tema veroispoved. da ne mislis deka e od istanbul slucajno?

pa covece, se znae koga evropa procvetuva, a koga bila zatapena. ako ne znaes, vrati se vo 5 oddelenie, tamu se uci toa.


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 16:25
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

najdobriot lek, e sekogas da se napadne onie koi uste poveke zabegale i mislite nesto ste postignale? koj spomna amerika, ti ne znaes izgleda od kade e Hristos, a pisuvas na tema veroispoved. da ne mislis deka e od istanbul slucajno?

pa covece, se znae koga evropa procvetuva, a koga bila zatapena. ako ne znaes, vrati se vo 5 oddelenie, tamu se uci toa.


Муабетот со европа - 5 оделение и незнам што друго нема ништо општо со Византија...

http://vizantia.info/docs/page303_0.htm

ова е интересно, има и на руски и на србски


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 17:19
Тука на кратко можеме да прочитаме за историјата на Црквата и Византија!

http://vizantia.info/docs/page359_0.htm


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 19:01
vizantija-pravoslavna teokratija?
 
mozebi,onoj koj ja postavil temata mislel deka carevite vo vizantija(pogolem del od niv) za vrhoven poglavar go smetale samiot bog koj gi postavil i niv da vladeat so odredena grupa na luge na odredena geografska polozba...........pa zatoa stavil takov naslov........
 
ili mislel na nesto drugo-bas me interesira?
 



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 17.Октомври.2008 во 22:55
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Спирос пишувај на тема, те молам.


Те молам простими, но чоекот се противи кон Византија како да е таа најцрното царство од сите царства, а не од БОГА допуштено.

Јас самиот имам не најдобро мислење кон луѓе и цареви кои се наречуваат Христијани а се надеваат појќе на својот меч, сила, армија, традиција, ... одколку на МУДРОСТА ХРИСТОВА. Но не се осмелувам да го преставувам обрнатиот (крстениот) цар како да е антихрист и чедо на ...!

Те молам простими, но само реплицирав во контекст на неговата апсолутна негација дека Константи е од БОГА (барем) допуштен како цар кого ние требаме да го почитуваме (или поднесуваме) и кога би бил како султанот.       




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 01:03

Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Спирос пишувај на тема, те молам.


Те молам простими, но чоекот се противи кон Византија како да е таа најцрното царство од сите царства, а не од БОГА допуштено.

Јас самиот имам не најдобро мислење кон луѓе и цареви кои се наречуваат Христијани а се надеваат појќе на својот меч, сила, армија, традиција, ... одколку на МУДРОСТА ХРИСТОВА. Но не се осмелувам да го преставувам обрнатиот (крстениот) цар како да е антихрист и чедо на ...!

Те молам простими, но само реплицирав во контекст на неговата апсолутна негација дека Константи е од БОГА (барем) допуштен како цар кого ние требаме да го почитуваме (или поднесуваме) и кога би бил како султанот.       





Ако царот св. Константин не бил од Бога, и неговата мајка св. царица Елене, тогаш немало потреба тие да ја признаат до тогаш гонетата ХРИСТИЈАНСКА ВЕРА и да ја воведат како официјална ... за тоа сведочи историјата...


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 01:13
http://vizantia.info/docs/171.htm

ова е линк каде што може да се погледне еден прекрасен научно-едукативен филм за Византискат империја

“Падот на византија“

Тоа тука http://vizantia.info/docs/171.htm е на србски јазик. 71:43 е времетраењето на емисијата каде што говорат авторитетни личности од разлицни области за начинот на “теократија“ и сите недоследности и причини за распад на таа досега недостижна во историјата ХРИСТИЈАНСКА ИМПЕРИЈА!!!

   
УЖИВАЈ ТЕ


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 02:27
Originally posted by evangelist evangelist напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не знам зошто Византија се нарекува "Православна Теократија". Зборот "Теократија" значи Божја управа, а со Византија не управувал Бог, туку човекот.
Теократско управување на Земјава ќе има дури по Христовото доаѓање и по воспостсавувањето на Милениумот (илјадагодишното царство на Христос), а и потоа цела вечност.


