IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Децата и религијата-кога да им се говори за Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Децата и религијата-кога да им се говори за Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
Автор
Порака
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 19:41
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Морам да ти кажам дека ти не знаеш што е тоа христијанин за да кажеш кој е, а кој не е христијанин.


Знам само што не е Христијанин, а ти си сето тоа

Cekaj, cekaj. Kako mozes da kazes deka Ev ne e Hristijanin, koga e eden od najgolemite vernici na forumov, a mozebi i najgolem.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:23
Децата и религијата?
Прво и прво, родителите треба да го почитуваат изборот и волјата на децата дали сакаат да веруват во Бог или не!намигнување
2. Најдобро е после 16 години, каде што детето ќе биде доста стабилно и зрело.
3. До 16 години подобро и да не му се забрани алкохол или цигара зошто после тешко ќе му биде да се бори со искушенијата.

Лично го осудувам насилното вметнување и убедување за постоењето на Бог на детето во главата, или за непостоењето...
Исто така го осудувам и казнувањето од родителите за сторен грев, иако се самите свесни дека ќе се казни тој грев на Судот, па што има и тие да казнуваат и да си играат "Господ и грешникот."

Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:31
Dodeka cekas do 16 godini da mu zboruvas toa ke trga na los pat
Naj-dobro e uste od mali, da gledat i da slusat , da gi nosime vo verski objekt, da gledat kako treba da se moli, da slusa molitva. Jas uste bebe koga bese mojot sum se molel na glas za nego dodeka e kaj mene ne race, i eve sega kako moze da odi veke go nosim ponekogas do xhamija da gleda, interesno mu e. A ako vije cekate da ima 16 godini, ni so sinxhir ne go drzite veke, togas hormoni ke mu zbesnat ima chuda da pravi
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:33
Јас во мојот живот повеќепати сум Го доживеал ВОСПИТУВАЧОТ како прекрасно ме воспитува баш преку тие (моите деца) кои јас требам да ги воспитувам!

Мудроста БОЖЈА е Чудесна, Таа Негова воспитна Рака Десна!


И Исус повика едно дете, го постави меѓу нив и им рече:   „Вистина ви велам, ако не се промените и не бидете како деца, нема да влезете во царството небесно
   

      

Изменето од spiros - 14.Ноември.2009 во 20:38
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:38
Ja kazuvam deka e podobro da se nasocat od mali za da ne trgaat po losh pat
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:48
А јас ќе ја пренесам изреката на мудриот исламски калиф Алија р.а. кој рекол дека со одгојувањето на децата треба да се почне 20 години пред да се родат.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:50
Apsolutno!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 23:00
Уште кога ќе почнат да ги разбираат до некој степен нештата за кои им се говори, децата треба да слушнат за Бог.
Треба родителите да им ја задоволат нивната љубопитност и да ги одговорат нивните (понекогаш и тешки) прашања за Бог и верата.

Доколку децата почнат да бидат воспитувани во христијанско семејство, понатаму тие ќе можат да растат во верата и да ги уживаат благодетите од блискоста со Бога.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 23:38
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Уште кога ќе почнат да ги разбираат до некој степен нештата за кои им се говори, децата треба да слушнат за Бог.
Треба родителите да им ја задоволат нивната љубопитност и да ги одговорат нивните (понекогаш и тешки) прашања за Бог и верата.

Доколку децата почнат да бидат воспитувани во христијанско семејство, понатаму тие ќе можат да растат во верата и да ги уживаат благодетите од блискоста со Бога.


И кога ќе пораснат ќе кажат, е добро Боже може ли и ние да згрешиме? И ќе почнат по патот во кој дури ни јас не сум бил... Знам многу добри примери за тоа.намигнување
Сепак децата имаат свое право, а и јас си имам свое право, никој не може да делува на него, освен јас, можеби порано сум пагал под влијание на родителите во врска со верата, ама повеќе нема, немаат никаква врска тие и религијата, освен законот да ги почитуваме, но и тој закон има граница, а границата јас, самиот ќе ја поставам.намигнување
Секој може се да ми земе, ама Бог не може никој.среќа
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 00:38
Rabotata e sto decata go nosat Boga vo sebe ushte so svoeto ragjanje... samo so vreme go zaboravaat, a vo toa im pomagaat roditelite i site drugi okolu niv.

Site tie na ovoj svet doagjaat kako angeli, no potoa... roditelite i opshtestvoto gi prevzemaat vo svoi race.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 00:39
Јас ли4но од мал знам за БОГ и никад не ми забраниле да одам црква или да верувам во него,ми викале да се 4увам дека не се сите христиани како што изгледаат.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 01:11

Мене, како мала, никогаш не ми кажувале за Бог, дури и не се спомнувал во нашата куќа.  Но јас сега од како пораснав, почнав  да го барам   среќа

секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 01:54
i Koj Go Bara Kje Go Najde P4elce veruj mi:)
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 02:12
 
 
  се надевам дека е така, и верувам во тоа ....среќа
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.