IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВИЗАНТИЈА - ПРАВОСЛАВНА ТЕОКРАТИЈА, КОНСТ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВИЗАНТИЈА - ПРАВОСЛАВНА ТЕОКРАТИЈА, КОНСТ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 18:35
       
Аладин, што е сега со црквата Св. Софија?
Пред кратко дознав дека тоа значи Света Мудрост!
Што е со темелите на оваа Црква?

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 18:56

crkvata e ostavena da propadne ,,od zabot na vremeto,,  skoj koj bil tamu moze i da se uveri vo toa...........

skeleto za popravka na odreden del od crkvata stoi tamu 20 god......
 
site unisteni freski i delovi nema .....ni traga ni glas od niv..........
 
dodatnite natpisi ,,na arapski,,se uste stojat kako provokacija...iako bi mozele da se izvadat za 5 min,,....
 
nema ni zbor za toa da i se vrati na crkvata...i da stane sediste na pravoslavniot ptrijarh...od kade sto e proteran.......
 
ni zbor da se odrzi bilo kakva molitvena sluzba--so izgovor deka toa e ,,muzej,,....
 
no sekoj koj ke ja poseti neka e zagleda vo starata vlezna vrata.....da vidi koi simboli stoele...pa i denes se naziraat.......za svedostvo.....
 
i red drugi raboti.....
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 19:02
Значи ли тоа дека џамијата е направена врз темелите на ХРИСТОВАТА Света МУДРОСТ ( Хагија Софија) ?       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 19:26
Originally posted by aladin aladin напиша:

.http://www.geocities.com/Athens/Aegean/8848/St_Sophia.jpg



Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 19:32
Originally posted by belichka belichka напиша:




eve gi ikonite od Sveta Sofija-Premudrost Bozja, da ne gi redam mnogu se,


Sveta Sofija

Изменето од belichka - 16.Октомври.2008 во 19:35
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 01:26
Не знам зошто Византија се нарекува "Православна Теократија". Зборот "Теократија" значи Божја управа, а со Византија не управувал Бог, туку човекот.
Теократско управување на Земјава ќе има дури по Христовото доаѓање и по воспостсавувањето на Милениумот (илјадагодишното царство на Христос), а и потоа цела вечност.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 07:06
Спирос пишувај на тема, те молам.
Do what is right, come what may...
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 11:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не знам зошто Византија се нарекува "Православна Теократија". Зборот "Теократија" значи Божја управа, а со Византија не управувал Бог, туку човекот.
Теократско управување на Земјава ќе има дури по Христовото доаѓање и по воспостсавувањето на Милениумот (илјадагодишното царство на Христос), а и потоа цела вечност.


Pa neli site sme Bogovi ...

I so ima loso vo toa dvete vlasti (duhovnata i svetskata) da se kako edna. Toa e bozjata slina i predstava tuka na zemjata!
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 11:46
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не, не треба. Центарот на Христијанството е во Христа - а Тој не се наоѓа во Константинопол.

 

Точно така, центарот на христијаните и Христијанството секогаш бил и останува во Христа.





    Точно така ... и јас сум согласен дека е така, Ама не заборавајте дека ХРИСТОС ДОШОЛ И НА ЗЕМЈАТА и Тој не е егоцентричен за центарот да е во Него, ако правилно се разбираме - Тој основал и земна институција - ЖИВА ЦРКВА на која што Тој самиот е Главата!

значи во “добрите„ времиња се било “добро„ се славел Бог на земјата и на секаде и од се... денес тоа се губи, остануваат спомени и горе долу се трудиме нешто да наликува на оние “достојни времиња“

Изменето од evangelist - 17.Октомври.2008 во 11:52
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 11:54
http://vizantia.info/docs/page299_0.htm
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 15:39
ne znam kako hristijani mozat da se gordeat so vizantija.
ne znam koj pri zdrava svest i um, moze da se gordee so sramotite na sredniot vek, za koi 'crkvata' e vo golema merka vinovna.
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 16:03
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

ne znam kako hristijani mozat da se gordeat so vizantija.
ne znam koj pri zdrava svest i um, moze da se gordee so sramotite na sredniot vek, za koi 'crkvata' e vo golema merka vinovna.


Така како што вашиот ник и вашата свест не сака да ги зарбере работите...
Дури и не се обидува да погледне барем малку во минатото ...

Американската форма - шема е многу добра
таму е правата вистина и МОДЕЛОТ за ЕВАНГЕЛИЗАЦИЈА НА СИТЕ НАРОДИ...

Господи! Што дочекавме, Американскиот модел да ни биде образ и патеводител во вистината ...


ХОЛИВУД е местото за сите актери, па таму нека снимаат филм за христијани и нека ја прикажат ВИЗАНТИЈА како нешто најлошо ...

Таму во НОВИОТ ВАВИЛОН таму е вистината... Идете и учете од таму ...

Не мора од ВИЗАНТИЈА ...


ЗАТОА КЕ ВЕ МОЛАМ НЕ “ЧЕПКАЈТЕ ЈА“ ВИЗАНТИЈА!!!

узивајте во вашите американски филмови...
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 16:06
najdobriot lek, e sekogas da se napadne onie koi uste poveke zabegale i mislite nesto ste postignale? koj spomna amerika, ti ne znaes izgleda od kade e Hristos, a pisuvas na tema veroispoved. da ne mislis deka e od istanbul slucajno?

pa covece, se znae koga evropa procvetuva, a koga bila zatapena. ako ne znaes, vrati se vo 5 oddelenie, tamu se uci toa.
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 16:25
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

najdobriot lek, e sekogas da se napadne onie koi uste poveke zabegale i mislite nesto ste postignale? koj spomna amerika, ti ne znaes izgleda od kade e Hristos, a pisuvas na tema veroispoved. da ne mislis deka e od istanbul slucajno?

pa covece, se znae koga evropa procvetuva, a koga bila zatapena. ako ne znaes, vrati se vo 5 oddelenie, tamu se uci toa.


Муабетот со европа - 5 оделение и незнам што друго нема ништо општо со Византија...

http://vizantia.info/docs/page303_0.htm

ова е интересно, има и на руски и на србски
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.