Испечати | Затвори го прозорот

Лечење слаба циркулација,тромбоза...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15431
Датум на принтање: 19.Април.2024 во 22:16
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Лечење слаба циркулација,тромбоза...
Постирано од: Goranbgd
Наслов: Лечење слаба циркулација,тромбоза...
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 19:53
POCITUVANI, JAS GO KORISTEV VENONIN I MOZEBI ZVUCI NEVEROJATNO, NO USPEAV DA GI SREDAM SVOITE VENI I DA GI RAZBIJAM TROMBOVITE VO VENITE DURI ZA POMALKU OD 3 MESECI. SEUSTE GO PIJAM I MOZAMDA VI KAZAQM DEKA E ODLICENPREPARAT ZA OVAA VRSTA BOLEST..SO GODINI KORISTEV SE I SESTO, NO SE BESE ZALUDNO
OD KOGA POCNAV DA GO PRIMENUVAM I KORISTAM VENOVIN, SVE SE IZMENI I TRGNA NA PODOBRO, SE CUVSTVUVAM PREPORODENO, BUKVALNO KAKO DA IMAM NOVA KRV VO MENE. SITE INFORMACIJI VIDITE NA ADRESATA WWW.VENOVIN.COM.



Коментари:
Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 23.Септември.2008 во 20:34
Јас имам проблеми со слаба циркулација и тромбоза....фала богу ова второво уште не ме стрефило ама постои ризик како што кажа мојод доктор. Ми препорачаа едни апчиња (и тоа не само еден човек туку повеке) кои се презадоволни од нив. Но за жал....ги има само во Бугарија..

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 25.Септември.2008 во 17:56
i jas imam problemi so slaba cirkulacija..obavezno stom zaladi racete i nozete mraz,kamen ladni...mi vikaa pesaci,dvizi se,ova ona...a sekoj den pesacam po 2-3 kilometri,ama nekako dzabe!


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 14:34
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Јас имам проблеми со слаба циркулација и тромбоза....фала богу ова второво уште не ме стрефило ама постои ризик како што кажа мојод доктор. Ми препорачаа едни апчиња (и тоа не само еден човек туку повеке) кои се презадоволни од нив. Но за жал....ги има само во Бугарија..


a be lugje sto vi znaci toa ,,slaba cirkulacija,,-kazete sto ve maci a ne davajte dijagnozi (ps nema dijagnoza slaba cirkulacija)

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 14:35
i kazi mi so sto imzeri tvojot doktor deka takva ti e cirkulacijata.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 14:40
Originally posted by nikita nikita напиша:

i jas imam problemi so slaba cirkulacija..obavezno stom zaladi racete i nozete mraz,kamen ladni...mi vikaa pesaci,dvizi se,ova ona...a sekoj den pesacam po 2-3 kilometri,ama nekako dzabe!


vaka-ako si mlada ,mozebi se raboti za neuro-vegetativna distonija t.e disbalans megje simpatikusot(gi stesnuva krvnite sadovi ) i parasimpatikusot( gi rasiruva) Vo tvojto slucaj poradi stud mozebi prviot reagira pojako ( normalno e pri ladno krvnite sadovi da se stesnuvaat za da zapazi telesnata temperatura).Terapija- vitamini i obleka. VAZNO- ako imas pomodruvanje na prstite togas vednas na lekar!!!

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 20:58
terapija-vitamini i obleka...dobro ponekogas i jas sum vinovna ne se oblekuvam kako sto treba ,ama za vitamini veke ne znam sto se ne butnav vo mene!koi vitamini konkretno bachios?
fala za gorenavedenoto


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 21:06
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Јас имам проблеми со слаба циркулација и тромбоза....фала богу ова второво уште не ме стрефило ама постои ризик како што кажа мојод доктор. Ми препорачаа едни апчиња (и тоа не само еден човек туку повеке) кои се презадоволни од нив. Но за жал....ги има само во Бугарија..


a be lugje sto vi znaci toa ,,slaba cirkulacija,,-kazete sto ve maci a ne davajte dijagnozi (ps nema dijagnoza slaba cirkulacija)


A ти бе ДОКТОРЕ бараш стручни термини???? не знаеш шо е слаба циркулација????


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 21:34
Originally posted by nikita nikita напиша:

terapija-vitamini i obleka...dobro ponekogas i jas sum vinovna ne se oblekuvam kako sto treba ,ama za vitamini veke ne znam sto se ne butnav vo mene!koi vitamini konkretno bachios?
fala za gorenavedenoto


samo B6-zaema ucestvo vo metabolizmot na nervnite vlakna

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 21:34
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Јас имам проблеми со слаба циркулација и тромбоза....фала богу ова второво уште не ме стрефило ама постои ризик како што кажа мојод доктор. Ми препорачаа едни апчиња (и тоа не само еден човек туку повеке) кои се презадоволни од нив. Но за жал....ги има само во Бугарија..


a be lugje sto vi znaci toa ,,slaba cirkulacija,,-kazete sto ve maci a ne davajte dijagnozi (ps nema dijagnoza slaba cirkulacija)
A ти бе ДОКТОРЕ бараш стручни термини???? не знаеш шо е слаба циркулација????


ne ne znam, bidejki takov medicinski termin ne postoi, a treba da kazete sto vi e makata - a enkoj drug ke odredi dali se raboti za ,,slaba cirkulacija,,

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 21:36
zosto vo toj termin moze da ima se i sesto

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 21:46
абе друже слаба циркулација на крвта...нема доволна брзина како друкше да ти кажам....

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 01.Октомври.2008 во 08:16
dobro, ke vi kazam deka covekot moze samo da proceni i toa spored simptomite dali se raboti za namalena cirkulacija, a toa moze da se izmeri samo so aparat ( eho sonograf) i toa se pravi procenkia na protokot za sekoj region otdelno. Taka sto od vasa strana treba samo da gi kazete simptomite a dali se raboti za namlena cirkulacija toa treba dopolnitelno da se odredi osven ako nemata dokument za toa.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: goga_04
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 19:51
Pozdrav do Goranbqd. Te molam kazi mi od kade go nabavuvas VENOVINOT. Na posocenata strana ne pisuva deka istiot se prodava i vo Makedonija. Dali pri konzumiranjeto na istiot ja primase i antikoagulantnata terapija. Dali vrsese kontroli - trombotestovi i kakvi bea istite.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 10.Февруари.2009 во 22:01
јас имам намалена циркулација на крвта, откако почнав да пушам, тоа нема многу врска со темава ама да си се изјаснам среќа

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 21:25
A kako da izlecam nedostatok na Zelezo koa celo vreme kako vnesuvam od negde ko da tece. Ko dupnat rezervoar. Uzasni bolki i kolabiranja za vreme na mesecen ciklus a da ne zboram i za slabata cirkulacija na momenti koa prekinuva narecena pod nekoj si R sindrom

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 21:30
Гризи шипки Или пак јади спанаќ,свекло,магдонос,капинка,грозје.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 21:33
druze....se polni i se prazni. ne ostanuva. sea eden drug nacin ke probam....preku edni Swanson apcinja so mi gi kaza eden drugar koj se bafta so tie raboti. uzasno e veruvaj. momentalno sum ko zid bleda i edvaj gledam. odam da legnam,. vajda ke stanam utre.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 21:35
Па тогаш имаш некоја мана,зошто не одиш да се прегледаш?

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 11:01
otkrieno e so mi e samo terapijata koja moze da go iskoreni toa ne mi odgovara. taka da mora so drugi lekovi samo da drzam pod kontrola ...a da izlecam tesko.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 18:04
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

A kako da izlecam nedostatok na Zelezo koa celo vreme kako vnesuvam od negde ko da tece. Ko dupnat rezervoar. Uzasni bolki i kolabiranja za vreme na mesecen ciklus a da ne zboram i za slabata cirkulacija na momenti koa prekinuva narecena pod nekoj si R sindrom

Vaka , zemi Revita Fe toa e maticen mlec so 2 val..helatno zelezo i vit. C.....ima ukus na sumsko ovosje i ne dava nus efekti kako dr zelezni preparati , a apsorbcijata e 99%
znaci se rastvora vo casa voda so plasticna lazica....se pijat po dve casi na den.....napravi laboratorija vo ponedelnik na krvna slika....pocni so Revita Fe kosta 545 den)do sledniot ponedelnik pij....i pak anliza napravi....
ke me pamtis ....Blu

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 18:08
sonce se mi e jasno ama na maticna mlec i se so e od pceli sum hronicno alergicna. dobri se ovie Swanson zasto regeneriraat. ne se praznat rezervoarite. ...fala ti sepak големо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 18:20
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

sonce se mi e jasno ama na maticna mlec i se so e od pceli sum hronicno alergicna. dobri se ovie Swanson zasto regeneriraat. ne se praznat rezervoarite. ...fala ti sepak големо%20гушкање



Od prva Blu greska .............maticen mlec nema vrska so alergijata.....alergija se stvara od prisustvoto na polen sto ete ide vo med duri greska e koga vikaat alergicna sum na med..........ne ne na med.........nego na polenot sto e mikroskopski prisuten vo medot ...... Draga Blu naprotiv so koristenje na maticniot mllec konkretno od Revita proizvod ke stanes imuna i alergijata kon nestoto ke ti se izgubi.......jas sum zacleneta veke 3 godini go koristam i se osekjam top.....mozam da ti kazam iljada iskustva so sto izlekov kaj lugjeto .....dali moze da mi veruvas i da pies barem edna nedela?


-------------


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 25.Август.2009 во 16:57
jas dolgo vreme imam problem so slaba cirkulacija   probav mnogu raboti i sega momentalno se odrzuvam vo prividno sdrava sostojba so instenon a i pijam rakija napravena od trn.
za rakijata mi kaza nekoj sto se izlecil   celosno od taa bolest poradi sto   atomot   od alkoholot e mnogu mal i moze da   stasa do sekoe   grutce   tromb natalozen vo krvnite sadovi a otrovite koi gi sogrzi trnot proantocijanid i dr. se preneseni so pomos na alkoholot   do samite zapusuvajna I TAKA ISTITE SE RAZGRADUVAAT I SE DOBIVA SUPER   CIRKULACIJA.


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 25.Август.2009 во 17:56
no ako zapusuvajneto e poradi trujne so plazma prostise   od se.


Постирано од: Avatar23
Датум на внесување: 07.Јуни.2010 во 12:37
Cirkulacija: cimet so med-ednas na den i gumbir dva pati na den


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 15.Декември.2010 во 20:10
Би сакала да кажам нешто на оваа тема,циркулација....мајка ми може 10 год,кобајаги и ја лечат циркулацијата.Нашиве лекари се се само не лекари,можеби само писари,се извинувам за поединци.Последнава година мајка ми нон стоп и се жалеше дека ја боли стапалото,она не се ни потруди да наведне глава и да ја погледне,и викаше само дека тоа е од кочмата.Е кога е од тоа,мајка ми и побара упат за терапија,има мака и мора да се лечи....после една недела,одкако тие тамо што и ги прават терапиите,не приметива дека на женава стапалото и отече и некако смени боја,отиде кај матичниот лекар да и бара инјекција затоа што има стршни болки,она матичната се уплашила кога и го видела стопалото и се развикала која е таа што и прави терапија на стапалото,демек не била таа нормална.И благодарение на сестрата,по нејзино инсистирање лекарката и дала упат за хирургија на клинички.Тамо пак лекоарот рекол дека ова одма се гледа дека во прашање е циркулацијата.Ја прати на ренген,и замислете и закажааа на 27 дек.Можеби не е многу, ама случајот на мајка ми е итен и прети опасност да добие гангрена.Какво здравство имаме,може ли ваков случај да чека 12дена,треба ли овакви случаи одма да бидат снимани.А каква ароганција тамо на ренген,едноставно не ти ги слушаат молбите.Некој да не има врска да ми помогне?


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 15.Декември.2010 во 21:05
annaja мајка ти да не е дијабетичар?? доклку е треба да ја регулира гликозата во крвта како најосновна работа...највероватно тоа и е пореметено оти прво таму удира доколку се работи за гангренозни промени ...силни болки на стапалото може да се јави и при калциферација  или при некои состојби на добивање на тежина и доаѓа до оптоварување на калкусот и повреда на ткивото на стапалто да не речам откинување и тоа може да трае подолго време ако не се санира најчесто тоа боли страшно наутро додека се заоди и тоа нема врска со циркулација ама има врска со физикална терапија оти не трпи топло и масирање напротив треба мраз мислам ладно и можно влошување поради погрешна физикална терапија а меикаментозна терапиа се состои од нестеридни антиревматици со кортикостероид едно 5 дена... за тентген?? хммм   ...како секаде што парите ги отварат вратите така и таму ...треба да понудиш ...жалосно ...но чиста вистина...доволно да им подадеш на техничарите и ќе ја снимат веднаш и резултат за 1ч... доколку одиш по вообичаена процедура ..ете ќе чекаш ...жалосно но вистинито...и ништо не можеш да смениш ...
поззголемо%20гушкање


-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 16.Декември.2010 во 00:18
Фала Бијонсе што ми одговоривте,докторот што ја примил и направил некое снимање,што покажало дека на таа,левата нога нема циркулација и затоа и даде да се снима на ренген да види каде е запушувањето,под коленото или над коленоте.Незнам дали со операција се отпушта тоа запушување...Шекер нема,досега секогаш и бил во рамките на дозволеното,а ќе видиме денеска кога ќе ги земеме резлтатите.Многу се плашам она е жена во години,79 год.А за ова начинот на закажување,многу слушав за тоа,ама неверував дека е така.Немам лично искуство за тоа,и иакрено се плашам,не им ја знам тарифата.Ов не да е жално него е трагично.поздрав.


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 14.Мај.2012 во 03:20
Одамна не сум ја отворила оваа тема,и еве сега сум тука.Во претходните постови ја опишав состојбата на мајка и со слаба циркулација на крвта.За жал овој пат ќе пишувам колку е сериозна таа дијагноза и сите треба да ја сватат така.По многу перипетии во нашава медицина мојата мајка ја изгуби таа битка.Лекарите дозволија да добие гангрена и да неможе да се спаси.
Имено откако со снимање се установи дека нема циркулација ја оперираа (стент) а не обрнаа внимание на раничките што се појавија на стапалото,кога ја отпуштија од болница,лекарката ни рече стапалото да го држи во солена вода и само тоа ништо за премачкување за да не се прошират раните,а незнам зашто и циркулацијата не проработи,едноставно неуспешна операција.
Напразно беше се,пред 1година и 2 месеца ја изгубив мајка ми и тоа само поради лекарска негрижа.
Сега се плашам,некаде читав дека тоа е генетска болест и може да се наследи од родители.
Осеќам некој промени,врвот на носот ми е секогаш ладен,и ми рекоа дека може да е од слаба циркулација на периферните крвни садови.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 14.Мај.2012 во 14:21
Originally posted by annaja annaja напиша:



Баш ми е жал за мајка ти...нека и е лесна земја.. 
Јас пред 5 години имав дијагноза trombophlebitis настанат заради повреди (скршеница) на ногата  и до ден денес имам последици (оток при подолго стоење) а имам и член во семејството кој го имаше речиси истиот проблем како и мајка ти, затоа и доста научив за ова здраствено пореметување.
Мислам дека оваа состојба не е наследна ама најдобро е да се исконсултираш со трансфузиолог Ако немаш доверба во државните лекари може да ми се обратиш по лп ќе ти дадам број од една од  најдобрите докторки кај нас што моментално има приватна ординација токму за таа намена.



-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 14.Мај.2012 во 21:14
Фала многу Ninja35



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk