Испечати | Затвори го прозорот

Појава на Муџадехини на Балканот

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Свет
Опис на форумот: Масони, Рокфелер, Ирак, Иран, Балкан Експрес...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15206
Датум на принтање: 18.Април.2024 во 07:14
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Појава на Муџадехини на Балканот
Постирано од: Јордан Шумарот
Наслов: Појава на Муџадехини на Балканот
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 03:37
Мислам дека темава е најсоодветно да е овде- но ако мислите дека не треба - префрлете ја...

Имат една појава која стварно ме иритират...
Јас ко многумина  овде сум ’’титово копиле’’ на некогашната  творевина Југославија- земја недојдија- чиста утопија... не е ни важно пошо сите го знајме крајот на таа творевина.. не ми е јасно следното...
Зошто денес голем број Муслимани од таа Југославија почнаа да се однесуваат какко Арапи со  бради, да носат некој си мантии бели, да се поздравуваат со алеку селам???
Колку до вчера и многумина од нив  јадеа свинско и пиеа вино до пред некоја година... од каде сега овај фанатизам верски, оваа поларност во погледите и ова обожавање на Арапите и истакнување на муслиманските обележја???Коментари:
Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 03:39
Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:

Мислам дека темава е најсоодветно да е овде- но ако мислите дека не треба - префрлете ја...

Имат една појава која стварно ме иритират...
Јас ко многумина  овде сум ’’титово копиле’’ на некогашната  творевина Југославија- земја недојдија- чиста утопија... не е ни важно пошо сите го знајме крајот на таа творевина.. не ми е јасно следното...
Зошто денес голем број Муслимани од таа Југославија почнаа да се однесуваат какко Арапи со  бради, да носат некој си мантии бели, да се поздравуваат со алеку селам???
Колку до вчера и многумина од нив  јадеа свинско и пиеа вино до пред некоја година... од каде сега овај фанатизам верски, оваа поларност во погледите и ова обожавање на Арапите и истакнување на муслиманските обележја???Jordane sekoja cest na prasanjeto ......

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Јули.2009 во 12:54
Многу логична тема, убаво поставени прашања.
Да навистина, зошто?среќа-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: LSFC
Датум на внесување: 20.Јули.2009 во 16:14
Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:

Мислам дека темава е најсоодветно да е овде- но ако мислите дека не треба - префрлете ја...

Имат една појава која стварно ме иритират...
Јас ко многумина  овде сум ’’титово копиле’’ на некогашната  творевина Југославија- земја недојдија- чиста утопија... не е ни важно пошо сите го знајме крајот на таа творевина.. не ми е јасно следното...
Зошто денес голем број Муслимани од таа Југославија почнаа да се однесуваат какко Арапи со  бради, да носат некој си мантии бели, да се поздравуваат со алеку селам???
Колку до вчера и многумина од нив  јадеа свинско и пиеа вино до пред некоја година... од каде сега овај фанатизам верски, оваа поларност во погледите и ова обожавање на Арапите и истакнување на муслиманските обележја???
 
Veke e "demokracija" i svaki si pravi sto saka.Koga bese rezim seki cutese i si gledase rabotata,a religijata u crkvata ili dzamijata.A sada veke ne e sloboda ,a slobodija.Svaki paradira so sto saka.Na muslimanite ovo im e najsilnoto orizije i za toa oni go pokazuvat.Sakat da se predstavat so nesto pred obstestvoto.I kato nema so sto najlesnoto e religijata.Losoto e ke vladata nisto ne pravi ,ako ne da go namali barem da go spre toa nesto.Oni im davaat tereni za stroene na dzamii.Moreee samo edno po debelo drvo i udri,udri,udri dokade mrda. 


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Јули.2009 во 17:07
Лошо е тоа арабизирање на работите, како што вели погоре Јордан.
Зар не е доста тоа што предците на поттурците од овие краеви еднаш си ја продале својата вера за интерес, па сега имаме и некаква ориентализација?

На какви карактерни особини укажува појавава? А на какви општествени импликации?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 24.Јули.2009 во 03:12
Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:


Мислам дека темава е најсоодветно да е овде- но ако мислите дека не треба - префрлете ја...

Имат една појава која стварно ме иритират...
Јас ко многумина  овде сум ’’титово копиле’’ на некогашната  творевина Југославија- земја недојдија- чиста утопија... не е ни важно пошо сите го знајме крајот на таа творевина.. не ми е јасно следното...
Зошто денес голем број Муслимани од таа Југославија почнаа да се однесуваат какко Арапи со  бради, да носат некој си мантии бели, да се поздравуваат со алеку селам???
Колку до вчера и многумина од нив  јадеа свинско и пиеа вино до пред некоја година... од каде сега овај фанатизам верски, оваа поларност во погледите и ова обожавање на Арапите и истакнување на муслиманските обележја???da se pusti brada prijatele ne e arapska kultura tuku islamska kultura, da nosat zenite perche ne e ni taa arapska tuku islamska, taka da te molam pred da postuvas nesto zemi go Koranot citaj go pa posle komentiraj , a ne taka samouk komenti da davas, te molam da napravis razlika pomegu verskite i nacionalnite obichai. ineli vikame deka makedonija e demokrasta zemja, togas ako e demokratska zemja treba da gi pochituva zakonite i obichaite na site narodi i veri , sekoj ima pravo da se obleche kako sto ke posaka, mene kako musliman nikogas ne mi preci koga gledam nekoj hristijanin kako nosi krst, a na vas sekogas vi preci da gledate nekoj musliman da nosi mesecina ili nekoja muslimanka perche, bidete po tolerantni, od tolerancija nema da ve boli glava, kako sto ve pochituvame , ve molam da ne pochituvate i vie.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 24.Јули.2009 во 03:24
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:


Мислам дека темава е најсоодветно да е овде- но ако мислите дека не треба - префрлете ја...

Имат една појава која стварно ме иритират...
Јас ко многумина  овде сум ’’титово копиле’’ на некогашната  творевина Југославија- земја недојдија- чиста утопија... не е ни важно пошо сите го знајме крајот на таа творевина.. не ми е јасно следното...
Зошто денес голем број Муслимани од таа Југославија почнаа да се однесуваат какко Арапи со  бради, да носат некој си мантии бели, да се поздравуваат со алеку селам???
Колку до вчера и многумина од нив  јадеа свинско и пиеа вино до пред некоја година... од каде сега овај фанатизам верски, оваа поларност во погледите и ова обожавање на Арапите и истакнување на муслиманските обележја???da se pusti brada prijatele ne e arapska kultura tuku islamska kultura, da nosat zenite perche ne e ni taa arapska tuku islamska, taka da te molam pred da postuvas nesto zemi go Koranot citaj go pa posle komentiraj , a ne taka samouk komenti da davas, te molam da napravis razlika pomegu verskite i nacionalnite obichai. ineli vikame deka makedonija e demokrasta zemja, togas ako e demokratska zemja treba da gi pochituva zakonite i obichaite na site narodi i veri , sekoj ima pravo da se obleche kako sto ke posaka, mene kako musliman nikogas ne mi preci koga gledam nekoj hristijanin kako nosi krst, a na vas sekogas vi preci da gledate nekoj musliman da nosi mesecina ili nekoja muslimanka perche, bidete po tolerantni, od tolerancija nema da ve boli glava, kako sto ve pochituvame , ve molam da ne pochituvate i vie.


Te poddrzuvam vo tvoeto mislenje kumanovaboy, sekoj ima pravo da se oblekuva i da se nosi kako sto saka, vo pravo si.

Samo ne treba kako nekoi vehabii sto pravat na drugite muslimani da im nareduvaat nasilno da se oblekuvaat kako niv i da go prifatat nivniot stil na zivot. Taka gi zagrozuvaat pravata na drugite i toa ne e vo red.

Inaku, potpolno se soglasuvam so tvojot post, treba da bideme tolerantni. Pozdrav!


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 24.Јули.2009 во 03:39
king david, potpolno se soglasuvam so toa deka ne treba na sila da naterame nikoj da bide nesto sto ne saka, ama vo sekoja vera ima luge koi se fundamentalisti, za zal, nitu islamot a nitu hristijanstvoto ne ne uci na takvo nesto , no za zal nekoi ne uspevat da ja razberat verata takva kako sto ne uci Gospod,


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 24.Јули.2009 во 18:39
Муџадехини на Балканот  looool трепкање

-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 26.Јули.2009 во 15:27
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:


Мислам дека темава е најсоодветно да е овде- но ако мислите дека не треба - префрлете ја...

Имат една појава која стварно ме иритират...
Јас ко многумина  овде сум ’’титово копиле’’ на некогашната  творевина Југославија- земја недојдија- чиста утопија... не е ни важно пошо сите го знајме крајот на таа творевина.. не ми е јасно следното...
Зошто денес голем број Муслимани од таа Југославија почнаа да се однесуваат какко Арапи со  бради, да носат некој си мантии бели, да се поздравуваат со алеку селам???
Колку до вчера и многумина од нив  јадеа свинско и пиеа вино до пред некоја година... од каде сега овај фанатизам верски, оваа поларност во погледите и ова обожавање на Арапите и истакнување на муслиманските обележја???da se pusti brada prijatele ne e arapska kultura tuku islamska kultura, da nosat zenite perche ne e ni taa arapska tuku islamska, taka da te molam pred da postuvas nesto zemi go Koranot citaj go pa posle komentiraj , a ne taka samouk komenti da davas, te molam da napravis razlika pomegu verskite i nacionalnite obichai. ineli vikame deka makedonija e demokrasta zemja, togas ako e demokratska zemja treba da gi pochituva zakonite i obichaite na site narodi i veri , sekoj ima pravo da se obleche kako sto ke posaka, mene kako musliman nikogas ne mi preci koga gledam nekoj hristijanin kako nosi krst, a na vas sekogas vi preci da gledate nekoj musliman da nosi mesecina ili nekoja muslimanka perche, bidete po tolerantni, od tolerancija nema da ve boli glava, kako sto ve pochituvame , ve molam da ne pochituvate i vie.
се сложувам со тебе, но мора ли секогаш да изигрувате жртви за тоа како не сте толерирани или немате права? кој тоа тука ви забранува нешто?
а дека сите муслимани се исти не си во право


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 00:57
zabegan prijatele, nikoj ne izigruva nesto od kef, jas ne rekov deka vo makedonija nemat pravo muslimanite, tuku nesto sto mi smeta e toa sto na primer, na eden makedonec mnogu ke mu smeta edna zabulena zena ili eden maz so brada, za razlika od kaj nas muslimanite, ili pokonkretno mene lino nikogas ne mismeta nekoj makedonec so krst, tuku obratno , jas sekogas sakam da se druzam so makedonci so krst otkolku so tie bez krst, bidejki za mene tie luge sto ja pocituvat svojata vera i Boga se najdobri luge, bidejki se plasat od nesto i se vozdrzuvat od losi raboti.


na kraj na kraistata site sme isti , site sme od meso i koska, site sme od isti roditeli( Adam i Eva)


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 20:17
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

zabegan prijatele, nikoj ne izigruva nesto od kef, jas ne rekov deka vo makedonija nemat pravo muslimanite, tuku nesto sto mi smeta e toa sto na primer, na eden makedonec mnogu ke mu smeta edna zabulena zena ili eden maz so brada, za razlika od kaj nas muslimanite, ili pokonkretno mene lino nikogas ne mismeta nekoj makedonec so krst, tuku obratno , jas sekogas sakam da se druzam so makedonci so krst otkolku so tie bez krst, bidejki za mene tie luge sto ja pocituvat svojata vera i Boga se najdobri luge, bidejki se plasat od nesto i se vozdrzuvat od losi raboti.


na kraj na kraistata site sme isti , site sme od meso i koska, site sme od isti roditeli( Adam i Eva)
тоа дали му се допаѓаш на некој е друга работа и е лична, не можеш да му ги смениш на некој чувствата, без разлика дали ти се сопаѓаат или не, и затоа мене не ми смета се додека не влезам во конфликт со некого
а јас ти зборев за тоа дека официјално сте признати и еднакви со нас, дека на никој не му е забранета одредена вера или култура, под што се подразбира и облеката и религиозните симболи


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 21:33
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

zabegan prijatele, nikoj ne izigruva nesto od kef, jas ne rekov deka vo makedonija nemat pravo muslimanite, tuku nesto sto mi smeta e toa sto na primer, na eden makedonec mnogu ke mu smeta edna zabulena zena ili eden maz so brada, za razlika od kaj nas muslimanite, ili pokonkretno mene lino nikogas ne mismeta nekoj makedonec so krst, tuku obratno , jas sekogas sakam da se druzam so makedonci so krst otkolku so tie bez krst, bidejki za mene tie luge sto ja pocituvat svojata vera i Boga se najdobri luge, bidejki se plasat od nesto i se vozdrzuvat od losi raboti.


na kraj na kraistata site sme isti , site sme od meso i koska, site sme od isti roditeli( Adam i Eva)Taka e brat, vo pravo si . Pozdrav!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 21:39
доколку не се исти , зошто никаде не  го осудат и се спротивстават на начинот на кој муџахедините го проповедаат и наметнуваат толкувањето на светиот к*ран збунетост

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 21:45
Незнам зошто топката се префрла на друго поле односно се дава конотација на аверзија кон муслиманството. Никој тука не дискутира за непочитување на Муслиманите и нивните верски обележја туку точно и конктерно за муџадехините- верски фанатици  од кои бегагаат и се оградуваат од нив и вистинските Муслимани.
Точно дека сите ние сме од крв и месо, сите ние имаме свое верско убедување и треба и го почитуваме и туѓото, но да не мешаме дека верско убедување е исто што и фанатизам.


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 21:55
токму така ... не се работи за никаква аверзија кон припадници на друга конфесија .... се работи за аверзија кон оние кои својот пат за духовно прочистување го одбрале патот извалкан со крв на рацете на сите оние кои не се согласуваат со нив ........ па било да се тоа и муслимани ............... а со самото тоа , аверзија и кон оние кои тоа не се но сепак ги подржуваат и секогаш оправдуваат .............

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 23:06

mamamd jas i vo drugite postovi istaknav deka bradata kaj mazite e dozvoleno i treba da se nosi, sega brada ke nosi i nekoj dobar musliman no i nekoj radikalec, sakam da kazam deka ne treba na ista vreka da gi stavime site, ako gledame nekoj musliman so brada ne treba vednas da mislime deka e nekoj radikalec.


Постирано од: Сварог
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 23:11
Посочи еден

-------------
Европа для Славян
Meine Ehre Heisst Treue
Русский доброволец, руку братьям дай,
Будь готов бороться до конца.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 23:12
Jas pak ke povtoram, ne diskutirame za mazi so brada, diksutirame za ona sto go citame i gledame po mediumite. Tocno se dadeni podatoci deka vo Bosna se dojdeni na povik na Alija Izedbegovik, deka ostanale tuka zatskrieni, formirale  semejstva i formirale  kelii na Alkaeda.
Toa go soopstuvaat i stranskite i domasnite (bosanskite) mediumi.
I te molam ona shto vo postot ti go pozeleniv izbrisi go bidejki e von tema. Poarno ti otkolku jas.намигнување


-------------


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 23:15
Marsal prijatele, do sega pravite muslimani sekogas imale kritika i sprotivstaveni stavovi sprema radikalcite, tie sto pravat terrorizam , nese mudzahedini tuku ubijci, zborot mudzahedin znaci bozji vojnik, no tie ne ubivat nikogas nevini luge , tie vojuvat vojnik protiv vojnik, za zal nie sme gi videle mudzahedinite kako vojuvat i deka po izgled se isti kako ovie terroristite i sega mislime deka se tie, no ne e taka

mudzahedinot nikogas ne napaga nekoj na svoja teritorija, nikogas ne ubiva zeni deca straci ili civili, nikogas ne te napaga zad grb ili koga ke pocnes da se povlekuvas, bidejki tie vojuvat spored toa sto ne uci All-llah xh.sh ,

a ovie sto vie gi narekuvate mudzahedini tie nemat vrska sto toa, jas zalam iskreno sto vo ime na All-llah xh.sh pravat tolku losi raboti, tie mislat deka ke odat vo rajot, no jas edno ke ti kazam, za niv vratite na rajot se zatvoreni.

i normalno e da vidis vistinski mudzahedini kako vojuvat vo bosna, verta ne uci deka site muslimani se braka megusebe, za razlika od srbija bosna nemase armija i morase da im pomogne nekoj.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 23:32
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:


mamamd jas i vo drugite postovi istaknav deka bradata kaj mazite e dozvoleno i treba da se nosi, sega brada ke nosi i nekoj dobar musliman no i nekoj radikalec, sakam da kazam deka ne treba na ista vreka da gi stavime site, ako gledame nekoj musliman so brada ne treba vednas da mislime deka e nekoj radikalec.
 
 
 
да ...... а како ние неупатените  од другите конфесии да ги распознаеме радикалните од вистинските верници ....... кога  нели , изгледаат исто збунетост


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 01:01
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

zemi prvo citaj go Koranot i mnogu lesno ke gi raspoznaes, jas sum ja cital bilijata i sega mnogu mie lesno da znam koj e dobar hristijanin , a koj e los


Car si brate kumanovaboy

Ovde lugeto se zbuneti i gi mesaat poimite pomegu mudzahedini i vehabii. Ima razlika neli? Popravi me ako gresam . Pozdrav do tebe !


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 01:07
King david, nema vera koja ne uci da se mrazime megu sebe, za mene tie sto ubivat i sirat omraza vo ime na Boga , se samiot gavol.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 01:14

Se slozuvam so tebe deka site sto ubivaat i sirat omraza megu lugeto mu sluzat na gavolot. No ima vehabii koi pravat nasilstvo i vrz samite muslimani, a i napagaat i hristijani, zatoa sto ne ziveat po istite zakoni kako niv.

Toa e netolerantno i radikalno. Zatoa sakav da te prasam, bidejki imam razgovarano so eden vehabija , koj mi rece deka tie se mudzahedini, a isto taka eden drug prijatel musliman veli deka vehabiite ne se mudzahedini.

Zatoa te prasuvam: Ima li razlika megu ovie dve grupi?

Dali ima razlika pomegu onie koi gi narekuvaat mudzahedini i onie koi gi narekuvaat vehabii?

Bi sakal da mi odgovoris ako moze.


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 01:24
vaka, mudzahedin ne e sekta, tuku pod toa se podrazbira vojnik vo ime na Boga, a vehabite se edna od mnogute islamski struii, deneska nekoi sebesi se narekuvat vehabi, za zal tie ne znat ni V od vehab, bidejki mnogu od tie se nepismeni i ne znat od koja strana se cita KORANOT, i na svoja glava raskzuvat delovi od koranot a pojma nemat sto kazuvat, kako sto nekoj tuka pravi zboruva sesto a nema poijma sto, zatoa ako saka nekoj da znae nesto ke go cita koranot i ke znae posle , ni mudzahedinite ni vehabite ne smeat da ubivat, ama nekoj toa go pravi od neznaenje.

strogi pravila na izlamot se

SITE MUSLIMANI TREBA DA BIDAT MUDZAHEDINI I DA SE BORAT EDEN POKRAJ DRUG KOGA IMA POTREBA

MUDZAHEDINETE NE SMEAT DA UBIVAT NEVINI LUGE ( DECA ZENI STARCI CIVILI I ZALOZNICII)

MUDZAHEDINOT SE BORI DO MOMENTOT KOGA NEPRIJATELOT KE POCNE DA SE POVLEKUVA, NE SME DA TRCA PO NEPRIJATELOT I DA GO UBIE AKO TOJ POCNAL DA SE POVLECE

NE SMEE DA GI UBIVA I MALTRETIRA ZAFATENITE ZALOZNICI, TUKU KE GI CUVA I KE GI HRANI KAKO SVOETO SEMEJSTVO, PO ZAVRSUVANJE NA VOJNATA KE TREBA DA GI PUSTAT ILI AKO SAKA DA OSTANE TOGAS KE TREBA DA MU OBEZBEDI USLOVI ZA ZIVOT


NE SMEE MUDZAHEDINOT PRV DA NAPAGA


MIDZAHEDINOT NE SMEE DA URIVA VERSKI OBJEKTI NA DRUGI VERI, NE SMEE DA UNISTUVA POLINJA NI DA NAPRAVI PRITISOK VRZ DRUGITE PRIPADNICI NA DRUGI VERI ZA DA GI KONVERTIRA VO MUSLIMANI, MORA DA SE POCITUVA VERATA NA DRUGITE.
Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 01:32

OK, znaci istoto mi go kaza i mojot prijatel musliman, deka vehabiite se sekta, a mudzahedinite nesto drugo.

Mislam deka poveketo diskutanti ovde koga gi napagaat "lugeto so bradi" mislat na pojavata na vehabii na Balkanot, pred se vo Bosna, Kosovo , kako i vo Makedonija, a ne na mudzahedini.

Inaku sto se odnesuva do oblekuvanjeto i nosenjeto na obleka, toa e pravo na izbor na sekoj covek, kako ti sto rece, nekoi od hristijanite nosat krstovi, pa ne ti preci, isto taka ni na nas hristijanite ne treba da ni preci ako nekoj musliman, ili pripadnik na druga vera se nosi tradicionalno.

Vo sekoj slucaj, jas sum protiv nasilstvo i protiv vojnata, ne gi opravduvam ni mudzahedinite a ni krstonoscite , koga vojuvaat vo imeto na BOG. Taka mu nosat sram na Bozjeto ime. Pozdrav !


