IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате?? Дали сте виделе демон или
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате?? Дали сте виделе демон или

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 16:05
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne bi se meshal vo muabetov, no samo gi rekol deka vo Kreacijata raboti zakonot na atrakcija.

Dokolku imate negativni misli, zhelbi ili bilo kakvi intencii, ke atraktirate takvi sili okolu vas. Ako ste pozitivni, so zhelbi koi vam bi vi bile ugodni bez da nanesat bilo kakva steta na drugite, dokolku vash*te intencii se doblesni, pozitivnata energija ke bide privlechena od taa vasha sostojba. Ova e temelot na crnata i belata magija, na molenjeto i t.n.

Onoa sto zhivee vo vashata dusha naogja svoj sopatnik i sorabotnik od nadvoreshniot svet. I toa e tajnata kaj site uspeshni i neuspeshni lugje. Zatoa imate chesto pati prilika da slushate komentari "kako toa samo mene mi se sluchuvaat takvi raboti?".

Smenete se sebe si i ke go smenite svetot.


Messenger toa ne se raboti sto covekot saka da gi pravi. Jas ne samo sto gi slusav tije glasovi tuku togas cuvstuvav golema volka vo stomakot i gradite ... toa ne bev jas .... zatoa sto od koga ke prestanese toa .... jas   pocnuvav da razmisluvam sto se slucilo prethodno... radi toa sto ke mi zboruvaa tije okolu mene ili nkogas ako bev vo drustvo.
Pomina edna godina i poveke... i Smeneta sum od NAcinot na ziveenje i se drgo. I mislam deka vaka mi e poubavo.

fala sto prokomentira neso Sekoja diskusija e vazna!


Ochigledno ne si me razbrala. Jas rekov deka nie gi atraktirame pozitivnite i negativnite sili okolu nas. Ako si go prochitash svojot tekst od pochetokot, vednash ke vidish deka si napishala " ... ziveev isto kako drugite, za nikogo nisto ne me interesiralo...gledav samo za mene.I cesto si razmisluvav za toa deka drugite luge se budali koi se nakloneti da veruvaat vo nesto sto e cista laga.TOA BESE DLABOKO VO MENE .NEKOE POSEBNO CUVSTVO STO NE MOZAM DA GO OPISAM.

Tokmu za toa zboruvav. Tvojata vistinska sostojba, dlaboko vo tvojata svest (dusha), a ne onaa nadvoreshnata koja e samo konvencionalna nametka pred drugite lugje, go privlekla negativnoto kon tebe.


Изменето од Messenger - 05.Септември.2008 во 16:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 17:38
OK Messenger sega mislam deka razbrav.
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 17:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne bi se meshal vo muabetov, no samo gi rekol deka vo Kreacijata raboti zakonot na atrakcija.

Dokolku imate negativni misli, zhelbi ili bilo kakvi intencii, ke atraktirate takvi sili okolu vas. Ako ste pozitivni, so zhelbi koi vam bi vi bile ugodni bez da nanesat bilo kakva steta na drugite, dokolku vash*te intencii se doblesni, pozitivnata energija ke bide privlechena od taa vasha sostojba. Ova e temelot na crnata i belata magija, na molenjeto i t.n.

Onoa sto zhivee vo vashata dusha naogja svoj sopatnik i sorabotnik od nadvoreshniot svet. I toa e tajnata kaj site uspeshni i neuspeshni lugje. Zatoa imate chesto pati prilika da slushate komentari "kako toa samo mene mi se sluchuvaat takvi raboti?".

Smenete se sebe si i ke go smenite svetot.


Одлично кажано, многу јасно! Во потполност се согласувам.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 18:13
Gjavolot e kako Ku4e Vo Imeto na ISUS si odi kako strsen

i naj maliot Hristianin ama da veruva vo iskreno vo BOG e ne izbrojlivo ne znam kolku pati po jak od satanata

amin!!!
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 00:16
Nocva ce dojdat oce
mozebi i utre
zavitkani vo gordosta na zloto
ce probat da mi ja iskinat dusata
vo nea nemir da vnesat
so moite grevovi ce mi go secat mesoto
i taga vo srce ce vnesat
nesigurno trperenje na moite race
ce bide nivna pobeda
a na barjacite nivni
ce ja razapnat mojata dusa
vo pekol ce me nosat
pekol na zemja ce mi darat
crnilo vo ocite mi sipuvaat
a glasot so gorcina mi go polnat
Oce ti koj si na nebesata
daj mi sila da istraam
so nasmevka po trnjeto da odam
gresnata dusa moja smirenie da najde
zasto gresen sum oce i znam deka
ce dojdat po mene
ne baram proska tuku sila
so niv da se boram
ne baram spasenie oce
ne sum dostoen
no sakam oce vo imeto tvoe so niv da se
boram osuden na vecen pekol tamu dole kaj niv
da gi nateram da go slavat imeto tvoe
Nocva ce dojdat oce
mozebi i utre
sekoj den doadjaat oce
demonite adski
daj mi sila
da se boram...


Amin
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 01:55
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас верувам во демони. Не сум видел лично демон, но сум видел како тие делуваат преку некои луѓе. Информациите за нив ги црпам од мојата света книга - Библијата.


Последното и најсвежо искуство ми е со еден дечко кој беше опседнат од демон. Тој јавно се декларираше како анархист, користеше и продаваше дрога, често се опиваше, имаше оружје, хулеше на Бог и сл. При обидите на еден мој брат да му сведочи за Божјата љубов и сл, овој му велеше цитирам: "Не ми зборувај за Бог, во мене е ѓаволот!". Ова го велеше сериозно, а не на шала. При обидите да чита Библија, чувстуваше огромен немир и веднаш прекинуваше. Исто така има и епилепсија - нешто што според Библијата е еден од знаците за опседнатост од демон (иако не секој што има епилепсија е опседнат со демон!).

 

Shaxito, твојот пример ми е познат. Познавам една личност која ги имаше истите симптоми како и ти. Сериозен сум. На оваа личност "гласовите" ја тераа на многу лоши работи, но заради дискреција не би сакал да ги дискутирам тука на форум.

Кога една ноќ силно се молев за ослободување на оваа личност, слушнав ржење (како од големо куче). Верувам дека тоа беше демонот кој негодуваше заради моето молитвено застапништво кон оваа личност. Сепак тој не ме уплаши и продолжив да се молам за неа. Потоа таа личност престана да ги слуша тие "гласови".


Evangelos ти сериозен си или си дувал?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 02:06
Оооо буразеру, па где си ти мајке му големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 02:10
Еве сум.
Водев аскетски живот последниве месеци.
Наместо 12 саати на компјутер намалив на 8.
Наместо 5 оброка 4.
И така...
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 21:31
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:


i isto ako uspees da go mrdnes golemiot prst od levata noga.

Blagodaram sto ucestvuvase vo temava.

so niso osven imeto ISUS!!!ne moze da istera demon

inaku niso.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 22:43
nema ni demoni ni gjavoli ...
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:17
Veruvam deka postojat. Biblijata govori za niv
 Демони- нечисти,зли духови во служба на ѓаволот. Дејствуваат преку туѓи тела (Матеј8.28-33, Марко 5.1-5). Оттаму се зборува за опседнатост со демон/и. Вон монотеистичките религии демоните не се секогаш претставени како зли. Веруваме дека човек кој не верува во Бог ( во случајов говорам за Јахве) е подложен на демонско влијание, отворен за делување на нечистите сили. За лично искуство не можам да споделам нешто спектакуларно, како на пр. слушање гласови или визии, туку можам да споделам како таква нечиста сила ме водеше мене во периодот кога не верував во Бог. Знаев дека постои но несакав да се покорам. Сметав дека луцифер е онеправдан и казнет. Слушав музика која го велича луцифер, верував (со обзир на сето зло во светот) дека во конечнаат битка сепак луцифер ке победи, бидејки сметав дека злото одамна го надвладеало доброто.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:18
Ima i demoni i xhinovi i vo k*ranot se navedeni.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 04:39
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

Veruvam deka postojat. Biblijata govori za niv Демони- нечисти,зли духови во служба на ѓаволот. Дејствуваат преку туѓи тела (Матеј8.28-33, Марко 5.1-5). Оттаму се зборува за опседнатост со демон/и. Вон монотеистичките религии демоните не се секогаш претставени како зли. Веруваме дека човек кој не верува во Бог ( во случајов говорам за Јахве) е подложен на демонско влијание, отворен за делување на нечистите сили. За лично искуство не можам да споделам нешто спектакуларно, како на пр. слушање гласови или визии, туку можам да споделам како таква нечиста сила ме водеше мене во периодот кога не верував во Бог. Знаев дека постои но несакав да се покорам. Сметав дека луцифер е онеправдан и казнет. Слушав музика која го велича луцифер, верував (со обзир на сето зло во светот) дека во конечнаат битка сепак луцифер ке победи, бидејки сметав дека злото одамна го надвладеало доброто.


Super ova go imas objasneto
Da te prasam? Dali smetass deka moze demon ili slicno nesto da vleze vo covek STO PREMNOGU VERUVA?? posto ova mi go garanirale obrazovani luge dodeka jas imav takvi problemi ... a dodeka znam deka JAs ne veruvav a posle ova sto ti go pisis gledam deka smetas deka pogolema e moznosta da go navladeat onoj koj ne veruva.
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
snezzana Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај snezzana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 22:56
da den pladne ko catal da se prai
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.