IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - МОЛИТВИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МОЛИТВИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: МОЛИТВИ
    Испратена: 29.Септември.2008 во 21:22
Ovaa tema ja zamisliv kako mesto kade ke mozeme site da si gi ostavime nasite licni molitvi. Sekoj moze da ostavi molitva ovde a drugite ako sakaat mozat da se pomolat za nekoj koj kazal deka ima potreba da se pomoli i nekoj drug za nego. Da ne zaboravime: molitvata od praveden covek ima golema sila!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 22:13

О БОЖЕ, создај во мене срце ново
И Дух дај Светол, љубезен, безгрешен а цврст
Да можам со него да го следам, Твоето Вечно Живо Слово
Храбро да го понесам, мојот внатрешен крст!

АМИН
      

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 22:14
Amin!
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2008 во 12:57
gospodi isus hristos edinoroden sin na ziviot bog, pomiluj m gresniot!!
----------osana--------
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2008 во 13:17
МОЛИТВА ЗА ДУХОВНИОТ ОТЕЦ
О, Пресвета Владичице моја, Дево Богородице, Царице на небесата и на земјата. Чуј ги воздишките и грешната молитва на душата моја која ти ја принесувам за мојот духовен отец, многустрадалниот слуга твој МОЈОТ СВЕТ СТАРЕЦ. Биди му вечна Сопатничка, во секое време биди со него заштитувај го со светите Ангели. Утврди го, бдеј, чувај го дури спие и теши го кога плаче: бодри го во очајанието и избави го од неволјите, ослободи го од клевети и подигни го во немоќта. Порази ги демоните кои стануваат против него и при смртна опасност биди му Помошничка. Направи го од ден во ден пострашен за видливите и невидливите непријатели, за да знаат дека тој е твој слуга, Богомајко: Ти која си Го родила Господ и Царот наш, Тебе која ти припаѓа чест и поклонение во вековите на вековите, Мајко Божја, омекни ги срцата на злите луѓе кои се креваат против него. Ти ја гледаш тагата и маката на мојот духовен отец и само тебе единствено ти се познати неговите страданија. Ти ги знеш сите тајни на неговата душа. Погледни на него од небото и олесни ги неговите страдања и покри го со милоста своја. Испрати благослов на делата негови и испрати му невидлива помош. По неговите свети молитви, дај ми и мене смирение, самопрекор, трпение, кротост, целомудрие,молчание, и заштити ме од сите искушенија од видливите и невидливите непријатели. Амин!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2008 во 13:19
МОЛИТВА ЗА ДУХОВНИОТ ОТЕЦ (2)

Спаси го, Господи, и помилувај го мојот духовен отец И СВЕТ СТАРЕЦ,не осудувај го и не измачувај го заради мојот гревовен живот.
Умножи ги во него духовните дарови, откриј му ги сите мои прегрешенија, исполни го со мудрост, со милост и со љубов, и заради неговите молитви дарувај му простување на гревовите, исправање на животот, преуспевање во добродетелите, и испрати му ја Твојата богата милост.
Запази го, Господи, во овој ден (во оваа ноќ) да го избегне гревот, совладај ги неговите телесни и бестелесни непријатели, избави го од видливи и невидливи непријатели и запази го од лукави и неправедни луѓе. Спомни го, посети го и зајакни го на многу години, заради нас грешните. О, Пресладок Исусе!
Господи, Ти си безмерно Свет, безмерно Праведен, безмерно Милостив! Господи, освети го со Твојата Светост мојот духовен отец И СВЕТ СТАРЕЦ, оправдај го со Твојата праведност, закрили го со Твоето милосрдие, и по неговите свети молитви прости ми мене, големиот грешник, и на сите негови духовни чеда прости им, зашто си Благ и Човекољубив. (Поклон)
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2008 во 23:21
Тетратка, на форумов не се дозволени текстови на друг јазик, освен Македонскиот.
На конкретниов под-форум, дозволуваме ретки исклучоци, кога станува збор за текстови на српски(босански) и англиски, и тоа во случаи кога нема превод на соодветниот текст. Истотака - дозволено е користење на зборови и реченици од други јазици, само ако се прави споредба со македонски (заради недоволно добар превод или непостоењето на прецизен збор во македонскиот).
Целосни текстови на јазик кој не е разбирлив за мнозинството членови - не дозволуваме.
Do what is right, come what may...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 21:55
Господи и Боже мој,
раководи ме во овој живот и грижи се за мене.
Помагај ми никогаш да не Те заборавам
и да не отстапам од Тебе.
Упатувај ме да го правам она што Ти е угодно
Тебе и што е корисно за спасението на мојата душа.
Амин!
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 21:57
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Господи и Боже мој,раководи ме во овој живот и грижи се за мене.Помагај ми никогаш да не Те заборавами да не отстапам од Тебе.Упатувај ме да го правам она што Ти е угодноТебе и што е корисно за спасението на мојата душа. Амин!


АМИН!