Pa neli site sme Bogovi ...

I so ima loso vo toa dvete vlasti (duhovnata i svetskata) da se kako edna. Toa e bozjata slina i predstava tuka na zemjata!
 
Да да, богови ипол сте т.е. богови на квадрат среќа 
Сакаш да кажеш дека сите човечки управи (демократија, социјализам, комунизам, монархија итн) биле и се вусшност теократии заради тоа што луѓето-богови управувале со нив? изненадување 
Христос јасно кажа: "Моето Царство не е од светов" (Јован 18:36) и нема да биде се додека не се исполни времето на Божјото долготрпение врз безбожничкиот свет, се додека не се исполни времето човечките управувања и суетни обиди да постигне "golden age" на Земјата, се додека не се разобличи и понижи човечката мудрост во безумие, се додека не се појави Антихристот да влезе во Божјиот Храм, да хули на се што е свето и да се претставува себе си за Бог... се дотогаш Теократија нема да постои на Земјава, ни Византиска, ни Римска, ни Ерусалимска, никаква Теократија нема да постои додека не се исполнат Божјите пророштва за оваа генерација.
 
Дури потоа, во кулминацијата на најголемата Светска Војна, Господ ќе интервенира. Со заповед, со глас на Архангел и со Божја труба, Господ ќе слезе од Небото со огромна ангелска војска и ќе го убие Антихристот со здивот на Својата уста и со блесокот на Своето доаѓање. Дури тогаш ќе исполни надежта и верата на светите. Дури тогаш Бог ќе ја презеде управата на Земјата во Своите раце и ќе ја воспостави долгоочекуваната ТЕОКРАТИЈА за која сонуваа и сонуваат сите Божји луѓе под стегите на неправедните човечки системи.
 
А се дотогаш, срамота, срамота е било која човечка управа што била или ќе биде да се изедначува со идната Божја управа - Теократија.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 02:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

...додека не се исполнат Божјите пророштва за оваа генерација.
 
 
 
Za koja generacija zboruvash ?  Za nashava ?
 
Od koga se pojavi proroshtvoto, sekoja generacija veli deka toa ke se sluchi za nejzino vreme... sekoja svetska vojna i sekoja epidemija se posochuva kako onaa pretskazhanata... i se uhte se cheka.
 
 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 02:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by evangelist evangelist напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не знам зошто Византија се нарекува "Православна Теократија". Зборот "Теократија" значи Божја управа, а со Византија не управувал Бог, туку човекот.
Теократско управување на Земјава ќе има дури по Христовото доаѓање и по воспостсавувањето на Милениумот (илјадагодишното царство на Христос), а и потоа цела вечност.
Pa neli site sme Bogovi ... I so ima loso vo toa dvete vlasti (duhovnata i svetskata) da se kako edna. Toa e bozjata slina i predstava tuka na zemjata!

 

Да да, богови ипол сте т.е. богови на квадрат среќа 

Сакаш да кажеш дека сите човечки управи (демократија, социјализам, комунизам, монархија итн) биле и се вусшност теократии заради тоа што луѓето-богови управувале со нив? изненадување 

Христос јасно кажа: "Моето Царство не е од светов" (Јован 18:36) и нема да биде се додека не се исполни времето на Божјото долготрпение врз безбожничкиот свет, се додека не се исполни времето човечките управувања и суетни обиди да постигне "golden age" на Земјата, се додека не се разобличи и понижи човечката мудрост во безумие, се додека не се појави Антихристот да влезе во Божјиот Храм, да хули на се што е свето и да се претставува себе си за Бог... се дотогаш Теократија нема да постои на Земјава, ни Византиска, ни Римска, ни Ерусалимска, никаква Теократија нема да постои додека не се исполнат Божјите пророштва за оваа генерација.

