IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Појава на Муџадехини на Балканот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Појава на Муџадехини на Балканот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Јордан Шумарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Јордан Шумарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Појава на Муџадехини на Балканот
    Испратена: 24.Август.2008 во 03:37
Мислам дека темава е најсоодветно да е овде- но ако мислите дека не треба - префрлете ја...

Имат една појава која стварно ме иритират...
Јас ко многумина  овде сум ’’титово копиле’’ на некогашната  творевина Југославија- земја недојдија- чиста утопија... не е ни важно пошо сите го знајме крајот на таа творевина.. не ми е јасно следното...
Зошто денес голем број Муслимани од таа Југославија почнаа да се однесуваат какко Арапи со  бради, да носат некој си мантии бели, да се поздравуваат со алеку селам???
Колку до вчера и многумина од нив  јадеа свинско и пиеа вино до пред некоја година... од каде сега овај фанатизам верски, оваа поларност во погледите и ова обожавање на Арапите и истакнување на муслиманските обележја???

Изменето од mamamd - 20.Јули.2009 во 18:17
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 03:39
Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:

Мислам дека темава е најсоодветно да е овде- но ако мислите дека не треба - префрлете ја...

Имат една појава која стварно ме иритират...
Јас ко многумина  овде сум ’’титово копиле’’ на некогашната  творевина Југославија- земја недојдија- чиста утопија... не е ни важно пошо сите го знајме крајот на таа творевина.. не ми е јасно следното...
Зошто денес голем број Муслимани од таа Југославија почнаа да се однесуваат какко Арапи со  бради, да носат некој си мантии бели, да се поздравуваат со алеку селам???
Колку до вчера и многумина од нив  јадеа свинско и пиеа вино до пред некоја година... од каде сега овај фанатизам верски, оваа поларност во погледите и ова обожавање на Арапите и истакнување на муслиманските обележја???Jordane sekoja cest na prasanjeto ......

Изменето од mamamd - 20.Јули.2009 во 22:11
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2009 во 12:54
Многу логична тема, убаво поставени прашања.
Да навистина, зошто?среќа

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
LSFC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1004
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LSFC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2009 во 16:14
Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:

Мислам дека темава е најсоодветно да е овде- но ако мислите дека не треба - префрлете ја...

Имат една појава која стварно ме иритират...
Јас ко многумина  овде сум ’’титово копиле’’ на некогашната  творевина Југославија- земја недојдија- чиста утопија... не е ни важно пошо сите го знајме крајот на таа творевина.. не ми е јасно следното...
Зошто денес голем број Муслимани од таа Југославија почнаа да се однесуваат какко Арапи со  бради, да носат некој си мантии бели, да се поздравуваат со алеку селам???
Колку до вчера и многумина од нив  јадеа свинско и пиеа вино до пред некоја година... од каде сега овај фанатизам верски, оваа поларност во погледите и ова обожавање на Арапите и истакнување на муслиманските обележја???
 
Veke e "demokracija" i svaki si pravi sto saka.Koga bese rezim seki cutese i si gledase rabotata,a religijata u crkvata ili dzamijata.A sada veke ne e sloboda ,a slobodija.Svaki paradira so sto saka.Na muslimanite ovo im e najsilnoto orizije i za toa oni go pokazuvat.Sakat da se predstavat so nesto pred obstestvoto.I kato nema so sto najlesnoto e religijata.Losoto e ke vladata nisto ne pravi ,ako ne da go namali barem da go spre toa nesto.Oni im davaat tereni za stroene na dzamii.Moreee samo edno po debelo drvo i udri,udri,udri dokade mrda. 


Изменето од mamamd - 20.Јули.2009 во 22:13
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2009 во 17:07
Лошо е тоа арабизирање на работите, како што вели погоре Јордан.
Зар не е доста тоа што предците на поттурците од овие краеви еднаш си ја продале својата вера за интерес, па сега имаме и некаква ориентализација?

На какви карактерни особини укажува појавава? А на какви општествени импликации?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2009 во 03:12
Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:


Мислам дека темава е најсоодветно да е овде- но ако мислите дека не треба - префрлете ја...

