IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Колку е стара Земјата ??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку е стара Земјата ??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 22:05

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... Zlatnik, јас никаде не сум рекол дека Земјата е стара 8000 г ....
збунетостизненадувањеДа бе стварно! Должам објаснување. Бидејќи одамна немав дојдено на форумов, на брза рака „прелистав“ низ темата и едноставно не запаметив кој што напишал. Тек после твоето воочување, навистина видов дека тоа директно не си го рекол ти туку:
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

А да не е околу 8000 години? Ако кажувате дека е
стара неколку милијарди кажете ми барем една држава за која има
историска документација да постоела пред повеке од 8000 години.
За ова ти должам извинување и, немој ...
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... ќе ја известам модераторката на овој подфорум да ти даде една дисциплинска чврга голема%20насмевка
молитвасреќаНо, што е со овие твои постови, каде и’ се обраќаш на Sunny:
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ајде повели научно докажи ми дека Сонцето и Земјата се стари 4.6 милијарди години голема%20насмевка
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не знам каде имаш научен доказ погоре за староста на сонцето. Ајде ако не те мрзи пастирај ми го.
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А јас пак те замолив да ми го повториш научниот метод со кој е утврдена староста на Земјата.
Јас не знам колку е стара Земјата.
Овде јасно го искажуваш својот сомнеж за староста на Земјата и Сонцето гледано од аспект на науката! Зарем тоа имплицитно не доведува до заклучок дека се согласуваш со изјавата на neo_wmaster?
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

...А што се однесува до радиоактивното распаѓање, на погрешен човек синашол да му држиш лекции...
Незнам зошто мојот обид да (ти) наведам доказ, кој би бил само аргумент плус во мојот обид за докажување на староста на Земјата, го сваќаш како „држење лекција“? Зарем јас, изнесувањето на некои библиски гледишта за истиов проблем, треба да го сватам како држење лекција од страна на другите? Напротив, мислам дека форумов е место каде се изнесуваат свои мислења со (евентуелна) поткрепа на разни аргументи. Ова не е место каде некој на некого би му држел лекции.
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... пастираш од wikipedia.
Нормално дека од некаде треба да „набавам“ докази. За да најбрзо дојдам до бараниот материјал најпрво што ми беше „до рака“ беше токму таа, википедија. И што има во тоа страшно?изненадување Е сега друга работа е што ти со тоа не се согласуваш.
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... За
да не спамирам, погледни ја репликата која ја наведов за радиоактивниот
метод на страна бр. 2 од оваа тема.

Едноставно ти овде само го негираш научниот доказ (кој претходно го бараше од Sunny), а не даваш контра аргумент. За „непостојаноста“ на научните откритија велиш:
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Искуството на науката низ вековиве покажало
дека и научните методи не се "апсолутно вистинити" и многу научни
"факти" изведени по научниот метод, сега се познати како "грешки во
науката".

Порано се сметало дека земјата плови на кит кој бил во небесен океан ... дека земјата е центар на светот и дека се се’ врти околу неа ... дека ... Но, науката со научните методи низ вековите го докажала сосема спротивното. Дали треба и овие научни заблуди да ги сместиме во „грешки на науката“? Кога на научниците не им веруваме за одредување на староста на Земјата (но и на многу други работи), зошто да им веруваме за ова?голема%20насмевка

Изменето од BisernA - 02.Февруари.2009 во 15:08
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 23:07
Ova prashanje sega ti go vidov:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

И кажи ми држава или пак народ кој постоел пред повеке од 8000 години.


I iako ne e od mojata oblast jas nemam mnogu aber od istorija, osvem nashata, nesto od ponovata i nekoi pokrupni istoriski nastani, sepak ke se obidam da ti odgovoram, ama ako dobro se sekavam klasnite zaednici se pojavile mn podocna, znaci apsurdno e da zboruvame za nacii, a uste pomalku drzavi stari 8000god, arno ama imalo pesteri, ako ne se lazam od toj period e i mladoto kameno doba, pa lugeto izrabotuvale predmeti od kamen, vo to vreme, a i pred toa, od koga e pronajden ognot si crtale po pesteri i ko se sobrale naucnici "so bujna fantazija" so nekoj "fantasticen" metod utvrdile deka op, stop tolku ke e ova staro , se seguvam, no navistina utvrdile deka tie predmeti se stari 8-9000 godini, e sega ako ima istoricar na forumov ova uste poubavo ke ni go objasni, ama fakt e deka i pred mlado kameno doba imalo luge, koj pred da naucat da rabotat so kamenot, se zanimavale so zemjodelie, neli?
Evolutivniot period e mn dolg bez razlika sto zboruvame, 8000 godini e apsurd i da se pomisli, a kamo li da se tvrdi, ne samo 8000 tuku i 8.000.000 bidejki, zamislete trebalo da se krenat ovie planini sto se denes, da se odvojat kontinetite (kazav porano bile site vo eden), zasto vo sprotivno nie sekoja generaija ke si gledame razlicni planini, razlicni morinja, okeani, a zamislete Olimp bila onde od pamtivek, pa kako e sevo ova mozno?
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 23:34
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Ova prashanje sega ti go vidov:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

И кажи ми држава или пак народ кој постоел пред повеке од 8000 години.


I iako ne e od mojata oblast jas nemam mnogu aber od istorija, osvem nashata, nesto od ponovata i nekoi pokrupni istoriski nastani, sepak ke se obidam da ti odgovoram, ama ako dobro se sekavam klasnite zaednici se pojavile mn podocna, znaci apsurdno e da zboruvame za nacii, a uste pomalku drzavi stari 8000god, arno ama imalo pesteri, ako ne se lazam od toj period e i mladoto kameno doba, pa lugeto izrabotuvale predmeti od kamen, vo to vreme, a i pred toa, od koga e pronajden ognot si crtale po pesteri i ko se sobrale naucnici "so bujna fantazija" so nekoj "fantasticen" metod utvrdile deka op, stop tolku ke e ova staro , se seguvam, no navistina utvrdile deka tie predmeti se stari 8-9000 godini, e sega ako ima istoricar na forumov ova uste poubavo ke ni go objasni, ama fakt e deka i pred mlado kameno doba imalo luge, koj pred da naucat da rabotat so kamenot, se zanimavale so zemjodelie, neli?
Evolutivniot period e mn dolg bez razlika sto zboruvame, 8000 godini e apsurd i da se pomisli, a kamo li da se tvrdi, ne samo 8000 tuku i 8.000.000 bidejki, zamislete trebalo da se krenat ovie planini sto se denes, da se odvojat kontinetite (kazav porano bile site vo eden), zasto vo sprotivno nie sekoja generaija ke si gledame razlicni planini, razlicni morinja, okeani, a zamislete Olimp bila onde od pamtivek, pa kako e sevo ova mozno?

Ova sto go kaza za kamenoto doba e tocno, no samo ako se dokaze tocnosta na Darvinovata teorija. A ako izleze deka ne e tocna, seto toa e samo pretpostavka. Ova deka site bile vo edno e tocno, znam i deka Britanija bila zaedno so Evropskoto kopno posle oddeluvanjeto na kontinentite.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 23:40
Neo ne samo Britanija site kontinenti bea spoeni vo eden narecen Pangea





Vidi go denes globusot ke vidis deka kraevite na kontinentite sovrseno si se vklopuvaat, iako pominalo tolku vreme

Изменето од Sunny - 10.Октомври.2008 во 23:42
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 23:46
e ako se isecat kontinentite od nekoja karta i se zalepat eden do drug denes bi izgledale vaka




Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 12:47
Вака Сани, тоа што го кажа Евангелос е точно. Тој не кажа дека не важат оптичките закони во наши услови (земјини), туку дека можеби не важат некаде длабоко во вселената, поради големите гравитации, искривувањето на времето и просторот. И кај нас не би важеле ако се дејствува со голема гравитација на некое поле, а не длабоко во вселената каде има црни дупки и што ли уште не. Повекето закони на физиката важат само за земјата, а не и за места длабоко во вселената.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 13:50
Ova e posledno da se odzivam na nekoja prozivka za mene.
BRZINATA NA SVETLINATA SEKOGAS, NA SEKADE E ISTA, TEORIJATA NA RELATIVITETOT VAZI!!!


Tokmu ova gi zamisli na naucnicite i se postavi prasanjeto za cetvrtata dimenzija- VREMETO



I vo idnina ve molam vasite postovi neka nemaat prozivki za mene, osven ako navistina ve interesira, ako ne znaete, a ne za da vidite sto vika fizikata na toa prasanje, vo toj slucaj vi kazav kakvi da vi bidat postovite


Изменето од Sunny - 11.Октомври.2008 во 13:52
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 22:40
Mi se razjasnija nekoi raboti. Ajde sega da se vratime na temata. Da receme deka zemjata e stara nekolku milioni ili milijardi godini. Togas sto stanuva so Biblijata? So ova se dokazuva deka Gospod ne go sozdal covekot, tuku deka covekot nastanal od covekolik majmun. Ili pak ke se postavi prasanjeto za dinosaurusite. Eve kakvo mislenje imas ti za ovie prasanja.

Изменето од BisernA - 02.Февруари.2009 во 15:19
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 23:28
Можам да ти кажам дека Православната Цркава,не ја одрекува науката, дури ни Католичката, за другите не знам.


Јас тебе ти кажав и преку ЛП, а погоре некаде и напишав дека Мојсеј на еврејски напишал ЈОМ (фала му на Гоце што ми објасна за то ), дека за седум ЈОМА е направен светот. Порано Јом бил подолг неопределен временски период, можело да значи 24ч, 24год, 2400000000, но и 44400000000000 год. (Ова со јомот го провериле историчари, лингвисти и теолози, а не физичари )

Следствено Библијата не го порекнува ова, значи може да е стара 5 години, а може и 5 милијарди год и овде немаме проблем.

Друго библијата ни порекнува ни кажува дали биле диносаорусите тука, дали фосилите нивни се вештачки направени од луѓето или не, не знам, верувам дека имало диносаоруси, но не тврдам, за ова биолози ке прашаме, мојот дел е ако ми донесат фосил да ја утврдам неговата старост, но факт е дека пред 65 милиони год. удрил метеор и за то има доказ.


За Дарвиновата теорија не знам, знам само тоа дека потекнуваме од мајмун, и толку. Ако земеме во предвид дека се си има своја еволуција и од „ништо“ стана нешто, можно е (ако гледаме какви сме, тогаш сигурно сме од мајмуни, зш не сме ништо подобри од нив    )
Работи што потврдуваат дека имаме животинско потекло, се сличностите што сите цицачи ги имаат, аномалиите што се јавуваат понекогаш кај новороденчиња пр. зајачка уста, опавче, споени прсти на екстремитетите, понекогаш шкрги и др.


Искрено интересна е ова Дарвиновава теорија, ама јас многу малку знам за неа.

Изменето од BisernA - 02.Февруари.2009 во 15:19
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 23:45
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Добро е ко расчистивме за брзината на светлината. Фала Богу!!! Ама таа бројка апсолутно не менува ништо па и да е, што знам јас 100 000км/сек, затоа што таа ни треба да пресметаме во случајов грубо растојание, само за да знаеме дали се оддалечуваат некои подалечни тела, или се приближуваат, и зато си зимаме да е вакум да ја упростиме пресметката и зато си сметаме во Астрономски единици или Светлосни години, за телата кој се поблиску и кој не интересира точната положба си користиме друг метод, проста тригонометрија и тука нема утка (бар е минимална, занемарлива).

Можам да ти кажам дека Православната Цркава,не ја одрекува науката, дури ни Католичката, за другите не знам.


Јас тебе ти кажав и преку ЛП, а погоре некаде и напишав дека Мојсеј на еврејски напишал ЈОМ (фала му на Гоце што ми објасна за то ), дека за седум ЈОМА е направен светот. Порано Јом бил подолг неопределен временски период, можело да значи 24ч, 24год, 2400000000, но и 44400000000000 год. (Ова со јомот го провериле историчари, лингвисти и теолози, а не физичари )

Следствено Библијата не го порекнува ова, значи може да е стара 5 години, а може и 5 милијарди год и овде немаме проблем.

Друго библијата ни порекнува ни кажува дали биле диносаорусите тука, дали фосилите нивни се вештачки направени од луѓето или не, не знам, верувам дека имало диносаоруси, но не тврдам, за ова биолози ке прашаме, мојот дел е ако ми донесат фосил да ја утврдам неговата старост, но факт е дека пред 65 милиони год. удрил метеор и за то има доказ.


За Дарвиновата теорија не знам, знам само тоа дека потекнуваме од мајмун, и толку. Ако земеме во предвид дека се си има своја еволуција и од „ништо“ стана нешто, можно е (ако гледаме какви сме, тогаш сигурно сме од мајмуни, зш не сме ништо подобри од нив    )
Работи што потврдуваат дека имаме животинско потекло, се сличностите што сите цицачи ги имаат, аномалиите што се јавуваат понекогаш кај новороденчиња пр. зајачка уста, опавче, споени прсти на екстремитетите, понекогаш шкрги и др.


Искрено интересна е ова Дарвиновава теорија, ама јас многу малку знам за неа.

Аха, океј. Фала на објаснувањата уште еднаш.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 23:48
А ти што мислиш, кажи ми го твоето мислење, според тебе како е?
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 23:56
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

А ти што мислиш, кажи ми го твоето мислење, според тебе како е?

Za Dinosaurusite mislam deka ne postoele, tuku se izmislica na golemite naucnici za da ja opravdat teorijata na Darvin. A za starosta na zemjata seuste mislam deka zemjata, a i vselenata se relativno mladi.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 03:28

neo_wmaster, диносаурсите немаат никаква врска со Дарвиновата теорија. Тие ниту ја оправдуваат таа теорија, ниту ја побиваат, а најмалку пак ја потврдуваат.

Диносаурисите постоеле пред потопот, но не го преживеале истиот. Нивното постоење е научно потврдено. Имено најдени се многу фосили од нив, најдени се и коски од нив, заби и сл. Дури и Библијата ги спомнува нив, само под друго име: змеј, чудовишта и сл.(зборот "диносаурс" прв пат е воведен дури во 1841 година)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 10:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

neo_wmaster, диносаурсите немаат никаква врска со Дарвиновата теорија. Тие ниту ја оправдуваат таа теорија, ниту ја побиваат, а најмалку пак ја потврдуваат.


Диносаурисите постоеле пред потопот, но не го преживеале истиот. Нивното постоење е научно потврдено. Имено најдени се многу фосили од нив, најдени се и коски од нив, заби и сл. Дури и Библијата ги спомнува нив, само под друго име: змеј, чудовишта и сл.(зборот "диносаурс" прв пат е воведен дури во 1841 година)

Најчудно кај диносаурусите ми е тоа што првиот фосил е најден од девојче. Како толку многу години никој не успеал да најде фосил, а тоа и успеало на 7 годишно девојче од Германија.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.