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 01:51
ne smee nikako da se ubivat luge vo ime na Boga, Bog mnogu dobro ni raskazuva vo svoite knigi koga treba da se vojuva i kako se vojuva, a ne da mu tekne na sekoj da zema puska i da ubiva luge i posle da ne farba so lagi dega vojuval vo Ime na Boga.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 13:57


За појавата на муџахедини во Босна

Први докази о присутности муџахедина у Босни регистровани су у јуну http://sr.wikipedia.org/wiki/1992 - 1992 . на подручју http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%B7 - Витеза , кад је једну групу заробио тамошњи http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%92%D0%9E - ХВО . http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0:%D0%9D%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%92%D0%B5%D1%9A%D0%B5_%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B0 - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0 - Зенице према http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%9A - Какњу , у бившем омладинском селу Немила, у одмаралишту зеничке железаре Бистричак, у школи у Страњенима, Црквици и селу Касаповић. Све више су примећивани у Зеници, http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%83%D0%B7%D0%BB%D0%B0 - Тузли , Цазинској крајини, код села Горња Копривна и Злопољац, у околици Тешња и Брезе. Почетком септембра http://sr.wikipedia.org/wiki/1992 - 1992 . у Босну је стигло око 250 "светих ратника" из Турске, Ирана, http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B5%D0%B8%D0%BD - Бахреина и http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%80 - Катара . Различити извори упућују да су тада, и следећих година, долазили уз посредовање главног логистичара Армије РБиХ http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D1%83%D1%85%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%B4_%D0%A7%D0%B5%D0%BD%D0%B3%D0%B8%D1%9B&action=edit&redlink=1 - Мухамеда Ченгића , који се налазио у иностранству. http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0:%D0%9D%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%92%D0%B5%D1%9A%D0%B5_%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B0 - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0:%D0%9D%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%92%D0%B5%D1%9A%D0%B5_%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B0 - Кад нису ратовали, радили су на ширењу ислама међу локалним становништвом, стриктном поштивању његових правила и изворном тумачењу http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%80%D0%B0%D0%BD - к*рана . Осим Муџахедина из исламских, али и некх европских земаља, ти одреди су попуњавани и домаћим муслиманима који су постали муџахедини, пошто су претходно прошли одговарајућу верску обуку. http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0:%D0%9D%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%92%D0%B5%D1%9A%D0%B5_%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B0 -Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 13:59

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B5%D0%B8%D0%BA - Шејх Махмуд Абу Абдул Азиз ал-Мунтесиб познатији као Барбароса или Риђобради је оснивач " http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB_%D0%9C%D1%83%D1%9F%D0%B0%D1%85%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD - Ел Муџахедин " одреда из састава Трећег корпуса муслиманске Армије Федерације БиХ у http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%91%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B5_%D0%B8_%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%86%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B5 - Федерацији БиХ .

Абу Абдел Азиз 'Барбароса' је један од најстаријих чланова организације " http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB-%D0%9A%D0%B0%D0%B8%D0%B4%D0%B0 - Ал Каида " коју је основао http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%B0_%D0%B1%D0%B8%D0%BD_%D0%9B%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BD - Осама бин Ладен и http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%90%D0%B1%D0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%85_%D0%90%D0%B7%D0%B0%D0%BC&action=edit&redlink=1 - Абдулах Азам . Он је добио почасно звање амира или војног команданта арабијских, авганистанских и других муџахедина из читавог свијета у Федерацији БиХ. Свој војни штаб за обуку и команду муџахединима је основао у селу http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B5%D1%85%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%9B%D0%B8&action=edit&redlink=1 - Мехурићи шест km од Бусоваче поред Тузле у Федерацији БиХ. Одред светих ратника или "Катебат http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB_%D0%9C%D1%83%D1%9F%D0%B0%D1%85%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD - Ел Муџахедин " је официјелно мобилисан на личну команду тадашњег председника и политичког и духовног вође муслимана у Федерацији БиХ, Алије Изетбеговића аутора злогласне Исламске декларације, коме је лично овај одред био потчињен у саставу Трећег корпуса муслиманске Армије БиХ за борбу против хришћана или како их сам Риђобради карактерише "невјерника", те борбу против хрватског Хрватско Вијеће Одбране и српске Војске Републике Српске.

Ријеч је о ветерану џихада, вођеног у Африци, на Кашмиру, Филипинима и у Авганистану, а у Федерацију БиХ га је послао лично Осама бин Ладен, како би "босанске муслимане научио исламу". Основао је први муџахедински камп у селу Мехурићи код Травника, обећавши да ће у Федерацију БиХ недуго послије тога стићи и друга "муслиманска браћа" - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%83%D1%9F%D0%B0%D1%85%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD - муџахедини - исламски свети ратници из цијелог свијета.

Барбароса је, тврде упућени, прави духовни вођа " http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB_%D0%9C%D1%83%D1%9F%D0%B0%D1%85%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD - Ел Муџахедин " одреда, харизматична личност, која је са лакоћом управљала људима, играјући на сигурну карту - вјерска осјећања. У књизи "Под заставом џихада" аутор Ненад Цвјетковић записао је да је Барбароса један од најдосљеднијих ученика доктора Абдулаха Азиза, вође модерног исламског фундаментализма, базираног на конзервативним ајетима к*рана.

У Федерацију БиХ је, наведено је у овој књизи, Абу Абдул Азиз стигао крајем августа 1992. године. У интервјуима објављеним у "Ал-Сирату" и "Сандеј тајмсу", Барбароса је признао да се лично састао са тадашњим предсједником Предсједништва Федерације БиХ Алијом Изетбеговићем, послије чега је обишао фронт и бацио се на посао - стварање базе за долазак неколико хиљада исламских (светих) џихад ратника.

Колико је Барбарос био близак Осами бин Ладену, испричао је својевремено и бивши кључни судански члан "Ал-Каиде" http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%8F%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BB_%D0%90%D1%85%D0%BC%D0%B5%D0%B4_%D0%B0%D0%BB-%D0%A4%D0%B0%D0%B4%D0%BB&action=edit&redlink=1 - Џамал Ахмед ал-Фадл . Његово признање у књизи "Ал-Каидин џихад у Европи - авганистанско-муслиманско-бошњачка мрежа" помиње један од водећих америчких аналитичара и стручњака за међународни тероризам http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%95%D0%B2%D0%B0%D0%BD_%D0%9A%D0%BE%D0%BB%D0%BC%D0%B0%D0%BD&action=edit&redlink=1 - Еван Колман . Фадла је, пише Колман, у јесен 1992. године http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%B0_%D0%B1%D0%B8%D0%BD_%D0%9B%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BD - Осама бин Ладен послао у Загреб, гдје је требало да се нађе и разговара са "Ал-Каидиним" емисарима у Федерацији БиХ. Били су то Барбароса, наводни хуманитарац http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%95%D0%BD%D0%B0%D0%BC_%D0%90%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%83%D1%82&action=edit&redlink=1 - Енам Арнаут и Бин Ладенов рођак http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%90%D0%B1%D1%83_%D0%97%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B8%D1%80_%D0%B0%D0%BB-%D0%9C%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B8&action=edit&redlink=1 - Абу Зубаир ал-Мадани , који ће касније и погинути у БиХ.

Абу Абдул Азиз ал-Мунтесиба није се дуго задржао у Федерацији БиХ. Добро упућени извори тврде да је Риђобради већ почетком 1993. године добио нови задатак - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%BE_%D0%B8_%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%85%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Космет . Послије тога је отишао из Федерације БиХ, а бригу о муџахединима предао је Египћанину http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%92%D0%B0%D1%85%D1%98%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D1%83_%D0%B0%D0%BB-%D0%9C%D0%B8%D1%81%D1%80%D0%B8%D1%98%D1%83&action=edit&redlink=1 - Вахјудину ал-Мисрију . Са Космета пут је Риђобрадог однио назад у Саудијску Арабију, гдје је 1996. године чак био и ухапшен због сумње да је учествовао у нападу на базу "Дахран". По изласку из затвора, наводно, Барбароса је уточиште пронашао у Авганистану, да би се послије тога опет вратио у Саудијску Арабију, гдје је поново ухапшен.

Барбароса западни обавјештајни кругови сматрају једним од најближих сарадника првог човјека "Ал-Каиде" Осаме бин Ладена. Истражни органи Српске Барбароса терете по командној одговорности као високог официра муслиманско-бошњачке Армије БиХ за злочине муџахедина, почињене током 1992. и 1993. године на подручју Доње Биоче, Црног Врха, Теслића и Подвележја над српским народом. Извори блиски полицији Српске, тврде да се Барбароса тренутно налази у једном од затвора у Саудијској Арабији.-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 14:02
Терористи секли главе Србима у име Алаха
18.09.2007.

Терористи%20секли%20главе%20Србима%20у%20име%20Алаха

БАЊАЛУКА - Бијељинска телевизија БН ТВ емитовала је део новог видео-снимка на коме је снимљен ратни пут јединице „Ел муџахедин“ у БиХ и стравични злочини које су припадници те јединице починили над Србима на подручју средње Босне, јавља Тањуг.

На снимцима се види како муџахедин „оштри секиру“ којом после одсеца главу српском војнику, а снимљен је и говор муџахедина који каже: „Зову нас терористима. Јесмо терористи и уништићемо све непријатеље Алаха“.

Поред ужасних снимака на којима се, поред мртвих и разбацаних на све стране виде и живи заробљени војници које муџахедини везују и злостављају на возућком ратишту, приказана је и утакмица коју играју муџахедини, који уместо лопте „шутирају одсечену главу“.

„Ел муџахид“ је била војна јединица, састављена од ратника из исламских земаља, који су, како сами кажу на тим снимцима, дошли у Босну да се „боре за Алаха“, а по одобрењу тадашњег ратног руководства БиХ, под чијом командом су били у саставу оружаних снага муслиманске Армије БиХ.

Та јединица формирана је 1993. године, а према снимцима, у августу исте године читана је наредба да се налазе у саставу Армије БиХ по одобрењу тадашњег ратног муслиманског руководства.

И на овим видео-снимцима се види долазак тадашњег председника БиХ и муслиманског ратног лидера Алије Изетбеговића у муџахедински камп.

Видео-снимци показују „муџахедински камп изнутра, њихово вежбање, живот, учење вере и спремање у борбу у „име Алаха“. Чују се ратни покличи муџахедина, а приказано је и читање наредбе да су од 13. августа 1993. године признати од „стране државе БиХ и у саставу оружаних снага тадашње муслиманске БиХ“ и да су они ту у „име Алаха“.

До ових снимака дошао је Савез логораша Републике Српске, чији председник Бранислав Дукић каже да су снимци дошли с муслиманске стране. Дукић је изјавио да и међу муслиманима има „оних који хоће да се докаже истина о боравку муџахедина у Босни и њиховим ратним злочинима почињеним на подручју средње Босне“.

Занимљиво је да су у муџахединском кампу живеле и жене, обучене строго по муслиманских прописима, и деца, која су била у војним униформама, а једна девојчица приказана је како држи пиштољ „шкорпион“.

Јединица „Ел муџахид“, како се на крају тог видео-материјала тврди, крајем рата имала је око 1.000 бораца, међу којима је било око 700 муслимана, које су они током рата регрутовали у своју јединицу од домаћих муслимана, и 300 страних ратника из исламских земаља.

Недавно су се на Интернету појавили и ратни видео-снимци опроштаја од муџахедина, којима се обраћају тадашњи начелник Главног штаба муслиманске Армије БиХ и хашки оптуженик генерал Расим Делић и командант Трећег корпуса Армије БиХ Сакиб Махмуљин.

