IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СВЕТИ МОШТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СВЕТИ МОШТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617>
Автор
Порака
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 12:17
fala na preporakite, navistina Dela Apostolski e prekrasno duhovno cetivo. no tamu nikade ne go najdov ni terminot mosti, a kamoli pa nekakva rasporstraneta praksa na cuvanje koski, nivno nekakvo sueverno lekuvanje.

vsushnost zabelezav, mozebi i ti si zabelezala ako si ja procitala knigata, ako ne toplo ti preporacuvam da ja procitas, deka glavnata cel na hristijanite vo Dela Apostolski e da go propovedaat evangelieto na site strani i da gi dovedat lugjeto do pokajanie i do Hrista.

me cudi, zatoa sto za ednoto (mostite) nema ni zbor, a za drugoto (evangelizacijata) e potroseno recisi 25% od Noviot zavet (kolku sto pretstavuvaat delata na evangelistot Luka). od druga strana pravoslavieto trosi ogromna energija i vreme na mostite, a recisi nikakvo vreme ne trosi na misionerska dejnost kakva sto imale apostolite i drugite hristijani vo Noviot zavet.

nekako naopaku vi se site raboti.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 19:57
Стево - ти благодарам за мислењето во врска со моштите, но како што гледаш, има тука луѓе што имаат друго мислење.
Е сега, прашањето е само - дали ќе продолжиш да го даваш истиот коментар секој пат кога некој ќе напише нешто за моштите и православниот однос кон нив?
Do what is right, come what may...
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 00:22
vaseto mislenje si e sosema slobodno vase mislenje. pa na ovoj svet ima lugje sto veruvaat deka kravite se bogovi, koi sme nie da sudime ako nekoj misli deka koskite na mrtovcite se amajlii?

vaseto mislenje go pocituvam, no go smetam za nehristijansko i sueverno.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 02:23
Во ред - тоа е твое право - се додека не ги навредуваш другите заради нивното право да се сметаат за Христијани на начин на кој сметаат дека е исправно.
Сепак - да не одговараме со едно те исто на секој пост во оваа тема.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 23:05
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

vaseto mislenje si e sosema slobodno vase mislenje. pa na ovoj svet ima lugje sto veruvaat deka kravite se bogovi, koi sme nie da sudime ako nekoj misli deka koskite na mrtovcite se amajlii?

vaseto mislenje go pocituvam, no go smetam za nehristijansko i sueverno.


Na osnova na so smetas deka e nehristijansko ??????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 23:52

Templarius, дали сметаш дека поклонувањето пред магаре е христијанска работа?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 23:56
Ако имаш причина да му изразиш одредена почит - тогаш е чисто човечка работа... поклонувањето е чин на изразување на благодарност и почит, како и одбележување на восхит кон некого - така е од најстари времиња, така е и денес.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 00:05
Evangelos, da ne smetas deka veke ja pretervis vo sekoja smisla, dodeka ne napagas ovde i gluposti prasuvas daj kazi nesto za to vaseto "ispravnoto", kazi ni na nas "neukite" kako toa se pravi, a ne na se citati od Biblija mi davas, ste se ogranicile na nekolku citati i tie pa tie, pa neli vie ste za dinamicnost daj objasni mi,te molam, kako to "pravite Hristijani" go pravat, sto e to sto e pravilnoto, a nie go nemame(te molam ne mi kazuvaj sto ne e vo red kaj nas to svativme), sto e to sto vie go pravite, a nie ne.
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 00:14
Sunny, дали јас ќе ти пастирам библиски цитати или пак ќе ти кажам како ние правиме, тоа ти е едно те исто, бидејќи за нас библиските христијани Библијата е Божји Збор и целата наша вера е базирана и втемелена на неа.
Значи ние, библиските христијани, не се поклонуваме пред посмртните останки на наши починати браќа и сестри, не ги бакнуваме, не ги мирисаме, не точиме миризливи масла од нив, не правиме ништо од она што вие правите со вашите ткн. "свети мошти".
Се надевам дека јасно ти одговорив на прашањето. Доколку те интересираат детали, слободно прашај.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 01:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Templarius, дали сметаш дека поклонувањето пред магаре е христијанска работа?




DA!!!!!!
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 01:15
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 08:28
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Sunny, дали јас ќе ти пастирам библиски цитати или пак ќе ти кажам како ние правиме, тоа ти е едно те исто, бидејќи за нас библиските христијани Библијата е Божји Збор и целата наша вера е базирана и втемелена на неа.

