IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Појава на Муџадехини на Балканот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Појава на Муџадехини на Балканот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 08:46
Добро би било да грешиме, само светските медиуми не демантираат.
Босна база на исламски терористиБосна и Херцеговина има развиена мрежа за поддршка на исламски терористи и на нејзината територија се наоѓаат околу 80 важни лица од светот на тероризмот, заштитени со нов идентитет, тврди Џевад Галиашевиќ, член на експертскиот тим за Југоисточна Европа за борба против тероризмот.
- БиХ е база на исламски терористи, тие живеат тука мирно - рече Галиашевиќ по повод бегството на Караи Камел бин Али, познат како Абу Хамза. Тој е граѓанин на БиХ од туниско потекло и завчера побегна од затворот во Зеница.
Галиашевиќ вели дека Абу Хамза е еден од најопасните терористи во светот и е „клучно име во Ал каеда“.
Галиашевиќ својата теорија ја потврдува и со фактот дека во речиси сите светски терористички акции меѓу уапсените има лица со босанско државјанство.Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 09:52
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:Која религија има демократски елементи според тебе?

Прочитај ја страницава и кажи ми која е разликата..

http://www.bible-koran.com/English/Holly_war/holly_war.html

Сите верници се исти, во име на бога убиваат ЧОВЕЧКИ СУШТЕСТВА... зошто? Секој верник (екстремен, од која било страна, најмалце има да напаѓа и генерализира друга тсрана бидејки нема никаква разлика)

Дали е нормално убивање на цивили?

1. Дали е нормално да се нападне Ирак од страна на САД?
2. Дали е нормално да постои затвор како Гватанамо?...

Многу форумаши чинам велат: “во љубовта и војната се е дозвлено“, но само како некому му одговара, ако не е во негов интерес тогаш тоа правило не важи, нали?

Уште една паралела, Солунските атентатори, дали е сличен чинот на активностите? или тоа за нас представува акт на народноослободителна борба од окупаторот? Дали САД го окупира Ирак? (иако знаеме дека анексијата на Ирак беше од интерес поради нафтата а не безбедносен проблем, НЕМА ОРУЖЈЕ, нема хемиско и биолошко)

Верските фанатици се болен отпадок на сите религии, дали исламски или христијански, и самото префрлување на топката од една на друга страна не е решение, туку подлабок јаз.

http://skepticsannotatedbible.com/says_about/holywar.html

http://skepticsannotatedbible.com/Quran/says_about/holywar.html

(религии... )
 
 
во една прилика , на вероисповед напишав дека религијата е таа која ги раздвојува а не спојува луѓето ....... а демократија во религија никаде не побарав ..... она што го напишав , “ паѓа маската на демокраЦијата “ , се однесуваше на оние кои ги поддржуваат вахабиите и муџахедините а од друга страна прокламираат дека се борци за демократија и човекови права и слободи ....... зошто сад го нападна ирак ? ...... интересно прашање на кое ќе ти одговорам со контрапрашање ...... зошто сад извршија насилно отцепување на територија на меѓународно призната држава која територија беше прогласена за “ држава “ и признаена САМО ОД АМЕРИКАНСКИТЕ САТЕЛИТИ вклуќувајќи не и нас ....Република Македонија ......
туку , да не се оддалечуваме од темата ...... запознат ли си со состојбата на муџахедините во босна ? делот по контрола на “ бошњаците “ . запознат ли си со состојбата на експанзија на радикалниот ислам во санџак и македонија ? ..... знаеш ли воопшто кој сето тоа го финансира и за каква цел ? ......... и да . знам дека во ниту една религија нема демократија .но , за разлика од религијата во која вахабиите и муџахедините се во функција на “ свети воини “ , во останатите барем обичниот верник има право да размислува со своја глава ......... не знам колку си запознат со основните работи во исламот ......... не според она што пишува во к*ранот туку во оној обичниот , секојдневниот живот ....... зошто , едно е да се живее а друго да се чита што пишува ........ хартијата трпи се и сешто ............


Изменето од МАРШАЛ - 01.Август.2009 во 09:54
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 15:54
Koranot ne trpi se i sesto, koranot nema ni bukva poveke od toa sto Allah go napisal, deneska imas koran i na makedopnski i mzoes da go citas , pa posle da debatiras, i ti preporacuvam da go citas bidejki posle toa nema da se kaes sto si "izgubil" vreme, se razbira ako si od tie sto citat, i na pisuvaj tuka toa sto tvoite emocii ti kazuvat, ne bidi samouk koga ne znes nisto za islamskata vera,

zemi go Koranot i citaj go , i najdi gi tie zborovi kaj e dozvoeno ubistvo , i posle kazi mi mene na koja stranica e toa, ajde cekam .....

tie vehabi ili mudzahedini sto ubivat se isti kako tebe sto koranot nikogas na raka go nemat zemeno.