Делове видео-материјала, назван „Џихад у Босни“, које је емитовала БН ТВ, биће, према најавама, вечерас објављени у информативној емисији Радио-телевизије Републике Српске.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 14:03
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

........
strogi pravila na izlamot se

SITE MUSLIMANI TREBA DA BIDAT MUDZAHEDINI I DA SE BORAT EDEN POKRAJ DRUG KOGA IMA POTREBA

MUDZAHEDINETE NE SMEAT DA UBIVAT NEVINI LUGE ( DECA ZENI STARCI CIVILI I ZALOZNICII)

MUDZAHEDINOT SE BORI DO MOMENTOT KOGA NEPRIJATELOT KE POCNE DA SE POVLEKUVA, NE SME DA TRCA PO NEPRIJATELOT I DA GO UBIE AKO TOJ POCNAL DA SE POVLECE

NE SMEE DA GI UBIVA I MALTRETIRA ZAFATENITE ZALOZNICI, TUKU KE GI CUVA I KE GI HRANI KAKO SVOETO SEMEJSTVO, PO ZAVRSUVANJE NA VOJNATA KE TREBA DA GI PUSTAT ILI AKO SAKA DA OSTANE TOGAS KE TREBA DA MU OBEZBEDI USLOVI ZA ZIVOT


NE SMEE MUDZAHEDINOT PRV DA NAPAGA


MIDZAHEDINOT NE SMEE DA URIVA VERSKI OBJEKTI NA DRUGI VERI, NE SMEE DA UNISTUVA POLINJA NI DA NAPRAVI PRITISOK VRZ DRUGITE PRIPADNICI NA DRUGI VERI ZA DA GI KONVERTIRA VO MUSLIMANI, MORA DA SE POCITUVA VERATA NA DRUGITE.
Како да го сфатиме твоево објаснение или дефиниција за муџахедините во контекст на пасусите кои ги испратив погоре?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 19:37
ќе појасни културно само му треба време ....... која е разликата и дали воопшто е има , помеѓу вехабиите и муџахедините . и секако  , кои и што всушност се муџахедините намигнување  ..... дали се тие финлниот производ на вахабиите или нешто сосем поинакво ..................

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 19:45
Koga gi gledam tie sliki stvarno mislam ponekogas da ne pisuvam, nikoj ne rece deka nema luge koi vo ime na All-llah ubivat , no dali muslimanite im davat podrska na tie, sekako deka ne, jas tuka gledav nekoi sliki od mudzahedini i nekoj text kade pisuva deka imalo nekoi ubieni srbi od strana na mudzahedinite, ajde da napravime edna sporedba, kolku srbi se ubieni od mudzahdinite, sakam brojka, posto jas ne znam kolku e brojot, ali sepak sum siguren deka ke bide 10000 pati pomal brojot na ubieni srbi od stranata na mudzahedinite, za razlika na 350.000 bosanci sto se ubieni od  srbi.
-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 19:58
но никаде и не прочитав дека некој од муслиманите ги обвинува и се оградува од нивните постапки ......... како на пример што христијаните тоа го сторија по повод случувањата во босна . го формираа ХАГ намигнување

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 21:57
бројките се ирелевантни ............ важна е разликата ....... мислам дека се многу помалку оние кои преку патот на вахабии стигаат до тоа да бидат муџахедини во однос на вистинските верници кои на толкувањето на верата гледаат поразлично од оние кои се помалку но сепак ги почитуваат , респектираат и се плашат од нив ....... зошто е тоа така ? ..........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 22:47
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

Koga gi gledam tie sliki stvarno mislam ponekogas da ne pisuvam, nikoj ne rece deka nema luge koi vo ime na All-llah ubivat , no dali muslimanite im davat podrska na tie, sekako deka ne, jas tuka gledav nekoi sliki od mudzahedini i nekoj text kade pisuva deka imalo nekoi ubieni srbi od strana na mudzahedinite, ajde da napravime edna sporedba, kolku srbi se ubieni od mudzahdinite, sakam brojka, posto jas ne znam kolku e brojot, ali sepak sum siguren deka ke bide 10000 pati pomal brojot na ubieni srbi od stranata na mudzahedinite, za razlika na 350.000 bosanci sto se ubieni od mirolubivite srbi.

jas ne znam stvarno koj e po mudzahedin tuka , samite mudzahedini ili srpskata armija koja ubila milioni luge.


Eпа нели погоре велиш “SITE MUSLIMANI TREBA DA BIDAT MUDZAHEDINI I DA SE BORAT EDEN POKRAJ DRUG KOGA IMA POTREBA

MUDZAHEDINETE NE SMEAT DA UBIVAT NEVINI LUGE ( DECA ZENI STARCI CIVILI I ZALOZNICII) “

а ваму ги споредуваш демек кој е поголем муџахедин-Србите убијци или самите муџахедини?

Значи сепак целта на муџахединот е да убива во името на алах, така?

И ако секој муслиман треба да биде муџахедин, тогаш значи дека треба да убива.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 22:51
MUDZAHEDINETE NE SMEAT DA UBIVAT NEVINI LUGE ( DECA ZENI STARCI CIVILI I ZALOZNICII)
 
 
а кој ги коле пред ТВ камери заложниците во Ирак или Авганистан ? збунетост


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 22:52
SITE MUSLIMANI TREBA DA BIDAT MUDZAHEDINI I DA SE BORAT EDEN POKRAJ DRUG KOGA IMA POTREBA
 
 
 
светите воини , муџахедините треба да војуваат ...... против кого и зошто збунетост


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 22:56
И ако секој муслиман треба да биде муџахедин
 
 
сепак , на крај се се сведува на тоа .......... света војна и повторно ќе прашам ....... ПРОТИВ КОГО збунетост


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Сварог
Датум на внесување: 29.Јули.2009 во 01:45
Против сите други кои не се муслимани.Крај на прича фала за аплауз.-------------
Европа для Славян
Meine Ehre Heisst Treue
Русский доброволец, руку братьям дай,
Будь готов бороться до конца.


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 29.Јули.2009 во 02:24
maria magdalena ti gi sporeduvas mudzahedinite so ubijci , i stom taka mislis jas zatoa ti pisav, deka ako se navistina tie ubijci , togas toa se site koi vodat vojni.


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 29.Јули.2009 во 09:34
ај кажи по колкав месечен надомест добиваат од фондовите на радикалните исламисти од арапскиот свет , оние кои кај нас почнаа да го толкуваат к*ранот на начин на кој го толкуаваат рдикалните исламисти и следно на тоа , стана вахабии намигнување

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 29.Јули.2009 во 21:46
e toa ne znam jas, odi prasaj nekoj muhadzedin i ke ti kaze kolku pari primat. muslimanite nikogas ne vojuvat za pari, vojnata e moralen cin, a tie sto vojuvat za pari tie za mene se prodadeni dusi


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 29.Јули.2009 во 21:56

а кој спомена дека се работи за муџахедините ? ... се однесуваше на вахабиите ...... а муџахедините секако дека војуваат бесплатно ..... само се уште не е објасни целта на нивната војна  и моралниот чин ..... против кого и зошто .......... сепак мора да има објаснување на нивниот “ морален “ чин да во името на бога убиваат невини и недолжни цивили ................. ова е мислам нешто кое и самиот добро го знаеш намигнување “ MUDZAHEDINETE NE SMEAT DA UBIVAT NEVINI LUGE ( DECA ZENI STARCI CIVILI I ZALOZNICII)  “ ...............-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 29.Јули.2009 во 22:14
celta na nivnata vojna e da ne dozvolat na nivna teritorija nekoj da im kaze kako da ziveat, e stom nekoj saka da im se mesa vo nivniot zivot, togas neka cekat i odgovor


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 29.Јули.2009 во 22:26

ЛАЖЕШ голема%20насмевка  ......... и самиот знаеш дека не е така и дека ова што го напиша не поминува ни кај осмоодделенци ...... а да не зборуваме и а тоа како одеднаш се трансформираш од демократ во муџахедин намигнување-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 29.Јули.2009 во 23:12
dzabe e sto jas gubam vreme da ti objasna na tebe nesto,


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 29.Јули.2009 во 23:50
Објасни ми тогаш мене.
Мели е контрадикторно да не смее да убива а ваму разнесува автобуси, школи...
Дури и школи постојат каде децата се обучуваат за “алахови маченици“ .
М?А?-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 30.Јули.2009 во 00:22
maria prijatelke moja, jas ubavo ti kazav sto ne uci svetata kniga, a dali toa ke go pocituva nekoi ili ke prevzeme nesto na svoja glava, za toa ke odgovara pred Boga.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 30.Јули.2009 во 00:35
Па и во Светата Книга си пишува за војни според тоа...како да се разликува еден муслиман од вехабија т.е. муџахедин?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 30.Јули.2009 во 00:53
od prv pogled sigurno nema da se razlikuva, bidejki site luge sme isti , nikoj nema nekoj pecat za da bide porazlicen od drugite, no ako sakas da gi analiziras togas mora da se druzis so niv, no pred toa da go procitas Koranot, i samo so razgovor ke dooznaes koj e vistinski vernik a koj ne e.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 30.Јули.2009 во 01:39
Со разговор веруивај ни брат ми не можам да го проценам, а камо ли некој дали е вистински верник или не.
Делата покажуваат, тие се надворешна манифестација на тоа какви сме.
-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Јули.2009 во 11:45
“ jas ubavo ti kazav sto ne uci svetata kniga, a dali toa ke go pocituva nekoi ili ke prevzeme nesto na svoja glava, za toa ke odgovara pred Boga “  газење%20од%20смеење
 
а муџахедините како убијци во името на бога ќе добијат почесно место во џенетот ........ да живеат со 70 и кусур девици ...... врти , сучи , од една страна вели не убивај ама затоа од друга , ако убиеш во мое име следува награда ........... па сега , објаснувај како објаснуваш сепак се се сведува на едно ........ извртување на зборовите за да му се замачкаат очите на оној кој треба да биде елиминиран зошто не верува во она во што веруваат вахабиите кои подоцна нормално , по сила на повикот стануваат муџахедини голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 30.Јули.2009 во 21:38
marsall so kogo zboruvas, so sebe, za tebe beloto bilo crno sekogas, i taka ke ostane, nema sto da ti objasnam jas, od tebe i Gospod krenal raka, a zosto da ne krenam i jas, tvoja rabota e samo da prasas a nikogas da gi slusnes odgovorite, taka da ne me zamaraj, ciao


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 30.Јули.2009 во 22:45
патетичен одговор на едноставно прашање .......
ех колку боли кога паѓа маската на демокраЦијата и  аспирации за тоа  кое никогаш нема да биде достигнато токму поради она за кое постојат вахабиите и муџахедините .......... да се забрани секој обид да се размислува поинаку и по своја воља намигнување ............


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 31.Јули.2009 во 14:57
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

патетичен одговор на едноставно прашање .......
ех колку боли кога паѓа маската на демокраЦијата и  аспирации за тоа  кое никогаш нема да биде достигнато токму поради она за кое постојат вахабиите и муџахедините .......... да се забрани секој обид да се размислува поинаку и по своја воља намигнување ............


Која религија има демократски елементи според тебе?

Прочитај ја страницава и кажи ми која е разликата..

http://www.bible-koran.com/English/Holly_war/holly_war.html

Сите верници се исти, во име на бога убиваат ЧОВЕЧКИ СУШТЕСТВА... зошто? Секој верник (екстремен, од која било страна, најмалце има да напаѓа и генерализира друга тсрана бидејки нема никаква разлика)

Дали е нормално убивање на цивили?

1. Дали е нормално да се нападне Ирак од страна на САД?
2. Дали е нормално да постои затвор како Гватанамо?...

Многу форумаши чинам велат: “во љубовта и војната се е дозвлено“, но само како некому му одговара, ако не е во негов интерес тогаш тоа правило не важи, нали?