Значи ние, библиските христијани, не се поклонуваме пред посмртните останки на наши починати браќа и сестри, не ги бакнуваме, не ги мирисаме, не точиме миризливи масла од нив, не правиме ништо од она што вие правите со вашите ткн. "свети мошти".

Се надевам дека јасно ти одговорив на прашањето. Доколку те интересираат детали, слободно прашај.


Нели бре брате (авто)евангелосе си видел кај нашите стари да се поклонуваат на постарите и подостојните од нив и им бакнуваат рака, а тоа верувам дека го има и во твојата фамилија, зар е тоа идолопоклонство или почит?

Нели и Господ рекол по плодовите ќе го познаеме и дрвото. Неможе лошо дрво да дава добри плодови, та тогаш ако Господ сака тие светители кој цел живот му го посветиле нему во пост, молитва, исполнувањето на словото Божјо, со њубов, мир, смирение, добродетели... да ги прослави и награди со тоа што нивните посмртни останки, нивното тело ќе види нераспаѓање и ќе потече нестворено миро и благоухаен(пријатен) мирис.

И ти, тоа го викаш Богопротивно?

Зошто тогаш и со другите смтрни тела не се случува исто, туку само со Божјите угодници преку кои и за време на нивниот живот Господ правел чуда. Но не безсмислено, туку со смисла. Да се прослави името Божјо и да дојдат сите до спознание на вистината и спасение.

И тоа ми одговори: дали ти некогаш си имал можност да дојдеш во близина на такви свети мошти? да ги помирисаш?

дали си се запрашал: Како е можно од мртво тело да истекува масло(миро) и тоа миризливо, така прекрасно да мириса што ни најдобриот парфем не му е равен? како ? Па згора на тоа и секој кој ќе и пристапи со вера ќе добие исцеление.

Верувај ми брате ако ја имаш таа можност нема така да велиш. Бог прави чуда преку Неговите светии, како што и Самиот тој рекол дека ќе прават поголеми чудеса и од Него самиот. Тоа се тие чудеса, но не со свое име туку само во името Божјо. Еве ти уште еден цитат од светото Писмо како потврда.


А за она библиски христијани, тоа ми е некако многу чуден термин

и те молам најискрено, како брат, немој така грубо и дрско без респект да се однесуваш кон Божјите угодници и Божјата вола и на крај немора да се согласуваш со нас барем имај респект.

со почит,

(не)Опитен

Изменето од Опитен - 07.Октомври.2008 во 08:37
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 12:17
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

та тогаш ако Господ сака тие светители кој цел живот му го посветиле нему во пост, молитва, исполнувањето на словото Божјо, со њубов, мир, смирение, добродетели... да ги прослави и награди со тоа што нивните посмртни останки, нивното тело ќе види нераспаѓање и ќе потече нестворено миро и благоухаен(пријатен) мирис.

И ти, тоа го викаш Богопротивно?
 
Да, ако Бог сака, тоа може да го направи, но работата е во тоа што Библискиот Бог никаде не рекол дека сака такво нешто. Никаде за никој не кажал дека ќе види нераспаѓање, освен за Својот Единороден Син - Исус Христос.
 
"Зашто Давид за Него (Христос) вели: ‘Постојано Го гледам Господа пред себе; Тој ми е оддесно, за да не се поместам. Затоа се развесели моето срце и се зарадува мојот јазик; а и моето тело ќе почива во надеж; зашто нема да ја оставиш мојата душа во Подземјето, ниту ќе дозволиш Твојот Светец да види распаѓање. "
(Дела 2:25-27)
 
Додека за сите други во Светото Писмо се вели:
 
"прав си, и во прав ќе се вратиш"
(ГОСПОД во Битие 3:19)
 
"Спомни си, ме создаде како глина и ќе ме вратиш повторно во прав"
(Непорочниот Јов во Јов 9:10)
 
"Зашто знае добро како сме создадени, си спомнува дека сме прав."
(Божјиот слуга Давид во Псалм 103:14)
 
"зашто треба ова распадливото да се облече во нераспадливо; и ова смртното да се облече во бесмртност."
(Апостол Павле во 1 Коринтјаните 15:53)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 19:42
И повторно доаѓаме до моментот во кој го ограничувате Бога. Во Новиот Завет, Бог направил многу работи кои не ги направил претходно во Стариот. Зошто денес не би правел работи кои не ги направил во Новиот?!
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,393 секунди.