 

Дури потоа, во кулминацијата на најголемата Светска Војна, Господ ќе интервенира. Со заповед, со глас на Архангел и со Божја труба, Господ ќе слезе од Небото со огромна ангелска војска и ќе го убие Антихристот со здивот на Својата уста и со блесокот на Своето доаѓање. Дури тогаш ќе исполни надежта и верата на светите. Дури тогаш Бог ќе ја презеде управата на Земјата во Своите раце и ќе ја воспостави долгоочекуваната ТЕОКРАТИЈА за која сонуваа и сонуваат сите Божји луѓе под стегите на неправедните човечки системи.

 

А се дотогаш, срамота, срамота е било која човечка управа што била или ќе биде да се изедначува со идната Божја управа - Теократија.



штета штета ... мислам дека ти Евангелос се нарекуваш христијанин (ти и навистина си христијанин). Јас сум еден од твоите “обожаватели“ како што спомна негде на некоја тема - нормално офтопик, и како таков сакам да ти кажам дека тука не станува збор за комунизам, нацизам фашизам и слично... а станува збор за оние кои Тебе и мене - ценет господине, ни ја дадоа Библијат! Ти тоа најдобро го знаеш. св.Константин и неговата мајка - св. царица Елена, ако тие не беа јас и ти денес не ке читавме Библија... или кој знае можеби “динамична“ ке ни паднеше од НЕБОТО 2008 год.

Значи како што сам се нарекуваш ИЗВОРЕН ХРИСТИЈАНИН... и тврдиш дека сите шо го исповедаат името ХРИСТОВО И ВЕРУВААТ ВО НЕГО КЕ СЕ СПАСАТ, тогаш одговори ни - Ти изворен христијанину - ДАЛИ ВИЗАНТИСКАТА ХРИСТИЈАНСКА ИМПЕРИЈА КЕ СЕ СПАСИ? нормално, тука се мисли на христијаните во неа... нели сите христијани се спасени?

http://vizantia.info/docs/171.htm

ова е линк каде што може да се погледне еден прекрасен научно-едукативен филм за Византискат империја

“Падот на византија“

Тоа тука http://vizantia.info/docs/171.htm е на србски јазик. 71:43 е времетраењето на емисијата каде што говорат авторитетни личности од разлицни области за начинот на “теократија“ и сите недоследности и причини за распад на таа досега недостижна во историјата ХРИСТИЈАНСКА ИМПЕРИЈА!!!

    
УЖИВАЈ ТЕ   

Евангелос види го филмот - на србски е!


Постирано од: stevompc
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 02:53
Originally posted by evangelist evangelist напиша:

Originally posted by stevompc stevompc напиша:

najdobriot lek, e sekogas da se napadne onie koi uste poveke zabegale i mislite nesto ste postignale? koj spomna amerika, ti ne znaes izgleda od kade e Hristos, a pisuvas na tema veroispoved. da ne mislis deka e od istanbul slucajno?

pa covece, se znae koga evropa procvetuva, a koga bila zatapena. ako ne znaes, vrati se vo 5 oddelenie, tamu se uci toa.


Муабетот со европа - 5 оделение и незнам што друго нема ништо општо со Византија...


ima mnogu vrska, zatoa sto vizantija osobeno periodot na krstonosnite vojni zapocnati tokmu od vizantija se najsramniot period na evropa i na tn. hristijanstvo.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 03:03
Само Господ знае кој ќе се спаси, не е наше да судиме. Јас не зборував за тоа кој ќе се спаси или не, туку зборував за теолошки погрешниот наслов на темава "Византија - православна Теократија". Се обидов да објаснам дека Византија не била Теократија, ниту пак ќе биде некоја земја теократска се додека Христос не се врати и не ја воспостави таа Теократија. Се надевам дека добро објаснив и затоа немам намера да се повторувам.
 