Изменето од spiros - 28.Октомври.2008 во 21:57
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 22:21
Молитвите треба да се молат по смисла, онака како што искрено чувствуваме, не дословно наизуст. Тие треба да бидат молитви на срцето во нашето внатрешно, не на усните.

Херувимот на божествената мудрост, еден ангел Господов, за луѓето наречен Брат Емануел - преку пророчката Реч даде мала потпора кон вечерната молитва, но напомена дека таа не треба да се моли дословно, туку дека служи само како упатување и поттик до оние на кои им е сеуште тешко слободно да молат.

„Вечен во Христа!

Јас Ти благодарам за овој ден
што завршува.
Господе,
Ти ме водеше и придружуваше.
Ти благодарам.
Ти го водиш секого поединечно,
бидејќи Ти Си неличната љубов.
Ти не гледаш на нашите грешки и слабости.
Ти нас не` гледаш совршени,
о, вечен Духу.

Сите луѓе и битија ги положувам во Твојата
голема, вечна свест,
во Твојата љубов.
Држи ги, о Вечен, благословувачки
Твоите раце
над сите собраќа и сосестри,
над оние кои се болни
и оние кои патат во неволја,
над оние кои гладуваат и кои се осамени.
Зрачи им ја Твојата светлина
на постарите браќа и сестри
и со Твојата сила крепи ја младината
за да стане она што сакаш Ти,
оти таа е генерацијата што доаѓа.

Господе,
сега во мојата свест стапува сонот,
малиот брат на смртта.

Во твоите добри и вечни раце
јас го препорачувам мојот дух,
мојата душа и моето тело.
Господе,
Твојата волја нека се врши и ноќва во мене,
во мојата душа!„




Изменето од Majkl - 28.Октомври.2008 во 22:23
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 23:10


Исто една убава молитва!

Изменето од spiros - 28.Октомври.2008 во 23:31
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 10:59
Mojata molitva denes e upatena kon zrtvite na ovaa nemila slucka...Bog da se smiluva i da gi isceli od sekakvi traumi, zasto dovolno stradale so samoto toa sto bile siracinja...pa uste i ova...navistina potresno.
 
 
 
СУДСКИ ПРОЦЕС ПРОТИВ БРИТАНСКИ МИСИОНЕРИ ВО ТИРАНА
Тројца Британци блудничеле сирачиња во Албанија

Тројца Британци-евангелисти се изведени на суд во Тирана, под обвинение дека во дом за сирачиња, кој го отвориле во 2001 година со помош на црквите во Албанија и од Британија, во албанскиот главен град вршеле сексуално заведување и обесчестување малолетни машки и женски деца, пренесува МИА. Дејвид Браун, кој бил раководител на домот, и неговите соработници Дино Христодулу и Робин Арнолд, социјален терапевт, прибирале во домот деца директно од улиците нудејќи им заштита, дом, храна и нешто пари. Лондонски „Гардијан“ пишува дека набргу по отворањето на домот почнало да се зборува за „чудните работи што се случуваат таму“, а албанските социјални работници барале полицијата да ги провери тврдењата на некои од малолетниците кои ги обвинувале луѓето од домот дека „ги заведувале сексуално“ и дека Браун и другите двајца ги прибирале ноќе во своите кревети. Дури десет момчиња на возраст меѓу четири и 13 години им раскажале на полицајците дека биле сексуално обесчестени од еден или од сите британски мисионери, по што полицијата ги обвинила за хомосексуални врски со малолетници. Браун е уапсен во Албанија, а Христодулу и Арнолд биле екстрадирани од Британија во мај годинава. Според „Гардијан“, Браун, кој е хуманитарен работник од Единбург, дошол во Албанија во 2000 година како доброволец за да им помага на бегалците кои во тоа време бегале од Косово и веднаш почнал со нудење заштита на малолетни Роми кои ги наоѓал како просат по улиците. Весникот нагласува дека албанската јавност е вчудовидена од откритието на полицијата и шокирана од сведочењето на четири од децата, кои на судот зборувале преку видеолинк. - Како и да се развиваат работите понатаму, случајот ќе остави длабоки последици врз механизмот на детската заштита меѓу Британија и другите земји во светот - забележува „Гардијан“. Во изјава за весникот, тројцата Британци признаваат дека имало случаи на заведување на децата, но меѓусебно се обвинуваат за тоа кој ги правел. Ако судот ги прогласи за виновни, може да бидат осудени на затворски казни и до 20 години.

Voedno se molam, Gospod da ne socuva site nas od onie volci koi doadzaat obleceni vo jagneska koza, potkopuvajci gi domovite na vdovicite i siracite...
Lukaviot ima mnogu lica i iminja, da bideme mudri kako zmii i nezlobni kako gulabi, i samo taka da se zapazime od sekakva eres.
 

Слични статии:


Изменето од maria_magdalena - 29.Октомври.2008 во 11:01
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 21:18
И јас би сакал да ве замолам да се помолиме и за сите дечиња кои биле злоупотребени и од православните и од католичките свештеници.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 21:20
молитва
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.