IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Силата на Православието
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Силата на Православието

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Силата на Православието
    Испратена: 23.Август.2008 во 01:07
Ne veruvam deka nekoja religija napravila povece za Makedonija od Pravoslavieto po koe nekoi ovdeka plukaat so cel da dokazat kolku se dobri vo nivnite novi veruvanja...

So vekovi pravoslavieto bilo i ostanalo so narodot Makedonski vo migovite na najgolemite stradanja, pri toa ni malku ne begajci od sustinata na toa da se bide dobar Hristijanin....
Pravoslavieto vo golema mera e zasluzno za zacuvuvanje na Makedonskoto bitie i Makedonskata kultura, toa ne odrzuvalo i ne odrzuva....

Na plecite na Pravoslavieto se gradese i se gradi Makedonskata kultura i makedonskata samosvest....

Vo teski vreminja koga Makedoncite bea proteruvani od nivnite vekovni ognista, koga se ginelo i se ginese, pravoslavieto sekogas bese tuka da ne zastiti site nas i da ni dade uetha....

Pravoslavnite crkvi neamaat rabotno vreme, Pravoslavnite praznici se praznici za sekogo, pravoslavieto ne se krie po iznajmeni sali i sobicki za da ja iskaze recta bozja ....
I seto toa se slucuva so vekovi...


Se prasuvam kade se tuka ovie novi religii, tie vistinski patista, kade se, kade bevte koga na Makedonskiot narod mu bese tesko, pa ve nemase nikade, e sega ve ima, ve ima i toa gledam, ve ima mnogu, prepolni ste so entuzijazam i vdhanovenost vo vasite propovedi kako pravolsavieto ne valja, kako vasite patista se ispravini i se taka - pravoslavieto onaa pravoslavieto ovaa , vo taa vasa zanesenost i ljubomora kon pravoslavieto ne najdovte doblest da gi pretsavite vasite veruvanja, niv samo gi objasnuvate so toa deka se vistinski patista ako se neka vi se i so sreca vrvete po niv,no zasto plukate po pravoslavieto plukate po Svetcite nasi po Krsnata Slava zasto toa go rabotite a i sami znaete sto pravoslavieto napravilo za vas ....

Ajde eve vi sega tema i ako imate hrabrost i doblest povelete i od ovoj aspekt da vidime sto imate loso da kazete za pravoslavieto.... no da bide fer ce pisuvame sto napravila vasta crkva ,veruvanje, sekata sto i da e za Makedonskiot narod a sto Pravoslavieto.....da gi odmerime silite ....



Изменето од Templarius - 23.Август.2008 во 01:09
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 01:28
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 01:34
Јас го љубам македонското, грчкото, руското, ... православие, но ХРИСТОВОТО е ПОВРЕДНО од сите тие и сите други религии на овој свет, заедно!

Ако се фали некој, нека се фали со ГОСПОДА!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 01:42
jas sum pravoslaven hristijanin no pred pravoslaven hristijanin,prvo sum bozji vojnik ,hristov vojnik, i nego mu sluzam so seto svoe srce, so seta moja vera so seta moja dusa so siot moj um i so se sto prestavuva moe bitie.
svet , svet, svet e bog sozdatelot
sila, slava, mok na otecot sinot i svetiot duh.
amin
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 01:58
ЈАс се поклонувам пред Единствениот, пред Оној кој го исповеда ти !
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 02:47
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne veruvam deka nekoja religija napravila povece za Makedonija od Pravoslavieto...
So vekovi pravoslavieto bilo i ostanalo so narodot Makedonski vo migovite na najgolemite stradanja...
Vo teski vreminja koga Makedoncite bea proteruvani od nivnite vekovni ognista, koga se ginelo i se ginese, pravoslavieto sekogas bese tuka da ne zastiti site nas i da ni dade uetha....
 
Православието, како денес, така и порано, секогаш било врзано со власта, без разлика дали тоа било наша власт или пак окупаторска. Монахот Кирил Пејчинович во своето дело "Огледало" јавно кажува дека кога поповите не успевале да си земат пари од народот, тие ја викале окупаторската власт за сосила да изнудат пари од бедниот македонец.  Ете што правело православието за македонскиот народ во неговите најголеми страдања, ете како го штитело и му давало утеха среќа

 
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Se prasuvam kade se tuka ovie novi religii, tie vistinski patista,
 
Темпо, изворното библиското христијанство датира од 1 век, а православието од 11век. Православието е 10 века понова вера од изворното библиско христијанство.
Знаејќи ја оваа основна информација, колку само смешно изгледа кога православните ги нарекуваат библиските христијани "нови религии" или пак "нововерци", кога самото православие е 10 века понова вера од нив. голема%20насмевка

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

pravoslavieto ne se krie po iznajmeni sali i sobicki za da ja iskaze recta bozja ....


Епа што не им подари МПЦ еден храм од своите 2000 храмови на тие христијани што немаат ни еден храм. Мислиш дека тие сакаат да изнајмуваат собички за во нив да се гужваат за да му служат на Господ? Мислиш тие не сакаат да си имаат свој храм? Зарем тие се криви што државата е неправедна спрема нив? Зарем тие се криви што државата изиграва мајка спрема православните, а макеа спрема нив? Зарем тие се криви што државата ја крши секуларноста и верскиот закон и секој месец им дава по еден нов храм на православните, а во исто време им врши притисок на останатите помали верски заедници?
Треба да се срамите со ова, а не да се фалите!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 03:56
ЕвАнгелос ќе ми дадеш некогаш и јас некогаш нешто да речам? Ми ги земаш зборовите од уста! Одлично поставена реплика се надевам ќе допре до умовите и срцата на ,,православните’’.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 04:35
Патем имам и јас уште неколку прашања за т.н. православни.

Кој ве нарече православни? Вие самите или некој друг? Јас мислам дека јас сум православен, дека на правилен начин го обожавам Бог.

Дали терминот ,,православен’’ се наоѓа во Светото Писмо?

Зошто сметате дека вие сте православни? Вие воопшто и не сте Христови следбеници! Само сетете се на проблемот меѓу МПЦ и СПЦ, сетете се и на проблемот со Грција- доволно е ова. Сега споредете со стиховите од Јован 13:34,35. Ќе ве познаат дека сте Христови ученици по тоа што ќе имате љубов меѓу себе. А сигурно дека ова што вие си го правите едни на други не е љубов, тоа е омраза.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 04:47
Originally posted by AlDra AlDra напиша:


Зошто сметате дека вие сте православни? Вие воопшто и не сте Христови следбеници!


За ова имаш опомена! Изразувај си го ставот, но не ги негирај туѓите верски чувства!
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 05:00
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Патем имам и јас уште неколку прашања за т.н. православни.

Тоа е добро, секогаш има што да се праша и да се научи.

Цитирај
Кој ве нарече православни? Вие самите или некој друг? Јас мислам дека јас сум православен, дека на правилен начин го обожавам Бог.

Тотално бесмислена дискусија.
Секоја верска група и деноминација сама на себе си го поставувала името кое е прифатено (во ретки случаи општо прифатеното име е наметнато однадвор). Тоа што ти се сметаш за православен е во ред, но ако го користиш како термин само ќе допринесе за забуна во комуникацијата и ништо повеќе. Така што - сам реши си што точно ти е битно - реално да комуницираш или да влегуваш во дидактичка дискусија без таа да води некаде?

Цитирај
Дали терминот ,,православен’’ се наоѓа во Светото Писмо?

Терминот "Свето Троиство" истотака не се наоѓа во Светото Писмо. Како и многу други термини... на пример - Христијанство. Терминот е описен, и како таков нема причина да го има во Библијата.

Цитирај
Зошто сметате дека вие сте православни? Вие воопшто и не сте Христови следбеници! Само сетете се на проблемот меѓу МПЦ и СПЦ, сетете се и на проблемот со Грција- доволно е ова. Сега споредете со стиховите од Јован 13:34,35. Ќе ве познаат дека сте Христови ученици по тоа што ќе имате љубов меѓу себе. А сигурно дека ова што вие си го правите едни на други не е љубов, тоа е омраза.

За формулацијата на почетокот на овој пасос веќе те опоменав како модератор. Можеш истово ова да го прашаш, без да навредуваш никого.
Едни на други? Значи ние не сме од "вашите"...?
Критиката е на место, но тоа не го дефинира ниту православието, ниту македонскиот, ниту грчкиот народ. Тоа е само намеса на нечисти сили кои предизвикуват раздор кај луѓето, а таквите постојат кај сите вери и деноминации. Провери ја малку ситуацијата кај баптистите во САД и ќе видиш дека и вашата деноминација изобилува со расправии, меѓусебни спорови, судски тужби, финансиски скандали, интензивно мешање во политиката (како на пример повикување да се гласа за еден или друг политичар - затоа што тој е богоугоден) и слично.
Не мора да гледаш толку далеку - погледни и во Македонија, еден куп евангелски цркви имаат слични проблеми. Тоа што во твојата не се случило сеуште, не значи дека сте имуни на таквите проблеми.
Не ме сфаќај погрешно, не го кажувам ова како критика, а како факт - секогаш и секаде луѓето се во состојба да потпаднат под влијанието на нечестивиот... особено суетните... Но тоа не е она што ја дефинира самата деноминација, уште помалку верниците.
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 07:27
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Зошто сметате дека вие сте православни? Вие воопшто и не сте Христови следбеници!


Не можев, а да не се навратам на оваа изјава...
Со што тоа не сме Христови следбеници, а "вие" сте?
Православните ја следат Библијата како единствен Закон.
Да, православните имаат толкувања и записи од светите отци, но тие не се ни повисоко, ниту пак еднакви со Библијата. Кога нешто не ти е јасно - се обраќаш или до блиските да ти разјаснат, или до свештеникот, или до светите отци од минатото, кои се посветиле на проучување на соодветните теми. Впрочем - сите останати деноминации имаат најразлични толкувања на најразлични теми од Библијата. Тоа што некој мисли дека во православието тие толкувања се побитни од Библијата, не значи дека е тоа така.
Православните не се молат на икони, ниту на светци, туку само на Бога (за ова дискутиравме доста нашироко).
Православните веруваат дека единственото спасение е во Христа.
Православните веруваат во Љубовта Божја, веруваат во тоа дека треба да се Љуби Ближниот повеќе од себе си, веруваат во проштевањето, во покајанието.

Да, има православни кои не го следат Словото - но зарем такви нема насекаде? Да, има православни кои се сосема спротивни на она што Библијата го вели... Но зарем такви нема насекаде?
Кој овде може да ми каже дека ја живее Библијата и Библиското Слово 100%, па да има право да ме укорува мене, и да ми вели дека не сум следбеник Христов?
Како решаваме кој е следбеник Христов, а кој не? По тоа што ти не почитуваш едни заповеди, а јас други? Како тоа преценуваш кои се поважни, а кои поневажни? Како преценуваш дека моите прегрешенија се толку големи што јас автоматски не сум Христов следбеник, а твоите не се толку битни и ти си?
Дали членовите во твојата деноминација сите 100% го живеат словото Христово, или ако некој не е 100%, и него ли му велиш дека не е следбеник Христов, или на него се трудиш да му помогнеш и да го поучиш?
Никој не е безгрешен, освен Исус.
Нека оној кој нема грев, го фрли првиот камен, рече Бог. А самиот тој, иако безгрешен, не фрли камен, туку прости, помилува, и посоветува. Не укори, не проколна, не изгони. Да, и тоа го препорачува да се прави во одредени моменти - но како тоа решавате тоа да е првата мерка, наместо последната?
Do what is right, come what may...
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 13:53
eden e bog i eden e gospod isus hristos i pred nego ce klekni sekoe koleno na ovoj i na onoj svet. amin!

i edna e nevestata bozja koja e cista i neporocna!
sila slava i mik na otecot sinot i svetiot duh sega za sekogas i vo vekovi vecni!amin
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 14:35
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:



i edna e nevestata bozja koja e cista i neporocna!
 
а која е таа невеста Божја која е чиста и непорочна?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 14:44
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Да, православните имаат толкувања и записи од светите отци, но тие не се ни повисоко, ниту пак еднакви со Библијата.
 
Дека не се еднакви со Библијата тоа на сите ни е јасно, ама дека не се повисоки, е за тоа можеме да дебатираме. среќа
Ралноста покажува дека целокупната православна теологија и пракса се темели на толкувањата и записите на православните "свети отци", а изворното библиско христијанство речиси и не се препознава во православието. Јас лично се познавам со еден внук на поранешниот архиепископ Гаврил и тој мо кажа дека кога дедо му го убедувал да стане православен христијанин, овој му одговорил: "Дедо, она што јас го читам во Библијата, и она што го прави и проповеда православната црква се дијаметрално две спротивни работи".
 
Би сакал да наведам неколку од овие, според моето убедување, две дијаметрално спротивни верувања и пракси кај православието и изворното христијанство.
 
 

Православие

Изворно Христијанство

(Христос и Апостолите)

 

 

Крштеваат бебиња

Не крштевале бебиња

Цртаат, осветуваат и продаваат икони

Не цртале, не осветувале и не продавале икони

Се поклонуваат пред икони

Не се поклонувале пред икони

Се молат пред икони

Не се молеле пред икони

Се молат на починати верници (светци) да ги застапуваат пред Бог

Се молеле само на Бог и не се обратиле на ниеден починат верник

Се молат на Марија (Пресвета богородице СПАСИ НЕ!)

Не се молеле на Марија

Ја нарекуваат Марија безгрешна, пресвета, вечна девица итн.

Исус 3 пати ја укорил, спомнати се и други деца на Исус, пресвет е само Бог

Ја возвишуваат како најголема меѓу луѓето, над херувимите и сл.

Исус рекол дека Јован Крстител е најголемиот меѓу луѓето, апостолите не ја ни спомнале во своите посланија.

Се поклонуваат пред мртви тела (мошти)

Не се поклонувале пред мртви тела

Осветуваат водички

Не осветувале водички

Осветуваат куќи и други објекти (за пари се разбира)

Не осветувале такви работи

Прават бизнис во храмовите (тезги со икончиња, крстови, бројаници, ланчиња и др амајлии)

Не правеле такви работи. Христос дури и со камшик ги избркал оние кои правеле така во Храмот.

Свештените лица се нарекуваат со великодостојнички титули (неговото блаженство, г-дин г-дин...)

Дури и на Исус никој не му се обратил со дупло “Господине

Им бакнуваат раце на великодостојниците

Никој не им бакнувал раце на апостолите

Се побратимуваат со власта

Биле комплетно одвоени од власта

До гуша се вмешани во политика

Не се мешале во политика

Негуваат национализам

Не негувале национализам

Негуваат етнофилетизам

Биле анти-етнофилетисти

Прогласуваат заштитници на градови (пр. Марија е заштитничка на Скопје)

Не учеле такво нешто. Исус учел дека ангелите имаат заштитничка улога.

Се прекрстуваат со рака

Не се прекрстувале со рака

Бараат задолжителен целибат од владиците.

Никогаш не наредиле задолжителен целибат од никого.

Постат со селектирање на храна (посно, непосно)

Постеле со нејадење ништо.

Принесуваат свеќи за живи, за мртви

Зборот “свеќа не се спомнува во Новиот Завет

Проповедаат дека душата поминува одреден пат после смртта (митарства) за да се искупи од гревовите.

Проповедале дека Христос плати за нашите гревови и дека Неговата крв комплетно не чисти од нив.

 

 



Изменето од EvAngelos - 24.Август.2008 во 03:54
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.