IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате?? Дали сте виделе демон или
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате?? Дали сте виделе демон или

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
Автор
Порака
Ssssssssssssss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ssssssssssssss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 23:54
Ja veruvam posto sum videl demon i toa u ulaz se vrakav doma i vlagam u ulaz i sea demonov sedi i mi vika sakas be cigara ja mu vikam ne fala ali nisto ne mi naprai posebno onaka sedese
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 15:38
SSSSSSSSSSSSSSSSS DEMONCE MOE
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 00:14

Ја прочитав само првата страна сега..........умрев од страв........не можам да читам понатаму........
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 03:22
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас верувам во демони.

Хмммм.... сега ми е јасно што е работата. Затоа имате искривени толкувања. Епа, братче, ние православните веруваме во БОГ, а демони знаеме дека постојат, но не веруваме во нив. Пу, пу пу - скраја да е, далеку од тоа. голема%20насмевка

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Кога една ноќ силно се молев за ослободување на оваа личност, слушнав ржење (како од големо куче). Верувам дека тоа беше демонот кој негодуваше заради моето молитвено застапништво кон оваа личност. Сепак тој не ме уплаши и продолжив да се молам за неа. Потоа таа личност престана да ги слуша тие "гласови"..

Види ти преподобие. Кога се збореше дека молитвата има најголема сила и дека затоа монасите постојано се молат, се бунеше, а види сега, изигравање преподобие дека твоите молитви помогнале некому.

Што ќе беше ова???? Кај нас велат – ЖИВЕЛА СКРОМНОСТ или попознато е УМРЕ ЦИГАНКАТА ШТО ТЕ ФАЛЕШЕ а?

Па чекај, зарем ти не велеше дека само еден е застапникот пред Бога? Зарем ти не ни укажуваше на овој цитат?

1 Јован: 2:1
…имаме Застапник пред Таткото - Исус Христос, Праведникот.

Како тоа ти си се застапувал за таа личност тогаш? Лелееее, богохулење. збунетост
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 06:40
Ај малку олабавете и без непотребни расправии!
Do what is right, come what may...
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 08:07
Originally posted by makarios makarios напиша:

Кај нас велат – ЖИВЕЛА СКРОМНОСТ



Вие веројатно сте од Шумадија!?
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
bob Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bob Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 10:52
Originally posted by makarios makarios напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас верувам во демони.
Хмммм.... сега ми е јасно што е работата. Затоа имате искривени толкувања. Епа, братче, ние православните веруваме во БОГ, а демони знаеме дека постојат, но не веруваме во нив. Пу, пу пу - скраја да е, далеку од тоа. голема%20насмевка[quote=EvAngelos]Кога една ноќ силно се молев за ослободување на оваа личност, слушнав ржење (како од големо куче). Верувам дека тоа беше демонот кој негодуваше заради моето молитвено застапништво кон оваа личност. Сепак тој не ме уплаши и продолжив да се молам за неа. Потоа таа личност престана да ги слуша тие "гласови"..
Види ти преподобие. Кога се збореше дека молитвата има најголема сила и дека затоа монасите постојано се молат, се бунеше, а види сега, изигравање преподобие дека твоите молитви помогнале некому.




...Жалосно е брат, многу е жалосно, што тие и самите не се свесни дека НАВИСТИНА веруваат во демонот а проповедаат за Христа... од лично искуство знам... и многу ги жалам сите нив ( што се откажаа од православието), да можам да им го дадам срцево за малку барем да се видат од страна, за да ја видат гордоста што е лукаво сокриена во нивните срца и со тоа без да знаат му служат на злото и пробуваат да заведат што повеќе луѓе... простетеми сите, не е со навреда од срце ви го кажувам...

братски совет: сите вие кои имате такви доживувања, од страна на демонот, ви препорачувам што побрзо да разговарате со православен свештеник или монах, за тие работи... зошто кога ќе паднете во подлабока мрежа на ѓаволот, потешко ќе се ослободите...од лично искуство

..."СО КАКВИ МИСЛИ СЕ ЗАНИМАВАМЕ, ТАКОВ НИ Е` И ЖИВОТОТ"... монах Taдеј

п.с. не чекајте, размислете добро... братски поздав до сите

Изменето од bob - 28.Јануари.2009 во 11:16
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 13:14
Има демони кои што ја црпат сексуалната енергија од вас дури спиете и ве кочат цел мамето нивно и после тоа се чувстувате исцрпени.Тие во главно се ранат со нашата енергија и се многу досадни кога спиете
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 13:19
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 14:07

makarios и bob, не бидете смешни, не ви личи на годините. Кога некој ќе рече: верувам во демони, верувам во духови, верувам во вештерки и сл. тоа не значи дека личноста верува во учењето на овие, туку едноставно вели дека верува во нивното постоење. Впрочем и таков е насловот на темата "DALI VERUVATE? DALI STE VIDELE DEMON ILI SLICNO" и од контекстот на насловот се гледа дека авторот на темата не мисли на тоа дали ние веруваме во учењето на демоните, туку едноставно прашува дали веруваме во нивното постоење. И затоа не изигравајте кловнови кловн без потреба.

А што се однесува до молењето за нашите ближни, на нас христијаните ни е заповедано да се молиме еден за друг и да се молиме за нашите ближни. Тоа не е никакво преподобие, ниту подобие, ниту добие, ниту недобие, ниту задобие, туку тоа е едноставна христијанска молитва. Такви примери има многу во Библијата. Но тоа не значи дека ние треба да упатуваме молитви до починати верници (светци) чии души се на небото, доволно далеку за да не можат да ги чујат нашите молитви. Ако тие можеа да ги слушнат нашите молитви и да се застапуваат за нас, тогаш некој во Библијата ќе ја искористеше оваа привилегија и ќе се помолеше до некој "светец". Но таков пример не можеме да најдеме во Библијата. Таква молитва нема во Библијата, ниту меѓу христијаните, туку само меѓу православните, католиците и други небиблиски "цркви".
 
А што се однесува до "Еден е Посредникот - Исус" (а не Застапникот намигнување), тука не станува збор за тоа дена на нас христијаните ни е забрането да се застапуваме еден за друг во нашите молитви, туку таму е забрането (свештеничко) посредништво, забрането е да се ставаат некои свештеници или светци, па дури и блажената Марија како посредници меѓу Бога и луѓето, да се обожуваат како ко-спасители, онака како што вие ја нарекувате Марија - "спасителке на целиот свет". Тоа е богохулство, затоа што ја ставате Марија во позиција на Бог, а со тоа го истиснувате од фокусот единствениот наш Спасител - Исус Христос.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 14:08
Аман буквалисти
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 14:53
nitu sum videla , nitu veruvam deka demoni postojat , a vo vrska so slusanjeto glasovi... sepak ke se vozdrzam od komentar.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 15:22
Верувај постојат такви суштества кои ја пијат енергијата од нас.Не ти се има случено кога спиеш целосно да се блокираш да не можиш дури ни збор да изустиш?
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 16:13
Originally posted by Ssssssssssssss Ssssssssssssss напиша:

Ja veruvam posto sum videl demon i toa u ulaz se vrakav doma i vlagam u ulaz i sea demonov sedi i mi vika sakas be cigara ja mu vikam ne fala ali nisto ne mi naprai posebno onaka sedese

Ова кажува дека има и добри демони!намигнувањеплазењеголема%20насмевкасмеење
Originally posted by bob bob напиша:

... братски совет: сите вие кои имате такви доживувања, од страна на демонот, ви препорачувам што побрзо да разговарате со православен свештеник или монах,...

... или кај некое стручно медицинско лице!голема%20насмевка
Бутел, сигурно и ти мислеше на ова кога рече:
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

, a vo vrska so slusanjeto glasovi... sepak ke se vozdrzam od komentar.
намигнување
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Верувај постојат такви суштества кои ја пијат енергијата од нас.Не ти се има случено кога спиеш целосно да се блокираш да не можиш дури ни збор да изустиш?

Хм,размислување сепак мислам дека е подобро кога човек не си зборува во сон!голема%20насмевка
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Ја прочитав само првата страна сега..........умрев од страв........не можам да читам понатаму........

Полжавче, би сакал да ти поминал стравот и да ги прочиташ овие редови! големо%20гушкање
Секој сонува или на било каков начин доживува (халуцинации, гласови...) она во што верува. Мозокот си репродуцира се она што во текот на денот перцепирал (видел, слушнал ...) без оглед дали човекот за тоа бил свесен или не. Потоа, во одредена ситуација, тој (мозокот) си создава своја слика која човекот си ја толкува по свое убедување.
Само колку за пример. Дали пред 100, 200 ...  години некој сонувал или имал некоја халуцинација за компјутер? Или дали пред повеќе од 2000 години некој го „гледал“ Исус Христос, или пред 1400 години Аллах?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.