IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Што мислите за заканите од астероиди ??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што мислите за заканите од астероиди ??

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
maki4x Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maki4x Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што мислите за заканите од астероиди ??
    Испратена: 29.Септември.2008 во 15:39
sto mislite?
Кон врв
Antia Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 13:40
Realno... neizbezno... ne se razbiram vo naukata onolku kolku sto bi sakala, ama asteroidite i seto to si e prirodna rabota...
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 01:12
Научно е докажано дека во својата историја Земјата во неколку наврати била погодена од поголеми астероиди, кои при тоа предизвикале значајни климатски промени на нашата планета, дури и исчезнување на некои живи видови (на пр. диносаоруси). Сончевиот систем и денес е преполн со овие тела, чии димензии се од неколку метри, па до неколку стотици километри. Голем број од нив имаат орбита која е релативно блиску до орбитата на Земјата. Предавањето ќе да разгледа можноста дали и кога можеме да бидеме удрени од едно вакво тело? И ако тоа се случи, тогаш какви ќе бидат последиците по човештвото и другиот жив свет на Земјата?
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Предраг Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Предраг Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2009 во 16:16
Гаххх...Читав пред некоја година во "Време" дека 2028 ќе не акнел ЕДЕН...Има некој информации за тоа?
Ако е тачно...оргии ат мај плејс
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 20:35
На астероид откриен мраз и органски материи

На 200 километри долгиот астероид 24 Themis, кој орбитира меѓу Марс и Јупитер пронајдени се големи количини мраз и органски состојки, објави стручниот магазин Nature.

Откривањето на ледот може да им помогне на научниците да утврдат дали водата на Земјата настанала од астероид. 24 Themis е простран и прекриен со тенок слој замрзната вода.

Два научни тима го користеа телескопот на НАСА со инфрацрвени зраци, кој се наоѓа на врвот на вулканот Maune Kee на Хаваи за да го набљудуваат астероидот 24 Themis. Истражувачите пронашле јасни хемиски знаци на мраз, вели Хумберто Кемпинс, професор по астрономија на Универзитетот во Флорида и предводник на истражувањето.

Откритието ги збунило научниците бидејќи Сонцето обично придонесува со испарување на мразот од површината на астероидите, особено оние кои се наоѓаат во близина на најсјајната ѕвезда. Сепак експертите утврдиле дека површинскиот мраз на 24 Themis постојано се обновува благодарение на водената пареа која избива од пукнатините на астероидот.

Натамошните истражувања на овој феномен би можеле да доведат до нови теоретски поставки за раните фази од еволуцијата на Сончевиот систем.

Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 16:33
Астероидот кој носи „семе“ за Земјата

Научниците дојдоа до уште еден детаљ за тоа од каде произлегол животот на Земјата.

За прв пат на еден астероид беше идентификувана вода и органски материи.

Со користење на телескопи со инфра - црвени зраци на Хаваите, научниците открија големо количество мраз на астероидот познат како „24 Темис“, кој се наоѓа меѓу Марс и Јупитер.

Ова и дава дополнителен аргумент на теоријата дека пред милијарди години метерорите и астероидите кои удирале во земјата посеале вода и органски материи на неа.

Го прашавме Дејвид Морисон, директорот на центарот „Карл Саган“ - што ни открива ова за коцките од кои е направен светот?

Морисон: Знавеме дека животот не можел да се создаде од атмосферата на земјата, барем не целиот живот. Секогаш знаевме дека има некој надворешен извор кој донел вода и органски материи во раната историја на планетата пред четири милијарди години. До сега мислевме дека кометите се главниот извор, но сега може да се верува дека и астероидите носат таков материјал.

Би-Би-Си: Дел од теоријата со кометите не се вклопува со фактичката ситуација - нивниот состав не одговара сосема на она што може да се најде во раната историја на земјата!

Морисон: Па ние, се разбира, не знаме точно каква била ситуацијата на земјата кога тука немало живот. Знаеме нешто за елементите од кои била создадена, но тоа ви е како да сте на изградбата на некоја зграда - ги имате сите материјали околу вас, но тоа само по себе не прави зграда. Нешто друго морало да го придвижи процесот.

Би-Би-Си: Ако астероидите и кометите го посеале животот, дали ова откритие покажува дека нешто слично можело да се случи и на други места во универзумот?

Морисон: Токму така, ако овие „тули“ се чести во нашиот сончев систем тогаш има причина да се верува дека тоа ќе биде така и во други системи. Иако, да бидеме искрени, не сме имале прилика да погледнеме во детали во другите системи за да направиме проценка. Се’ што откривме во астрономијата последнава деценија не' охрабрува да веруваме дека има многу други системи со милиони планети во нашата галаксија - затоа ние ОЧЕКУВАМЕ животот да блика низ неа.Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 02:14
Mnogu realno i verojatno neodbeglivo dokolku nekoj se nameri da ne pogodi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.