IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Колку е стара Земјата ??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку е стара Земјата ??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
Автор
Порака Обратен редослед
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 16:08
да ама има и друг одговор кој вели 10-16 000 години, па не ја решивме дилемата голема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 16:00
Па има одговор на ова прашање од темава,мислам дека околу 4.6 милијарди години е стара планеткава наша.

Што има да се дикутира тука?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 15:49
steta sto zamre diskusijata na ovaa tema ... a bas ni bese interesno голема%20насмевка
Ev milo vrakaj se vamuuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 23:57
Никоj неможе да каже колко е стара земjaтa
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 10:19
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

ova poslednovo me potseti koga pred nekolku godini izleze eden makedonec so negoviot PERPETUUM MOBILE na TV, navreden zasto na nekoj stranski saem na inovacii ne dobil nikakvo priznanie голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
(ne go poistovetuvam so tebe изненадување, ama strasno me potsekas na negoviot entuzijazam)



 
смеењегазење%20од%20смеење
.....ne e eden,mnogu gi ima!!!...Makedonija otsekogas bila lulka na naukata,samo sto drugi se slavat...бакнеж
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 14:01
.....nemam vreme za ucenje..jas se si znam!задоволство
..a za toa vtoroto...vo 5 kaj ...голема%20насмевка
 
 
...sepak da rezimirame:
....zemjata e postara od mene!!!   херој
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 13:41
Kaj ke se najdeme збунетосттрепкањетрепкањетрепкање

p.s. na predavanjata od MIT ima prevod od nakolku svetski jazici (za zal ne na nasiovтага плазење)


Изменето од Sunny - 04.Април.2009 во 13:42
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 13:30

.....eeee,za tvoe razocaruvanje ne bev jas..!голема%20насмевка

...a ti kazav da ne mi postiras linkovi(plus toa ne znam angliski..вртење%20со%20очи)..ne me interesira drugite sto kazuvaat,ke vidis ti koga nie ke ispadneme so nasi tvrdenja ...задоволство..plu ti kazav sum bil na takvi seminari,i ne samo po fizika,tuku kade sto se debatira i se iznesuvaat argumenti na masa od site oblasti na naukata!...a tie,ova veruvam deka go znaes se tesno povrzani so fizikata...!
..tukuuu,pakuvaj pljackite i da odime da praime biznis na Alshar!..da broime neutrina!плазење...barem za toa ne biva...намигнување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 13:05
ova poslednovo me potseti koga pred nekolku godini izleze eden makedonec so negoviot PERPETUUM MOBILE na TV, navreden zasto na nekoj stranski saem na inovacii ne dobil nikakvo priznanie голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
(ne go poistovetuvam so tebe изненадување, ama strasno me potsekas na negoviot entuzijazam)

a za magnetnoto pole pobaraj na stranata na MIT (Massachusetts Institute of Technolog) eden od najdobrite institiuti od ovoj tip vo svetot, ako ne i najdobar, imaat online k*rsevi, snimki od nivnite predavanja tamu намигнување

Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 12:08
Koj jagleroden metod za starosta изненадување... visitina toj se koristi za utvrduvanje na starosta na predmeti, fosili ama nikako za starosta na zemjata  изненадување  ...
 
...jas velam deka tie fosili nekade morale da postojat znaci ne mozat da bidat postari od zemjata.taka..?..valjda ne lebdele okolu.. 
 
(posleden pat)  Metodot so koj (dosega) se utvrduva starosta na zemjata e Metod na radioaktivno raspaganje (i toj ne zavisi od magnetnite polinja i na zemjata ni na nikoj dr magnet)

 

...kaj go procita ova i od koja literatura?ne sakam samo da mi dadete nekoi linkovi ili nekjoi naslovi na naucna literatura pred 50 godini...


p.s. kako toa vo eden del od postod vikas deka jaglerodnata metoda e najtocna (jas pak vikam ne tuku radioaktivnata), za vo drug del da se demantiras deka taa ne e najtocna tuku zavisi od mag. pole na zemjata (koe ne e vo postojano  opaganje, tuku ima ciklicni promeni)

 

...od site raspolozivi metodi ,ovaa e najtocna...!velam zasega..taka stoi,sto ne mora da znaci deka ke se pronajde druga.!a tvojata radioaktivna metoda e  istata  taa sto i jas ja posociv...jaglerodnata...!
 
 
...i ako vaka prodolzite samo da ja sledite naukata od pisana literatura  stara 100 g.svatete deka nema da dojdete do novi soznanija..(primer e brzinata na svetlinata ne e konecna....taa e promenliva)
...ke go pozdravam i Ajnstajn..мафтање
 

 
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 11:36
Originally posted by zagor zagor напиша:

 
 
..Ev kaza deka ima konstanten pad na jacinata na magnetnoto pole ,sto i jas go napisav i e definitivno tocno..potvrdeno i dokazano,a ako go povrzes mojot natpis deka magnetnoto pole se javuva vednas po postanokot na zemjata ke vidis deka ..zemjata e stara kolu i toa..i ne mozes da kazes deka magnetnoto pole nema vrska so utvrduvanje na starosta na zemjata....



