IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Пророкувањето и Божјата Волја денес
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пророкувањето и Божјата Волја денес

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Пророкувањето и Божјата Волја денес
    Испратена: 03.Септември.2008 во 23:18
Во темава се надоврзувам на нешто што беше спомнато во темата за Универзален Живот.

Евангелос... јас ја прифаќам идејата дека законот и пророците беа до Јована...
Но... чисто заради дискусија - дали Божјето обраќање до човекот завршува со Јована? Знаеме дека не е така - затоа што главните проповеди на Исус се по смртта на Јован, посланијата и делата на Апостолите се по смртта на Јован. Што значи - Бог се обраќа до луѓето и по смртта на Јован - но не во формата на пророци (кои ја предрекуваат иднината и го подготвуваат народот за тоа), туку во формата на негови "медиуми" за комуникација - односно, преку обични луѓе.
Ако објавувањето на Божјата Мисла, Глас, Воља завршило со Јован, зошто тогаш имаме Библија?! Затоа - сметам дека треба да се разграничува пророкување и објавување на Божјата Умисла... (во случајов - за жал, не се согласувам со Мајкл, во тезата дека Габриеле е пророчица, токму заради тоа што е јасно кажано дека пророкувањето е завршено)
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:23
Пророк во прв ред не е оној кој предвидува иднина, туку оној кој на Бога му служи како директен инструмент(преведувач или звучник ако сакате) бидејќи повеќето луѓе не го слушаат и не го разбираат Неговиот глас кој е светлосен. Пророкувањето не се завршило со Јован Крстител, тоа продолжува и со апостолот Јован Богослов во Откровението Јованово т.е. Апокалипса.

Изменето од Majkl - 03.Септември.2008 во 23:24
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:33
Затоа - може да ја прошириме темава, со тоа што би дефинирале и што точно претставува пророк и пророкување.
Токму затоа и ја отворив Мајкл - затоа што од една страна се вели Пророштвата завршија со Јован... од друга - Јован Богослов ги пишува откровенијата, Апостолите пишуваат посланија, и во крајна сметка - ги пишуваат и евангелијата... сето тоа е по смртта на Јован.
Би сакал сите кои имаат познавања од темава да се вклучат во објаснување на овие стихови...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:35
Модераторе, одлична тема.Е сега за обраќањето на Бога кон луѓето, мое мислење е дека тоа не престанало.Бог нам ни се обраќа секојдневно.Преку повикот за помош, преку совеста, преку Црквата, преку одговорот на нашите молитви и слично. Мислам дека во светот постојат луѓе кои Бог ги одбрал за да ја помагаат во согласност со Неговата Света Волја, да не водат и да не предупредуваат.Не знам како да ги наречам, но сепак тие имаат некоја посебна дарба дадена од Господа.Знам дека многумина нема да се согласат со ова,но мислам дека и баба Ванѓа имаше дарба за некаков контакт со Бога.Дури и мојата прабаба кога имала мака била кај неа да ја праша за исчезнатиот во Втората Светска Војна прадедо, на што добила одговор.Значи мое мислење е дека и денес Бог не не остава туку ни помага и не води постојано, иако не знам дали може да се наречат пророци и сл. или едноставно Божји луѓе.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:40
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Апостолите пишуваат посланија, и во крајна сметка - ги пишуваат и евангелијата... сето тоа е по смртта на Јован.

Читајќи ги самите посланија и евангелијата се гледа дека е тоа сосема друг стил на пишување. Авторите(нека биле и водени од Божјата промисла) претежно пишуваат во смисла хронолошки преглед на настаните според нивното сеќавање и истите ги прераскажуваат. Или пак порачуваат на заедниците да останат во верата во која се наоѓаат, советуваат и сл.

Додека во пророштвото Бог директно говори преку устата на пророкот. На пр. кај старозаветните пророци честопати читаме „Вели Господ над војските...„ или во Откровението Христос на ЈОвана му вели „Јас Сум првиот и последниот, алфа и омега...„.
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:47
Со завршувањето на канонот на Библијата, т.е. со напишувањето на последната книга Откровение, завршува и секоја директна објава на Бог преку пророци и пророштва.

Сега ја имаме Библијата како целосна книга, канонизирана, и се што Бог сака да ни пренесе и да ни открие, единствено ни пренесува и ни открива преку Библијата.

Повеќе Бог не работи со Пророци и пророштва, не работи преку сонови како што некои цркви тоа го практикуваат
(на сон им се јавил овој, или оној)

Читајте ја Библијата и за се ќе добиете директен одговор од Бога преку Библијата, за секое наше прашање и за секоја наша потреба.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:47
Bog postojano im se obrakjal i im se obrakja na SITE svoi cheda, no za zhal najgolemiot del od niv ili ne go slushaat ili ne obrakjaay dovolno vnimanie.

Bog nikogash ne prestanal da shepoti na svojata Kreacija... toa vprochem e del od kreiranjeto... toa e kreiranje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:48
Стихот во Лука 16, вели вака:

16 ”Законот и Пророците беа до Јована. Оттогаш се проповеда Евангелието за Божјото Царство, и секој насила влегува во него."

Од ова следи дека Пророците се до Јован. Но - по него - следува проповедањето на Радосната Вест за Божјото Царство.
Соодветно - можеби може да сметаме дека сите објави кои се по Јован, се всушност проповедање на Радосната Вест за Божјото Царство - но никаде не се вели дека тие завршуваат и дека со формирањето на Библиските текстови завршува проповедањето и "разоткривањето" на тоа Царство.
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:50
Originally posted by gospel gospel напиша:

Со завршувањето на канонот на Библијата, т.е. со напишувањето на последната книга Откровение, завршува и секоја директна објава на Бог преку пророци и пророштва.

Сега ја имаме Библијата како целосна книга, канонизирана, и се што Бог сака да ни пренесе и да ни открие, единствено ни пренесува и ни открива преку Библијата.

Повеќе Бог не работи со Пророци и пророштва, не работи преку сонови како што некои цркви тоа го практикуваат
(на сон им се јавил овој, или оној)

Читајте ја Библијата и за се ќе добиете директен одговор од Бога преку Библијата, за секое наше прашање и за секоја наша потреба.


Госпел - каде се кажува дека со канонизирањето на Библијата завршува се што Бог имаше да објави?
Според Библијата - пророкувањето заврши многу пред таа да биде канонизирана, дури и пред да биде напишана - односно со Јован. Така што не е точна првата твоја изјава...
Do what is right, come what may...
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:51
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Стихот во Лука 16, вели вака:

16 ”Законот и Пророците беа до Јована. Оттогаш се проповеда Евангелието за Божјото Царство, и секој насила влегува во него."

Од ова следи дека Пророците се до Јован. Но - по него - следува проповедањето на Радосната Вест за Божјото Царство.
Соодветно - можеби може да сметаме дека сите објави кои се по Јован, се всушност проповедање на Радосната Вест за Божјото Царство - но никаде не се вели дека тие завршуваат и дека со формирањето на Библиските текстови завршува проповедањето и "разоткривањето" на тоа Царство.



Па ако не беше завршено разоткривањетона тоа царство, Библијата уште ќе се надополнуваше и изградуваше.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:53
Каде е кажано дека е завршен тој процес?
Не сум сретнал такво нешто (не значи дека нема, едноставно не знам за таква објава)...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:54
Gospel, pa zarem ne se sekjavash kako bea selektirani tekstovite za Biblijata i kako reshija da ja kanoniziraat i da ja zatvorat za vek i vekovi?

Kakvo nadopolnuvanje ochekuvash koga toa ne e dozvoleno od onie koi ja sostavija?

Изменето од Messenger - 03.Септември.2008 во 23:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:56
Луѓето кои што ја канонизирале Библијата, немало да ја канонизираат ако објавата не била завршена. Зошто житијата на светците не се влезени во Библијата ако објавата сеуште е во тек?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 00:00
Mozhesh da go dokazhish toa?

P.S. So sekoe institucijaliziranje na bilo koja religija, taa se "zatvara" i prorocite preseknuvaat da se javuvaat. Vo sekoja religija teologijata i sveshtensvoto toa go objasnuvaat so "zavrshuvanje na objavata". Inaku kako ke mu go najdat krajot ako Knigite postojano se nadopolnuvaat ili , ne daj Bozhe, se koregirat...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.