IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Како изгледа Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како изгледа Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 15:09
Бинго!!! Ти праша јас ти одговорив.

Од страна на двајца до сега има многу добри одговори на ова прашање-темава, дали си задоволен како модератор или не?

Изменето од misterX - 03.Септември.2008 во 15:10
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 15:12
Stio me prashuvash mene, koga ti samiot velish deka si zadovolen.

Sega razbra na krajot sto znachi Sveto Troistvo za hristijanite i dali Bog ima lik?

Изменето од Messenger - 03.Септември.2008 во 15:13
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 15:21
Јас не сум како тебе па да бидам задоволен само тогаш кога ќе ги разберам работите. Јас сум задоволен и кога не разбирам и кога знам и кога незнам. Јас сум човек и прашувам. Кога прашувам не ми треба адвокат туку прашањата ги поставувам сам,кратко и јасно. Одговорите ги прифаќам такви какви што се и ако нешто ме збунува ќе поставам уште некое прашање. Тие два одговори не ме збунија и не поставив други прашања. Сепак сеуште чекам одговор од оние кои не се искажаа а не се во религиозните групи на Мајкл и оној другиот.Ти си модератор ама не си адвокат на луѓево тука па да кажуваш што тие ми одговориле, дали сум задоволен од нивните одговори и сл.
И што мешаш сега повторно свето тројство, кај виде такво прашање? Ако имаш нешто да поврзеш или да кажеш ок ама во твое име а не во име на другите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 15:43
Ti kazhav vo moe ime i ti samiot si go dade odgovorot- Bingo!

Drugo, simptomatichno e deka site prashanja gi postavuvash od osnova na znaenje, so sto pokazhuvash deka imash za cel da sozdavash tenzii megju chlenovite "ukazhuvajki" im deka nivnoto veruvanje i nivnata teologija ne e dobra ili e pogreshna, a deka tvojata e superiorna i ima odgovor za site prashanja sto ti taka "naivno" samiot gi postavuvash.

Toa e onoa sto ne mi se dopagja i kako moderator imam sekakvo pravo da ti svrtam vnimanie na tvojot odnos.

Site prashanja vo vrska so Svetoto Trojstvo, so statusot na Isus i dogmite na Hristijanstvoto ti se odgovoreni bezbroj pati taka sto na sekoj normalno inteligenten chovek do sega ke mu beshe jasno kako stojat rabotite vo religijata koja e tugja za nego. Tuka nikoj ne doagja tebe da ti go smeni umot ili da te konvertira vo hristijanstvo, taka da faktot dali ti ja primash kako svoja hristijanskata dogma ili ne, dali tebe ti e jasna ili ne, ostanuva problem koj definitivno nikoj drug nemozhe da ti go reshi osven ti samiot.

Poradi toa site tvoi prashanja vo posledno vreme gi gledam kako spamiranje ili nachin na sozdavanje nepotrebni megjureligijski tenzii na ovoj forum.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Protestant Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Protestant Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 16:17
Messenger nema potreba od ova...Uzivaj i opusti se...Bez razlika na negovite motivi nie sme tuka da diskutirame...
misterX ako sakas vo zivo diskusija za site tie prasanja poveli...sekogas sum spremen za objasnuvanje,a i apologija na mojata vera...
:D

POZZ
"Koj so srce veruva i so usta ispoveda kje bide spasen". Amin
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 17:25
Дали иконата е Божјиот Лик? Не.
Иконата е манифестација на човечката природа на Исус, не на Божјата.
Ова сметам дека е доволен одговор.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 18:10
Vo prirodata na lugjeto e da si sozdavaat sliki, za da im bide poblisku toa sto sakaat da si go pretstavat. Ako sakam da si go pretstavam Boga poveke bi imal forma na Sonce i na nesto sto gi osvetluva i opfakja site lugje otkolku na covek. Bog nema forma, nema slika, ne e belobrad starec koj sedi nekade gore na neboto i deli pravda, Bog za mene bil. e i sekogas ke bide samo edno: Univerzalna Bezuslovna Ljubov,  a koj drug kreira ako ne Ljubovta?
 
љубов
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
ENERGICAR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ENERGICAR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 18:35
MATERIJATA E NAJNIZOK STEPEN NA DUHOT , A DUHOT E NAJVISOK STEPEN NA MATERIJATA. AJNSTAJN REKOL DEKA MATERIJATA I ENERGIJATA MEGUSEBNO SE IZMENUVAAT, ODNOSNO DEKA MATERIJATA E VSUSNOST ENERGIJA ZABAVENA DO TOCKA NA VIDLIVOST. ENERGIJATA E IZRAZ POD KOJ NAUKATA GO PODRAZBIRA DUHOT ILI BOGA. DUHOT I MATERIJATA VO SUSTINA SE EDNO. DENESKA VELIME DEKA ZIVEEME VO SVET NA GUSTINI, FREKVENCII I INTENZITETI. SO DRUGI ZBOROVI, SE E DUH A CELIOT SVET E VSUSNOST DUH KOJ SE PROJAVUVA VO MNOSTVO OBLICI.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 18:53
Ako toa ne go pishuva vo K*ranot...

... ochekuvaj da bidesh prashan iljada pati na sto razlichni temi, bez da bidesh razbran.

Na krajot, bidi srekjen ako ne se pojavi nekoj pred tebe so Knigata vo edna raka, a so razgoren fakel vo drugata.

Изменето од Messenger - 03.Септември.2008 во 18:56
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Protestant Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Protestant Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 19:35
Pa energicar ne e se materija...taka Bog pred se e licnost i toa e najbitnoto...Dokolku e toj samo bezlicen duh ili Lubov kako sto spomena nekoj pogore togas toj ne e semokjen,tuku tie 2 atributa bi ja opredelile negovata prirodata...No Bog e licnost i e semokjen,a ljubovta e samo edno nesto koe e del od negoviot karakter..t.e priroda se razbira opredelena od negovata volja...
"Koj so srce veruva i so usta ispoveda kje bide spasen". Amin
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 20:44
никој не знае како изгледа Господ Бог и не треба да тврди дека е ваков или онаков! тој сепак е една голема сила која владее со цел свет и со нас, тоа е една бесконечна добрина која не создала нас луѓето и ни ја крои судбината!
не чини да зборваме дека е ваков или онаков, не треба даму даваме ликови затоа што тоа е забрането, грев е!
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 20:48
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

... тој сепак е една голема сила која владее со цел свет и со нас, тоа е една бесконечна добрина која не создала нас луѓето и ни ја крои судбината!


Ани4ка, ако е тој бесконечна добрина, тогаш како тоа дека на некои им ја крои судбината горчливо?

Изменето од Majkl - 03.Септември.2008 во 20:48
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 20:51
секој како што си заслужил Мајкл, таму не можеме и не смееме да се мешаме, понекогаш луѓето и самите си ја кројат судбината!
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 21:05
aj ne tropaj mori anichko,....iljadnici deca umiraat sekoj den vo svetot!,... i ,..so shto go zasluzile toa?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.