IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Колку верувате во Кодот на Да Винчи?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку верувате во Кодот на Да Винчи?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 11:57
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne mi e jasno zasto ako e nekoj hristijanin ne bi trebalo da go cita Den Braun ne mi e jasno voopsto, ludje toj pisuva beletristika, nesto sto e ubavo napisano i sluzi za zabava i razonoda - nema nisto strasno vo toa....toa sto citame ne ne pravi hristijani .... tuku onaa vo sto veruvame...

totalno se soglasuvam!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 13:40
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Kodot na Da Vinci ti e edno interesno romance vo koe nema ni malku vistina, a toa go kazuva i samiot avtor. Interesen e za citanje, no e glup po sodrzina.
интересен за читање а глуп по содржинаголема%20насмевка-ова не можам да го разберам
инаку,кодот е еден интересен роман,ништо повеќе и ништо страшно
не е тоа библија па ај ќе ја разглабаме
со самото тоа што е бестселер,значи лесно четиво
ништо сериозно,никаква вистина
зар и заради читање на книги треба да се напаѓаме меѓу нас....смешно
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2008 во 18:32
ne sum go gledal filmot,...ama,...izgleda deka ,...bash ke mi se ,...svigja!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 19:35
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by rabani rabani напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Zasramete se site shto se narekuvate "hristijani", a chitate literatura, koja shto huli na Boga, zgora vi e interesna, duri imate i pofalni zborovi! Teshko na Makedonija so ovoj narod bezumen!

arogancijata, t.e. nasilstvoto e deficit na samodoverba
so mislish ti za toa?
a den braun ja opishuva zenata niz istorijata , posebno progonstvata nad zenite vo sredniot vek,
dodeka isus i samiot kazal deka site ke bideme isti vo bozjeto carstvo, ke bideme duhovni sustestva.
A crkvata pak vo sredniot vek samata sebe se proglasi za bozje carstvo na zemjata
majstorijata na den braun e vo toa shto ja razotkriva crkvata kako institucija koja shto huli na boga, posebno preku progonstvata i masakrite vrz zenite    
za citejneto literatyra ne e nikade zabraneto vo biblijata
a za aftokefalnosta na mpc? pa i duklanskata arhiepiskopija (crnogorskata crkva )barashe avtokefalnost od ohridskata ushte od 11 i 12 vek pa se do doagajneto na turcite na balkanot, a ohridskata arhiepiskopija odbi da im dade na crnogorcite afrokefalnosr, t.e. nezavisnost
neznam dali ti e poznat toj fakt?
sakam da ti kazam deka kanonskite propisi si se kanonski , a svetovnata literatura e svetovna i tochka



Nesrekjo! Den Braun ne e istorichar ni teolog, tuku sharlatan, pod chija glupost pagjaat samo poglupi od nego! I kakva vrska ima realnosta so aragoncijata? Ako ja sogleduvam i govoram realnosta, ne znachi deka sum arogantna. Vprochem, da bev arogantna, sigurno kje mi beshe pod chest da diskutiram so tebe!

Crkvata ne se proglasila za Carstvo Bozhje na zemjata vo Sredniot Vek, ami takva e od pochetok: CRKVATA E DEL OD CARSTVOTO NEBESNO NA ZEMJATA!

Koj e Den Braun za da ja razotkriva Crkvata, koga na prvo mesto, toj ne ja poznava (ne e nejzin chlen), nitu ima vlast od Boga?! Zatoa go razotkriva samo svoeto neznaenje i ja egzibicionira sopstvenata glupost!

Mene mi se poznati mnogu fakti od Istorijata na Crkvata, no kanonskiot poredok na Pravoslavnata Crkva nema nikakva vrska so gorenavedenata novela. Tuku, ne mi e jasno, zoshto "hristijani" chtaat antihristijanska - svetovna literatura? Dali tie t.n. "hristijani" se svesni antihristijani, pa zatoa uzhivaat vo antihristijanski lagi, ili ne se ni svesni za svojata duhovna slepost? Mozhe li vistinski hristijanin da chita antihristijanska literatura?

NESREKO
JAS TI BLAGODARAM ZA UBAVITE ZBOROVI
den braun go opishuva katolichkiot, a ne pravoslavniot sreden vek, ma da i vo pravoslavieto ne bilo mnogu razlichno
na primer vo crna gora bilo normalno za grev koj go napravila zena da i se izvadat ochite i toa bas vo crkva ili manastir, pa potoa zenite se nosele vo manastiri
da imash vlast od boga treba da vadish ochi i da ubivash?
papata, katolicite , pravoslavnite svestenici, episkopi, patrijarsi i slichno nemaat vlast od boga da ubivaat zeni.
da chitash svetovna literatura, da gledash filmovi na televizija koi se so bogohulna sodrzina ne e isto so toa da bogohulish, a spored tebe site sme bogohuli

ISUS 40 DENA VO PUSTINATA BESHE STAVAN NA ISKUSHENIJA OD SATANA, toa ne go pravi antihrist, taka i so lugeto koi chitaat svetovna literatura i gledaat filmovi na televizija ne se antihristi
inaku jas ne te obviniv deka si arogantna , samo te prashav so mislish za toa
sekoj vtor film na televizija huli na boga, pa ne sme site ubijci i pedofili kako vo filmovite
a na den braun ne mu e potrebna dozvola od boga da ja razotkriva zlostornichkata politika na srednovekovnata crkva kon zenata, neli?
a antihristi se onie na koi im oladil duhot kon goga i kon blizniot, , vprochem zloto e deficit na ljubov
a za carstvoto bozje, doprava treba da dojde na zemjata (osvem za jehovinite svedoci i za sabotjanite)
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 19:43
pozdrav za tebe templarius
uste malce ke ni zabranat i televizija da gledame
pa da odime na kino,
pa da odime na teatar
pa da chitame poezija
i se toa vo imeto na bog
kako vo sredniot vek, ke ne definiraat za antihristi, pa ke ni gi otsechat testisite i slichno
se vo imeto na bog i na SUETATA NA ZENATA
ti posakuvam se najdobro
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 19:48
Ni malce ne veruam pomalku od 0
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 10:00
hmmm..kodot na da vinci ?
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 10:09
Ova e film koj svojata cel ja naoga kako "omilen" vo rubrikite "dosie" na moite komsiki od maalo.Ako ne ste go gledale,ne veruvajte vo se sto ke slusnete,filmot ne e tolku losh kako sto vi raskazuvale.Filmot e ocaen!!!..Mnogu akcija,eftini teorii na zagovor i sostavuvanje na besmisleni delovi na slozuvalka vo uste pobesmislena konecna slika.
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Naterhcp Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Naterhcp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 16:31
Koлку верувам во кодот на да винчи?Мислиш колку верувам на роман?
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 02:47
Abe ne ZNam dali e NEsto tocno od romanot i od filmot. Ali mislam deka covekot ne Go pisal romanot za gabe :)) sigurno ima nestooo sto go kopkalo da go napise
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 02:58
Пссс кој будала пишува толкав роман за џабе. Ние не се покренуваме еден состав да напишеме за џабе, а камо ли цел роман. Кој знае колку милиончиња лапнал Ден Браун лакомост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 03:14
По последни бројки - Ден Браун од филмот и од книгата, заработи над 80 милиони.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 13:19
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

По последни бројки - Ден Браун од филмот и од книгата, заработи над 80 милиони.

Денари, долари или евра?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 18:06
Долари.
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.