Имат една појава која стварно ме иритират...
Јас ко многумина  овде сум ’’титово копиле’’ на некогашната  творевина Југославија- земја недојдија- чиста утопија... не е ни важно пошо сите го знајме крајот на таа творевина.. не ми е јасно следното...
Зошто денес голем број Муслимани од таа Југославија почнаа да се однесуваат какко Арапи со  бради, да носат некој си мантии бели, да се поздравуваат со алеку селам???
Колку до вчера и многумина од нив  јадеа свинско и пиеа вино до пред некоја година... од каде сега овај фанатизам верски, оваа поларност во погледите и ова обожавање на Арапите и истакнување на муслиманските обележја???da se pusti brada prijatele ne e arapska kultura tuku islamska kultura, da nosat zenite perche ne e ni taa arapska tuku islamska, taka da te molam pred da postuvas nesto zemi go Koranot citaj go pa posle komentiraj , a ne taka samouk komenti da davas, te molam da napravis razlika pomegu verskite i nacionalnite obichai. ineli vikame deka makedonija e demokrasta zemja, togas ako e demokratska zemja treba da gi pochituva zakonite i obichaite na site narodi i veri , sekoj ima pravo da se obleche kako sto ke posaka, mene kako musliman nikogas ne mi preci koga gledam nekoj hristijanin kako nosi krst, a na vas sekogas vi preci da gledate nekoj musliman da nosi mesecina ili nekoja muslimanka perche, bidete po tolerantni, od tolerancija nema da ve boli glava, kako sto ve pochituvame , ve molam da ne pochituvate i vie.

Изменето од kumanovaboy - 24.Јули.2009 во 03:15
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2009 во 03:24
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:


Мислам дека темава е најсоодветно да е овде- но ако мислите дека не треба - префрлете ја...

Имат една појава која стварно ме иритират...
Јас ко многумина  овде сум ’’титово копиле’’ на некогашната  творевина Југославија- земја недојдија- чиста утопија... не е ни важно пошо сите го знајме крајот на таа творевина.. не ми е јасно следното...
Зошто денес голем број Муслимани од таа Југославија почнаа да се однесуваат какко Арапи со  бради, да носат некој си мантии бели, да се поздравуваат со алеку селам???
Колку до вчера и многумина од нив  јадеа свинско и пиеа вино до пред некоја година... од каде сега овај фанатизам верски, оваа поларност во погледите и ова обожавање на Арапите и истакнување на муслиманските обележја???da se pusti brada prijatele ne e arapska kultura tuku islamska kultura, da nosat zenite perche ne e ni taa arapska tuku islamska, taka da te molam pred da postuvas nesto zemi go Koranot citaj go pa posle komentiraj , a ne taka samouk komenti da davas, te molam da napravis razlika pomegu verskite i nacionalnite obichai. ineli vikame deka makedonija e demokrasta zemja, togas ako e demokratska zemja treba da gi pochituva zakonite i obichaite na site narodi i veri , sekoj ima pravo da se obleche kako sto ke posaka, mene kako musliman nikogas ne mi preci koga gledam nekoj hristijanin kako nosi krst, a na vas sekogas vi preci da gledate nekoj musliman da nosi mesecina ili nekoja muslimanka perche, bidete po tolerantni, od tolerancija nema da ve boli glava, kako sto ve pochituvame , ve molam da ne pochituvate i vie.


Te poddrzuvam vo tvoeto mislenje kumanovaboy, sekoj ima pravo da se oblekuva i da se nosi kako sto saka, vo pravo si.

Samo ne treba kako nekoi vehabii sto pravat na drugite muslimani da im nareduvaat nasilno da se oblekuvaat kako niv i da go prifatat nivniot stil na zivot. Taka gi zagrozuvaat pravata na drugite i toa ne e vo red.

Inaku, potpolno se soglasuvam so tvojot post, treba da bideme tolerantni. Pozdrav!
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2009 во 03:39
king david, potpolno se soglasuvam so toa deka ne treba na sila da naterame nikoj da bide nesto sto ne saka, ama vo sekoja vera ima luge koi se fundamentalisti, za zal, nitu islamot a nitu hristijanstvoto ne ne uci na takvo nesto , no za zal nekoi ne uspevat da ja razberat verata takva kako sto ne uci Gospod,
Кон врв
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2009 во 18:39
Муџадехини на Балканот  looool трепкање
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2009 во 15:27
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:


Мислам дека темава е најсоодветно да е овде- но ако мислите дека не треба - префрлете ја...

Имат една појава која стварно ме иритират...
Јас ко многумина  овде сум ’’титово копиле’’ на некогашната  творевина Југославија- земја недојдија- чиста утопија... не е ни важно пошо сите го знајме крајот на таа творевина.. не ми е јасно следното...
Зошто денес голем број Муслимани од таа Југославија почнаа да се однесуваат какко Арапи со  бради, да носат некој си мантии бели, да се поздравуваат со алеку селам???
Колку до вчера и многумина од нив  јадеа свинско и пиеа вино до пред некоја година... од каде сега овај фанатизам верски, оваа поларност во погледите и ова обожавање на Арапите и истакнување на муслиманските обележја???da se pusti brada prijatele ne e arapska kultura tuku islamska kultura, da nosat zenite perche ne e ni taa arapska tuku islamska, taka da te molam pred da postuvas nesto zemi go Koranot citaj go pa posle komentiraj , a ne taka samouk komenti da davas, te molam da napravis razlika pomegu verskite i nacionalnite obichai. ineli vikame deka makedonija e demokrasta zemja, togas ako e demokratska zemja treba da gi pochituva zakonite i obichaite na site narodi i veri , sekoj ima pravo da se obleche kako sto ke posaka, mene kako musliman nikogas ne mi preci koga gledam nekoj hristijanin kako nosi krst, a na vas sekogas vi preci da gledate nekoj musliman da nosi mesecina ili nekoja muslimanka perche, bidete po tolerantni, od tolerancija nema da ve boli glava, kako sto ve pochituvame , ve molam da ne pochituvate i vie.
се сложувам со тебе, но мора ли секогаш да изигрувате жртви за тоа како не сте толерирани или немате права? кој тоа тука ви забранува нешто?
а дека сите муслимани се исти не си во право
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 00:57
zabegan prijatele, nikoj ne izigruva nesto od kef, jas ne rekov deka vo makedonija nemat pravo muslimanite, tuku nesto sto mi smeta e toa sto na primer, na eden makedonec mnogu ke mu smeta edna zabulena zena ili eden maz so brada, za razlika od kaj nas muslimanite, ili pokonkretno mene lino nikogas ne mismeta nekoj makedonec so krst, tuku obratno , jas sekogas sakam da se druzam so makedonci so krst otkolku so tie bez krst, bidejki za mene tie luge sto ja pocituvat svojata vera i Boga se najdobri luge, bidejki se plasat od nesto i se vozdrzuvat od losi raboti.


na kraj na kraistata site sme isti , site sme od meso i koska, site sme od isti roditeli( Adam i Eva)
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 20:17
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

zabegan prijatele, nikoj ne izigruva nesto od kef, jas ne rekov deka vo makedonija nemat pravo muslimanite, tuku nesto sto mi smeta e toa sto na primer, na eden makedonec mnogu ke mu smeta edna zabulena zena ili eden maz so brada, za razlika od kaj nas muslimanite, ili pokonkretno mene lino nikogas ne mismeta nekoj makedonec so krst, tuku obratno , jas sekogas sakam da se druzam so makedonci so krst otkolku so tie bez krst, bidejki za mene tie luge sto ja pocituvat svojata vera i Boga se najdobri luge, bidejki se plasat od nesto i se vozdrzuvat od losi raboti.


na kraj na kraistata site sme isti , site sme od meso i koska, site sme od isti roditeli( Adam i Eva)
тоа дали му се допаѓаш на некој е друга работа и е лична, не можеш да му ги смениш на некој чувствата, без разлика дали ти се сопаѓаат или не, и затоа мене не ми смета се додека не влезам во конфликт со некого
а јас ти зборев за тоа дека официјално сте признати и еднакви со нас, дека на никој не му е забранета одредена вера или култура, под што се подразбира и облеката и религиозните симболи
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 21:33
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

zabegan prijatele, nikoj ne izigruva nesto od kef, jas ne rekov deka vo makedonija nemat pravo muslimanite, tuku nesto sto mi smeta e toa sto na primer, na eden makedonec mnogu ke mu smeta edna zabulena zena ili eden maz so brada, za razlika od kaj nas muslimanite, ili pokonkretno mene lino nikogas ne mismeta nekoj makedonec so krst, tuku obratno , jas sekogas sakam da se druzam so makedonci so krst otkolku so tie bez krst, bidejki za mene tie luge sto ja pocituvat svojata vera i Boga se najdobri luge, bidejki se plasat od nesto i se vozdrzuvat od losi raboti.


na kraj na kraistata site sme isti , site sme od meso i koska, site sme od isti roditeli( Adam i Eva)Taka e brat, vo pravo si . Pozdrav!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 21:39
доколку не се исти , зошто никаде не  го осудат и се спротивстават на начинот на кој муџахедините го проповедаат и наметнуваат толкувањето на светиот к*ран збунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.