Originally posted by evangelist evangelist напиша:

св.Константин и неговата мајка - св. царица Елена, ако тие не беа јас и ти денес не ке читавме Библија...
 
Ова се надевам дека си го напишал во брзање и несмасност. Во спротивно, многу ме разочара.
Константин и мајка му немаат никаква врска со Библијата, ни дирекна, ни индирекна. Тие имаат врска само во романчињата од типот на "Кодот на Да Винчи", но не и со реалната историја. Но овие муабети веќе ги имаме правено на форумов и ме мрзи пак да почнувам таква дискусија.
 
Константин не бил воопшто христијанин. Тој не се крстил т.е. не бил послушен на Христовата заповед дури до ден-два пред неговата смрт.
Плус, тој го користел Христовото Име за воени цели - што е дијаметрално спротивно на Христовото евангелие на мирот и љубовта кон непријателите. Тој бил еден обичен политичар кој ја користел религијата како опиум за народите, за да може да ги контролира масите - баш како што вели атеистот Маркс.
Јас, кога би бил православен, би се срамел од него, а не да го нарекувам "светец".


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 03:09
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Само Господ знае кој ќе се спаси, не е наше да судиме. Јас не зборував за тоа кој ќе се спаси или не, туку зборував за теолошки погрешниот наслов на темава "Византија - православна Теократија". Се обидов да објаснам дека Византија не била Теократија, ниту пак ќе биде некоја земја теократска се додека Христос не се врати и не ја воспостави таа Теократија. Се надевам дека добро објаснив и затоа немам намера да се повторувам.

 

Originally posted by evangelist evangelist напиша:

св.Константин и неговата мајка - св. царица Елена, ако тие не беа јас и ти денес не ке читавме Библија...

 

Ова се надевам дека си го напишал во брзање и несмасност. Во спротивно, многу ме разочара.

Константин и мајка му немаат никаква врска со Библијата, ни дирекна, ни индирекна. Тие имаат врска само во романчињата од типот на "Кодот на Да Винчи", но не и со реалната историја. Но овие муабети веќе ги имаме правено на форумов и ме мрзи пак да почнувам таква дискусија.

 

Константин не бил воопшто христијанин. Тој не се крстил т.е. не бил послушен на Христовата заповед дури до ден-два пред неговата смрт.

Плус, тој го користел Христовото Име за воени цели - што е дијаметрално спротивно на Христовото евангелие на мирот и љубовта кон непријателите. Тој бил еден обичен политичар кој ја користел религијата како опиум за народите, за да може да ги контролира масите - баш како што вели атеистот Маркс.

Јас, кога би бил православен, би се срамел од него, а не да го нарекувам "светец".

Секој си го толкува тоа различно, секој и историјата си ја толкува различно, и како што кажа Бог е судија на сите...

Да оставиме на Него

п.с.
да ги просветли нашите души за познавање на Вистината!

Византија - историја ... “теократија“ ... мината работа ...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 03:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас, кога би бил православен, би се срамел од него, а не да го нарекувам "светец".


Ете, среќа твоја што не си, па го избегна тој "срам".

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 18.Октомври.2008 во 18:45
Мене едно ме чуди, ако Византија била православна теократија, тогаш според кои критериуми бил уреден световниот живот на луѓето?

Ако ми кажете дека е според Библијата, тогаш ќе ве молам да ми кажете и откаде од Библијата царот Константин го црпел казненото право?


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 02:03
Најдов еден интересен текст
 

Предсаборско обраћање цара Константина

Арију и св.Александру Александријском

Знам да је садашњој расправи био почетак када си ти, Александре, пожелео чути и знати од својих свештеника како сваки појединачно мисли о одређеним местима из Закона, или једноставније речено, када си изнео на видело празну страну питања,те си онда ти, Арије, потегао нешто такво о чему у првом трену није требало ни мислити, или је требало ћутати, и ако си о томе размишљао.

Ето шта је дало повода да се поделите, да се прекине заједница, те да се тако свети народ, који се поделио на двоје, доведе у неслогу.
 

И тако: нека сваки од вас искрено опрости један другоме, и нека усвоји оно на шта вас саветује онај који је слуга, као што сте и ви.  А шта је то заправо? Зар не би требало упитати и у прошлим временима, па и одговарати на питања, јер оваква питања, као неизазвана, потегнута су тек онако, из склоности за препирањем, и да се време замени беспослицом. Али ми треба да будемо трезвени, а никако да са оваквим стварима тако лакоумно излазимо пред свет, нити да говоримо простом народу о ономе о чему најпре нисмо добро поразмислили. Јер ко може онако добро знати и како треба протумачити смисао тако великих и тешких питања? И тако: када се расправља о нечему оваквом, мислим, потребно је да се уздржавамо од много речи, како не би довели народ било до тога да хули Бога, било до тога да учини раскол, а свему томе није тешко дати повода.

Због тога, опростите један другоме, и нека се тиме изглади и несмотрено питање и непромишљен одговор, јер оно што је вама дало повода да се препирете, није главна наука у закону, и ви не уносите неку нову јерес у свој обичај по коме славите Господа и нека ваше мисли имају једно обличје.
Када се ви препирете један са другим о предметима који су мале важности и веома непознати, онда не треба да се поводи тако велико мноштво народа Божијег по вашим раздвојеним мислима, и не само да не треба, него је то и против закона.

А да вам за то наведем неки пример, рећи ћу; Знајте, да и сами философи живе у заједници јер се држе једне науке, а ако се понекад и поделе у мислима о неком посебном предмету, задржавају једни према другима узајамна осећања јер спадају у једну исту групу људи.А када је тако, није ли правичније да ми, који смо одређени да служимо Богу, обављамо ту службу у једномислију?

Да ли ће бити умесно да због ваше ништавне и незнатне препирке устане брат на брата, и ако се скуп часних људи подели због неједнаког мишљења?
Хоће ли бити лепо, ако ми дамо повода томе, ако би се препирали један са другим око много тога, а без чега можемо живети? Препирати се за речи, то је дело простих, и више доликује деци него памети светих и мудрих људи. Уклонимо се, дакле, од пута да западнемо у ђавоља искушења.Бог, наш Спаситељ, излио је на свакога од нас једно исто видело.Дозволите ми, дакле, који сам слуга Преблагога, да под Његовим промислом доведем до краја оно за чим ревнујем, и да бих вас, народ Његов, довео у општу заједницу помоћу дозивања, мира и благих савета.

Ако је код вас једна вера, као што рекох, и ако подједнако разумете своју веру, и ако заповест закона својим деловима притеже душу да је поптуно једнако расположена, то онда мисао, која вас је потакла да се препирете ни због чега, уколико не задире у суштину целе вере, не треба да ствара поделу, цепање и расправу међу вама у било каквом могућем облику.

Ово не говорим због тога, да ми је намера да вас приморам да се сложите око тог питања, ако могу да га тако назовем, јер и ако би остало тако да се ваше мисли не подударају око неког предмета који није важан, опет због тога може остати неповређено достојанство нашег сабора, и може остати неокрњена ваша заједница.Па као што ми не тражимо од свакога једно, тако ни ви не идите правцем једне исте мисли, те тако, што се тиче размишљања о божанственом стварању, нека ви останете при једној вери, при једном разумевању, при једном завету Преблагога, а за маловажна питања, о којима један мисли једно а други друго, желим да то несагласно мишљење остане у вама и да се чува као тајна.


Нека узвишеност ваше заједнице остане као што је била, па тако и ваша вера у Истину и поштовање према Богу, и законитом начину како се Бог прославља. Вратите се у узајамну заједницу и љубав, раширите своје руке и покажите отворена наручја народу, да изгледате као да се очистили своје душе, и да сте поново постали другови, јер је пријатељство често много пријатније после прекинуте свађе.


