Испечати | Затвори го прозорот

Дали верувате?? Дали сте виделе демон или

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15418
Датум на принтање: 27.Септември.2024 во 21:46
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали верувате?? Дали сте виделе демон или
Постирано од: Shaxito
Наслов: Дали верувате?? Дали сте виделе демон или
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 02:28
DAli veruvate deka DEMONITE ili NEKOI Ubavi duxovi stvarno vo JAvnosta postojat? DALI NEKOMU MU SE SLUCILO TAKVO NESTO? TAKVO ZIVOTNO ISKUSTVO?

Ovaa tema ja otvaram i postavuvam prasanje do sekoj sto moze da kaze nesto POUCNo radi toa sto MNOGU ME INTERESIRA?
JAs kako licnost NE VERUVAV vo nisto! Gi pocituvav site verski Prpovedi ali DLaboko vo sebe negirav deka toa e vistina (ne iskazuvav javno) ALi vo sebe CUVSTVUVAV. No eden den se sluci nesto sto me natera da pocnam da veruvam deka stvarno nesto postoi ... deka stvarno IMA nesto podilno od lUGEto.

1.NAjprvo vo son
2.KAj i da odev slusav GLASOVI sto me teraa da pravam nesto sto ne sakam.

DAli veruvate vo ova nesto??? ili slicno? VASE iskustvo???

DO moderatorite ako temava ne e OK slobodno Ponistetea... samo sakam da znam ME INTERESIRA.

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''



Коментари:
Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 03:13

Јас верувам во демони. Не сум видел лично демон, но сум видел како тие делуваат преку некои луѓе. Информациите за нив ги црпам од мојата света книга - Библијата.

Последното и најсвежо искуство ми е со еден дечко кој беше опседнат од демон. Тој јавно се декларираше како анархист, користеше и продаваше дрога, често се опиваше, имаше оружје, хулеше на Бог и сл. При обидите на еден мој брат да му сведочи за Божјата љубов и сл, овој му велеше цитирам: "Не ми зборувај за Бог, во мене е ѓаволот!". Ова го велеше сериозно, а не на шала. При обидите да чита Библија, чувстуваше огромен немир и веднаш прекинуваше. Исто така има и епилепсија - нешто што според Библијата е еден од знаците за опседнатост од демон (иако не секој што има епилепсија е опседнат со демон!).
 
Shaxito, твојот пример ми е познат. Познавам една личност која ги имаше истите симптоми како и ти. Сериозен сум. На оваа личност "гласовите" ја тераа на многу лоши работи, но заради дискреција не би сакал да ги дискутирам тука на форум.
Кога една ноќ силно се молев за ослободување на оваа личност, слушнав ржење (како од големо куче). Верувам дека тоа беше демонот кој негодуваше заради моето молитвено застапништво кон оваа личност. Сепак тој не ме уплаши и продолжив да се молам за неа. Потоа таа личност престана да ги слуша тие "гласови".


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 03:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас верувам во демони. Не сум видел лично демон, но сум видел како тие делуваат преку некои луѓе. Информациите за нив ги црпам од мојата света книга - Библијата.


Последното и најсвежо искуство ми е со еден дечко кој беше опседнат од демон. Тој јавно се декларираше како анархист, користеше и продаваше дрога, често се опиваше, имаше оружје, хулеше на Бог и сл. При обидите на еден мој брат да му сведочи за Божјата љубов и сл, овој му велеше цитирам: "Не ми зборувај за Бог, во мене е ѓаволот!". Ова го велеше сериозно, а не на шала. При обидите да чита Библија, чувстуваше огромен немир и веднаш прекинуваше. Исто така има и епилепсија - нешто што според Библијата е еден од знаците за опседнатост од демон (иако не секој што има епилепсија е опседнат со демон!).


Shaxito, твојот пример ми е познат. Познавам една личност која ги имаше истите симптоми како и ти. Сериозен сум. На оваа личност "гласовите" ја тераа на многу лоши работи, но заради дискреција не би сакал да ги дискутирам тука на форум.

Кога една ноќ силно се молев за ослободување на оваа личност, слушнав ржење (како од големо куче). Верувам дека тоа беше демонот кој негодуваше заради моето молитвено застапништво кон оваа личност. Сепак тој не ме уплаши и продолжив да се молам за неа. Потоа таа личност престана да ги слуша тие "гласови".

FALA mnogu za OVA sto OD iskustvo go kaza. KE se prepoznaam sebesi NA nekoj nacin. I jas imam MNOGU DA KAZAM ZA OVAA TEMA OD LICNO ISKUSTVO i radi toa ja postaviv ... Ali ne sakam BAs CELOSNO DA ISPISAM NAEDNAS ..... koga ke procitam poveke mislenja mozda ke ispisam sto se mi se slucilo. ALi mozam da kazam deka e strasno.

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 07:18
Shaxito - темата е одлична и ти благодарам и на тебе и на Ев за личните приказни кои ги споделувате тука.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 08:33
Naj Svezo e vo Period Koga Mislam deka naj mn mn mu sluzev na BOG ednostavno 24 casa ziveev za nego i drugo ne me intersirase dodeka spiev se razbudiv kaj 5 saat sabajle si lezev i razmisluvav neso edno 5 Min i naednas pred mene ispadna Gjavol Covek oblecen vo crn mantil pokriena glava so kaplujaca crna i mi citna na krevetot edno kako belo kako nekoa pelena i togas se zdrvev kako cid ne mozev da mrdam i samo viknav ISUS!!!
i naednas nego go snema i posle edna nedela bev do depresia nokje ne mozev da zaspivam

Sum slusal glasovi 2 3 pati...ama glasovi koga e nevozmozno da gi slusas togas gi slusav i stolcijata se mrdele pred mene.

Imam Brat vo Hrista se vika Viktor on mn cesto gleda demoni a pred nekoe vreme istera 5 demoni od edno dete vo Imeto na ISUS

Mojot Brat viktor dodeka spiese se razbuduva i samo doe red negovata masa gleda ku4e hehe

on dodeka lezi pred nego demon visok 2 metra moze ogromen

dodeka spie se razbuduva i samo se razbuduva i se vrti na drugata strana devojce hehe

Mojot Brat Viktor vo Hrista ima gledano i slusano raboti sto nekoj ne moze da si gi zamisli voa bese samo del od nego ama vitkor e momce 19 godini sto ne mozam da vi dokazam kolku veruva vo BOG.

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 12:27
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Naj Svezo e vo Period Koga Mislam deka naj mn mn mu sluzev na BOG ednostavno 24 casa ziveev za nego i drugo ne me intersirase dodeka spiev se razbudiv kaj 5 saat sabajle si lezev i razmisluvav neso edno 5 Min i naednas pred mene ispadna Gjavol Covek oblecen vo crn mantil pokriena glava so kaplujaca crna i mi citna na krevetot edno kako belo kako nekoa pelena i togas se zdrvev kako cid ne mozev da mrdam i samo viknav ISUS!!!
i naednas nego go snema i posle edna nedela bev do depresia nokje ne mozev da zaspivam

Sum slusal glasovi 2 3 pati...ama glasovi koga e nevozmozno da gi slusas togas gi slusav i stolcijata se mrdele pred mene.

Imam Brat vo Hrista se vika Viktor on mn cesto gleda demoni a pred nekoe vreme istera 5 demoni od edno dete vo Imeto na ISUS

Mojot Brat viktor dodeka spiese se razbuduva i samo doe red negovata masa gleda ku4e hehe

on dodeka lezi pred nego demon visok 2 metra moze ogromen

dodeka spie se razbuduva i samo se razbuduva i se vrti na drugata strana devojce hehe

Mojot Brat Viktor vo Hrista ima gledano i slusano raboti sto nekoj ne moze da si gi zamisli voa bese samo del od nego ama vitkor e momce 19 godini sto ne mozam da vi dokazam kolku veruva vo BOG.


Naj Svezo e vo Period Koga Mislam deka naj mn mn mu sluzev na BOG ednostavno 24 casa ziveev za nego i drugo ne me intersirase dodeka spiev se razbudiv kaj 5 saat sabajle si lezev i razmisluvav neso edno 5 Min i naednas pred mene ispadna Gjavol Covek oblecen vo crn mantil pokriena glava so kaplujaca crna i mi citna na krevetot edno kako belo kako nekoa pelena i togas se zdrvev kako cid ne mozev da mrdam i samo viknav ISUS!!!

OVa mi se slucilo dva pati. Ali mi objasnile nekoi postari sto znaat sto e vsusnot toa sto ti pogore go imas ispisano TOJ COVEK go vikaat (AGARBAS) Demon ... koj sto najcesto se kacuva t.e: vleguva vo teloto na onoj covek koj sto mnogu veruva a i ne mora da znaci. ISto taka moze da se dojde dokolku vo sobata kade sto spijes NEMA DOVOLNO SVETLINA (primer jas spijam so celosna zatemnetost)...Teloto ti se drvi nisto ne mozes da cuvstuvas....a isto VIKAS ali drugite okolu tebe ne te slusaat, vikas na cel glas ali nikoj ne moze da te slusne OVOJ vid na demon moze da se istera so MOLITVA i isto ako uspees da go mrdnes golemiot prst od levata noga.

Blagodaram sto ucestvuvase vo temava.

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 14:44
Преку Божјата пророчица Габриеле од Вирцбург, Христос повеќе пати ни објасни по смисла дека:

Демоните се темни души кои не сакаат самите да ја црпат енергијата од Божествениот извор преку Богоугодно мислење и постапување туку ги користат луѓето кои постојано негативно мислат, зборуваат и постапуваат како генератори на енергија.

Демоните сами од себе, ништо не би можеле да прават кога луѓето не би се ставале на нивно располагање.

Енергијата што ја одземаат на тој начин ја користат за да се држат себе си подалеку последиците кои би паднале врз нив поради нивното делување спротивно на Божјите закони, како и за да наново и наново ги заведуваат луѓето преку разни манипулации и интриги. Но таа состојба е невозможно трајно да се одржува. Имено, порано или подоцна секој ќе мора да ги искуси реакциите на сопствените акции, односно да го пожнее тоа што го посеал, па така и демоните.

Демоните одбираат меѓу луѓето свои сојузници на кои многу нешто им овозможуваат во материјалниот свет(слава, успех, моќ, богатство итн.) преку демонскиот принцип: „Подели, врзи и владеј!„ но за возврат бараат тие да се покоруваат на демонските правила на игра, меѓу кои спаѓа и лакташењето.

Меѓу таквите луѓе неретко се голем број на политичари, верски водачи, научници, лица од шоу бизнисот. Честопати сојузниците на демоните воопшто не се свесни дека се инструменти на темнината. Но секој демонски сојузник, порано или подоцна, без исклучок, станува жртва. Тогаш жртвата минува горчлив пат на болести, судбински удари, несреќи, и многу повеќе. При тоа демоните воопшто не ги интересира декаа таа била нивен поранешен сојузник, тие не и помагаат, едноставно не ги интересира оној кого повеќе не можат да го искористат.

Кога луѓето би се раководеле според високите етичко-морални принципи, содржани и во Десетте Божји Заповеди и Беседата на Гората на Исус од Назарет, тогаш Бог во потполност би можел да ги заштити луѓето од демонските влијанија, бидејќи темните битија не ја поднесуваат духовната Божја светлина.


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 14:53
TEnx Majkl

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 14:59
Во темава беше спомнато и тнр. „слушање гласови„. Слушањето гласови е опасна работа, бидејќи тоа представува телепатски упад на душите кои живеат во тнр. астрални подрачја. Тие не ја почитуваат слободната волја на човекот и се обидуваат да му ги наметнат своите претстави, идеји, планови, желби и тн. кои меѓутоа не се животниот пат на човекот и немаат никаква врска со Божјата волја и Божјиот глас кој во внатрешното на човекот може да му се објави само и САМО ако тој живее во потполност во склад со Божјите закони содржани во веќе спомнатите Десет Божји заповеди и Беседата на Гората.

Постојат некои работи, материи, облици, тонови кои поради својата вибрација можат да бидат од помош при заштита од влијанија но сами по себе не се доволни. Одлучувачки е ставот и постапувањето на самиот човек без разлика од која вера е или е атеист.

