IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Децата и религијата-кога да им се говори за Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Децата и религијата-кога да им се говори за Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Децата и религијата-кога да им се говори за Бог?
    Испратена: 09.Септември.2008 во 09:54
На која возраст сметате дека е најдобро според вас да почне да му се зборува на детето за Бог и да се воведува во верата? И на кој начин да се прави тоа? Дали е добар начинот преку цртани филмови кои имаат религиска содржина и прераскажуваат настани од Библијата на пример?Или преку некои детски книги во кои се насликани настани од Библијата со кратки приказни?
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 10:18
a sto pak treba nesto posebno da im se zboruva za religijata? sega uste da se ukinat Tom i Dzeri, pa da gledame crtani za Gospod.

Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 10:35
Jas na moeto pomalo dete mu citam od Biblijata, t.e delovi od nejze koi veruvam deka nema da mu bidat teski za razbiranje, a toa gi prifaka so radost, saka da slusa za Rajot i za angelite. Cesto potoa ako napravi nesto loso vednas me prasuva dali losi deca ke odat vo pekol ili dali Isus gi saka dobrite deca(mene bar ova mi  e smesno).
Mislam deka od crtanite za Tom i Jerry osven nasilstvo nema da nauci koj znae sto, pa tie samo se tapaat i ubivaat megu sebe. Decata gledale deka Tom posle sekoja tepacka pak e dobar, nisto ne mu e , i gi imitiraa nivnite tepacki. Od crtani za Gospod moze i ke naucat nesto pametno. No neznam kolku treba da se zboruva na malo dete, ne zboram sega za decava sto ke ucat veroispoved tuku na dete od predskolska vozrast, kako na nego da mu se doblizi Bog a sepak da ne se optovari mnogu?
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 10:36
ne bi rekla deka ima nekoja vozdrast, vo koja zapocnuvanjeto na takvi razgovori e toccna.... Licno mislam deka sekoj roditel trba sam da si go poznava deteto i da znae koga e vreme za takvi razgovori.... licno kaj nas, pocnavme na vozdras od kako e krstivme t.e na 9 meseci... pocnavme za "dedoboze" da i "raskazuvame"... samata posaka da nauci da se "krsti" pred da vleze vo crkvata... tesko e na dete da mu objasnist nesto "pojse" od religijata.... posto decata tek so 7-8 godini pocnuvaat realnost i nerealnost da delat, zatoa e i tesko da i objasnis deka "dedo boze" ne moze da odi i mu kazuva deka bila vo crkva (saka da vidi lik, saka da dopre osoba itn.itn)
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 11:14
Od Tom i Dzeri ne se uci samo nasilstvo, a barem jas iako moite deca se pogolemi od presdkolska vozrast , ne mi pagjalo na pamet da im kazuvam prikaski deka dobrite deca ke odat vo rajot, a losite deca vo pekolot.

zar ne znaes deka nema losi deca? decata se deca , nekoi tivki nekoi palavi , nekoi mozebi nedobro vospitani ( sto e vina na roditelite) , no tie se deca i sekako ne losi.

Изменето од butel2 - 09.Септември.2008 во 11:16
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 11:15
Никогаш не треба да им се зборува за Бог
Ако сакаат кога ќе бидат возрасни ќе прифатат религија, зарем тоа не е право на секого? Зошто мора да ја прифатат религијата од своите родители и зошто воопшто и да прифатат било каква?


Изменето од Ateist - 09.Септември.2008 во 11:21
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 11:37
Mojot stav e nikogash..Koga ke porasnat decata sami ke odlucat vo sto kolku i kako ke veruvaat.Zasto mora da gi ogranicuvame i sakatime nivniot duh od mala vozrast
Ne veruvam deka religijata e nuzno zlo.Toa samite ja pravime da bide
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 11:38
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Никогаш не треба да им се зборува за Бог
Ако сакаат кога ќе бидат возрасни ќе прифатат религија, зарем тоа не е право на секого? Зошто мора да ја прифатат религијата од своите родители и зошто воопшто и да прифатат било каква?
 
Забораваш еден клучен момент: Децата прашуваат! Децата се живи прашалници! Штом детето ќе научи да збори, ќе почне да те прашува: Кој ја создаде Земјата? Кој го создаде Небото? Кој ги постави ѕвездите горе? Кој ги создаде луѓето? Што се случува по смртта? итн.
Зошто на детето уште на 4-5 години да му се врши атеистичка индоктринација? Зошто да му се кажуваат само атеистичките аргументи? Зошто да му се наметнува атеистичка религија од своите родители?
Ако си доследен и непристрасен на ова што го пиша погоре, тогаш ти на детето или не треба воопшто да му ги одговараш овие прашања, или пак треба да го информираш за сите гледишта и ставови по овие прашања (и атеистички и теистички), а не само атеистичките.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 11:44
Ne mi se veruva..te prasuvaat decata koj ja sozdal zemjata?...i ti mu odbusuvas "gospod-Bog sine..on ja sozdal i zemjata i zvezdite i morinjata i lugeto..sve sine gospod sozdal" Ova me potsekja na ona veruvanjeto deka zemjata e ploca koja na svojot grb ja nosat tri kita..xaxax..hillarious   
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 11:44
a zosto pak da go zatupis deteto i na sekoe prasanje da mu dades odgoovor - Bog go sozdade.... Bog taka saka i tolku
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 11:48
мислам дека најдобриот начин е преку сликовници и преку цртани филмови и секако родителите имаат клучна улога.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 11:52
Originally posted by alan ford alan ford напиша:

Ne mi se veruva..te prasuvaat decata koj ja sozdal zemjata?...i ti mu odbusuvas "gospod-Bog sine..on ja sozdal i zemjata i zvezdite i morinjata i lugeto..sve sine gospod sozdal" Ova me potsekja na ona veruvanjeto deka zemjata e ploca koja na svojot grb ja nosat tri kita..xaxax..hillarious   
 
Синко, додека Библијата во 10 век пред наша ера тврдеше дека Земјата лебди во празниот простор, атеистите беа тие што велеа дека таа е плоча носена на грбот на три кита желки хахаха плазење
 
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

a zosto pak da go zatupis deteto i na sekoe prasanje da mu dades odgoovor - Bog go sozdade.... Bog taka saka i tolku
 
Читај погоре butel2, јас му предложив на ateist да му ги кажува на детето и "овие аргументи", и "оние аргументи", па потоа кога ќе си порасне тоа самото да си одлучи во што ќе верува, а не да го затупуваме детето и на секое прашање да му даваме одговор: случјано се создало... емиии ете така само од себе...


Изменето од EvAngelos - 09.Септември.2008 во 11:53
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 12:06
malku gi mesas rabotite Evangelos, no , sekogas sum velela religijata e licen izbor a ne nesto sto treba da se nametnuva, pred se toa e veruvanje vo nesto nedokazano, pa licen izbor e koj ke veruva vo nedokazani raboti ili ne
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 12:15
Jas sum protiv ona sto se praktikuva, koga od neznaenje ili kolku da se otkaci deteto koe premnogu prasuva da mu se odgovara na primer koga ke vrne dozd deka Gospod placel, ili koga ke svetkaat grmotevici deka Gospod se karal,  ili da mu se dozvoli da gleda Makedonski Narodni Prikazni bez nadzor. Site deca mislat deka Gospod e Dedo Boze so bela brada i si sedi nekade na neboto...Gjorgi Kolozov голема%20насмевка
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.