Дакле, помирите се, вратите ми спокојне дане и мирне ноћи. Не учините ли ми по вољи, онда ми не остаје ништа друго, него да уздишем, да се обливам сузама и да свој век проводим у неспокојству, јер док се год људи Божји, а мислим на слуге као што сам и сам, деле и раздвајају због неправичног и штетног препирања, могу ли ја бити спокојан у својим мислима?


А да би сте познали колико је велика моја жалост, чујте: не тако давно обретох се у Никомидији, и одједном се у мени појави мисао да пођем на исток.
Журио сам да што пре стигнем, и чинило ми се да сам већ међу вама, али до мене дође вест о томе шта се десило међу вама, и одмах изгубим вољу и одустанем од намераваног пута, како не бих себе довео у неприлику да својим очима гледам оно шта ни моје уши не могу да слушају.

Отворите ми, дакле, врата вашег једномислија, па да дођем на исток, јер сте та врата затворили својим препирањем.Учините ми да вас видим што пре и да се обрадујем заједно са народом, а после да по дужности узнесем Преблагом захвалне речи што се одржа једно мишљење и слобода...

Победник
Константин Велики, Август



-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 02:14
Originally posted by deshad deshad напиша:

Мене едно ме чуди, ако Византија била православна теократија, тогаш според кои критериуми бил уреден световниот живот на луѓето?

Ако ми кажете дека е според Библијата, тогаш ќе ве молам да ми кажете и откаде од Библијата царот Константин го црпел казненото право?
 
deshad, Византија немала теократско уредување, туку човечко. Прочитај во моите предходни постови, тоа го објаснив на долго и широко.
А и докажав дека царот Константин не ја земал Библијата како Божја објава. Впрочем, да ја земал како таква, немало да чека до самата смрт за да искаже послушност на Христовата заповед за крштевањето.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 02:28
Мислам дека предходното писмо на Страница 3 добро говори кој Бил Константин...
 
Православните Теократијата не ја толкуваат (разбираат) Буклавно - како буквалистите туку тоа е една метафора слика на небесната и земната хиерархија... има една многу добра мисла која гласи: Кој не во Црквата, тој не може да ја разбере Црквата како онтолошка појава... бидејки таа не е од овој свет ...
 
 


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 02:37
Христијаните не се замараат што и како мислат православните, туку само објаснуваат што е Теократија и согласно на тоа, докажуваат дека Византија не била Теократија, за да не бидат заведени неупатените и да мислат дека Византија имала теократско (Божјо) управување, кога таа всушност имала човечко управување.
Има една мисла која гласи: "Не мешајте православие со Христова Црква. Христијаните не се во православието, туку во Христовата Црква"


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 02:46
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Христијаните не се замараат што и како мислат православните, туку само објаснуваат што е Теократија и согласно на тоа, докажуваат дека Византија не била Теократија, за да не бидат заведени неупатените и да мислат дека Византија имала теократско (Божјо) управување, кога таа всушност имала човечко управување.
Има една мисла која гласи: "Не мешајте православие со Христова Црква. Христијаните не се во православието, туку во Христовата Црква"


Конечно да си признаеш дека не Го славите Бог на прав начин! Браво за искреноста.
Ние, православните христијани, ем Го славиме Бога на прав начин (православни), ем го славиме висинскиот Бог и сме следбеници на Христос (христијани).

Уште еднаш, браво на доблеста за прв пат да си признаеш дека не сте изворни, како што велиш.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 02:53
Не треси зелени. Никаде јас не сум рекол дека не го славам Бог на прав начин. И прибери се малку, луѓе те читаат.
И престани да ги упропастуваш темите. Ако толку ти се дискутира за мене, отвори си тема EvAngelos (не мора на овој подфорум) и таму пишувај за мене.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 03:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Никаде јас не сум рекол дека не го славам Бог на прав начин.

глупчо



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk