IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Колку верувате во Кодот на Да Винчи?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку верувате во Кодот на Да Винчи?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
jenny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jenny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 20:18
Vo filmot koga bese "probien" kodot ako mozam taka da se izrazam, se pojavi takanarecen naslednik na isusovata loza sto pak samiot toj fakt ni dade do znaenje deka i isus bil samo obicen covek koj bi mozel da se vljubi vo zena(vo slucajov Marija Magdalena).Se razbira ne veruvam deka seto toa se slucilo tokmu kako sto e prikazano vo filmot i toa e sprotivno na nasite ucenja i ubeduvanja za Isus no sepak me tera da razmisluvam zosto Da Vinci go kreiral ovoj kod i sto so nego saka da ni kaze.Dokolku ona prvoto za Isus go smetame samo kako spekulacija ili nevistina bi go ocenile li togas Da Vinci kako lazlivec ili nesto drugo se krie vo zakgatkata na negoviot cuden kod.
dilemma
Ljubovta e centar na Univerzumot
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 20:33
Se naogjash megju Scila i Haribda, ili megju karpa i silni okeanski branovi.

So drugi zborovi, se naogjash megji dogmatskoto hristijansko propovedanje i onoa sto so zaednichki termin denes se narekuva apokrifno uchenje.

Najednostavno kazhano, toa e zhongliranje megju onoa sto e priznaeno i podrzhano od deneshnata hristijanska religija i onoa drugoto koe beshe otfrleno okolu 330 godini po Isusovata smrt i e anatemisano od hristijanskata crkva (katolichka i pravoslavna).

Don Braun se koristi so eden del od apokrifnata literatura i filozofija za da ja postavi osnovata na svojot roman.

Kako takovo, negovoto delo e potpona fikcija, no vo pozadinata gi isfrla veruvanjata, a preku niv i mozhnostite, koi bile del od sekojdnevieto zhiveenje na golem del lugjeto vo prvite 300 godini (a i potoa), po Isusovoto raspetie.

Romanot ne pretendira na nikava istorijska faktualizacija, no istovremeno inicira na filozofsko-duhovna retrospekcija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 20:55
romanot e super no ne treba da se svajka kako vistina ---tyku kako fantazija.
loso e toa sto so takvite romani se huli na ineto na isus hristos i toa deka mojot bog ne e bog nego obicen covek,a seto toa moze da se protolkuva mnogu lozo za nekoj koj e pocetnik vo verata.
i uste nesto!
pa sto i da e vistina ako isus hristos imal dete so marija toa ni malku nema da ja namali mojata vera vo nego!!!!!!!
mir na site , ve ljubam site , pozdrav
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 21:42
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

romanot e super no ne treba da se svajka kako vistina ---tyku kako fantazija.
loso e toa sto so takvite romani se huli na ineto na isus hristos i toa deka mojot bog ne e bog nego obicen covek,a seto toa moze da se protolkuva mnogu lozo za nekoj koj e pocetnik vo verata.
i uste nesto!
pa sto i da e vistina ako isus hristos imal dete so marija toa ni malku nema da ja namali mojata vera vo nego!!!!!!!
mir na site , ve ljubam site , pozdrav

tokmu taka...i da imal deca isus so marija?zar toa treba da vlijae na verbata?jas ja nemam procitano knigata...ama ja imam procitano svetata krv,svetiot gral i gi ima istite podatoci duri i drugi banalnosti za koi nema sansi da se vistiniti...
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
ENERGICAR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ENERGICAR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 20:46
KOJ STO SAKA MOZE DA PISE PA I DEN BRAUNNO NO PRVOD DA GO PROCITA SVETOTO PISMO
Кон врв
ENERGICAR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ENERGICAR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 20:47
NE VERUVAM. HA HA HA

Изменето од ENERGICAR - 24.Август.2008 во 20:53
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 00:55
На National Geographic имав можност да слушнам што мислат некои научници во врска со кодот. На многу историски прашања и забелешки авторот( или некој негов помошник) не знаеше што да одговори, за на крајот да каже дека станува збор само за книга. На пример сионскиот приориум е основан 1965 ( не сум сигурен ама шеесетите години е основан ), кога човек кој бил член на тајно друштво подметнал документи во париската библиотека. Тоа друштво ги направило тие семејни лози кои ги опфаќало Меровинзите се до Христос. Кога овој човек ( кој сакал да се смета за наследник на Меровинзите) видел за какво здружение станува збор, ја кажал вистината во едно интервју, дека тоа друштво има некои загадочни цели и дека тој документ го подметнал самиот тој. Значи Сионскиот приориум не постои одамна туку е плод на некое тајно друштво од шеесетите години. Има уште многу историски неправилности, кои можеби подоцна ке ги постирам.

Поздрав до сите
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 01:00
90% од историските "факти" кои ги наведува Браун се неточни, а истотака и географските.
Најпрост пример - и нешто што ја побива речиси половината книга и теорија врз која се базира - е линијата на розата. Ако се погледнат на карта објектите за кои тој тврди дека се во една линија и соодветно поврзани - ќе се види дека тоа не е точно, дека се наоѓаат на сосема различни меридијани и не е можно да се поврзат со непрекината линија. А после и се друго...
Вакви книги има стотици и пред Кодот и по него. Проблемот на Кодот (и неговата предност) е тоа што имаше добар маркетинг и доста голема сума вложена во тоа. Инаку - ништо посебно не е ни како книга, ниту пак е новост како информација која се презентира.
Do what is right, come what may...
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 04:04
Книгата ја прочитав и навистина е интересна. Предизикува да се чита понатаму а потоа и да се размислува за неа. Иако е фикција, сепак нејзината голема продажба и брановите на размислувања, дебати и други книги кои истата ги поттикна се доказ дека колку и да напредеме на научно-технолошки план секогаш одново и одново ќе треба да се враќаме кон корените.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 04:36
Книгата покажа дека луѓето имаат потреба од духовност, имаат потреба од некаква мистика, имаат потреба да веруваат во нешто што не им е достапно...
Проблемот на книгата беше што е полна со невистини, од кои голем дел фактографски грешки (погрешни години, погрешни имиња, погрешни географски референци итн), а многумина ја сфатија сериозно.
Но - колку што имаше луѓе кои се заблудија од книгата, толку имаше и луѓе кои беа поттикнати да проучуваат повеќе, па стигнуваа до вистината.
Do what is right, come what may...
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 08:33
Romanot- povtoruvam ,,roman,,-ot e dobar, so doar stil, kniga sto te tera sekoj sloboden cas da go koristis za citanje, zatoa e tolku mnogu prodadena. Dali e vistina hmm.. za toa treba da se doakze a naucno gledano site veruvanja ne mozat naucno da se dokazat i tocka. Pozdrav
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 09:30
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

romanot e super no ne treba da se svajka kako vistina ---tyku kako fantazija.
loso e toa sto so takvite romani se huli na ineto na isus hristos i toa deka mojot bog ne e bog nego obicen covek,a seto toa moze da se protolkuva mnogu lozo za nekoj koj e pocetnik vo verata.
i uste nesto!
pa sto i da e vistina ako isus hristos imal dete so marija toa ni malku nema da ja namali mojata vera vo nego!!!!!!!
mir na site , ve ljubam site , pozdrav


Kako mozhe da e super izopachenata literatura, koja vprochem, nema vrska so religijata? I ovoj narod li bara "avtokefalna crkva"?!

Изменето од Asya - 25.Август.2008 во 09:55
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 09:54
Zasramete se site shto se narekuvate "hristijani", a chitate literatura, koja shto huli na Boga, zgora vi e interesna, duri imate i pofalni zborovi! Teshko na Makedonija so ovoj narod bezumen!
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 13:27
Pa ne bi rekla deka go hulime Bog ako citame takvi knigi,sto ako gi citame ako ne veruvame vo toa sto e napisano!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.