Уште една паралела, Солунските атентатори, дали е сличен чинот на активностите? или тоа за нас представува акт на народноослободителна борба од окупаторот? Дали САД го окупира Ирак? (иако знаеме дека анексијата на Ирак беше од интерес поради нафтата а не безбедносен проблем, НЕМА ОРУЖЈЕ, нема хемиско и биолошко)

Верските фанатици се болен отпадок на сите религии, дали исламски или христијански, и самото префрлување на топката од една на друга страна не е решение, туку подлабок јаз.

http://skepticsannotatedbible.com/says_about/holywar.html

http://skepticsannotatedbible.com/Quran/says_about/holywar.html

(религии... )

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 01.Август.2009 во 08:46
Добро би било да грешиме, само светските медиуми не демантираат.
Босна база на исламски терористиБосна и Херцеговина има развиена мрежа за поддршка на исламски терористи и на нејзината територија се наоѓаат околу 80 важни лица од светот на тероризмот, заштитени со нов идентитет, тврди Џевад Галиашевиќ, член на експертскиот тим за Југоисточна Европа за борба против тероризмот.
- БиХ е база на исламски терористи, тие живеат тука мирно - рече Галиашевиќ по повод бегството на Караи Камел бин Али, познат како Абу Хамза. Тој е граѓанин на БиХ од туниско потекло и завчера побегна од затворот во Зеница.
Галиашевиќ вели дека Абу Хамза е еден од најопасните терористи во светот и е „клучно име во Ал каеда“.
Галиашевиќ својата теорија ја потврдува и со фактот дека во речиси сите светски терористички акции меѓу уапсените има лица со босанско државјанство.

-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 01.Август.2009 во 09:52
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:Која религија има демократски елементи според тебе?

Прочитај ја страницава и кажи ми која е разликата..

http://www.bible-koran.com/English/Holly_war/holly_war.html

Сите верници се исти, во име на бога убиваат ЧОВЕЧКИ СУШТЕСТВА... зошто? Секој верник (екстремен, од која било страна, најмалце има да напаѓа и генерализира друга тсрана бидејки нема никаква разлика)

Дали е нормално убивање на цивили?

1. Дали е нормално да се нападне Ирак од страна на САД?
2. Дали е нормално да постои затвор како Гватанамо?...

Многу форумаши чинам велат: “во љубовта и војната се е дозвлено“, но само како некому му одговара, ако не е во негов интерес тогаш тоа правило не важи, нали?

Уште една паралела, Солунските атентатори, дали е сличен чинот на активностите? или тоа за нас представува акт на народноослободителна борба од окупаторот? Дали САД го окупира Ирак? (иако знаеме дека анексијата на Ирак беше од интерес поради нафтата а не безбедносен проблем, НЕМА ОРУЖЈЕ, нема хемиско и биолошко)

Верските фанатици се болен отпадок на сите религии, дали исламски или христијански, и самото префрлување на топката од една на друга страна не е решение, туку подлабок јаз.

http://skepticsannotatedbible.com/says_about/holywar.html

http://skepticsannotatedbible.com/Quran/says_about/holywar.html

(религии... )
 
 
во една прилика , на вероисповед напишав дека религијата е таа која ги раздвојува а не спојува луѓето ....... а демократија во религија никаде не побарав ..... она што го напишав , “ паѓа маската на демокраЦијата “ , се однесуваше на оние кои ги поддржуваат вахабиите и муџахедините а од друга страна прокламираат дека се борци за демократија и човекови права и слободи ....... зошто сад го нападна ирак ? ...... интересно прашање на кое ќе ти одговорам со контрапрашање ...... зошто сад извршија насилно отцепување на територија на меѓународно призната држава која територија беше прогласена за “ држава “ и признаена САМО ОД АМЕРИКАНСКИТЕ САТЕЛИТИ вклуќувајќи не и нас ....Република Македонија ......
туку , да не се оддалечуваме од темата ...... запознат ли си со состојбата на муџахедините во босна ? делот по контрола на “ бошњаците “ . запознат ли си со состојбата на експанзија на радикалниот ислам во санџак и македонија ? ..... знаеш ли воопшто кој сето тоа го финансира и за каква цел ? ......... и да . знам дека во ниту една религија нема демократија .но , за разлика од религијата во која вахабиите и муџахедините се во функција на “ свети воини “ , во останатите барем обичниот верник има право да размислува со своја глава ......... не знам колку си запознат со основните работи во исламот ......... не според она што пишува во к*ранот туку во оној обичниот , секојдневниот живот ....... зошто , едно е да се живее а друго да се чита што пишува ........ хартијата трпи се и сешто ............


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 01.Август.2009 во 15:54
Koranot ne trpi se i sesto, koranot nema ni bukva poveke od toa sto Allah go napisal, deneska imas koran i na makedopnski i mzoes da go citas , pa posle da debatiras, i ti preporacuvam da go citas bidejki posle toa nema da se kaes sto si "izgubil" vreme, se razbira ako si od tie sto citat, i na pisuvaj tuka toa sto tvoite emocii ti kazuvat, ne bidi samouk koga ne znes nisto za islamskata vera,

zemi go Koranot i citaj go , i najdi gi tie zborovi kaj e dozvoeno ubistvo , i posle kazi mi mene na koja stranica e toa, ajde cekam .....

tie vehabi ili mudzahedini sto ubivat se isti kako tebe sto koranot nikogas na raka go nemat zemeno.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 01.Август.2009 во 15:56
ако судиме според делата на муџахедините  а не напишаното , тогаш некој кој треба да го почитува она што го чита , или е неписмен или има проблем со толкување на прочитаното .................

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 01.Август.2009 во 16:24
znaci ne treba da veruvame samo vo toa sto slusame ili gledame, tuku podobro ke bide da veruvame na toa sto ke go citame


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 01.Август.2009 во 17:30

Jas sum za sekularisticko opstestvoголемо%20гушкање

Politika-bez religija
 
A ovie sto se mudzahedinite i drugive gomna od drugi veri ne treba da se tolerirat vo nitu edna drzavaлутина
 
Za niv samo voena agresija treba nisto drugo,,,ova ne vazi samo za hrisjanite i muslimanite tuku za site religii vazi tie sto se fanatici. Isto taka protiv sum da se gradi sekade dzamii i crkviлутина


-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 01.Август.2009 во 17:32
Polaris greska si brat, ni crkvata ni dzamijata ne propoveduvat za omraza i vojni, kamo da ima dzamija ili crkva na sekoj kjos.


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 01.Август.2009 во 17:44
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

Polaris greska si brat, ni crkvata ni dzamijata ne propoveduvat za omraza i vojni, kamo da ima dzamija ili crkva na sekoj kjos.
 
нека%20ти%20е%20срам obratno, crkvite i dzamiite pravat sekakvi problemi vo edna drzava,zatoa sto religijata ja mesat so politikata,toa e isto dodavanje benzin vo ogan,, Ednas za sekogas niz celiot svet hodzite i popoite treba da razberat deka ne treba da se vmesat na politikata, kaj sto ne im e mestoto ne treba da se pikat, a koj sto saka cesno i posteno moze slobodno da se moli na gospod a ne da vrtat 300 politiki vo ime na religijata  i boga, ova vazi i za hrisjanite i za muslimanite i za evreite...


-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 01.Август.2009 во 17:48
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

Polaris greska si brat, ni crkvata ni dzamijata ne propoveduvat za omraza i vojni, kamo da ima dzamija ili crkva na sekoj kjos.
Jas bi rekol malku poinaku: Kamo da ima sto povekje vistinski vernici vo srce koi imaat stravopocit od Bog, togas svetot ke bide mnogu ubavo mesto za ziveenje.

Nikoj nema da se mrazi , nema da ima vojni...Ke dojde i toa vreme,AMIN!


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 01.Август.2009 во 18:04
So tebe sum KingDavid


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 01.Август.2009 во 18:12

I jas sum so tebe kumanovaboy. BOG neka te blagoslovi!
Daj Boze da ima VISTINSKI VERNICI koi VISTINSKI se plasat od BOG i ne pravat zlo na bliznite, togas ke dojde rajot na zemjata. Dosta ni e veke od nacionalizmi i od delbi na verska osnova . Site poteknuvame od isti luge i treba da ziveeme kako braka i sestri na ovaa planeta i da se grizime za nea.


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 02.Август.2009 во 00:07
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

Која религија има демократски елементи според тебе? Прочитај ја страницава и кажи ми која е разликата.. http://www.bible-koran.com/English/Holly_war/holly_war.html Сите верници се исти, во име на бога убиваат ЧОВЕЧКИ СУШТЕСТВА... зошто? Секој верник (екстремен, од која било страна, најмалце има да напаѓа и генерализира друга тсрана бидејки нема никаква разлика) Дали е нормално убивање на цивили? 1. Дали е нормално да се нападне Ирак од страна на САД? 2. Дали е нормално да постои затвор како Гватанамо?... Многу форумаши чинам велат: “во љубовта и војната се е дозвлено“, но само како некому му одговара, ако не е во негов интерес тогаш тоа правило не важи, нали? Уште една паралела, Солунските атентатори, дали е сличен чинот на активностите? или тоа за нас представува акт на народноослободителна борба од окупаторот? Дали САД го окупира Ирак? (иако знаеме дека анексијата на Ирак беше од интерес поради нафтата а не безбедносен проблем, НЕМА ОРУЖЈЕ, нема хемиско и биолошко) Верските фанатици се болен отпадок на сите религии, дали исламски или христијански, и самото префрлување на топката од една на друга страна не е решение, туку подлабок јаз. http://skepticsannotatedbible.com/says_about/holywar.html http://skepticsannotatedbible.com/Quran/says_about/holywar.html (религии... )


 

 

во една прилика , на вероисповед напишав дека религијата е таа која ги раздвојува а не спојува луѓето ....... а демократија во религија никаде не побарав ..... она што го напишав , “ паѓа маската на демокраЦијата “ , се однесуваше на оние кои ги поддржуваат вахабиите и муџахедините а од друга страна прокламираат дека се борци за демократија и човекови права и слободи ....... зошто сад го нападна ирак ? ...... интересно прашање на кое ќе ти одговорам со контрапрашање ...... зошто сад извршија насилно отцепување на територија на меѓународно призната држава која територија беше прогласена за “ држава “ и признаена САМО ОД АМЕРИКАНСКИТЕ САТЕЛИТИ вклуќувајќи не и нас ....Република Македонија ......

туку , да не се оддалечуваме од темата ...... запознат ли си со состојбата на муџахедините во босна ? делот по контрола на “ бошњаците “ . запознат ли си со состојбата на експанзија на радикалниот ислам во санџак и македонија ? ..... знаеш ли воопшто кој сето тоа го финансира и за каква цел ? ......... и да . знам дека во ниту една религија нема демократија .но , за разлика од религијата во која вахабиите и муџахедините се во функција на “ свети воини “ , во останатите барем обичниот верник има право да размислува со своја глава ......... не знам колку си запознат со основните работи во исламот ......... не според она што пишува во к*ранот туку во оној обичниот , секојдневниот живот ....... зошто , едно е да се живее а друго да се чита што пишува ........ хартијата трпи се и сешто ............


Дефинитивно говориш селектирано...

Во еден твој коментар потенцираш дека Караџиќ бил невин и покрај тоа што се убиени НАД 8000 ЛУЃЕ... Таквиот коментар докажува за твојата СЕЛЕКТИВНОСТ (што мислиш какви се чуствата на наши сограшани со Босанска националност, како некој да каже во Србија, Хитлер и Германците немаат врска со Крагуевац и Краљево...)не е размена на мислење туку иронично и саркастично обвинување. Зошто упорно завзимаш само една страна? Зошто се дава акцент на зло само на една од религиите? (сите се исти, не знам дали ги прочита веб страниците што ги постирав?)

