IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што е смислата на животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е смислата на животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 105106107108109 115>
Автор
Порака Обратен редослед
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2006 во 14:40
Originally posted by benedikt2 benedikt2 напиша:

SMISLATA NA ZIVOTOT E-ZIVOTOT NEMA SMISLA. USTVARI KOJ OD NEGO IZLEGOL ZIV!? ))))))))))))
сите се живи, ама не можеме да ги видиме со очите на главата
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2006 во 14:08
Smisla na zivotot e da se pobedi smrtta
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2006 во 10:49

Смислата на мојот живот е:

1. Да им го направам на другите порадосен, поисполнет, поубав, поољубовен (колку можам повеќе)
2. Да бидам жртва за доброто на другите (колку можам повеќе)
3. Најпосле - и јас да уживам во својот живот
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
октокот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај октокот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 19:56
a togas so bi napravile,eve rodot se prodolzuva so mileniumi ikade stignavme
еднорогот
Кон врв
MisIcA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 519
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 19:53
Rodot da ne izumre
Кон врв
Corporal^^ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 833
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Corporal^^ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 19:18

Originally posted by veda veda напиша:

    Ne sum nimalku zelna za predizvik no koga sekoj bi mislel isto togas zasto i da postoi forumov. Ne me sfakaj pogresno no si kazal golema glupost-pa tokmu sekoja razlicna misla ke te napravi pobogat so nesto i ke go polni forumov so stranici-sorry! ednostavno ne ja razbiram smislata na tvojava izjava.

АХ БЕ..... ТО ШО САКАВ ДА КАЖАМ Е ДЕКА ОВА ТЕМА НЕМА КРАЈ, И НЕМОЈ ДА СЕ ФИЛОЗОФИРАШ СО МЕНЕ ОТИ НЕМАМ НАМЕРА САМО ТИ КАЖАВ ДЕКА ТЕМАТА Е ГЛУПА ОТИ НЕМА ДЕФИНИЦИЈА И МОЖИШ ДО УТРЕ ДА ЗБОРАШ И ПАК ЏАБЕ ЗАТО ШО ТВОЕТО СФАКАЊЕ Е РАЗЛИЧНО ОД ДРУГИТЕ И ТЕШКО НЕКОЈ ДЕКА КЕ ГО ПРИФАТИ

Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior
Кон врв
veda Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 287
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај veda Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 22:50
    Ne sum nimalku zelna za predizvik no koga sekoj bi mislel isto togas zasto i da postoi forumov. Ne me sfakaj pogresno no si kazal golema glupost-pa tokmu sekoja razlicna misla ke te napravi pobogat so nesto i ke go polni forumov so stranici-sorry! ednostavno ne ja razbiram smislata na tvojava izjava.
Кон врв
Corporal^^ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 833
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Corporal^^ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 18:37
е ова жими се ми е најглупа тема, ебаго са смислата е да опстаниш и да си се изнаживејш секој си има различно сфаќање и зато е глупа тема
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 12:36

Originally posted by girl^^^ girl^^^ напиша:

lele i jas ne znam so se zbori tuka, ama stom e nesto za smislata na zivotot ,jas bi rekla bez tebe duhce forumot bi nemal smisla 

токму такаааааа...духчето наше е незаменлив тука...сите со својот придонес...али тој...е смисла за опстојот на форумов...да бидам искрена почнав на форумов зато шо ми беше инводредно интересен...и сега продолжив и за други причини...

Точачиња.
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 10:17
Токму така girl^^^ па и тоа е смислата на животот, задоволството кое ни го пружа и форумот и учеството твое ,мое и секое овде
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 09:05
lele i jas ne znam so se zbori tuka, ama stom e nesto za smislata na zivotot ,jas bi rekla bez tebe duhce forumot bi nemal smisla 
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2006 во 18:42
а??? за што се збори тука бе???
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2006 во 18:16
smisla na zivotot  e ona sto ne tera da prodolzime po ne bas lesniot pat na zivotot koga ni e najtesko i koe ja vraka zelbata vo nas za zivot, za opstanok, za dokazuvanje, za borba...samo sto inividualno e sfatena smislata za zivot...nekoi go gledaat ova vo materjalnoto, nekoi vo duhovnoto...zavisi od karakterot i sfakanjata na covekot
Точачиња.
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2006 во 17:39
Човекот го чуствува животот низ промена ,а мислење за животот имаме кога ќе размислуваме за него.Према тоа животот е моментално субјективно доживување, а ова значи дека ваков егзистира само во нашиот ум.Ако душата е на телото тогаш мислата може дирекно да произведува материјални структури, а субјективното доживување не е неопходно да постои материјата.

Но смислата на животот е да се живее а не да се прашува за неговата смисла, да уживаме во ситни работи кои ни нудат живот, но животот и не е некое уживање преполн е со предизвици,некогаш мораме да се бориме да би опстанале и во тоа да истраеме.
Човекот цел живот води борба сам со се*е но дали знаеме зошто се бориме и која е нашата цел.Многу е тешко да ја задоволиме својата душа затоа што постојано стреми кон нешто ново и никогаш не е задоволна.Така да животот е искушение и мораме да стигнеме до конечната цел...љубов, деца, дом, успех, добра работа, среќа...

Но да ја откриеме смислата на животот треба да имаме одговор на прашањата:
Кој сум јас?
Зашто сум овде?
Каде одам?
Ако ова го знаеме тогаш животот ќе има своја цел и смисла околу животот.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 105106107108109 115>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,578 секунди.