IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Колку е стара Земјата ??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку е стара Земјата ??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 13>
Автор
Порака
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 11:52
уште ова Загор... не те прашувам за премин во др енергетски нивоа, тие да ке тргнат погоре во погорно енергетско ниво... но се враќаат назад после, не остануваат во погорното енергетско ниво... се надевам тоа ти е јасно ... е сега барам врска со Радиоактивен распад и Земјиното магнетно поле
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 12:03
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Загор која е зависноста на распадот со магнетното поле... тебе ти е очигледна мене не, објасни ми те молам голема%20насмевка

Модераторке ептен е на тема ова, сега се дискутира околу методот, ептен е на темата... намигнувањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


абе ќе ви отворам една тема научна дискусија ако сакате да дискутирате.... на разни области голема%20насмевка оти некој тука сака да прочита конкретни податоци.... а ти магнетни полиња ово оно..... изненадувањеголема%20насмевкаголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање



Изменето од BisernA - 26.Март.2009 во 12:04
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 12:15
ццц... лоша модераторкава денес голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање
Вистина секој сака конкретно да прочита колку е стара ама еве имаме разидување ... и тоа конкретно околу методот со која се утврдува староста (не мислам конкретно на Загор, туку и на претходните избришани постови шо беа со Нео, Ев и др.) ... и сега треба да се разјасниме за методот, дали е точен или не и читателот врз основа на тоа нека си верува во бројка според едните од неколку милијарди или одвај милион години според другитеголема%20насмевка, нели е така трепкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

Е сега во интерес на тоа што кафе ми се пие, прекинувам тука хи,%20хи... големо%20гушкање



Изменето од Sunny - 26.Март.2009 во 12:17
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 12:19
..odi...eve doagam i jas..!ke pijam kafe, pa makar za mig da se raspadne... zemjata!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 237
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 17:33
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Загор која е зависноста на распадот со магнетното поле... тебе ти е очигледна мене не, објасни ми те молам голема%20насмевка

е па ако ти обjасни ке треба да земе Нобелова наградаголема%20насмевка
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 19:36
Originally posted by да     бе да бе напиша:

Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Загор која е зависноста на распадот со магнетното поле... тебе ти е очигледна мене не, објасни ми те молам голема%20насмевка

е па ако ти обjасни ке треба да земе Нобелова наградаголема%20насмевка



голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 11:18
...se rasprasav i za toa..samo ne ja davale na makedonci...тага
....e zatoa ke tapka covestvovo vo mesto!...neka patat!лутина
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 08:56
Дури денес го изгледав целиот клип кој го постираше Тетратка. Што да кажам?! Типичен пример за докажување на настанокот од некој креатор.
Прво се наоѓаат слабите точки на досегашните научни методи (кои за воља на вистината навистина постојат, но тоа не значи дека во целост треба да се отфрлат), потоа се даваат резултати од споредбени „испитувања“ на други научници (кои пред се се’ верници) кои треба да ја „докажат“ апсурдноста на еволуцијата, за на крај да „потврдат“ дека сепак, сето ова (вселената) е можно да настане само како креација на дедо боже!намигнување
Типичен пропаганден верски памфлет кој може да најде добра подлога кај луѓе кои не се разбираат од наука, кај луѓе кои не сакаат да си ја „тупат“ главата со (тешките за сфаќање) научни испитувања и докажувања или кај луѓе кои се целосно „оддадени“ на теологијата и од старт отфрлаат секаква друга можност за настанок освен оној во кој тие веруваат.
Навистина ми е дури и смешна ситуацијава каде научнициве трагаат, испитуваат нај различни методи, нај различни начини за да се докаже нешто, дури притоа и самите (со тек на време) воочуваат дека нешто не било исправно,но потоа се корегираат, значи постојано се трудат да докажат нешто, а овие теистиве само негираат, негираат ... притоа бараат слаби точки и врз основа на тоа „потврдуваат“ дека сепак нивното учење е точно, без притоа да дадат доказ. Нешто што секогаш го бараат од другите. А тие? Кој е нивниот „доказ“? Ах да! Библијата. Така пишува таму ...плазење
И, добро бре луѓе, дали навистина верувате дека Земјава е стара 6-10.000 години?изненадувањезбунетостма%20ајде
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 15:02
Hehe, Zlatnice, nekako normalno stanuva deneska ako nesto ne ni odgovara togas ne e vistina, 100% lazat naucnicite, a istite  naucnici koga so takva metoda ja dokazuvaat starosta na nekoja ikona deka e od 3-4 vek togas metodot e apsolutno tocen, koga so satelitski merenja se naogaat dokazi deka  imalo lokalni potopi na zemjata (koi se poistovetuvaat so onoj od Biblijata), togas e tocna naukata, a koga istite merenja (so satelit) se koristat za da se otkrie nesto drugo togas ne e tocno...

...duri za da se potekne teorijata za starosta na zemjata se izmisluvaat nekoi fiziki, zamisli radioaktivniot raspad zavisel od magnetnoto pole na Zemjata изненадување... Sto se nema da se slusne tuka изненадување ... i ajde velam da ne e nesto sto jas ne go znam, moze ne sum ja zapazila taa zavisnost vo tekot na studiranjeto, prasav nekolku profesori koj so taa oblast se zanimavaat, pa i od niv go dobiv odgovorot deka raspadot ne zavisi od Mag. Pole na Zemjata t.e deka od Poleto moze samo da zavisi finiot spektar na energii na cestickite vo jadroto...  E sega ako se somnevate vo nivnata strucnost togas jas vistina ne znam na sto da se povikam za da gi pojasnime ovie raboti... среќа
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 237
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 16:12
бе доста се замарате со прашането "Од што зависаат константите?"голема%20насмевка

ова е философско прашане, не е физичноголема%20насмевка


Изменето од да бе - 31.Март.2009 во 16:12
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:39

Sunny, одамна немам наминато на овој подфорум, а гледам веќе две страни се полемизира околу мојата изјава дека магнетното поле влијае на радиоактивното распаѓање.

Прво, веднаш да забележам/признаам дека мојата изјава дека "брзината на радиоактивното распаѓање зависи од магнетното поле на Земјата" е погрешна. Но веднаш би сакал да додадам т.е. да ја корегирам изјавата дека "Јаглеродната метода за определување на староста на мртвите животни зависи од магнетното поле на Земата". Сега ќе објаснам зошто. Ќе бидам малку подетален во објаснувањето за да разберат и оние кои не се подлабоко упатени во физиката.
 
1. Изотопот на Јаглерод, нестабилниот C-14 (C e хемиска ознака за Јаглерод, а 14 е масен број = број на протони + број на неутрони), кој се користи за определување на староста на мртвите животни, радиоактивно се распаѓа во стабилниот N-14. (еден неутрон од јадрото на јаглеродот преминува во протон и на тој начин се добива азот)
 
2. Извесна количина од стабилниот N-14 во атмосферата, под дејство на космичкото зрачење, преминува во C-14 (еден протон од јадрото на Азотот преминува во неутрон и на тој начин се добива јаглерод)
 
3. Во атмосферата има исто така и големи количини од стабилниот C-12. Експериментално се потврдува дека односот C-14/C-12 во атмосферата е константен и изнесува 1 атом на C-14 на 1 трилион атоми на C-12, или C-14/C-12 = 1/1000.000.000.000.
 
4. Живите организми преку дишењето и јадењето примаат CO2 (Јаглеро диоксид), но јаглеродот кој што е застапен во ова соединение е со истиот однос како и оној во атмосферата (1/10^12). (^ -> операција степенување, 10^12 -> пократко запишување на 1 трилион)
 
5. Кога живиот организам ќе почине, процесот на внесување Јаглерод диоксид престанува, а започнува радиоактивното распаѓање на C-14 во N-14 со константен период на полураспад од 5.730 години.
 
6. Ве молам за посебно внимание сега, затоа што ова е клучот на старосната метода. Имајќи го мртвиот примерок, научниците треба да видат колку C-14 преминал во N-14 и на тој начин да го пресметаат времето кога започнало ова бета-полураспаѓање, а со тоа и времето кога починало животното. Но како може вие да го знаете ова, кога во мртвиот примерок имате истовремено C-14, C-12, N-14 како продукт на полураспаѓањето и N-14 дирекно внесен од животното.
Научниците ја користат оваа финта. Го мерат количеството на C-12 во примерокот. Потоа имајќи ja предвид константната количина на стабилниот C-12 во организмот и имајќи го предвид константниот однос на C-14/C-12 во атмосферата (а со тоа и во живиот организам непосредно пред неговото починување), тие ја одредуваат почетната количина на C-14 во организмот непосредно пред да почине. C-14 (почетно) = C-12 / 10^12.
И конечно, имајќи го почетното и сегашното количество на C-14 во мртвиот примерот, користејќи го физичкиот закон за радиоактивно распаѓање лесно се одредува времето кога започнало распаѓањето т.е. кога починало животното.
 
И се ова изгледа фино лепо се додека не се забележи една сериозна претпоставка која е направена во горната метода. А тоа е дека односот на C-14/C-12 во атмосферата порано бил ист како и оној денес т.е. дека е константен.
Но дали е навистина така?
Ајде конечно да го спомнеме и Земјиното магнетно поле.
 
7. Земјиното магнетно поле константно се намалува исто така со период на полураспад од 1.400 години. Тоа значи дека пред 1.400 години тоа било двојно посилно од она што е денес, а пред 2.800 четири пати посилно итн.
 
8. Познато е дека од јачината на Земјиното магнетно поле зависи протокот на космичките зраци во атмосферата. Колку е тоа посилно, толку е појака магнетната бариера околу Земјата која спречува повеќе космички зраци да влезат во атмосферата.
Од точка 2. видовме дека преминувањето на N-14 во C-14 се случува под дејство на космичкото зрачење. Со други зборови, колку повеќе космички зраци ќе навлезат во атмосферата, толку поголема количина на C-14 ќе се создаде.
 
9. Оттука логично следи дека порано, пред илјадници години, кога магнетното поле на Земјата било драстично поголемо, многу помалку космички зраци навлегувале во атмосферата, а со тоа и многу помала количина на С-14 се создавала во атмосферата, а со тоа и односот C-14/C-12 бил многу помал од овој денешниот и претпоставениот како константен во Јаглеродната старосна метода.
 
10. Но ете видовме дека тој однос не бил ист како и порано. Па оттаму утврдувањето на почетниот C-14 во мртвиот примерок со формулата C-14 = C-12 / 10^12 e погрешно, затоа што односот 10^12 не бил толкав порано, туку помал, a со тоа и почетното количество на C-14 во мртвиот примерок, согласно горната равенка, било поголемо, па оттаму и се добива драстично поголема старост на животното.
 
Се надевам дека бев доволлно јасен. Доколку имате потпрашања, слободно пишете ги.
Поздрав!
EvAngelos
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 17:41
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Sunny, одамна немам наминато на овој подфорум, а гледам веќе две страни се полемизира околу мојата изјава дека магнетното поле влијае на радиоактивното распаѓање.

Прво, веднаш да забележам/признаам дека мојата изјава дека "брзината на радиоактивното распаѓање зависи од магнетното поле на Земјата" е погрешна. Но веднаш би сакал да додадам т.е. да ја корегирам изјавата дека "Јаглеродната метода за определување на староста на мртвите животни зависи од магнетното поле на Земата"....



Prvo milo mi e sto za nesto se soglasivme големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање, ne za drugo kolku da ne ispadne deka samo za inaet ti "kontriram" i "nedovolno upatenite" mi objasnuvaa duri i na LP deka jas tebe ne te imam dobro razbrano... duri i nekoi "novi fiziki" nacnavme ovde голема%20насмевка...
...So ogled na toa sto temata e "Kolku e stara zemjata?" i eden od klucnite metodi na koj se potpirame e "Metodot na radioaktivno raspaganje", a za toj nemame poveke zabeleski (miskoncepcii i sprotistaveni mislenja), smetam deka sto i da kazam ovde ke bide odvishok, pa zatoa sega zasega среќа prekinuvam tuka ...
Jaglerodniot metod ne mozam da go povrzam so konkretno starosta na zemjata, pa zatoa ne bi go diskutirala tuka (i taka srckana BisernA veke nekolku pati me opomena za offtopic голема%20насмевкаголемо%20гушкање), ako veke ima potreba (interes) dajte nekoja druga tema za toa ili pak na Fizika da ja prefrlime diskusijata.  намигнување среќа големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање




(P.S. Ova ne e offtopic, ova e samo moe rezime na diskusijata do tuka голема%20насмевка)


Изменето од Sunny - 01.Април.2009 во 17:42
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 21:13
утре ви отворам тема, дискутирајте таму,...   како што реков, сакаат да се читаат конкретни бројки
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 21:25
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

утре ви отворам тема, дискутирајте таму,...   како што реков, сакаат да се читаат конкретни бројки


Pa moze i si vo pravo збунетостплазењеголема%20насмевка

4-5 milijardi godini голема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.