Изменето од kumanovaboy - 01.Август.2009 во 15:56
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 15:56
ако судиме според делата на муџахедините  а не напишаното , тогаш некој кој треба да го почитува она што го чита , или е неписмен или има проблем со толкување на прочитаното .................
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 16:24
znaci ne treba da veruvame samo vo toa sto slusame ili gledame, tuku podobro ke bide da veruvame na toa sto ke go citame
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 17:30

Jas sum za sekularisticko opstestvoголемо%20гушкање

Politika-bez religija
 
A ovie sto se mudzahedinite i drugive gomna od drugi veri ne treba da se tolerirat vo nitu edna drzavaлутина
 
Za niv samo voena agresija treba nisto drugo,,,ova ne vazi samo za hrisjanite i muslimanite tuku za site religii vazi tie sto se fanatici. Isto taka protiv sum da se gradi sekade dzamii i crkviлутина
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 17:32
Polaris greska si brat, ni crkvata ni dzamijata ne propoveduvat za omraza i vojni, kamo da ima dzamija ili crkva na sekoj kjos.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 17:44
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

Polaris greska si brat, ni crkvata ni dzamijata ne propoveduvat za omraza i vojni, kamo da ima dzamija ili crkva na sekoj kjos.
 
нека%20ти%20е%20срам obratno, crkvite i dzamiite pravat sekakvi problemi vo edna drzava,zatoa sto religijata ja mesat so politikata,toa e isto dodavanje benzin vo ogan,, Ednas za sekogas niz celiot svet hodzite i popoite treba da razberat deka ne treba da se vmesat na politikata, kaj sto ne im e mestoto ne treba da se pikat, a koj sto saka cesno i posteno moze slobodno da se moli na gospod a ne da vrtat 300 politiki vo ime na religijata  i boga, ova vazi i za hrisjanite i za muslimanite i za evreite...
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 17:48
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

Polaris greska si brat, ni crkvata ni dzamijata ne propoveduvat za omraza i vojni, kamo da ima dzamija ili crkva na sekoj kjos.
Jas bi rekol malku poinaku: Kamo da ima sto povekje vistinski vernici vo srce koi imaat stravopocit od Bog, togas svetot ke bide mnogu ubavo mesto za ziveenje.

Nikoj nema da se mrazi , nema da ima vojni...Ke dojde i toa vreme,AMIN!
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 18:04
So tebe sum KingDavid
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2009 во 18:12

I jas sum so tebe kumanovaboy. BOG neka te blagoslovi!
Daj Boze da ima VISTINSKI VERNICI koi VISTINSKI se plasat od BOG i ne pravat zlo na bliznite, togas ke dojde rajot na zemjata. Dosta ni e veke od nacionalizmi i od delbi na verska osnova . Site poteknuvame od isti luge i treba da ziveeme kako braka i sestri na ovaa planeta i da se grizime za nea.

Изменето од KINGDAVID - 01.Август.2009 во 18:17
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2009 во 00:07
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

Која религија има демократски елементи според тебе? Прочитај ја страницава и кажи ми која е разликата.. http://www.bible-koran.com/English/Holly_war/holly_war.html Сите верници се исти, во име на бога убиваат ЧОВЕЧКИ СУШТЕСТВА... зошто? Секој верник (екстремен, од која било страна, најмалце има да напаѓа и генерализира друга тсрана бидејки нема никаква разлика) Дали е нормално убивање на цивили? 1. Дали е нормално да се нападне Ирак од страна на САД? 2. Дали е нормално да постои затвор како Гватанамо?... Многу форумаши чинам велат: “во љубовта и војната се е дозвлено“, но само како некому му одговара, ако не е во негов интерес тогаш тоа правило не важи, нали? Уште една паралела, Солунските атентатори, дали е сличен чинот на активностите? или тоа за нас представува акт на народноослободителна борба од окупаторот? Дали САД го окупира Ирак? (иако знаеме дека анексијата на Ирак беше од интерес поради нафтата а не безбедносен проблем, НЕМА ОРУЖЈЕ, нема хемиско и биолошко) Верските фанатици се болен отпадок на сите религии, дали исламски или христијански, и самото префрлување на топката од една на друга страна не е решение, туку подлабок јаз. http://skepticsannotatedbible.com/says_about/holywar.html http://skepticsannotatedbible.com/Quran/says_about/holywar.html (религии... )


 

 

во една прилика , на вероисповед напишав дека религијата е таа која ги раздвојува а не спојува луѓето ....... а демократија во религија никаде не побарав ..... она што го напишав , “ паѓа маската на демокраЦијата “ , се однесуваше на оние кои ги поддржуваат вахабиите и муџахедините а од друга страна прокламираат дека се борци за демократија и човекови права и слободи ....... зошто сад го нападна ирак ? ...... интересно прашање на кое ќе ти одговорам со контрапрашање ...... зошто сад извршија насилно отцепување на територија на меѓународно призната држава која територија беше прогласена за “ држава “ и признаена САМО ОД АМЕРИКАНСКИТЕ САТЕЛИТИ вклуќувајќи не и нас ....Република Македонија ......

туку , да не се оддалечуваме од темата ...... запознат ли си со состојбата на муџахедините во босна ? делот по контрола на “ бошњаците “ . запознат ли си со состојбата на експанзија на радикалниот ислам во санџак и македонија ? ..... знаеш ли воопшто кој сето тоа го финансира и за каква цел ? ......... и да . знам дека во ниту една религија нема демократија .но , за разлика од религијата во која вахабиите и муџахедините се во функција на “ свети воини “ , во останатите барем обичниот верник има право да размислува со своја глава ......... не знам колку си запознат со основните работи во исламот ......... не според она што пишува во к*ранот туку во оној обичниот , секојдневниот живот ....... зошто , едно е да се живее а друго да се чита што пишува ........ хартијата трпи се и сешто ............


Дефинитивно говориш селектирано...

Во еден твој коментар потенцираш дека Караџиќ бил невин и покрај тоа што се убиени НАД 8000 ЛУЃЕ... Таквиот коментар докажува за твојата СЕЛЕКТИВНОСТ (што мислиш какви се чуствата на наши сограшани со Босанска националност, како некој да каже во Србија, Хитлер и Германците немаат врска со Крагуевац и Краљево...)не е размена на мислење туку иронично и саркастично обвинување. Зошто упорно завзимаш само една страна? Зошто се дава акцент на зло само на една од религиите? (сите се исти, не знам дали ги прочита веб страниците што ги постирав?)

Се чуствува голема фрустрација, се чуствува селективност, се чуствуа конфузија кај тебе, и секако користиш “морални“ прашања а не психолошки без да се прашаш што и како доѓло до слевање на Муџахедини во Босна/ Колку Руси, Украинци, Македонци, и голем дел од Православниот свет учешствуваше во таа војна и од КОИ ПРИЧИНИ?

РЕЛИГИОЗНИ? Како нив да ги наречеме?

Велиш отцепување на дел од суверена земја? Југославија исто така беше држава и се разтури, зошто?
Зошто мислиш дека отцепениот дел е баш на тие другите?

Според логиката која ти ја водиш, Турците имаат право да ја побарат територијата на овој дел на балканот поради најдолгиот период на владеење после Византија.

Мешање на Муџахедините е од политичка конотација кај тебе, прашаето е, дали се потребни тие групации на балканот, што е и топикот. За мене лично, а и така мислам, да не беше религиозната војна во бившата Југославија/Босна, немаше ниту муџахедини да има ниту ке помислеа да дојдат на балканот. Можеме голема благодарност да ја препишеме и на двете религиозно фанатички страни.
Босна де факто стана независна држава 1992, мислам дека беше и Де Јуре, но аспирациите на поединци беа поголеми и го занеме резултатот.

Мене лично религиозни емоции не ме наведуваат селективно да генерализирам, дали демокраЦија или човекови права, се додека логиката ме води, ке си газам на земјата.... за другите не знам.

Изменето од Buggyman - 02.Август.2009 во 00:11
Homo homini lupus est...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 12:59

гледам дека анализите на соговорниците ти се примарен и “ силен “ аргумент во изнесување на своите ставови ......... а оправданоста на појавата на муџахедини во босна е ставаш во тесна врска со “ верската “ војна која се водеше во босна ........... според тебе , појавата на исламски радикални елементи  во  кој својот дел секогаш го наоѓаат и муџахедините во РМ е нешто како одговор на радикализирање на ситуацијата на меѓуконфесионале план ? ......... војната во босна како повод за појава на муџахедини е наметнаа токму исламските радикални структури а никако србите или хрватите ..... средствата кои во вид на парична и политичка поддршка доаѓаа од исламскиот свет за реализирање на идејата “ ЗЕТРА “ беа  повод за доаѓање на муџахедините во босна како свети воини во одбрана на исламските вредности во босна ........ кои се мотивите за нивна појава на територијата на РМ  и санџак ? ............. која е опасноста од нивното постоење ? ......... велиш , “ Според логиката која ти ја водиш, Турците имаат право да ја побарат територијата на овој дел на балканот “  ......... а јас те прашувам , знаеш ли дека не си ни милиметар далеку од вистината само што јас тоа не го тврдам како свој заклучок туку само се обидувам да е доловам  вистината и “ оправданоста “ за појавата на муџахедини на овој дел од балканот   , изнесена преку зборовите на поранешниот турски претседател Тургут Озал , дадена при една средба со алија изметбеговиќ , изјава во која доследно кажа дека славната турска империја повторно ќе се протега од кинескиот зид до обалите на јадранското море ................

Кон врв
afrodit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај afrodit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 14:00
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

гледам дека анализите на соговорниците ти се примарен и “ силен “ аргумент во изнесување на своите ставови ......... а оправданоста на појавата на муџахедини во босна е ставаш во тесна врска со “ верската “ војна која се водеше во босна ........... според тебе , појавата на исламски радикални елементи  во  кој својот дел секогаш го наоѓаат и муџахедините во РМ е нешто како одговор на радикализирање на ситуацијата на меѓуконфесионале план ? ......... војната во босна како повод за појава на муџахедини е наметнаа токму исламските радикални структури а никако србите или хрватите ..... средствата кои во вид на парична и политичка поддршка доаѓаа од исламскиот свет за реализирање на идејата “ ЗЕТРА “ беа  повод за доаѓање на муџахедините во босна како свети воини во одбрана на исламските вредности во босна ........ кои се мотивите за нивна појава на територијата на РМ  и санџак ? ............. која е опасноста од нивното постоење ? ......... велиш , “ Според логиката која ти ја водиш, Турците имаат право да ја побарат територијата на овој дел на балканот “  ......... а јас те прашувам , знаеш ли дека не си ни милиметар далеку од вистината само што јас тоа не го тврдам како свој заклучок туку само се обидувам да е доловам  вистината и “ оправданоста “ за појавата на муџахедини на овој дел од балканот   , изнесена преку зборовите на поранешниот турски претседател Тургут Озал , дадена при една средба со алија изметбеговиќ , изјава во која доследно кажа дека славната турска империја повторно ќе се протега од кинескиот зид до обалите на јадранското море ................
Во право е МАРШАЛ,зарем и овој вест од американците беше случајно


Турција ќе ја обнови Отоманската империја

Турција почна да ја зајакнува моќта во регионот и до 2040 година ќе биде единствена супер сила во тој регион и ќе има власт над земјите на поранешната Отоманска империја, според прогнозата на раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ Џорџ Фридман.

Весникот „Сабах“ истакнува дека е неопходно да се обрне внимание на таа прогноза, имајќи предвид дека Фридман е раководител на еден од најважните центри за стратешки истражувања во САД и е близок до Пентагон.

„Уште отсега можете да ги видите трагите на загосподарувањето, кои Турција ќе ги изгради во регионот на поранешната Отоманска империја“, истакна Фридман.

Тој тврди дека тој процес веќе започнал. Според него, што се однесува до исламските земји во регионот, влијанието на Турција во тие земји непрекинато расте и таа започнала дури и да доминира во регионот.

Фридман додава дека Турција развива врски со Албанија и со Србија на Балканот, а на Кавказ изградила моќен сојуз со Грузија и со Азербејџан.

Тој оценува дека Турција има две карактерни особини - има „жива“ економија и многу силна армија, пренесува МИА.

Според него, сега Турција ја има 17-та по големина економија во светот, а според неговите прогнози, до 2020 ќе се придвижи до 10-то место по тој показател.

Најважната предност на Турција, според Фридман, е нејзината географска структура. Раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ смета дека Турција поседува се што е неопходно, за да биде регионална сила и во регионот нема друга таква земја.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=105259
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.