IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Флуоризирано млеко, да  или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Флуоризирано млеко, да или не?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Флуоризирано млеко, да или не?
    Испратена: 03.Октомври.2008 во 13:25
натпис од Утрински
Децата ќе пијат флуоризирано млеко за поздрави заби
http://217.16.70.245/?pBroj=1884&stID=43644&pR=6

Можеби се сеќавате дека скоро имаше информации дека Македонија котира лошо во делот на здравствената заштитата на децата и дека децата во Македонија имаат повеќе расипани заби од оние во Европа.
Сходно на информацијава некако баш у исто време дојде и идејава за флуоризирање на млекото, за да се подобри квалитетот на забите на децата. Се предвидува дури и трудници да пијат во 16-та недекла на бременоста па до доење.
Лично сум против вакво нешто поради тоа што флуорот се смета за отров и покрај дискутабилниот ефект на забите, има штетно влијание врз другите органи на телото.
Поголема шптета од корист (више дара него масла) што би се рекло.
Во прилог ќе го ставам и овој блог
http://lotosot.blog.com.mk/node/183833

И еве вест во Дневник за Битолско млеко со флуор
http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=2B80CB9866E83E44879394DAF02D22E2&arc=1

Без оглед на моето мислење ве молам за ваши искуства, размислувања, коментари итн.


Изменето од Astra - 03.Октомври.2008 во 13:27
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 13:34
Ако се прашувам јас, лично сум против флуоризирањето на млекото, затоа што не е исплатливо кај нас со оглед на тоа дека трошоците се големи, поради високата цена на млекото...
во секој случај, добра е идејата, но подобро е да се флуоризира водата, меѓутоа треба прво добро да се истражи кои минерали ги содржи водата за пиење кај нас, па да се види каде има потреба од флуоризација и во кои количини.
Инаку, се сложувам со тоа дека флуорот е отровен - но само и исклучиво во големи количини, но е неопходен за организмот, не само за забите туку и за коските... помага во минерализацијата на истите и со тоа се добиваат и поцврсти и поотпорни заби и коски...
се препорачува бремените жени да пијат флуор таблетки од 1 mg, една дневно, од четвртиот месец па се до крајот на доењето... а после тоа му се даваат таблетки на детето, во количина зависно од возраста, па не би требало да има опасност од труење, ако се почитуваат утврдените дози...
како и да е, мислењата на лекарите и стоматолозите се поделени, но искрено, треба нешто да се преземе затоа што навистина состојбата со забите во детската возраст е алармантна - самата секој ден се среќавам со деца на возраст од 5-18 години кај кои состојбата во устата е навистина жалосна...
но искрено, ако оставаме само на флуорот - ништо не правиме - потребна е едукација - на родителите и на децата за важноста на оралната хигиена...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 10:37
sepak mene malce mi padna cudno sto poprvo se odlucile na fluoriziranje na mlekoto otkolku na vodata.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 10:02
sto po malku so tie produkti
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,110 секунди.