IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Појава на Муџадехини на Балканот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Појава на Муџадехини на Балканот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 14:01
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

гледам дека анализите на соговорниците ти се примарен и “ силен “ аргумент во изнесување на своите ставови ......... а оправданоста на појавата на муџахедини во босна е ставаш во тесна врска со “ верската “ војна која се водеше во босна ........... според тебе , појавата на исламски радикални елементи  во  кој својот дел секогаш го наоѓаат и муџахедините во РМ е нешто како одговор на радикализирање на ситуацијата на меѓуконфесионале план ? ......... војната во босна како повод за појава на муџахедини е наметнаа токму исламските радикални структури а никако србите или хрватите ..... средствата кои во вид на парична и политичка поддршка доаѓаа од исламскиот свет за реализирање на идејата “ ЗЕТРА “ беа  повод за доаѓање на муџахедините во босна како свети воини во одбрана на исламските вредности во босна ........ кои се мотивите за нивна појава на територијата на РМ  и санџак ? ............. која е опасноста од нивното постоење ? ......... велиш , “ Според логиката која ти ја водиш, Турците имаат право да ја побарат територијата на овој дел на балканот “  ......... а јас те прашувам , знаеш ли дека не си ни милиметар далеку од вистината само што јас тоа не го тврдам како свој заклучок туку само се обидувам да е доловам  вистината и “ оправданоста “ за појавата на муџахедини на овој дел од балканот   , изнесена преку зборовите на поранешниот турски претседател Тургут Озал , дадена при една средба со алија изметбеговиќ , изјава во која доследно кажа дека славната турска империја повторно ќе се протега од кинескиот зид до обалите на јадранското море ................војната во босна како повод за појава на муџахедини е наметнаа токму исламските радикални структури а никако србите или хрватите

А војната во Хрватска? Да не ја започнаа Муџахедините? Во Словенија? исто така Муџахедините? Или Балканскиот национализам кој беше во пораст?

И јас “гледам“ дека имам раво да дадам мислење на некоја индивидуа која мислам дека селектира, и секако имам право да анализирам што сака соговорникот да каже што не е никакво прекршување на правилата на форумот. Или мислиш дека не смеам да изнесам мислење дека некој ја пренасочува проблематиката.

Муџахедините не дојдоа на балканот пред војната, немаше ниу М од нив. Разлогот на доаѓањето на верските фанатици, не само муџахедините туку и други верски фанатици од Украина, Русија и некои други христијански земји завземаа страна. Која е разликата во тие верски фанатици?

Не ми се допаѓа ниту мене што имаме различни толкувања, и што индивидуално “се препукуваме“, но едно е вистинито, дека имаме различен аспект кон состојбите на блаканот.
Homo homini lupus est...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 14:16
убаво е кога човек сака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............

Изменето од МАРШАЛ - 03.Август.2009 во 14:26
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 14:32
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

убаво е кога човек ака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............


Не, не и не. Виновниците си имаат име и презиме, ниту генерализирам дека СРБИТЕ се криви ниту имам намера цел народ(Срби, Хрвати, Босанци) да обвинувам за идеологијата на некои индивидуи кој во тој период си направија дела која е за осуда.
Разликата е во тоа што јас не завземам ничив став, ниту идеологија, ниту давам политичка подршка, само го посочувам разлогот за доаѓањето на муџахедините на балканот.

“Религиозните воини“ има од двете страни и треба да се елиминираат сите радикални групации,
Homo homini lupus est...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 14:37
делата на поединците дојдоа како резултат на намерите на други поединци поддржани во својата намера да создадат нешто на темелите на некогашната отоманска империја ..............
разлогот на “ доаѓањето “ е тој ....... и кој рече дека само дојдоа ? .....
нив никој не ги произведува за да некој ги увезе ......... тие самите се јавуваат онаму каде сметаат дека ќе бидат поддржани од останатиот дел на верниците и секако , финанскиски поткрепени од  застапниците на идеологијата за која се подготвени да гинат ........ муџахедините не се производ туку РЕЗУЛТАТ на нечија верска идеологија поткрепена со политичките прилики на одреден простор ..............
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 15:22
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

убаво е кога човек сака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............
 
 
Za idejata ZETRA naj mnogu posakuvaa islamskite radikalisti a ne turcite,a sto se odnesuva za idejata Osmanli Imparatorlugu toa ke se realizira,gledam deka i amerikancite go imat sfakano toa deka po poleka ke se ostvaruva toa za nekolku godini isklucivo na nacionalna baza a ne na versa baza..намигнување Se  uste taja ideja postoi: Amerikancite na bliskiot istok, a turcite na balkanotголема%20насмевка


Изменето од Polaris - 03.Август.2009 во 15:25
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 15:58
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

убаво е кога човек сака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............

 

 

Za idejata ZETRA naj mnogu posakuvaa islamskite radikalisti a ne turcite,a sto se odnesuva za idejata Osmanli Imparatorlugu toa ke se realizira,gledam deka i amerikancite go imat sfakano toa deka po poleka ke se ostvaruva toa za nekolku godini isklucivo na nacionalna baza a ne na versa baza..намигнување Se  uste taja ideja postoi: Amerikancite na bliskiot istok, a turcite na balkanotголема%20насмевкаNema sansi za Osmanli Imparatorlugu da se realizira. I samata Turcija saka vo EU. Site drzavi na Balkanot ke bidat vo EU, vklucuvajki ja i Turcija, ako ja zadrzi sekularnosta na drzavata.
Кон врв
Џон Траконтра Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џон Траконтра Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 16:01
Абе пријетеле... кој со американците земји дели, на крај неговата ја делат. Дан дојде време - кога нема веќе да им требате, како албанциве на блканов, па лека полека да почнат да ги соколат к*рдите -позади вашиот грб. Па да видиш кои империјалистички мегаломании ке се остварат... жВе читам и се смеам, па турција 20-30 години ја моли германија и франција за ЕУ. Па нас ке не примат побрзо- ево која е позицијата на турција - Да сме реални...
А и америчкиот интерес од регионот ке заврши - со доцрпувањето на нафтата од блискиот исток.... а после тоа - турција само ке е беззначајна туристичка дестинација...
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 18:43
Originally posted by Џон Траконтра Џон Траконтра напиша:

Абе пријетеле... кој со американците земји дели, на крај неговата ја делат. Дан дојде време - кога нема веќе да им требате, како албанциве на блканов, па лека полека да почнат да ги соколат к*рдите -позади вашиот грб. Па да видиш кои империјалистички мегаломании ке се остварат... жВе читам и се смеам, па турција 20-30 години ја моли германија и франција за ЕУ. Па нас ке не примат побрзо- ево која е позицијата на турција - Да сме реални...
А и америчкиот интерес од регионот ке заврши - со доцрпувањето на нафтата од блискиот исток.... а после тоа - турција само ке е беззначајна туристичка дестинација...
 
 

Kako prvo Turcija ne  e Makedonija albanija ili Kosovo ili pak Srbija, Turcija e megu 15 te vodecki ekonomii na svetot,Turcija e sedma voena sila,Turcija ima naj jaka stratesko mesto na balkanov,60% od Nabucco proketot za gas ke pominuva preku Turicja za EU,na Turcija ne im treba EU tie se jaki i ekonomski i voeno, no celata rabota e amanetot od Ataturk Turcija da bide del od EU tuka e rabotava,75% od turski gragani se protiv EU,no politickite partii na Turcija samo zaradi starite politiki na Ataturk sakat Turcija da bide del od EU,ne sakat zaradi ekonomski ili voeni pricini pak ke povtoruvam Turcija ne e zavisna od EU nitu 1% no rabotava e sto mora da se odi po ideologijata na Ataturk,,Erdogan nekolku pati kaza na TV deka Turcija ne saka da bide del od EU zaradi ekonomski pricini tuku zaradi komunikacijata megu turskite gragani i EU. I godina po godina Turicja uste po golema sila stanuva... Mozete i prek Google da pobarate sve za Turcija kolku uvezuva i izvezuva,a vo edno i za silata na turskata armija...намигнување I na kraj za k*rdite nesto da kazam od 20 milijoni ostanaa 12 milijoni zs kako muvi ginet duri i vo Severen Irak jadoa pogla od Turcija,,,isto kako ujgurite vo Kinaнамигнување Pak ke povtoruvam Turcija ne e Srbija MAkeodnija Albanija ili Hrvtaska..намигнувањеИзменето од Polaris - 04.Август.2009 во 03:02
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 19:03
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

