Испечати | Затвори го прозорот

Како изгледа Бог?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15394
Датум на принтање: 09.Јуни.2024 во 14:03
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Како изгледа Бог?
Постирано од: misterX
Наслов: Како изгледа Бог?
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 11:43
ОК, да ја прифатиме тезата дека Исус е бог и дека бог е претставен во три форми т.е отец, син и свет дух. Еве да речеме дека е така. Сега ме интересира уште нешто. Дали бог има лик? Дали неговиот лик е токму оној на Исус? Дали на иконите го гледаме ликот на Бога? Ме интересира што вели христијанството за ова?



Коментари:
Постирано од: Protestant
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 13:13
Vaka...
1.Bog e duh...toa pisuva vo Biblijata t.e ne e materijalen
2.Bog ja sozdal materijata od nisto...ex nihilo...
3.Dokolku sakame da Boga da dademe lik znaci deka nie defacto ja stavame materijata pred Boga...Sto ne e bibliski
4.Isus e isto taka i 100% covek 100% Bog...t.e otelotvoren Bog...i kako takov vo telo toj mora da ima lik,bilo kakov,no na Isusa likot ne Bozji,nego covecki,zatoa sto Bog e duh,a Isus bil i covek kako sto spomnav pogore...
5.Vo biblijata stoi isto taka deka nikoj nikogas ne go videl Boga...t.e Duhot...zatoa sto e nevidliv...i paradox e da se tvrdi deka toa na ikonite e likot Bozji (sum slusnal takvo tolkuvanje od mnogu lugje) ...
No sepak ova e moja teologija i moe razmisluvanje...Moze ima nekoj drug sto ke znae povekje ili sto nema da se slozi so ova...Pa moze da se razvie diskusija vo Duhot na Hristijanstvoto se razbira....

POZZ


-------------
"Koj so srce veruva i so usta ispoveda kje bide spasen". Amin


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 13:18
Да те разбирам ама сепак има лик нели? Тоа за духовното и материјалното ми е јасно но дали тоа што насекаде го има ликот на Исус не значи и дека се претставува ликот на бога. Ако исус е бог тогаш неговиот лик е ликот божји нели?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 13:58
Ako si odgovorish na prashanjeto: Dali Alah ima lik? ke si odgovorish i na onoa sto si go postavil na temava.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 14:04
Аллах нема лик. Ама Исус има и прашањето е јасно. Ти си модератор и тоа не значи дека треба да го знаеш одговорот,остави да одговори некој кој знае.


Постирано од: Karamazov
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 14:05
Ovaa tema za nas lugjeto e nepoimliva. Toa e isto kako nekoj sto e slep od ragjane da se potrudi da objasni kako izgleda belata boja.

-------------
tre, tri, tra


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 14:18
ОК вака да го поставиме прашањето: Дали кога се крсти-моли еден верник пред икона на која е насликан Исус, тој се крсти на Исус или на Бога. Ако телото на исус било само привремен храм во кој бог се отелотворил, тогаш зошто да се користи тој лик за да се молиме во него? Или најпросто кажано- прашано: кого замислува еден верник кога стои пред таа икона?


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 14:19
Според објавите примени преку Габриеле од Вирцбург во Прахристијанската заедница Универзален Живот, манифестираната природа на Бог има свој лик кого чистите небесни битија го гледаат и нарекуваат Бог - Отец. Неманифестираната божја природа нема лик - тоа е сеприсутниот Светиот Дух.

Божјиот лик не може да се изрази со човечка мисла збор и дело затоа што човекот и неговиот ум се несовршени. Истото важи за духовно-небесните облици. Затоа Бог уште преку Мојсеја објави да не си создаваме слики за него. Сосема правилно може да се каже дека ништо не е налик на Бога(т.е. Аллах како велат муслиманите). Кога сите ќе се вратиме во Небото - нашата вечна и изворна татковина тогаш ќе можеме лице в лице да го гледаме Бога.

Христос не е Бог самиот, туку првосоздадениот син Божји, првиот создаден машки принцип. Физичкиот изглед на Исус во кого беше отелотворен Христос, во уметноста се прикажува различно. Честопати луѓето го сликаат со брада, веројатно и бил таков затоа што во времето на Исус, сите возрасни евреи носеле бради. Бричењето е нешто што го популаризирале римјаните.

Ако ние сега веруваме дека сликата или статуата еднаш биле Исус или Бог (ова, според Универзален Живот, важи за сите религии - сеедно каква ликовна замисла имаат тие за Бога) тогаш таа слика се втиснува во нашата душа. После нашата телесно смрт таа слика ќе се појави. Тоа задава потешкотии на душата тоа сликовито нешто накое честопати се клањало или молело да го отстрани.

Големиот христијански мистичар Емануел Сведенборг кој живеел во 18 век, известува за едно од своите духовни патувања во книгата „РАЈОТ И ПЕКОЛОТ„ дека видел души на луѓе во отадестраните подрачја, кои во текот на својот живот обожувале слики и статуи на Бог. Тие биле збунети оти тоа за кое верувале дека е Божји изглед повторно го гледаат неподвижно и немо. Ангелите учители ги однеле во еден посебен реон каде тие(душите на некогашните луѓе) морале извесен подолг период да ги посматраат истите за да сфатат дека тоа не е Бог, дури потоа тие слики постепено исчезнале и тие своето патување можеле да го продолжат кон вистинскиот Бог.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 14:25
Ова е според твојата заедница така? Дали кај вас се користат икони и слики од Исус? Дали кога ти се молиш на бога пред икона го замислуваш ликот на бога гледајќи во иконата-статуата? Ок, би сакал да знам дали вака ги гледаат работите и другите


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 14:35
Originally posted by misterX misterX напиша:

Ова е според твојата заедница така? Дали кај вас се користат икони и слики од Исус? Дали кога ти се молиш на бога пред икона го замислуваш ликот на бога гледајќи во иконата-статуата? Ок, би сакал да знам дали вака ги гледаат работите и другите

Да, објаснив дека е тоа според учењето на Универзален живот.

Мислам дека е јасно од тоа што го напишав дека таму(во Прахристијанската заедница Универзален живот - така се вика) не се користат икони и слики за молитва, медитација, обожување и сл.

Ние дури немаме ни посебни објекти за нашите собирања тоа бидејќи и првите христијани се собирале во едноставни простории. Место на наше собирање може да биде и канцеларија, сала, барака, под услов да има место за оние кои доаѓаат или би сакале да дојдат и просторијата да биде јавна.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 14:39
Фала ти за одговорот, тоа ми изгледа сосема поинаку да не речам поприфатливо. А што велат другите?


Постирано од: Protestant
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 15:01
Jas ne sum slusnal za Univerzalen Zivot..taa teologija ne mi e prifatliva bidejkji ima praznini...Ke objasnam i koi pokasno...Inaku okolu toa so crkvata se slozuvam deka nemora da bide objekt nego moze da e bilo koe javno mesto kade ke se sobiraat lugje za da go proslavat Boga..

Vaka sega za misterX:

1.Se pretstavuva likot na covekot Isus edinstveniot bezgresen i praveden covek koj nekogas ziveel na planetata zemja...
2.Bozjoto vo Isus e karakter...osobinite,no ne i likot..Rekovme Bog nema lik...
3.Jas veruvam deka po nasata smrt ke dobieme duhovni tela...i so tie tela ke se prisoedinime so Boga...Isus nemal privremeno telo koe e hram Bozji,toj ne umrel...ne bil pogreban...negovata smrt traela samo 3 dena,sto znaci deka toj e ziv...i vo biblijata pisuva deka ima promenet oblik...Duhovno telo...koe imalo moznost da se materijalizira kako bi se dokazala Bozestvenosta t.e semokjnosta vo nego...
Toa e vo glavno toa,inaku temava bara mnogu posvetenost i diskusija i promisluvanje sto ne bi mozelo da se razgovara na forum..no dobro e ako se moze da se sretneme nekade moze da se razgovara na ova poseriozno... :D

Majkl:
-Jovan 1:1 Vo pocetokot bese slovoto,slovoto bese vo Boga i Bog bese slovoto...
-Jovan 1:14 I slovoto stana telo...
Isus se rodi...Taka da ne e toj samo maski princip..tuku e Bog od Boga...roden ne sozdaden...sovecen so Boga pred site vekovi ...
POZZ


-------------
"Koj so srce veruva i so usta ispoveda kje bide spasen". Amin


Постирано од: Protestant
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 15:04
A ova sega go vidov vo vrska so tri formi...Bog nema tri formi...Bog nema forma ima licnost...Bog e vo 3 licnosti...koi sozdavaat sovrseno edinstvo...ne matematicki 3 a ontoloski :D
POZZ


-------------
"Koj so srce veruva i so usta ispoveda kje bide spasen". Amin


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 15:05
Originally posted by misterX misterX напиша:

Аллах нема лик.


Bingo!

Ima lugje sto prashuvaat od neznaenje i ima lugje sto prashuvaat od znaenje. Prvite sakaat iskreno da nauchat za onoa sto ne znaat. Vtorive prashuvaat za da si otvorat tema za muabet vo koj "skromno" ke im "ukazhat" na prashanite deka nemaat tochen odgovor, pa direktno ili indirektno ke im "pomognat" da go doznaat.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 15:09
Бинго!!! Ти праша јас ти одговорив.