Ev moze da napise sto saka (sekoja cest i pocit ama ne sekogas e vo pravo големо%20гушкање)... Znaci Magnetnoto pole na Zemjata ima ciklicni promeni na opaganje i porast  i da nema nikakva vrska so metodot za utvrduvanje na starosta na Zemjata, bidejki, ako pratis redovno ke vidis deka i Ev se slozi (t.e. si go popravi prethodniot post) deka Radioaktivnoto raspaganje nema vrska od magnetnoto pole ... sto nekolku pati go potencirav ... i slobodno proveri po literatura (ne ovie sto kazuvaat kolku e stara zemjata, tuku pobaraj literatura kade e obrabotuvan radioaktivniot raspad ne so cel da se dokaze nesto, pr. Atomskka i nuklearna fizkia nekoja)

Originally posted by zagor zagor напиша:

 
 ...stojam zad stavot deka za vo procesot na poluraspad na site elemeti ,znacajna uloga ima i magnetnoto pole..ova mozebi e von temata,no za starosta na zemjata,se koristi zasega najtocen metod so poluraspadot na jaglerodot..preku fosilite  vo zemjinite sloevi,talozeni so godini nanazad...!znaci ima vrska.. ...dejstvoto na magnetnoto pole e isprovocirano od edna druga reakcija sto momentalno ,togas i denes se odviva vo zemjata,taka da......pazi!..se se snima...голема%20насмевка   


изненадување  ova ke bide mojata posledna replika kon tebe, zatoa sto ili se inaetis ili ti navistina imas mnogu slabi poznavanja тага

Koj jagleroden metod za starosta изненадување... visitina toj se koristi za utvrduvanje na starosta na predmeti, fosili ama nikako za starosta na zemjata  изненадување  ... (posleden pat)  Metodot so koj (dosega) se utvrduva starosta na zemjata e Metod na radioaktivno raspaganje (i toj ne zavisi od magnetnite polinja i na zemjata ni na nikoj dr magnet)
p.s. kako toa vo eden del od postod vikas deka jaglerodnata metoda e najtocna (jas pak vikam ne tuku radioaktivnata), za vo drug del da se demantiras deka taa ne e najtocna tuku zavisi od mag. pole na zemjata (koe ne e vo postojano  opaganje, tuku ima ciklicni promeni)

pozz i sekoe dobro


Изменето од Sunny - 04.Април.2009 во 11:47
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 10:09
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Vidi Zagor, nikogas vo nieden moj post ne sum ti se potsmevala niti pak mi padnalo takvo nesto na pamet изненадување... trazmisluvale skoro site golemi naucnici i pronaogaci...
   Vprocem stavot za starosta na Zemjata se bazira na hipotezi   (ne na zakoni i teoremi) , znaci se pretpostavka, vrz osnova na merenja so pomos na metodot na radioaktivno raspaganje (jaglerodniot metod ne se koritsti za starosta na zemjata)...
...megutoa da se zboruva za brojki od 10-15000 godini e smesno... duri i milion godini e premnogu malku...  
 
 
 
...ne go rekov toa deka ti toa go pravis...a i nema vrska...i humorot e del od naukata...
...morav da napsam nesto sto ne e voobicaeno,zasega neprifatlivo,za da se razvie diskusijata...a sega ke vidis deka edno so drugo ima vrska..
 
..Ev kaza deka ima konstanten pad na jacinata na magnetnoto pole ,sto i jas go napisav i e definitivno tocno..potvrdeno i dokazano,a ako go povrzes mojot natpis deka magnetnoto pole se javuva vednas po postanokot na zemjata ke vidis deka ..zemjata e stara kolu i toa..i ne mozes da kazes deka magnetnoto pole nema vrska so utvrduvanje na starosta na zemjata....
...stojam zad stavot deka za vo procesot na poluraspad na site elemeti ,znacajna uloga ima i magnetnoto pole..ova mozebi e von temata,no za starosta na zemjata,se koristi zasega najtocen metod so poluraspadot na jaglerodot..preku fosilite  vo zemjinite sloevi,talozeni so godini nanazad...!znaci ima vrska..
...dejstvoto na magnetnoto pole e isprovocirano od edna druga reakcija sto momentalno ,togas i denes se odviva vo zemjata,taka da......pazi!..se se snima...голема%20насмевка
...toa sto se zboruva delka zemjata e stara milioni godini ,ne e tocno...ke se dojde do brojka od samo nekolku desetici iljadarki...za zal taka ke e...
...
 
site golemi naucnici i pronaogaci... eeee,fala za komplimentotсреќа,i ti zaviduvam na moznosta da razlikuvas talent,znaenje...a ja go poseduvam toaсреќа..samo kaj nas ne mozes nisto da dokazes ..duri i nekoj pari deka ti dolzi,a ne deka zemjata e stara samo nekolku desetici iljadi godini..!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 09:46
Originally posted by invader invader напиша:

.".jas ne znam tocno,ama se obiduvam da mislam, iako nekoj i na moite zadlaboceni i seopfatni analiziзадоволство mi se potsmevaat..."



смеењеbarem si e iskren covekot.
 
 
....e ne,ke se lazeme ovde!голема%20насмевка
tukuuuu...vidi vaka,interesno e  da se otkrie nesto novo,a toa go pravat tie sto ne znaat,znaci so razmisluvanje...kako moeto se razbira...задоволство
...pobrzaj da mi repliciras,imam nesto i za tebe...намигнување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 16:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

.... 
7. Земјиното магнетно поле константно се намалува исто така со период на полураспад од 1.400 години. Тоа значи дека пред 1.400 години тоа било двојно посилно од она што е денес, а пред 2.800 четири пати посилно итн.


изненадување... ete sto se slucuva koga covek si cita ona sto go interesira (za mene si zboruvam, bidejki ovoj del duri sega go primetiv)

Znaci za ova zboruvam koga spomnav miskoncepcii...

nema da dolzam : Jacinata na Magnetnoto pole na Zemjata e vo konstantni ciklicki promeni na opaganje i porast (Jasen pokazatela na toa se magnetnite karpi) ... tezata deka bilo duplo pojako nekogas, pa uste poduplo pred toa itn itn e 100% netocna...

p.s. nemam vreme sega drug pat moze podetalno da go razgledame ova намигнување
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.