Се чуствува голема фрустрација, се чуствува селективност, се чуствуа конфузија кај тебе, и секако користиш “морални“ прашања а не психолошки без да се прашаш што и како доѓло до слевање на Муџахедини во Босна/ Колку Руси, Украинци, Македонци, и голем дел од Православниот свет учешствуваше во таа војна и од КОИ ПРИЧИНИ?

РЕЛИГИОЗНИ? Како нив да ги наречеме?

Велиш отцепување на дел од суверена земја? Југославија исто така беше држава и се разтури, зошто?
Зошто мислиш дека отцепениот дел е баш на тие другите?

Според логиката која ти ја водиш, Турците имаат право да ја побарат територијата на овој дел на балканот поради најдолгиот период на владеење после Византија.

Мешање на Муџахедините е од политичка конотација кај тебе, прашаето е, дали се потребни тие групации на балканот, што е и топикот. За мене лично, а и така мислам, да не беше религиозната војна во бившата Југославија/Босна, немаше ниту муџахедини да има ниту ке помислеа да дојдат на балканот. Можеме голема благодарност да ја препишеме и на двете религиозно фанатички страни.
Босна де факто стана независна држава 1992, мислам дека беше и Де Јуре, но аспирациите на поединци беа поголеми и го занеме резултатот.

Мене лично религиозни емоции не ме наведуваат селективно да генерализирам, дали демокраЦија или човекови права, се додека логиката ме води, ке си газам на земјата.... за другите не знам.

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 12:59

гледам дека анализите на соговорниците ти се примарен и “ силен “ аргумент во изнесување на своите ставови ......... а оправданоста на појавата на муџахедини во босна е ставаш во тесна врска со “ верската “ војна која се водеше во босна ........... според тебе , појавата на исламски радикални елементи  во  кој својот дел секогаш го наоѓаат и муџахедините во РМ е нешто како одговор на радикализирање на ситуацијата на меѓуконфесионале план ? ......... војната во босна како повод за појава на муџахедини е наметнаа токму исламските радикални структури а никако србите или хрватите ..... средствата кои во вид на парична и политичка поддршка доаѓаа од исламскиот свет за реализирање на идејата “ ЗЕТРА “ беа  повод за доаѓање на муџахедините во босна како свети воини во одбрана на исламските вредности во босна ........ кои се мотивите за нивна појава на територијата на РМ  и санџак ? ............. која е опасноста од нивното постоење ? ......... велиш , “ Според логиката која ти ја водиш, Турците имаат право да ја побарат територијата на овој дел на балканот “  ......... а јас те прашувам , знаеш ли дека не си ни милиметар далеку од вистината само што јас тоа не го тврдам како свој заклучок туку само се обидувам да е доловам  вистината и “ оправданоста “ за појавата на муџахедини на овој дел од балканот   , изнесена преку зборовите на поранешниот турски претседател Тургут Озал , дадена при една средба со алија изметбеговиќ , изјава во која доследно кажа дека славната турска империја повторно ќе се протега од кинескиот зид до обалите на јадранското море ................-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: afrodit
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 14:00
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

гледам дека анализите на соговорниците ти се примарен и “ силен “ аргумент во изнесување на своите ставови ......... а оправданоста на појавата на муџахедини во босна е ставаш во тесна врска со “ верската “ војна која се водеше во босна ........... според тебе , појавата на исламски радикални елементи  во  кој својот дел секогаш го наоѓаат и муџахедините во РМ е нешто како одговор на радикализирање на ситуацијата на меѓуконфесионале план ? ......... војната во босна како повод за појава на муџахедини е наметнаа токму исламските радикални структури а никако србите или хрватите ..... средствата кои во вид на парична и политичка поддршка доаѓаа од исламскиот свет за реализирање на идејата “ ЗЕТРА “ беа  повод за доаѓање на муџахедините во босна како свети воини во одбрана на исламските вредности во босна ........ кои се мотивите за нивна појава на територијата на РМ  и санџак ? ............. која е опасноста од нивното постоење ? ......... велиш , “ Според логиката која ти ја водиш, Турците имаат право да ја побарат територијата на овој дел на балканот “  ......... а јас те прашувам , знаеш ли дека не си ни милиметар далеку од вистината само што јас тоа не го тврдам како свој заклучок туку само се обидувам да е доловам  вистината и “ оправданоста “ за појавата на муџахедини на овој дел од балканот   , изнесена преку зборовите на поранешниот турски претседател Тургут Озал , дадена при една средба со алија изметбеговиќ , изјава во која доследно кажа дека славната турска империја повторно ќе се протега од кинескиот зид до обалите на јадранското море ................
Во право е МАРШАЛ,зарем и овој вест од американците беше случајно


Турција ќе ја обнови Отоманската империја

Турција почна да ја зајакнува моќта во регионот и до 2040 година ќе биде единствена супер сила во тој регион и ќе има власт над земјите на поранешната Отоманска империја, според прогнозата на раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ Џорџ Фридман.

Весникот „Сабах“ истакнува дека е неопходно да се обрне внимание на таа прогноза, имајќи предвид дека Фридман е раководител на еден од најважните центри за стратешки истражувања во САД и е близок до Пентагон.

„Уште отсега можете да ги видите трагите на загосподарувањето, кои Турција ќе ги изгради во регионот на поранешната Отоманска империја“, истакна Фридман.

Тој тврди дека тој процес веќе започнал. Според него, што се однесува до исламските земји во регионот, влијанието на Турција во тие земји непрекинато расте и таа започнала дури и да доминира во регионот.

Фридман додава дека Турција развива врски со Албанија и со Србија на Балканот, а на Кавказ изградила моќен сојуз со Грузија и со Азербејџан.

Тој оценува дека Турција има две карактерни особини - има „жива“ економија и многу силна армија, пренесува МИА.

Според него, сега Турција ја има 17-та по големина економија во светот, а според неговите прогнози, до 2020 ќе се придвижи до 10-то место по тој показател.

Најважната предност на Турција, според Фридман, е нејзината географска структура. Раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ смета дека Турција поседува се што е неопходно, за да биде регионална сила и во регионот нема друга таква земја.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=105259


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 14:01
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

гледам дека анализите на соговорниците ти се примарен и “ силен “ аргумент во изнесување на своите ставови ......... а оправданоста на појавата на муџахедини во босна е ставаш во тесна врска со “ верската “ војна која се водеше во босна ........... според тебе , појавата на исламски радикални елементи  во  кој својот дел секогаш го наоѓаат и муџахедините во РМ е нешто како одговор на радикализирање на ситуацијата на меѓуконфесионале план ? ......... војната во босна како повод за појава на муџахедини е наметнаа токму исламските радикални структури а никако србите или хрватите ..... средствата кои во вид на парична и политичка поддршка доаѓаа од исламскиот свет за реализирање на идејата “ ЗЕТРА “ беа  повод за доаѓање на муџахедините во босна како свети воини во одбрана на исламските вредности во босна ........ кои се мотивите за нивна појава на територијата на РМ  и санџак ? ............. која е опасноста од нивното постоење ? ......... велиш , “ Според логиката која ти ја водиш, Турците имаат право да ја побарат територијата на овој дел на балканот “  ......... а јас те прашувам , знаеш ли дека не си ни милиметар далеку од вистината само што јас тоа не го тврдам како свој заклучок туку само се обидувам да е доловам  вистината и “ оправданоста “ за појавата на муџахедини на овој дел од балканот   , изнесена преку зборовите на поранешниот турски претседател Тургут Озал , дадена при една средба со алија изметбеговиќ , изјава во која доследно кажа дека славната турска империја повторно ќе се протега од кинескиот зид до обалите на јадранското море ................војната во босна како повод за појава на муџахедини е наметнаа токму исламските радикални структури а никако србите или хрватите

А војната во Хрватска? Да не ја започнаа Муџахедините? Во Словенија? исто така Муџахедините? Или Балканскиот национализам кој беше во пораст?

И јас “гледам“ дека имам раво да дадам мислење на некоја индивидуа која мислам дека селектира, и секако имам право да анализирам што сака соговорникот да каже што не е никакво прекршување на правилата на форумот. Или мислиш дека не смеам да изнесам мислење дека некој ја пренасочува проблематиката.

Муџахедините не дојдоа на балканот пред војната, немаше ниу М од нив. Разлогот на доаѓањето на верските фанатици, не само муџахедините туку и други верски фанатици од Украина, Русија и некои други христијански земји завземаа страна. Која е разликата во тие верски фанатици?

Не ми се допаѓа ниту мене што имаме различни толкувања, и што индивидуално “се препукуваме“, но едно е вистинито, дека имаме различен аспект кон состојбите на блаканот.

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 14:16
убаво е кога човек сака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 14:32
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

убаво е кога човек ака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............


Не, не и не. Виновниците си имаат име и презиме, ниту генерализирам дека СРБИТЕ се криви ниту имам намера цел народ(Срби, Хрвати, Босанци) да обвинувам за идеологијата на некои индивидуи кој во тој период си направија дела која е за осуда.
Разликата е во тоа што јас не завземам ничив став, ниту идеологија, ниту давам политичка подршка, само го посочувам разлогот за доаѓањето на муџахедините на балканот.

“Религиозните воини“ има од двете страни и треба да се елиминираат сите радикални групации,

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 14:37
делата на поединците дојдоа како резултат на намерите на други поединци поддржани во својата намера да создадат нешто на темелите на некогашната отоманска империја ..............
разлогот на “ доаѓањето “ е тој ....... и кој рече дека само дојдоа ? .....
нив никој не ги произведува за да некој ги увезе ......... тие самите се јавуваат онаму каде сметаат дека ќе бидат поддржани од останатиот дел на верниците и секако , финанскиски поткрепени од  застапниците на идеологијата за која се подготвени да гинат ........ муџахедините не се производ туку РЕЗУЛТАТ на нечија верска идеологија поткрепена со политичките прилики на одреден простор ..............


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 15:22
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

убаво е кога човек сака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............
 
 
Za idejata ZETRA naj mnogu posakuvaa islamskite radikalisti a ne turcite,a sto se odnesuva za idejata Osmanli Imparatorlugu toa ke se realizira,gledam deka i amerikancite go imat sfakano toa deka po poleka ke se ostvaruva toa za nekolku godini isklucivo na nacionalna baza a ne na versa baza..намигнување Se  uste taja ideja postoi: Amerikancite na bliskiot istok, a turcite na balkanotголема%20насмевка


-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 15:58
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

убаво е кога човек сака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............

 

 

Za idejata ZETRA naj mnogu posakuvaa islamskite radikalisti a ne turcite,a sto se odnesuva za idejata Osmanli Imparatorlugu toa ke se realizira,gledam deka i amerikancite go imat sfakano toa deka po poleka ke se ostvaruva toa za nekolku godini isklucivo na nacionalna baza a ne na versa baza..намигнување Se  uste taja ideja postoi: Amerikancite na bliskiot istok, a turcite na balkanotголема%20насмевкаNema sansi za Osmanli Imparatorlugu da se realizira. I samata Turcija saka vo EU. Site drzavi na Balkanot ke bidat vo EU, vklucuvajki ja i Turcija, ako ja zadrzi sekularnosta na drzavata.


Постирано од: Џон Траконтра
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 16:01
Абе пријетеле... кој со американците земји дели, на крај неговата ја делат. Дан дојде време - кога нема веќе да им требате, како албанциве на блканов, па лека полека да почнат да ги соколат к*рдите -позади вашиот грб. Па да видиш кои империјалистички мегаломании ке се остварат... жВе читам и се смеам, па турција 20-30 години ја моли германија и франција за ЕУ. Па нас ке не примат побрзо- ево која е позицијата на турција - Да сме реални...
А и америчкиот интерес од регионот ке заврши - со доцрпувањето на нафтата од блискиот исток.... а после тоа - турција само ке е беззначајна туристичка дестинација...


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 18:43
Originally posted by Џон Траконтра Џон Траконтра напиша:

Абе пријетеле... кој со американците земји дели, на крај неговата ја делат. Дан дојде време - кога нема веќе да им требате, како албанциве на блканов, па лека полека да почнат да ги соколат к*рдите -позади вашиот грб. Па да видиш кои империјалистички мегаломании ке се остварат... жВе читам и се смеам, па турција 20-30 години ја моли германија и франција за ЕУ. Па нас ке не примат побрзо- ево која е позицијата на турција - Да сме реални...
А и америчкиот интерес од регионот ке заврши - со доцрпувањето на нафтата од блискиот исток.... а после тоа - турција само ке е беззначајна туристичка дестинација...
 
 

Kako prvo Turcija ne  e Makedonija albanija ili Kosovo ili pak Srbija, Turcija e megu 15 te vodecki ekonomii na svetot,Turcija e sedma voena sila,Turcija ima naj jaka stratesko mesto na balkanov,60% od Nabucco proketot za gas ke pominuva preku Turicja za EU,na Turcija ne im treba EU tie se jaki i ekonomski i voeno, no celata rabota e amanetot od Ataturk Turcija da bide del od EU tuka e rabotava,75% od turski gragani se protiv EU,no politickite partii na Turcija samo zaradi starite politiki na Ataturk sakat Turcija da bide del od EU,ne sakat zaradi ekonomski ili voeni pricini pak ke povtoruvam Turcija ne e zavisna od EU nitu 1% no rabotava e sto mora da se odi po ideologijata na Ataturk,,Erdogan nekolku pati kaza na TV deka Turcija ne saka da bide del od EU zaradi ekonomski pricini tuku zaradi komunikacijata megu turskite gragani i EU. I godina po godina Turicja uste po golema sila stanuva... Mozete i prek Google da pobarate sve za Turcija kolku uvezuva i izvezuva,a vo edno i za silata na turskata armija...намигнување I na kraj za k*rdite nesto da kazam od 20 milijoni ostanaa 12 milijoni zs kako muvi ginet duri i vo Severen Irak jadoa pogla od Turcija,,,isto kako ujgurite vo Kinaнамигнување Pak ke povtoruvam Turcija ne e Srbija MAkeodnija Albanija ili Hrvtaska..намигнување-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 19:03
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

убаво е кога човек сака да остане реален и правичен ....... убаво е да правејќи го тоа избегнува па понекогаш дури и искривува факти од блиското ни минато ........  но не е убаво кога однапред некој се прогласува за виновен ........ како што секогаш и по правило за тоа се прогласуваат србите ........ особено оние од хрватска и босна ........ несомнено е дека никогаш нема да имаме заеднички ставови по однос тие прашања ......... а во однос на нештата околу босна , можам да кажам само едно ... добро е што не испадна онака како што некој планираше да испадне ........ добро е што проектот “ ЗЕТРА “ не се реализира во целост ........ зошто , во тој случај немаше да имаш појава туку и држава по теркот на муџахедините ............

 

 

Za idejata ZETRA naj mnogu posakuvaa islamskite radikalisti a ne turcite,a sto se odnesuva za idejata Osmanli Imparatorlugu toa ke se realizira,gledam deka i amerikancite go imat sfakano toa deka po poleka ke se ostvaruva toa za nekolku godini isklucivo na nacionalna baza a ne na versa baza..намигнување Se  uste taja ideja postoi: Amerikancite na bliskiot istok, a turcite na balkanotголема%20насмевкаNema sansi za Osmanli Imparatorlugu da se realizira. I samata Turcija saka vo EU. Site drzavi na Balkanot ke bidat vo EU, vklucuvajki ja i Turcija, ako ja zadrzi sekularnosta na drzavata.
 
A dali znaes ti Turcija zosto saka da bide del od EU??????
A dali znaes deka amerikancite se potpisija dogovor Turcija da ima nekolku voeni bazi vo Kosovo za nekolku godini,ovoj dogovor e potpisano pred 2 godini vo Pristina,zarem ovoj dogovor e tuku-taka,Dali znaes deka 60% od Azerbejdzan sto ke se uvezuva gasot za EU ke pomine preku Turcija,a dali znaes ti deka Azebrejzan se turci,isto kako Turkmenistan,isto kako Severen Kipar,isto kako i Turkistan,a dali znes pred nekolku dena vo Istanbul  James Appathurai kakva izjvava dade za nuklearkite vo Incirlik,zs makedonskite mediumi ne spomnaja nisto za ovaнамигнување
 


-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 20:48
I na kraj da se vratam na temata,samo copy paste ke pram od minatijot post po gore sto imav napisano.
 
DEKA
 
Jas sum za sekularisticko opstestvoголемо%20гушкање
Politika-bez religija
 
A ovie sto se mudzahedinite i drugive gomna od drugi veri ne treba da se tolerirat vo nitu edna drzavaлутина
 
Za niv samo voena agresija treba nisto drugo,,,ova ne vazi samo za hrisjanite i muslimanite tuku za site religii vazi tie sto se fanatici. Isto taka protiv sum da se gradi sekade dzamii i crkviлутина


-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: Џон Траконтра
Датум на внесување: 04.Август.2009 во 17:27
50 години кандидат за член на ЕУ


Анкара, 4 август (МИА) - Турција одбележа тажна годишнина - 50 години откако е кандидат за член во Европската унија. Ентузијасти се надеваат дека последниот договор на ЕУ за гасоводот Набуко може да го забрза напредокот на Анкара кон Унијата, објави ЕУ Обзервер.

Во петокот евроазиската држава со население од 74 милиони жители одбележа 50 години од поднесувањето на првата официјална молба за членство во ЕУ која тогаш се нарекуваше Европска економска заедница. На истиот дек во 1959 година премиерот на Турција Аднан Мендерес го испрати првото барање за членство во економскиот блок составен од шест држави - Белгија, Франција, Германија, Италија, Луксембург и Холандија.

Молбата на Турција беше дадена пред, на пример Велика Британија или Шпанија да поднесат молба за членство. Во 1963 година двете страни постигнуваат договор во кој се споменуваат изгледи за членство на Турција.

Но, тоа на Турција и одзеде 40 години да добие официјален статус на кандидат за член и повеќе од шест години за да почне суштински разговори за членство во 2005 година.

- Нашата држава повеќе нема да толерира губење време и одолговлекувања, изјави главниот преговарач на Турција со ЕУ Егемен Багаш. - Ова не е повод за празнување, додаде тој.

По четири години преговори за членство Турција отворила 11 од вкупно 35 поглавја. Од почетокот процесот на отворање и времено затворање на поглавјата за преговорите беше заради проблемите со Кипар.

Спорот меѓу двете страни датира од времето на турската инвазија на Кипар во 1974 година. Во 2006 година, ЕУ реши да блокира осум поглавја од преговорите поради проблемите со Кипар.

Некои турски експерти предупредуваат дека надежите на Анкара може да се нереални по проектот Набуко.

- Има многу држави со кои ЕУ има постојани трговско-економски односи, но не им дава надеж за членство. Сметам дека би било погрешно да се прави директна врска меѓу Набуко и ЕУ, изјави Емре Изери, професор на универзитетот Кадир Хас за весникот Тудејс Заман.

Evo ja ja;inata i serioznosta na turcija...


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 04.Август.2009 во 18:51
Originally posted by Џон Траконтра Џон Траконтра напиша:

50 години кандидат за член на ЕУ


Анкара, 4 август (МИА) - Турција одбележа тажна годишнина - 50 години откако е кандидат за член во Европската унија. Ентузијасти се надеваат дека последниот договор на ЕУ за гасоводот Набуко може да го забрза напредокот на Анкара кон Унијата, објави ЕУ Обзервер.

Во петокот евроазиската држава со население од 74 милиони жители одбележа 50 години од поднесувањето на првата официјална молба за членство во ЕУ која тогаш се нарекуваше Европска економска заедница. На истиот дек во 1959 година премиерот на Турција Аднан Мендерес го испрати првото барање за членство во економскиот блок составен од шест држави - Белгија, Франција, Германија, Италија, Луксембург и Холандија.

Молбата на Турција беше дадена пред, на пример Велика Британија или Шпанија да поднесат молба за членство. Во 1963 година двете страни постигнуваат договор во кој се споменуваат изгледи за членство на Турција.

Но, тоа на Турција и одзеде 40 години да добие официјален статус на кандидат за член и повеќе од шест години за да почне суштински разговори за членство во 2005 година.

- Нашата држава повеќе нема да толерира губење време и одолговлекувања, изјави главниот преговарач на Турција со ЕУ Егемен Багаш. - Ова не е повод за празнување, додаде тој.

По четири години преговори за членство Турција отворила 11 од вкупно 35 поглавја. Од почетокот процесот на отворање и времено затворање на поглавјата за преговорите беше заради проблемите со Кипар.

Спорот меѓу двете страни датира од времето на турската инвазија на Кипар во 1974 година. Во 2006 година, ЕУ реши да блокира осум поглавја од преговорите поради проблемите со Кипар.

Некои турски експерти предупредуваат дека надежите на Анкара може да се нереални по проектот Набуко.

- Има многу држави со кои ЕУ има постојани трговско-економски односи, но не им дава надеж за членство. Сметам дека би било погрешно да се прави директна врска меѓу Набуко и ЕУ, изјави Емре Изери, професор на универзитетот Кадир Хас за весникот Тудејс Заман.

Evo ja ja;inata i serioznosta na turcija...
 
 
 

Турција - економски тигарнамигнување

Евроазиски економски тигар заробен во европскиот политички лавиринт. Турција повеќе од 30 години чека датум за старт на преговорите за членство во Европската унија.

Но, не го губи времето попусто. Земјата во меѓувреме стана една од 20-те водечки економии во светот, столб во НАТО, моќен меѓународен фактор.

„Многу значајна е географската местоположба на Република Турција, држава на два континенти, Босфорот ги спојува двата континенти и се надевам дека економскиот раст се развива на тоа што многу се произведува, голем пазар е, а луѓето се многу активни. Во градежништвото на пример, од 100 најголеми фирми во светот, 32 се турски компании“, изјави Ајдован Адемоски, почесен конзул на Турција во Република Македонија.

Главна дејност се туризмот и индустријата. Турција израснува во значаен производител на автомобили во Европа и светска бродоградителска сила. Бизнисот си врви напред, причините што ја кочат Турција во евроинтеграцијата не се економски. Официјални објаснувања се бараат во степенот на човекови права. Турците имаат други размисли.

„Турција не знам кога ќе влезе во Европска унија, може за две години, а може да бидат и десет, затоа што Европа не сака да не прими и не ограничува. Секоја година ни дава по два датума за преговарање“, вели еден турски граѓанин.

Истанбул не е главен град, но е центар на случувањата. Повеќе од 12 милиони жители и милион посетители дневно. Во бркотницата која за туристите можеби изгледа страшно, мештаните добро се снаоѓаат. На градот не му требаат европските стандарди за да се знае каде се вози а каде се паркира, да не се валкаат или брзо да се исчистат улиците, во хаосот да преовладува ред.

 
 

„Има многу различни споменици од многу култури. Луѓето се навистина многу фини“, вели една туристка.

Дали сметате дека Турција треба да стане членка на ЕУ?

„Да, затоа што е многу слична, многу блиска на Европа“, вели туристката.

Турците наоѓаат различни начини да се релаксираат од брзото темпо.

Бешикташ, Галатасарај или Фенербахче? -Мој фаворит е Бешикташ. -Зошто? -Така, само Бешикташ. Најдобар е? -Да. Тој е најдобар од најдобрите.

Каде е стадионот на Бешикташ? -Натаму. -А на Галатасарај? И на Галатасарај е натаму, а на Фенербахче е од другата страна.

Многу цркви и уште повеќе џамии. По напорната туристичка тура, ред е да се вкусат типичните турски специјалитети. Угостителите се задоволни, рестораните со поглед на Босфор се полнат.

„Работата во мојот ресторан е преку летото. На лето имаме премногу работа. Тука доаѓаат многу луѓе. Доаѓаат од Македонија, од Англија, од Шпанија, од Италија... Сите тие доаѓаат тука на вечера, во рибниот ресторан. Таму се служи и риба и месо“, вели сопственик на ресторан.

„Тука има и рибен пазар. Цело утро доаѓа свежа риба“, додаде угостителот.

Убаво е да се мези донер и да се следат бројните бродови и танкери кои крстосуваат по најпознатиот морски теснец во Европа. Но, уште поголемо задоволство е да се плови по него и да се гледа во Европа од една и Азија од другата страна на копното. На брегот доминираат раскошните вили на турските богаташи.

Босфор разделува два континента, спојува две мориња. Го одделува Ориентот од Западот, ги меша културите на безброј народи, ги спојува судбините на дванаесетте милиони жители на турската туристичка престолнина.

Турците не се штедат во напорите докрај да ги угостат гостите. Оние што нема да се задоволат со чај и наргиле можат да уживаат во оригинален турски чочек.

И песна, специјално за македонскиот мерак.

Градот со богата историја и многу имиња им пркоси на вековите. Европската порта кон Азија пулсира во ритам што не можат да го следат многу европски метрополи.

Типична слика за модерното турско општество и гордост за 70-те милиони Турци кои трпеливо чекаат Европа да им ги отвори границите.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=101329 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=101329


-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 04.Август.2009 во 19:02
Тема: Појава на Муџадехини на Балканот
 
I da se vratime na temata,da ne im otvorime novi raboti na moderatoriteнамигнување


-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 04.Август.2009 во 19:07
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Тема: Појава на Муџадехини на Балканот
 
I da se vratime na temata,da ne im otvorime novi raboti na moderatoriteнамигнување


одлична забелешка намигнување-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: Џон Траконтра
Датум на внесување: 08.Август.2009 во 10:54
Столб на НАТО??? од 100 граѓевински имале 32 нивни фирми??? ХАХХХАХАХХАХА
Па нормално бе ... во цел свет тенденцијата да се оди кон терцијалните дејности(ускуги) кој нормален би останал во граѓевина сем балканциве???
Немој бе друже... јас знам дека секој џамбаз си ја фали стоката... ама да сме малку објективни....
И упорно со турски фанатизам после копи пејстот мој - упорно ми докажуваш нешто... Нека ти е јасно бе пријателе.. ЕУ е христијански клуб... вие најверојатно ке мора да соработувате со Таџикистан или буркина фасо...
Поздав... и да се вратиме на темата

-------------


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 08.Август.2009 во 14:00
Originally posted by Џон Траконтра Џон Траконтра напиша:

Столб на НАТО??? од 100 граѓевински имале 32 нивни фирми??? ХАХХХАХАХХАХА
Па нормално бе ... во цел свет тенденцијата да се оди кон терцијалните дејности(ускуги) кој нормален би останал во граѓевина сем балканциве???
Немој бе друже... јас знам дека секој џамбаз си ја фали стоката... ама да сме малку објективни....
И упорно со турски фанатизам после копи пејстот мој - упорно ми докажуваш нешто... Нека ти е јасно бе пријателе.. ЕУ е христијански клуб... вие најверојатно ке мора да соработувате со Таџикистан или буркина фасо...
Поздав... и да се вратиме на темата
 
 
Ne be bate be vie morate so Rusija i Srbija da sorabotuvate,patem krvta voda ne biduva,a EU nemoze da gi podnese slovenite tamu,ne gledaj gi Grcija i Bugarija tie beja posebni prikaski,znajs sto rece Sarkozi? EU e katolicka unija a ne pravoslavna,zarem ne gledas deka se uste se kopa grobot na pravoslavnite zemji,gledaj naprmier so Srbija,so Gruzija duri tamu se opraja sami rusi so gruzijci a ista vera,sega denovive slusam deka naskoro i Vojvodina ke se otcepile od Srbija,so Latvija so Estonija i so drugi pravoslavni zemji sto se stradat od siromastijata a se demek clenki na EU, ama zaboravija deka se samo dudlaci a nisto drugo,posle so MAkedonija se uste ne se reseni nekoi prasanja,zaradi toa prestani da se silis i ne prajse ko da si nekoj germanec ili anglicanec,i dosta si vo zabluda so antickite i so slovenskite koreniнамигнување
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=889102408&id=11&prilog=0&setIzdanie=21758 -  


-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 08.Август.2009 во 14:19
O.K. momci... mala korekcija i na dvata posta i prodolzuvame ponataka-po temata.
Pozdrav среќа


-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 21.Ноември.2009 во 05:28
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Ne be bate be vie morate so Rusija i Srbija da sorabotuvate,patem krvta voda ne biduva,a EU nemoze da gi podnese slovenite tamu,ne gledaj gi Grcija i Bugarija tie beja posebni prikaski,znajs sto rece Sarkozi? EU e katolicka unija a ne pravoslavna,zarem ne gledas deka se uste se kopa grobot na pravoslavnite zemji,gledaj naprmier so Srbija,so Gruzija duri tamu se opraja sami rusi so gruzijci a ista vera,sega denovive slusam deka naskoro i Vojvodina ke se otcepile od Srbija,so Latvija so Estonija i so drugi pravoslavni zemji sto se stradat od siromastijata a se demek clenki na EU, ama zaboravija deka se samo dudlaci a nisto drugo,posle so MAkedonija se uste ne se reseni nekoi prasanja,zaradi toa prestani da se silis i ne prajse ko da si nekoj germanec ili anglicanec,i dosta si vo zabluda so antickite i so slovenskite koreni

E ne be so Avganistan ke sorabotuvame. Prvo zemi nauci geografija i nauci nesto za drzavite i ke vidis deka Estonija i Litvanija ne se pravoslavni drzavi. Vtoro Evropa ne e katolicka komplet tuku mesavina na poveke religii od koi 60% se protestanti, a razlika megju niv i katolicite ima mnogu. Katolicizmot dominira vo posiromasnite drzavi na EU kako Portugalija, Spanija, Italija, dodeka porazvienite i pobogatite EU drzavi se podominatno protestantski. Zatoa ne lupaj tuka bez veze tuku zemi nauci nesto. Borbata na katolicite protiv pravoslavnata vera ne e od vcera, tuku trae poveke stoletija, a ke trae uste dolgo. Toa e cista borba za dominacija nad hristijanskite narodi i pogresna e pretstavata deka se raboti za verska vojna ili pak za nepodnesuvanje pomedju dvata najgolemi bloka kaj hristijanite.


Постирано од: Античкиот
Датум на внесување: 21.Ноември.2009 во 10:47
Точно...
И муслиманскиот свет ке профитира се до два моменти...
1. До оној момент кога и православните и другите христијани не се обединат како пандан на другата опција а тоа е меѓусебно уништување...што сум сигурен дека сме доволно мудри да се обединиме место да се уништиме.
2. Вториот и посигурен момент е оној кога ке се исцрпи нафтата од тој регион. Тогаш ке им опадне и секаквото влијание а и почит.
Ако продолжат и тогаш со сегашнава политика...многу е веројатно да изчезнат и како религија... под ударите на христијаните, кинезите или индијците...-------------


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 16:59

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Ne be bate be vie morate so Rusija i Srbija da sorabotuvate,patem krvta voda ne biduva,a EU nemoze da gi podnese slovenite tamu,ne gledaj gi Grcija i Bugarija tie beja posebni prikaski,znajs sto rece Sarkozi? EU e katolicka unija a ne pravoslavna,zarem ne gledas deka se uste se kopa grobot na pravoslavnite zemji,gledaj naprmier so Srbija,so Gruzija duri tamu se opraja sami rusi so gruzijci a ista vera,sega denovive slusam deka naskoro i Vojvodina ke se otcepile od Srbija,so Latvija so Estonija i so drugi pravoslavni zemji sto se stradat od siromastijata a se demek clenki na EU, ama zaboravija deka se samo dudlaci a nisto drugo,posle so MAkedonija se uste ne se reseni nekoi prasanja,zaradi toa prestani da se silis i ne prajse ko da si nekoj germanec ili anglicanec,i dosta si vo zabluda so antickite i so slovenskite koreni

E ne be so Avganistan ke sorabotuvame. Prvo zemi nauci geografija i nauci nesto za drzavite i ke vidis deka Estonija i Litvanija ne se pravoslavni drzavi. Vtoro Evropa ne e katolicka komplet tuku mesavina na poveke religii od koi 60% se protestanti, a razlika megju niv i katolicite ima mnogu. Katolicizmot dominira vo posiromasnite drzavi na EU kako Portugalija, Spanija, Italija, dodeka porazvienite i pobogatite EU drzavi se podominatno protestantski. Zatoa ne lupaj tuka bez veze tuku zemi nauci nesto. Borbata na katolicite protiv pravoslavnata vera ne e od vcera, tuku trae poveke stoletija, a ke trae uste dolgo. Toa e cista borba za dominacija nad hristijanskite narodi i pogresna e pretstavata deka se raboti za verska vojna ili pak za nepodnesuvanje pomedju dvata najgolemi bloka kaj hristijanite.

 

Svrdle jas ne rekov Litvanija tuku Latvija-Letonija
 
Летонија-Latvia
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0 - http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0 http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0 -


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Март.2016 во 18:09

ОТКРИЕНО КОЈ И КАКО ГИ ФИНАНСИРА ЏИХАДИСТИТЕ НА БАЛКАНОТ


http://think.mk/pregled/otkrieno-koj-i-kako-gi-finansira-djihadistite-na-balkanot" rel="nofollow - Џевад Галијашевиќ, експерт за безбедност, за Блиц вели дека терористите на Балканот, главно се финансираат од Западот, првенствено од Виена.

http://think.mk/pregled/otkrieno-koj-i-kako-gi-finansira-djihadistite-na-balkanot" rel="nofollow - -Главниот центар за финансирање е во Виена и е во рацете на Мухамед Порча. Приведуван е во разни акции на австриската полиција е под посебен надзор-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Март.2016 во 18:13

http://lokalno.mk/prese-centar-za-dzhihadisti-vo-okolinata-na-ljubljana/" rel="nofollow - http://lokalno.mk/prese-centar-za-dzhihadisti-vo-okolinata-na-ljubljana/" rel="nofollow - „Пресе“ посочува и дека во Словенија, од кога се отворени границите, влегле повеќе припадници на Исламска држава, кои во шумите во околина на Љубљана вежбаат гаѓање од огнено оружје .


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk