IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што е смислата на животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е смислата на животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 107108109110111 115>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2013 во 12:47
,,,,,,ako voopshto imashe nekakva smisla ,,nemashe da se diskutira za negovata smisla ,,,,

,,,,tuku se e ,,, panta rei,,,,,,   i zatoa aj na  кафе
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2013 во 16:26

namaste голема насмевка
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2013 во 16:29
,,,,,ahm ,,,,,znachi smislata bila pred nosot,,,,,ух
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2013 во 16:34
ne ti se dopagja збунетостплазење mozhe zatoa shto treba vo navodnoci... nosot...голема насмевка намигнување
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2013 во 22:09
,,,,,koga navodnicite ka se storat zapirki ,,,плазење,,,e duri togash ke ima smisla ,,pa i nosot,,,,,,,загриженостголема насмевка
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2013 во 10:27
Не знам колку,и со што има смисла...Но овде нешто ми мириса
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2013 во 10:39
да создадеш семејство и да се грижиш за него и кога остарееш твојте деца да ти помагаат ,а не да умреш сам како куче
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2013 во 13:23
Originally posted by емил емил напиша:

да создадеш семејство и да се грижиш за него и кога остарееш твојте деца да ти помагаат ,а не да умреш сам како куче
,,,,,,,,

,,,,,navistina ,,,se se sveduva na toa,,,,,,,да
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2014 во 00:11
e bash i me zabole shto bila, za nea neka filosofite si ja  chukaat glavataма ајде
Кон врв
Arhimed Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arhimed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2014 во 19:16
smislata na zivotot e da zivees a ne da umiras
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2014 во 20:41
Животот е дар.

Животот е дар и отворена можност.

Смислата, а со тоа и целта, можат да се креираат од оној кој го добил дарот, но самите тие не се негов составен елемент.






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2014 во 22:25
Originally posted by james dean james dean напиша:





И пак ќе каќам - Животот НЕМА СМИСЛА!!!



МОРА ЛИ СЕ ДА ИМА СМИСЛА!?!?!?!




Ама тоа не е причина да не го изживееме цел, онака како што "мораме" или евентуално сакаме!!!   




Ќе се повторам, ама овој пат со поткрепа!

Зошто има нешто, наместо ништо? (или Зошто нешто воопшто постои?)

Вака теоретскиот физичар Lawrence Krauss одговара на ова прашање:

Ова прашање се поставува уште од дамнина, кога луѓето почнале да си поставуваат прашања и има многу различни одговори.
“Прво, како научник, би требало да кажам дека Зошто не е добро прашање! Кога ќе кажеме зошто, ние всушност мислиме како, затоа што под зошто се подразбира некаква причина, а можеби и не постои било каква причина за постоење на Универзумот. Всушност, она што можеме да го кажеме од досегашните докази, е дека не постојат докази за причина. Па, кога ќе речете, Зошто нешто се случило, вие всушност мислите како се случило, така што прашањето е: Како нешто настанало од ништо?
Изгледа како да ги нарушува законите на физиката, но всушност одговорот е прилично интересен, затоа што испаѓа дека наједноставниот одговор е дека Ништо е нестабилно! Тоа секогаш ќе продуцира нешто! Кога ќе ги искомбинирате Квантната механика и Релативитетот, празниот простор, кој очигледно е, се разбира, ништо, не е толку едноставен. Тој всушност врие од честици кои настануваат сами од себе, произлегуваат од ништо, но за толку кратко време, што не можете да ги видите. И всушност, ако чекате доволно долго и дозволите на гравитацијата да си ја заврши својата работа, празниот простор, на крајот, ќе почне да произведува честици. Затоа одговорот на прашањето Зошто има нешто, наместо ништо?, односно Како има нешто, наместо ништо? е дека Ништото е нестабилно!

Затоа пак ќе кажам: Животот нема смисла!
Зошто би требало да има?!?! Затоа што сме свесни суштества и се плашиме од смрта и исчезнувањето. Не можеме да се помириме со непостоењето, па измислуваме Господ и задгробни животи?!? (Како што вели Nietzsche: "Страдањето и немоќта - тие ги создадоа сите задгробни светови!")

За скептиците би ја препорачал книгата The God Delusion од Richard Dawkins. Таа ми помогна во мојата скептичност да се пробразам во атеист.
Глупо е да живееме во заблуди. И јас како Јохан Кеплер повеќе ја сакам најтешката вистина отколку најслатката илузија.


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2014 во 22:47
Се сложувам дека животот, сам по себе нема смисла, се сложувам дека субатомските честички навидум се создаваат од "ништо" и исчезнуваат во "ништо", но не се сложувам дека има асполутно ништо од кое излага нешто. С"Е е НЕШТО, кое нам ни се манифестира како да доаѓа и излага од ништо.

Ништо не постои. Постои нешто.

Да се кажи дека ништо постои е оксиморон.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2014 во 22:58

Те разбирам што сакаш да кажеш!

Дека кога зборуваме за Ништо сепак зборуваме за ништото "внатре" во нашиот Универзум, додека Универзумот би требало да настане од Апсолутното ништо, како што велиш.
Така испаѓа дека законите на физиката важеле и надвор од нашиот Универзум и пред неговото постоење!
Но, тоа е единственото објаснување засега.
Инаку ја знаеш приказната за regress ad infinitum, што мене ми кажува дека и да постои Господ за да го создаде универзумот и Тој самиот би морало да настане некако и "во некое време"! Така што јас не гледам причина зошто прво би настанал Господ, а не веднаш Универзумот!




Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 107108109110111 115>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,189 секунди.