убаво е кога човек сака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............

 

 

Za idejata ZETRA naj mnogu posakuvaa islamskite radikalisti a ne turcite,a sto se odnesuva za idejata Osmanli Imparatorlugu toa ke se realizira,gledam deka i amerikancite go imat sfakano toa deka po poleka ke se ostvaruva toa za nekolku godini isklucivo na nacionalna baza a ne na versa baza..намигнување Se  uste taja ideja postoi: Amerikancite na bliskiot istok, a turcite na balkanotголема%20насмевкаNema sansi za Osmanli Imparatorlugu da se realizira. I samata Turcija saka vo EU. Site drzavi na Balkanot ke bidat vo EU, vklucuvajki ja i Turcija, ako ja zadrzi sekularnosta na drzavata.
 
A dali znaes ti Turcija zosto saka da bide del od EU??????
A dali znaes deka amerikancite se potpisija dogovor Turcija da ima nekolku voeni bazi vo Kosovo za nekolku godini,ovoj dogovor e potpisano pred 2 godini vo Pristina,zarem ovoj dogovor e tuku-taka,Dali znaes deka 60% od Azerbejdzan sto ke se uvezuva gasot za EU ke pomine preku Turcija,a dali znaes ti deka Azebrejzan se turci,isto kako Turkmenistan,isto kako Severen Kipar,isto kako i Turkistan,a dali znes pred nekolku dena vo Istanbul  James Appathurai kakva izjvava dade za nuklearkite vo Incirlik,zs makedonskite mediumi ne spomnaja nisto za ovaнамигнување
 
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 20:48
I na kraj da se vratam na temata,samo copy paste ke pram od minatijot post po gore sto imav napisano.
 
DEKA
 
Jas sum za sekularisticko opstestvoголемо%20гушкање
Politika-bez religija
 
A ovie sto se mudzahedinite i drugive gomna od drugi veri ne treba da se tolerirat vo nitu edna drzavaлутина
 
Za niv samo voena agresija treba nisto drugo,,,ova ne vazi samo za hrisjanite i muslimanite tuku za site religii vazi tie sto se fanatici. Isto taka protiv sum da se gradi sekade dzamii i crkviлутина


Изменето од Polaris - 03.Август.2009 во 20:49
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
Џон Траконтра Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џон Траконтра Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2009 во 17:27
50 години кандидат за член на ЕУ


Анкара, 4 август (МИА) - Турција одбележа тажна годишнина - 50 години откако е кандидат за член во Европската унија. Ентузијасти се надеваат дека последниот договор на ЕУ за гасоводот Набуко може да го забрза напредокот на Анкара кон Унијата, објави ЕУ Обзервер.

Во петокот евроазиската држава со население од 74 милиони жители одбележа 50 години од поднесувањето на првата официјална молба за членство во ЕУ која тогаш се нарекуваше Европска економска заедница. На истиот дек во 1959 година премиерот на Турција Аднан Мендерес го испрати првото барање за членство во економскиот блок составен од шест држави - Белгија, Франција, Германија, Италија, Луксембург и Холандија.

Молбата на Турција беше дадена пред, на пример Велика Британија или Шпанија да поднесат молба за членство. Во 1963 година двете страни постигнуваат договор во кој се споменуваат изгледи за членство на Турција.

Но, тоа на Турција и одзеде 40 години да добие официјален статус на кандидат за член и повеќе од шест години за да почне суштински разговори за членство во 2005 година.

- Нашата држава повеќе нема да толерира губење време и одолговлекувања, изјави главниот преговарач на Турција со ЕУ Егемен Багаш. - Ова не е повод за празнување, додаде тој.

По четири години преговори за членство Турција отворила 11 од вкупно 35 поглавја. Од почетокот процесот на отворање и времено затворање на поглавјата за преговорите беше заради проблемите со Кипар.

Спорот меѓу двете страни датира од времето на турската инвазија на Кипар во 1974 година. Во 2006 година, ЕУ реши да блокира осум поглавја од преговорите поради проблемите со Кипар.

Некои турски експерти предупредуваат дека надежите на Анкара може да се нереални по проектот Набуко.

- Има многу држави со кои ЕУ има постојани трговско-економски односи, но не им дава надеж за членство. Сметам дека би било погрешно да се прави директна врска меѓу Набуко и ЕУ, изјави Емре Изери, професор на универзитетот Кадир Хас за весникот Тудејс Заман.

Evo ja ja;inata i serioznosta na turcija...
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2009 во 18:51
Originally posted by Џон Траконтра Џон Траконтра напиша:

50 години кандидат за член на ЕУ


Анкара, 4 август (МИА) - Турција одбележа тажна годишнина - 50 години откако е кандидат за член во Европската унија. Ентузијасти се надеваат дека последниот договор на ЕУ за гасоводот Набуко може да го забрза напредокот на Анкара кон Унијата, објави ЕУ Обзервер.

Во петокот евроазиската држава со население од 74 милиони жители одбележа 50 години од поднесувањето на првата официјална молба за членство во ЕУ која тогаш се нарекуваше Европска економска заедница. На истиот дек во 1959 година премиерот на Турција Аднан Мендерес го испрати првото барање за членство во економскиот блок составен од шест држави - Белгија, Франција, Германија, Италија, Луксембург и Холандија.

Молбата на Турција беше дадена пред, на пример Велика Британија или Шпанија да поднесат молба за членство. Во 1963 година двете страни постигнуваат договор во кој се споменуваат изгледи за членство на Турција.

Но, тоа на Турција и одзеде 40 години да добие официјален статус на кандидат за член и повеќе од шест години за да почне суштински разговори за членство во 2005 година.

- Нашата држава повеќе нема да толерира губење време и одолговлекувања, изјави главниот преговарач на Турција со ЕУ Егемен Багаш. - Ова не е повод за празнување, додаде тој.

По четири години преговори за членство Турција отворила 11 од вкупно 35 поглавја. Од почетокот процесот на отворање и времено затворање на поглавјата за преговорите беше заради проблемите со Кипар.

Спорот меѓу двете страни датира од времето на турската инвазија на Кипар во 1974 година. Во 2006 година, ЕУ реши да блокира осум поглавја од преговорите поради проблемите со Кипар.

Некои турски експерти предупредуваат дека надежите на Анкара може да се нереални по проектот Набуко.

- Има многу држави со кои ЕУ има постојани трговско-економски односи, но не им дава надеж за членство. Сметам дека би било погрешно да се прави директна врска меѓу Набуко и ЕУ, изјави Емре Изери, професор на универзитетот Кадир Хас за весникот Тудејс Заман.

Evo ja ja;inata i serioznosta na turcija...
 
 
 

Турција - економски тигарнамигнување

Евроазиски економски тигар заробен во европскиот политички лавиринт. Турција повеќе од 30 години чека датум за старт на преговорите за членство во Европската унија.

Но, не го губи времето попусто. Земјата во меѓувреме стана една од 20-те водечки економии во светот, столб во НАТО, моќен меѓународен фактор.

„Многу значајна е географската местоположба на Република Турција, држава на два континенти, Босфорот ги спојува двата континенти и се надевам дека економскиот раст се развива на тоа што многу се произведува, голем пазар е, а луѓето се многу активни. Во градежништвото на пример, од 100 најголеми фирми во светот, 32 се турски компании“, изјави Ајдован Адемоски, почесен конзул на Турција во Република Македонија.

Главна дејност се туризмот и индустријата. Турција израснува во значаен производител на автомобили во Европа и светска бродоградителска сила. Бизнисот си врви напред, причините што ја кочат Турција во евроинтеграцијата не се економски. Официјални објаснувања се бараат во степенот на човекови права. Турците имаат други размисли.

„Турција не знам кога ќе влезе во Европска унија, може за две години, а може да бидат и десет, затоа што Европа не сака да не прими и не ограничува. Секоја година ни дава по два датума за преговарање“, вели еден турски граѓанин.

Истанбул не е главен град, но е центар на случувањата. Повеќе од 12 милиони жители и милион посетители дневно. Во бркотницата која за туристите можеби изгледа страшно, мештаните добро се снаоѓаат. На градот не му требаат европските стандарди за да се знае каде се вози а каде се паркира, да не се валкаат или брзо да се исчистат улиците, во хаосот да преовладува ред.

 
 

„Има многу различни споменици од многу култури. Луѓето се навистина многу фини“, вели една туристка.

Дали сметате дека Турција треба да стане членка на ЕУ?

„Да, затоа што е многу слична, многу блиска на Европа“, вели туристката.

Турците наоѓаат различни начини да се релаксираат од брзото темпо.

Бешикташ, Галатасарај или Фенербахче? -Мој фаворит е Бешикташ. -Зошто? -Така, само Бешикташ. Најдобар е? -Да. Тој е најдобар од најдобрите.

Каде е стадионот на Бешикташ? -Натаму. -А на Галатасарај? И на Галатасарај е натаму, а на Фенербахче е од другата страна.

Многу цркви и уште повеќе џамии. По напорната туристичка тура, ред е да се вкусат типичните турски специјалитети. Угостителите се задоволни, рестораните со поглед на Босфор се полнат.

„Работата во мојот ресторан е преку летото. На лето имаме премногу работа. Тука доаѓаат многу луѓе. Доаѓаат од Македонија, од Англија, од Шпанија, од Италија... Сите тие доаѓаат тука на вечера, во рибниот ресторан. Таму се служи и риба и месо“, вели сопственик на ресторан.

„Тука има и рибен пазар. Цело утро доаѓа свежа риба“, додаде угостителот.

Убаво е да се мези донер и да се следат бројните бродови и танкери кои крстосуваат по најпознатиот морски теснец во Европа. Но, уште поголемо задоволство е да се плови по него и да се гледа во Европа од една и Азија од другата страна на копното. На брегот доминираат раскошните вили на турските богаташи.

Босфор разделува два континента, спојува две мориња. Го одделува Ориентот од Западот, ги меша културите на безброј народи, ги спојува судбините на дванаесетте милиони жители на турската туристичка престолнина.

Турците не се штедат во напорите докрај да ги угостат гостите. Оние што нема да се задоволат со чај и наргиле можат да уживаат во оригинален турски чочек.

И песна, специјално за македонскиот мерак.

Градот со богата историја и многу имиња им пркоси на вековите. Европската порта кон Азија пулсира во ритам што не можат да го следат многу европски метрополи.

Типична слика за модерното турско општество и гордост за 70-те милиони Турци кои трпеливо чекаат Европа да им ги отвори границите.Изменето од Polaris - 04.Август.2009 во 18:52
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2009 во 19:02
Тема: Појава на Муџадехини на Балканот
 
I da se vratime na temata,da ne im otvorime novi raboti na moderatoriteнамигнување


Изменето од Polaris - 04.Август.2009 во 19:09
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2009 во 19:07
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Тема: Појава на Муџадехини на Балканот
 
I da se vratime na temata,da ne im otvorime novi raboti na moderatoriteнамигнување


одлична забелешка намигнување

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.