IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Јапонски јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Јапонски јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака
Antia Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Јапонски јазик
    Испратена: 28.Септември.2008 во 14:31
Koj ima zelba za ucenje na japonskiot jazik neka mi pisi odma!!!Antia2000@hotmail.com
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 20:06
Еве јас те add-нав на мсн и таму ке ми кажеш за к*рсот или што и да е ова.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 20:20
jas ne sum naucil tamu
kje ucam tuka
treba da sum shlaknat

arigato

голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 20:38
Originally posted by anakin anakin напиша:

jas ne sum naucil tamukje ucam tukatreba da sum shlaknatarigatoголема%20насмевка

Дека таму? Си бил во Јапонија?
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Antia Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 11:11
Steta so ne si naucil tamu a si bil....
Si propustil goooolema prilika oti ako znaese sega ke te molevme po kolena ko bog da ne ucis i nas nesto poke NIHONGO!!!
Sepak blaze tebe so si prosetal tamu i so imas sigurna sum edno poinakvo iskustvo od tamu!    

Pozdrav!
Кон врв
oon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 397
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 02:19
Што ќе ви е јапонскијот јазик бе глупи едни,гледајте тука научете го англискиот јазик,францускиот јазик,германскиот јазик,не се занимавајте со не битни работи..
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 02:38
Sekoj jazik,..ako e mozno da se nauchi nema da ima shteta
zoshto bi bila glupa ,ako go znam i bi mi potrebal nekogash...nekade??


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 11:24
Originally posted by oon oon напиша:

Што ќе ви е јапонскијот јазик бе глупи едни,гледајте тука научете го англискиот јазик,францускиот јазик,германскиот јазик,не се занимавајте со не битни работи..

Еве мене ке ми треба во иднина. Планирам да одам да живеам на Далечниот исток.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 12:45
znaete kako vikaat, kolku jazici znaes za tolku luge vredis
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:23
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

znaete kako vikaat, kolku jazici znaes za tolku luge vredis

Да, да. Баш така викаат. А јас сиромав знам само Англиски сега засега.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 18:21
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Originally posted by oon oon напиша:

Што ќе ви е јапонскијот јазик бе глупи едни,гледајте тука научете го англискиот јазик,францускиот јазик,германскиот јазик,не се занимавајте со не битни работи..

Еве мене ке ми треба во иднина. Планирам да одам да живеам на Далечниот исток.

Јазикот на иднината не е англиски или француски(иако вреди мнооогу да се знаат) туку кинески и руски, а ако Индија продолжи со ова економско-олитичко темпо и хинди ќе е меѓу нив.

Моментално со одлично познавање на јапонски во комбинација со англиски и уште еден јазик може одлично да се заработува како преведувач или толкувач во САД, Канада, Австралија, ЕУ... А јапонскиот не е толку сложен како кинескиот. Ако имате желба, зошто да не? А кој научи јапонски, и корејски лесно ќе му оди(сродни се).

Изменето од Majkl - 04.Октомври.2008 во 18:22
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 19:12
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Originally posted by oon oon напиша:

Што ќе ви е јапонскијот јазик бе глупи едни,гледајте тука научете го англискиот јазик,францускиот јазик,германскиот јазик,не се занимавајте со не битни работи..

Еве мене ке ми треба во иднина. Планирам да одам да живеам на Далечниот исток.

Јазикот на иднината не е англиски или француски(иако вреди мнооогу да се знаат) туку кинески и руски, а ако Индија продолжи со ова економско-олитичко темпо и хинди ќе е меѓу нив.

Моментално со одлично познавање на јапонски во комбинација со англиски и уште еден јазик може одлично да се заработува како преведувач или толкувач во САД, Канада, Австралија, ЕУ... А јапонскиот не е толку сложен како кинескиот. Ако имате желба, зошто да не? А кој научи јапонски, и корејски лесно ќе му оди(сродни се).

Па јас сакам кој и да е од тие два, или јапонски, или корејски. Мене ми изгледаат многу тешки, ама додека не се почне да се учи не се знае. А ти од каде знаеш дека не е тежок, си учел досега Јапонски?
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 00:47
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Па јас сакам кој и да е од тие два, или јапонски, или корејски. Мене ми изгледаат многу тешки, ама додека не се почне да се учи не се знае. А ти од каде знаеш дека не е тежок, си учел досега Јапонски?

Не реков дека е лесен, туку дека е полесен во однос на кинескиот - барем така ми рекле многумина кои ги учеле. Имав куп колешки јапонки и корејки. Некои од нив учеа и кинески и корејски. Јапонскиот има на пр.десетици изрази за зборот „јадам„ и не е сеедно кој ќе го употребиш во која ситуација. Писмото е приказна за себе: се дели на слоговните(ка, ке, ки, ко) хирагана, катакана и знаковното канџи(превземено од кинескиот) на пр. еден знак означува цел збор. Занимливост во врска со ова е дека јапонците генерално имаат представа за што се работи во на пр. весник печатен на кинески јазик иако збор не знаат кинески.

Јапонскиот и корејскиот јазик не се тонски за разлика од кинескиот каде е многу важно како ги „пееш„ зборовите, а да не зборуваме за бројните дијалекти.

Јапонскиот и корејскиот иако се сродни не се толку исти за да течно се разбираат едни со други но брзо оди приспособувањето, велезен си во шемата. На пр. со пољаците слабо се разбираме ама пољаците брзо учат македонски.


Кон врв
Antia Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 12:31
Majkl, Majkl,
ako mozi da znam od kade si go dobil znaenjeto za istocnite jazici???
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,625 секунди.