Од страна на двајца до сега има многу добри одговори на ова прашање-темава, дали си задоволен како модератор или не?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 15:12
Stio me prashuvash mene, koga ti samiot velish deka si zadovolen.

Sega razbra na krajot sto znachi Sveto Troistvo za hristijanite i dali Bog ima lik?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 15:21
Јас не сум како тебе па да бидам задоволен само тогаш кога ќе ги разберам работите. Јас сум задоволен и кога не разбирам и кога знам и кога незнам. Јас сум човек и прашувам. Кога прашувам не ми треба адвокат туку прашањата ги поставувам сам,кратко и јасно. Одговорите ги прифаќам такви какви што се и ако нешто ме збунува ќе поставам уште некое прашање. Тие два одговори не ме збунија и не поставив други прашања. Сепак сеуште чекам одговор од оние кои не се искажаа а не се во религиозните групи на Мајкл и оној другиот.Ти си модератор ама не си адвокат на луѓево тука па да кажуваш што тие ми одговориле, дали сум задоволен од нивните одговори и сл.
И што мешаш сега повторно свето тројство, кај виде такво прашање? Ако имаш нешто да поврзеш или да кажеш ок ама во твое име а не во име на другите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 15:43
Ti kazhav vo moe ime i ti samiot si go dade odgovorot- Bingo!

Drugo, simptomatichno e deka site prashanja gi postavuvash od osnova na znaenje, so sto pokazhuvash deka imash za cel da sozdavash tenzii megju chlenovite "ukazhuvajki" im deka nivnoto veruvanje i nivnata teologija ne e dobra ili e pogreshna, a deka tvojata e superiorna i ima odgovor za site prashanja sto ti taka "naivno" samiot gi postavuvash.

Toa e onoa sto ne mi se dopagja i kako moderator imam sekakvo pravo da ti svrtam vnimanie na tvojot odnos.

Site prashanja vo vrska so Svetoto Trojstvo, so statusot na Isus i dogmite na Hristijanstvoto ti se odgovoreni bezbroj pati taka sto na sekoj normalno inteligenten chovek do sega ke mu beshe jasno kako stojat rabotite vo religijata koja e tugja za nego. Tuka nikoj ne doagja tebe da ti go smeni umot ili da te konvertira vo hristijanstvo, taka da faktot dali ti ja primash kako svoja hristijanskata dogma ili ne, dali tebe ti e jasna ili ne, ostanuva problem koj definitivno nikoj drug nemozhe da ti go reshi osven ti samiot.

Poradi toa site tvoi prashanja vo posledno vreme gi gledam kako spamiranje ili nachin na sozdavanje nepotrebni megjureligijski tenzii na ovoj forum.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Protestant
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 16:17
Messenger nema potreba od ova...Uzivaj i opusti se...Bez razlika na negovite motivi nie sme tuka da diskutirame...
misterX ako sakas vo zivo diskusija za site tie prasanja poveli...sekogas sum spremen za objasnuvanje,a i apologija na mojata vera...
:D

POZZ


-------------
"Koj so srce veruva i so usta ispoveda kje bide spasen". Amin


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 17:25
Дали иконата е Божјиот Лик? Не.
Иконата е манифестација на човечката природа на Исус, не на Божјата.
Ова сметам дека е доволен одговор.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 18:10
Vo prirodata na lugjeto e da si sozdavaat sliki, za da im bide poblisku toa sto sakaat da si go pretstavat. Ako sakam da si go pretstavam Boga poveke bi imal forma na Sonce i na nesto sto gi osvetluva i opfakja site lugje otkolku na covek. Bog nema forma, nema slika, ne e belobrad starec koj sedi nekade gore na neboto i deli pravda, Bog za mene bil. e i sekogas ke bide samo edno: Univerzalna Bezuslovna Ljubov,  a koj drug kreira ako ne Ljubovta?
 
љубов


-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: ENERGICAR
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 18:35
MATERIJATA E NAJNIZOK STEPEN NA DUHOT , A DUHOT E NAJVISOK STEPEN NA MATERIJATA. AJNSTAJN REKOL DEKA MATERIJATA I ENERGIJATA MEGUSEBNO SE IZMENUVAAT, ODNOSNO DEKA MATERIJATA E VSUSNOST ENERGIJA ZABAVENA DO TOCKA NA VIDLIVOST. ENERGIJATA E IZRAZ POD KOJ NAUKATA GO PODRAZBIRA DUHOT ILI BOGA. DUHOT I MATERIJATA VO SUSTINA SE EDNO. DENESKA VELIME DEKA ZIVEEME VO SVET NA GUSTINI, FREKVENCII I INTENZITETI. SO DRUGI ZBOROVI, SE E DUH A CELIOT SVET E VSUSNOST DUH KOJ SE PROJAVUVA VO MNOSTVO OBLICI.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 18:53
Ako toa ne go pishuva vo K*ranot...

