Испечати | Затвори го прозорот

Колку верувате во Кодот на Да Винчи?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15203
Датум на принтање: 16.Мај.2024 во 06:16
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Колку верувате во Кодот на Да Винчи?
Постирано од: jenny
Наслов: Колку верувате во Кодот на Да Винчи?
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 18:53
Mene iskreno filmot i knigata me nateraa da razmisluvam za Religijata.Gi ocekuvam i vasite razmisluvanja vo vrska so temava.


-------------
Ljubovta e centar na Univerzumot



Коментари:
Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 19:17
Tемава воопшто не е за овој подфорум. ке размислам каде да се префрли и ке ја префрлам. Се надевам авторот на темата нема да замери!


Поздрав


-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 19:20
Postoi tema Kodot na Da Vinchi..nekade po forumov...stavi ja tamu...

-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 19:21
...Тоа и правам, барам но не можам да ја најдам...

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 19:22
kako kje go najdete koga e taen kod? голема%20насмевка
taka se naogjalo


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: mamma
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 19:23
javascript:winOpener%28pop_up_topic_admin.asp?TID=2562,admin,1,1,480,265%29">Topic%20Admin forum_posts.asp?TID=2562 - Dan Brown ..moze tuka...a i ke ja najdam konkretno temata...

-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 19:27
...премести ја мамма...иако мисалм дека и таму не и е место, затоашто сака да иницира дискусија за религијата...во вероисповед можеби...?

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 19:32
moira,...ja najdov temata,..no vo pravo si...temata e za veroispovest
prefrli ja tamu.


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 19:40
...yes, mamma...намигнување

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 19:51
Е ајде - добре дојде темава кај нас... ама не верувам дека некој ќе може нешто смислено да каже од аспект на вероисповед во врска со Кодот на ДаВинчи.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: jenny
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 19:52
Originally posted by moira moira напиша:

Tемава воопшто не е за овој подфорум. ке размислам каде да се префрли и ке ја префрлам. Се надевам авторот на темата нема да замери!Поздрав

Nema sto da se zameruva prv den mi e na forum pa mislam deka pred malku ne mozev da se snajdam za temava i slucajno
ja staviv vo filozofskiot forum sto go citav.
blagodarnost za izvrsenata korekcija
pozzz   

-------------
Ljubovta e centar na Univerzumot


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 19:53
Jenny - ќе ни биде драго да ги чуеме твоите размислувања во врска со религијата и врската со книгата...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 20:01
Околу книгата и филмот имаше доста врева. Авторот Ден Браун во едно интервију изјави дека се работи за негова книжевно-уметничка фикција. Во една од Скопските книжарници сретнав книга со наслов „Дешифрирање на кодот на да Винчи„ каде авторката ја анализираше книгата низ лупата на Библијата или барем како таа ја сфаќа Библијата и романот на Браун.

Јас досега ниту ја прочитав ниту го гледав филмот па немам некое конкретно мислење, освен да констатирам дека е мошне популарна.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 20:07
Се гледа дека не си ја пипнал книгата...




...седи 1...плазење

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: jenny
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 20:18
Vo filmot koga bese "probien" kodot ako mozam taka da se izrazam, se pojavi takanarecen naslednik na isusovata loza sto pak samiot toj fakt ni dade do znaenje deka i isus bil samo obicen covek koj bi mozel da se vljubi vo zena(vo slucajov Marija Magdalena).Se razbira ne veruvam deka seto toa se slucilo tokmu kako sto e prikazano vo filmot i toa e sprotivno na nasite ucenja i ubeduvanja za Isus no sepak me tera da razmisluvam zosto Da Vinci go kreiral ovoj kod i sto so nego saka da ni kaze.Dokolku ona prvoto za Isus go smetame samo kako spekulacija ili nevistina bi go ocenile li togas Da Vinci kako lazlivec ili nesto drugo se krie vo zakgatkata na negoviot cuden kod.
dilemma

-------------
Ljubovta e centar na Univerzumot


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 20:33
Se naogjash megju Scila i Haribda, ili megju karpa i silni okeanski branovi.

So drugi zborovi, se naogjash megji dogmatskoto hristijansko propovedanje i onoa sto so zaednichki termin denes se narekuva apokrifno uchenje.

Najednostavno kazhano, toa e zhongliranje megju onoa sto e priznaeno i podrzhano od deneshnata hristijanska religija i onoa drugoto koe beshe otfrleno okolu 330 godini po Isusovata smrt i e anatemisano od hristijanskata crkva (katolichka i pravoslavna).

Don Braun se koristi so eden del od apokrifnata literatura i filozofija za da ja postavi osnovata na svojot roman.

Kako takovo, negovoto delo e potpona fikcija, no vo pozadinata gi isfrla veruvanjata, a preku niv i mozhnostite, koi bile del od sekojdnevieto zhiveenje na golem del lugjeto vo prvite 300 godini (a i potoa), po Isusovoto raspetie.

Romanot ne pretendira na nikava istorijska faktualizacija, no istovremeno inicira na filozofsko-duhovna retrospekcija.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 20:55
romanot e super no ne treba da se svajka kako vistina ---tyku kako fantazija.
loso e toa sto so takvite romani se huli na ineto na isus hristos i toa deka mojot bog ne e bog nego obicen covek,a seto toa moze da se protolkuva mnogu lozo za nekoj koj e pocetnik vo verata.
i uste nesto!
pa sto i da e vistina ako isus hristos imal dete so marija toa ni malku nema da ja namali mojata vera vo nego!!!!!!!
mir na site , ve ljubam site , pozdrav


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 23.Август.2008 во 21:42
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

romanot e super no ne treba da se svajka kako vistina ---tyku kako fantazija.
loso e toa sto so takvite romani se huli na ineto na isus hristos i toa deka mojot bog ne e bog nego obicen covek,a seto toa moze da se protolkuva mnogu lozo za nekoj koj e pocetnik vo verata.
i uste nesto!
pa sto i da e vistina ako isus hristos imal dete so marija toa ni malku nema da ja namali mojata vera vo nego!!!!!!!
mir na site , ve ljubam site , pozdrav

tokmu taka...i da imal deca isus so marija?zar toa treba da vlijae na verbata?jas ja nemam procitano knigata...ama ja imam procitano svetata krv,svetiot gral i gi ima istite podatoci duri i drugi banalnosti za koi nema sansi da se vistiniti...

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: ENERGICAR
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 20:46
KOJ STO SAKA MOZE DA PISE PA I DEN BRAUNNO NO PRVOD DA GO PROCITA SVETOTO PISMO


Постирано од: ENERGICAR
Датум на внесување: 24.Август.2008 во 20:47
NE VERUVAM. HA HA HA


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 00:55
На National Geographic имав можност да слушнам што мислат некои научници во врска со кодот. На многу историски прашања и забелешки авторот( или некој негов помошник) не знаеше што да одговори, за на крајот да каже дека станува збор само за книга. На пример сионскиот приориум е основан 1965 ( не сум сигурен ама шеесетите години е основан ), кога човек кој бил член на тајно друштво подметнал документи во париската библиотека. Тоа друштво ги направило тие семејни лози кои ги опфаќало Меровинзите се до Христос. Кога овој човек ( кој сакал да се смета за наследник на Меровинзите) видел за какво здружение станува збор, ја кажал вистината во едно интервју, дека тоа друштво има некои загадочни цели и дека тој документ го подметнал самиот тој. Значи Сионскиот приориум не постои одамна туку е плод на некое тајно друштво од шеесетите години. Има уште многу историски неправилности, кои можеби подоцна ке ги постирам.

Поздрав до сите


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 01:00
90% од историските "факти" кои ги наведува Браун се неточни, а истотака и географските.
Најпрост пример - и нешто што ја побива речиси половината книга и теорија врз која се базира - е линијата на розата. Ако се погледнат на карта објектите за кои тој тврди дека се во една линија и соодветно поврзани - ќе се види дека тоа не е точно, дека се наоѓаат на сосема различни меридијани и не е можно да се поврзат со непрекината линија. А после и се друго...
Вакви книги има стотици и пред Кодот и по него. Проблемот на Кодот (и неговата предност) е тоа што имаше добар маркетинг и доста голема сума вложена во тоа. Инаку - ништо посебно не е ни како книга, ниту пак е новост како информација која се презентира.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 04:04
Книгата ја прочитав и навистина е интересна. Предизикува да се чита понатаму а потоа и да се размислува за неа. Иако е фикција, сепак нејзината голема продажба и брановите на размислувања, дебати и други книги кои истата ги поттикна се доказ дека колку и да напредеме на научно-технолошки план секогаш одново и одново ќе треба да се враќаме кон корените.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 04:36
Книгата покажа дека луѓето имаат потреба од духовност, имаат потреба од некаква мистика, имаат потреба да веруваат во нешто што не им е достапно...
Проблемот на книгата беше што е полна со невистини, од кои голем дел фактографски грешки (погрешни години, погрешни имиња, погрешни географски референци итн), а многумина ја сфатија сериозно.
Но - колку што имаше луѓе кои се заблудија од книгата, толку имаше и луѓе кои беа поттикнати да проучуваат повеќе, па стигнуваа до вистината.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 08:33
Romanot- povtoruvam ,,roman,,-ot e dobar, so doar stil, kniga sto te tera sekoj sloboden cas da go koristis za citanje, zatoa e tolku mnogu prodadena. Dali e vistina hmm.. za toa treba da se doakze a naucno gledano site veruvanja ne mozat naucno da se dokazat i tocka. Pozdrav


-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 09:30
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

romanot e super no ne treba da se svajka kako vistina ---tyku kako fantazija.
loso e toa sto so takvite romani se huli na ineto na isus hristos i toa deka mojot bog ne e bog nego obicen covek,a seto toa moze da se protolkuva mnogu lozo za nekoj koj e pocetnik vo verata.
i uste nesto!
pa sto i da e vistina ako isus hristos imal dete so marija toa ni malku nema da ja namali mojata vera vo nego!!!!!!!
mir na site , ve ljubam site , pozdrav


Kako mozhe da e super izopachenata literatura, koja vprochem, nema vrska so religijata? I ovoj narod li bara "avtokefalna crkva"?!


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 09:54
Zasramete se site shto se narekuvate "hristijani", a chitate literatura, koja shto huli na Boga, zgora vi e interesna, duri imate i pofalni zborovi! Teshko na Makedonija so ovoj narod bezumen!


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 13:27
Pa ne bi rekla deka go hulime Bog ako citame takvi knigi,sto ako gi citame ako ne veruvame vo toa sto e napisano!

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 15:31
Originally posted by Asya Asya напиша:

Zasramete se site shto se narekuvate "hristijani", a chitate literatura, koja shto huli na Boga, zgora vi e interesna, duri imate i pofalni zborovi! Teshko na Makedonija so ovoj narod bezumen!

arogancijata, t.e. nasilstvoto e deficit na samodoverba
so mislish ti za toa?
a den braun ja opishuva zenata niz istorijata , posebno progonstvata nad zenite vo sredniot vek,
dodeka isus i samiot kazal deka site ke bideme isti vo bozjeto carstvo, ke bideme duhovni sustestva.
A crkvata pak vo sredniot vek samata sebe se proglasi za bozje carstvo na zemjata
majstorijata na den braun e vo toa shto ja razotkriva crkvata kako institucija koja shto huli na boga, posebno preku progonstvata i masakrite vrz zenite    
za citejneto literatyra ne e nikade zabraneto vo biblijata
a za aftokefalnosta na mpc? pa i duklanskata arhiepiskopija (crnogorskata crkva )barashe avtokefalnost od ohridskata ushte od 11 i 12 vek pa se do doagajneto na turcite na balkanot, a ohridskata arhiepiskopija odbi da im dade na crnogorcite afrokefalnosr, t.e. nezavisnost
neznam dali ti e poznat toj fakt?
sakam da ti kazam deka kanonskite propisi si se kanonski , a svetovnata literatura e svetovna i tochka



-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 15:35
asya ne ja falam jas knigata deka e dobra vo odnos na hristijanstvoto , ednostavno   dobar roman nisto povejke!
pozdravi do site


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 18:02
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

asya ne ja falam jas knigata deka e dobra vo odnos na hristijanstvoto , ednostavno   dobar roman nisto povejke!
pozdravi do site


Mozhe li nekoj roman da bide dobar, ako sozdrzhi hula na Boga? Dali zdrav razum mozhe da primi takva gadost?


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 18:08
vise veruvam vo lanskiot sneg nego vo Kodot na Da Vinci

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 18:17
Originally posted by rabani rabani напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Zasramete se site shto se narekuvate "hristijani", a chitate literatura, koja shto huli na Boga, zgora vi e interesna, duri imate i pofalni zborovi! Teshko na Makedonija so ovoj narod bezumen!

arogancijata, t.e. nasilstvoto e deficit na samodoverba
so mislish ti za toa?
a den braun ja opishuva zenata niz istorijata , posebno progonstvata nad zenite vo sredniot vek,
dodeka isus i samiot kazal deka site ke bideme isti vo bozjeto carstvo, ke bideme duhovni sustestva.
A crkvata pak vo sredniot vek samata sebe se proglasi za bozje carstvo na zemjata
majstorijata na den braun e vo toa shto ja razotkriva crkvata kako institucija koja shto huli na boga, posebno preku progonstvata i masakrite vrz zenite    
za citejneto literatyra ne e nikade zabraneto vo biblijata
a za aftokefalnosta na mpc? pa i duklanskata arhiepiskopija (crnogorskata crkva )barashe avtokefalnost od ohridskata ushte od 11 i 12 vek pa se do doagajneto na turcite na balkanot, a ohridskata arhiepiskopija odbi da im dade na crnogorcite afrokefalnosr, t.e. nezavisnost
neznam dali ti e poznat toj fakt?
sakam da ti kazam deka kanonskite propisi si se kanonski , a svetovnata literatura e svetovna i tochka



Nesrekjo! Den Braun ne e istorichar ni teolog, tuku sharlatan, pod chija glupost pagjaat samo poglupi od nego! I kakva vrska ima realnosta so aragoncijata? Ako ja sogleduvam i govoram realnosta, ne znachi deka sum arogantna. Vprochem, da bev arogantna, sigurno kje mi beshe pod chest da diskutiram so tebe!

Crkvata ne se proglasila za Carstvo Bozhje na zemjata vo Sredniot Vek, ami takva e od pochetok: CRKVATA E DEL OD CARSTVOTO NEBESNO NA ZEMJATA!

Koj e Den Braun za da ja razotkriva Crkvata, koga na prvo mesto, toj ne ja poznava (ne e nejzin chlen), nitu ima vlast od Boga?! Zatoa go razotkriva samo svoeto neznaenje i ja egzibicionira sopstvenata glupost!

Mene mi se poznati mnogu fakti od Istorijata na Crkvata, no kanonskiot poredok na Pravoslavnata Crkva nema nikakva vrska so gorenavedenata novela. Tuku, ne mi e jasno, zoshto "hristijani" chtaat antihristijanska - svetovna literatura? Dali tie t.n. "hristijani" se svesni antihristijani, pa zatoa uzhivaat vo antihristijanski lagi, ili ne se ni svesni za svojata duhovna slepost? Mozhe li vistinski hristijanin da chita antihristijanska literatura?


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 22:42
Kako moze da se veruva na nesto za koe i samiot avtor rekol deka e roman i deka ne e se 100% fakt

-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 22:45
Kodot na Da Vinci ti e edno interesno romance vo koe nema ni malku vistina, a toa go kazuva i samiot avtor. Interesen e za citanje, no e glup po sodrzina.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 23:45
Асја - ќе добиеш пак бан ако продолжиш така да се обраќаш кон членовите. Ова е граѓански форум, не е религиозен!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 00:29
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by rabani rabani напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Zasramete se site shto se narekuvate "hristijani", a chitate literatura, koja shto huli na Boga, zgora vi e interesna, duri imate i pofalni zborovi! Teshko na Makedonija so ovoj narod bezumen!

arogancijata, t.e. nasilstvoto e deficit na samodoverba
so mislish ti za toa?
a den braun ja opishuva zenata niz istorijata , posebno progonstvata nad zenite vo sredniot vek,
dodeka isus i samiot kazal deka site ke bideme isti vo bozjeto carstvo, ke bideme duhovni sustestva.
A crkvata pak vo sredniot vek samata sebe se proglasi za bozje carstvo na zemjata
majstorijata na den braun e vo toa shto ja razotkriva crkvata kako institucija koja shto huli na boga, posebno preku progonstvata i masakrite vrz zenite    
za citejneto literatyra ne e nikade zabraneto vo biblijata
a za aftokefalnosta na mpc? pa i duklanskata arhiepiskopija (crnogorskata crkva )barashe avtokefalnost od ohridskata ushte od 11 i 12 vek pa se do doagajneto na turcite na balkanot, a ohridskata arhiepiskopija odbi da im dade na crnogorcite afrokefalnosr, t.e. nezavisnost
neznam dali ti e poznat toj fakt?
sakam da ti kazam deka kanonskite propisi si se kanonski , a svetovnata literatura e svetovna i tochka



Nesrekjo! Den Braun ne e istorichar ni teolog, tuku sharlatan, pod chija glupost pagjaat samo poglupi od nego! I kakva vrska ima realnosta so aragoncijata? Ako ja sogleduvam i govoram realnosta, ne znachi deka sum arogantna. Vprochem, da bev arogantna, sigurno kje mi beshe pod chest da diskutiram so tebe!

Crkvata ne se proglasila za Carstvo Bozhje na zemjata vo Sredniot Vek, ami takva e od pochetok: CRKVATA E DEL OD CARSTVOTO NEBESNO NA ZEMJATA!

Koj e Den Braun za da ja razotkriva Crkvata, koga na prvo mesto, toj ne ja poznava (ne e nejzin chlen), nitu ima vlast od Boga?! Zatoa go razotkriva samo svoeto neznaenje i ja egzibicionira sopstvenata glupost!

Mene mi se poznati mnogu fakti od Istorijata na Crkvata, no kanonskiot poredok na Pravoslavnata Crkva nema nikakva vrska so gorenavedenata novela. Tuku, ne mi e jasno, zoshto "hristijani" chtaat antihristijanska - svetovna literatura? Dali tie t.n. "hristijani" se svesni antihristijani, pa zatoa uzhivaat vo antihristijanski lagi, ili ne se ni svesni za svojata duhovna slepost? Mozhe li vistinski hristijanin da chita antihristijanska literatura?

celosno se slozuam

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 00:52
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Kodot na Da Vinci ti e edno interesno romance vo koe nema ni malku vistina, a toa go kazuva i samiot avtor. Interesen e za citanje, no e glup po sodrzina.


Mozhe li nekoj roman da e interesn, ako e glup po sodrzhina? Komu e gluposta interesna?


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 00:55
Ne mi e jasno zasto ako e nekoj hristijanin ne bi trebalo da go cita Den Braun ne mi e jasno voopsto, ludje toj pisuva beletristika, nesto sto e ubavo napisano i sluzi za zabava i razonoda - nema nisto strasno vo toa....toa sto citame ne ne pravi hristijani .... tuku onaa vo sto veruvame...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 00:58
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Kodot na Da Vinci ti e edno interesno romance vo koe nema ni malku vistina, a toa go kazuva i samiot avtor. Interesen e za citanje, no e glup po sodrzina.


Mozhe li nekoj roman da e interesn, ako e glup po sodrzhina? Komu e gluposta interesna?



Asiya sekoj ima svoj vkus ne mora da znaci ako nesto na tebe tie glupo deka mora i na nekoj drug da mu bide glupo, na nekoj mu e interesno...znaci sekoj si ima svoj vkus....


Inaku e ineresno sto site go komentiraat Kodot na Da Vinci a nikoj ne kaza ni zbor za Andjeli i demoni koj e mnogu pokontraverzen roman....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: strowberis
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 00:59
nisto ne e na odmet,a uste pomalku nekakov grev   da se procita ili slusne.pa duri i kodot...
sekoja idividua e dovolno svesna da rasudi i proceni kako toa ponatamu ke vlijae na nejziniot zivot.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 03:00
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Kodot na Da Vinci ti e edno interesno romance vo koe nema ni malku vistina, a toa go kazuva i samiot avtor. Interesen e za citanje, no e glup po sodrzina.


ај авторот на постов да ми објасни KAKO TOA NESHTO STO E "INTERESNO ZA CHITANJE,MOZE DA IMA GLUPA SODRZINA"?????

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 11:57
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne mi e jasno zasto ako e nekoj hristijanin ne bi trebalo da go cita Den Braun ne mi e jasno voopsto, ludje toj pisuva beletristika, nesto sto e ubavo napisano i sluzi za zabava i razonoda - nema nisto strasno vo toa....toa sto citame ne ne pravi hristijani .... tuku onaa vo sto veruvame...

totalno se soglasuvam!

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 13:40
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Kodot na Da Vinci ti e edno interesno romance vo koe nema ni malku vistina, a toa go kazuva i samiot avtor. Interesen e za citanje, no e glup po sodrzina.
интересен за читање а глуп по содржинаголема%20насмевка-ова не можам да го разберам
инаку,кодот е еден интересен роман,ништо повеќе и ништо страшно
не е тоа библија па ај ќе ја разглабаме
со самото тоа што е бестселер,значи лесно четиво
ништо сериозно,никаква вистина
зар и заради читање на книги треба да се напаѓаме меѓу нас....смешно


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 18:32
ne sum go gledal filmot,...ama,...izgleda deka ,...bash ke mi se ,...svigja!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 19:35
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by rabani rabani напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Zasramete se site shto se narekuvate "hristijani", a chitate literatura, koja shto huli na Boga, zgora vi e interesna, duri imate i pofalni zborovi! Teshko na Makedonija so ovoj narod bezumen!

arogancijata, t.e. nasilstvoto e deficit na samodoverba
so mislish ti za toa?
a den braun ja opishuva zenata niz istorijata , posebno progonstvata nad zenite vo sredniot vek,
dodeka isus i samiot kazal deka site ke bideme isti vo bozjeto carstvo, ke bideme duhovni sustestva.
A crkvata pak vo sredniot vek samata sebe se proglasi za bozje carstvo na zemjata
majstorijata na den braun e vo toa shto ja razotkriva crkvata kako institucija koja shto huli na boga, posebno preku progonstvata i masakrite vrz zenite    
za citejneto literatyra ne e nikade zabraneto vo biblijata
a za aftokefalnosta na mpc? pa i duklanskata arhiepiskopija (crnogorskata crkva )barashe avtokefalnost od ohridskata ushte od 11 i 12 vek pa se do doagajneto na turcite na balkanot, a ohridskata arhiepiskopija odbi da im dade na crnogorcite afrokefalnosr, t.e. nezavisnost
neznam dali ti e poznat toj fakt?
sakam da ti kazam deka kanonskite propisi si se kanonski , a svetovnata literatura e svetovna i tochka



Nesrekjo! Den Braun ne e istorichar ni teolog, tuku sharlatan, pod chija glupost pagjaat samo poglupi od nego! I kakva vrska ima realnosta so aragoncijata? Ako ja sogleduvam i govoram realnosta, ne znachi deka sum arogantna. Vprochem, da bev arogantna, sigurno kje mi beshe pod chest da diskutiram so tebe!

Crkvata ne se proglasila za Carstvo Bozhje na zemjata vo Sredniot Vek, ami takva e od pochetok: CRKVATA E DEL OD CARSTVOTO NEBESNO NA ZEMJATA!

Koj e Den Braun za da ja razotkriva Crkvata, koga na prvo mesto, toj ne ja poznava (ne e nejzin chlen), nitu ima vlast od Boga?! Zatoa go razotkriva samo svoeto neznaenje i ja egzibicionira sopstvenata glupost!

Mene mi se poznati mnogu fakti od Istorijata na Crkvata, no kanonskiot poredok na Pravoslavnata Crkva nema nikakva vrska so gorenavedenata novela. Tuku, ne mi e jasno, zoshto "hristijani" chtaat antihristijanska - svetovna literatura? Dali tie t.n. "hristijani" se svesni antihristijani, pa zatoa uzhivaat vo antihristijanski lagi, ili ne se ni svesni za svojata duhovna slepost? Mozhe li vistinski hristijanin da chita antihristijanska literatura?

NESREKO
JAS TI BLAGODARAM ZA UBAVITE ZBOROVI
den braun go opishuva katolichkiot, a ne pravoslavniot sreden vek, ma da i vo pravoslavieto ne bilo mnogu razlichno
na primer vo crna gora bilo normalno za grev koj go napravila zena da i se izvadat ochite i toa bas vo crkva ili manastir, pa potoa zenite se nosele vo manastiri
da imash vlast od boga treba da vadish ochi i da ubivash?
papata, katolicite , pravoslavnite svestenici, episkopi, patrijarsi i slichno nemaat vlast od boga da ubivaat zeni.
da chitash svetovna literatura, da gledash filmovi na televizija koi se so bogohulna sodrzina ne e isto so toa da bogohulish, a spored tebe site sme bogohuli

ISUS 40 DENA VO PUSTINATA BESHE STAVAN NA ISKUSHENIJA OD SATANA, toa ne go pravi antihrist, taka i so lugeto koi chitaat svetovna literatura i gledaat filmovi na televizija ne se antihristi
inaku jas ne te obviniv deka si arogantna , samo te prashav so mislish za toa
sekoj vtor film na televizija huli na boga, pa ne sme site ubijci i pedofili kako vo filmovite
a na den braun ne mu e potrebna dozvola od boga da ja razotkriva zlostornichkata politika na srednovekovnata crkva kon zenata, neli?
a antihristi se onie na koi im oladil duhot kon goga i kon blizniot, , vprochem zloto e deficit na ljubov
a za carstvoto bozje, doprava treba da dojde na zemjata (osvem za jehovinite svedoci i za sabotjanite)

-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 19:43
pozdrav za tebe templarius
uste malce ke ni zabranat i televizija da gledame
pa da odime na kino,
pa da odime na teatar
pa da chitame poezija
i se toa vo imeto na bog
kako vo sredniot vek, ke ne definiraat za antihristi, pa ke ni gi otsechat testisite i slichno
se vo imeto na bog i na SUETATA NA ZENATA
ti posakuvam se najdobro

-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 19:48
Ni malce ne veruam pomalku od 0

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 28.Август.2008 во 10:00
hmmm..kodot na da vinci ?

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 28.Август.2008 во 10:09
Ova e film koj svojata cel ja naoga kako "omilen" vo rubrikite "dosie" na moite komsiki od maalo.Ako ne ste go gledale,ne veruvajte vo se sto ke slusnete,filmot ne e tolku losh kako sto vi raskazuvale.Filmot e ocaen!!!..Mnogu akcija,eftini teorii na zagovor i sostavuvanje na besmisleni delovi na slozuvalka vo uste pobesmislena konecna slika.

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: Naterhcp
Датум на внесување: 28.Август.2008 во 16:31
Koлку верувам во кодот на да винчи?Мислиш колку верувам на роман?


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 02:47
Abe ne ZNam dali e NEsto tocno od romanot i od filmot. Ali mislam deka covekot ne Go pisal romanot za gabe :)) sigurno ima nestooo sto go kopkalo da go napise

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 02:58
Пссс кој будала пишува толкав роман за џабе. Ние не се покренуваме еден состав да напишеме за џабе, а камо ли цел роман. Кој знае колку милиончиња лапнал Ден Браун лакомост


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 03:14
По последни бројки - Ден Браун од филмот и од книгата, заработи над 80 милиони.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 13:19
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

По последни бројки - Ден Браун од филмот и од книгата, заработи над 80 милиони.

Денари, долари или евра?


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 18:06
Долари.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 12:50
Denari ,evra,dolari,Furnti = vo toa e i odgovorot zosto vsusnot go pisuval ... Normalno mi se sviga kako roman (Spomnav) ima nesto interesno sto te tera da razmisluvas ... Ali ne mora da se svati SE seriozno i BUkvalno.

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 12:55
Ma sto ima veze i da e vistina, imal zena, golema rabota, pa sto. Sto e tolku bitna privatnosta. 


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 13:00
PA ne e bitna Ali zavisi Koj kako gi svaka rabotive i pole zavisi i toa KAko koj ke gi komentira + dobro vikas Sto e bitna privatnosta??? Zarem ISa (ISus) ne bil olicetvoren vo COvek??? Obicen kako drugite ? Normalno e toa i da imalo. SEPAK NE ZNAM I NE VERUVAM !

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 13:04
Vazno e sto postignal, nisto poveke. I da imal zena i deca, bas mi e milo i najgolema zelba bi mi bilo da gi zapoznaam negovite potomci.


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 13:06
PA toa ako stvarno e vistina DO sega sigurno ke bese dokazano.

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: polval
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 13:16

'Religioznite otci' ja kritikuvaa ovaa kniga mnogu , da mozea sigurno kje go izgorea Dan Brown zaradi eres. Problemot e vo toa sto ako se procue deka ima vistina vo toa deka Isus imal zena (najnormalna rabota) kje se urne konceptot i temelite na crkvata. Zatoa crkvata so site sredstva kje se bori da ja ospori i unisti ovaa teorija.



Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 13:17
Vo ovoj psihopatski svet kade vladee gavolot tesko bi dozvolil takvo nesto da bide dokazano


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 13:22
Originally posted by polval polval напиша:

'Religioznite otci' ja kritikuvaa ovaa kniga mnogu , da mozea sigurno kje go izgorea Dan Brown zaradi eres. Problemot e vo toa sto ako se procue deka ima vistina vo toa deka Isus imal zena (najnormalna rabota) kje se urne konceptot i temelite na crkvata. Zatoa crkvata so site sredstva kje se bori da ja ospori i unisti ovaa teorija.



Kazav prethodno.... deka sigurno ne ja napisal covekot za GAbe ... sigurno IMA nekoja VISTINA vo taa teorija.. Ali bez razlika na toa deka crkvata ke ja ospruva teorijata ... ako toa e stvarno vistina.Ako isus imal zena/deca ( TE PODRZUVAM NAJNORMALNA RABOTA) toa ke izleze eden den na Videlina, ke se dokaze.

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 00:22
Ima razlika izmedju teorija i beletristika- fiktivniot svet e ubav da se cita ama mnogu los za ziveenje.....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 02:04

А зошто евангелистите би криеле доколку Исус имал жена?

Shaxito, доколку те интересира оваа тема, можам да ти подарам една книга што се вика: "Потрага по вистините на Кодот на Да Винчи". Оваа книга аргументирано ги побива лагите кои се наоѓаат во книгата "Кодот на Да Винчи". Штом јас ти ја препорачувам, значи книгата е супер намигнување

На Shaxito и ја подарувам затоа што ми е мила големо%20гушкање, а на сите други ви ја нудам за 99 ден. лакомост.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 02:13
Кодот на Давинчи е книга која ќе им помогне на безбожниците да се дефинираат и да созреат во зло.


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 03:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А зошто евангелистите би криеле доколку Исус имал жена?


Shaxito, доколку те интересира оваа тема, можам да ти подарам една книга што се вика: "Потрага по вистините на Кодот на Да Винчи". Оваа книга аргументирано ги побива лагите кои се наоѓаат во книгата "Кодот на Да Винчи". Штом јас ти ја препорачувам, значи книгата е супер намигнување


На Shaxito и ја подарувам затоа што ми е мила големо%20гушкање, а на сите други ви ја нудам за 99 ден. лакомост.



ja sakam knigata

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 14:20
mene me interesira avtorot na taa kniga..."potraga po vistinite na Kodot na Da Vinci"...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 14:37
Авторот е еден од најпознатите христијански апологети и евангелисти Џош Мекдовел (Josh McDowell).
http://en.wikipedia.org/wiki/Josh_McDowell - http://en.wikipedia.org/wiki/Josh_McDowell


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 14:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Авторот е еден од најпознатите христијански апологети и евангелисти Џош Мекдовел (Josh McDowell).
http://en.wikipedia.org/wiki/Josh_McDowell - http://en.wikipedia.org/wiki/Josh_McDowell

Значи ли ова дека ти, сепак, си протестант?


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 15:13
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Авторот е еден од најпознатите христијански апологети и евангелисти Џош Мекдовел (Josh McDowell).
http://en.wikipedia.org/wiki/Josh_McDowell - http://en.wikipedia.org/wiki/Josh_McDowell

Значи ли ова дека ти, сепак, си протестант?




И јас ја имам дома таа книга и воопшто не сум протестант, напротив сум Христијанин.
Инаку книгата е прекрасна.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 15:16
Не.
Книгата која што ја препорачувам воопшто не зборува за протестанти, туку е реплика на лагите кои Ден Браун ги има кажано во неговиот роман "Кодот на Да Винчи". Таму се цитирани некои делови од книгата, а потоа истите се соочени со фактите од историјата, од Библијата, од здравиот разум и сл.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 15:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не.
Книгата која што ја препорачувам воопшто не зборува за протестанти, туку е реплика на лагите кои Ден Браун ги има кажано во неговиот роман "Кодот на Да Винчи". Таму се цитирани некои делови од книгата, а потоа истите се соочени со фактите од историјата, од Библијата, од здравиот разум и сл.
 
 
mnogu e pametenбакнеж
blaze si i na taa so kje go zeme


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 15:53

Shaxito читаш? голема%20насмевка



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 15:54
ixixixiixixi citam

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 16:06
I neka kazhe posle nekoj deka od romanot na Den Braun nemalo nikakvi pozitivni posledici...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: здраво
Датум на внесување: 07.Септември.2008 во 08:06

blage veze nema.Како не ми е јасно, луѓето може да веруваат во такви измишљотини?!!!Траба Човек да не го користи разумот кој БОГ му го дал за да верува во такви глупости.А и направени се голем број истражувања на таа тема и ништо не се поврзува.Дури и го исмејуваа на Discovery.


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 07.Септември.2008 во 15:05
Човек да не го користи разумот кој БОГ му го дал за да верува во такви глупости.А и направени се голем број истражувања на таа тема и ништо не се поврзува.Дури и го

A zosto vsusnot mu go dal razumot

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 07.Септември.2008 во 15:21
Добра поента Shaxito


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 01:00
Ova e film koj svojata cel ja naoga kako "omilen" vo rubrikite "dosie" na moite komsiki od maalo.Ako ne ste go gledale,ne veruvajte vo se sto ke slusnete,filmot ne e tolku losh kako sto vi raskazuvale.Filmot e ocaen!!!..Mnogu akcija,eftini teorii na zagovor i sostavuvanje na besmisleni delovi na slozuvalka vo uste pobesmislena konecna slika.
No ova ne e se..koj saka da uziva vo epilepticnite ispadi na g-not Den Brown...vednas neka ja prochita i "Angeli i Demoni"..fantasticno neverojatna burleska

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk