IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Лечење слаба циркулација,тромбоза...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лечење слаба циркулација,тромбоза...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака Обратен редослед
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Лечење слаба циркулација,тромбоза...
    Испратена: 14.Мај.2012 во 21:14
Фала многу Ninja35
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2012 во 14:21
Originally posted by annaja annaja напиша:Баш ми е жал за мајка ти...нека и е лесна земја.. 
Јас пред 5 години имав дијагноза trombophlebitis настанат заради повреди (скршеница) на ногата  и до ден денес имам последици (оток при подолго стоење) а имам и член во семејството кој го имаше речиси истиот проблем како и мајка ти, затоа и доста научив за ова здраствено пореметување.
Мислам дека оваа состојба не е наследна ама најдобро е да се исконсултираш со трансфузиолог Ако немаш доверба во државните лекари може да ми се обратиш по лп ќе ти дадам број од една од  најдобрите докторки кај нас што моментално има приватна ординација токму за таа намена.

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2012 во 03:20
Одамна не сум ја отворила оваа тема,и еве сега сум тука.Во претходните постови ја опишав состојбата на мајка и со слаба циркулација на крвта.За жал овој пат ќе пишувам колку е сериозна таа дијагноза и сите треба да ја сватат така.По многу перипетии во нашава медицина мојата мајка ја изгуби таа битка.Лекарите дозволија да добие гангрена и да неможе да се спаси.
Имено откако со снимање се установи дека нема циркулација ја оперираа (стент) а не обрнаа внимание на раничките што се појавија на стапалото,кога ја отпуштија од болница,лекарката ни рече стапалото да го држи во солена вода и само тоа ништо за премачкување за да не се прошират раните,а незнам зашто и циркулацијата не проработи,едноставно неуспешна операција.
Напразно беше се,пред 1година и 2 месеца ја изгубив мајка ми и тоа само поради лекарска негрижа.
Сега се плашам,некаде читав дека тоа е генетска болест и може да се наследи од родители.
Осеќам некој промени,врвот на носот ми е секогаш ладен,и ми рекоа дека може да е од слаба циркулација на периферните крвни садови.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2010 во 00:18
Фала Бијонсе што ми одговоривте,докторот што ја примил и направил некое снимање,што покажало дека на таа,левата нога нема циркулација и затоа и даде да се снима на ренген да види каде е запушувањето,под коленото или над коленоте.Незнам дали со операција се отпушта тоа запушување...Шекер нема,досега секогаш и бил во рамките на дозволеното,а ќе видиме денеска кога ќе ги земеме резлтатите.Многу се плашам она е жена во години,79 год.А за ова начинот на закажување,многу слушав за тоа,ама неверував дека е така.Немам лично искуство за тоа,и иакрено се плашам,не им ја знам тарифата.Ов не да е жално него е трагично.поздрав.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2010 во 21:05
annaja мајка ти да не е дијабетичар?? доклку е треба да ја регулира гликозата во крвта како најосновна работа...највероватно тоа и е пореметено оти прво таму удира доколку се работи за гангренозни промени ...силни болки на стапалото може да се јави и при калциферација  или при некои состојби на добивање на тежина и доаѓа до оптоварување на калкусот и повреда на ткивото на стапалто да не речам откинување и тоа може да трае подолго време ако не се санира најчесто тоа боли страшно наутро додека се заоди и тоа нема врска со циркулација ама има врска со физикална терапија оти не трпи топло и масирање напротив треба мраз мислам ладно и можно влошување поради погрешна физикална терапија а меикаментозна терапиа се состои од нестеридни антиревматици со кортикостероид едно 5 дена... за тентген?? хммм   ...како секаде што парите ги отварат вратите така и таму ...треба да понудиш ...жалосно ...но чиста вистина...доволно да им подадеш на техничарите и ќе ја снимат веднаш и резултат за 1ч... доколку одиш по вообичаена процедура ..ете ќе чекаш ...жалосно но вистинито...и ништо не можеш да смениш ...
поззголемо%20гушкање
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2010 во 20:10
Би сакала да кажам нешто на оваа тема,циркулација....мајка ми може 10 год,кобајаги и ја лечат циркулацијата.Нашиве лекари се се само не лекари,можеби само писари,се извинувам за поединци.Последнава година мајка ми нон стоп и се жалеше дека ја боли стапалото,она не се ни потруди да наведне глава и да ја погледне,и викаше само дека тоа е од кочмата.Е кога е од тоа,мајка ми и побара упат за терапија,има мака и мора да се лечи....после една недела,одкако тие тамо што и ги прават терапиите,не приметива дека на женава стапалото и отече и некако смени боја,отиде кај матичниот лекар да и бара инјекција затоа што има стршни болки,она матичната се уплашила кога и го видела стопалото и се развикала која е таа што и прави терапија на стапалото,демек не била таа нормална.И благодарение на сестрата,по нејзино инсистирање лекарката и дала упат за хирургија на клинички.Тамо пак лекоарот рекол дека ова одма се гледа дека во прашање е циркулацијата.Ја прати на ренген,и замислете и закажааа на 27 дек.Можеби не е многу, ама случајот на мајка ми е итен и прети опасност да добие гангрена.Какво здравство имаме,може ли ваков случај да чека 12дена,треба ли овакви случаи одма да бидат снимани.А каква ароганција тамо на ренген,едноставно не ти ги слушаат молбите.Некој да не има врска да ми помогне?
Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 12:37
Cirkulacija: cimet so med-ednas na den i gumbir dva pati na den
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2009 во 17:56
no ako zapusuvajneto e poradi trujne so plazma prostise   od se.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2009 во 16:57
jas dolgo vreme imam problem so slaba cirkulacija   probav mnogu raboti i sega momentalno se odrzuvam vo prividno sdrava sostojba so instenon a i pijam rakija napravena od trn.
za rakijata mi kaza nekoj sto se izlecil   celosno od taa bolest poradi sto   atomot   od alkoholot e mnogu mal i moze da   stasa do sekoe   grutce   tromb natalozen vo krvnite sadovi a otrovite koi gi sogrzi trnot proantocijanid i dr. se preneseni so pomos na alkoholot   do samite zapusuvajna I TAKA ISTITE SE RAZGRADUVAAT I SE DOBIVA SUPER   CIRKULACIJA.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2009 во 18:20
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

sonce se mi e jasno ama na maticna mlec i se so e od pceli sum hronicno alergicna. dobri se ovie Swanson zasto regeneriraat. ne se praznat rezervoarite. ...fala ti sepak големо%20гушкањеOd prva Blu greska .............maticen mlec nema vrska so alergijata.....alergija se stvara od prisustvoto na polen sto ete ide vo med duri greska e koga vikaat alergicna sum na med..........ne ne na med.........nego na polenot sto e mikroskopski prisuten vo medot ...... Draga Blu naprotiv so koristenje na maticniot mllec konkretno od Revita proizvod ke stanes imuna i alergijata kon nestoto ke ti se izgubi.......jas sum zacleneta veke 3 godini go koristam i se osekjam top.....mozam da ti kazam iljada iskustva so sto izlekov kaj lugjeto .....dali moze da mi veruvas i da pies barem edna nedela?
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2009 во 18:08
sonce se mi e jasno ama na maticna mlec i se so e od pceli sum hronicno alergicna. dobri se ovie Swanson zasto regeneriraat. ne se praznat rezervoarite. ...fala ti sepak големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2009 во 18:04
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

A kako da izlecam nedostatok na Zelezo koa celo vreme kako vnesuvam od negde ko da tece. Ko dupnat rezervoar. Uzasni bolki i kolabiranja za vreme na mesecen ciklus a da ne zboram i za slabata cirkulacija na momenti koa prekinuva narecena pod nekoj si R sindrom

Vaka , zemi Revita Fe toa e maticen mlec so 2 val..helatno zelezo i vit. C.....ima ukus na sumsko ovosje i ne dava nus efekti kako dr zelezni preparati , a apsorbcijata e 99%
znaci se rastvora vo casa voda so plasticna lazica....se pijat po dve casi na den.....napravi laboratorija vo ponedelnik na krvna slika....pocni so Revita Fe kosta 545 den)do sledniot ponedelnik pij....i pak anliza napravi....
ke me pamtis ....Blu
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2009 во 11:01
otkrieno e so mi e samo terapijata koja moze da go iskoreni toa ne mi odgovara. taka da mora so drugi lekovi samo da drzam pod kontrola ...a da izlecam tesko.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 21:35
Па тогаш имаш некоја мана,зошто не одиш да се прегледаш?
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,063 секунди.