... ochekuvaj da bidesh prashan iljada pati na sto razlichni temi, bez da bidesh razbran.

Na krajot, bidi srekjen ako ne se pojavi nekoj pred tebe so Knigata vo edna raka, a so razgoren fakel vo drugata.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Protestant
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 19:35
Pa energicar ne e se materija...taka Bog pred se e licnost i toa e najbitnoto...Dokolku e toj samo bezlicen duh ili Lubov kako sto spomena nekoj pogore togas toj ne e semokjen,tuku tie 2 atributa bi ja opredelile negovata prirodata...No Bog e licnost i e semokjen,a ljubovta e samo edno nesto koe e del od negoviot karakter..t.e priroda se razbira opredelena od negovata volja...

-------------
"Koj so srce veruva i so usta ispoveda kje bide spasen". Amin


Постирано од: Ani4ka_xxxxxxxx
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 20:44
никој не знае како изгледа Господ Бог и не треба да тврди дека е ваков или онаков! тој сепак е една голема сила која владее со цел свет и со нас, тоа е една бесконечна добрина која не создала нас луѓето и ни ја крои судбината!
не чини да зборваме дека е ваков или онаков, не треба даму даваме ликови затоа што тоа е забрането, грев е!

-------------
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 20:48
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

... тој сепак е една голема сила која владее со цел свет и со нас, тоа е една бесконечна добрина која не создала нас луѓето и ни ја крои судбината!


Ани4ка, ако е тој бесконечна добрина, тогаш како тоа дека на некои им ја крои судбината горчливо?


Постирано од: Ani4ka_xxxxxxxx
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 20:51
секој како што си заслужил Мајкл, таму не можеме и не смееме да се мешаме, понекогаш луѓето и самите си ја кројат судбината!

-------------
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 21:05
aj ne tropaj mori anichko,....iljadnici deca umiraat sekoj den vo svetot!,... i ,..so shto go zasluzile toa?

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Ani4ka_xxxxxxxx
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 21:08
гледај ваму, ако те интересира појке прашај си го Господ е ај кажи ми зошто Господ го зеде Тоше а?зошто беше добар, хуман нели, Господ ги сака добрите луѓе покрај него, епа затоа и тие деца сега се покрај бог!!

-------------
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 21:14
Originally posted by brza brza напиша:

aj ne tropaj mori anichko,....iljadnici deca umiraat sekoj den vo svetot!,... i ,..so shto go zasluzile toa?

Идејата на моето прашање е да наведе на размисла.

За мене Бог постои и е реалност. Бог содржи апсолутна добрина, па соодветно на тоа не може да даде нешто што нема во Него - на пр. болест, неволја и тн. И тука на сцена стапува објаснувањето кое се добива преку верувањето во реинкарнација и законот на сеење и жнеење за кој предупреди Исус од Назарет, на исток зборуваат за карма а со современиот јазик на науката велиме акција и реакција.

Имено човекот самиот се оттргнува од Бога, изворот на енергија која душата и телото ги прави здрави. Последиците ќе се чувствуваат било во овој или во некое од наредните отелотворувања кога душата повторно ќе дојде како човек на Земјата, и се` така дур конечно не сфатиме дека ние сме само гости на оваа планета кои имаат за задача да станат повторно божествени чистејќи ги блокадите кои самите сме ги поставиле со прекршување на Божјите Закони кои се наша природна состојба. Тоа е можно со Христова помош.

Кога ќе ги исчистиме сите гревови, тогаш ќе можеме да го гледаме Бога лице в лице и ќе знаеме навистина каков е Тој - Вечниот.


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 21:15
Originally posted by brza brza напиша:

aj ne tropaj mori anichko,....iljadnici deca umiraat sekoj den vo svetot!,... i ,..so shto go zasluzile toa?

Aj bez licni navredi. E sega zosto umiraat tie iljadnici deca znaes li? Poradi prvobitniot grev koj e storen od Adam i Eva i Bog e Moken nie ne mozeme da mu se sprotivstavime.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 21:16
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

гледај ваму, ако те интересира појке прашај си го Господ е ај кажи ми зошто Господ го зеде Тоше а?зошто беше добар, хуман нели, Господ ги сака добрите луѓе покрај него, епа затоа и тие деца сега се покрај бог!!

Dobro kazano druske. Sega da kazam kako jas mislam deka izgleda Gospod. Gospod e energetska sila, beskonecna energija koja se javuva vo tri lica Otecot, Sinot i Svetiot Duh. E sega Gospod e nasekade okolu nas bidejki toj e energija koja nas ne odrzuva vo zivot. E sega za toj da se pojavi na zemjata za site da go vidat toj mora da zeme covecki lik. Gospod se ima mnogu pati pojavuvano na zemjata, najnapred na Avraam na koj mu kazal deka narednata godina koga ke dojde ke ima dete vo negovata kuka. Posle toa narednata godina pak Gospod doaga kaj Avraam. Sleden pat mu se pojavuva na bratot na Jakov (ne sum siguren dali taka se vika) i imaat nokna borba. Posleden pat koga Bog bil na zemjata e Isus Hristos koj se raga kako site normalni luge samo za da Gospod stane poblizok so lugeto.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 21:18
brza, Бог не се одметна од луѓето, туку луѓето се одметнаа од Бог. Луѓето му го свртеа грбот на Бог, побараа да бидат "богови" на земјата, ја злоупотребија слободната воља. Епа сега си ги жнееме последиците од таа одлука. Бог не е крив за падот на човештвото во грев, туку самиот човек.
Како што вели Ani4ka, Бог е бесконечна добрина и љубов, но Бог исто така е и бесконечна правда. Бог не прогледува низ прсти како што тоа го прави корумпираниот човек. Ако Бог рекол дека казната за гревот е смрт, Тој останува доследен на тоа. Но Неговата љубов го надмина нашиот разум кога Тој го прати во светот Својот Единороден Син да ја земе казната за нашиот грев на Неговите плеќи и да ја плати на Голготскиот крст. Христос беше распнат на Голготскиот крст за нашите гревови!
На тој крст совршено се исполнија Божјата љубов и правда. Божјата љубов која сите нас ни ги прости гревовите, а Божјата правда која го чинеше смрт на нашиот Спасител Исус Христос.
 
Да brza, илјадници деца умираат, но за тоа е крив човекот, а не Бог. Бог е и останува бесконечна добрина и љубов големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 21:18
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

гледај ваму, ако те интересира појке прашај си го Господ е ај кажи ми зошто Господ го зеде Тоше а?зошто беше добар, хуман нели, Господ ги сака добрите луѓе покрај него, епа затоа и тие деца сега се покрај бог!!

Интересно а од каде знаеш ти каков бил тој пејач? Или здраво за готово го прифаќаме тоа што го сервираат медиумите?(ова прашање и самииот себе си го поставивам) Кој каков бил навистина, тоа само Господ знае! Но не е Бог тој кој ги казнува луѓето, тој само опоменува навреме на разни начини за нашата погрешна сеидба, а наше е дали ќе Го послушаме или ќе ги искусиме горчливите плодови кои жетвата порано или подоцна ги носи.


Постирано од: ENERGICAR
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 21:20
BIBLIJATA E PISUVANA ZA LUGE A NE ZA BOGOVI.SAKAV DA DADAM POINAKVO GLEDISTE NA KVANTNO POLE.LJUBOVTA,MILOSTA,MUDROSTA.........SE CUVSTVA.SE STO MISLIME DEKA NE E CITO E NECISTO.
TOSE IMASE SILNA MOLITVA NA NEGOVITE KONCERTI KADE STO ILJADNICI LUGE PEEA:   "POLSKO CVEKE MLAD NEKA ME POKRIE DUSA NEK MI LJUBAT OBLACI KOGA NEJKES TI , KAMO SREKA DA MI ZGSNAT OCIVE AKO VRZ TEBE SE POSLANI TUGI BAKNEZI......."
I KOGA MOLITVATA E OD ILJADNICI LUGE E MNOGU SILNA
NA SEKOJA AKCIJA IMA REAKCIJA


Постирано од: Ani4ka_xxxxxxxx
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 21:31
а ти изгледа не го познаваше Тоше а?

-------------
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 21:33
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

а ти изгледа не го познаваше Тоше а?

Ani taka e kako sto kazuva covekot. Tose taka peese vo pesnite i mu se ispolni zelbata izgleda. Se na se mislam deka imase nesto natprirodno vo nego, mislam na Bozjo nesto poveke.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: ENERGICAR
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 21:49
MU GOTVEV HRANA NA TOSE SUM GOTVAC .


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 21:58
И ете полека темата премина кон овоземните пејачи... ќе не караат модераторите.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 22:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

brza, Бог не се одметна од луѓето, туку луѓето се одметнаа од Бог. Луѓето му го свртеа грбот на Бог, побараа да бидат "богови" на земјата, ја злоупотребија слободната воља. Епа сега си ги жнееме последиците од таа одлука. Бог не е крив за падот на човештвото во грев, туку самиот човек.
Како што вели Ani4ka, Бог е бесконечна добрина и љубов, но Бог исто така е и бесконечна правда. Бог не прогледува низ прсти како што тоа го прави корумпираниот човек. Ако Бог рекол дека казната за гревот е смрт, Тој останува доследен на тоа. Но Неговата љубов го надмина нашиот разум кога Тој го прати во светот Својот Единороден Син да ја земе казната за нашиот грев на Неговите плеќи и да ја плати на Голготскиот крст. Христос беше распнат на Голготскиот крст за нашите гревови!
На тој крст совршено се исполнија Божјата љубов и правда. Божјата љубов која сите нас ни ги прости гревовите, а Божјата правда која го чинеше смрт на нашиот Спасител Исус Христос.
 
Да brza, илјадници деца умираат, но за тоа е крив човекот, а не Бог. Бог е и останува бесконечна добрина и љубов големо%20гушкање
   shtom ti taka vikash,...ke mora da e,..traka!намигнување

eve,..duri i ti go reprizirav pishanoto,...nekoj sluchajno da ne go odmine,...


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Protestant
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 23:09
Koga ke pocneme pravilno da se izrazuvame vekje...Bog ne e nitu ljubov,nitu pravda...Tuku toj vo sebe sodrzi sovrsena ljubov i pravda..toa se negovi atributi no ne i negova sustina намигнување

-------------
"Koj so srce veruva i so usta ispoveda kje bide spasen". Amin


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 23:24
IZGLEDA KAKO MENE
GO NAPRAVI COVEKOT PREMA LIKOT SVOJ
PO AVTOMATIZAM LICI NA MENE
OSIM AKO JAS NE SUM TAKOV COVEK A POSTANAV OD MAJMUN



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 23:26
Originally posted by Protestant Protestant напиша:

Koga ke pocneme pravilno da se izrazuvame vekje...Bog ne e nitu ljubov,nitu pravda...Tuku toj vo sebe sodrzi sovrsena ljubov i pravda..toa se negovi atributi no ne i negova sustina намигнување



JUUUUUUUUUUUU
OD KAJ TOA TI  ZNAES
KOJ TI KAZA
?????????????????//// изненадување


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Protestant
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 23:29
Dali ljubovta sama po sebe moze da saka...Dali sovrsenata pravda bez ratio moze da se ostvari...Ne veruvam...
No da se bide li4nost so potpolna pravda i potpolna ljubov vo sebe...e toa moze...Ete ratioto mi kaza намигнување


-------------
"Koj so srce veruva i so usta ispoveda kje bide spasen". Amin


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 23:29
Аничка - да се надоврзам, во контекст на оваа тема...
Јас го познавав добро Тоше... имав работено со него, знаев доста за тој човек. Знам многу луѓе кои за него зборуваат како за светец... но знам и многу луѓе кои ќе ти кажат и други, не толку свети приказни.
Но не е битно што ние сметаме за човекот, не е битно што ние гледаме во човекот - затоа што ние ја гледаме обвивката, а не суштината. Таа е само на Бога, негова е, Тој ја дава, Тој ја зема. Зошто? Затоа што тоа е Негово право.
Бог нема лик, иако е личност со своја Воља, Сила, Љубов. Не можеме да знаеме како изгледа Тој, затоа што тоа значи да станеме едно со Него - а тоа може да се случи само ако имаме нематеријална природа, односно - по земната смрт.
Но - можеме да Го почувствуваме. Можеме да Го спознаеме. Тоа е далеку поважно од тоа да Го ограничиме во нашите ситни физичко-визуелни перцепции и сфаќања.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 03.Септември.2008 во 23:32
JAKO E OVA голема%20насмевка

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 04.Септември.2008 во 01:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Na krajot, bidi srekjen ako ne se pojavi nekoj pred tebe so Knigata vo edna raka, a so razgoren fakel vo drugata.



Ova na Dzordano Bruno SE odnesuva...Vo Rim ova se slucilo??        

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 04.Септември.2008 во 20:10
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ti kazhav vo moe ime i ti samiot si go dade odgovorot- Bingo!

Drugo, simptomatichno e deka site prashanja gi postavuvash od osnova na znaenje, so sto pokazhuvash deka imash za cel da sozdavash tenzii megju chlenovite "ukazhuvajki" im deka nivnoto veruvanje i nivnata teologija ne e dobra ili e pogreshna, a deka tvojata e superiorna i ima odgovor za site prashanja sto ti taka "naivno" samiot gi postavuvash.

Toa e onoa sto ne mi se dopagja i kako moderator imam sekakvo pravo da ti svrtam vnimanie na tvojot odnos.

Site prashanja vo vrska so Svetoto Trojstvo, so statusot na Isus i dogmite na Hristijanstvoto ti se odgovoreni bezbroj pati taka sto na sekoj normalno inteligenten chovek do sega ke mu beshe jasno kako stojat rabotite vo religijata koja e tugja za nego. Tuka nikoj ne doagja tebe da ti go smeni umot ili da te konvertira vo hristijanstvo, taka da faktot dali ti ja primash kako svoja hristijanskata dogma ili ne, dali tebe ti e jasna ili ne, ostanuva problem koj definitivno nikoj drug nemozhe da ti go reshi osven ti samiot.

Poradi toa site tvoi prashanja vo posledno vreme gi gledam kako spamiranje ili nachin na sozdavanje nepotrebni megjureligijski tenzii na ovoj forum.


Здраво шефе. Жал ми е што не сум секогаш во можност да бидам вклучен па брзо да ти одговорам ама еве најдов малку време и ќе се потрудам да ти докажам дека темиве кои ги отварам се баш поучни и дека има за што да се разговара.
Прво, ако ти сметаш дека се провокација тогаш тоа е само твое мислење јас колку што видов другите не се провоцираат туку убаво си кажуваат што мислат. Тврдиш а немаш доказ дека јас ги поставувам темиве врз основа на знаење за да сменам нечие мислење или а докажам дека некој друг не е во право и така натака. Тоа не е точно!!! Јас имам скромни познавања во областа на религиите но и да имам огромни тоа не ќе значи дека не треба да поставувам теми т.е. прашања. Целта на сите овие разговори покрај размената на информации и “учењето за другите религии“ е и таа да ја наметнеме својата вистина, знаење и став доколку за тоа имаме факти и сме убедливи.Зошто доколку не е така би постоеле форумите? Јас за разлика од многу други упатувам многу јасни прашања кои бараат јасни одговори и ако приметуваш не сакам да се расправам со оние кои ќе дадат одреден одговор кој пак нема да ми биде многу јасен. Еве неколку луѓе се искажаа дека нивната религија (според некои други секта или движење или како сакате) не практикува молитви пред икони или сл. Некои кажаа поинаку и јас а ни никој друг тука немаме ништо против тоа што тие го кажаа. Јас незнам на која религија и припаѓаш ти но претпоставувам дека си православен христијанин. Мислам дека подобро би било да го кажеш твојот став за ова отколку да ме анализираш мене и моите мотиви. Јас ниту ширам омраза ниту сакам да го правам тоа. Ако гледаме така на работите ти треба да сватиш дека токму вие сте тие кои шират омраза затоа што сте го отвориле форумов и затоа што на него има одредена слобода за изразување. Ако не бевте вие(ви благодарам многу за форумов) немаше да имам шанса да пишувам и да си ги искажувам своите ставови, да прашувам и да бидам прашуван.

Интресно е тоа што викаш дека “имаш право да ми свртиш внимание поради мојот однос“. Каков е мојот однос? Според тебе е лош? Едно прашање и јас сум лош за тебе? А каков е односот на оние кои за исламот пишуваат се и сешто тука? Зошто тогаш не кажеш дека одредена тема е провокативна? Има тука теми кои се однесуваат на Мухамед а.с на разни испревртени работи за исламот па никој не реагирал( нема модератор муслиман кој би опоменувал како што опоменуваш ти)од нас. Се трудиме да одговориме на прашањата или да докажеме дека тоа за што другите зборуваат не е вистина. Така треба да функционира форумов. Не ги осудувај само едните и доколку видиш да пцујам или разговарам некоректно и нецивилизирано со некого банирајме на 100 години ако треба ама за вакви работи да ми се обраќаш тоа не е убаво.
И за крај иако си модератор не си некој кој знае што мислам или мој аналитичар.Задржиги своите анализи за себе а гледај темава да не излезе од контекст затоа што приметувам дека луѓево почнаа да зборат за Тоше.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Септември.2008 во 20:12
pa,...neli nema  "izgled",...shto sega,...kako izgleda!?збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 02:17
PA jas mislam deka NEma izgled ....

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 02:19
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Аничка - да се надоврзам, во контекст на оваа тема...
Јас го познавав добро Тоше... имав работено со него, знаев доста за тој човек. Знам многу луѓе кои за него зборуваат како за светец... но знам и многу луѓе кои ќе ти кажат и други, не толку свети приказни.
Но не е битно што ние сметаме за човекот, не е битно што ние гледаме во човекот - затоа што ние ја гледаме обвивката, а не суштината. Таа е само на Бога, негова е, Тој ја дава, Тој ја зема. Зошто? Затоа што тоа е Негово право.
Бог нема лик, иако е личност со своја Воља, Сила, Љубов. Не можеме да знаеме како изгледа Тој, затоа што тоа значи да станеме едно со Него - а тоа може да се случи само ако имаме нематеријална природа, односно - по земната смрт.
Но - можеме да Го почувствуваме. Можеме да Го спознаеме. Тоа е далеку поважно од тоа да Го ограничиме во нашите ситни физичко-визуелни перцепции и сфаќања.

MNOGU UBAVO JASNO KAZANO!

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 02:19
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

PA jas mislam deka NEma izgled ....
 
Ах колку сме истомислени јас и ти големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 02:20


-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 16:17
Ova e forum za veroispoved, pa bi gi zamolil ateistite da se vozdrzhat od pogrdni, potcenuvachki i potsmevlivi komentari. Dokolku ne se slozhuvate so pogledite i veruvanjata na vernicite i ne naogjate seriozen interes vo religijskite temi, ve molam da ne komentirate. Vash*te repliki se navredlivi za chlenovite.

Ushte ednash ve zamoluvam da imate respekt kon onie koi ne gi delat vash*te ubeduvanja.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ENERGICAR
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 02:11
POTOA RECE BOG:"DA SOZDADEME COVEK SPORED NASIOT OBRAZ I PODOBIE KAKO STO SME NIE.
"I ZENATA GLEDAJKI DEKA RODOT NA DRVOTO E DOBAR ZA JADENJE, I UBAV ZA GLEDANJE, I DRVOTO E POZELNO PORADI ZNAENJETO, NABRA ROD OD NEGO DA JADE, PA MU DADE I NA MAZOT SVOJ PA I TOJ VKUSI. TOGAS IM SE OTVORIJA OCITE NA DVAJCATA I UVIDOA DEKA SE GOLI PA ISPLETOA LISJA OD SMOKVI I SI NAPRAVIJA OPASALA. I GO SLUSNAA GLASOT NA BOGA, KOGA TOJ ODESE NIZ RAJOT VO PRIKVECERINATA;I SE SOKRIJAA ADAM I ZENAMU. NO GOSPOD BOG GO POVIKA ADAMA I MU RECE: ADAME ,KADE SI? A TOJ ODGOVORI:GO SLUSNAV GLASOT TVOJ VO RAJOT KOGA VRVESE, PA SE UPLASIV,OTI SUM GOL,I SE SOKRIV. I GOSPOD RECE:KOJ TI KAZA DEKA SI GOL? DA NE SI JADEL OD ONA DRVO OD KOE TI ZABRANIV DA JADES?"
ZNACI I PRED DA KASNAT OD PLODOT IAKO ZATVORENI OCITE GLEDALE. TOA NI KAZUVA ZA POVEKE SETILA DEKA MOZELE DA GO VIDAT BOG. OTKAKO KASNALE MU PADNALA PRIRODATA. ZNACI UVIDELE DEKA SE GOLI, SE USRAMILE PA SE ISPLASILE.PRED DA GO KASNAT JABOLKOTO NE CUVSTVUVALE STRAM I STRAV. ZNACI POSTOJAT LJUBOV KAKO BOZENSTVENA PRIRODA I STRAV KAKO ODPADNICKA PRIRODA.


Постирано од: GospodBog
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 15:07
Никој друг не Го познава Синот, освен Таткото, и никој друг не Го познава Таткото, освен Синот и оние на кои Синот сака да им Го објави


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 15:43

Да, така е...

Преку Исус ние Го запознаваме и Таткото, леле колку интересен никгазење%20од%20смеење...да не е ова Господ Бог лично? А којзнае...можеби и е...газење%20од%20смеење


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: GospodBog
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 17:03
Христос е видлива слика на невидливиот Бог


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 17:05
Навистина е така. Затоа Бог ни Го испрати Синот, за преку Него да Го видиме Бог, но и да се здобиеме со вечен живот, преку вера во Него.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: GospodBog
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 17:10
Амин!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 17:38
Zarem onoa drugoto sto go gledame ne e nekakva slika na nevidliviot Bog? Zarem toa sto go gledame i sto ne go gledame ne e vsushnost samiot Bog vo edna ili druga forma? Zarem ne sme nie site isto taka Negova manifestacija?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 17:49
Taka kako sto izgledas Ti, samo sto go ima sekade i sekogas.

-------------


Постирано од: GospodBog
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 23:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zarem onoa drugoto sto go gledame ne e nekakva slika na nevidliviot Bog? Zarem toa sto go gledame i sto ne go gledame ne e vsushnost samiot Bog vo edna ili druga forma? Zarem ne sme nie site isto taka Negova manifestacija?


Зашто во Христос телесно живее сета полнота на Божеството



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk