IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Лечење слаба циркулација,тромбоза...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лечење слаба циркулација,тромбоза...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2010 во 00:18
Фала Бијонсе што ми одговоривте,докторот што ја примил и направил некое снимање,што покажало дека на таа,левата нога нема циркулација и затоа и даде да се снима на ренген да види каде е запушувањето,под коленото или над коленоте.Незнам дали со операција се отпушта тоа запушување...Шекер нема,досега секогаш и бил во рамките на дозволеното,а ќе видиме денеска кога ќе ги земеме резлтатите.Многу се плашам она е жена во години,79 год.А за ова начинот на закажување,многу слушав за тоа,ама неверував дека е така.Немам лично искуство за тоа,и иакрено се плашам,не им ја знам тарифата.Ов не да е жално него е трагично.поздрав.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2012 во 03:20
Одамна не сум ја отворила оваа тема,и еве сега сум тука.Во претходните постови ја опишав состојбата на мајка и со слаба циркулација на крвта.За жал овој пат ќе пишувам колку е сериозна таа дијагноза и сите треба да ја сватат така.По многу перипетии во нашава медицина мојата мајка ја изгуби таа битка.Лекарите дозволија да добие гангрена и да неможе да се спаси.
Имено откако со снимање се установи дека нема циркулација ја оперираа (стент) а не обрнаа внимание на раничките што се појавија на стапалото,кога ја отпуштија од болница,лекарката ни рече стапалото да го држи во солена вода и само тоа ништо за премачкување за да не се прошират раните,а незнам зашто и циркулацијата не проработи,едноставно неуспешна операција.
Напразно беше се,пред 1година и 2 месеца ја изгубив мајка ми и тоа само поради лекарска негрижа.
Сега се плашам,некаде читав дека тоа е генетска болест и може да се наследи од родители.
Осеќам некој промени,врвот на носот ми е секогаш ладен,и ми рекоа дека може да е од слаба циркулација на периферните крвни садови.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2012 во 14:21
Originally posted by annaja annaja напиша:Баш ми е жал за мајка ти...нека и е лесна земја.. 
Јас пред 5 години имав дијагноза trombophlebitis настанат заради повреди (скршеница) на ногата  и до ден денес имам последици (оток при подолго стоење) а имам и член во семејството кој го имаше речиси истиот проблем како и мајка ти, затоа и доста научив за ова здраствено пореметување.
Мислам дека оваа состојба не е наследна ама најдобро е да се исконсултираш со трансфузиолог Ако немаш доверба во државните лекари може да ми се обратиш по лп ќе ти дадам број од една од  најдобрите докторки кај нас што моментално има приватна ординација токму за таа намена.

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2012 во 21:14
Фала многу Ninja35
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.