Од туѓинските влијаниа човек не може да се ослободи со ритуали и следење на адети. Напротив, така постои можност да повика влијаниа од други души кои само ќе ги заменат претходните. (ова често се случува при тнр. истерување на ѓаволот, и не е решение).

Ослободувањето и заштитата се можни само преку работење на себеси со живеење на Божјите закони(каде спаѓа и законот за простување и молење за прошка) и искрена молитва кон Бога да не заштити и го превземе водството онака како е негова света волја, бидејќи Бог е Се`мудар, Се`милозлив, Се`добар и тој знае што е навистина најдобро за нашата душа и тело.


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 15:27
Eve ova sto sega ke go procitate od moja strana e moe licno iskustvo:

Najrpvin i prethodno napomenav deka porano ne veruvav vo nisto.Gi pocituvav tradicionalno verskite zakoni,se odnesuvav kako vernicka na Islamot ali dlaboko vo sebe cuvstvuvav deka GOSPOD NE POSTOI,deka toa sto go pravat drugite okolu mene (koga gledav deka postat,se molat ili slicno) jas sekogas si se prasuvav zasto toa go pravat? dali im se izlitil mozokot? KOJ GI LAZE za da veruvaat deka Gospod postoi? Toa javno nikogas ne go iskazuvav....ziveev isto kako drugite, za nikogo nisto ne me interesiralo...gledav samo za mene.I cesto si razmisluvav za toa deka drugite luge se budali koi se nakloneti da veruvaat vo nesto sto e cista laga.TOA BESE DLABOKO VO MENE .NEKOE POSEBNO CUVSTVO STO NE MOZAM DA GO OPISAM.
Edena vecer kako i site drugi,legnav da spijam sonuvav:
Son: Bev sama i odev nekade ... po nekoja pateka ... slicno kako livada ...mestoto bese celo so drvja i treva se bese zeleno... vo rakata drzev nekoja teska kniga (ni samata ne znaev kaj odam) odednas PAtekata prestana da bide taa po koja odev. NE bese veke zeleno,nemase drva,nemase livada. Imase samo nekolku skali NADOLE a levo i desno CRVEN PLAmen ...vo samiot son se zaprasav... sto e ova??? ZAsto prv pat gledam vakvo mesto??? Pocnav da gi sturuvam skalite i oDEdnas nekoj pocna silno da me VIKA....ali Odozgora : VRATI SE NAZAD!!! jas prodolziv da odam i pocnnav da cuvstvuvam strav....glasot se povtori VRATI SE NAZAD!!! se svrtev i poglednav BELO NEBO....isto kako vo oblaci (trebase da se vratam edna skala nazad za da dojdam do oblacite) a skalata nadole POCNA da se vzestuva od OGANot.... se vrativ i kako sto stapnav na BEloto .... se probudiv .... i MNogu bev isplasena .... KOga stanav sabajleto prodolziv da ziveam obicno... ZAToa sto ne obrnav vnimanije na sonot. MISLEV deka e toa samo son ... i bev ubedena vo toa.

POSle 1 mesec povtorno sonuvav nesto STRASNO slicno kako na prvoto. Bev vo neobicna DISKOTEKA .... bev razgolena,pijev alkoxol...i red drugi raboti.... naednas trebase da si odam pocnav da izleguvam i se setiv deka sum ja zaboravila jaknata ... se vrativ nazad,na stolicata kaj sto ja imav ostaveno jaknata bese sednal eden STAR COVEK,so bela DOLGA KOSA i brada....nebesno sini oci ... nadole imase nekoja siva tkaenina dosta neobicna....Jas go poglednav i vulgarno se obrativ STANI da si ja zemam jaknata.... Starecot me pogledna i so nezen glas i tivko mi rece... SEDNI DETE ! jAs pocnav da se nerviram i da pcujam ... ali morase da sednam za da ja zemam jaknata ... Starecot me pogledna i me prasa? DALI UBAVO SE CUVSTVUVAS TAKVA NECISTA? Nesvesna sto me prasuva i koj e toj... (glasot bese nekako cuden kako nekoe exo) mu rekov: ne mi se mesavaj dali sum cita ili sum necista DAJ MI JA JAKNATA I NE MI POPUVAJ... toj mi ja podade jaknata i me POdmavna so rakata na moeto ramo... I DRSKO RECE: DETE OVA sto go pravis nekogas skapo ke te cini !!! POcni da zivees PRAVILNO I ODI PO PRATOT NA VISTINATA .... i si zamina ... NE ZNAM NI KADE ni kako ... ali go snema.

Posle edna nedela .... sedejki doma nakaj 02-00 Pocnav da slusam glasovii... ali NEKOJ POSEBEN ZVUK sto ne mozam da go opisam...pRAVEV RABOTI KOJ NE SAKAV A MORAV DA GI PRAVAM.NEKOGAS SE SLUCUVASE GLASOVITE DA SE MESAAT I DA PRAVAM NESTO PO VOLJA ALI TOA BESE MNOGU RETKO ... POSLE NEKOE VREME POCNAV TOA VEKE MACNO DA GO PODNESUVAM I SVESNA BEV DEKA NESTO CUDNO SE SLUCUVA,SITE TOA GO ZABELEZAA ...SITE OKOLU MENE ... POCNAV SAMA DA SE BORAM PROTIV TOA... POCNAV DA SE MOLAM. DA CITAM . DA UCAM .... DA GO NAJDAM TOA STO STVARNO MI TREBA ZA DA ZIVEAM VO MIR ..POSLE DOLGO VREME TOA MI POMINA ... GLASOVITE POVEKE NE GI SLUSAM... I VERUVAM... CESTO SE MOLAM I TOA MI POMAGA.

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 15:30
Ne bi se meshal vo muabetov, no samo gi rekol deka vo Kreacijata raboti zakonot na atrakcija.

Dokolku imate negativni misli, zhelbi ili bilo kakvi intencii, ke atraktirate takvi sili okolu vas. Ako ste pozitivni, so zhelbi koi vam bi vi bile ugodni bez da nanesat bilo kakva steta na drugite, dokolku vash*te intencii se doblesni, pozitivnata energija ke bide privlechena od taa vasha sostojba. Ova e temelot na crnata i belata magija, na molenjeto i t.n.

Onoa sto zhivee vo vashata dusha naogja svoj sopatnik i sorabotnik od nadvoreshniot svet. I toa e tajnata kaj site uspeshni i neuspeshni lugje. Zatoa imate chesto pati prilika da slushate komentari "kako toa samo mene mi se sluchuvaat takvi raboti?".

Smenete se sebe si i ke go smenite svetot.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 15:36
IMA USTE MNOGU SLUCKI VO VRSKA SO GLASOVITE KOI STO NESVESNO SUM GI PRAVELA.... SEKOGAS KOGA BEV JAS ... KOGA VO MENE NISTO NEMASE ... SE ODNESUVAV UBAVO I SE SMEEV I RED DRUGI RABOTI ... KOGA KE POCNEV DA CITAM ILI DA SE MOLAM VO ODREDENI DENOVI BAS VO TOJ MOMENT KOGA KE TREBASE NESTO PRED ALLAH DA IZGOVORAM TOGAS POCNUVAV DA ZBUDALUVAM ... SE NESTO ME DOPIRASE KAKO DA MI VELESE NE NE NE ... TOA BEA SILNI ZVUCI KAKO R'ZENJE ... NEKOGAS SLUSAV I NEOBICEN GLAS SO POUBAVI ZBOROVI ALI TOA BESE MNOGU RETKO. .. SEGA VEKE OVA SE OTSTRANI OD MENE ... ALI SEUSTE SE PLASAM.I IMAM TRAUMI.

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 15:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne bi se meshal vo muabetov, no samo gi rekol deka vo Kreacijata raboti zakonot na atrakcija.

Dokolku imate negativni misli, zhelbi ili bilo kakvi intencii, ke atraktirate takvi sili okolu vas. Ako ste pozitivni, so zhelbi koi vam bi vi bile ugodni bez da nanesat bilo kakva steta na drugite, dokolku vash*te intencii se doblesni, pozitivnata energija ke bide privlechena od taa vasha sostojba. Ova e temelot na crnata i belata magija, na molenjeto i t.n.

Onoa sto zhivee vo vashata dusha naogja svoj sopatnik i sorabotnik od nadvoreshniot svet. I toa e tajnata kaj site uspeshni i neuspeshni lugje. Zatoa imate chesto pati prilika da slushate komentari "kako toa samo mene mi se sluchuvaat takvi raboti?".

Smenete se sebe si i ke go smenite svetot.


Messenger toa ne se raboti sto covekot saka da gi pravi. Jas ne samo sto gi slusav tije glasovi tuku togas cuvstuvav golema volka vo stomakot i gradite ... toa ne bev jas .... zatoa sto od koga ke prestanese toa .... jas   pocnuvav da razmisluvam sto se slucilo prethodno... radi toa sto ke mi zboruvaa tije okolu mene ili nkogas ako bev vo drustvo.
Pomina edna godina i poveke... i Smeneta sum od NAcinot na ziveenje i se drgo. I mislam deka vaka mi e poubavo.

fala sto prokomentira neso Sekoja diskusija e vazna!

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 16:00
posle nekoje vreme otkako poveruvav vo isus hristos i otkako go izmeniv mojot zivot- na podobro kako da sonuvav son no toa nebese son zatoa sto jas se gledav sebesi i bev izlezen od moeto telo,pred mene se pojavi golem   covek na koj liceto mu bese crno i na nego se poznavase samo negovite oci i nesto kako rogovi , celiot bese oblecen vo crno samo negovite oci svetea , i pocnavme da se borime za yreduvajneto na prostorijata vo koja se naojgavmejas ja bojev prostorijata so belo a toj so crno i jas klavav beli perdina a toj gi turkase i klavase crnii taka dolgo se borevme duri razmenuvavme po nekoji udari megusebno dodeka konecno ne se najdovme na terasa (balkon)tolku mnogu se borev sto nemav sili povejke i edinstveno nesto sto mi ostana bese da go zemam topot so stof materijal koj bese bel da go zagrlam cvrsto i da se frlam od terasata zatoa sto toj bese pojak i otkako se vrliv od tarasata od golema visocina jas pak vlegov vo moeto telo i skoknav tolku jako sto mislam deka go dofativ tavanot . toa bese prviot pat a drugiot pat isto taka bev izlezen od teloto i pokraj mene od drugata strana na prostorijata idese golema svetlina pojaka od sonceto koja sakase da vlezi vo mene, jas lebdev na sredina od sobata i kako da bev raspnat edinstveno sto uspeav da recam bese vo imeto na isus hristosi eden del od svetlinata vleze vo mene a drugata polovina zamina na druga strana, pa jas poleka se vrativ vo svoeto telo .interesno e toa sto vo dvata slucaja jas go gledav svoeto telo kako mirno spija a jas kolku i da se trudev da mrdnam makar so maloto prste od rakata ne uspevav.i isto taka gi gledav moite roditeli kako pominuvaaat kako razgovaraaat kako pijat kafe i kako me razbuduvaaat no jas ne bev vo svoeto telo i niv mu bese cudno kako na tolku mnogu vikajne jas ne se razbuduvam, pa duri tatkomi dojde i    me protrese a jas pak ne se razbuduvam otkako ne se zbidna seto toa sto pogore ko kazav.otkako se razbudiv sakav da mu kazam sto se sluci no si rekov deka nema da mi veruvaaat no se sluci nesto nesekojdnevno , imeno ,tatkomi bese mnogu iznenadenn i ne mozese da prestani da me gleda kako da videl nesto cudno a jas si rekov nema vrska slucajno e .
posle edna minuta toj neprestano mi se pulese pravo vo oci i mi vika -----------------------
sine kako ti svetat ocite so nekoj svetlina sto prv pat ja gledam.
posle toa . mu kazav sto mi se slucuva?
i posle mnogu vakvi slucuvajna i den deneska koga si odam doma obicno i ko0ga e mirno vremeto koga nema ljujge mnogu naokolu jas custvu vam kako nekoj me nabljuduva i kako me sledi a znam koj e ama sega nema da mozi da me lazi zatoa sto isus hristos sega e vo moeto srce!!!
pozdravi do site


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 16:05
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne bi se meshal vo muabetov, no samo gi rekol deka vo Kreacijata raboti zakonot na atrakcija.

Dokolku imate negativni misli, zhelbi ili bilo kakvi intencii, ke atraktirate takvi sili okolu vas. Ako ste pozitivni, so zhelbi koi vam bi vi bile ugodni bez da nanesat bilo kakva steta na drugite, dokolku vash*te intencii se doblesni, pozitivnata energija ke bide privlechena od taa vasha sostojba. Ova e temelot na crnata i belata magija, na molenjeto i t.n.

Onoa sto zhivee vo vashata dusha naogja svoj sopatnik i sorabotnik od nadvoreshniot svet. I toa e tajnata kaj site uspeshni i neuspeshni lugje. Zatoa imate chesto pati prilika da slushate komentari "kako toa samo mene mi se sluchuvaat takvi raboti?".

Smenete se sebe si i ke go smenite svetot.


Messenger toa ne se raboti sto covekot saka da gi pravi. Jas ne samo sto gi slusav tije glasovi tuku togas cuvstuvav golema volka vo stomakot i gradite ... toa ne bev jas .... zatoa sto od koga ke prestanese toa .... jas   pocnuvav da razmisluvam sto se slucilo prethodno... radi toa sto ke mi zboruvaa tije okolu mene ili nkogas ako bev vo drustvo.
Pomina edna godina i poveke... i Smeneta sum od NAcinot na ziveenje i se drgo. I mislam deka vaka mi e poubavo.

fala sto prokomentira neso Sekoja diskusija e vazna!


Ochigledno ne si me razbrala. Jas rekov deka nie gi atraktirame pozitivnite i negativnite sili okolu nas. Ako si go prochitash svojot tekst od pochetokot, vednash ke vidish deka si napishala " ... ziveev isto kako drugite, za nikogo nisto ne me interesiralo...gledav samo za mene.I cesto si razmisluvav za toa deka drugite luge se budali koi se nakloneti da veruvaat vo nesto sto e cista laga.TOA BESE DLABOKO VO MENE .NEKOE POSEBNO CUVSTVO STO NE MOZAM DA GO OPISAM.

Tokmu za toa zboruvav. Tvojata vistinska sostojba, dlaboko vo tvojata svest (dusha), a ne onaa nadvoreshnata koja e samo konvencionalna nametka pred drugite lugje, go privlekla negativnoto kon tebe.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 17:38
OK Messenger sega mislam deka razbrav.

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 17:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne bi se meshal vo muabetov, no samo gi rekol deka vo Kreacijata raboti zakonot na atrakcija.

Dokolku imate negativni misli, zhelbi ili bilo kakvi intencii, ke atraktirate takvi sili okolu vas. Ako ste pozitivni, so zhelbi koi vam bi vi bile ugodni bez da nanesat bilo kakva steta na drugite, dokolku vash*te intencii se doblesni, pozitivnata energija ke bide privlechena od taa vasha sostojba. Ova e temelot na crnata i belata magija, na molenjeto i t.n.

Onoa sto zhivee vo vashata dusha naogja svoj sopatnik i sorabotnik od nadvoreshniot svet. I toa e tajnata kaj site uspeshni i neuspeshni lugje. Zatoa imate chesto pati prilika da slushate komentari "kako toa samo mene mi se sluchuvaat takvi raboti?".

Smenete se sebe si i ke go smenite svetot.


Одлично кажано, многу јасно! Во потполност се согласувам.


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 18:13
Gjavolot e kako Ku4e Vo Imeto na ISUS si odi kako strsen

i naj maliot Hristianin ama da veruva vo iskreno vo BOG e ne izbrojlivo ne znam kolku pati po jak od satanata

amin!!!

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 00:16
Nocva ce dojdat oce
mozebi i utre
zavitkani vo gordosta na zloto
ce probat da mi ja iskinat dusata
vo nea nemir da vnesat
so moite grevovi ce mi go secat mesoto
i taga vo srce ce vnesat
nesigurno trperenje na moite race
ce bide nivna pobeda
a na barjacite nivni
ce ja razapnat mojata dusa
vo pekol ce me nosat
pekol na zemja ce mi darat
crnilo vo ocite mi sipuvaat
a glasot so gorcina mi go polnat
Oce ti koj si na nebesata
daj mi sila da istraam
so nasmevka po trnjeto da odam
gresnata dusa moja smirenie da najde
zasto gresen sum oce i znam deka
ce dojdat po mene
ne baram proska tuku sila
so niv da se boram
ne baram spasenie oce
ne sum dostoen
no sakam oce vo imeto tvoe so niv da se
boram osuden na vecen pekol tamu dole kaj niv
da gi nateram da go slavat imeto tvoe
Nocva ce dojdat oce
mozebi i utre
sekoj den doadjaat oce
demonite adski
daj mi sila
da se boram...


Amin

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 01:55
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас верувам во демони. Не сум видел лично демон, но сум видел како тие делуваат преку некои луѓе. Информациите за нив ги црпам од мојата света книга - Библијата.


Последното и најсвежо искуство ми е со еден дечко кој беше опседнат од демон. Тој јавно се декларираше како анархист, користеше и продаваше дрога, често се опиваше, имаше оружје, хулеше на Бог и сл. При обидите на еден мој брат да му сведочи за Божјата љубов и сл, овој му велеше цитирам: "Не ми зборувај за Бог, во мене е ѓаволот!". Ова го велеше сериозно, а не на шала. При обидите да чита Библија, чувстуваше огромен немир и веднаш прекинуваше. Исто така има и епилепсија - нешто што според Библијата е еден од знаците за опседнатост од демон (иако не секој што има епилепсија е опседнат со демон!).

 

Shaxito, твојот пример ми е познат. Познавам една личност која ги имаше истите симптоми како и ти. Сериозен сум. На оваа личност "гласовите" ја тераа на многу лоши работи, но заради дискреција не би сакал да ги дискутирам тука на форум.

Кога една ноќ силно се молев за ослободување на оваа личност, слушнав ржење (како од големо куче). Верувам дека тоа беше демонот кој негодуваше заради моето молитвено застапништво кон оваа личност. Сепак тој не ме уплаши и продолжив да се молам за неа. Потоа таа личност престана да ги слуша тие "гласови".


Evangelos ти сериозен си или си дувал?


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 02:06
Оооо буразеру, па где си ти мајке му големо%20гушкање

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 02:10
Еве сум.
Водев аскетски живот последниве месеци.
Наместо 12 саати на компјутер намалив на 8.
Наместо 5 оброка 4.
И така...


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 21:31
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:


i isto ako uspees da go mrdnes golemiot prst od levata noga.

Blagodaram sto ucestvuvase vo temava.

so niso osven imeto ISUS!!!ne moze da istera demon

inaku niso.

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 22:43
nema ni demoni ni gjavoli ...


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 07.Септември.2008 во 02:17
Veruvam deka postojat. Biblijata govori za niv
 Демони- нечисти,зли духови во служба на ѓаволот. Дејствуваат преку туѓи тела (Матеј8.28-33, Марко 5.1-5). Оттаму се зборува за опседнатост со демон/и. Вон монотеистичките религии демоните не се секогаш претставени како зли. Веруваме дека човек кој не верува во Бог ( во случајов говорам за Јахве) е подложен на демонско влијание, отворен за делување на нечистите сили. За лично искуство не можам да споделам нешто спектакуларно, како на пр. слушање гласови или визии, туку можам да споделам како таква нечиста сила ме водеше мене во периодот кога не верував во Бог. Знаев дека постои но несакав да се покорам. Сметав дека луцифер е онеправдан и казнет. Слушав музика која го велича луцифер, верував (со обзир на сето зло во светот) дека во конечнаат битка сепак луцифер ке победи, бидејки сметав дека злото одамна го надвладеало доброто.


-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: BUGS
Датум на внесување: 07.Септември.2008 во 02:18
Ima i demoni i xhinovi i vo k*ranot se navedeni.


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 07.Септември.2008 во 04:39
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

Veruvam deka postojat. Biblijata govori za niv Демони- нечисти,зли духови во служба на ѓаволот. Дејствуваат преку туѓи тела (Матеј8.28-33, Марко 5.1-5). Оттаму се зборува за опседнатост со демон/и. Вон монотеистичките религии демоните не се секогаш претставени како зли. Веруваме дека човек кој не верува во Бог ( во случајов говорам за Јахве) е подложен на демонско влијание, отворен за делување на нечистите сили. За лично искуство не можам да споделам нешто спектакуларно, како на пр. слушање гласови или визии, туку можам да споделам како таква нечиста сила ме водеше мене во периодот кога не верував во Бог. Знаев дека постои но несакав да се покорам. Сметав дека луцифер е онеправдан и казнет. Слушав музика која го велича луцифер, верував (со обзир на сето зло во светот) дека во конечнаат битка сепак луцифер ке победи, бидејки сметав дека злото одамна го надвладеало доброто.


Super ova go imas objasneto
Da te prasam? Dali smetass deka moze demon ili slicno nesto da vleze vo covek STO PREMNOGU VERUVA?? posto ova mi go garanirale obrazovani luge dodeka jas imav takvi problemi ... a dodeka znam deka JAs ne veruvav a posle ova sto ti go pisis gledam deka smetas deka pogolema e moznosta da go navladeat onoj koj ne veruva.

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: snezzana
Датум на внесување: 19.Јануари.2009 во 22:56
da den pladne ko catal da se prai


Постирано од: Ssssssssssssss
Датум на внесување: 19.Јануари.2009 во 23:54
Ja veruvam posto sum videl demon i toa u ulaz se vrakav doma i vlagam u ulaz i sea demonov sedi i mi vika sakas be cigara ja mu vikam ne fala ali nisto ne mi naprai posebno onaka sedese


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 20.Јануари.2009 во 15:38
SSSSSSSSSSSSSSSSS DEMONCE MOE


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 21.Јануари.2009 во 00:14

Ја прочитав само првата страна сега..........умрев од страв........не можам да читам понатаму........


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 03:22
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас верувам во демони.

Хмммм.... сега ми е јасно што е работата. Затоа имате искривени толкувања. Епа, братче, ние православните веруваме во БОГ, а демони знаеме дека постојат, но не веруваме во нив. Пу, пу пу - скраја да е, далеку од тоа. голема%20насмевка

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Кога една ноќ силно се молев за ослободување на оваа личност, слушнав ржење (како од големо куче). Верувам дека тоа беше демонот кој негодуваше заради моето молитвено застапништво кон оваа личност. Сепак тој не ме уплаши и продолжив да се молам за неа. Потоа таа личност престана да ги слуша тие "гласови"..

Види ти преподобие. Кога се збореше дека молитвата има најголема сила и дека затоа монасите постојано се молат, се бунеше, а види сега, изигравање преподобие дека твоите молитви помогнале некому.

Што ќе беше ова???? Кај нас велат – ЖИВЕЛА СКРОМНОСТ или попознато е УМРЕ ЦИГАНКАТА ШТО ТЕ ФАЛЕШЕ а?

Па чекај, зарем ти не велеше дека само еден е застапникот пред Бога? Зарем ти не ни укажуваше на овој цитат?

1 Јован: 2:1
…имаме Застапник пред Таткото - Исус Христос, Праведникот.

Како тоа ти си се застапувал за таа личност тогаш? Лелееее, богохулење. збунетост


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 06:40
Ај малку олабавете и без непотребни расправии!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 08:07
Originally posted by makarios makarios напиша:

Кај нас велат – ЖИВЕЛА СКРОМНОСТ



Вие веројатно сте од Шумадија!?

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: bob
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 10:52
Originally posted by makarios makarios напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас верувам во демони.
Хмммм.... сега ми е јасно што е работата. Затоа имате искривени толкувања. Епа, братче, ние православните веруваме во БОГ, а демони знаеме дека постојат, но не веруваме во нив. Пу, пу пу - скраја да е, далеку од тоа. голема%20насмевка[quote=EvAngelos]Кога една ноќ силно се молев за ослободување на оваа личност, слушнав ржење (како од големо куче). Верувам дека тоа беше демонот кој негодуваше заради моето молитвено застапништво кон оваа личност. Сепак тој не ме уплаши и продолжив да се молам за неа. Потоа таа личност престана да ги слуша тие "гласови"..
Види ти преподобие. Кога се збореше дека молитвата има најголема сила и дека затоа монасите постојано се молат, се бунеше, а види сега, изигравање преподобие дека твоите молитви помогнале некому.




...Жалосно е брат, многу е жалосно, што тие и самите не се свесни дека НАВИСТИНА веруваат во демонот а проповедаат за Христа... од лично искуство знам... и многу ги жалам сите нив ( што се откажаа од православието), да можам да им го дадам срцево за малку барем да се видат од страна, за да ја видат гордоста што е лукаво сокриена во нивните срца и со тоа без да знаат му служат на злото и пробуваат да заведат што повеќе луѓе... простетеми сите, не е со навреда од срце ви го кажувам...

братски совет: сите вие кои имате такви доживувања, од страна на демонот, ви препорачувам што побрзо да разговарате со православен свештеник или монах, за тие работи... зошто кога ќе паднете во подлабока мрежа на ѓаволот, потешко ќе се ослободите...од лично искуство

..."СО КАКВИ МИСЛИ СЕ ЗАНИМАВАМЕ, ТАКОВ НИ Е` И ЖИВОТОТ"... монах Taдеј

п.с. не чекајте, размислете добро... братски поздав до сите


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 13:14
Има демони кои што ја црпат сексуалната енергија од вас дури спиете и ве кочат цел мамето нивно и после тоа се чувстувате исцрпени.Тие во главно се ранат со нашата енергија и се многу досадни кога спиете

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 13:19
http://en.wikipedia.org/wiki/Succubus - Succubus

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 14:07

makarios и bob, не бидете смешни, не ви личи на годините. Кога некој ќе рече: верувам во демони, верувам во духови, верувам во вештерки и сл. тоа не значи дека личноста верува во учењето на овие, туку едноставно вели дека верува во нивното постоење. Впрочем и таков е насловот на темата "DALI VERUVATE? DALI STE VIDELE DEMON ILI SLICNO" и од контекстот на насловот се гледа дека авторот на темата не мисли на тоа дали ние веруваме во учењето на демоните, туку едноставно прашува дали веруваме во нивното постоење. И затоа не изигравајте кловнови кловн без потреба.

А што се однесува до молењето за нашите ближни, на нас христијаните ни е заповедано да се молиме еден за друг и да се молиме за нашите ближни. Тоа не е никакво преподобие, ниту подобие, ниту добие, ниту недобие, ниту задобие, туку тоа е едноставна христијанска молитва. Такви примери има многу во Библијата. Но тоа не значи дека ние треба да упатуваме молитви до починати верници (светци) чии души се на небото, доволно далеку за да не можат да ги чујат нашите молитви. Ако тие можеа да ги слушнат нашите молитви и да се застапуваат за нас, тогаш некој во Библијата ќе ја искористеше оваа привилегија и ќе се помолеше до некој "светец". Но таков пример не можеме да најдеме во Библијата. Таква молитва нема во Библијата, ниту меѓу христијаните, туку само меѓу православните, католиците и други небиблиски "цркви".
 
А што се однесува до "Еден е Посредникот - Исус" (а не Застапникот намигнување), тука не станува збор за тоа дена на нас христијаните ни е забрането да се застапуваме еден за друг во нашите молитви, туку таму е забрането (свештеничко) посредништво, забрането е да се ставаат некои свештеници или светци, па дури и блажената Марија како посредници меѓу Бога и луѓето, да се обожуваат како ко-спасители, онака како што вие ја нарекувате Марија - "спасителке на целиот свет". Тоа е богохулство, затоа што ја ставате Марија во позиција на Бог, а со тоа го истиснувате од фокусот единствениот наш Спасител - Исус Христос.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 14:08
Аман буквалисти

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 14:53
nitu sum videla , nitu veruvam deka demoni postojat , a vo vrska so slusanjeto glasovi... sepak ke se vozdrzam od komentar.


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 15:22
Верувај постојат такви суштества кои ја пијат енергијата од нас.Не ти се има случено кога спиеш целосно да се блокираш да не можиш дури ни збор да изустиш?

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 16:13
Originally posted by Ssssssssssssss Ssssssssssssss напиша:

Ja veruvam posto sum videl demon i toa u ulaz se vrakav doma i vlagam u ulaz i sea demonov sedi i mi vika sakas be cigara ja mu vikam ne fala ali nisto ne mi naprai posebno onaka sedese

Ова кажува дека има и добри демони!намигнувањеплазењеголема%20насмевкасмеење
Originally posted by bob bob напиша:

... братски совет: сите вие кои имате такви доживувања, од страна на демонот, ви препорачувам што побрзо да разговарате со православен свештеник или монах,...

... или кај некое стручно медицинско лице!голема%20насмевка
Бутел, сигурно и ти мислеше на ова кога рече:
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

, a vo vrska so slusanjeto glasovi... sepak ke se vozdrzam od komentar.
намигнување
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Верувај постојат такви суштества кои ја пијат енергијата од нас.Не ти се има случено кога спиеш целосно да се блокираш да не можиш дури ни збор да изустиш?

Хм,размислување сепак мислам дека е подобро кога човек не си зборува во сон!голема%20насмевка
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Ја прочитав само првата страна сега..........умрев од страв........не можам да читам понатаму........

Полжавче, би сакал да ти поминал стравот и да ги прочиташ овие редови! големо%20гушкање
Секој сонува или на било каков начин доживува (халуцинации, гласови...) она во што верува. Мозокот си репродуцира се она што во текот на денот перцепирал (видел, слушнал ...) без оглед дали човекот за тоа бил свесен или не. Потоа, во одредена ситуација, тој (мозокот) си создава своја слика која човекот си ја толкува по свое убедување.
Само колку за пример. Дали пред 100, 200 ...  години некој сонувал или имал некоја халуцинација за компјутер? Или дали пред повеќе од 2000 години некој го „гледал“ Исус Христос, или пред 1400 години Аллах?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 18:37
demon-depresija  ako  vaka  postavime  relacija  imame  mnogu  odgovori  za  demonite  nivnoto vladenie  i  nivnoto   brkajne 
 
 od  taa  relacija  koja  ja  zemame  kako  eden  vid  formula  mozeme  da  zaklucime  deka  podlezni  na  demoni  se  lesno  nadrazlivite  lujdze  -no  i  iskustvoto  so  lesno nadrazlivite  lujdze  pokazuva  deka  ako  tie  upotrebuvaat  metodi  za  brkajne  na  demonite  ke  prestanat  da  bidat  lesnonadrazlivi  odnosno  ke  bidat  imuni  na  demoni-ottuka  poznavajcigo    denesnovo  covecko  opstestvo  mislam  deka  na  site  im  e  potrebno  da  ziveat  hristijanski  zivot   bez  razlika  kolku  se  uceni  ili  bogati.


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 18:49
Златник,ова е сериозна работа,ова се сведоштва од илјадници луѓе во минатите стотици години и тоа толку се забележани,се случувало и кога сум немал компјутер му се случувало и на многу други луѓе.Пази пред да дијагностицираш масовни лудила изразени со халуцинации.
Вакви суштества постојат,што се како се зошто се,ни научно ни теолошки можам да објаснам,но знам дека работат со една цел,да абсорбираат енергија од лугето,тоа е моето скромно знаење.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 19:11
Postojat, postojat sekoj den se srecavam so niv, i fala mu na boga sto imam sila da se boram so niv....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 19:26
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

makarios и bob, не бидете смешни, не ви личи на годините. Кога некој ќе рече: верувам во демони, верувам во духови, верувам во вештерки и сл. тоа не значи дека личноста верува во учењето на овие, туку едноставно вели дека верува во нивното постоење. Впрочем и таков е насловот на темата "DALI VERUVATE? DALI STE VIDELE DEMON ILI SLICNO" и од контекстот на насловот се гледа дека авторот на темата не мисли на тоа дали ние веруваме во учењето на демоните, туку едноставно прашува дали веруваме во нивното постоење. И затоа не изигравајте кловнови кловн без потреба.


Што сакал да каже авторот на темата - не знам. Но, јас не верувам во демони. А дека постојат, тоа е посведочено од многу примери.


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 19:31
Тој сака да кажи да разграничиш обожува и верува.
Ако знаеш англиски worship и believe.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: bob
Датум на внесување: 29.Јануари.2009 во 06:16


Постирано од: bob
Датум на внесување: 29.Јануари.2009 во 07:05
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:



Originally posted by bob bob напиша:

... братски совет: сите вие кои имате такви
доживувања, од страна на демонот, ви препорачувам што побрзо да
разговарате со православен свештеник или монах,...

... или кај некое стручно медицинско лице!голема%20насмевка




златен ...слободно можеш да пробаш ама тешко ќе да е
само со КРСТ брат, само со КРСТ, оти на ѓаолот многу му смета, тој чесен КРСТ... и сами знаете- нели?


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 29.Јануари.2009 во 08:30
Originally posted by makarios makarios напиша:

... А дека постојат, тоа е посведочено од многу примери.

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Postojat, postojat sekoj den se srecavam so niv,....

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Златник,ова е сериозна работа,ова се сведоштва од илјадници луѓе во минатите стотици години и тоа толку се забележани,... Вакви суштества постојат,...

Хм, да. Се согласувам дека станува сериозна работава.тага
Меѓутоа, твојов цитиран дел од постот ме наведе на еден пример.
Многумина (да не речам илјадници) имаат изјавено дека виделе НЛО. Понесени од ваквите изјави на луѓето во целиот свет, неколку новинари од еден француски град (мислам дека беше Марсеј, но не ме држете за збор, одамна беше кога го читав овој напис)), решиле да проверат. Не дали има НЛО, туку дали и колку луѓето се подложни на туѓи влијанија, на желбата за излегување од анонимноста (подсвесно се надеваат дека ќе станат познати со тоа што ќе кажат дека тие виделе „нешто“), на спектакуларности, за забава ...! Е, тие новинари решиле во нивниот весник да напишат дека претходниот ден во вечерните часови забележале некакви светла кои се движеле по работ на околните ридови. Тоа „светење“, со „лично сведочења“ го „потврдиле“ многу „очевидци“! Следниот ден биле фрапирани од бројот на луѓе кои им се јавиле и кои „тврдат“ дека виделе светло ... Имало преку стотина јавувања во редакцијата, секој со свое „видување“ за настанот.

Само не ми одговоривте на моите прашања. Дајте барем само на едно, дали некој во своите виденија го „гледал“ Исус, ама пред 2000 години?

 И, да!
Originally posted by bob bob напиша:

... само со КРСТ брат, само со КРСТ, оти на ѓаолот многу му смета, тој чесен КРСТ... и сами знаете- нели?

Од кога постојат овие демони? Сигурен сум дека ќе се согласите дека тие постојат од „создавањето“ на светот. Но, како порано, пред појавата на „чесниот* крст“ се решавале проблемите со „демоните“?

* - зошто крстот е чесен? Затоа што на него го убиле Исус?збунетост



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: bob
Датум на внесување: 29.Јануари.2009 во 12:07
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:



Originally posted by bob bob напиша:

... само со КРСТ брат, само со КРСТ, оти на ѓаолот многу му смета, тој чесен КРСТ... и сами знаете- нели?
Од кога постојат овие демони? Сигурен сум дека ќе се согласите
дека тие постојат од „создавањето“ на светот. Но, како порано, пред
појавата на „чесниот* крст“ се решавале проблемите со „демоните“?* - зошто крстот е чесен? Затоа што на него го убиле Исус?збунетост





пробај брат, да почнеш, да се крстиш со вера во Бога, и пополека ќе ја спознаеш силата на чесниот КРСТ...

п.с. велат: атеистите биле полоши од ѓаволот...зашто?... тој барем верува дека постои БОГ...


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 29.Јануари.2009 во 12:30
Ехеее. Тој виц за атеистите јас го поставив уште пред 2-3 месеци. Мислам беше во темата за молитви, но незнам заборавив.голема%20насмевка

Но, зошто пак останувам без одговор на прашањето?тага


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 29.Јануари.2009 во 13:52
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:



Originally posted by makarios makarios напиша:

... А дека постојат, тоа е посведочено од многу примери.


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Postojat, postojat sekoj den se srecavam so niv,....


Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Златник,ова е сериозна работа,ова се сведоштва
од илјадници луѓе во минатите стотици години и тоа толку се забележани,... Вакви суштества постојат,...



Хм, да. Се согласувам дека станува сериозна работава.тага


Меѓутоа, твојов цитиран дел од постот ме наведе на еден пример.


Многумина (да не речам илјадници) имаат изјавено дека виделе НЛО.
Понесени од ваквите изјави на луѓето во целиот свет, неколку новинари
од еден француски град (мислам дека беше Марсеј, но не ме држете за
збор, одамна беше кога го читав овој напис)), решиле да проверат. Не
дали има НЛО, туку дали и колку луѓето се подложни на туѓи влијанија,
на желбата за излегување од анонимноста (подсвесно се надеваат дека ќе
станат познати со тоа што ќе кажат дека тие виделе „нешто“), на
спектакуларности, за забава ...! Е, тие новинари решиле во нивниот
весник да напишат дека претходниот ден во вечерните часови забележале
некакви светла кои се движеле по работ на околните ридови. Тоа
„светење“, со „лично сведочења“ го „потврдиле“ многу „очевидци“!
Следниот ден биле фрапирани од бројот на луѓе кои им се јавиле и кои
„тврдат“ дека виделе светло ... Имало преку стотина јавувања во
редакцијата, секој со свое „видување“ за настанот.

Само не ми одговоривте на моите прашања. Дајте барем само на едно, дали некој во своите виденија го „гледал“ Исус, ама пред 2000 години?
И, да!
Originally posted by bob bob напиша:

... само со КРСТ брат, само со КРСТ, оти на ѓаолот многу му смета, тој чесен КРСТ... и сами знаете- нели?
Од кога постојат овие демони? Сигурен сум дека ќе се согласите
дека тие постојат од „создавањето“ на светот. Но, како порано, пред
појавата на „чесниот* крст“ се решавале проблемите со „демоните“?* - зошто крстот е чесен? Затоа што на него го убиле Исус?збунетост




Јас зборувам за демоните,не за Исус.А за НЛО се разбира,ако луѓето гледаат илјадници години наназад такви работи и се пронајдени во записи на стари цивилизации,се разбира дека има нешто.А и мислам дека веќе не е дискутабилно дека има вонземјани.Исто како и тие демони.Реков што суштества се,незнам.Само знам дека се злобни.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 29.Јануари.2009 во 14:48
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Од кога постојат овие демони? Сигурен сум дека ќе се согласите
дека тие постојат од „создавањето“ на светот. Но, како порано, пред
појавата на „чесниот* крст“ се решавале проблемите со „демоните“?* - зошто крстот е чесен? Затоа што на него го убиле Исус?збунетост




Демоните постојат уште пред создавање на светот тие се паднатите (бунтовни) ангели.
А за тоа дека бегаат од чесен или нечесен крст нема врска.Тоа се измислици од баби и бајачки.Нити од крст се плашат ниту од темјан бегаат.
Христос јасно кажува како против демоните.Само со пост и молитва!





-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 29.Јануари.2009 во 23:14
koga sum gledal demon sum vikal samo Isus i go snemuva naednas posleden slucaj pred nedela i pol.

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 08:40
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Јас зборувам за демоните,не за Исус.А за НЛО се разбира,ако луѓето гледаат илјадници години наназад такви работи и се пронајдени во записи на стари цивилизации,се разбира дека има нешто.А и мислам дека веќе не е дискутабилно дека има вонземјани.Исто како и тие демони.Реков што суштества се,незнам.Само знам дека се злобни.

Добро бе човек. Сосила сакаш да речам некој збор кој го отсликува твојот ментален склоп. Но, пристојноста не ми дозволува да го кажам.
Па зарем не сфаќаш во кој контекст го спомнав „гледањето“ на НЛО? Се двоумам дали да ти дообјаснам? Сепак не. Нема да пишувам ништо како дообјаснување, бидејќи незнам дали и тоа нема да го сфатиш погрешно и ќе почнеш со твоите „стручни“ објаснувања.

Знам дека се злобни“!смеење  ма%20ајде

Ц, ц, ц! глупирање

Р.Ѕ. Кога си толкав стручњак кој се знае, да те прашам, случајно овие демончињава (кои нели, по дифолт се злобни), да не се поистоветуваат со „твоиве“ вонземјани?голема%20насмевка


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 09:19
Златник... како што се коси со твоето лично убедување идејата за постоење на демони, така се коси со личното убедување на другите дека тие не постојат.
Многу е страшно што не постои толерантност кога некој верува и размислува различно од другиот. И многу е страшно кога низ сопствената призма, знаења, способности и искуство, не само се оценуваат, ами и се ограничуваат другите во нивната духовност (ова обострано се случува меѓу атеисти и верници).
Многу пати го имам ова кажано - ако ти нешто не познаваш и не знаеш дека постои, не значи дека истото не постои.
Конкретно кажано - тоа што твоето лично искуство те учи и вели дека не постојат демони - не значи дека нив навистина ги нема.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 10:46
Зидарски! Ај, и да надам разбирање за луѓето кои, ете, веруваат дека постои бог, господ и дека постои ѓавол. Овој последниов, ѓаволот, прво бил ангел кој незадоволен од бог (и самиот сакал да стане како него) се оттргнал од „правиот“ пат. Но, што станува со „демоните“? Некој спомна дека и тие некогаш биле ангели. Колку нив ги има? Што значи тоа? Дали тоа значи дека и овие божји суштества не биле задоволни од бога, па бегаат од него и му се приклучуваат на ѓаволот? Некако многу следбеници има Воа ѓаОлчево! плазење голема%20насмевка
Навистина се чудам како може некој да верува во вакви нешта! Какви демони, какви црни ѓаволи!?
Но, како што и ти велиш, тоа е мое лично искуство. Впрочем, не за џабе е поставен мојот потпис. Секако дека тој важи и за мене. Којзнае, можеби и јас сум во заблуда!голема%20насмевка


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 11:02
a be se e isto kako denes...razlicni politicki partii..."nezadovolnite" se prefrluvaat od edna vo druga , pa vo treta ili pak vo prva ...itn...interes be brat...e pokretuvacot na svetot...nisto drugo...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 11:08
Originally posted by nelson nelson напиша:

... razlicni politicki partii..."nezadovolnite" se prefrluvaat od edna vo druga , ....

Ааааа, аха! Сега сфаќам кога велат дека гледале демони! Е па да. И јас вчера на ТВ гледав демони!грицкање%20нокти


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 12:36
 aj  procitajteja   knigata  lujdze   demoni    i  taa  ke  ve  nauci  kako  da  bidete  ponastrana  od  lujdzeto   vo  koi  ima  demon


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 14:08
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

 aj  procitajteja   knigata  lujdze   demoni    i  taa  ke  ve  nauci  kako  da  bidete  ponastrana  od  lujdzeto   vo  koi  ima  demon


Ај дај ни кратка содржина. Може ќе не заинтересира па ќе прочитаме.......


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 14:12
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Јас зборувам за демоните,не за Исус.А за НЛО се разбира,ако луѓето гледаат илјадници години наназад такви работи и се пронајдени во записи на стари цивилизации,се разбира дека има нешто.А и мислам дека веќе не е дискутабилно дека има вонземјани.Исто како и тие демони.Реков што суштества се,незнам.Само знам дека се злобни.
Добро бе човек. Сосила сакаш да речам некој збор кој го отсликува твојот ментален склоп. Но, пристојноста не ми дозволува да го кажам. Па зарем не сфаќаш во кој контекст го спомнав „гледањето“ на НЛО? Се двоумам дали да ти дообјаснам? Сепак не. Нема да пишувам ништо како дообјаснување, бидејќи незнам дали и тоа нема да го сфатиш погрешно и ќе почнеш со твоите „стручни“ објаснувања. „Знам дека се злобни“!смеење ма%20ајде Ц, ц, ц! глупирањеР.Ѕ. Кога си толкав стручњак кој се знае, да те прашам, случајно овие демончињава (кои нели, по дифолт се злобни), да не се поистоветуваат со „твоиве“ вонземјани?голема%20насмевка




Абе сега ти колку шо сакаш можиш да туркаш зид со главата или да ја пикаш в земја како ној,ама личното искуство на многу луѓе на глава да се наместиш и така да одиш неможиш да го негираш.Моето лично искуство,на многу мои другари,на членови на форумот,кои не излегуваат пред телевизија за да се "прослават" туку си ги споделуваат личните искуства помеѓу себе е нешто што постои и што неможи да исчезни.Неможи десетици луѓе да бидат будали а само ти паметен,или тие да грешат а ти да бидеш во право.
Сега како што те читам малку си ограничен,ама ај белки ќе ме сватиш.Објаснував дека имам искуство со некаков ентитет,кој немам поим што е.Може да биде некакво непознато суштество,нешто надприродо и само Господ знае што.Кога реков дека тоа е злобно,мислам дека бев сосема јасен,дека при неговата посета тој ентитет немаше никаква добра намера.
Истото ми се случи изутринава.Тотално се блокирав и неможев да мрднам ниту еден дел од телото а во мене беше едно ужасно чувство,одвај ја отворав устата да изустам збор но ништо не излегуваше.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 22:43

А какви луѓе напаѓаат тие ЕНТИТЕТИ како што ги вика зора на слободата?



Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 22:51
Прво,ако се плашиш не читај.
Незнам дали имаат критериуми,скоро ништо незнам за нив.Ама овие како што ги опишувам јас и многу луѓе,буквално секој има шанса да искуси.Тие идат со цел да цедат енергија од луѓето која им е потребна.На пример предизвикуваат сексуални соништа и ја цедат сексуалната енергија.Тоа го прочитав за типови на демони Succubus и Incubus.Колку е вистина тоа незнам,само знам дека тие начини кои се опишани дека овие демони се служат ги имам искусено.
Се блокираш неможиш да мрдниш ни дел од телото,само некогаш прстите од екстремитетите,колку напорно и да се обидуваш да зборнеш гласот што ќе го испуштиш е бесшумен.Ова ми се има случувано и дење и ноќе.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 23:01

Не ми е баш најјасно ова со сексуалните соништа......

Ако сонувам дека водам љубов демон тоа ми го предизвикал???????


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 23:05
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Зидарски! Ај, и да надам разбирање за луѓето кои, ете, веруваат дека постои бог, господ и дека постои ѓавол. Овој последниов, ѓаволот, прво бил ангел кој незадоволен од бог (и самиот сакал да стане како него) се оттргнал од „правиот“ пат. Но, што станува со „демоните“? Некој спомна дека и тие некогаш биле ангели. Колку нив ги има? Што значи тоа? Дали тоа значи дека и овие божји суштества не биле задоволни од бога, па бегаат од него и му се приклучуваат на ѓаволот? Некако многу следбеници има Воа ѓаОлчево! плазење голема%20насмевкаНавистина се чудам како може некој да верува во вакви нешта! Какви демони, какви црни ѓаволи!? Но, како што и ти велиш, тоа е мое лично искуство. Впрочем, не за џабе е поставен мојот потпис. Секако дека тој важи и за мене. Којзнае, можеби и јас сум во заблуда!голема%20насмевка


Златник, ајде вака да ја поставам ситуацијава: Немам проблем со твојот став... имам проблем што ти имаш проблем со мојот став...
Има многу работи кои се дел од верувањето на муслиманите или на будистите, со кои не се согласувам и сум убеден лично дека не е така и дека не се во право. Но тоа е мое лично убедување и никогаш не сум си дозволил да им кажам дека тие грешат, затоа што јас, лично, никогаш не сум го изврвел нивниот пат, за да го имам натрупано врз себе нивното искуство, нивните тегоби, емоции, знаење - кои што ги водат нив кон Бога (или ако сакаш од атеистички аспект може да го наречеме лично усовршување можеби, иако не е баш најточен термин).

Многу е апсурдно што тука еден куп верници се обидуваат да ти објаснат на тебе или на некои други атеисти дека постои Бог. Како се објаснува тоа? Како се објаснува постоењето на Бог? Тоа се чувствува, душата осознава дека е дел од нешто поголемо, од нешто сеопфатно. Се додека некој не го почувствува тоа самиот - може да му објаснуваш до утре, пак нема да го познава Бога, затоа што не го "видел".
Истотака - многу е апсурдно што многу од атеистите се обидуваат да докажат на верниците непостоење на Бога. Како можеш да ми го објасниш тоа, кога колку и да се обидуваш со разум, со наука, со смисла, со историја, со фактографија... мојата душа знае нешто што е непроменливо, не можам ниту да го избришам, ниту да го заборавам. И не се базира ниту на податоци, ниту на факти, ниту на тоа што некој ме научил - а едноставно на личната врска и искуство.
Јас сите атеистички аргументи за непостоењето на Бога ги прифаќам како факти - но ниеден од нив за мене не значи непостоење на Бог, а едноставно со секој од тие аргументи, мене ми се потврдува дека атеистот не разбира што е Бог, и се обидува да го објасни преку работи кои не се подобни за тоа нешто. Како да мериш растојание во литри... отприлика...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 23:10
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Не ми е баш најјасно ова со сексуалните соништа......

Ако сонувам дека водам љубов демон тоа ми го предизвикал???????


Не секогаш,само одредени пати.Ако чувствуваш исцрпеност после тоа,тогаш дефинитивно не е предизвикано од тебе.
Исто така читам дискусии каде што луѓе пријавуваат искуство во такви моментни каде што се надвор од нивното тело,гласно зуење во ушите,ужасно присуство околку нив и чувство на хорор.
Јас лично чувствувам некое чудно чувство и можеби такво зуење во ушите.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 23:12
Според објавите од Божјиот Дух примени во Универзален живот работите стојат вака:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... ѓаволот, прво бил ангел кој незадоволен од бог (и самиот сакал да стане како него) се оттргнал од „правиот“ пат. Но, што станува со „демоните“? Некој спомна дека и тие некогаш биле ангели.
Демоните се некогашни небесни битија кои доброволно станале следбеници на првиот женски ангел. Таа некогаш сакала да стане Бог, а тие ја нарекле нејзе Луцифер т.е. носител на светлината, во смисла: Ти си нашата светлина и господар, не Бог. Тие поверувале во невозможното ветување на Сатаната-Луцифер дека еден ден и нив ќе ги претвори во богови. Една од последиците на тој процес од космички размери е и настанокот на материјалниот свет, галаксиите, Сончевиот систем, човекот и тн...

После капитулацијата на Сатаната под крстот на Голгота, дел од нејзините следбеници ја отфрлија и прогласиа за слабак. Во невидливите подрачја се повлекоа во еден посебен дел на вселената, а меѓу себе го одбраа најодлучниот. Неговите следбеници го нарекоа Демон, а себе си демони.
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Колку нив ги има? Што значи тоа?
Ги има многу, бројката не е битна, битно е дека тие ги користат луѓето кои постапуваат спротивно на божјите закони, како генератори на енергија. Со таа енергија, тие се држат подалеку од магнетизмот на земјата,која нивните мрачни души би ги вовлекла во тркалото на повторно раѓање(реинкарнација) и тогаш на земјата во обични човечки тела би морале да го истрпат сето зло и болка која некогаш со своето себично делување на другите им ја нанеле, а која би им се вратила поради дејствувањето на законот: каква акција таква реакција, што сееш, тоа ќе си жнееш.

При тоа, невозможно е трајно да го одбегнат тој закон, бидејќи нивните извори на енергија ќе пресушат, затоа што еден дел од луѓето го менува кон позитивно својот начин на мислење и постапување, а друг дел од луѓето се повеќе потпаѓаат под последиците кои самите ги предизвикале и не можат повеќе да делуваат на Земјата како испорачатели(умираат). Наскоро на Земјата ќе можат да се инкарнираат само претежно светли души. Тогаш тие ќе капитулираат, но Христос ќе им помогне да ги исчистат своите души за да се вратат во вечната Татковина. Во таа смисла Исус од Назарет ја раскажа параболата за изгубениот син.
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Дали тоа значи дека и овие божји суштества не биле задоволни од бога, па бегаат од него и му се приклучуваат на ѓаволот?
Во денешно време, само човекот е тој кој бега или оди кон Бога.
Паднатите ангели некогаш поверувале дека ќе бидат уште позадоволни ако се одметнат од Бога. Бидејќи Бог во себе го содржи аспектот и на слободата, на тие битија им била дарувана можноста да се опробаат во своите намери, да видат како изгледа кога тие имаат свое сопствено царство, за преку тоа ја сфатат лудоста на својата фикс идеја, имено да се биде Бог самиот. Никој не е и невозможно е да биде како Бог, Бог е еден и единствен, и тоа е непроменливо.



Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 23:14

Па како живееш со тоа? Како се справуваш? А гледаш ли фигура некаква, сенка ли, незнам....... чудовиште некое...или како???

Уффффффф.......ц,ц,ц,ц

Како живееш човече со тоа??????????


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 23:18
Засега немам никакви маки и не се блокирам повеќе во последно време бидејќи го чувстувам ужасот и се мрдам така да неможи да ме блокира,само е досадно ко мува на лајно и не е толку често.

ПС а и не се плашам толку повеќе спијам со тотално изгаснати светла во куќата освен едно,но не во собата која спијам.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 23:29

Па како знаеш дека е демон?????

Не ми одговори дали си му го видел суратот....


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 23:33
Не не,сам потенцирав дека незнаам дали е демон или што е.Скоро сите други што разговарам и штп читам гледаат фигури црни објекти и којзнае какви работи.Во собата каде што спијам јас е многу темно така да не сум баш во можност да видам било што,јас лично немам сеќавање дека сум видел нешто.Можеби сум видел но не се сеќавам,но ужасното присуство во секој случај е тука.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 23:36

А можеш ли да осетиш кога ќе дојде.......или ненајавен иде?


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 30.Јануари.2009 во 23:39
Го чувствувам кога ќе почне притисокот,и тогаш почнувам јас да го одбивам тој притисок,во полусвесна состојба сум тогаш и премногу ме мрзи да станам од кревет,а ако ептен ми се здосади едноставно станувам од кревет.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 09:02
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Јас зборувам за демоните,не за Исус.А за НЛО се разбира,ако луѓето гледаат илјадници години наназад такви работи и се пронајдени во записи на стари цивилизации,се разбира дека има нешто.А и мислам дека веќе не е дискутабилно дека има вонземјани.Исто како и тие демони.Реков што суштества се,незнам.Само знам дека се злобни.
Добро бе човек. Сосила сакаш да речам некој збор кој го отсликува твојот ментален склоп. Но, пристојноста не ми дозволува да го кажам. Па зарем не сфаќаш во кој контекст го спомнав „гледањето“ на НЛО? Се двоумам дали да ти дообјаснам? Сепак не. Нема да пишувам ништо како дообјаснување, бидејќи незнам дали и тоа нема да го сфатиш погрешно и ќе почнеш со твоите „стручни“ објаснувања. „Знам дека се злобни“!смеење ма%20ајде Ц, ц, ц! глупирањеР.Ѕ. Кога си толкав стручњак кој се знае, да те прашам, случајно овие демончињава (кои нели, по дифолт се злобни), да не се поистоветуваат со „твоиве“ вонземјани?голема%20насмевка




Абе сега ти колку шо сакаш можиш да туркаш зид со главата или да ја пикаш в земја како ној,ама личното искуство на многу луѓе на глава да се наместиш и така да одиш неможиш да го негираш.Моето лично искуство,на многу мои другари,на членови на форумот,кои не излегуваат пред телевизија за да се "прослават" туку си ги споделуваат личните искуства помеѓу себе е нешто што постои и што неможи да исчезни.Неможи десетици луѓе да бидат будали а само ти паметен,или тие да грешат а ти да бидеш во право.
Сега како што те читам малку си ограничен,ама ај белки ќе ме сватиш.Објаснував дека имам искуство со некаков ентитет,кој немам поим што е.Може да биде некакво непознато суштество,нешто надприродо и само Господ знае што.Кога реков дека тоа е злобно,мислам дека бев сосема јасен,дека при неговата посета тој ентитет немаше никаква добра намера.
Истото ми се случи изутринава.Тотално се блокирав и неможев да мрднам ниту еден дел од телото а во мене беше едно ужасно чувство,одвај ја отворав устата да изустам збор но ништо не излегуваше.


Toj e strav, koj go paralizira chovekot. Besovite se rasprostraneti vo podnebesniot prostor, chovechkite domovi i srca, i nasekade, kade shto ima lugje, bidejki nivna cel e pogibel na chovechkata dusha. Gjavolot i besovite (zli duhovi, demoni) se nevidlivi, bestelesni i bespolovi sushtestva, t.e. duhovi na nechista sila. Chovekot vo otsustvo na Boga e nemokjen pred niv, bidejki raspolagaat so duhovni veshtini, i se sluzhat so laga i izmama. Krstot, molitvata i postot, se oruzhje protiv nechistata sila, koja nema vlast vo prisustvo na Boga. Ako Bog im zabrani na besovite da se priblizhat kon nekogo, tie ne bi mozhele da mu prijdat. Isusovata molitva mnogu pomaga vo borbata protiv besovite, i neophodno e pravilno da se nanesuva znakot na krstot. Na krajot na slednata stranica kje najdete slika i objasnenie: http://www.dobrodrvo.orthodox.ru/PRAVOSLAVLJE/ZAKON%20BOZIJI/GLAVNI/PREDGOVOR.htm - http://www.dobrodrvo.orthodox.ru/PRAVOSLAVLJE/ZAKON%20BOZIJI/GLAVNI/PREDGOVOR.htm


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 11:25
Originally posted by Asya Asya напиша:



Krstot, molitvata i postot, se oruzhje protiv nechistata sila, .


Точно е дека постот и молитвата се најсилното оружје против демоните.

Тоа Христос јасно го кажува во Библијата, додека крст никаде не спомнува.Затоа држете се до Библијата и ако сакате да им се спротиставите на демоните само со пост и молитва.

Немојте да се залажувате дека од крст бегаат демоните или од прекрстување со раце, ништо нема од таа работа бадијала се прекрстувате демоните ке си ја бркаат својата работа.

            Само пост и молитва!

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 13:05
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

... Неможи десетици луѓе да бидат будали а само ти паметен,или тие да грешат а ти да бидеш во право...

E, e, e! Е како неможе?збунетостизненадување  
Па зарем досега во историјата на се потврдило тоа? Не десетици луѓе (како што велиш ти), туку милиони луѓе порано верувале дека земјата е плоча, дека ја „носат“ китови, слонови, Атлас  ... Потоа, милиони луѓе верувале дека Земјата е центар на вселената (за тоа колку животи се имаат одземено од страна на црквата!), но Никола Коперник бил еден, повторувам, само еден единствен човек, кој, наспроти ставот на еден „авторитет“ како што бил тогаш црквата, но и наспроти милиони нејзини следбеници, кој тврдел дека Земјата се врти околу Сонцето. Верувам заклучокот од ова ќе можеш самиот да го извлечеш. А, ако неможеш (или несакаш), тогаш ... ништо! Барем сум се обидел!
Ах, да! Како потврда на ова што го велам, дека бројноста не е пресуден фактор за точноста на нештата, е овој твој цитат :
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

... Абе сега ти колку шо сакаш можиш да туркаш зид со главата или да ја пикаш в земја како ној,ама личното искуство на многу луѓе на глава да се наместиш и така да одиш неможиш да го негираш ... си ги споделуваат личните искуства помеѓу себе е нешто што постои и што неможи да исчезни...

Многумина како тебе, неправилно употребуваат „шо“ наместо „што“, „зид“ наместо „ѕид“ како и самогласката „и“, наместо „е“, но тоа не значи дека поради вашата бројност вие сте во право, односно дека така е правилно!
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

... Сега како што те читам малку си ограничен,ама ај белки ќе ме сватиш...

Еееееееееееееехххх! големо%20гушкање
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

... Објаснував дека имам искуство со некаков ентитет,кој немам поим што е.Може да биде некакво непознато суштество,нешто надприродо и само Господ знае што.Кога реков дека тоа е злобно,мислам дека бев сосема јасен,дека при неговата посета тој ентитет немаше никаква добра намера.
Истото ми се случи изутринава.Тотално се блокирав и неможев да мрднам ниту еден дел од телото а во мене беше едно ужасно чувство,одвај ја отворав устата да изустам збор но ништо не излегуваше.

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Прво,ако се плашиш не читај.
Незнам дали имаат критериуми,скоро ништо незнам за нив.Ама овие како што ги опишувам јас и многу луѓе,буквално секој има шанса да искуси.Тие идат со цел да цедат енергија од луѓето која им е потребна.На пример предизвикуваат сексуални соништа и ја цедат сексуалната енергија.Тоа го прочитав за типови на демони Succubus и Incubus.Колку е вистина тоа незнам,само знам дека тие начини кои се опишани дека овие демони се служат ги имам искусено.
Се блокираш неможиш да мрдниш ни дел од телото,само некогаш прстите од екстремитетите,колку напорно и да се обидуваш да зборнеш гласот што ќе го испуштиш е бесшумен.Ова ми се има случувано и дење и ноќе.

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Не ми е баш најјасно ова со сексуалните соништа... Ако сонувам дека водам љубов демон тоа ми го предизвикал???????

Не секогаш,само одредени пати.Ако чувствуваш исцрпеност после тоа,тогаш дефинитивно не е предизвикано од тебе.
Исто така читам дискусии каде што луѓе пријавуваат искуство во такви моментни каде што се надвор од нивното тело,гласно зуење во ушите,ужасно присуство околку нив и чувство на хорор.
Јас лично чувствувам некое чудно чувство и можеби такво зуење во ушите.

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Зидарски! Ај, и да надам разбирање за луѓето кои, ете, веруваат дека постои бог, господ и дека постои ѓавол. Овој последниов, ѓаволот, прво бил ангел кој незадоволен од бог (и самиот сакал да стане како него) се оттргнал од „правиот“ пат. Но, што станува со „демоните“? Некој спомна дека и тие некогаш биле ангели. Колку нив ги има? Што значи тоа? Дали тоа значи дека и овие божји суштества не биле задоволни од бога, па бегаат од него и му се приклучуваат на ѓаволот? Некако многу следбеници има Воа ѓаОлчево! плазење голема%20насмевкаНавистина се чудам како може некој да верува во вакви нешта! Какви демони, какви црни ѓаволи!? Но, како што и ти велиш, тоа е мое лично искуство. Впрочем, не за џабе е поставен мојот потпис. Секако дека тој важи и за мене. Којзнае, можеби и јас сум во заблуда!голема%20насмевка

Златник, ајде вака да ја поставам ситуацијава: Немам проблем со твојот став... имам проблем што ти имаш проблем со мојот став...
Има многу работи кои се дел од верувањето на муслиманите или на будистите, со кои не се согласувам и сум убеден лично дека не е така и дека не се во право. Но тоа е мое лично убедување и никогаш не сум си дозволил да им кажам дека тие грешат, затоа што јас, лично, никогаш не сум го изврвел нивниот пат, за да го имам натрупано врз себе нивното искуство, нивните тегоби, емоции, знаење - кои што ги водат нив кон Бога (или ако сакаш од атеистички аспект може да го наречеме лично усовршување можеби, иако не е баш најточен термин).

Многу е апсурдно што тука еден куп верници се обидуваат да ти објаснат на тебе или на некои други атеисти дека постои Бог. Како се објаснува тоа? Како се објаснува постоењето на Бог? Тоа се чувствува, душата осознава дека е дел од нешто поголемо, од нешто сеопфатно. Се додека некој не го почувствува тоа самиот - може да му објаснуваш до утре, пак нема да го познава Бога, затоа што не го "видел".
Истотака - многу е апсурдно што многу од атеистите се обидуваат да докажат на верниците непостоење на Бога. Како можеш да ми го објасниш тоа, кога колку и да се обидуваш со разум, со наука, со смисла, со историја, со фактографија... мојата душа знае нешто што е непроменливо, не можам ниту да го избришам, ниту да го заборавам. И не се базира ниту на податоци, ниту на факти, ниту на тоа што некој ме научил - а едноставно на личната врска и искуство.
Јас сите атеистички аргументи за непостоењето на Бога ги прифаќам како факти - но ниеден од нив за мене не значи непостоење на Бог, а едноставно со секој од тие аргументи, мене ми се потврдува дека атеистот не разбира што е Бог, и се обидува да го објасни преку работи кои не се подобни за тоа нешто. Како да мериш растојание во литри... отприлика...

Зидарски, јас никаде не сум пишал дека јас имам проблем со твојот (или со било чиј друг) став. Јас само се чудам, несфатливо ми е, како може некој да верува во такво нешто. А тоа, секако мора да признаеш, не е некаков мој проблем со нечиј став. (Затоа во целост ги пастирав мојот и твојот пост, за да се има следственост, увид во тоа што го зборувам) И јас сум убеден дека тие (кои веруваат во демони) не се во право. Каде јас имам речено дека ти (или некој друг) грешиш? Не си во право. Како можеме да докажеме нешто што не постои, освен се разбира, во мислите на луѓето? Тоа е исто кога некој треба да докаже дека е невин.Тоа е пресумпција.
Како што можеш да приметиш во првите горенаведени цитати има се и сешто. Авторот прво вели: „има демони“, за потоа да рече „незнам што е тоа, ама знам дека е лошо“, „ништо незнам за нив, ама дојдени се да црпат енергија од човекот“ ...да не редам понатаму, секој може да прочита. И како сега да прифатам едно такво објаснување кое е толку контрадикторно? Којзнае, можеби проблемот е до мене што неможам да го разберам високиот стил на „раскажувачот“ и што сум немал лично искуство со некакви ѓаволчиња. Зошто овие „суштества“ се јавуваат само кај верниците?

Значи, моиве постови овде не се да омаловажам некого со тоа што ќе му речам дека е ограничен (малку или многу!) како што некои го прават тоа. Морам да бидам искрен и да признаам. Целта ми е, да ги „испровоцирам“ луѓето кои имаат „искуства“ со демони, да ги изнесат овде, за да и останатите читатели (значи не само членови на форумов) се запознаат со демоните и нивните „враголии“намигнување и самите тие читатели да си дадат оценка за секој од нас, односно кое размислување ќе го прифатат.



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 13:12
Originally posted by Asya Asya напиша:

... Krstot, molitvata i postot, se oruzhje protiv nechistata sila, ...

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

...Тоа Христос јасно го кажува во Библијата, додека крст никаде не спомнува.Затоа држете се до Библијата и ако сакате да им се спротиставите на демоните само со пост и молитва.
Немојте да се залажувате дека од крст бегаат демоните или од прекрстување со раце, ништо нема од таа работа бадијала се прекрстувате демоните ке си ја бркаат својата работа.
            Само пост и молитва!

И кого да слушам сега?не%20знамзбунетостизненадување
Има ли трето мислење, кое одбрамбено орудие да го користам, за да се одбранам од демончињата, ако ми дојдат?грицкање%20ноктиголема%20насмевка


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 13:39
[QUOTE=Zlatnik]
..Има ли трето мислење, кое одбрамбено орудие да го користам, за да се одбранам од демончињата, ако ми дојдат?QUOTE]

Najdobro oruzje ( spored ISO standardi ) e koga kje vidish demon, pod hitno da stegnesh edna Ce-De-Vi-Ta. Odma kje ti se razbistri, ako ushte e tamu, upotrebi PIPS, ako e uporen, mislam ako se povtoruva sluchajot ( kako na zora koj non - stop gleda demoni) lekot me e boza. Koga kje se pojavi ispushtaj azot od toa bozata, a ne e losho da se proba i so gazoza....

Inaku ova shto go pishuvate ovdeka me potseti na edna sluchka, kako studenti so drugarive shetame niz Evropa ( imashe INTER-RAIL karta, samo 100 DM za mesec dena vozi se kolku sakash), i na Azurna obala sedime na plazha, nokjno vreme, bevme pogolema tajfa - internacionalna, i edna devojka pochna da vika DRAGONS, DRAGONS...a nie mangupi, ajde da vidime shto e rabotava, i koga gledame, navistina dragonsi - demoni abe kjumbina pravi. Kje bide tepachka velime...eden beogradjanec, se zapoznavme denta vo Nica, me prashuva dali imam nozh so mene ..dragonive ne slushaat shto zborime i edniot dragon - vodachot, dava znak na ova kjumbinajava da zastanat, nekako pochnaa tie da ispushtaat azot...demek toj marokanecot - dragon da ti bil student vo Zagreb i vika : Ma nismo prokuzhili stvar...evo, i ja sam chlan SKJ i ni pokazhuva znachka, nekoj mangup zagrepchanec, mu ja dal i mu rekol, ako te vidam nekade bez ovaa znachka ima da te napravam meleno meso...i da zavrasham, prav lek e ako na dragon mu izvadish znachka od SKJ, ili neshto kako Srp i Chekich , isprobano i potvrdeno oruzhje kon smiruvanje i totalno unishtuvanje na toa demonite.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 13:40
      Христос рекол дека само со пост и молитва, а тоа дека и крстот може да заврши работа е надополнување од некој човек што мислел дека знае повеке од Христос.

    

Еве како се изразил Христос во однос на борбата против демоните.

     Марко: 9:29 И им одговори: „Овој род со ништо не може да се истера, освен со молитва и пост.”

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 14:18
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


E, e, e! Е како неможе?збунетостизненадување   


Па зарем досега во историјата на се потврдило тоа? Не десетици луѓе
(како што велиш ти), туку милиони луѓе порано верувале дека земјата е
плоча, дека ја „носат“ китови, слонови, Атлас ... Потоа, милиони луѓе
верувале дека Земјата е центар на вселената (за тоа колку животи се
имаат одземено од страна на црквата!), но Никола Коперник бил еден,
повторувам, само еден единствен човек, кој, наспроти ставот на еден
„авторитет“ како што бил тогаш црквата, но и наспроти милиони нејзини
следбеници, кој тврдел дека Земјата се врти околу Сонцето. Верувам
заклучокот од ова ќе можеш самиот да го извлечеш. А, ако неможеш (или
несакаш), тогаш ... ништо! Барем сум се обидел!


Да за тоа се разбира во право си,но нема споредба бидејќи тука имаме една поинаква ситуација.Нема наметнати мислења од високи црковни власти,не е нешто во што сме биле убедувани од самото раѓање.Тука се зборува за десетици и стотици лични искуства,кои ете не се произнесени во јавноста.

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Ах, да! Како потврда на ова што го велам, дека бројноста не е пресуден фактор за точноста на нештата, е овој твој цитат :


Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

... Абе сега ти колку шо сакаш можиш да туркаш зид со главата или да ја
пикаш в земја како ној,ама личното искуство на многу луѓе на глава да
се наместиш и така да одиш неможиш да го негираш ... си ги споделуваат личните
искуства помеѓу себе е нешто што постои и што неможи да исчезни...



Многумина како тебе, неправилно употребуваат „шо“ наместо „што“, „зид“ наместо „ѕид“ како и самогласката „и“,
наместо „е“, но тоа не значи дека поради вашата бројност вие сте во
право, односно дека така е правилно!


Ти зборуваш за мојот начин на пишување,кој дури и така наведен како пример од тебе е сосема непотребно споменат.Тука додуша и самата споредба е малку глупава,ама тоа не е важно.Нема што некој да биде во право при употребата на говор каде и да било.Јас по моето доаѓање на овај форум одлучив да го користам мојот локален говор,мојот вистински мајчин јазик кој го научив дома.Употребата на стандардизиран јазик не гледам во ни едно правило дека е задолжителна.Значи невкусна забелешка од твоја страна.


Јас не сум никаде контрадикторен,ти се обидуваш да играш со моите зборови.Го употребувам поимот "демони" бидејќи така гласи темата и е моментално усвоен тој термин за да се опишат тие ентитети.Описот на нивно дејствување,на многу места каде што прочитав а и на оваа тема е ист со моето лично искуство.Значи кога реков дека незнам што се,тоа и го мислев,сакам да кажам,не знам од каде доаѓаат,кој и дали некој ги праќа,како се тераат назад,дали се нешто надприродно.Да се разбериме,јас ги нарекував овие појави само некакви ентитети,после посетата на оваа тема го прифатив името демони,и така ќе продолжам да ги викам.Е сега единственото нешто што го знам во врска со нив е дека доаѓаат со цел да црпат енергија,бидејќи после заминувањето се чуствува неверојатна истоштеност иако станувам од спиење.И како што веќе бев информиран од некој постручен од мене,тоа е и единствената цел за која доаѓаат.
Твојот проблем е самиот поим демон,ти си замислуваш некое црвено чудовиште со рогови,што издишува чад со канџи како на змеј.А проблемот тука е,што незнаеш ни што е тоа.Ни како изгледа.Ти си само убеден дека не постои и тоа мора да биде така.Епа во право си,такви глупости само на филмови има.Овие појави кои многу луѓе ги искусиле се нешто што неможеш да го замислиш и перципираш.Значи нема тука никакви ѓаолчиња и вештери шо летат и рипат ко мајмуни.Оваа цела тема вреди подлабоко разработување и не е достојна за потсмевање,ако нештото неможиш да го разбериш,тогаш подобро е да го игнорираш,веќе ако не сакаш да се потрудиш да го разбериш.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 14:32
Добро!

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 15:28
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Добро!


Ова значи дека го помести своето гледање на работите или само попаметниот попушта?


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 15:36
голема%20насмевка размислување

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 15:49
Попаметните попуштат бе........од паметот

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 17:19
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


А можеш ли да осетиш кога ќе дојде.......или ненајавен иде?


Полжавче, не се замарај многу со тоа.

Секогаш е подобро да се интересираме за Христос.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 17:30
makarios, многу е важно да се има информации и за непријателот.Добро си прави polzavce.

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 17:39
Ај пак да повторам.

На едно поклоничко патување од Македонија до Синај, верните почнале да разговараат за антихристот. Кога, како, што и сл. работи. Решиле да го прашаат игуменот на Св. Катерина што мисли за тоа.

Кога стигнале, тоа им било првото прашање. Старецот им одговорил:

„Зарем можевте толку време да зборувате за нешто што не е Христос?“

Наравоучение:
Не треба многу да се оптеретуваме за демоните. Единствено што треба да знаеме е дека тие треперат и се плашат пред името Господово. Ако ја имаме во себе молитвата, тие нема да можат да ни се приближат затоа што молитвата ги пече. Тие може да не искушуваат, дури и да се појавуваат во видлива форма, но не може да не поразат ако го имаме Христос покрај себе.

Инаку, со тек на времето, добивајќи богопознание и опит, човекот открива многу работи. Затоа, во тој поглед, прво да се нахраниме со Христос, а потоа наоружани со моќно оружје - молитвата, може да одиме во секаков бој.

Ова не важи само за полжавче или пак за изворен. Ова важи за сите нас.


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 17:49
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Јас зборувам за демоните,не за Исус.А за НЛО се разбира,ако луѓето гледаат илјадници години наназад такви работи и се пронајдени во записи на стари цивилизации,се разбира дека има нешто.А и мислам дека веќе не е дискутабилно дека има вонземјани.Исто како и тие демони.Реков што суштества се,незнам.Само знам дека се злобни.
Добро бе човек. Сосила сакаш да речам некој збор кој го отсликува твојот ментален склоп. Но, пристојноста не ми дозволува да го кажам. Па зарем не сфаќаш во кој контекст го спомнав „гледањето“ на НЛО? Се двоумам дали да ти дообјаснам? Сепак не. Нема да пишувам ништо како дообјаснување, бидејќи незнам дали и тоа нема да го сфатиш погрешно и ќе почнеш со твоите „стручни“ објаснувања. „Знам дека се злобни“!смеење ма%20ајде Ц, ц, ц! глупирањеР.Ѕ. Кога си толкав стручњак кој се знае, да те прашам, случајно овие демончињава (кои нели, по дифолт се злобни), да не се поистоветуваат со „твоиве“ вонземјани?голема%20насмевка




Абе сега ти колку шо сакаш можиш да туркаш зид со главата или да ја пикаш в земја како ној,ама личното искуство на многу луѓе на глава да се наместиш и така да одиш неможиш да го негираш.Моето лично искуство,на многу мои другари,на членови на форумот,кои не излегуваат пред телевизија за да се "прослават" туку си ги споделуваат личните искуства помеѓу себе е нешто што постои и што неможи да исчезни.Неможи десетици луѓе да бидат будали а само ти паметен,или тие да грешат а ти да бидеш во право.
Сега како што те читам малку си ограничен,ама ај белки ќе ме сватиш.Објаснував дека имам искуство со некаков ентитет,кој немам поим што е.Може да биде некакво непознато суштество,нешто надприродо и само Господ знае што.Кога реков дека тоа е злобно,мислам дека бев сосема јасен,дека при неговата посета тој ентитет немаше никаква добра намера.
Истото ми се случи изутринава.Тотално се блокирав и неможев да мрднам ниту еден дел од телото а во мене беше едно ужасно чувство,одвај ја отворав устата да изустам збор но ништо не излегуваше.


Toj e strav, koj go paralizira chovekot. Besovite se rasprostraneti vo podnebesniot prostor, chovechkite domovi i srca, i nasekade, kade shto ima lugje, bidejki nivna cel e pogibel na chovechkata dusha. Gjavolot i besovite (zli duhovi, demoni) se nevidlivi, bestelesni i bespolovi sushtestva, t.e. duhovi na nechista sila. Chovekot vo otsustvo na Boga e nemokjen pred niv, bidejki raspolagaat so duhovni veshtini, i se sluzhat so laga i izmama. Krstot, molitvata i postot, se oruzhje protiv nechistata sila, koja nema vlast vo prisustvo na Boga. Ako Bog im zabrani na besovite da se priblizhat kon nekogo, tie ne bi mozhele da mu prijdat. Isusovata molitva mnogu pomaga vo borbata protiv besovite, i neophodno e pravilno da se nanesuva znakot na krstot. Na krajot na slednata stranica kje najdete slika i objasnenie: http://www.dobrodrvo.orthodox.ru/PRAVOSLAVLJE/ZAKON%20BOZIJI/GLAVNI/PREDGOVOR.htm - http://www.dobrodrvo.orthodox.ru/PRAVOSLAVLJE/ZAKON%20BOZIJI/GLAVNI/PREDGOVOR.htm



Фала Асиа.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 18:13
Originally posted by makarios makarios напиша:

Ај пак да повторам. На едно поклоничко патување од Македонија до Синај, верните почнале да разговараат за антихристот. Кога, како, што и сл. работи. Решиле да го прашаат игуменот на Св. Катерина што мисли за тоа.Кога стигнале, тоа им било првото прашање. Старецот им одговорил:„Зарем можевте толку време да зборувате за нешто што не е Христос?“Наравоучение:Не треба многу да се оптеретуваме за демоните. Единствено што треба да знаеме е дека тие треперат и се плашат пред името Господово. Ако ја имаме во себе молитвата, тие нема да можат да ни се приближат затоа што молитвата ги пече. Тие може да не искушуваат, дури и да се појавуваат во видлива форма, но не може да не поразат ако го имаме Христос покрај себе.Инаку, со тек на времето, добивајќи богопознание и опит, човекот открива многу работи. Затоа, во тој поглед, прво да се нахраниме со Христос, а потоа наоружани со моќно оружје - молитвата, може да одиме во секаков бој.Ова не важи само за полжавче или пак за изворен. Ова важи за сите нас.


makarios, самиот Христос зборел за демоните, како Негов следбеник сигурно е дека нема да погрешам ако зборам и јас и се обидувам да ги пренесам Христовите зборови во однос на борбата против демоните.Затоа првин се слушаат Христовите зборови, а потоа на некој ткн дедо.

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 18:20
Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by polzavce polzavce напиша:


А можеш ли да осетиш кога ќе дојде.......или ненајавен иде?
Полжавче, не се замарај многу со тоа. Секогаш е подобро да се интересираме за Христос.

Se soglasuvam so Makarios, no isto taka bi dodal deka e od presudno znacenje da go sledime Hristos taka sto vo praksa ce go sproveduvame negovoto ucenje za visoka etika i moral koja Isus od Nazaret ja izlozi vo Besedata na Gorata(sodrzana vo Evangelieto spored Matej).


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 18:53
Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by polzavce polzavce напиша:


А можеш ли да осетиш кога ќе дојде.......или ненајавен иде?
Полжавче, не се замарај многу со тоа. Секогаш е подобро да се интересираме за Христос.



Ја сфатив поентата........

Фала макариос.........


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 19:00
Добро ти велат,подобро да не се интересираш многу.А веќе ако имаш проблем тоа е друго.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 19:05

Зора а ти се сврте ли кон религијата па сега поретко ти идат или направи нешто друго?

Пак се интересирам ......ама ова е друг аспект на појавата......


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 19:10
Нема врска,мојата вера секогаш била иста,не се свртив кон Бог само поради потреба и заштита.Од други фактори зависи тоа,прочитај ги постовите на Мајкл.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 20:05
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

       Христос рекол дека само со пост и молитва, а тоа дека и крстот може да заврши работа е надополнување од некој човек што мислел дека знае повеке од Христос.

    

Еве како се изразил Христос во однос на борбата против демоните.

     Марко: 9:29 И им одговори: „Овој род со ништо не може да се истера, освен со молитва и пост.”


"Зашто, словото за крстот е безумство за оние, кои пропаѓаат, а за нас, кои се спасуваме, Божја сила" (I Korint.,1:18).

"Зашто мнозина, за кои ви зборував многупати, а сега зборувам и со солзи, одат како непријатели на крстот Христов" (Filipjani 3:18).


"и во Своето тело го уништи непријателството и законот со неговите заповеди и одредби, и создавајќи мир, од двата да создаде во Себе еден нов човек, и обата во едно тело да ги помири со Бога преку крстот, откако го уби врз него непријателството" (Efes., 2:15,16).










Постирано од: Asya
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 20:35
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

makarios, многу е важно да се има информации и за непријателот.Добро си прави polzavce.


Opasno e za chovekot da go predizvikuva gjavolot, osobeno ako ne e duhovno vooruzhen. No, duri i dogash, dolzhnost na sekoj hristijanin e da mu sluzhi na Boga, a ne da se zanimava so demoni. Gospod ni otkril za nechistata sila kolku shto treba da znaeme za da ja razlichime i da se borime protiv nea, a hristijaninot ne smee da se vovlekuva vo demonologija.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 20:47
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

       Христос рекол дека само со пост и молитва, а тоа дека и крстот може да заврши работа е надополнување од некој човек што мислел дека знае повеке од Христос.

    

Еве како се изразил Христос во однос на борбата против демоните.

     Марко: 9:29 И им одговори: „Овој род со ништо не може да се истера, освен со молитва и пост.”


"Зашто, словото за крстот е безумство за оние, кои пропаѓаат, а за нас, кои се спасуваме, Божја сила" (I Korint.,1:18).

"Нека ви биде препашан крстот, а светилките запалени"! (Luka 12:35).

"Зашто мнозина, за кои ви зборував многупати, а сега зборувам и со солзи, одат како непријатели на крстот Христов" (Filipjani 3:18).


"и во Своето тело го уништи непријателството и законот со неговите заповеди и одредби, и создавајќи мир, од двата да создаде во Себе еден нов човек, и обата во едно тело да ги помири со Бога преку крстот, откако го уби врз него непријателството" (Efes., 2:15,16).

"И самиот знаеш што ми стори Јоав, синот Серуин, што им направи на двата Израелеви војсководачи: на Авенир синот Ниров, и на Амас, синот Етеров, кога ги уби и со тоа пролеа крв во мир како во војна, та го испрска со крв појасот околу својот крст и обувките на своите нозе" (Carevi: 2:5).




Нели гледаш односно разбираш дека крстот е симболика во овие стихови.

"Нека ви биде препашан крстот, а светилките запалени". Според тебе какошто кажуваш треба да земеме еден крст како на тој што беше распнат Христос и да го препашаме околу нас и да земеме по една светилка и да одиме како рудари низ светот.

..."одат како непријатели на крстот Христов". Според тебе, непријателите на крстот треба да се караат со крстот (нормално не е за карањето напишано. И ова е симболика)

"И обата во едно тело да ги помири со Бога преку крстот".
Истотака симболика предметоt ли помирува ?


Крстот е симболика за Христовата спасителна крв, за Христовото распнување,.Не сме ние оправдани преку крстот (парчето дрво), туку преку Христовата жртва.





-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 31.Јануари.2009 во 21:04
И јас тука мислам дека крстот има некакво симболично значење.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk